Somoza naar Bahama’s Paus naar VN Geld en reizen 5 I Vliegtuigkaper overmeesterd Reorganisatie regering VS beëindigd Rel bedreigt militair proces I „Hulp aan Vietnam niet stopzetten” het woord is ckxi... Van der Klaauw tijdens conferentie: Enorme olieramp n Delen in de hulde Kamervragen over mislukken iuchtvaartoverleg het \x/eer I JJjr> Grote veranderingen /paarbank agenda pagina A Albeda Maanlanding Strandverwachting Aanhoudend koel En verder Cruijff |l|r O gl ZATERDAG 21 JULI 1979 (ADVERTENTIE) 1 Sophia Loren; WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken vindt dat er op grond van de houding van Vietnam op de vluchtelingenconferen tie in Genève „op dit moment geen aanleiding is om de hu manitaire hulp aan Vietnam stop te zetten”. E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.q. tel. 322031 (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN (Trinidad). Bij het eiland Tobago in de Carai- bische Zee dreigt een enorme olieramp. Twee tankers zijn er gisteren met elkaar in aanvaring gekomen en staan in brand. Als alle olie uit beide schepen zou stromen, zou de grootste olie ramp uit de geschiedenis ont staan. Zoveel olie is nog niet eer der in zee gestroomd, noch on langs bij de lekkage van een boor eiland in de Golf van Mexico, noch bij de ramp met de „Amoco Cadiz” voor de kust van Bre tagne. ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND BEL 023-319272 Ma. t/m vrijd. 8.30-17 uur F MaarTnet alleen voor reizen en vreemde valuta kunnen wij bij de *töutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en verzekeren. Kortom, voor al die geldzaken waar wij thuis geen antwoord op kunnen vinden. 69ste jaargang no. 218 lino's 4,5 en 7 ,2 en 3 11 4 9 North Sea Jazz Peking Opera /Xffi jj Paling in melkfabriek „Verkeersslachtoffers” 10 12 en 13 2 f i Binnen- en buitenland Economie Kerkdiensten... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/strips Sport Weerrapporten K af Wit F-®**' IJmuider Courant llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nederlandse bewindsman De om- Zie verder pagina 3 (ADVERTENTIE) >or (ADVERTENTIE) 'umA nadartand aMMiai wijk Zie verder pagina 3. IEN volk van Nicaragua nu nog niet rijp is voor de democratie. De verdreven president van Nicaragua, Anastasio Somoza, is vanuit Miami in de Amerikaanse staat Florida vertrokken naar de Bahama’s. Hij zou daar korte tijd Onder luide toejuichingen van ongeveer 100.000 mensen is in Noord-Nicaragua de samenstelling van de nieuwe regering be kendgemaakt. Ook werden de advocaten gepresenteerd die deel gaan uitmaken van het Hooggerechtshof. Eén van de vijf le den van de voorlopige junta maakte be kend dat de Nationale Garde was ont bonden. DEN HAAG. Het mislukken van het Iuchtvaartoverleg met Israel is voor de Tweede-Kamerfractie van hei CDA aan leiding geweest hierover schriftelijke vra gen te stellen aan staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. Namens zijn fractie wil het CDA-Ka- merlid Van Zeil weten welke gevolgen het mislukken van het overleg voor het lucht- vaartverkeer tussen ons land en Israel heeft. Ook wil hij weten of het tijdig bereiken van een nieuwe overeenkomst volgens mevrouw Smit-Kroes nog moge lijk is. De bewindsvrouwe is onlangs met lege handen uit Tel Aviv teruggekeerd, nadat zij van de Israeli’s nul op haar rekest had gekregen om de KLM vaker en met grote re vliegtuigen op Tel Aviv te laten vliegen. Momenteel mag in tegenstelling tot de KLM de Israëlische maatschappij El Al wel onbeperkt op Schiphol vliegen. De hond heeft niet alle vier dagen meegelo pen, maar mocht samen met zijn baas getuige zijn van de triomfale intocht, gisteren op de laatste dag van dé Vierdaagse in Nijmegen. Voor een verslag van die laatste vierde dag, zie pagina twee. willen blijven. De regering-Carter had kort voor het vertrek van Somoza laten weten de bescherming van de ex-dictator te zullen opheffen. Bulgarije heeft als eerste land achter het Ijzeren Gordijn de nieuwe regering in Nicaragua erkend. Verwacht wordt dat Tsjecho-Slowakije spoedig dit voorbeeld zal volgen. De Sovjet-Unie heeft het nieu we bewind tot nu toe alleen gefeliciteerd met de overwinning op het Somoza-be- wind. schreef de Vietnamese houding gisteren op de openingsdag als „rustig, kalm en terughoudend”. Het blijven geven van hulp geeft een zekere greep op Vietnam, aldus Van der Klaauw. Volgens hem is de conferentie tot nu toe een succes, gezien de toezeggingen die veel deelnemende lan den in Genève hebben gedaan om vluchte lingen op te nemen. Minister Van der Klaauw sprak in zijn rede op de conferentie zijn waardering uit voor het werk van