Stroom voor Egyptisch platteland I A O «1! 1 ^9 ^0 I iSR mb Weekje weg uit beslommeringen Gespreksgroepen Weekschema 1 M I fcJB iH 1 7 19 7 9 MAANDAG 23 JULI 6 y - - WO! ira I I t |K| - (Door Lisette Gottschall) HILVERSUM. „Er komen hier soms vrou wen die nog nooit een dagje bij hun man zijn weggeweest. Voor hen is het een hele stap om vijf dagen weg te gaan en hem z’n eigen potje te laten koken”, zegt Ton Daamen (55), een van de oprichtsters van Stich ting De Wissel. Samen met Heleen Toet (53), maatschappelijk werk ster, en Caecilia Jansen (54), kunstzinnig thera peute, heeft ze een stich ting opgericht ten behoe ve van een huis in Hilver sum, genaamd De Wissel aan de Wisseloordlaan, waar vrouwen in de mid denleeftijd eens een weekje kunnen logeren. I ni jJ- De bungalow van de Wissel v vrouwen even op erde- X: een ander spoor ZU IPEN 14307, ur ,,’t Unie werk- g 177, Licht in de woestijn llfl I (Door Jan Michiel Otto) ia. t/m istraat, luf: „S. 10 uur: ld weer vakan- 110 a, en, ge- SxW: Egypte wil dat het platteland binen vier jaar is voorzien van elektriciteit. ndweer Eind mei kwam er een hoge inge- Dag en nacht werd er gewerkt. En 205-207, iinsdag woens- ,00 uur ■ewijk- Maan- 10 uur 30 uur reatief sociale Ihelm- ien. anaal- 27-29. 0-17.30 voens- eg 20; aarne- i, 18e- 0 uur. 'al. ig op uiden, iarme ;seer- ivilde c nog saldi, ardat lusici i zich „Maar”, wierp ik tegen, „volgens de regels komt er om de veertig meter een paal, waarom zou er nu juist voor ons huis nog een extra bij moeten. We wonen hier allemaal al Het huis biedt plaats aan zes personen per week. Ze moeten zelf lakens en handdoeken meene men en ook zelf voor eten zorgen. Heleen: „Dat stuitte in het begin wel op weerstand, want ze hadden zoiets-van: thuis moet ik altijd zelf het eten koken. Het liefst zouden we natuurlijk iemand willen heb ben, die hier 's avonds komt ko ken, maar die is nog moeilijk te vinden. Ook hebben we daar geen geld voor, we wachten nog op sub sidies". teitimannen na een maand alle pa len in de grond en een deel van de kabels gelegd, toen er opeens niets meer gebeurde. Maart ging voorbij, april en mei. Ze zaten wat in hun tent, of gingen naar de stad. Sjeik Ali wist te vertellen dat ze op de hoofdleiding wachtten. Daar staat tegenover dat inmid dels de eerste televisies zijn gearri veerd, zodat zij zich niet hoeven te vervelen. Deze eerste weken zijn de hoogste kijkcijfers van Hania voor het voetballen, met op de tweede plaats de redevoeringen van presi dent Sadat. Die heeft tenslotte voor het licht gezorgd, zeggen ze hier. Sinds een maand is er nu licht. En nog elke keer als de lantaarnlichten aanfloepen, juichen de kinderen van het dorp. Afgezien van het feit dat driekwart van het dorp nog geen geld heeft om leidingen bin nenshuis te laten aanleggen, zijn er twee groepen enigszins de dupe van de nieuwe openbare verlichting: de vrouwen, die juist in het donker nog wel eens in een ander straatje op bezoek konden gaan, zonder dat iedereen er schande van sprak, en de oude sjeiks, die bij voorkeur in de avond hun dorpscoalities tussen de families smeedden en zaken re gelden die het daglicht niet konden velen. end op 45 uur. ■k, v.d. verkda- 0-20.00 0-21.30 14.00- 00 uur zallen- 3rand- ird en i dag. 11.00- Sant- 00 en an 45. 13.30- Biljar- 30 uur ep va. insdag 19.00- Cen- m op 164 of Z. Ge- niddag k, De 0 uur 5 4 L Wil- ir. andag werk, werk- or Wijk Een sjieke buurt, mooie grote bomen, dikke struikgewassen, kapitale villa’s en bungalows. Ik rijd een oprijlaan in ep sta stil voor een mooi wit huis, denk dat ik verkeerd ben. Zou dat „Stich ting De Wissel” zijn, huis voor vrouwen in de middenleeftijd? Maar ik ben op het goede adres, een braaf hondje komt kwispel staartend op me af en een kleine vrouw doet de deur open: Heleen Toet. Volgens de folder „inwo nend gastvrouw”. Eenmaal bin nen kijk ik m’n ogen uit, een grote keuken, een aardige zitka mer en een prachtige serre waar in de eettafel staat. Kerk- m 9.00- 9-79. n, ma. 10.00- ons aftapkabeltje de dag tevoren verwijderd had moeten worden. „Een gast is een gast. Jullie moeten ’s avonds toch kunnen lezen en schrijven. Als die inspecteur weer komt, stuur hem dan maar eens even bij mij langs!”