EG-parlement Door toezeggingen in Genève Veel vermisten wil vrijlating Clandestiene op Libanees gebied Troepen VS in Zambia met terug OAE akkoord uit Korea CHARLES DUNCAN OPVOLGER Britten kunnen met persbureau voor Afrika aandelen kopen British Airways beweging in leger Iran bij aanvaring supertankers Weer actie Israëlische aanval Rhodesië Charta-leden g Nederlanders uit Italië gezet Uraniumreserve groter dan verwacht 8 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 1 JULI 19 7 9 aad jort 3 visa UBh topt lings- i sub- ;e Va- >agne areld. actie- :men, gele- jaren asidie GENÈVE. Na de eerste dag van de Geneefse conferentie over Zuidoostaziatische vluchtelingen is het, op grond van de toezeggingen die diverse landen hebben gedaan, theoretisch mogelijk dat de 350.000 Vietnamese, Cambodjaanse en Laoti- aanse vluchtelingen die nog in kampen verblijven in de vijf ASEAN-landen en Hong Kong deze binnen afzienbare tijd kunnen verlaten. - .-i- Toch perspectief voor vluchtelingen Carter aanvaardt ook «At» SIDON (AP). Israëlische commando’s zijn gisterochtend voor zons opgang 19 kilometer ten zuiden van de Libanese kustplaats Sidon geland, waar zij onder hevig vuur van machinegeweren en het werpen van handgra naten een voertuig van Arabische guerrillastrijders met vier inzittenden in brand staken. nerle- elijke len zij jechi- e ook orden i der bij de I pro- iental Ook m de leden e ver- ie ha- ntein- ,an de iaarse derij- andse iaring d Ier en de jagen n ten J van naar 11 de- mdse SALISBURY (Reuter). Per helikop ter aangevoerde troepen van Zimbabwe- Rhodésië hebben gisteren een aanval uit gevoerd op een basis van nationalistische guerrillastrijders in Zambia. Dit heeft het militaire hoofdkwartier in Salisbury be kendgemaakt. Volgens een legercommuniqué was „de ze aanval bedoeld om een ophanden zijn de terroristische grensoverschrijding te voorkomen en om herbevoorrading van terroristen binnen het land Zimbabwe- Rhodesië tegen te gaan”. De aanval was gistermorgen uitgevoerd tegen een be- voorradingsbasis van de guerrillastrij ders in Sindi Plots, nabij Livingstone. Alle Rhodesische toestellen en manschappen keerden veilig op hun basis terug, aldus het communiqué. Op 1 juli verwoesten troepen van Zim- babwe-Rhodesië nabij de Zambiaanse hoofdstad Loesaka tonnen militair mate rieel tijdens een vergelijkbare actie. Moskou. Hij volgt er Malcolm Toon op, die ontslag heeft genomen. Watson is president van International Business Machines (IBM). Hij is sinds een aantal maanden lid van commissies die de regering adviseren. De benoeming van een man die geen beroepsdiplomaat is, heeft in Washing ton kritiek uitgelokt. De benoeming moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Wat het heengaan van minister Adams betreft: de staf van het Witte Huis, in het bijzonder Hamilton Jordan, zou zich erg hebben opgewonden over het feit dat Adams erop stond dat hij „zonder kloppen” bij president Carter zou kunnen binnenvallen. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft overigens een wetsvoorstel in gediend ter beperking van overnemin gen van bedrijven door de 18 grootste Amerikaanse oliemaatschappijen. Vol gens het voorstel is overneming alleen toegestaan wanneer het gat om onderne mingen met een omzet of met bedrijfs middelen van minder dan 100 miljoen dollar, of, bij grotere ondernemingen, wanneer de oliemaatschappij kan aanto nen dat de overneming de concurrentie ten goede komt. De Amerikaanse regering hoopt op deze wijze te bereiken dat de oliemaat schappijen een groter deel van hun winst gaan gebruiken voor investerin- de Aegean Captain. Het eerste heeft een tonnage van 288.045, de eigenaar is de Branco Shipping Company in Monrovia (Liberia). De Aegean Captain, 206.396 ton, is even eens het eigendom van een reder te Mon rovia. De twee brandende schepen drijven nu af in de richting van Tobago, dat zij tot op ongeveer 10 kilometer zijn genaderd. Er is al veel olie op zee terechtgekomen. Op Tobago, een bekend toeristenoord, maakt men zich gereed eventuele vervuiling van de stranden te bestrijden. Alle opvaren den van de Aegean Captain zouden zijn gered, van de Atlantic Empress slechts vijf van