OVERHEIDSNORMEN HANDICAP VOOR VERPLEEGHUIZEN politienieuws 1 I 1 ’W /X SOCIALE DIENST VELSEN IN JAARVERSLAG i lp® w I Voorwaarden Dagbehandeling K2 I I Ij Arts Personeelsnormen BW t 1 5 vËL&fcf«-iatviuiüi£N 19 7 9 JULI MAANDAG 2 3 4 - -? dienstverle- i IB (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op 20 augustus zal in verpleeghuis Velserduin in Driehuis een begin worden ge maakt met de zogenoemde dag behandeling van bejaarde patiën ten. Dat wil zeggen dat patiënten, die voor een bepaalde behande ling in aanmerking komen, daar voor niet permanent hun intrek behoeven te nemen in het ver pleeghuis maar dagelijks van huis naar het verpleeghuis en weer terug worden gebracht. In maart van dit jaar kreeg Velser duin van het ministerie van Volksgezondheid de daartoe be nodigde erkenning. Vanaf dat moment heeft een werkgroep zich intensief bezig gehouden met het ontwerpen van een structuur- opzet voor deze activiteit. i IA i V f (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Sociale Dienst van de gemeente Velsen acht meer gestructureerd overleg en meer coördinatie op het gebied van de maatschappelijke zorg noodzakelijk, om enerzijds be- leidsintegratie te bevorderen, an derzijds om bepaalde uitgangs punten meer voor het voetlicht te halen. De Dienst eist een goed overleg met het college van Bur gemeester en Wethouders, terwijl regelmatig en veelvuldig contact met het college juist nodig is in verband met de taakstelling van de Dienst, die onder meer in houdt het doen van voorstellen en het geven van adviezen op het terrein van het welzijn en de maatschappelijke ning. - ■M - - w - l ML J lp wt? van start met dagbehandeling F. J. C, Westerweel. Ziekenhuisraad Nationale (ADVERTENTIE) •tr Fysiotherapie. Niet weg te denken uit de reeks van mogelijkheden om mensen hun validiteit geheel of gedeeltelijk te doen herwinnen. met B. en W. noodzakelijk '"i Wethouder H. J. Scheeper. ür ADL-training, oftewel training in Algemeen Dagelijkse Levensverrichtingen. Ais bukken problemen geeft kan een patiënt leren iets op te rapen met een daarvoor ontworpen hulpmiddel. „Velserduin”, zo verklaart hij, „is voor bestemd dagbehandelingspatiënten op te nemen uit de gemeenten Velsen, Bever wijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum. De rittijden zijn echter gebonden aan een maximum tijdsduur van drie kwartier. uiteindelijk verkregen erkenning, toont zich enigszins terughoudend waar het gaat om publiciteit rond de dagbehande- lijn die op beperkte schaal op 20 augustus van start gaat. Overleg met wethouder Scheeper wordt noodzakelijk geacht omdat volgens het blijkt,dat de uitwerking van de dagbehan deling zodanig is dat de patiënt na bij voorbeeld drie of vier maanden de thera pie permanent of tijdelijk kan staken. Omdat deze mensen dus geen vaste bewo ners zijn van het huis kunnen andere patiënten die daarvoor in aanmerking ko men wel permanent worden gehuisvest. Kwalitatief en kwantitatief geeft de ver pleeghuisdagbehandeling dus aan meer patiënten de mogelijkheid om te worden behandeld. In het algemeen zijn de kosten van de dagbehandeling meestal de helft van de kosten die een vaste opname met zich meenemen. Voor Velserduin moet dan worden gedacht aan bedragen van ongeveer 105 en 210 gulden”. jaarverslag bij het ontbreken hiervan de taakuitvoering min of meer zwevend wordt. Het ontbreken van een gecoördineerd beleid brengt met zich mee, dat de raad nota’s onder ogen krijgt, waarin de dien sten en bedrijven een eigen geluid laten horen, zonder dat daarin standpunten van anderen zijn verwerkt. Het gevolg hiervan kan zijn dat raadsbesluiten worden geno men zonder dat met andere argumenten rekening is gehouden, hetgeen frustraties kan oproepen en eventueel tot onverschil ligheid of tot conflicten kan leiden, aldus de Sociale Dienst in het jaarverslag. Een algemene en bredere coördinatie is te meer onontbeerlijk, aangezien de sociale dienst meer en meer betrokken