. De volgende morgen ging ik toch maar naar de stad om een meter te kopen. De een na de ander deden de andere dorpelingen dat ook in de daarop volgende weken. Het moest een Poolse meter zijn en zo werden het internationale installaties in de huizen van Hania: schakelaars uit Italië, onderdelen uit Oost-Duits- land, een Poolse meter en gloeilam pen uit Nederland. 7 Woensdag gaat de groep vrou wen naar het huis van Caecilia om rte schilderen en dan is er ’s mid dags weer een praatgroep. Don derdag wordt er weinig gedaan, alleen is er 's middags weer een praatgroep. Vrijdagochtend gaat de groep boetseren en daarna wordt de evolutie van de week gehouden. Ton: „Ook probeer je de vrouwen dan een beetje voor te bereiden op hun thuiskomst. Hoe je ontvangen zal worden, hoe je daarop zult reageren, hoe je de situatie thuis misschien wat kunt veranderen. Veel vrouwen vinden het vervelend om weer weg te moeten, ’t Liefst zouden ze nog een weekje langer willen blijven, hoor je ze vaak zeggen”. Zeisen; insdag 0-12.0Q 10 uui naaien volw., roppas >en 4-7 irkvor. 12-15 Heleen en Ton zijn al twee jaar actief bij de zgn. VIDO-groepen, groepen die geleid worden door en bestemd zijn voor „vrouwen in de overgang”, tussen de veertig en zestig jaar oud. Ze .leiden beiden gespreksgroepen: Ton in Utrecht en Heleen in Hilversum, en Caeci lia geeft schilder- en boetseerles- sen bij VIDO Hilversum. Heleen: „Ton en ik constateer den in gespreksgroepen, dat er een enorme behoefte was aan „even eruit zijn”. Even weg uit de dagelijkse beslommeringen, weg bij man en kinderen, even alleen. Ook hadden veel vrouwen er be hoefte aan om even afstand te ’s Avonds staan er meestal vaste activiteiten op het programma. Soms gaat de groep dan naar de bioscoop of een fijne boswande ling maken. Ton: „We hebben spe ciaal een prachtige kleurentelevi sie gekregen, maar het apparaat is nog nauwelijks aan geweest. Ze zijn blij om eens niet voor die tv te zitten staren, ze hebben het veel te druk met elkaar. Aandacht geven aan elkaar vinden ze, denk ik, veel leuker”. - >80 nemen, dan zijn je problemen vaak beter te overzien. Sommige VIDO-leidsters in het hele land waren bezig met het zoeken van een huis, waar die groepen eens een weekje heen konden. De meeste pogingen liepen echter op niets uit. Totdat in april van dit jaar in Hilversum een huis’ vrij kwam. De eigenaar wilde het be stemmen voor een idëel doel. Dat was precies wat wij nodig hadden. We kregen het huis toegewezen, hebben het geschilderd en opgek napt, subsidies aangevraagd bij verschillende fondsen, zoals bij voorbeeld het Koningin Juliana Fonds, en bij CRM en zijn maar van start gegaan”. Eind mei is de officiële stichtingsakte getekend, maar de 14e zijn Heleen en Ton al begonnen. uiden, üeuwe praak, iënten groeps 02550- op 2 juni, om half zeven ’s avonds, gebeurde het. De lampen aan de oranje palen gingen aan. In alle straatjes tegelijk. Iedereen rende juichend de straten in en omhelsde elkaar. Gefeliciteerd! Allah heeft ons dorp verlicht. Allah is de grootste. „De Wissel” is geen hotel, zeg gen Ton en Heleen uitdrukkelijk. Dagelijks zijn er gespreksgroe pen, die door Ton geleid worden. Verder zijn er tijdens de week nog andere activiteiten, zoals boetse ren, schilderen, yoga en bewe- gingslessen. Ton: „Die combinatie van al die activiteiten, het samenzijn een week lang en de