het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de VN en steunde het door dit bureau opgesteld plan, dat er in de allereerste plaats op is gericht de opvangprocedure te versnellen. Hij bood tien miljoen gulden extra aan ten behoeve van de vluchtelingen. Van der Klaauw vond het nog te vroeg, een oordeel te geven over het door zijn Franse collega Jean Frangois-Poncet op gesteld plan, een plan tot opschorting van de uittocht van vluchtelingen op te stellen. Poncet stelde voor in Vietnam een „mo ratorium” van zes maanden in te stellen: een periode waarin het vertrek van vluch telingen zou worden stopgezet. Hij zag dit als een efficiënt middel om de druk op andere landen te verminderen. Na afloop van de zes maanden zouden de vluchtelin gen onder veel betere omstandigheden Vietnam kunnen verlaten. De Vietnamese bevolking zou via de radio van dit plan op de hoogte moeten worden gesteld. De ne gen landen van de Europese Gemeen schap hebben de afgelopen weken inten sief overleg gepleegd, maar Frankrijk had zijn partners niet van dit plan op de hoog te gesteld. Puin- en vuilafvoer per container WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft verklaard dat hij geen ontslagaanbiedingen meer verwacht van ministers of functionarissen uit zijn directe omgeving. „Er zijn nu een paar vacatures, maar die zullen onmiddellijk worden vervuld”, aldus Carter gisteren tijdens een persconferentie. Vijf ministers zijn door de Amerikaanse president ontslagen of is het gevraagde ontslag verleend. Het totaal aantal minis ters en naaste medewerkers dat het ont slag heeft ingediend om Carter meer ruimte te geven voor een nieuw energiebe leid bedroeg 34. De volgende bewindslieden maken geen deel meer uit van Carters regeringsploeg: Joseph Califano (Gezondheid, Onderwijs en Welzijn), Michael Blumenthal (Finan ciën), James Schlesinger (Energie), Broek Adams (Transport) en Griffin Bell (Jus titie). OMAHADENVER. -r- Twee agenten van de Amerikaanse FBI hebben gister avond een man overmeesterd die de be manning van een Amerikaans lijntoestel had gedwongen van Denver in de Ameri kaanse staat Colorado naar Omaha in Nebraska te vliegen. De man beweerde een bom bij zich te hebben. Nadat hij was overmeesterd bleek dit niet het geval te zijn. Hij had het goedgevonden dat op het vliegveld van Omaha alle 126 passagiers het vliegtuig, een Boeing-727, het toestel verlieten. De kaper had naar Cuba willen vliegen. In de buurt van de twee onder Liberi aanse vlag varende olietankschepen wordt onder andere door vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht, die op Cura sao een basis heeft, gezocht naar overle venden. Ook patrouilleboten van de kust wacht van Trinidad en Tobago zoeken het water af. (Van onze redactie buitenland) BOMMERS VIK/MANAGUA/MIA- MI/SOFIA/PRAAG. Een adviseur van het nieuwe bewind in het Middenamerikaanse Nicaragua heeft verklaard dat in Nicaragua binnen drie jaar verkiezingen zullen worden gehouden. Tijdens een congres van de Socialisti sche Internationale in het Zweedse Bom- mersvik zei de adviseur gisteren dat het Naar het zich laat aanzien zal de sterk toegenomen bezorgdheid over olietekor ten en explosieve prijsontwikkelingen op het gebied van de energiebrandstoffen vrijwel in de gehele geïndustrialiseerde wereld een vloedgolf van alternatieve energievoorzieningen losslaan, waarbij de initiatieven voornamelijk zullen ontstaan bij de veelgesmade oliemaatschappijen. Veelgesmaad omdat men vindt dat hun winsten veel te hoog zijn en omdat men deze commerciële instellingen ervan ver denkt met de beschikbare olie- en gas voorraden te manipuleren in het belang van die winsten. Maar bij de afkeurende aandacht die deze maatschappijen krij gen wordt misschien niet altijd voldoende acht gegeven op het feit, dat deze finan cieel gigantische lichamen juist door hun enorme investeringsmogelijkheden een belangrijke stimulans kunnen leveren bij de ontdekking van nieuwe mogelijkhe den, nieuwe technieken, nieuwe vormen van efficiency en daardoor de motor op gang houden van de bedrijvigheid, die toch voor de westerse samenleving onont beerlijk is. Het is misschien te weinig bekend dat de oliemaatschappijen al jarenlang bezig zijn zich in te stellen op een moeilijke situatie ten aanzien van de olie en alterna tieven voor deze brandstof in hun investe ringsprogramma’s op te nemen. Zij zou den daarbij misschien meer geld voor onderzoek en experimenten op het gebied van geheel nieuwe energiebronnen heb ben kunnen besteden, maar het op zeker spelen is voor commerciële ondernemin gen een prioriteit. Vandaar dat zij zich voornamelijk hebben gericht op een brandstof