raakt bij activiteiten die aangeduid kunnen worden als „deelnemen in het bevorderen van het welzijn der Velsense burgers”. Eén zo’n aktiviteit is het „begeleid-wo- nen”-project. De Sociale Dienst heeft on der meer te maken met een groep mensen, veelal alleenstaanden tussen de dertig en zeventig jaar, waarbij verschillende pro blemen naar voren treden. Mensen die er moeite mee hebben zich zonder steun in deze maatschappij te handhaven. Daar zelfstandig wonen als een belangrijke fac tor wordt aangemerkt is door het Alge meen Maatschappelijk Werk, het Katho liek Instituut Maatschappelijke Dienst verlening Geestelijke Gehandicapten en de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken het initiatief genomen om een project te starten voor het „begeleid-wonen”. Een plan dat volgens het jaarverslag inhoudt dat de samenwerkende organisaties van de gemeente Velsen een toezegging krij gen voor een aantal wooneenheden waar deze „probleemgevallen” permanent zelf- „Na de officiële ingebruikneming van Velserduin bleef een aantal bedden onge bruikt. Dat waren bedden van de afdelin gen psychogeriatrie. Intussen zijn ook die bedden gevuld. In nauwe samenwerking met de Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD) werd een begin gemaakt met de verpleging van deze categorie patiënten die nog weer meer aandacht vragen van de toch al ruimschoots belaste verplegen- den. Ook in de dagbehandeling is ruimte gecreëerd voor dergelijke patiënten al zal het nog wel even duren voor men met de opname daarvan van start gaat. Voor de begeleiding van de dagbehan- delingsproblematiek in Velserduin zijn in tussen twee jonge artsen aangetrokken. Dokter J. C. Rolvink-van Lieshout zal zich speciaal bezig houden met de dagbehan deling van lichamelijk zieken. Dokter D. van der Wedden tot 1 januari van dit jaar huisarts in Groningen met de dag behandeling van psychogeriatrische pa tiënten. Het zijn eigenlijk half-timebanen. Door hen beiden bewust gekozen. Dokter Van der Wedden is ’s middags in dienst van de SPD en GGD belast met het onder houden van de noodzakelijke kontakten met instanties en werkers in de eerste lijn van de plaatselijke gezondheidszorg”, al dus dokter Westerweel. Foto-apparatuur. Een veertigjarige inwoner van IJmuiden raakte vrijdag avond zijn fototas met apparatuur ter waarde van circa 4000 gulden kwijt. Hij vergat zijn spullen naar zijn woning mee te nemen, nadat hij omstreeks kwart voor zeven zijn fiets in de gemeenschappelijke fietsenstalling van de Sam Vlessinghof had gestald. Ruim een uur later ontdekte hij zijn nalatigheid, maar toen was het te laat. Auto’s te water. De bewakingsdienst; van Hoogovens trof in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks kwart vdor vier in de Berghaven vijf auto’s in het water aan. Volgens een getuige waren een stel knapen met de auto’s, die al vrij oud waren, aan het crossen geweest om ze vervolgens in de Berghaven te rijden. Op 20 augustus, ’s morgens om half negen, lijkt er voor Velserduin in de korte tijd van bestaan in zijn nieuwe behuizing in Driehuis, een historisch mo mentje) te zijn aangebroken. De eerste patiënten van een zorgvuldig uitgekozen groepje dagbehandelingspatiënten zal worden ontvangen. In een vleugel op de begane grond is er een aantal ruimten speciaal voor vrijgemaakt. „Een goed op gezette dagbehandeling bevordert de doorstroming van de bewoners van het verpleeghuis. Op zichzelf is dat al een goede zaak. Het zou”, aldus dokter Wes terweel, „van werkelijkheidszin getuigen ais we van de rijksoverheid ook de finan ciële ruimte kregen om dat optimaal waar te maken”. Betrapt. Vier jongens in de leeftijd van zestien tot en met achttien jaar wer den zondagochtend vroeg tussen vijf en zes uur in een weiland bij het station Santpoort-Noord door de politie in de kraag gepakt. Surveillerende agenten za gen de jongens op de Valckenhoeflaan lopen en hielden ze in de gaten. Toen de vier knapen, die afkomstig