CDU/CSU-KANDIDAATVOOR BONDSKANSELIERSCHAP SOCIALIST WORDT VOORZITTER TWEEDE KAMER a f4.- es ge ndel I Folkmusic •Z ronden I I r; sen Haarlems Dagblad: Kees Ouwejan makkers Piers Hayman John Kuil Umuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op zaterdag 4 ailCJ- i i i i i i i i i i i i i i i Aanvang 20.00 uur I De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 5.- zijn verkrijgbaar bij onze kantoren ‘Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd (Door Hans Amesz) Het restaurant „Wirtshaus St. Michael” in Bad-Godes- berg had die woensdagavond 23 mei illustere gasten: CSU- voorzitter Franz Josef i Strauss, zijn secretartis-gene- I raai Edmund Stoiber, zijn sa traap in Bonn Friedrich Zim- i mermann, een op het oog aar dige jongedame en Welt- l hoofdredacteur Peter Bö- nisch. Het gezelschap had ple- l zier, dat was duidelijk.l Fried- I rich Zimmermann hief enkele malen nadrukkelijk het glas en begon daarbij zo luid te spreken („We doen geen con- I cessies”) dat Stoiber hem tot r rust moest manen. DINSDAG (door Hans de Bruijn en Louis Burgers) „De volksvertegenwoordiging is per definitie een glazen huisje. En de voorzitter is de eerste vertegenwoor- j diger van die volksvertegenwoordi- ging als geheel. Wie is er nu méér gehouden zich zeer precies reken- schap te geven van zijn daden en die van de 149 andere Kamerleden?” BINNEN- EN BUITENLAND t' Strauss meer dan niets "A,. U 15, Haar cadres »r -7 pikzw gebruM I s met ga 6, oppositieleider, de ander voor minister, en een derde voor Kamervoorzitter. Je wilt wel weer eens wat anders, en wat dan?” Maar hij is totaal ongeschikt vanwege zijn karakter, zijn geestelijke en politieke ei genschappen. Maar men kan, als het moet, met iedereen regeren.” En er be staat ook een Strauss van oktober 1978. Tussen optreden als fractielid en als onpartijdige Kamervoorzitter zit een ze kere spanning. „Ik besef dat het iets an ders van me vergt. Nu sta ik in mijn partij toch al niet bekend als iemand die dage lijks op de barricaden staat. Als ik eens een toespraak houd, die scherp is, blijft het daar meestal voor maanden bij. Ik ben ook geen flapuit die moet vrezen grote fouten te maken.” „Ik stel me voor dat je van alle onder werpen geleidelijk wat meer te weten komt,” zegt hij. Maar er is meer: „Als voorzitter kan je ook een ongezochte func tie hebben, als waarschuwer van je eigen fractievoorzitter, maar misschien ook van andere, om te zeggen: Jantje heeft het buitengewoon slecht gedaan, Pietje heeft het erg goed gedaan, die moet je wat meer de kans geven, Keesje heeft zich misdra gen in de vergadering, die weet niet hoe het moet. En niet alleen voor wat betreft de omgangsvormen, maar ook politiek.” Juist dat opgeheven vingertje werd Vondeling niet altijd in dank afgenomen. Hij kreeg er zijn bijnaam van „school meester” mee. Dolman ziet dat anders: „Schoolmeesteren is iemand in het pu bliek de les lezen. Hier gaat het om een interne zaak. Ik vind ook dat Vondeling die naam niet verdient. Hij heeft hem destijds gekregen toen hij minister van Financiën was, en als je zo’n naam een maal hebt raak je hem nooit meer kwijt.” Dolman kan zich ook zeer goed vinden in de nauwlettendheid waarmee Vonde ling op goede stijl, op goed Nederlands taalgebruik lette. „Dat deed-ie altijd op een heuse manier. Dat een voorzitter zich daarmee bemoeit vind ik ook heel vanzelf sprekend. Als er maar niet de suggestie van uitgaat dat het op een onaangename manier gebeurt.” Dat kan alleen al worden bewezen door de kwalificaties die anderen van Strauss geven: de grootste demagoog, de intelli gentste van alle Bondsdagleden, de meest gevaarlijke levende