de 39 man. ROME (DBA). Elf Nederlandse toe risten die op de camping „Isolino” aan het La go Maggiore vakantie hielden zijn, na voorarrest van drie en een halve dag giste ren uit Italië gezet. Een twaalfde Neder landse toerist, Erik de Lange uit Rotter dam, ligt nog in een ziekenhuis met een door de scherf van een fles veroorzaakte snijwond aan een arm. De rechter-com- missaris heeft bepaald dat ook hij na zijn ontslag uit het ziekenhuis Italië moet ver laten. De twaalf Nederlanders zijn in de nacht van 16 op 17 juli betrokken geweest bij een hevige vechtpartij in een plaatselijk café. De rechter-commissaris zag af van strafvervolging maar gelastte de uitwij zing van de groep. Stof- (van (van van rs de lan- MONROVIA (AFP). Het rapport over de oprichting van een Panafrikaans pers bureau is gisteren op de topconferentie van Afrikaanse regerings- en staatshoof den in de Liberiaanse hoofdstad Monro via goedgekeurd. Dit is van de zijde van het secretariaat-generaal van de OAE ver nomen. De zetel van het persbureau zal in Dakar zijn. Het persbureau zal zijn werkzaamhe den op 1 oktober van dit jaar aanvangen en het zal onder leiding staan van sjeik Osman Diallo, directeur van het kabinet van de secretaris-generaal en hoofd van de afdeling voorlichting van het secretari aat van de OAE, aldus eerder genoemde bron. Diallo is 36 jaar en Nigeriaan. Hij is sinds tien jaar aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid verbonden. Het persbureau omvat* vijf regionale centra in Afrika en zal over onafhankelij ke medewerkers beschikken in andere Afrikaanse landen die tot de organisatie behoren. De voornaamste taak van de nieuws dienst is in de Afrikaanse landen een eigen stelsel op te richten voor de voorzie ning van nieuws uit Afrika en daarbuiten aan de eigen kranten, radio en televisie. WASHINGTON (Reuter). Pre sident Carter heeft, zoals verwacht, het ontslag aanvaard van een van zijn meest aangevallen ministers, James Schlesinger van Energie. Volgens regeringskringen in Was hington zal hij worden opgevolgd door Charles Duncan, nu tweede man op het ministerie van Defensie. Ook minister van Transport Adams is opgestapt. voor scent toen 1 gul- jaar mil- n de- blijkt wens Cen- S). zon in •shek- rond ;e wa- Pas igsten sche els er ngen, PARIJS Het Internationale Energie- bureau in Parijs raamt de uraniumreser- ves in de wereld op 9,9 a 22,1 miljoen ton, dat is tweemaal zoveel als tot dusver werd aangenomen. Deze omvang van de reserve komt overeen met 282 a 631 maal het huidige verbruik van uranium per jaar. De VS beschikken over 2,1 a 3,6 miljoen ton uranium, dat is meer dan welk land dan ook. Schlesinger verscheen gisteren voor een commissie van het Huis van Afge vaardigden om te praten over het nieu we energieprogramma van de regering. Schlesinger heeft in de loop van zijn ministerschap veel leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden tegen zich ingenomen en zij hebben op zijn aftreden aangedrongen. Schlesinger is Carters vierde kabinets lid dat zijn ontslagaanbod gehonoreerd ziet. Reeds eerder kregen hun ontslag minister van Financiën Blumenthal, mi nister van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken Califano en minister van Justitie Bell. Zij worden opgevolgd door respectievelijk William Miller, Patricia Roberts Harris en Benjamin Civiletti. President Carter maakte gisteren zelf de benoeming bekend van Thomas Wat son tot Amerikaans ambassadeur in naar leden zijn. I i deze aken. en de er en Van Nederlandse zijde is op de ope ningsdag door minister Van der Klaauw ■van Buitenlandse Zaken aangekondigd, dat de Nederlandse regering een bedrag van tien miljoen gulden beschikbaar zal stellen voor hulp aan de vluchtelingen. Het geld is bestemd voor het speciale programma, dat de Hoge Commissie van 'de Verenigde Naties voor de vluchtelin gen, Poul Harding, heeft opgesteld. Nederland, zo deelde minister Van der Klaauw voorts mee is bereid met het Hoge Commissariaat samen te werken bij spe cifieke projecten in Laos, die ten doel hebben zodanige economische omstandig heden te scheppen dat de uittocht van vluchtelingen tot staan komt en hun even tuele terugkeer wordt