I Zomer om nooit te vergeten... B Disc-jockey in Zandvoort schiet op bezoeker Somoza berechten Carter klaar met wijziging van regering I Paus naar VS en Ierland het weer Gestrande Denen Jongens richten vernielingen in NZH-bus aan Hevige kou in Zuid-Afrika tijdig opgepikt ij Romeinse politie doorzoekt woning IKON-journaliste „Waakhond” bleek leeuw Bahama’s weigeren verblijfsvergunning Sandinisten willen '10^ pagina's Ji ZOMER RODE KOOL Organisatie helpt Ibij opsporen adoptiekinderen Khomeini verbiedt muziekuitzendingen j vandaag: het woord is aan... ;l agenda pagina 7 Missen Aanhoudend koel Strandverwachting ’n AANRIJDING? MSB f ■VK9K MAANDAG 23 JULI 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN t n 1 i ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND BEL 023-319272 (Van onze redactie buitenland) BON ACCORD. Het Caribi sche eiland Tobago voor de kust van Venezuela wordt niet langer bedreigd door de grote olievlek die is ontstaan na de aanvaring donderdagavond tussen de su pertankers Aegean Captain en Atalantic Empress. Bij dë aanva ring zijn drie mensen om het le ven gekomen. Zesentwintig zee lieden worden nog gemist. - V- Wim Kan: GDste^aargangTö™^9 f GApeldoorn&Zn HAARLEM Beurs8 Binnen- en buitenland ...2 en 3 Gastenhoek4 Plaatselijk nieuws5 en 6 Gadio en televisie/Strips.... 15 Sport9 t/m 13 Weerrapporten2 IJmuider Courant Ma t/m vriid. 8.30-17 uur Haar- worden. >0 wol 9 ,V '•■^1 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Door het ontslag te Naar schatting is ongeveer 300.000 ton brandende olie in zee terechtgekomen. De olievlek heeft een omvang van twintig kilometer lengte en vier kilometer breed te. Met behulp van chemicaliën heeft men de olie onder controle gekregen en is de aanvaring niet gevolgd door de grootste olieramp uit de geschiedenis, zoals werd gevreesd. Van het Rotterdamse sleepbe drijf Smit Internationale zijn vier sleepbo ten bij het bergingswerk betrokken. Omdat een Westduitse sleper geen toe stemming kreeg de Aegean Captain in de haven van Trinidad af te meren ligt het schip tien mijl van Trinidad. Experts zul- BRESCIA (AP). De 37-jarige Itali aanse boer Battista Toninelli uit een dorpje bij Brescia, is gisteren venijnig gebeten door een „waakhond” die hij even tevoren op de markt had gekocht. Hij wist niet dat hij zich een jonge leeuw had aangeschaft. De verkoper die hem het dier verkocht, zei dat het een geheel nieuw Afrikaans ras was. Thuis ontdekte de boer echter dat hij bedrogen was, nadat hij een flinke knauw in de hand had opgelopen. Vorige week is in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua een sergeant van de inmiddels opgeheven Nationale Garde van Somoza geëxecuteerd. De sandinisten wilden hem berechten, maar een menigte van drieduizend mensen eiste zijn onmid dellijke executie. De sergeant werd be schuldigd van het plegen van moorden in de volksbuurten van Managua. WIJK AAN ZEE. Zes jongens hebben zaterdagavond in de laatste Pagina 3: Arno Körmeling in finale 800 meter op Spartakiade. Pagina 5: Kinheim zakt steeds verder weg. Nu verloor de Haarlemse ploeg twee keer van Giants. Maar liefst eenenveertig kandidaat- tnissen, in leeftijd variërend tussen der tien en zevenentwintig jaar, deden mee aan de voorverkiezing om de titel Miss Beach 1979 De jury onder voorzitter schap van de Zandvoorter Bertus Bal- ledux (foto) had het niet gemakkelijk. Over het gebeuren meer in het zomer- vrije-Gastenhoek van Udo J. Buys op pagina 4. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In Nederland is het effect van een neutronenbom het duide lijkst te zien: Kruisinga geveld, maar het kabinet staat nog. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperaturen omstreeks 12 graden. Middagtemperaturen ongeveer 18 graden. Matige westelijke wind. Morgen passeert een zwak front met mogelijk wat motregen en gemiddeld nog teveel bewolking. Matige westelijke wind en te koel: rond 17 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: vanaf woensdag wel iets aangenamer, maar nog geen stra lend strandweer. (ADVERTENTIES) (Van onze redactie binnenland) UMUIDEN. Een helikopter van de Koninklijke Marine heeft de afgelopen nacht twee opvarenden van een Deens jacht gehaald dat gisteravond in het Wad dengebied aan de grond was gelopen. (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. Hevige kou en overstromingen hebben in Zuid-Afrika tijdens het weekeinde aan zeker twin tig mensen het leven gekost. De bergen van Kaapprovincie, Natal en Lesotho liggen onder een dik pak sneeuw. Vannacht zakte de tempera tuur in het binnnenland tot zes graden onder nul. Veel rivieren zijn buiten hun oevers getreden, vooral in de omgeving