Weer Libanese dorpen gebombardeerd Britse koningin in Malawi N-Korea boos op Carter Saoedi-Arabië stuurt weer ambassadeur Ruim 170 doden 9 Ruzie bijgelegd in Janatapartij DC-10 maakt noodlanding Haddad dreigt UNIFIL met oorlog Landbouwconferentie „mijlpaal” genoemd in Indonesië VS: geen geweld om olietoevoer Waldheim noemt conferentie succes Relatie met Nederland weer volledig Geen Iraakse olie meer voor Canada JU Bloedend oor Open goal )ïne Sorry hoor! Narrig 3 2 JULI 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 23 jurs k king ruik ieek ning ding ‘den (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-BEIROET. Isreal heeft gisteren laten we ten niet akkoord te zullen gaan ne” met een Amerikaans-Russich voorstel ongewapende VN- waarnemers in de Sinai te le geren om naleving van het Egyptisch-Israelisch vredes verdrag te controleren. Egypte heeft wel ingestemd met dit plan. De ongewapende waar nemers zouden de VN-legers in de Sinai moeten vervangen. Het mandaat van deze troepen loopt morgen af. ROME. De slotverklaring van de Wereldlandbouwconferentie, die vrij dag in Rome na negen dagen is beëindigd, bevat richtlijnen ten gunste van de arme plattelandsbevolking over de hele wereld. Edouard Saoema, secretaris generaal van de FAO (de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties) noemde de uitslag van de conferentie een „mijlpaal op de lange en moeilijke weg tot uitbanning van armoede en honger”. Volgens hem treedt er nu een nieuw tijdperk in voor het platteland. door Nico Scheepmaker^ 4 V w t 1. ..W 3 Israel wijst plan dat soort benadering moeilijk anders te Saoedi-Arabië trok zijn ambassadeur in 1973 terug uit Nederland uit protest tegen de pro-Israelische houding van ons land gedurende de oorlog tussen Israel en de Arabische landen in dat jaar. In oktober 1973 verbood Saoedi-Arabië de levering van olie aan Nederland. Dit verbod werd echter in juli 1974 opgeheven. Sindsdien had Saoedi-Arabië alleen een zaakgelastigde in Den Haag. Nederland handhaafde zijn ambassadeur in Djed- dah, jhr. H. van Nispen. Deze zei dit weekeinde in een vraagge sprek met het Engelstalige blad Arab News, dat hij is ingenomen met de stap van de regering van Saoedi-Arabië. De kernpunten van de Nederlandse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten komt overeen met die van alle landen van de Europese Gemeenschap, zo verklaarde de ambassadeur. In een commentaar op de verklaring van Saoedi-Arabië heeft een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gezegd, dat de rege ring verheugd is over het feit, dat er weer een ambassadeur is benoemd. i Den in te aagse aarop idelij- ?rbra- lesse- werk- voor- Huys- elek- ■el re- shou- i aan rrg is ocent s van iteits- n zor- laard imer “uten, assis epar- itica- nter- bben Turk ensie beek 1 jaar lissie >mst- voor heeft Volgens Israëlische zegslieden van het ministerie van Buitenlandse Zaken is het voorstel van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in strijd met de verplichtin gen die indertijd bij het tot stand komen van het vredesverdrag tussen Cairo en Tel Aviv zijn aangegaan. Dat verdrag voorziet in een voortgezette aanwezigheid van VN-troepen die sinds 1974 in de Sinai zijn gelegerd. De Sovjet- Unie die zich altijd tegen die aanwezig heid heeft gekeerd, heeft aangekondigd een veto uit te spreken als de verlenging van het mandaat van de VN-troepen aan de orde komt. Het Israëlische kabinet heeft gisteren ook een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verworpen waar in op Israel een beroep wordt gedaan een einde te maken aan het