Amerikanen vinden hem geen zakkenvuller Keihard werken om de Aztecs te verkopen K f i 1 ft:t door Martin Donker 100 rk Pioniers Bezem erdoor Meer publiek Rustig eten Commercials O Gezelligheid r JK 9 9 a .Li >3) leni Wanneer Ted Podleski in de zoele Californië-ochtend om zeven uur de dekens van zijn bed wegklapt, wacht hem een lange dag. Het is weer tot één uur s nachts werken geblazen, weet hij. Werkdagen van 18 uur, wie haalt zich dat nog op de hals vandaag de dag? „Ik”, zegt Podleski beslist. „De Aztecs moeten toch verkocht worden, nietwaar? De mensen moeten toch weten, dat er in hun Los Angeles een voetbalclub aan het werk is die geschiede nis gaat maken? Ons stadion zit nog lang niet vol, dus is er werk aan de winkel. Zeven dagen in de week, van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht. Los Angeles Aztecs moet een begrip worden.” Als je Johan Cruijff zelf moet geloven, dan is de enige drijfveer van de Meester om de voetbalveters weer onder te binden geweest: de uitdaging om mee te helpen aan de opbouw van „soccer” in Amerika. Peperduur betaald idealistisch werk dus want de gage van 600.000 dollar, die Cruijff per seizoen zou opstrijken tijdens zijn actief verblijf in Los Angeles bij de Aztecs behoort natuurlijk niet bepaald tot de categorie fooien. „Och, men fluistert 32.000 dollar per wedstrijd, of mijn salaris daaronder of daarboven ligt weet ik niet, maar het heeft wél te maken met de publieke opkomst. Verhoudingsgewijs ga ik meer verdienen wanneer er meer mensen komen kijken”, beaamt hij. „Maar nogmaals, voor het geld ben ik hier niet komen spelen. Ik ben niet blut. Was dat zo dan zou ik in Europa gebleven zijn. Daar was en is voor mij veel meer te verdienen”. OF - Cruijff als ontwikkelingswerker B it ge- s van De van FC Utrecht geleende zo n id bij Ko Prins I de w rijs de M Zaken 1 lan hle- te len ist- en. iet :de indag >t het n, tel. jloma 'ij die orden srs en jllega nede- let op 1 van seren De 42-jarige general-manager van de club, die het bestond Johan Cruijff aan zich te kluisteren, is energiek genoeg. Vanachter zijn veel te grote brilleglazen spat de ambitie hem uit de ogen. Podleski is dan ook een vent die in de Amerikaanse sportwereld bekend staat als een mannetjesputter op zijn gebied. Specialist als hij is op het public-relationsvlak redde hij basketbalclubs als Detroit Pistons en Phoenix Suns van de goot en wil hij zijn niet geringe capacitei ten ook aanwenden om het soccer in zijn geboorteland te populari seren. vreemd, dat ik geblesseerd ben geraakt. Nadat ik rond was met de Aztecs ben ik ’s maandags ver trokken, dinsdags aangekomen en ’s woensdags al opgesteld. Spelen, twee dagen rust en die zaterdag weer de wei in. Ik voelde het in de rug, de heupen en de lies. Ik had een conditionele achterstand van jewelste en kan me bovendien niet permitteren om wat op mijn routi- der andere in, dat je de mensen vóór, tijdens en na de wedstrijd moet verwennen, niet alleen te la ten bezig-zijn met een voetbalpar- tij. In Holland hoor je dan reacties als: ja, maar die toeschouwers ko men toch alleen om voetbal te zien? O ja? En waarom zitten er dan bij een topclub als Ajax nog geen 12.000 man bij een thuiswed strijd? Is dat dan geen bewijs, dat de mensen niet alléén op voetbal afkomen?” ne rond te huppelen. Ik wil het soccer hier populair maken. De mensen naar het stadion trekken en dan kun je er niet de kantjes van aflopen. Trouwens: dat is ook niet mogelijk, want ik vind dat het Amerikaanse voetbal een enorme vlucht heeft gemaakt. De kwaliteit valt zeker niet tegen en dan hoef ik alleen maar naar ons eigen team te kijken. Vooral door de Cruiff mag dan op nog geen 30 percent van zijn kunnen de trai ningen volgen en, vedette-eigen, veel te laat verschijnen, een vrij brief van Michels om te gaan en staan waar hij wil heeft hij niet. Cruijff, die met zijn vrouw Danny en kroost vlakbij het Rose Bowl Stadium in San Marino een appar tement bewoont, is verplicht iede re dag op de ochtendtraining te verschijnen. „En dat gebeurt dan ook tot nu toe”, zegt Leo van Veen, een van de meest succesvolle Ne derlanders bij de Aztecs. Cruijff houdt zich bij de Aztecs overigens alleen maar bezig met