van Port Elisabeth en Grahamstown. Bij het plaatsje Beaufort vloog een vlieg tuigje in dichte mist en regen tegen een berg. Daarbij kwam een gezin van vier personen om het leven. De boeren vrezen dat zij door de vorst en door het breken van stuwdam men veel vee zullen verliezen. MANAGUA. De nieuwe voorlopige regering van de sandinisten in Nicaragua zal alles in het werk stellen om de gevluchte ex-president Somoza in Nicaragua voor het gerecht te krijgen. Hij zal moeten terechtstaan wegens volkerenmoord in de burgeroorlog, zo heeft een van de leden van de sandinistische regering meegedeeld. Bij die strijd zijn naar schatting 40.000 mensen om het leven gekomen. De autoriteiten van de Bahama-eilan- den hebben gisteren meegedeeld dat zij niet van plan zijn, Somoza een verblijfs vergunning te verlenen. De ex-president vertrok vrijdag met een jacht uit zijn Amerikaanse ballingsoord in Miami met als bestemming de Bahama’s. De regering daar zou hem echter ten hoogste twee weken willen toelaten als „toerist”. Intussen heeft de sandinistische rege ring alle bezittingen van Somoza in Nica ragua onteigend. Het nieuwe bewind heeft voorts een grondwet aangekondigd, die alle Nicaraguanen gelijke rechten geeft en die de vrijheid van godsdienst en me ningsuiting garandeert. Alle burgers moe ten zich melden bij de plaatselijke instan ties in verband met de vorming van „bri gades voor wederopbouw en produktie”. De VS hebben een grootscheepse hulpac tie voor Nicaragua aangekondigd. Zie verder pagina 3 ROME (ANP). De Italiaanse politie heeft zaterdag in Rome de woning door zocht van de Nederlandse journaliste Yvonne Scholten, die correspondente is van de IKON en van het weekblad De Groene Amsterdammer. De politie vermoedde aanvankelijk dat de Nederlandse contacten onderhield met de terroristische Rode Brigades. Nadat haar woning was onderzocht en geen be lastend materiaal werd gevonden, ver klaarde de politie echter dat hier geen sprake van was. Yvonne Scholten zei vanmorgen voor de radio dat zij geen enkel idee heeft hoe het vermoeden heeft kunnen ontstaan dat zij in contact staat met de Rode Brigades. De journaliste overweegt een klacht te gen de Romeinse politie in te dienen i Pagina 4: Twee roeititels voor lemmer Hans Povel. Zwemkleding is de laatste weken op het Zandvoortse strand nauwelijks te zien. Wel truien, vesten, dassen en daaronder zelfs borstrokken. Met een uiterst voorzichtig gebaar probeert de man op de foto onder of hij met zijn gezin de zee zal ingaan. Een seconde later meldde de man een negatieve uitslag. Zijn vrouw had er, gezien haar kouwelijke houding, al so-wie-so geen vertrouwen in. De ligstoelen op het strand doen grotendeels dienst als windscherm (foto links). Exploitanten van strandtenten en verhuurbedrijven klagen, evenals ae overige Nederlanders, steen en been over de lange, koude zomer. len het schip onderzoeken. Er stroomt geen olie meer uit. Het vuur op de Atlantic Empress is nog niet gedogfd. Twee sleepboten van Smit Internationale proberen de nog lekkende tanker van de stranden van Tobago en andere toeristeneilanden weg te houden. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse sleeponderneming is men er tot nu toe in geslaagd de stranden olievrij te houden. In het blussen van het vuur op de Atlan tic Empress ziet men weinig heil, omdat dit een onbegonnen zaak zou zijn. Men geeft er de voorkeur aan de olie te laten opbranden. j Alsof zijn suprematie in de 66ste Tour de France nog niet vaststond, haalde I Bernard Hinault, op de foto gefeliciteerd door de Parijse burgemeester Chirac, in het laatste weekeinde van „La Grande Bouclé” nog eens vernietigend uit. Met etappezeges in de laatste twee ritten, bracht „Het Monster” zijn totaal aantal ovenwinningen op zeven. Zo'n actief weekeinde van de gele truidrager heeft de Tour nimmer meegemaakt. Meestal liet de koploper in het klassement zich uitgebreid fêteren op weg naar Parijs. Niet echter Bernard Hinault, die zijn supporters nog eens liet genieten van zijn unieke klasse. De Ronde van Frankrijk kreeg gisteren een fantastisch slot, toen Hinault in gezelschap van Zoetemelk het hele peloton op afstand zette in de rondjes in het centrum van de Franse hoofdstad. Na het edele tweetal kwam er een hele tijd niets. Het was typerend voor de hele Tour de France. Alles over het slot van de Tour op de I eerste en tweede sportpagina. I Verder in onze bijlage Sportief: dent Carter dit weekeinde de vernieuwing van zijn regering voltooid. Wie Adams opvolgt is niet bekend. Gra ham Claytor zal zijn post een maand lang waarnemen, waarna hij minister Duncan van Defensie opvolgt. Duncan volgt mi nister Schlesinger van Energie