vestigen en ver sterken van joodse nederzettingen in be zet Arabisch gebied. De resolutie werd in de raad goed gekeurd met veertien stem men voor en een onthouding. Acht Israëlische straaljagers hebben gisteravond vijf Libanese dorpen bescho- Tokio - Seoel (UPI-AFP) - Noord-Ko- rea heeft gisteren president Carters be slissing om het vertrek van de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Korea op te scholden, scherp - aangevallen. Het Noordkoreaanse persbureau CNA typeerde in een in Tokio opgevangen uit zending het besluit als strijdig met verkie zingsbeloften en als „een uitdaging van het Koreaanse volk en van allen die naar vrede haken”. De voorstelling als zouden de troepen van Pyongyang veel sterker zijn dan de Verenigde Staten dachten, wordt volstrekt ongegrond genoemd. Door de beslissing van de Amerikaanse president neemt het risico van een militai re confrontatie op het Koreaanse schierei land en een verhoogde spanning in Noord- oost-Azië toe, aldus CNA dat de Ver enigde Staten ertoe oproept „hun troepen en moordwapens” uit Zuid-Korea terug te trekken. Het Zuidkoreaanse ministerie van De fensie maakte overigens gisteren bekend, dat bij een gewapend treffen voor de kust van Zuid-Korea zaterdag een Noordkore- aans spionnageschip tot zinken is ge bracht, waarbij vijf Noordkoreanen om het leven zijn gekomen. Aan Zuidkoreaanse zijde zouden twee doden en een gewonde zijn gevallen. Deze unieke bijeenkomst van 65 lan den heeft inderdaad een beter resultaat opgeleverd dan te verwachten was. De meeste landen deden nog een schepje bovenop de al eerder gedane toezeg gingen. De internationale gemeenschap heeft een grote solidariteit getoond. Er zijn aanmerkelijke bedragen beschikbaar gesteld. Ook de aantallen vluchtelingen die de verschillende landen bereid zijn op te nemen, zijn verhoogd. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft nu 380 miljoen gulden ter beschikking en 260.000 plaatsen voor asiel. Gehoopt moet worden dat voor de resterende 80 tot 90.000 vluchtelingen ook een oplossing gevonden zal worden. Eerder had de formateur Jeshwantrao Sjavan zijn opdracht om een regering samen te stellen teruggegeven aan de In diase president Reddy. Verwacht wordt dat de president nu of Desai, of de leider van de afgescheiden Janatapartij, Sjaran Singh, zal vragen een regering te vormen. „illegaal vertrek” te stoppen wel in overeenstemming was met de funda mentele rechten van de mens, antwoord de hij: „We staan hier voor een dilemma. Aan de ene kant vragen we om de men sen het recht tot legaal vertrek te geven. Aan de andere kant vragen we deze exodus te stoppen. Ik geef toe dat we hier zitten met een dilemma; met een paradoxale situatie”. 1 naar ïn be- isver- d wo- ng na ir lijks meter •ocent voor iiesel- lopen idstof >espa- iljoen Ik bedoel maar: als ik geen vakantie had genomen had ik deze concretisering van Van Agts opmerkingen meteen de dag daarop kunnen schrijven en had ik niet dat knagende gevoel overgehouden, dat ik een kans voor open goal moest laten voor bijgaan omdat ik even niet meespeelde. lemen welke i mee geval. ïepu- door >p de heb- me- e op- r, de h de atuur r. De band rijge- MC- e ille- band llega- en er 1 ko- Zwol- eding kerk t IJs- ?rder- elijke nte). et be an te enten setten jp de vrij- Eer- ver- ver- ï- Hij met e Ka- jdag- roïne k af- t een een Van Agt zei het al: „Er is wel wat aan te verhapstukken om vakantie in Nederland weer leuk te maken”. Het kan natuurlijk altijd nog erger, zoals andere vrienden overkwam in een sjiek, duur kasteel-res- taurant in Frankrijk, waar zij bediend