vergemakkelijkt. De toezegging van Vietnam, dat het be reid is met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen te spreken over een or delijk vertrek van hen die het land willen verlaten zou, gesteld, dat deze toezegging gestand wordt gedaan en dat er landen zijn die nieuwe vluchtelingen willen opne men, in theorie kunnen betekenen dat ook het probleem van toekomstige vluchtelin gen is opgelost. Minister Van der Klaauw was gister avond niet pessimistisch en sprak zelfs over „een succes” omdat tot nu toe elk land heeft toegezegd wat door de Hoge Commissaris was gevraagd, en omdat duidelijk was geworden dat iedereen „af gezien van een incident met China” - een „politieke rel” wilde vermijden. Hij ver wees hierbij naar het feit dat de Chinese afgevaardigde door VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim was onderbroken na een felle aanval op Vietnam. In tegenstelling tot minister van landen die soms honderdduizenden vluchtelin- gen moeten opvangen vooral China, Thailand en Maleisië sprak minister Van der Klaauw slechts in het voorbij gaan over de politieke achtergronden van de massale uittocht: „In een later stadium zal moeten worden geprobeerd de politie ke, economische en sociale factoren weg te nemen die er oorzaak van zijn dat mensen vluchten,” aldus Van der Klaauw. In tegenstelling tot onder meer zijn Ca nadese collega Flora Macdonald vermeed, Van der Klaauw in Genève het gebruik van het woord „mensenrechten”. Hij sprak niet over het uitdrijven van vluchte lingen door Vietnam, maar wel, zij het impliciet, over landen die vluchtelingen hebben toegelaten en later teruggestuurd. De Chinese onder-minister van Buiten landse Zaken, Zhang Wenjin, noemde de conferentie „zinloos” als zij voorbijgaat aan de diepere oorzaken van het vluchte lingenprobleem, te weten het Vietnamese „expansionisme”, „volkerenmoord” in ei gen land, het aanwakkeren van „raciale spanning” en „het bevorderen van de doelstellingen van een supermogendheid” (een verwijzing naar de Sovjet-Unie). Er moeten, aldus de Chinese bewinds man, „doeltreffende maatregelen” wor den genomen om „de export” van vluchte lingen te verhinderen. „Hoe meer vluchte lingen aan een nieuw bestaan worden geholpen, hoe meer Vietnam er zal expor teren,” aldus Zhang Wenjin. and is abrui- an te nu te it het e en en en r De epen. De Israëlische soldaten waren met ka nonneerboten tot voor de Libanese kust gebracht. Zij landden in het dónker met behulp van rubberboten. Libanese autori teiten verklaarden dat alle vier inzitten den van het voertuig ernstig werden ver wond. Er kon niet worden vastgesteld of het Palestijnse guerrillastrijders waren of Libanese linkse militieleden. De autoriteiten verklaarden voorts dat Israëlische verkenningsvliegtuigen bij da geraad vluchten uitvoerden boven het ge bied van de aanval en aangrenzende Liba nese steden en dorpen. Israëlische grens- schutters voerden gistermorgen boven dien tezamen met hun Libanese rechts christelijke bondgenoten artilleriebe schietingen uit op de stad Hasbaya, aan de voet van de berg Hermon, 56 kilometer ten Zuid-Oosten van Sidon. Aangenomen wordt dat linkse bondgenoten van de Pa- lestijnen kampen hebben opgezet in de met olijfbomen begroeide spelonken van het gebergte. Tien Noorse soldaten van de Unifil- macht in het zuiden van Libanon zijn gistermorgen gewond geraakt. Toen ze met een jeep in het gebied van Hasbaya rondreden werden ze door artillerie be schoten. Dit melden correspondenten die zich in het gebied bevinden. De artilleriebeschieting duurde vier uur. De correspondenten wijzen erop dat het de tweede achtereenvolgende dag is dat het gebied van Hasbaya het doelwit is van de Israëlische artillerie en die van de conservatieve Libanese krachten. De Egyptische volksvertegenwoordi ging heeft een amendement op de grond wet goedgekeurd dat alle hinderpalen op de weg naar herverkiezing van president Anwar Sadat wegneemt en van hem presi dent voor het leven maakt. Volgens de kranten in Cairo van giste ren werd een motie die door een honderd tal afgevaardigden was ingediend, una niem aangenomen en heeft het volk „alle vrijheid gekregen president Sadat zonder belemmering