politicus in de Bonds republiek. Dat wordt niet gezegd over iemand die „het fluitende niets” belich aamt. De vraag wie Franz Josef Strauss is, schijnt dan ook overbodig. Ten slotte kent iedereen in Duitsland hem en ook in het buitenland is zijn bekendheid verbazing wekkend hoog. Voor Nederlanders, En- gelsen, Fransen, Italianen, Belgen, Noren, Zweden, Denen, burgers van de DDR en de andere Oosteuropese staten is Strauss degene die dat Duitsland representeert, wat onsympathiek, afstotend, provoce rend en gevaarlijk. Dat bleek uit de pers echo nadat bekend was geworden dat hij door de CDU-CSU als kandidaat-kanse- lier was genomineerd. Dat neemt niet weg dat FJS ook in het buitenland, net als in de Bondsrepubliek, veel bewonderaars heeft. Maar dat zijn vaak degenen die de indruk van anderen, namelijk dat Strauss een soort „nieuwe Führer” is, nog versterken: de Zuidafri- kaanse apartheidsprofeten, destijds de Griekse kolonels, Pinochet van Chili (Strauss na een bezoek aan dit land: „Chili heeft na Allende de goede weg ingesla gen”) en de vroegere sjah van Iran. De op 6 september 1915 als zoon van een slager geboren Franz Strauss zijn tweede naam Josef heeft hij op aanraden van zijn politieke mentor toegevoegd om dat Frans Josef „gemoedelijker” klinkt is nooit een overtuigde nazi geweest. Hij heeft er echter ook nooit bezwaar tegen gehad met overtuigde ex-nazi’s hartelijke' contacten te onderhouden. Strauss’ lange weg in politiek Duitsland is door schandalen gekenmerkt. In 1962 moest hij aftreden als minister van Defen sie omdat hij het parlement had belogen over de zogenaamde Spiegel-affaire. De grote voorzitter had toen op eigen houtje de Spiegel-bureaus in Hamburg en Bonn laten doorzoeken en ettelijke redacteuren laten arresteren, omdat hij meende dat het weekblad landverraad had gepleegd door een artikel over militaire aangele genheden te publiceren. In feite was i t r 37892. ling van li Immers de communistische beer is elk moment bereid zijn klauwen uit te slaan en dat ziet, behalve Strauss, niemand. In 1951 hield de toen 36-jarige Strauss zijn eerste grote, meer dan twee uur du rende rede in de Bondsdag. De SPD werd toen aangevoerd door de legendarische Kurt Schumacher en het debat ging over de politieke en militaire integratie van Europa. Strauss was toen al, aldus de Dolman zelf staat in de Kamer als tame lijk belezen bekend. Hij doorspekt zijn speeches regelmatig met citaten van de groten uit de wereldliteratuur. „Het is misschien een hebbelijkheid van mij. Maar ik vind het leuk om mijn speeches een beetje te versieren.” Het voorbeeld van Vondeling, die tijdens zijn voorzitter schap diverse boeken schreef (vooral over de macht van het parlement) zal hij voor lopig niét volgen. Als hij publiceert, dan eerder in de vorm van artikelen. „Ik leg wat moeilijker mijn ei dan Vondeling. Die man werkt pijlsnel.” Vondeling heeft altijd nogal gevochten voor de rechten van de Kamer, voor het gebruik maken van de macht die de Ka mer heeft. Dolman: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Zijn stelling is altijd, dat we helemaal niet ontevreden hoeven te zijn met de macht die de Kamer kan hebben. De Kamer zou bijvoorbeeld best eens een keer van het enquêterecht ge bruik kunnen maken. Anders verleren we het misschien. Toch is er de laatste jaren al veel eigen onderzoek verricht.” „Maar de Kamer moet zich voortdurend bewust zijn van de effectiviteit van be paalde instrumenten. Als zij jarenlang zijn gebruikt, krijgen zij iets vanzelfspre kends, en dus iets bots. Dan gaat het frisse er van af en moet je weer eens wat nieuws proberen.” Tijdens de formatie van het tweede ka- binet-Den