werden door een ober met een verband om zijn oor waar het bloed bij elke gang steeds meer doorheen sijpelde, terwijl de specialiteit, paté du chef, op het bord nog de afdrukken bleek te vertonen van de ronde ribbels in de bodem van het blikje. Of, zoals mij een keer overkwam, toen ik met een Joegoslavische en Poolse dichter in een gerenommeerd Amsterdams res taurant at waar men zijn jaarlijkse cyclus van Hollandse specialiteiten had gepro grammeerd, en het toetje, yoghurt met kaneel en suiker, als volgt werd opge diend: een bord, daarop een plastic bakje yoghurt, nog dicht gesoldeerd en zo van de fabriek, met daarnaast een strooibusje met kaneel en een bakje suiker met een lepeltje. Oud Hollands recept! Zelfs de verbloemende handeling in de keuken van het uitstorten van het bakje yoghurt in een schaaltje en het bestrooien van het oppervlak met wat kaneel, was blijkbaar al te veel moeite geweest! In de slotzitting vatte secretaris-gene- raal Waldheim de resultaten van de con ferentie samen. Hij noemde in zijn rede als de vier belangrijkste punten: De vluchtelingen moeten in sterk versneld tempo worden vervoerd naar de landen die ze opnemen. Dit moet in gelijke mate gelden voor de land- als bootvluchtingen; Het tussen Vietnam en de UNHCR gesloten akkoord over het legale vertrek (voor mensen die beantwoorden aan de criteria „familie-hereniging” en „huma nitair geval”) moet worden verbreed. Dit mag niet ten koste gaan van die vluchte lingen die zich reeds in kampen in Zuid- oost-Azië bevinden, of van hulp aan de mensen die langs de grenzen van Cam- Ze spraken aan de balie af dat ze om negen uur gewekt zouden worden, nadat ze overigens eerst beleefd hadden ge vraagd of dat, op de zondagmorgen, niet te vroeg was? Nee hoor, dat was niet te vroeg. Gelukkig werden ze zelf bijtijds wakker, want niemand kwam hen wek ken, en toen ze om kwart over negen beneden kwamen, bleek ook het ontbijt in geen velden of wegen te bekennen. Roe pen en kloppen haalden niets uit, sterker nog, alle deuren bleken op slotte zitten, zij hadden zelfs niet zonder ontbijt kunnen vertrekken, als zij dat gewild hadden. Het duurde zeker een kwartier van roepen, zuchten en elkaar wenkbrauwfronsend aankijken (er was intussen ook nog een ander echtpaar beneden gekomen), voor dat ten lange leste een meisje de deur ontsloot, met een knorrig gezicht binnen kwam, en als enige verontschuldiging aanvoerde: „Sorry hoor, maar ik heb me verslapen”. Zijn commentaar op de tijdens de con ferentie veel besproken zogenaamde op vangcentra in Vietnam zelf: „Dit is een delicate kwestie, want we willen geen concentratiekampen creëren. Als we dergelijke centra opzetten, dan zijn het plaatsen waar mensen hun papieren kunnen komen halen”. Op de vraag of er veiligheidsgaranties waren voor dege nen die maanden of misschien jarenlang moesten wachten op uitreisvisa, zei de secretaris-generaal: „De hoge commis saris heeft de belofte gekregen dat die mensen op een correcte wijze zullen worden behandeld”. ü- De Britse koningin Elisabeth de Tweede wordt toegejuicht door de bevolking van de Afrikaanse staat Malawi, een land ten zuidwesten van Tanzania, dat tot 1964 een Engelse kolonie was. Naast de koningin de huidige president van Malawi, Hastings Banda. DJEDDAH (Reuter). Saoedi-Arabië heeft besloten weer volledige diplo matieke betrekkingen aan te gaan met Nederland. In een zaterdag uitgegeven officiële verklaring wordt de 53-jarige diplomaat sjeik Ziad Alshawaf ge noemd als de nieuwe ambassadeur in Den Haag. BALTIMORE - Maryland (AFP/UPI). Een DC-10 van de Amerikaanse maat