Vissen zwemmen straks in kaas-pekelbakken van klachten Letterkast i Weg ermee III Weg ermee I Weg ermee II r Vs® 1 M 1 f 1 - -1 1 door Jan de Pol Subsidie gevraagd In elk jaargetijde ,,Het leek me zoveel werk die grote betonnen pekelbakken te slopen. Ik dacht wat kan daar in: vis,,. Aanvankelijk was varkensfokker en vlees- grossier A. Smit dit het Drentse Mantingen van plan in de door hem van de DOMO gekochte oude melkfabriek in Ezinge vlees te gaan ver handelen. De aanwezigheid van de vele moei lijk te verwijderen pekelbakken, waarin de DO MO tot voor enkele jaren terug de hier vervaar digde kaas op smaak bracht’ veranderde Smits voornemen: net werd paling. Op het ogenblik krioelen er zo'n 300.000 kleine glasaaltjes in de voormalige zuivelfa briek: de eerste palingkwekerij in Nederland. 'CV s-X s W? rS W /V 8 4 f. FRANS BAKKER, arts I V Paling kweken in oude melkfabriek st id „Eerst heb ik nog gedacht om er forel in te kweken, maar daarvoor heb je snelstromend water en een temperatuur van ongeveer 12 graden Celsius nodig. De kosten zouden dan te hoog worden. Forel kun je beter buiten kweken. Toen ik aan andere mogelijkheden dacht, hoorde ik van mijn huidige compagnon (ing. E. W. Liewes uit Bunnik) dat het technisch mogelijk moest zijn hierin paling groot te brengen. Wanneer het technisch mogelijk is, moet het kunnen lukken, dacht ik. en we zijn toen gaan dokteren". „Paling is een erg moeilijke vis om te kweken. Daarom zal het hier ook nog wel niet gedaan zijn. De waterbeheersing luistert erg secuur. We hebben nu iets gevonden dat in de praktijk al goed blijkt te functioneren. Een recirculatiesysteem met stro mend water, dat eerst tweemaal gefilterd wordt. In een zandfilter en een biologisch filter. Het water wordt daarna op een temperatuur van circa 25 graden Celsius gebracht. De warmte van het water moet ons succes worden. IJsselmeerpaling is pas na jaren groot genoeg om op de markt te brengen. Bij ons kunnen ze het hele jaar groeien, waardoor wij de paling tussen twaalf en zestien maanden op de verlangde lengte hebben". gezamenlijke inhoud hebben van 144 m3. De derde fase bestaat uit uitbreiding van de bakken tot 350 kub, waarmee Sit en Liewes een jaarproduktie van 45 ton paling proberen te halen. De 300.000 glasaaltjes moeten volgend jaar circa 36 ton paling opleveren. De diertjes zijn nu nog ongeveer een decimeter lang met een gewicht van een paar gram. In de voormalige melkfabriek, waar ze gevoed worden met een speciaal voor deze paling ontworpen voer, mogen ze groeien tot ze tussen de 200 en 350 gram wegen en dan zullen ze ter com- sumptie worden aangeboden. Overigens zijn de kleine aaltjes in Ezinge al een De hoekstenen van de hedendaagse geneeskunde, zoals „afwachten" (de tijd heelt vele wonden), medicijn gebruik en operaties veranderen vaak in hun tegendeel en maken het medische bolwerk op zijn minst wankel. In dit artikel wil ik daar een aantal voorbeelden van noemen. Dat is dan een situatie waar ouders eisen dat er „nu" iets aan gedaan moet worden: de amandelen moeten er uit. Veel artsen hebben dan genoeg van „patiënten- gezeur", wel dan is de situatie rijp voor een operatie. Het opereren van neus, keel of amandelen kan in bepaalde zorgvuldig geselecteerde gevallen nuttig en nodig zijn. Heel vaak is dat echter niet het geval en is de ingreep niet meer dan een agressieve daad om de „rust” te herstellen. Gedurende de laatste twee jaar van mijn praktijk werkte ik onder andere met een groep jonge mensen en kinderen, die gemotiveerd waren om hun levensomstan digheden kritisch te bekijken. „Wat doen we met onze kinderen, wat doen we met ons zelf, met ons en hun voedsel, met lichaamsbeweging”, zijn een aantal vragen die we ons zelf voorlegden. Veel keel-, neus- en oorklach- ten konden met een verandering in voeding (bijvoorbeeld minder melkprodukten, omdat dit de slijmproduktie in het keel- neus- en oorgebied verhoogt), levenspatroon en ouder-kind-relatie ondervangen worden. Ik maakte daar letterlijk geen enkele amandeloperatie mee. Een ander voorbeeld is de welbekende hysterectomie (verwijderen van de baarmoeder). Er zijn bepaalde indica ties voor het verwijderen van een baarmoeder, zoals onder andere gezwelgroei. Daarnaast echter zijn er allerlei meer vage klachten en menstruatiestoornissen die kunnen leiden tot onnodige verwijdering. Vaak zag ik in deze gevallen dat achter de klachten en symptomen allerlei emotionele en seksuele problemen schuil gingen; geen wonder dat na een dergelijke - grote - operatie veel vrouwen een depressie doormaken. Gelukkig zijn in ons land de chirurgen minder „bloeddorstig” dan bijvoorbeeld in Amerika. Desalniettemin blijven al deze punten het overwegen waard. Daarnaast is er de door mij eerder genoemde sterke neiging om symptomen de kop in te drukken. Nu betekent dit bijvoorbeeld niet dat u een knallende hoofdpijn maar gelaten moet accepteren. Natuurlijk kunt u dan een pijnstillend middel gebruiken. Het punt is echter de vraag: Waar komt die hoofdpijn vandaan, wat betekent die hoofdpijn, wat is de boodschap van deze desbetreffende hoofdpijn over het leven van de patiënt? Zouden deze vragen Wat betekent deze ziekte of dit symptoom? meer gesteld worden, dan zouden we heel vaak zien dat het lichaam ons tracht te vertellen hoe fout we leven, eten, omgaan met elkaar, enzovoort. e 3 j maar paus Johannes-Paulus II heeft zich onlangs duidelijk uitgesproken in een brief aan alle priesters”; Bluyssen blijft voor ontkoppeling van ambt en celibaat, zonder aan de waarde van het celibaat af te willen doen). Commentaar Confrontatie: „Mgr. Bluyssen zet zijn verzet tegen Rome voort: LPO (Landelijk Pastoraal Overleg) OMO, (kath. onderwijs in Brabant), het kan niet op! Waarom treedt hij niet af als hij zó ontevreden is over de kerk?”. Weg ermee, met zo’n bisschop, die (weer een aanhaling uit Confrontatie) „een leidende figuur uit de Marxistische subversieve beweging in Latijns-Amerika: Guttierez de bul voor de ere promotie in Nijmegen overhandigde. Dat lag in zijn lijn. De aanwezigheid daarbij van kardinaal Willebrands vonden wij een schandaal”. Weg er mee, met zo'n kardinaal. De bisschop van Quetzaltenango in Guatemala is volkomen onverwachts afgetreden. Mgr. Formosa is bekend om zijn inzet voor sociale gerechtigheid. De priesterraad van het bisdom protesteerde, omdat Formosa volgens hen onder rechtse druk moest aftreden. De conservatieve kardinaal Casriego van Guatemala verklaarde dat Formosa om persoonlijke motieven was heengegaan. De priesters weten wel beter. De laatste jaren zijn honderden mensen spoorloos verdwenen onder het militaire bewind in Guatemale; boeren werden van hun grond verdreven etc. Het Vaticaan aanvaardde het ontslag van mrg. Formosa. Weg ermee, met zo n bisschop. HANS ROMBOUTS „Een ander winstpunt voor ons is dat we straks de paling in elk jaargetijde kunnen leveren. In de vrije natuur is het in Nederland mogelijk tot onge veer november paling te vangen. Onze bedoeling is de vis op de markt te brengen wanneer er vrijwel niets te krijgen is, in de wintermaanden. Er is dan wel paling te koop, maar dat is import, waarvan de prijs, door de hoge transportkosten en de vervoers- schade vrij hoog is. Smits experiment bestaat uit drie fasen, waarvan de eerste nu is afgesloten en volgens de beginnende palingkweker geslaagd kan worden genoemd. „Deze fase was het meest kritiek. De aaltjes, verpakt in bijna honderd doosjes van drieduizend stuks, heb ik in Engeland gekocht en van het n ït paar jaar oud. Net als alle andere paling in Europa zijn ze afkomstig uit de Sargasso Zee in het Cari- bisch bebied. Ongeveer tweeënhalf jaar doen ze over die oversteek van Amerika naar Europa, waar ze stroomopwaarts zoet water opzoeken. Verantwoordelijk worden voor een meer natuurlijk en gezond leven zou het medicijngebruik en vele operaties en andere ingrepen tot het nodige minimum beperken! In mijn praktijk zag ik veel jonge kinderen met keel-, neus- en oorklachten. U kent dat wel: kinderen die constant snotteren, middenoorontstekingen hebben, geen eetlust vertonen, hangerig en geïrriteerd zijn (om een aantal symptomen te noemen). De reactie op dit sympto mencomplex varieert van ouder tot ouder en van dokter tot dokter. Vaak is het voor ouders zo’n doorn in het oog, dat het gesnotter oorzaak is van een hele „toestand". Het werkt op de zenuwen en veroorzaakt spanning in het toch al gespannen leven van de ouders. Het desbetreffende kind vraagt te veel aandacht, de ouders komen slaap te kort enzovoort, enzovoort. Voor zijn palingkwekerij heeft Smit bij het minis terie van Landbouw en Visserij subsidie aange vraagd. „Het is een nieuwe ontwikkeling op dit gebied. Wel is Akzo in Delfzijl onlangs ook begon nen met een experiment, maar daar kweekt men paling buiten”. In Delfzijl gebruikt Akzo in navolging van fabrieken in Engeland en Schotland het koelwater voor de kweek. In Delfzijl zijn een paar honderd glasaaltjes uitgezet. Wanneer het experiment hier slaagt, wil ook Akzo