Uyl, in de zomer van 1977, stond Dolman kandidaat om staatssecretaris voor Volksgezondheid te worden. Nu zegt hij duidelijk de voorkeur te geven aan het Kamervoorzitterschap. Voor een eventu eel volgend kabinet (in 1981) is hij ook niet beschikbaar. Een moeüijke keuze noemt hij het niet. „Ik zou toch kiezen voor het voorzitter schap. Dat wil niet zeggen dat ik altijd al voorkeur voor deze functie heb gehad. Maar als je zeven jaar financieel woord voerder bent geweest dan heb je weer eens een nieuwe prikkel nodig. Het kwam bij mij in mijn achterhoofd vanaf het moment dat ik in het presidium kwam. Ik dacht toen al van: wie weet wat er gebeurt als Vondeling (in 1981 - red.) weggaat. Het is alleen iets vroeger gekomen dan ik had verwacht.” John Kuiper, gitarist en componist, en Piers Hayman, zanger, gitarist en tekstschrijver, spelen sedert 1974 samen toen ze voor een festival in de Teerling in Haarlem samen een paar liedjes uitwerkten. Het ex periment was een dermate succes dat ze besloten door te gaan als een duo, waarna ze al spoedig een vaste plaats bezetten op het Nederlandse folktoneel, waarbij ze originele liedjes met sterke, onversierde melodieën en heldere, gevoelige teksten speelden. Strauss uitermate verbolgen over het feit dat Der Spiegel achter een ander met hem in verband staand schandaal aanzat. Zijn vroegere vriend Hauser, eveneens een goede bekende van prins Bernhard, beschuldigde hem ervan dat hij steekpen ningen van Lockheed had aangenomen. Die zaak is onderzocht door een Westduit- se commissie en Strauss ging vrijuit. Maar de archieven uit zijn tijd als minister van Defensie waren om onverklaarbare rede nen verdwenen. Terwijl meerdere na-oorlogse politici om diverse redenen de politieke arena voortijdig moesten verlaten, bleek FJS een niet weg te krijgen factor in de Duitse politiek. Wat vrijwel niemand voor moge lijk had gehouden, gebeurde in 1966. Strauss werd minister van Financiën in het kabinet-Kiesinger, dat bestond uit po litici van de CDU-CSU en de SPD (de Grote Coalitie). De „leeuw van Beiren” zat naast Willy Brand, Herbert Wehner en Helmut Schmidt op de regeringsbank. Strauss is nu waarschijnlijk voor de laatste keer aangetreden. Hij wil niets minder dan Bondskanselier worden. Alle opiniepeilingen voorspellen dat de CDU- CSU onder Strauss geen schijn van kans maakt de volgende verkiezingen te win nen. Maar hij zelf gelooft een echte kans te hebben. Strauss zal de Union dwingen tot een duidelijk alternatief. Dat betekens een programma, waarin de abjecte leuze „Vrijheid in plaats van socialisme” vol tot uitdrukking komt. Dus: minder belastingen, afbreuk van het systeem van sociale voorzieningen, een confrontatiekoers met het Oosten, harde aanpak van zogenaamde extremisten. Helmut Schimdt: „Strauss vertegenwoor digt de meest rechtse groepering in de Bondsrepubliek. Hij kan zowel in het bin nenland als in onze verhouding met het buitenland voor aanzienlijke spanningen zorgen.” Het repertoire is veelzijdig: schotse en ierse balladen, deuntjes, engelse en ierse kroeg- en zeemansliederen en af en toe wat blues en countrymuziek. En niet te vergeten: nederlandse cabareteske liederen. Sfeer en gezelligheid staan bij de optredens op de voorgrond. Mede daardoor komt de groep ook buiten de echte folkclubs goed uit de verf, hetgeen gebleken is uit diverse succesvolle optredens in jongerencentra, scholen etc. hij toch wel enige ervaring heeft opge daan: vijf jaar tweede voorzitter van de PvdA-fractie, twee jaar derde voorzitter, lid van het presidium en regelmatig voor zitter van commissievergaderingen. „Ik deed de laatste jaren al meer aan voorzit ten dan aan