schappij United Airlines heeft gisteren enkele minuten na het opstijgen een noodlanding moeten maken als gevolg van een storing aan een van de drie motoren. Een woordvoerder van het vliegveld van Baltimore, waar de nood landing werd uitgevoerd, meldde dat er geen gewonden zijn onder de passagiers. Later verklaarde de directeur van United Airlines dat de piloot direct na het vertrek merkte dat er iets haperde aan de motoren en dat deze daarop toestemming vroeg voor een noodlan ding. BAHREIN(Reuter) Irak heeft zijn olieleveranties aan Canada stopgezet tot de regering in Ottawa officieel meedeelt dat zij afziet van haar voornemen de zetel van haar ambassade in Israel van Tel Aviv te verplaatsen naar Jeruzalem. Dit is bericht door Middle East Economie Servey. Volgens het op Cyprus uitgegeven tijd schrift dateert het Iraakse besluit van 23 juni. Het voornemen van de nieuwe conser vatieve regering van Canada heeft in de Arabische landen kwaad bloed gezet en een Canadese afgezant gaat er in decem ber in het Midden-Oosten over praten... JERUZALEM. De leider van de chris telijke milities in Zuid-Libanon, majoor Haddad, heeft de oorlog verklaard aan de UNIFIL-troepen van de Verenigde Naties. „We zullen er niet voor terugdeinzen net zo hard tegen de UNIFIL op te treden als tegen de Palestij nen”, verklaarde de mili- tie-leider vanaf zijn ziekbed in het Ram- bam-ziekenhuis in Haifa, waar hij is opge nomen wegens maagstoornissen en oververmoeidheid. Haddad leverde felle kritiek op de UNIFIL die, naar zijn zeg gen, de Palestijnen vrij laat opereren van uit UNIFIL-gebied. Volgens de woord voerder van de christenmilities hebben het afgelopen weekeinde de Ierse en Ne- palse troepen onderdak verleend aan Pa lestijnen nadat deze verscheidene aanval len hadden uitgevoerd op dorpjes in de christelijke enclave. „Tot nu toe hebben we ons ervan weerhouden de UNIFIL- posten te beschieten. Gezien de hulp die de UNIFIL aan de Palestijnen verleent, zullen we van nu af aan zonodig ook de UNIFIL-posten bestoken”, aldus de woordvoerder. Naar zijn schatting be schikken de Palestijnen over zo’n 20 pos ten in het gebied dat officieel onder con trole van de UNIFIL staat. Haddad verklaarde dat hij de VN op de hoogte heeft gesteld van deze verandering in het beleid. Ook zei hij dat zijn troepen niet langer zullen wachten tot de Palestij nen naar de christelijke dorpen komen, maar er op uit zullen trekken en de Pales tijnen in hun bases zullen treffen. Ook van Israëlische zijde is de laatste tijd scherpe kritiek geuit op de UNIFIL, die volgens Israëlische militaire autoritei ten de Palestijnen in bescherming neemt, terwijl het juist tot taak heeft Palestijnse infiltraties te voorkomen. Verleden week heeft de Israëlische militaire woordvoer der een officieel rapport gepubliceerd met aanklachten tegen de UNIFIL-troepen. atter- aan- is de c Ha- arine vaar stuk. Iheid temd sbied De deelnemers aan de landbouwconfe rentie zijn het er over eens geworden dat elk land passende maatregelen neemt ten aanzien van de landbouwhervorming. De FAO wordt ingelicht over de bereikte resultaten en wordt gemachtigd om sa men met andere VN-organisaties de nood- Ik weet niet of zo’n weekje retraite in eigen land, onder het onmiddellijk bereik van krant, radio en televisie, wel zo ge zond is voor een columnist. Het heeft meer iets van afkicken van een verslaafde, door hem gratis heroïne te verstrekken die hij niet mag gebruiken. Een voorbeeld: Van Agt (die druk doende is zijn ambtstermijn van vier jaar vol te maken als wielerlief- hebber in plaats van als premier) wil de