praatgroep, schijnt erg goed te werken. De meeste vrouwen durven veel meer te zeggen. Meer dan vaak in een praatgroep in een kleine plaats wordt gezegd. Daar kent iedereen elkaar en zijn ze toch bang voor geroddel en vervelende praatjes. Dat is ook vrij logisch”. Tot nu toe zijn er drie groepen in „De Wissel” geweest, die alle drie goed liepen. Helëën: „We waren er zelf wat verbaasd over, de vrou wen trokken zo goed met elkaar op, dat hadden we niet verwacht. We dachten dat het allemaal veel Het weekschema van „De Wis sel” ziet er als volgt uit: Maanda gochtend komt de groep aan. Dan wordt er eerst koffie gedronken. Heleen laat het huis zien en vertelt een beetje hoe' de gang van zaken is. Iedereen gaat dan haar bed opmaken met de zelf meegebrach- nieur langs, in een auto. Midden in het dorpje stapte hij uit en vroeg de elektriciteitsmannen te komen. „Waarom is hier nog geen elektrici teit”, bulderde hij woedend, „vol gens het plan had het hier al vóór 1 april moeten zijn. Zijn jullie hele maal gek geworden. Over tien da gen kom ik terug en dan is het voor elkaar.” Sjeik Ali probeerde nog te Doel van het verblijf, dat van maandagochtend tot vrijdagmid dag duurt, is vrouwen wat sterker en zelfstandiger ie maken. Een voorwaarde voor het verblijf in „De Wissel” is, dat je eerst deelge nomen moet hebben aan een praatgroep of een andere VIDO- activiteit. Heleen: „Dat is erg belangrijk. Daar hebben ze vaak al leren luis teren naar elkaar, leren belang stelling te tonen Voor een ander, met iemand mee kunnen leven, elkaar wat op kunnen vangen. Je moet geen vrouwen krijgen, die ontzettend depressief zijn of vre selijk in de put zitten. Dat haalt de andere vrouwen naar beneden. Als ze in een praatgroep hebben gezeten, zijn ze al een stapje verder”. moeilijker zou verlopen, want het is natuurlijk toch moeilijk voor een vrouw van in de vijftig om bijvoorbeeld opeens met een an dere vrouw op één kamer te sla pen. Bij één groep zaten twee vrouwen, van wie de één de ander ’s avonds in slaap sprak, dat vond ik hartverwarmend. Veel vrou wen zeggen hier ook, dat ze zoveel aan elkaar kwijt kunnen en veel warmte van elkaar krijgen”. Ton: „Wat ik opvallend vond, was dat veel vrouwen die hier met lichamelijke klachten gekomen waren, deze al snel kwijtraakten. Zo liep één vrouw al tijden bij een cardioloog, ze had, last van een beklemd gevoel op haar borst. Na een paar dagen waren de klachten verdwenen. Of iemand die vrese lijke maagklachten had. Hier merkte ze niets meer van. En na tuurlijk, dat je van vrouwen te horen krijgt dat ze zich sterker voelen, minder bang voor andere mensen, meer van zich af durven bijten?. Begin februari van dit jaar waren ze er opeens, de elektri ciens. Lang verwacht en toch nog plotseling. Ze waren met een grote vrachtwagen geko men om twaalf uur ’s; middags, op het heetst van de dag. Sjeik Ali had onmiddellijk een gans voor ze laten slachten en de mannen uitgenodigd op de lunch. En die hadden hem ver teld dat Hanja, ons dorp, vóór 1 april licht zou hebben. Die week sloegen de elektriciens een tent op, in een veld naast het huis van sjeik Ali, de rijkste boer van het dorp, en begonnen hun werk. Eerst werden de plaatsen be paald waar de grote oranje palen in de grond zouden moeten. Dat alleen al bracht Hania in een staat van grote opwinding. Op een avond kwam onze overbuurman, onder wijzer Mohammed, haastig binnen lopen. „Je moet morgen met me mee naar de stad”, zei hij. „Waarom”, vroeg ik verbaasd. „We moeten naar de directeur van de elektriciteitsdienst met een ver zoek. Jij bent namelijk een vreem deling en wij vinden het griezelig voor jou dat ons straatje zo donken is. Er moet dus een lantaarnpaal voor jouw huis komen en als jij nou meegaat naar de directeur, dan lukt het wel.” te lakens. Heleen: „Het is fijn dat we die zorg, bedden opmaken en handdoeken verschonen, er niet bij hebben, want wat we nu al doen, het huis onderhouden en de groepen leiden, is al een heel werk”. iinsdag )0 uur O’ir Na een kwartier ging het weer uit, maar dat gaf niets meer. De volgen de dag ging het nieuws door het dorp dat iedereen verplicht was een meter te kopen, anders kon men geenelektriciteit in zijn huis krij gen. Die meter moest in de stad worden gekocht. Maar de Egyptische boer is er duizenden jaren in geoefend om nog slimmer te zijn dan de ambte naren van de regering, ’s Avonds klommen de kleine jongetjes met kleine kabeltjes in de palen en op de daken, en tapten de elektriciteit af naar de huizen. Zonder meter. Ook in ons huis was dat zo gebeurd. En het was een feest. Koken zonder bij een petroleumlampje naar alle spullen te hoeven zoeken, de krant lezen zonder je ogen te bederven. Opeens was de dag twee keer zo lang geworden, een ware zegen! Na enkele dagen kwam er ’s avonds een inspecteur in het dorp. Alle aftapkabeltjes moesten als de bliksem weg. Wie dat niet deed, zou een boete krijgen. De volgende avond om acht uur hingen ze er echter allemaal weer, de groene en blauwe wonderlijntjes. Om tien uur kwam de politiecaptain van ons dis trict op surveillance langs. Hij bracht ons een bezoekje. Een jonge man, haast'nog een jongen, met wie ik een goede verstandhouding had. Hij was hoogst verontwaardigd dat Heleen bewoont met haar dochter een ander deel van het huis. Ze laat me twee slaapka mers zien waar de gasten terecht kunnen, drie personen per ka mer, paarse spreien; gestreepte gordijnen met felle kleuren: He leen trekt er een recht: ,,’t Zit allemaal nog niet zoals het hoort, we zijn nog maar aan het begin”. Overal grote ramen, veel lichten vooral veel groen. Ik zou best zelf hier een weekje willen loge ren, maar ik mag nog niet. Een enorme tuin rond het huis. Ton Daamen, blond haar, slank sportief type, komt binnen en troont me mee. We kruipen tus sen bomen en heggen door, want de tuin is nog veel groter dan je op het eerste gezicht denkt. „Zie je al die bomen en struiken daar, die moet ik nog snoeien, moet je zien wat een rotzooi die' Vórige huurder heeft achtergelaten”. Ik zie een grote hoop tuinafval. Ze neemt me mee naar een idyllisch plekje, een vijvertje met een houten boomstam ernaast- als bank. „Daar moet ik een nieuwe boomstam op leggen, door déze zak je heen”. „We hebben aanspraak ge maakt op een déél van de zeven miljoen van mevrouw Kraaijeveld (staatssecretaris Emancipatieza- ken, red.)”, zegt Ton. „Al dat emancipatiegeld dat over het vo rig jaar is overgebleven”. De kosten van het verblijf zijn 175 per week. „Dat hebben we minimaal nodig om quitte te kun nen spelen. Voor vrouwen die het erg slecht kunnen missen, stellen we een bedrag van ongeveer hon derd gulden vast, maar dat bete kent dat we zelf bij moeten pas sen”. aldus Ton. In de folder van „De Wissel” staat, dat er een „inwonend gast vrouw” is. Heleen: Dat is zo een beetje verkeerd gesteld. Het geeft de indruk, dat ik iedereen steeds verzorg. Dat is niet het geval. Vrouwen hier moeten veel zelf doen. Ik ben inwonend, omdat sommige vrouwen het een prettig idee vinden dat er iemand in huis is. Je kan je weleens niet goed voelen. Maar ach, in feite kunnen ze elkaar nog veel beter helpen”. We lopen langs het groente tuintje van Heleen. De kat ligt ér prachtig te posereh. Sla, bloem kool, andijvie van eigen teelt. We lopen meterg verder, zien een klein zwembadje. Heleen klaagt dat ze al die algen in het water niet goed kan wegkrijgen, gaat met een schepnet door het water heen. Naast het huis nog een terras, waar je heerlijk in de zon kan zitten, tenminste als het mooi weer is. en en uiden. 