woordvoeren, en ik heb niet de indruk dat het zo slecht liep.” Toch waren er wel twijfels over zijn kunnen, onder meer bij de VVD. Niet zozeer vanwege zijn „geringe” parlemen taire ervaring (9 jaar), zoals WD-leider Rietkerk hem nog onlangs verzekerde, maar om zijn „persoonlijk temperament”. Zijn scherpe tong en cynische humor sloe gen niet bij iedereen aan. „Maar de twij fels dié hier en daar, bijvoorbeeld bij de WD, zijn geuit over mijn stijl van op4re den, waren gebaseerd op het optreden als woordvoerder. Ik ben me er zeer van bewust dat de voorzitter van de Kamer anders moet zijn dan een woordvoerder van een politieke stroming.” De grote variatie trekt Dolman het meest aan in zijn nieuwe functie. Hij noemt het politieke aspect, het „bedrijf” van de Tweede Kamer, het soepel laten lopen van vergaderingen, de contacten met de regering en de representatie. Cen traal staat echter het voorzitten van de Kamervergadering: „Je blijft lid van je fractie, je bent toch politiek bezig. Als Kamervoorzitter zit je met je neus voor aan bij de behandeling van alle onder werpen.” ide 3,1Jn 1598 i verhuu’i avontuur. De een is in de wieg gelegd voor publicist Walter Henkels, een van de beste en briljantste sprekers van het parlement „Ik zou het niet willen meemaken,” zo bezwoer hij de aan zijn voeten zittende Schumacher, „dat u en dr. Adenauer el kaar op een dag achter Siberisch prikkel draad ontmoeten en er dan met elkaar over praten wat wij destijds hadden moe ten doen, toen het erom ging inderdaad een verenigd Europa te maken.” De zeker niet vriendelijke Kurt Schu macher, die maar al te graag bereid was zijn bijtend loog over anderen te gooien, noemde de ietwat luidruchtige Strauss toen „het fluitende niets” en de „parle mentariër met het nood-eindexamen”. Zelden heeft iemand zich zo vergist. FJS over Helmut Kohl: „Ik heb hem ondanks zijn kennis over zijn tekortko mingen vanwege de vrede ondersteund. Hij fungeerde toen als lijsttrekker van zijn partij, omdat hij minister-president van Beieren wilde worden. Iedereen in Duitsland ging er toen al van uit dat deze post alleen maar een tussenstation voor hem was, omdat hij de hoop niet had opgegeven ooit kanselier van de Bondsrepubliek te worden. In een geheel aan Franz Josef gewijd propagan- da-geschrift stond: „Het minister-presi- dentschap is voor de 63-jarige Strauss geen „Schlusstrich”. Anderen hebben op deze leeftijd geheel andere taken op zich genomen. Zo moest Churchill nog drie jaar wachten voordat hij premier werd en Adenauer had nog tien jaar voor de boeg tot aan zijn kanselierschap.” Franz Josef Strauss, de Duitse Chur chill? Hij gelooft inderdaad dat hij mis kend wordt, dat hij net als wijlen Winston Churchill met zijn waarschuwingen tegen Hitler, niet serieus wordt genomen. Want Strauss meent dat hij niet alleen Duits land, maar het hele christelijk Avondland moet redden. En dat alleen hij dat kan. „Ik wil daarmee niet zeggen dat ik in de wieg ben gelegd voor voorzitter. Maar ik durf het wel aan. De vraag is ook niet: waarom wil je het zo graag? Maar, waar om denk je dat het niet bij voorbaat een mislukking zal zijn?” Dolman vindt dat Maar er zijn ook andere Straussen. Die van 1975 bijvoorbeeld. Op een mooie au- gustusavond maakt ex-kanselier Kurt Georg Kiesinger bekend dat de CDU had besloten Helmut Kohl voor de verkiezin gen van 1976 op te stellen als kandidaat- kanselier. In opdracht van de CSU-baas moet hij daar aan toevoegen dat de Beier se zusterpartij van dit besluit „kennis heeft genomen, maar dat zij erbij blijft dat Strauss de „geëigende kandidaat” is.” München zelfs verklaren dat „hij nooit 'heeft beweerd: ik zal, wü of moet