Universiteit Door vrijer kapitaalverkeer onderzoekt Britse vraag naar drankprobleem Europese effecten Langparkeerder Centrum voor informatie STAND HYPOTHEEKRENTE f grafische bedrijfstak Japan voert autoloze dag in Bankopdracht mogelijk portvrij beurs deze week „Bestevaer” lijdt verlies van miljoen „BESCHIKKING VOLDOET NIET” Bestedingen meerkeidheid van de re^eiinsen er in belang- toegenomen dan totale produktie 1 I ECONOMIE 19 7 9 JULI ZATERDAG 21 i w? I DEN HAAG. Onderne mingen kunnen onvoldoende gebruik maken van de be schikking voor steun aan be drijven in stadsvernieuwings- gebieden.De tekortkomingen van de beschikking, die vorig jaar van kracht werd, zijn er de oorzaak van dat door de grote gemeenten zeer weinig steunaanvragen bij het minis terie van Economische Zaken zijn ingediend. i NWMK** (Van onze redactie economie) >ven )ven icin- de pro- Jazz Carter zorgt voor onrust (Van onze redactie economie) >ven en Rentepercentages per 17 juli 1979. tey, Naam Bank: A.B.N. Amrobank f Th- CARTER 1 Ned. Middenstandsbank variabel ot - vee- urnal Imre- spro- AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard no-risk 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1.25 1,25 1 stadsvernieuwingsgebieden is ingesteld om ondernemers die als gevolg van ver nieuwing van het gebied waarin hun be drijf gevestigd is, moeilijkheden onder vinden, financieel bij te staan. De gemeen te moet namens de bedrijven bij Economi sche Zaken een aanvraag doen voor toe kenning van de financiële steun. Dit jaar zal nog geen tien percent van het beschik- 10,0 9,75 9,75 9,75 10,25 9,7 9,5 9,4 9.74 9,74 10,11 10,38 10,54 10,60 9,91 10,14 10,11 10,61 11,06 10,0 10,0 10,0 10,0 10,25 9,7 9,5 9,4 9,4 9,4 9,75 10,0 9,7 10,0 9,5 9,75 9,75 9.9 10,3 9,74 9,74 10,38 10,65 10,54 10,88 9,91 10,14 10,11 10,84 11,29 Uit het feit, dat de in de begroting opge nomen gelden voor deze regeling in 1979 niet of maar voor een klein deel zullen worden gebruikt, mag niet worden afge leid dat er geen echte behoefte aan steun is, aldus de brief van de Kamers van Koophandel. Zij menen dat de ingewik- bare geld worden uitgekeerd volgens de Kamers van Koophandel. LONDEN. Effectenmakelaars in Londen hebben melding gemaakt van Britse kooplust voor effecten van maatschappijen in de andere EG-lan- den, nu de deviezenbepalingen in Groot-Brittannië zijn verzacht. Leningen aan Britse ingezetenen in bui tenlands geld voor investeringen in het buitenland kunnen worden afgelost tegen de officiële wisselkoers van het pond ster ling. Voor beleggingen in beleggingsmaat schappijen in de EG-landen (zoals Robe- co) moeten de Britten valuta kopen tegen de officiële wisselkoers plus een premie. Leningen aan Britse ingezetenen in bui tenlands geld voor beleggingen in buiten landse effecten kunnen na een jaar wor den afgelost tegen de officiële wisselkoers van het pond. Vooral Westduitse effecten zijn bij de Britse beleggers gewild. Er werden eind deze week orders geplaatst voor aandelen Siemens AG en voor bankaandelen. Wat *De leenrente op effecten is hierdoor reeds tot 12,5 percent opgelopen, wat de animo om debetstanden aan te houden verder heeft doen afnemen. Hieruit voort betreft de Nederlandse fondsen gaat de belangstelling vooral uit naar Unilever en Koninklijke Olie die donderdag koerswin sten van respectievelijk 2,60 en 4,30 boekten. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft meegedeeld dat de Com missie de versoepeling van de Britse de viezenbepalingen toejuicht. Na het slagen van de 9,5-percentlening van Pierson tegen 100 percent gaf de obligatiemarkt de indruk een voorlopige top in de rentestijging te hebben bereikt. De staatsfondsen begonnen te rijzen en de van 100 percent op 99 percent gebrachte afgifteprijs voor 9,5 percent pandbrieven werd weer op 100 percent verhandeld. 