die bijna onbeperkt verkrijg baar en technisch gemakkelijk bruikbaar is: de steenkool. Het aandeel van de oliemaatschappijen in de internationale steenkoolhandel is in adembenemend tempo opgelopen. Wat bijvoorbeeld Shell betreft: in 1985 zal deze onderneming naar schatting 30 miljoen ton per jaar omzetten. In 1978 was die omzet nog maar 1 miljoen ton. Shell zal in de komende 10 jaar voor meer dan 1 miljard dollar in de steenkoolbedrijvig- heid investeren. De oliemaatschappijen willen niet alleen de levering van steenko len aan de industrie opvoeren, maar ook de vervaardiging van olie en gas uit steen kool bevorderen. Naar schatting zal nog 250 jaar lang steenkool kunnen worden gewonnen op basis van de huidige jaar- produktie, uit een reserve van meer dan 600 miljard ton, die nog op de wereld aanwezig is. Voor de energie- en warmtevoorziening wordt steenkool dus de belangrijkste brandstof, waarbij met het oog op milieu- gevaren geen huisbrand meer zal kunnen plaatshebben. De industrie en energiecen trales zullen hun overtollige warmte via stadsverwarmingsprojecten aan de huis- verwarming dienstbaar moeten maken. De Nederlandse electriciteitsbedrijven staan op het punt om overal in het land dergelijke projecten uit te voeren. Dit beknopte beeld van nieuwe bedrij vigheid toont aan, dat de oliemisère in snel tempo grote veranderingen bewerk stelligt, waarop samenlevingen zich pro gressief zullen moeten instellen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HARIS. Rond de berechting van Ne derlandse militairen in Libanon dreigt een rel omdat niemand van de 21 beklaag den officieel is gedagvaard. Bovendien hebben burger-advocaten geen toestem ming gekregen twee soldaten te verdedi gen. De militairen hadden daarom ge vraagd. De beklaagden moeten dinsdag voor de mobiele krijgsraad verschijnen. De Vereniging van Deinstplichtige Mili tairen (VVDM) vindt dat door het weren van de burger-advocaten van het proces een „militair onderonsje” wordt gemaakt. Openbaar aanklager mr. J. L. Bekkering ontkent dat hij de burger-advocaten bui tenspel wil zetten. f Schoonheid is niet iets lichame lijks; het is hoe je je van binnen voelt. In Nicaragua binnen 3 jaar verkiezingen ROME (DPA). Johannes Paulus de Tweede gaat nog dit jaar naar de Ver enigde Naties in New York op uitnodiging van secretaris-generaal Kurt Waldheim. Hij zal daar de Algemene Vergadering van de VN toespreken. De precieze datum van zijn bezoek zal later worden bekend gemaakt. Veertien jaar geleden bracht zijn voorganger, paus Paulus de Tweede, een bezoek aan de Verenigde Natiës. ■A V for Victory, een Sandinistische guerrillastrijder maakt met zijn hele lichaam het overwinningste ken V, terwijl hij op een tank staande de hoofdstad van Nicaragua binnenrijdt. Zie pagina 2. Vandaag, tien jaar geleden stapte er voor het eerst in de geschiedenis een aardbewoner op de maan. Chriet Titu- laer heeft de ruimtevaart van dichtbij kunnen meemaken. Hij geeft kantteke ningen bij die eerste stap op de maan en wat daaruit is voortgevloeid. Want dat die maanvisite veel heeft losge maakt is een zekere zaak. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Na een storingsfront vanmiddag en kele opklaringen maar ongunstig strandweer. Te koel, 16 tot 18, zeewa ter 16 graden. Vooruitzichten: Ook zondag wissel vallig. Vanaf maandag lichte verbete ring. Minister Albeda van Sociale Zaken is met zijn collega's druk bezig geweest met de begroting voor 1980. Hij had daarnaast nog tijd voor een gesprek over de grote problemen van nu, zoals de werkloosheid. Hij geeft in Erbij zijn visie op de toekomstige ontwikkeling. Opmerkelijk is dat h<j er voor is om een soort „klusjesmarkt” te gaan opzetten, waarbij WAO'ers mee gaan helpen om de service voor de burger te verbe teren. Koel weer met af en toe zon en slechts een kleine kans op een bui. Middagtemperaturen rond 17 graden. Matige, langs de kust nu en dan krachti ge wind uit west tot noordwest. De prijzen van de vakantiereizen kun nen gemiddeld tien tot vijftien procent goedkoper als een goede vacantiesprei- ding wordt toegepast. Hotelplan-direk- teur Verburg betoogde dit gisteren tij dens de presentatie van het nieuwe win ter programma. Johan Cruyff noemt zichzelf een soort ontwikkelingswerker voor het voetbal in de Verenigde Staten. Een goed betaalde ontwikkelingswerker na tuurlijk. Hij voetbalt daar met wat oude bekenden zonder de grote druk van het altijd moeten uitblinken. Martin Donker zocht de voetbalvedette, die bepaald niet armlastig is geworden, op bij de Aztecs, de nieuwe clut van Johan. O'.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1