voetbal. „Luister, een interviewtje hier of daar, daar heb ik geen bezwaar tegen. Dat hoort bij je vak. En het blijft altijd vervelend om iemand af te wimpelen. Maar met al die reclametoestanden is het afgelopen. In mijn contract staat niets over reclame, ik heb nergens bindingen. In tegenstel ling tot berichten in Nederland, was dat overigens ook niet het geval in het contract met de Cos mos. Ook daar kon ik spelen zon der me te verplichten aan „mer chandising”, aldus Cruijff, die zelf mag beslissen of hij deze verbinte nis met nog een jaar zal verlengen. Het voetbal, zoals wij dat al een Om een eerste aanzet te geven aan de planologie van Podleski bij Los Angeles Aztecs, heeft men ri goureus de bezem gehaald door het spelersarsenaal. De drank- en De 32-jarige stervoetballer, die wanneer dit seizoen is afgelopen met zijn gezin terugkeert naar Spanje („Mijn kinderen gaan daar naar school”), blijkt ook niet stuk te kunnen in het zonnige zuidwes ten van de States. „Tot nu toe heb ik het hier geweldig naar mijn zin. Het klimaar staat me aan, het is te vergelijken met Spanje, en de mensen zijn erg aardig. Boven dien zie ik nu al vooruitgang in de publieke belangstelling; voor ik hier kwam zaten er 9000 toeschou wers op de tribune, afgelopen za terdag waren dat er al 17.000. Za terdag verwachten we er tijdens de derby tegen California Surfs zo rond de 25.000. Dan zeg ik, het werk lijkt niet voor niets. De men sen gaan hier langzaam maar ze ker warm lopen voor soccer”. bij i ont- sn middenvelder, met vijf goals uit zeven duels topscorer: „Johan krijgt echt geen voorkeursbehan deling en hij gedraagt zich ook lekker in de groep. Helemaal geen kapsones, gewoon een aardige knaap. Het publiek waardeert hem hier ook. Ze zien in hem geen zakkenvuller. Wat dat betreft ver schilt de mentaliteit met die in Holland. Wanneer je hier geld maakt, succes hebt, dan wordt dat gewaardeerd. In Nederland komt de afgunst zo gauw om de hoek kijken. Maar hier word je als een slim ventje gekenmerkt, wanneer je financieel succes kent afdwin gen. Cruijff kan hier niet stuk”. schikt, ook in Amerika, en met hem kwamen Smeets en Rongen. Na een aantal exhibitiewedstrij- den ontdekte Michels leemten op de rechtsachterplaats en in de voorhoede. Omdat je een Holland se coach hebt zijn de eerste con tacten natuurlijk ook uit dat land. Suurbier kwam dus. Michels zocht vervolgens naar een slimme en technisch begaafde speler die eeuw kennen, waaide een tiental jaren terug over naar de andere kant van de Atlantische water massa. Pioniers als Theo Laser- oms en Cees Groot droegen des tijds een steentje bij aan wat al lengs uitgroeide tot de snelst groeiende sport in het land van Uncle Sam. „We hebben een hoop aan de Europese voetballers te danken en hebben dat nog,” be aamt Podleski, „maar qua organi satie kan men in jullie werelddeel nog wel wat van ons opsteken. Nogmaals, door die competities- lag met de andere hier al lang gevestigde sporten ben je het wel verplicht om de zaken grootser aan te pakken. Promoting is een van de voorwaarden om een club succesvol te maken. Dat houdt on- Ted Podleski, de ex-marinier, die aan zijn tweede Aztec-jaar is begonnen, buigt zich ook over het nabije toekomstbeleid. „we zitten een beetje in onze maag met het aantrekken van voetballers op huurbasis. Smeets en Van Veen spelen, maar vertrekken in sep tember weer naar Holland. Er is nog niets zeker, maar het plan is om voor het komende seizoen van iedereen een „echte” Aztec-speler te maken. Om evenwicht te berei ken moet je af van het leensys teem, zo kan je nooit bouwen aan een hecht teamverband. Wanneer de competitie hier afgelopen is, zijn we bovendien van plan om een tournee te maken door West- Europa, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. Met Europa den ken we aan Holland, West-Duits- land, Engeland en Spanje. Het is dan wel zo fraai om met je compe- titie-elftal aan zo’n trip te begin nen, maar als Cruijff, Van Veen en Smeets al afvallen wordt dat een stuk moeilijker. Leo’s con tract afkopen? Wie weet, we heb ben onze gedachten daarover al laten gaan. Bij ons is alles moge lijk, niets onmogelijk.” voetbalpartij op de buis te zien. Men zegt „nee”. De regering dan? Het gouvernement mengt zich al te veel in allerlei zaken, dus de mensen willen niet dat de overheid ook het voetbal gaat re geren. Bovendien wenst geen mens meer belasting te betalen. Blijft over, de commercials. Ach, met honkbal en basketbal is het Amerikaanse volk wel gewend spots te moeten verdragen.” „Zoals de zaken er nu voor staan wil ik het komende seizoen hier spelen. Maar in Holland voet ballen? Dat nooit meer. Ik hoor nu van jou, dat FC Utrecht via een sponsor een bod op mij zou heb ben gedaan, maar ik zelf heb daar van nog niets gehoord. Twee mil joen gulden? Geloof het toch niet. Dat zijn goedkope reclamestunts, geen bedrijf haalt dat nog in zijn hoofd. Ik pieker er overigens niet over om ooit nog in Europa te gaan spelen, dus ook FC Utrecht kan nergens op rekenen. Trou wens, ik heb het gelukkig niet no dig om voor geld te gaan voetbal len. Maar dat heb ik al gezegd, hè Cees Groot „Wij hebben te maken met een harde competitie. De concurrentie op sportgebied is moordend in de States, veel groter in elk geval dan in Europa. Wanneer het team van de Aztecs op een zaterdagavond thuis speelt, akteren op datzelfde tijdstip in Los Angeles een basket balclub, een honkbalteam en meestal in de buurt ook nog een American-footballformatie voor duizenden mensen. Football trok tot voor kort hier 70.000 mensen, bij een basketbalmatch zitten er 17.000 man op de tribune en voor een honkbalpartij lopen er 12.000 mensen uit. Vind jij het gek, dat we het in Amerika wat het soccer aangaat zo groots moeten aanpak ken. We zijn het wel verplicht, anders redt die sport het nooit.” „Maar soccer”, zegt de man on der wiens leiding Ajax, Barcelona en Oranje eens sprankelende suc cessen behaalden, „is in deze streek nog niet zo bekend, van daar dat ik zonder te worden her kend rustig ergens in een restau rant kan gaan zitten eten. Heerlijk vind ik dat”. Gaat het psychisch de goede kant op met de nummer 14 van de Aztecs (eerder dit seizoen droeg Huub Smeets het magische num mer op de rug, maar de lange spits stond zijn shirt met plezier af toen Cruijff arriveerde), fysiek gezien lopen de zaken wat stroever. De bezoekers van het immense Rose Bowl Stadium hebben dat nog niet zo gemerkt, maar de weinigen die de trainingen van de Michels- discipelen volgen, zien Cruijff nauwelijks in actie. Een spierbles sure in de liesstreek dwingt hem tot slechts wat stretch-oefeningen en af en toe het dribbelen van een blokje rond het trainingsveld. „Het is natuurlijk niet „De televisiemaatschappijen zijn na de komst van Cruijff uiter aard meer geïnteresseerd om ons op het scherm te brengen dan er voor. Waarom? De commercial sponsors willen best geld op tafel brengen om een spotje tussen een wedstrijd van de Aztecs door de lucht in te werpen. Tijdens een match op de tv worden er zo’n 20 spots ingesmeten. Het maakt een wedstrijd kapot, hoor ik jullie in Europa al zeggen. Natuurlijk, ik houd er ook niet van wanneer ik in een spannende pot gestoord word door een reclamespot. Maar we moeten dat systeem wel accepte ren. Er is geen andere keus. Vraag aan de mensen of ze het uit hun eigen zak willen betalen om een Nederlandse inbreng gaat het voortreffelijk, al zullen we er elke wedstrijd weer voor moeten knokken”. Dat de meer dan onverkwikke lijke affaire Cruijff-Basilevitch de eerste niet onberoerd heeft gela ten moge blijken uit het verfom faaide, bleke en intussen reeds diep gegroefde gezicht. Cruijff ontkent niet dat hij miljoenen heeft verloren na de mislukte za kelijke verkering met de voorma lige dressman uit Parijs. „Maar dat ik geen cent meer te makken heb en dat ik financieel aan de grond zou zitten, dat zijn fabeltjes”. Maar wie weet, misschien is Cruijff in de minder gejaagde we reld van Callfornië weer gelukkig aan het worden. Wat zijn verdien sten aangaat heeft hij bepaald geen klagen, maar wat wellicht belangrijker is: hij is weer bezig met zijn hobby, zonder de last te dragen van het moeten presteren. „Dat is een verademing voor mij, maar bijvoorbeeld ook voor Rinus Michels. Kijk, na 15 jaar topvoetbal in Nederland en in Spanje was ik het spuugzat. Ik had de liefde voor het spel verlo ren. Maanden heb ik