8.50 I In- _'de- aal. pro- por- else wit- tv- 'iek. srie. dek. ktu- nne, pur- ijke ssor 'ie. epor- Serie stips. •e. tv- lorta- 9,4 9,4 9,5 9,75 9,7 9,75 9,5 9,75 9,75 9.7 10,1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werkgevers en bonden hebben overeenstemming be reikt over een bedrijfstakinformatie- systeem voor de grafische industrie. De informatie zal per segment van de bedrijfstak worden verzameld. vloeiende liquidatiedruk eiste dan ook zijn tol en drukte vooral ook eerder deze maand gestegen aandelen flink terug. Het beeld veranderde donderdag echter radi caal toen de nieuwe Britse regering de beperkende bepalingen voor het kopen van buitenlandse effecten ophief. Nu het voor Engelse onderdanen weer goedkoper wordt op buitenlandse effectenbeurzen zaken te doen, schoot het Damrak als een raket omhoog. Het reeds optredende her stel voor Koninklijke Petroleum ontving er nieuwe steun door. Unilever steeg drie gulden en ABN herstelde zich van 325 gulden op 340 gulden. Ook de topfondsen van de lokale markt konden eerder opge lopen koersverliezen grotendeels weg werken. :0.25 ken, pur- 2.00 ma nna, mu- Na- sche iten. .'1.00 har- >rta- ima. ufel >g a ial. lecht- serie. ielin- iport. >t Ar- blks- rt. 18.17 ■nma. •naai. 20.30 (Sla- il en 'olks- Bouwf. Ned. Gém. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank r een 3orge die irhaal om- een 3 jon- Marie en in n zijn avoe- Jdere tl als 1 om snel te dalen en kwam in Amsterdam voor het eerst sedert vorig jaar oktober weer beneden de twee gulden. Tegen dit voor jaar nog een prijs van 2,10 Aan de andere kant steeg de goudprijs voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 300 dollar per ounce. Wall Street zakte vooral dinsdag, toen de presidentiële rede en de mondiale reacties goed bestudeerd waren, fors terug. Later in de week trad echter enige bezinning in omdat op de eerste plaats president Carter alle minis ters naar huis liet gaan om schoon schip te maken, terwijl voorts steeds meer winst cijfers over het tweede kwartaal bekend werden. Deze staken grotendeels de draak met alle sombere uitlatingen over reces- sieverschijnselen, want het gros van wat er nu gepubliceerd is, liet ook over het tweede kwartaal flinke winststijgingen zien. Hierdoor is de eerste helft van dit jaar voor vele grote Amerikaanse onderne mingen bijzonder goed geweest, zodat er flink wat stootjes kunnen worden opge vangen, zo die in de conjuncturele hoek mochten worden uitgedeeld. En dat is nog lang niet zeker. Ook al begon president Carter zijn nieuwe acties met een felle rede tegen de olieprijspolitiek van de OPEC, die hij verantwoordelijk stelde voor een volgens hem grote kans op een ernstige wereldrecessie. Nu bovendien centrale-bankpresident Miller nog verklaarde voor dit jaar in de Verenigde Staten een inflatie te verwach- Maar alle aandacht kreeg toch Wall Street en alles wat het koersverloop van die beurs zou kunnen bepalen. Dat was op de eerste plaats het nieuwe energie-pro- gramma van de Amerikaanse president dat middels een met spanning verwachte radio- en televisierede werd uitgesproken en toegelicht. Veel nieuwe gezichtspunten leverde dit echter niet op en het kernpunt, het grote prijsverschil tussen de Ameri kaanse en buitenlandse olieprodukten, bleef bestaan. Alleen stookolie zal nu in de Verenigde Staten aan het buitenlandse prijspeil worden aangepast. Maar president Carter blijft ook nu de binnenlandse inflatie zo vrezen, dat hij andermaal aarzelt vooral benzine fors in prijs te verhogen. Wel zullen de Verenigde Staten dit en het daarop volgende jaar de invoer van ruwe olie drastisch beperken. Dit jaar wil het land niet meer invoeren dan in ’77. Maar doordat de lagere invoer bij lange na niet opweegt tegen de stijging van de olieprijzen, wordt ook voor dit jaai- een sterk ongunstige invloed van de ener giebalans op Amerika’s handelsbalans verwacht. De dollar begon in eerste reac tie op de nieuwe energieplannen dan ook (Van onze redactie economie) TOKIO. De Japanse regering zal bin nenkort