op. Verder moet Carter nog een opvolger vinden voor minister Harris van Huisvesting en Stads- CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF ►TEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL.023 244827 (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Een 26-jarige disc- jockey uit Zandvoort heeft vrijdagnacht een 18-jarige Haarlemmer voor een dan cing in de badplaats willen neerschieten. Hij had de niets vermoedende bezoeker van het horecabedrijf mee naar buiten gelokt en begon zonder enige waarschu wing vooraf een pistool op hem leeg te schieten. Het slachtoffer vluchtte en wist te ontkomen met een lichte verwonding aan zijn achterhoofd. Zaterdag is de da der door de politie ingerekend. Hij had de aanslag gepleegd om „een zaakje af te handelen”. Volgens de Haarlemmer heeft de schutter hem voor een ander aange zien. Olieramp op oceaan toch onder controle VATICAANSTAD (ANP, AFP en UPI). Paus Johannes Paulus H bezoekt van 29 september tot 1 oktober de Ierse repu bliek. Daarna gaat de paus naar de Ver enigde Staten, waar hij onder meer de j Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal toespreken. De paus is uitgenodigd door de Ierse bisschoppen. Het Vaticaan heeft meege deeld dat het gaat om een bezoek van pastorale aard, maar naar verluidt vreest men in Ierse regeringskringen moeilijkhe den vanwege de situatie in Noord-Ierland. De Noordierse protestantse dominee en politicus Paisly zal de Britse staatssecre taris voor Noordierse Zaken Atkins vra gen te voorkomen dat de paus Ierland bezoekt. Hij heeft gedreigd met protestac ties. Of de paus ook Noord-Ierland be zoekt is overigens niet bekend. President Carter heeft de paus uitgeno digd voor een bezoek aan het Witte Huis. Verder is de reis van de paus naar Ameri ka geheel pastoraal van aard, zo heeft het Vaticaan meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse radio en televisie mag geen muziek meer uit- zenden. Dit heeft de ayatollah Kho meini, de geestelijk leider van Iran, gisteren bepaald. Volgens Khomeini heeft muziek hetzelf- I de effect als narcotica. „Jongeren die hun tijd doorbrengen met het luisteren naar I i NZH-lijndienstbus van Wijk aan Zee naar Beverwijk een aantal vernielin gen aangericht. Het noodluik, een ventilator en een passagiersdeur moesten het ontgelden. Uit de geldla de namen zij een hoeveelheid wissel geld weg. Toen de chauffeur van de bus, die bui- ten met een collega een praatje stond te maken, bemerkte wat er gaande was, sprong hij in zijn voertuig, sloot de deuren I en reed razendsnel naar het politiebureau in Beverwijk. Daar aangekomen probeer- 1 de hij luid claxonerend de aandacht van de dienstdoende politiemensen te trekken. Vóór die echter ter plekke waren, slaag den de jeugdige vandalen er in te ont- snappen. i muziek, zijn niet langer in staat de werke- lijkheid te beseffen, net zomin als degenen die aan drugs verslaafd zijn”, aldus Kho- I meini. De religieuze leider zei dat de sjah j de muziek gebruikte om de mensen in j aanvaarden van minister Brock Adams Iran te bederven en dat „het onze plicht is van Verkeer heeft de Amerikaanse presi- dit bedorven land te hervormen”. j Overigens heeft de gouvereneur van de centrale bank van Iran meegedeeld, dat Iran zijn buitenlandse leningen zal terug betalen en schadevergoeding zal uitkeren aan de aandeelhouders van de genationa liseerde banken in Iran. Van de totale schuld aan het buitenland (zes miljard gulden) is tot nu toe volgens hem inmid dels al 1,2 miljard afgelost. De komende ontwikkeling die minister van Gezond- I maand wordt nog eens 1,6 miljard terug- heid, Onderwijs en Sociale Zaken is ge- betaald. De westerse aandeelhouders van I de onlangs genationaliseerde banken kun nen in totaal op een half miljard gulden schadevergoeding rekenen, aldus de gou- i verneur. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De Internationale Unie I voor de Bescherming van het Kind zal ons i land helpen bij het opsporen van honderd Vietnamese weeskinderen in vluchtelin genkampen in Zuidoost-Azië. Het is de bedoeling dat deze kinderen door Neder landse ouders worden geadopteerd. Dit heeft staatssecretaris Haars van Justitie bekendgemaakt na afloop van de vluchtelingenconferentie in Genève. De hulp die de Unie heeft toegezegd is vol gens de staatssecretaris noodzakelijk om dat Nederland zelf niet over het apparaat beschikt om de Vietnamese weeskinderen op te sporen. Intussen hebben al 75 Neder landse gezinnen te kennen gegeven dat zij een Vietnamees kind willen adopteren. Gezinnen die het langst wachten, komen het eerst in aanmerking, aldus de staatsse cretaris.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1