waren uit Santpoort, Bloemendaal en Haarlem, de toegangsdeur van de stationshal forceer den, greep de politie in. Leidingbreuk. Op de Van den Von- dellaan bij de Driehuizerkerkweg in Drie huis ontstond zaterdagavond omstreeks tien minuten voor elf een grote breuk in de waterleiding. Binnen korte tijd stonden beide rijbanen blank. Ook een gedeelte van de Jacob Catslaan liep onder water. Omstreeks kwart over twee hadden poli tie en personeel van het Gas- en Waterlei dingbedrijf de situatie onder controle. Het water spoot met een dermate grote kracht omhoog dat een gat in het wegdek ontstond en een lantaarnpaal wegzakte. I I t Meer overleg en coördinatie j -vrx n a 1 o •r Al pratende vertolkt dokter Wester weel duidelijk zijn ongenoegen over het beleid dat het ministerie van Volksge zondheid in dat opzicht volgt. „Je bent er natuurlijk niet met te zeggen dat de feite lijke verpleging ophoudt met het toepas sen van verpleegkundige handelingen, het opmaken van bedden en het verstrek ken van voedsel. De verzorging van oude mensen vraagt veel tijd en aandacht. (NZR) heeft becijferd dat de COZ-norm te krap is. Tweemaal per jaar doet een aan tal leerlingen ziekenverzorgenden van Velserduin eindexamen. De directie van het verpleeghuis betwijfelt of ze steeds alle geslaagden in dienst kan houden. De COZ-voorschriften staan dat niet toe”. Toen het verpleeghuis verleden jaar oktober officieel in gebruik werd geno men maakte medisch-directeur F. J. C. Westerweel er geen geheim van dat door het uitblijven van de erkenning voor ver pleeghuisdagbehandeling, het verpleeg huis de ruimte werd onthouden voor meer financiële armslag die een betere verpleging en verzorging van de bewo ners mogelijk zou maken. Uit de onder zoekingen van de werkgroep werd echter al snel duidelijk dat het bijzonder moei lijk, zo niet onuitvoerbaar, zou zijn een structuurplan te ontwerpen voor de aan Velserduin toegekende 25 plaatsen. Dokter Westerweel, toch wel blij met de standig kunnen wonen onder begeleiding van deze organisatie. De Sociale Dienst houdt er rekening mee dat de groep langdurig werklozen (van 58 jaar en ouder) een aanmerkelijke uitbreiding zal ondergaan. Deze categorie mensen behoudt, indien zij geen werk meer vinden, hetgeen gezien de leeftijd voor de hand ligt, uitkering ingevolge de Wet Werkloosheidsvoorziening tot het be reiken van de 65-jarige leeftijd. Bij Hoog ovens zal 20Q0 man moeten afvloeien waarbij een deel, te weten 325 personen, door ontslag zullen worden getroffen. Voor deze oudere werknemers is een „So ciaal Plan” ontworpen. Om voor deze groep een zo soepel mogelijke regeling te maken zal zowel de administratieve af handeling als ook de sociale begeleiding door Hoogovens geschieden in samenwer king met de Dienst. Ten aanzien van de. gemeentelijke be jaardenverzorgingstehuizen valt vooral op dat deze geen verlies meer lijden. Le den beide tehuizen, Breezicht en het W. F. Visserhuis eind 1974 nog ieder verliezen die rond de half miljoen gulden schom melden, eind 1978 had het W. F. Visserhuis een exploitatieoverschot van ongeveer twee ton en Breezicht meer dan honderd duizend gulden. Gehoopt wordt dat met deze bedragen de te verwachten tekorten in de onderhoudsfondsen gefinancierd kunnen worden. Het gaat vooral om uitga ven voor binnenschilderwerk, vervanging van keukénapparatuur enzovoort. De Sociale Dienst verwacht voor het W.F. Visserhuis een onderbezetting. Dit tehuis voldoet niet meer aan de huidige eisen en ondanks de grote wachtlijst zijn volgens het jaarverslag steeds minder «be jaarden bereid in dit tehuis te trekken. Aan de dagbehandeling zitten veel voor delen. Zowel voor het verpleeghuis als voor de patiënten. Dokter Westerweel ver telt daarover: „Voor dagbehandeling ko men eigenlijk drie soorten patiënten in aanmerking. Mensen die na verblijf in een ziekenhuis of als gevolg van verminderde validiteit hulp behoeven bij oefening voor reactivering. Verder chronische patiën ten. Dat zijn dus mensen die een aandoe ning hebben waarmee ze thuis heel goed kunnen leven mits ze regelmatig behan deld worden. En tenslotte de mensen die je uit hun sociale isolement moet halen om te voorkomen dat ze lichamelijk of geeste lijk aftakelen. In de dagbehandeling ge nieten ze dezelfde voorzieningen als onze vaste bewoners, ’s Avonds zijn ze echter weer thuis in de hun vertrouwde omge ving. Dat laatste kan stimulerend werken op de validiteit van een patiënt. Het eerste wat dan ook wordt gedaan is een behan- delingsprogram opstellen. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met vertegenwoor digers van verschillende disciplines. Bij voorbeeld de huisarts, maatschappelijk werker, de fysiotherapeut of de logopedis te. Ook worden vaak de wijkverpleegkun dige, gezinsverzorgster of familieleden in het overleg betrokken. Na verloop van tijd Grof gesteld betekent dat dat in de prak tijk slechts patiënten uit Velsen en Bever wijk in aanmerking komen. Voor patiën ten uit het meer noordelijke deel van het IJmondgebied zal dagbehandeling pas goed gaan functioneren als het nog te bouwen verpleeghuis Heemswijk, dat een samenvoeging wordt van verpleeghuis St. Joseph in Heemskerk en Zeevanck in Wijk aan Zee gereed is. Bovendien”, zo voegt hij daar aan toe, „is in april de landeli j ke personeelstoe wi j zingssterkte van het COZ (Centraal Orgaan Zieken huistarieven) bekend geworden. Die is zonder meer veel te laag. En de ruimte voor 25 patiënten per dag hebben we hier niet. Het ploegje waarmee we in augustus van start gaan in de dagbehandeling zal dan ook zeker niet groter zijn dan 12 patiënten. Organisatorisch gaan we proef draaien. AI naar gelang de zaken zich ontwikkelen willen we dan langzaam maar zeker het aantal opvoeren. De Medi sche Dienst van het Ziekenfonds Spaame- land heeft volledig begrip getoond voor onze structurele problemen. Wij hopen nu dat wij met behulp van Spaarneland tot een evenwichtige opbouw komen van het aantal medewerkers voor de verpleeg huisdagbehandeling”. Hoewel de kosten voor de dagbehande ling per 1 juli 1977 reeds waren gekoppeld aan de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) heeft de praktijk in ande re verpleeghuizen uitgewezen dat de bij dragen uit die pot vaak ontoereikend zijn om de kosten te dekken. De consequentie daarvan was dat de meerkosten betaald moesten worden uit het budget van het verpleeghuis zelf. Dokter Westerweel be vestigt dat dagbehandeling niet alleen fei telijk maar ook relatief goedkoper is dan opname in een verpleeghuisbed. „De im materiële voordelen zijn niet in geld uit te drukken”, merkt hij fijntjes op. Wat wel in geld is uit te drukken zijn de kosten van de totale personeelsbezetting van Velserduin. Aan die kosten heeft het COZ de getalssterkte van het personeel per bed gekoppeld. „Velserduin heeft 200 bedden en zou op grond daarvan met 140 verplegenden moeten volstaan. Minstens veertig percent daarvan moet gediplo meerd zijn. Ook de Afgezien van de hulpbehoevendheid moet er toch de gelegenheid zijn om eens een praatje of een wandelingetje te ma ken. Wel, die gelegenheid is er niet. Ei genlijk is dat een schandaal!” Velserduin op bescheiden schaal In het jaarverslag van 1978 van de Sociale Dienst wordt met name betreurd dat het contact met de wethouder van Jeugdzaken en Onderwijs, de heer H. J. Scheeper, zo gering is. Na de portefeuille- wisseling in september van het vorige jaar kreeg de Sociale Dienst niet te ma ken met één wethouder, zoals voorheen het geval was, maar met twee. Met wet houder J. W. Meijer die Sociale Zaken is gaan beheren, heeft de directie van de Dienst wekelijks stafbesprekingen. Een stukje bezigheidstherapie in combinatie met een gezamenlijk praatje bij een kopje thee is een manier om te voorkomen dat mensen geïsoleerd raken De verpieeghuis-dagbehandeling voorziet ook daar in. W l f j;.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5