een aantal energiebesparende maatregelen nemen in het kader van haar pogingen de olie-import te verminderen. De meest opvallende daarvan is de aan wijzing van maandag als „autoloze” dag. Andere maatregelen zijn een verminde ring van de snelheid van koopvaardij schepen met tien percent, het uitschake len van de klimaatregeling gedurende een uur per dag, het beperken van de verlich ting in sportstadions en invoering van de vijfdaagse werkweek. De maatregelen zullen worden genomen op basis van vrijwilligheid. De regering is echter wel van plan bestuurlijke richtlij nen te verstrekken aan de industrie en aan overheidsinstellingen om ervoor te zorgen dat ze ook worden uitgevoerd. Au tomobilisten zal worden gevraagd op maandagen gebruik te maken van het openbaar vervoer of te gaan lopen, zo verklaarde het Japanse ministerie van Handel gisteren. De maatregelen worden waarschijnlijk in augustus van kracht en zullen vooral in de grote steden, waar twee van de drie gezinnen een auto hebben, hard aanko men. In Japan rijden in totaal 21,5 miljoen auto’s. Het land is voor zijn oliebehoefte voor 99 percent afhankelijk van de im port. In het afgelopen begrotingsjaar werd voor ongeveer 24 miljard dollar aan olie ingevoerd. 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar variabel DEN HAAG (ANP). De bestedingen in ons land zijn afgelopen jaar meer geste gen dan de nationale produktie. Deze con clusie, die al eerder werd getrokken aan de hand van voorlopige cijfers, wordt bevestigd nu het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de nationale rekeningen heeft afgesloten. Volgens het ministerie van Economi sche Zaken is vorig jaar de binnenlandse produktie ten opzichte van 1977 gestegen met 2,4 procent. De uitgaven stegen ten opzichte van 1977 echter 3,9 procent. De sterke toenmeing van de bestedin gen komt vooral voor rekening van be drijfsinvesteringen en de gezinsconsump tie, aldus het ministerie. De invoer steeg vorig jaar met 6,5 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. Voor de export lag dat percentage op 3,5. i rijke mate toe bijdraagt dat er nog weinig gebruik van is gemaakt. Voor de volgende i jaren zullen hogere of tenminste gelijke j bedragen beschikbaar moeten worden gesteld. Dit schrijven de Kamers van Koophan del van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in een gezamenlijke brief aan staatssecretaris Hazekamp van Eco nomische Zaken. Als belangrijkste tekortkoming noemen de Kamers onder andere het toewijzings- criturium voor financiële steun: het be drijf moet gedurende drie jaar minimaal 29.000 gulden fiscale winst hebben ge maakt. Volgens de Kamers van Koophan del vallen bedrijven ten onrechte buiten de regeling als zij door investeringen of tijdelijk verlies niet aan deze voorwaarde kunnen voldoen. Tevens wordt in de brief aan de staats secretaris de 25.000 gulden vergoeding voor herinrichtingskosten voor onderne mers die hun bedrijf voortzetten te gering genoemd. De beschikking steun aan bedrijven in MAASTRICHT (ANP). Om het overmatig alcoholgebruik in Limburg ef fectief te kunnen bestrijden gaat de Rijks universiteit Limburg een onderzoek in stellen naar het probleemdrinken in deze provincie. Dit heeft een woordvoerder van het provinciaal bestuur gisteren mee gedeeld. Het onderzoek gaat twee jaar duren en vergt een bedrag van 385.000 gulden. De universiteit wil daarvan 150.000 gulden zelf betalen, mits de overheid het resteren de bedrag voor haar rekening neemt. Ge deputeerde Staten van Limburg hebben aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een bijdrage gevraagd van 245.000 gulden. Volgens het provinciaal consultatiebu reau voor alcohol en drugs telt Limburg meer dan honderdduizend probleemdrin kers. Tot deze groepering behoren, aldus het bureau, mensen die wekelijks zeventig of meer glazen alcohol consumeren. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Nederlandse ban ken gaan waarschijnlijk met ingang van 1 oktober hun cliënten (privé-reke- ningen) de mogelijkheid bieden hun beta lingsopdrachten portvrij te verzenden, al dus „Naar Meer Binding”, het personeels blad van de Nederlandsche Midden standsbank. Het principebesluit hiertoe werd on langs genomen in het college van overleg van de gezamenlijke banken. De wijze waarop een en ander technisch moet worden verwerkt is nog bij de ban ken in studie. Door de portvrijdom voor de banken zal er een einde komen aan het concurrentie nadeel dat de banken hebben ten opzichte van de giro, aldus het blad. De Postgiro biedt al zeer lang haar cliënten enveloppen aan van het gratis verzenden van hun overschrijvingen. Een woordvoerder van de Nederlandse Bankiersvereniging in Amsterdam noemt het bericht in „Naar Meer Binding” nogal voorbarig. Volgens hem streven de ban ken al lang naar het gratis verzenden van betalingsopdrachten, maar de onderhan- delingen daarover, met name met de PTT, zijn nog in een pril stadium. Wanneer en hoe dat alles concrete resultaten zal ople veren, valt op dit moment niet te zeggen, zo zei hij. ten van rond de tien percent, lijkt de kans groot dat alle voor de financieel-economi- sche zaken verantwoordelijke Ameri kaanse ministers niet meer in de nieuwe regering zullen terugkeren. Terwijl Wall- Streek in onzekerheid bleef verkeren over de üiteindelijke inhoud van het nieuwe presidentiële beleid, bleef voor het Dam rak en de meeste andere buitenlandse beurzen weinig anders over dan deze ont wikkeling op een afstand te volgen. De Amerikaanse onzekerheid deed de grote aankopen van aandelen Koninklijke Pe troleum beëindigen, zodat ons hoofdfonds ter beurze de grond onder zich voelde wegzinken. De koers die vorige week nog even 154 gulden is geweest, zakte dan ook diep weg en kon pas op 140 gulden worden opgevangen. Op dit niveau ontwikkelde zich echter zoveel beleggingsvraag, dat een herstel volgde tot 145 gulden. Ook andere, kort geleden sterk gestegen aandelen, zoals Van Ommeren, moesten het veld ruimen. Dit fonds zakte tien gulden in, maar wist zich daarna rond 200 gulden staande te houden. Door het vakantieseizoen is het aantal beurszaken in Amsterdam sterk ingekrompen, zodat vooral het gros van de lokale markt in moeilijk verhandelbare omstandigheden is komen te verkeren. Voor verkopers zijn er nauwelijks liefheb bers te vinden die de stukken willen opne- men. Maar omgekeerd is er voor kopers nauwelijks materiaal omhanden. Dit maakt de koersontwikkeling nogal grillig en tegengesteld, zowel op dezelfde beurs dag als op achtereenvolgende dagen. Daarbij kwam dat opnieuw met duurder geld gewerkt moest worden omdat de Nederlandsche Bank het disconto nog eens met een half procent had verhoogd. Het was ditmaal voor de Newyork- se effectenbeurs een moeilijke week. Drie, deels tegengestelde en voor de beurs belangrijke, problemen moes ten worden verwerkt. Het nieuwe energieprogramma van de regering, een volledige regeringswisseling als mede de in steeds groter aantal bin nenkomende kwartaalcijfers. Een sterk fluctuerende beurs was hiervan het gevolg. Ook op het Damrak was het onrustig, hetgeen deels door markt-technische factoren werd be paald. Vooral eerder deze maand sterk opgelopen aandelen moesten door winstnemingen aanvankelijk aanzienlijk terug. Britse ingezetenen kunnen nu onbe perkt valuta kopen tegen de officiële wis selkoersen van het pond sterling voor alle investeringen in het buitenland en voor beleggingen in effecten van maatschap pijen in de overige EG-landen, met uitzon dering van aandelen in Europese beleg gingsmaatschappijen. Deze gegevens kunnen worden benut bij de beleidsvorming, met name bij de toekomstgerichte beleidsbepaling, ook met betrekking tot het investeringsbeleid. De informatie wordt gehaald bij de onder nemingen zelf en van buiten de bedrijf stak, omdat ontwikkelingen worden beïn vloed door factoren die spelen buiten de