wat betreft duur van zijn ambtstermijn en zijn vernieuwing te her- verkiezen”. Het amendement op de grondwet zal in oktober van dit jaar in een referendum aan het Egyptische volk worden voorge legd. De 61-jarige Sadat is in oktober 1970 in zijn ambt bevestigd. Zijn tweede ambts termijn, die hem met 99,9 procent der stemmen werd gegeven, loopt op 17 okto ber 1982 af. Premier Menachem Begin lijdt aan een vernauwing in een bloedvat en dient als gevolg daarvan tenminste tien dagen tot twee weken in het Hadassah-ziekenhuis te Jeruzalem te blijven, aldus is gisteren door functionarissen van het ziekenhuis bekend gemaakt. De 65-jarige Begin werd donderdag avond opgenomen, nadat hij na afloop van een kabinetsberaad in Tel Aviv had geklaagd over duizeligheid en vermoeid heid. De artsen wilden niet zeggen welke ader was geblokkeerd, maar de Israëli sche premier klaagde tevens over een verminderd gezichtsvermogen. TEHERAN (AFP). In Teheran is gis teren bekendgemaakt dat in het Iraanse leger een clandestiene beweging is opge richt die genoemd wordt „Beweging van het Iraanse nationale leger” (MANI) en waarvan militairen lid zijn. In een eerste nieuwsbrief die het Franse persbureau AFP in Teheran ontving stond dat het doel van de nationalistische beweging onder meer is het „behoeden van de eenheid, de soeveireniteit en de gebiedsonschendbaarheid in Iran”. „Deze beweging is gevormd om uitvoe ring te geven aan de aspiraties van Ira- niërs en voor het steunen van de vader landslievende krachten en de bewegingen die begaan zijn met sociale en economi sche gerechtigheid van oost en west”, al dus het vlugschrift. De beweging in het leger verklaart zich toegewijd aan een Iran dat, vrij, modem en democratisch is en waar de individuele en sociale rechten geëerbiedigd worden.” De „Beweging van het Iraanse nationale leger” zegt tenslotte dat het de „verwor venheden van revolutie” wil bewaren en „elke afwijking naar links of rechts of in de richting van reactionaire, on-Iraanse en anti-nationale ideologieën wil af weren”. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pees Parlement heeft gisteren tijdens zijn zitting in Straatsburg een resolutie aange nomen waarin een beroep wordt gedaan op de Tsjechoslowaakse regering om in overeenstemming met internationale ver plichtingen tien gearresteerde leden van een groep voor de rechten van de mens vrij te laten. De leden van de groep die op 29 mei in Praag werden gearresteerd, wa ren allen ondertekenaars van Charta 77. In de resolutie spreekt het parlement zijn overtuiging uit dat de arrestatie en de voorgestelde processen een duidelijke schending betekenen van die bepalingen van de slotakte van Helsinki, die Tsjecho- Slowakije heeft ondertekend en die de vrijheid van meningsuiting waarborgen. De arrestanten worden beschuldigd van propaganda tegen de staat, een misdaad waarvoor een maximum gevangenisstraf van tien jaar staat. Overigens verwees het Europees Parle ment gisteren een voorstel van de com missie voor reglement en verzoekschrif ten van het oude niet rechtstreeks geko zen parlement terug naar de nieuwe com missie. Aanneming van het voorstel zou bete kend hebben dat de niet bij een fractie aangesloten leden van het parlement in een moeilijker positie zouden komen te verkeren. De fractie voor de technische coördina tie, een groep van elf niet aangeslotenen onder leiding van de Italiaanse radicaal- socialist Marco Panella deed wat zij reeds beloofd hadden en voerde obstructie te gen het voorstel door een 100-tal amende menten in te dienen. De stemming hiero ver zou opnieuw uren in beslag hebben genomen. Het parlement met dit vooruit zicht voor ogen besloot dan ook het voor stel terug te verwijzen en het in september op de volgende zitting opnieuw te behan delen. Tijdens de nachtelijke zitting toonde ook de leider van de tweemans afvaardi ging van D’66, A. de Goede, zoals vele malen eerder tijdens deze zittingsweek zich gefrustreerd over de behandeling van de nietingeschrevenen. D’66 heeft zich bij geen enkele fractie aangesloten. Hij sprak van discriminering van minderheden in het parlement. Volgens De Goede vormen de niet ingeschrevenen, 24, toch nog