in paling gaan handelen. Smit wil zijn paling in de toekomst afzetten op de Nederlandse markt. „Concurrentie doen wij de Nederlandse palingvissers vrijwel niet aan. Op het ogenblik wordt hier nog 4000 ton per jaar geïmpor teerd, die 45 ton van ons betekent dus niet veel”. Dan is er tot slot het grote terrein van medicijngebruik. In een studie, gedaan in het gezondheidscentrum „Om moord” in Rotterdam, toonden we enkele jaren geleden al aan hoe zeer het voorschrijven van medicijnen afhangt van bijvoorbeeld de instelling en de stemming van de desbetreffende arts op een bepaald ogenblik. Als bijvoor beeld een desbetreffende arts een dag niet erg happy is, heeft hij de neiging veel sneller medicamenten voor te schrijven aan patiënten die het die dag ook niet „zien zitten". gebeuren als bijvoorbeeld een stel antilopen in paniek over de gracht wastgesprongen en de tuin ingerend, temidden van een grote schare bezoekers onder wie talloze kinderen”. Schande. Een echt loslopend dier in Artis. Weg ermee. Bij de kraag gepakt. Zo gaat dat in onze maatschappij, die steeds verder wegdwaalt van de natuur. Artis is er om dieren ten toon te stellen, achter tralies, achter grachten. Kijk eens hoe fraai; zo’n tijger die de godsganselijke dag heen en weer loopt, links. rechtslinksrechts. Een prachtig dier, heel wat fraaier dan de meeste bezoekers van Artis, die zich de koning van de schepping wensen te voelen. Dat dier kan zijn lenige lijf niet gebruiken in die opberg-tentoonstellingsruimte. Een triest gezicht. En dan komt daar opeens een hond, een straathond in Artis. Dan is meteen de mensheid in gevaar. Lees maar eens het volgende bericht uit „Artis- Nieuws” nr. 419: Kopje: Verboden hond in Artis op bezoek (de mens verbiedt ook deze hond nog eens zijn vrijheid, HR). „Geen wilde-, dolle-, nacht- of zeehond, nee, een doodgewone straathond kwam onlangs in Artis op bezoek en ging er heel even de zaak op stelten zetten. Het loslopende dier was onverhoeds langs de portiersloge naar binnen geslipt en liep, luid blaffend, regelrecht naar het kamelenveld. Het was volkomen tegen alle regels in want Artis is voor honden, zeker loslopende, verboden terrein. Nog voordat iemand van de Artismensen de kans kreeg om het dier te pakken, sprong de blaffer over de gracht en sprintte achter de totaal onthutste elandantilopen, kamelen en struisvogels aan. Blijkbaar voelde de hond zich tussen de veel grotere dieren niet zo heel erg op z’n gemak, want even later sprong hij terug op het bezoekerspad en liet daar, op veilige afstand, wederom flink van zich horen. Daar geen van de Artisbezoekers de hond bleek te kennen, bleef er niets anders over dan het dier in de kraag te grijpen en „af te voeren". Wat inderdaad, zij het met moeite, gelukte. Het was gen incident dat gelukkig goed afliep. Voor hetzelfde geld had er een ramp kunnen Schande. Een echte loplopende bisschop in Nederland. Weg ermee. Bij de kraag gepakt. Zo gaat dat in onze maatschappij, waar orthodoxe geloven meer heil zien in de letter van de wet dan in de geest van de wet. De mensen moeten achter de tralies van de letters van de wet. Het liefst aldus de orthodox roomskatholieken met alle angsten en psychoses van weleer in het stramien van doodzonden, dagelijkse zonden, hel, vagevuur, aflaten, het schuifje in de biechtstoel (priester en gelovigen gescheiden door.juist.tralies). Het blad Confrontatie maakt jacht op de nog loslopende bisschop Bluyssen van Den Bosch, die bekend staat als een mens-lievend rk-leider. Hij brengt kennelijk volgens Confrontatie de katholieke mensheid in gevaar. Lees maar eens het commentaar van Confrontatie nrs. 170-171 na een verklaring van mgr. Bluyssen in het Limburgs Dagblad („Ik heb meermalen de wens geuit voor de mogelijkheid de wijding van gehuwde mannen tot priester, vliegtuig op Schiphol gehaald. Tijdens het vervoer is het spul vrij koel verpakt, omdat de vis dan minder zuurstof verbruikt. Hier in Ezinge moesten ze eerst in koud en later in steeds warmer water om ze langzamerhand op de vereiste temperatuur te brengen. De kans dat ze dat niet overleven is groot, maar gelukkig is de sterfte beperk gebleven”, De glasaaltjes zijn in eerste instantie in roestvrij stalen bakken ondergebracht. „Dat is nog gemak kelijker te overzien dan de grote betonnen bakken en makkelijker schoon te houden”. In de tweede fase - ongeveer over een maand verhuizen de dieren naar de grote bakken die een JSy IV

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23