vakantie weer leuk maken. „Het regent vaak in dit land, het KNMI zit er ook vaak naast, het is hier duur en de obers zijn vaak narrig”, zegt Van Agt. Ware woor den, voorwaar! Een paar dagen eerder hadden we Ans en Marius te gast. Zij maakten, als echtpaar van middelbare leeftijd, een fietstocht door Nederland en hadden twee avonden tevoren in het West- friese dorpje A., dat geen enkele toeristi sche allure heeft, in het hotel aldaar gelo geerd. Hun tweepersoonskamer hadden ze tevoren besteld. Toen ze, toch tamelijk vermoeid na de fietstocht uit Amsterdam, in het hotel arriveerden, bleek de vermoedelijke eige naar, een tamelijk jonge man, slechts met grote tegenzin van het tv-scherm losge-, weekt te kunnen worden, waarop (toege geven) de Wimbledon-finale Borg-Tanner te zien was. Maar ja, hij kon die twee gasten, die qua leeftijd (en trouwens ook qua beleefdheid) zijn ouders hadden kun nen zijn, natuurlijk niet eindeloos bij de balie laten darren, zodat hij ze, hoe „reluc tant” dan ook, tenslotte toch maar voor ging naar boven om hun hun kamer te wijzen. Op vlotte basketbalschoenen snel de hij voor hen uit de trap op, waarbij het geem moment bij hem op kwam om voor te stellen het koffertje van mevrouw (laat staan de zware koffer van meneer) over te nemen. Over de kamer geen klachten, al bleek hij verre van vliegenvrij, een eis die je misschien ook niet mag stellen op het platteland voor een kamer die p.p. 40 per nacht met ontbijt, dus in hun geval ƒ80 kostte. Het diner van 72 kwan daar nog bij. In het kader van de emancipatie van de vrouw kreeg Marius het eerste bord soep volgeschept en Ans het tweede, tij dens welke bezigheid de ober-eigenaar een luid gesprek bleef voeren met gasten aan een ander tafeltje. Bij de sla werden geen slalepel en slavork geleverd, en de tournedos proven<?al koelde al snel af om dat hij niet op een verwarmd plateautje stond, maar voor 72 piek kun je natuurlijk geen al te hoge eisen stellen. Jakarta (AP) De vloedgolf die afgelo pen woensdag het eiland Lomblen (kleine Soenda-eilanden) heeft geteisterd, heeft volgens een officiële mededeling vandaag het leven gekost aan 174 mensen. Het aantal vermisten bedraagt 364. Ruim 170 mensen zijn geëvacueerd. Door de vloedgolf zijn vier dorpen getrof fen. De metershoge golven drongen tot 500 meter landinwaarts, alles wegspoe- lend wat zij op hun weg tegenkwamen. In februari was hetzelfde gebied van de kleine Soenda eilanden door een dergelij ke ramp getroffen. Toen werden ongeveer 150 mensen gedood en ruim 100 vermist. WASHINGTON (Reuter). De VS zul len geen gebruik maken van geweld om hun olievoorziening uit de Golf van Iran te beschermen, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, Harold Brown, in een vraaggesprek met het Amerikaanse blad US News and World Report verklaard. „Het schijnt mij toe”, aldus Brown, „dat bodja en Thailand door honger worden bedreigd; Wat betreft het vestigen van door gangskampen, is grote vooruitgang ge boekt. De UNHCR zal onmiddellijk op het door Indonesië beschikbaar gestelde eiland Galang beginnen met het opbou wen van zo’n kamp. De Filippijnse rege ring heeft ook ruimte beschikbaar ge steld. Hier zoyden nog een 50.000 vluch telingen kunnen verblijven; Het redden van mensen op zee ver dient speciale aandacht. Het initiatief van Frankrijk en Italië om schepen te zenden die vluchtelingen in nood moeten redden en de Amerikaanse plannen voor een grootscheepse reddingsactie worden bijzonder gewaardeerd. De internationale gemeenschap zou ook willen zien dat alles in het werk wordt gesteld om de exodus van