stilgezeten, me met zaken bemoeid en natuur lijk een rottijd meegemaakt met die hele heisa rond Basilevitch. Maar toen ik me wat begon te oriënteren op het Amerikaanse soccer, dat langzamerhand popu lair begon te worden, ben ik daar warm voor gemaakt. Ik wilde ook een steentje bijdragen aan de op bouw, maar zat contractueel wel vast aan de Cosmos, mocht ik ooit besluiten weer te gaan spelen. Wel, de Cosmos hoefde voor mij niet. Daar zitten al 50.000 mensen op de tribune, het werk in New York is voltooid. De beste plaats om het soccer een kick mee te geven was Los Angeles, waar nau welijks 5 a 6000 mensen kwamen ook kon scoren. Via Inter Soccer kwam Van Veen, een jongen die tot nu toe enorm heeft gepres teerd. Hij was precies degene die aan het profiel van Michels beant woordde en blijkt bovendien nog een bijzondere persoonlijkheid te zijn. Een gentleman-player, vind ik hem, ik zou graag willen dat Leo ook het volgend seizoen voor ons blijft spelen.” Een team voorzien van minder goedkoop materiaal (later arri veerde dus ook Cruijff) is natuur lijk niet zo moeilijk wanneer er met dollarbundeltjes gewapperd kan worden. De drie eigenaren van de Aztecs, Alan Rothenberg, Don Reynolds en Larry Friend, zijn en waren vooral dan ook niet onbemiddeld. Podleski: „Twintig aandeelhouders comple teren de vennootschap en dan heb je natuurlijk al een dusdanige por tie geld in de knip, die jij en ik nooit bij elkaar zullen zien. Toch kan de beurs natuurlijk ook leeg, daarom is er ook een halt. Okay, Cruijff is gekomen, omdat hij geld wilde maken, Los Angeles aan trekkelijker vond dan New York en Rinus Michels kende. De slag met de Cosmos is niet zozeer door ons als wel door Cruijff zelf ge wonnen. Inderdaad, Cruijff had een bepaalde verbintenis met de Cosmos, maar wij hebben met die club een redelijke schikking kun nen treffen. We hebben een „agreement” met de Cosmos, meer wil ik daar niet over zeg gen,” aldus Ted Podleski, die in ’s werelds beste voetballer een enorme reclamezuil heeft ge vonden. kijken. En ja, Michels werkte er natuurlijk ook. Toch een man met wie je tien jaar lang tot ieders tevredenheid hebt samenge werkt”. De ploeg van MichelsLeo van Veen, Wim Suurbier, Huub Smeets en Thomas Rongen be groette dus een zesde Nederlan der, maar ditmaal geen gewone. Ofschoon Cruijff in Los Angeles zich meer dan vrij kan bewegen en nauwelijks lastig gevallen wordt door opdringerige handte keningenjagers, is hij in voetbal- kringen toch ook hier razend po pulair. Tientallen interviews heeft hij alweer achter de rug, News week Television filmt zelfs zijn trainingen en „just want to have a chat with Cruijff for one minute”. Johan Cruijff's eerste treffer in de Amerikaanse competitie voor Los Angeles ^^j^ecs. stapzuchtige George Best werd verkocht aan Fort Lauderdale Strikers en daarvoor in de plaats regeert het Hollands voetbalta lent. Rinus Michels werd aange trokken als coach, Huub Smeets en Thomas Rongen als spelers. Podleski: „Toch is het onze opzet niet geweest om de club te „verne derlandsen”. Michels werd aange trokken, omdat hij over faam be- Vandaar dat men vanaf de basis het soccer-bouwwerk opmetselt zonder iets aan het toeval over te laten. Een voetbalpartij in Los An geles staat gelijk aan een dagje uit voor het hele gezin. Gezelligheid alom: ballonnen voor alle kinde ren, spelers die evenzoveel ballen het publiek intrappen, cheerlea ders, het volkslied, commentaar tijdens de wedstrijd (uitleggen waarom een scheidsrechter heeft gefloten, wie dat harde schot wel afleverde, wie scoorde, wie de as sist gaf, etë.) en vermaak en jolijt in de rust. Podleski: „Bovendien maken wij het soccer bekend via clinics, Op scholen en universiteiten. We verplichten onze spelers ook om eens in de zoveel tijd daar lessen te geven, tekst en uitleg te ver schaffen, handtekeningen uit te delen. De voetballers mopperen daar wel eens over, daar gaat weer een vrije middag, hoor je ze dan mompelen. Maar het is alle maal wel in hun eigen belang. Hoe meer men van voetbal hoort, hoe meer mensen er komen kijken, hoe dikker wordt de beurs van een speler. Zo simpel ligt dat.” x MF*" ft w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25