830 of met Caecilia Jansen en daarna is er weer een praatgroep met Ton. De praatgroepen worden dage lijks gehouden: „Dat is heel goed, want zo ontstaat er zelden een moeilijke situatie. Ik begin met de groep iedere dag met een rondje irritaties. Dat voorkomt niet al leen ruzies, maar het leert je ook nare gevoelens over iemand snel onder woorden te kunnen bren gen. Ze eruit gooien in plaats van op te kroppen. Ook maak je dan vaak een eind aan vreemde her senspinsels, gedachten dat iemand je niet aardig zou vinden, omdatVaak is dat helemaal niet het geval”, zegt Ton. tijden, zonder elektriciteit, en dat is ook prima gegaan.” Mohammed kon zijn teleurstel ling nauwelijks verbergen. Hij had zo dolgraag een lantaarnpaal voor zijn huis gehad. Zodat hij ’s avonds laat, genietend van een koele wind uit de woestijn, mooi in het licht zou kunnen zitten. En hij had zo’n mooi argument bedacht. Maar het leek mij niet nodig. De tweede fase was dat de rijke ren hun huis in gereedheid lieten brengen voor de komst van de elek triciteit. De bruine lemen muren werden ingehakt. Met witte gips werden er aluminium buizen inge metseld, zodat muren en plafonds overal vreemde witte plekken ver toonden. Een particuliere elektri cien uit een naburig stadje verdien de goud met dit werk. Twee maan den lang was hij te gast in het dorp. Overal waar hij werkte, kreeg hij behalve een absurd hoog loon, een slaapplaats, zoveel te eten als hij maar wilde en nog meer. „Bij Allah eet”, beval de eigenaar van het huis dan. „In naam van de profeet, ik heb genoeg gehad”, zuchtte de elektricien. „Man, je hebt gegeten als een mus, je hebt niets op je bord gehad. Moet ik mijn vrouw terugsturen naar haar vader, omdat ze niet goed kookt?” Daarop at hij maar weer en klom even later moei zaam zijn laddertje op met een em mertje gips en een aluminium buis. De eigenaar van het huis, zijn hele familie, ooms, neven, buren, ston den er, onder het stof, blij bij te kijken. Tot diep in de nacht, in het schaarse licht van petroleum lampen. Inmiddels hadden de elektrici- sussen, de elektriciteitsmannen hadden goed hun best gedaan, zo erg was het toch ook weer niet, en wilde meneer de ingenieur geen thee komen drinken. Maar deze had geen tijd. „Dit moet volgens plan verlopen”, zei hij. „De president wil dat in 1983 heel Egypte verlicht is en zo komen we er nooit!” Maandagmiddag begint de eer ste praatgroep. Je begint met een kennismakingsrondje, vertelt waarom je naar de „Wissel” geko men bent en wat je van de week verwacht. Ton: „Sommige vrou wen vinden dat weleens griezelig, je kent elkaar nog niet, maar meestal went dat vrij snel”. Maandagavond zijn er één uur lang yoga-oefeningen. „Zo kan je je wat ontspannen, want alles is in het begin toch wat vreemd; de eerste nacht dat je in een vreemd bed slaapt, weg van je man, met vreemde vrouwen op een ka mer zegt Ton. „Wissel” brengt Dinsdagochtend om half elf kom je weer bij elkaar en ga je een „rollenspel” doen. Dat houdt in, dat iedereen zich een situatie in beeldt en die dan gaat spelen, net of het echt is. Heleen begeleidt het rollenspel: „Tot nu toe hebben we twee keer de situatie thuis behan deld, omdat de gezinssituatie de meest herkenbare is voor veel vrouwen. Je ,speelt bijvoorbeeld een slechte of een goede moeder. Soms is het, weleens moeilijk, want er komen natuurlijk allerlei emoties los. Dit heeft natuurlijk een duidelijk doel: dat vrouwen zichzelf meer gaan waarderen, ze kerder worden van zichzelf. Juist die onzekerheid is vaak de oor zaak van vele depressies”. ’s Middags komt er een docente, die les geeft in „beweging”. Ze vertelt hoe je houding bijvoor beeld vaak inwerkt op je geestelij ke situatie en de vrouwen doen speciale bewegingsoefeningen. Na do bewegingsles ga je boetseren President Sadat van

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7