vluchte lingen te beperken. Daarbij doen echter zich ook morele problemen voor. Toen de secretaris-generaal van de VN na afloop tijdens een persconferentie werd gevraagd of de belofte van Hanoi om Dit voorval komt negen dagen nadat de 138 in de Verenigde Staten geregi streerde DC-10’s luchtwaardig werden verklaard na een vliegverbod, dat aan deze toestellen was opgelegd na de ramp bij Chicago, waarop 25 mei een DC-10 neerstortte, nadat het toestel vlak na het opstijgen een motor had verloren. Toen kwamen alle 273 inzittenden om het leven. Een woordvoerder van United Airli nes heeft verklaard dat er geen enkel verband is tussen het ongeluk van 25 mei en de noodlanding gisteren. Een DC-10 uit Nieuw-Zeeland, die door de Engelse luchtvaartmaatschap pij British Airways is gehuurd, staat sinds dinsdag op het Londense vliegveld Heathrow aan de grond. Het toestel werd aan de grond gehouden ndat er een scheurtje was ontdekt. NEW DELHI(Reuter) De vorige week afgetreden premier van India, Morarji Desai, heeft de ruzie met vice-premier Jagjivan Ram bijgelegd. De twee zijn overeengekomen dat Desai leider blijft van de tot nu toe aan de macht zijnde Janata-partij. kenschetsen is dan als agressie. Ik geloof niet, dat wij zo zijn. Daarom moet ook grote aandacht geschonken worden aan politieke samenwerking en aan de politie ke weg”. zakelijke hulp te verlenen. Verder zal de FAO op nationaal en internationaal ni veau de resultaten analyseren en een oog je in het zeil houden. De 100 ministers en meer dan 1000 afge vaardigden uit bijna 150 landen zijn het erover eens geworden dat landbouwher vorming en maatregelen voor de ontwik keling van het platteland een eerste ver eiste zijn voor de economische groei en een gelijke verdeling van de inkomens. Verder moeten politieke, economische en sociale voorwaarden gelden om resultaat te bereiken. De plattelandsbevolking moet bij beslis singen worden betrokken. Er moet vooral rekening worden gehouden met de aller armsten. Wijziging van grondbezit en van machtsverhoudingen waren het belang rijkste onderwerp van gesprek. Hierbij kwamen ook de grote meningsverschillen aan het licht. De socialistische afgevaar digden waren voor het stichten van coöpe raties en staatsbedrijven, terwijl de vrije- marktlanden pleitten voor het oprichten van kleine bedrijven, die op vrijwillige basis met elkaar zouden samenwerken. Ook over schadevergoeding bij onteige ning liepen de meningen uiteen. Achttien landen hadden graag in de slotverklaring een clausule opgenomen gezien volgens welke elk land naar eigen wetten compen satie zou geven bij nationalisering van gronden. Dit voorstel werd afgekeurd. Vietnam stopt vluchtelingenstroom (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De regering van Vietnam heeft toegezegd „al het mo gelijke in het werk te zullen stellen om de uittocht van vluchtelingen gedurende een redelijke periode” te stoppen. Dit zei de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, na afloop van de door hem als een „succes” omschreven Geneefse vluchtelingenconferentie. trijfel VS-Sovjet-Unie af ten en gebombardeerd. Volgens Israel en 65 gewonden. Het zou hierbij gaan om was er sprake van aanvallen op terroris- dagjesmensen uit Beiroet die toevallig ten-concentraties in Zuid-Libanon, vol- door een van de aangevallen dorpen gens de Palestijnen werden burger-doelen reden, gebombardeerd. De meeste slachtoffers zijn volgens gegevens van ziekenhuizen in de Libanese hoofdstad Beiroet, burgers. De eerste berichten spreken van 18 doden

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3