grafische bedrijfstak. De verkenningen van de segmenten worden ter beschikking gesteld aan zowel werkgevers- als werknemersorganisaties. Ter verzameling en bundeling van de ge gevens zal een Bedrijfstakinformatiecen- trum worden opgericht. In een nader vast te stellen globale vorm zal de verzamelde informatie over de verschillende delen van de bedrijfstak ook ter beschikking van de overheid worden gesteld. Deze heeft behoefte aan dergelijke informatie in het kader van een zich aftekenend sectorstructuur beleid. Aan de ondernemingen wordt echter geen verplichting opgelegd de gevraagde gegevens te verstrekken. Tijdens de on- derhandelingen hebben de werkgevers verklaard zich er sterk voor te zullen maken dat op basis van vrijwilligheid representatieve gegevens van ieder seg ment van de bedrijfstak zullen worden verkregen. „Dit stoelt op het vertrouwen dat de ondernemingen het grote belang van een goed werkend bedrijfstakinformatiesys- teem zullen erkennen. De werkgeversor ganisaties zullen een en ander actief be vorderen, bijvoorbeeld via de mogelijk heid van besluitvorming' binnen bepaalde secties”, aldus de werkgevers. De leden van zowel werkgevers- als werknemersor ganisaties moeten zich nog over de rege ling uitspreken. De Europese Commissie vindt dat Groot-Brittannië zich in de rijen heeft geschaard van de overige EG-landen die krachtens het verdrag van Rome het kapi taalverkeer met het buitenland vrij laten. Groot-Brittannië had tot dusver gebruik gemaakt van een ontsnappingsclausule in het Verdrag, die landen met betalingsba lansmoeilijkheden toestaat investeringen van zijn ingezetenen in het buitenland aan banden te leggen. lijk 10,58 10,30 10,39 10,39 11,16 10,06 9,85 9,74 KvK: betere regeling voor bedrijven nodig Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Zoals te verwachten was zijn de hypotheekrentes weer fors gestegen. Te vrezen valt dat aan de verhogingen nog geen einde is gekomen. Publicatie verzorgd door ’vereniging eigen huis’ te Amersfoort. rf- Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken is een foutieve langparkeerder aan te treffen, die er wat van kan De eigenaar zal naar alle waarschijnlijkheid zijn eigendom wet niet meer komen ophalen, zodat het uitschrijven van een bon als een nutteloze zaak wordt beschouwd door de Haagse parkeerwachters. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,58 10,58 10,67 10,67 11,16 10,06 9,85 9,74 ROTTERDAM (ANP). De Neder landse cruisemaatschappij „Bestevaer”, die zonder ooit gevaren te hebben haar activiteiten gaat staken, heeft in de eerste periode van haar kortstondig bestaan een verlies van 1,2 miljoen geleden. De jonge onderneming heeft tot 30 okto ber uitstel van betaling gekregen. Als tot die datum geen mogelijkheid tot voortbe staan wordt gevonden, dan zal de directie tot liquidatie van de vennootschap overgaan. In haar eerste jaarverslag vanaf de op richting op 1 oktober 1977 tot en met 31 december verleden jaar schrijft de direc tie dat het „uitermate triest is voor het personeel, dat met grote inzet heeft gestre den, te moeten constateren dat een bewijs baar gezond project met goede winstkan sen onmogelijk wordt gemaakt”. De on derneming is er niet in geslaagd voldoen de financiële middelen op tafel te leggen voor een schip waarmee deze zomer crui- sevaarten gemaakt hadden moeten worden. Omdat het in Griekenland gehuurde schip niet op tijd klaar was en „Beste vaer” geen geld had om een cruisevaar tuig te kopen, kon de onderneming niet garanderen wanneer zij met de uitvoering van het cruiseprogramma zou beginnen. Derhalve bevroor de AMRO-bank het ver leende krediet op 1,18 miljoen gulden. Hierdoor kwam de cruisemaatschappij in de financiële problemen en kon zij de salarissen van de 170 mensen, die in dienst van „Bestevaer” waren, niet meer betalen. Het personeel is met ingang van 1 augus tus ontslagen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11