TIJDELIJKE OPVANG GEREGELD Westduitser had toegang tot Contra-tenor Alfred Deller legergegevens overleden Dit jaar 1500 vluchtelingen IJmuider Courant Vervoersbonden 1 a f4. CRM gereed voor komst Vietnamezen Kamervragen over brandstoflevering Loele terug in Afrika FNV dreigen met harde actie Kronenbourg Gat van 95 miljoen na wijziging juli-pakket Damiate Pers „LPG via route gevaarlijke stoffen’ I „Problemen voor busvervoer” o Oi H( 1 Andriessen wacht met dichten 29 juli A De Dik Voormekaar show Hl II fi DI] 4 YC-HD BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 JULI 1 7 DINSDAG hm Zondag Aanvang 14.30 uur Umuider Courant: F* M te. In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 5.- zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd Haarlems Dagblad: Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) I mc bet mc ste we pei kil ox; brt lin bij scl lee scl tie (V. IJ keel de I van sen- was ten lan£ een mer was Rod bou mer en t doo aan een Dik Voormekaar, meneer De Groot, Ome Joop, Harry Nak, Liesje, Bep en Toos. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Nederland zal dit jaar ongeveer 1500 Vietnamese vluchtelin gen opnemen. Volgend jaar, en zolang dat nodig is daarna, is ons land bereid er vijfhonderd per jaar toegang te verlenen. kwaliteit (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De 135 christelijke Turken die sinds 13 april de Sint Jan-kathe- draal in Den Bosch bezet hou den, zullen het gebouw deze week verlaten. Zij worden tij delijk opgevangen in verschei dene gemeenten. Nee nou wordt ie mooi Een vrolijke kinder-theater- show voor alle jeugdige Dik Voormekaar-fans. In deze Jshow een avontuur van - 'JI I 9 9 Turken deze week uit kathedraal I s I I R (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) si I i 147,50 M zekerheid is met betrekking tot de toe komst van de 26 Turken die 1 september met directe uitzetting worden bedreigd. Het Advocatencollectief dat de belan gen van de kerkturken behartigt heeft de indruk dat er van de motie die onlangs in de Tweede Kamer met betrekking tot de Syrisch-orthodoxe Turken werd aangeno men in de praktijk maar bitter weinig terecht komt”. Dat zei mr. W. van Benne- een te houden. Dat betekent dat er geen enkele selectie plaatsvindt op grond van beroep of gezondheid. Jong en oud, ge zond en ziek blijven bij elkaar, als dat vanwege het groepsverband logisch is, aldus Buitenlandse Zaken. De bepaling dat dit jaar 1500 en daarna 500 Vietnamezen mogen komen geldt niet voor vluchtelingen die door Nederlandse schepen uit zee worden opgepikt en die naar ons land willen. Het ministerie van CRM, dat de techni sche organisatie van de eerste opvang heeft, heeft al voorbereidingen getroffen voor de golf van 1500 die de komende maanden komt. Over het hele land zijn een tiental verblijfsgelegenheden afge huurd, zoals vakantiebungalowparken. Volgens CRM is het een gelukkige om standigheid dat de golf pas na het vakan tieseizoen op gang komt, omdat er dan voldoende vakantiehuisjes beschikbaar zijn. Volgens CRM is het de bedoeling dat de Vietnamezen vier a zes maanden in de noodbehuizingen blijven, om daarna defi nitief te worden gehuisvest. „Maar dat kan en mag best eens uitlopen tot een jaar, als er maar uitzicht is”, aldus de woord voerder. kom in aansluiting op de persconferentie. Die motie houdt onder meer in dat alle verzoeken van de Turken om in Neder land te mogen blijven in heroverweging genomen moeten worden. de koopkracht van de uitkeringen ge handhaafd blijft, kost dit jaar 95 miljoen gulden. Ook de verschillen in de korting op salarissen van trendvolgers kost 60 mil joen gulden. Voor de komende twee jaar is de doorwerking hiervan nog onzeker, omdat minister Albeda (Sociale Zaken) beloofd heeft opnieuw met deze groepen te zullen praten. Hierbij komt ook het voorstel aan de orde om nieuwe arbeids plaatsen in deze sectoren te scheppen. DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning i: bes sch ke rea bes dei BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 De Verfijnd bier uit de Elzas. Gebrouwen volgens 300 jaren bestaande kwaliteitsnormen Stevig bier met een milde, volle smaak. Grootste biermerk van Frankrijk. Btere StrWuvd; IMPOrlPj (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In de begroting voor dit jaar zit een gat van 95 miljoen gulden als gevolg van de veranderingen die de Twee de Kamer heeft aangebracht in de bezui nigingsplannen van het kabinet, het zoge naamde juli-pakket. Die veranderingen kosten bij elkaar en kele honderden miljoenen guldens, maar voor 95 miljoen is nog geen dekking ge vonden. Minister Andriessen van Finan ciën schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat hij wil wachten met het dich ten van dit gat tot verdere ontwikkelingen van de lopende begroting duidelijk zijn. Vergeleken met Bestek ’81 kost het be sluit de sociale uitkeringen te korten met percentages tussen 0,2 en 0,7 procent (in plaats van 0,5 procent voor iedere uitke ring) 60 miljoen gulden voor dit jaar. Hierbij komen voor volgend jaar en 1981 nog eens elk 80 miljoen gulden. De voor- schotmaatregel die ertoe moet leiden dat ROTTERDAM (ANP). Staatssecreta ris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet vervoerders van LPG dwingen om gebruik te maken van de routes voor gevaarlijke stoffen. Het is voor de staats secretaris een koud kunstje om butaan en propaan (twee soorten LPG) via een mi nisteriële beschikking in te delen bij de gevaarlijke stoffen. Dat is de kern van een brief van Rotter dam, Rijnmond en de provincie Zuid- Holland aan mevrouw Smit-Kroes. De drie zeggen dat LPG-tankwagens nu vaak zonder noodzaak door dichtbevolkte woonwijken rijden. De gemeentebesturen kunnen daar weinig tegen doen, zolang de tankwagens niet gebonden zijn aan de oranje routes voor gevaarlijke ladingen. De drie lagere overheden vinden het niet verantwoord om met LPG-maatrege- len te wachten totdat de integrale Rijks- studie over LPG-vervoer (over land en water) is afgerond. Volgens de brief lukt dat dit jaar niet meer, terwijl er nu een noodzaak is om de LPG-tankwagens uit dichtbevokte gebieden te weren. I In hun schriftelijke vragen willen de kamerleden Van Thijn en Van der Hek ook weten waarom het kabinet heeft be sloten geen maatregelen te nemen om het autoverkeer te beperken. Van Thijn en Van der Hek willen van de bewindsman weten of naast de NS ook dergelijke verzoeken gericht zijn tot de andere openbaar-vervoersbedrijven. De kamerleden wijzen erop dat een gelijktij dige vermindering van de brandstofleve- ranties aan deze bedrijven problemen kan opleveren voor het busvervoer. Gezien zijn functie had hij toegang tot i het hoofdkwartier van de noordelijke le gergroep (Northag) van de NAVO. Er loopt een onderzoek naar zijn activiteiten. Dat wil minister Scholten afwachten alvo rens hij kan beoordelen of de veiligheid van de NAVO en dus van Nederland is geschaad. „In het algemeen schaadt uiter aard spionage de veiligheidsbelangen”, al dus de bewindsman in zijn antwoord. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Dat heeft minister Scholten van Defen sie geantwoord op schriftelijke vragen van PPR-Tweede-Kamerlid Waltmans. Het betreft gegevens over communicatie, mobilisatie en paraatheid van het Neder landse Eerste Legerkorps. De man is in Mönchengladbach gearresteerd op ver denking van spionage. De twee kamerleden willen voorts we ten welke afspraken de regering met de oliemaatschappijen gemaakt heeft met betrekking tot de levering van diesel- en stookolie. Zijn hierbij ook afspraken ge maakt over de levering aan de openbaar vervoersbedrijven, vragen de kamerle den. Daarnaast willen zij weten of de beide maatregelen, namelijk minder brandstof voor het openbaar vervoer en afzien van beperking van het autoge bruik, betekent dat de regering afziet van haar oproep te komen tot vrijwillige ener giebesparing door gebruikmaking van het openbaar vervoer. NAIROBI (UPI). De afgezette Oegan- dese president Joesoefe Loele is in het geheim teruggekeerd in Afrika vanuit zijn ballingschap in Londen. Dit heeft de Keni- ase krant Standard vandaag gemeld. Vol gens de krant verblijft Loele onder zware bewaking in het hotel Norfolk in de Keni- ase hoofdstad Nairobi, nadat hij zondag van Londen naar Kenia was gevlogen. De krant gaf geen verklaring voor de plotselinge terugkeer van Loele en veilig heidsagenten in het hotel lieten niemand in zijn nabijheid komen. In telefoonge sprekken met veiligheidsagenten in het hotel werd de aanwezigheid van Loele zelfs ontkend. De voormalige president van Oeganda is ruim een week geleden van Dar-Es- Salaam naar Londen gevlogen. In de Tan- zaniaanse hoofdstad was hij de twee we ken daarvoor min of meer gevangen ge houden, nadat hij door het Oegandese parlement was afgezet. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Dit is gistermiddag bekendgemaakt op een persconferentie waarbij onder ande ren aanwezig waren bisschop Bluyssen van Den Bosch, de Syrisch-orthodoxe bis schop Cicek en de leider van de kerktur ken, de diaken Hana Aydin. Van de 135 Turken zullen er dertig tijde lijk worden ondergebracht in een klooster in Schijndel. Veertien families hebben een plaats gevonden in een voormalig kamp van een gemeentelijke dienst in Someren. In een kantoorpand in Den Bosch is plaats voor twintig alleenstaanden. De drie gemeenten hebben aan hun hulp de voorwaarde verbonden dat de Turken na hun tijdelijk onderdak geen aanspraak kunnen maken op permanente vestiging. Someren en Schijndel willen bovendien geen enkele financiële ver plichting aangaan bij de opvang van de Turken. Ze zullen ten hoogste zes maan den in de drie plaatsen mogen blijven en moeten zelf de huur betalen. Bisschop Bluyssen blijft onderhandelen met een Europees land voor de opvang van 26 Turken en hun familieleden die Nederland moeten verlaten, maar in af wachting van de heroverweging van hun asielaanvraag tot 1 september hier mogen blijven. Hij verwacht dat die besprekin gen binnen enkele weken zullen zijn afge rond. De Turken verlaten de Sint Jan, zo vertelde diaken Hana Aydin, omdat bis schop Bluyssen heeft beloofd zich naar vermogen en zo lang er perspectief is te blijven inzetten voor de belangen van de groep. Tijdens de persconferentie werd overigens duidelijk dat er geen enkele (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Als de arbeidsvoorwaar den van de chauffeurs in het streekver voer en die van hun collega’s bij de ge meentelijke vervoerbedrijven niet vóór 1 januari worden gelijkgetrokken, komen er harde acties. Dit hebben de Vervoers bonden FNV gisteren laten weten na af loop van een gesprek met minister Tuijn- man van Verkeer. De bewindsman zei tegen de bonden dat hij niet kan garande ren dat er per 1 januari inderdaad een harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden komt. De streekvervoerchauffeurs verdie nen maandelijks netto tachtig tot honderd gulden minder dan de chauffeurs bij de gemeentelijke vervoerbedrijven. Dat komt voornamelijk omdat de chauffeurs bij het gemeentelijk vervoer als ambtena ren een veel gunstiger pensioenpremiere- geling hebben. Minister Tuijnman heeft de bonden wel toegezegd dat hij zal proberen de zes miljoen gulden die nodig is om de harmo nisatie door te voeren, bij zijn collega Andriessen van Financiën los te krijgen. Verkrijgbaar in de betere slijterij/wijnhandel Import en v1 distributie KLUNE Telefoon j W I 015-569324* i CRM houdt zich gereed voor de opvang van de vluchtelingen. Dat blijkt uit een toelichting van het ministerie van Buiten landse Zaken op het kabinetsbesluit, dit jaar duizend Vietnamezen extra toe te laten. Dit is gebeurd op verzoek van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen hulp van de Verenigde Naties in Genève. Nederland heeft zich jegens de Hoge Commissaris verplicht jaarlijks 750 vluchtelingen uit de hele wereld op te nemen. Voor 1979 komen daar duizend Vietnamezen extra bij, plus ongeveer tweehonderd, omdat het vorig jaar toege zegde aantal van 750 vluchtelingen niet is gehaald, maar slechts 550. Dit maakt in totaal bijna 2000. Maar Buitenlandse Za ken wil een reserve houden van ongeveer 500 vluchtelingen uit andere landen. Daardoor kunnen er dit jaar ongeveer 1500 Vietnamezen toegelaten worden. De Nederlandse overheid, aldus de woordvoerder van het ministerie, is niet betrokken bij de selectie van Vietnamezen die naar ons land komen. Deze is geheel in handen van het Hoge Commissariaat Het Hoge Commissariaat dat is bekend, pro beert zoveel mogelijk vluchtelingen in groepsverband (gezin, familie, dorp) bij- DEN HAAG (ANP). Het vorige maand gearresteerde hoofd „operatiën van het territoriaal commando noord” van de Westduitse Bundeswehr heeft naar alle waarschijnlijkheid toegang gehad tot geheime gegevens over de verdediging door en de operatieplannen van de Neder landse strijdmachten. LONDEN (AFP). De befaamde Britse contra-tenor Alfred Deller is gisteren op 67-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval in een ziekenhuis in Bologna in Italië overleden, zo is gisteren verno men in Londen. Deller, die de contra-tenorstem deed herleven die ruim een eeuw geleden met de castratie was verdwenen, had in 1950 het „Deller Consort” voor oude muziek opgericht. In Londen creëerde hij de Obe- ronrol in de Midzomernachtsdroom op muziek van wijlen Lord Benjamin Britten. Alfred Deller was vorige week donder dag in Bologna in een ziekenhuis opgeno men. Hij vertoefde in die stad als lid van de jury in een muziekwedstrijd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PvdA-Tweede-Kamerfractie vraagt minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) waarom enkele stadsvervoersbedrijven bericht krij gen van een vermindering van hun brandstofleveranties met 5 tot 10 procent, terwijl de Nederlandse Spoorwegen zich voorbereiden op een plotselinge toename van het reizigersverkeer. Een beeld van de persconferentie in Den Bosch. V.l.n.r.: Hana Hydin, tolk; bisschop Cicek; bisschop Bluyssen en voorzitter van het kerkbestuur Coopmans. 1^'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4