altijd een grote groep. SAN JUAN (AP). In de buurt van het eiland Togabo in de Atlantische Oceaan zijn twee met olie geladen supertankers in aanvaring gekomen waarna aan boord brand uitbrak. Vierentwintig mensen worden vermist. De schepen zijn de Atlantic Empress en WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de terugtrekking van de Amerikaanse gevechtstroepen uit Zuid-Korea tot 1981 opschort. Carter zei dat hij dit besluit heeft geno men omdat de militaire kracht van Noord- Korea volgens de jongste schattingen gro ter is dan aanvankelijk was veronder steld. Tussen nu en eind 1980, aldus de Amerikaanse president, zal de sterkte van de Amerikaanse ondersteuningseenheden in Zuid-Korea wel verminderd worden. Ook zal een bataljon luchtverdedigings- troepen van rond 800 man teruggetrokken worden. Carter zei dat hij zijn besluit ook geno men had om Noord-Korea af te schrikken van het ondernemen van een aanval op Zuid-Korea en om dit land tijd te geven zijn grondtroepen in orde te brengen. Onder de ondersteuningseenheden die wel worden teruggetrokken is een Ameri kaans luchtverdedigingsbataljon. De achthonderd man hiervan gaan weg, maar zij laten hun raketten achter en geven ze aan het Zuidkoreaanse leger. President Carter heeft zijn belofte uit 1976, toen hij streefde naar het president schap, dat hij alle Amerikaanse parate troepen uit Zuid-Korea binnen vier tot vijf jaar zou terughalen, moeten inslikken. In Zuid-Korea bevinden zich nu onge veer 32.000 Amerikaanse soldaten. In 1978 zijn er 3500 teruggehaald. Nog geen drie weken geleden heeft Carter in Seoel ge sproken met president Park Tsjoeng-Hie, op de terugweg naar Amerika van de economische topconferentie in Tokio. Ook toen al was van niet-officiële zijde vernomen dat de Amerikaanse president terugkwam van zijn terugtrekkingsbes- luit. rf- Een van de vele Vietnamese families die momenteel in Indonesië verblijven, friet palmbladeren en plastic heeft het gezin zelf een primitief onderkomen gebouwd ontslag Schlesinger gen in nieuwe energieprojecten in plaats van voor het aankopen van bedrijven buiten de energiesector. Woordvoerders van de betrokken maatschappijen, waaronder Exxon, Mobil, Gulf en Texa co, hebben zich al tegen het wetsvoorstel uitgesproken. Leiders van twintig Europese cen trum- en centrum-rechtse partijen heb ben zich gisteren achter president Car ters energieplannen opgesteld. Ze deden dat in een rapport dat werd aangeboden op de openingsvergadering van een tweedaags congres in Londen van de Europese Democratische Unie, die is samengesteld uit conservatieve en centrumpartijen uit 15 landen in Euro pa. Enige partij die schitterde door af wezigheid was de Italiaanse christen democratische partij, die geen lid van de Unie is. In het rapport wordt gepleit voor: krachtige energiebesparende maatrege len, opstelling van een breed research- en ontwikkelingsprogram voor alterna tieve energiebronnen, intensievere ko lenwinning en produktie van kernener gie in de komende tien jaar, ontwikke ling van rechtstreekse en indirecte vor men van zonne-energie. In het rapport wordt opgeroepen tot een „gecoördineerde Europese politiek” in de betrekkingen met de olie-produce- rende landen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft voorgesteld om aan particulieren een be langrijk minderheidsbelang te verkopen in het aandelenkapitaal van de nationale luchtvaartmaatschappij, British Airways. In het kader van de wet op de bedrijven moet de nieuwe kapitaalstructuur van de luchtvaartmaatschappij haar beslag krijgen. Minister John Nott van Handel heeft in het Britse parlement meegedeeld dat de overheid haar zeggenschap over de inves teringen van British Airways zeil afstaan. In de toekomst zal British Airways aan geld moeten komen door dat te lenen zowel op de Britse als de buitenlandse kapitaalmarkt. Nott zei dat de voorstellen niet neerko men op het verkopen van afzonderlijke onderdelen van British Airways aan het publiek. Er zal een bijzondere regeling worden getroffen om werknemers van de Britse luchtvaartmaatschappij in staat te stellen aandelen van hun bedrijf te kopen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3