kandi- daat-kanselier worden”. In feite waren de bakens echter gezet. De grotere zusterpar tij van de CSU, de CDU, diende Strauss als politiek leider te aanvaarden. Zo niet, dan zou de Beierse partij zich van de CDU distantiëren en afzonderlijk de verkiezingsstrijd intrekken. Deze chan- tage-politiek heeft gewerkt. Op maandag 28 mei besloot het bestuur van de CDU weliswaar éénstemmig dat de minister president van Nedersaksen, Ernst Al brecht, haar kandiaat voor het hoogste regeringsambt moest zijn, Strauss was niet meer tegen te houden. Tussen de beide zusterpartijen brak een verbitterd gevecht uit. De CDU had die strijd kunnen winnen, dat wil zeggen met Albrecht als lijstaanvoerder de verkiezin gen ingaan, als zij bereid was geweest een prijs te betalen: de splitsing van CDU en CSU. Die prijs was vele CDU-politici te hoog. De één na de ander bracht in inter- vieuws te berde dat juist de eenheid van CDU en CSU het hoogste goed was, daar mee feitelijk voor Strauss kiezend. Daar hadden Strauss en zijn vazallen op gespe culeerd. En ziedaar: bijna vijf weken na de gedenkwaardige 23ste mei werd Strauss met 135 tegen 102 stemmen door de gemeenschappelijke CDU/CSU-fractie in de Bondsdag gekozen als kandidaat- kanselier, de uitdager van Helmut Schmidt. Hoe nu? Franz Josef Strauss, FJS zoals hij zich in navoling van JFK (John Fitzge rald Kennedy) graag laat noemen, de „kei zer van Beieren”, de „koning van Duits land”, wil toch nog met 64 jaar kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland wor den. Dezelfde Strauss die in november 1976, na de door de CDU-CSU verloren verkiezingen, op een vergadering van de Jonge Union in Beieren letterlijk zei: „Ik wil niet en zal nooit kanselier worden.” Dezelfde Strauss, die nog niet zo lang geleden opmerkte dat hij „liever ananas kweker in Alaska wordt dan kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland”. De zelfde Strauss die op maandag 2 april in een door hem geautoriseerd interview met Der Spiegel beweert dat er „met welke kandidaat-kanselier dan ook” onder de huidige omstandigheden voor de CDU- CSU „geen reëele kans bestaat de absolu te meerderheid van de stemmen of de zetels bij de volgende verkiezingen te halen.” „Ik heb geen revolutionaire ideeën in gedachten, vooropgesteld dat de Kamer die al zou toestaan. Het optreden van een voorzitter is natuurlijk ook beperkt: je bent representant van de Kamer. Alle verantwoordelijkheid die een voorzitter neemt, kan slechts zover worden genomen als de Kamer het zelf goedvindt.” Nog niet zo lang geleden koos de Twee de Kamer de 43-jarige PvdA’er Dick Dol- i man tot zijn nieuwe voorzitter. Dolman gaat de stoel bezetten die zeven jaar lang door dr. ir. Anne Vondeling is ingenomen. De nieuwe voorzitter heeft er weinig be hoefte aan zich te vergelijken met zijn illustere voorganger. Hij laat zich dan ook voorzichtig uit over zijn plannen met de Tweede Kamer. Dat het beeld van de Kamer onder zijn leiding zal veranderen is echter vanzelfsprekend. „Maar het voornaamste dat de komende jaren in het Kamervoorzitterschap gaat veranderen, zou ook veranderd zijn onder Vondeling, omdat de Kamer zélf veran- iie^reühi 1 dert.’ Van functie, van samenstelling, van bandsomvang.” 15. Haai Dolman is zo’n twintig jaar jonger dan t de man die hij opvolgt. Dat zou kunnen betekenen dat de man die hem opvolgt ook jonger dan vijftig jaar is, zegt hij. a u „Een jonge voorzitter hoeft echter niet te betekenen dat hij ook minder gezag heeft. Hij is gekozen door de hele Kamer en er wordt van hem verwacht dat hij op zijn strepen gaat staan als de tijd daar is.” Voor Dolman zelf financieel specia list van de PvdA-fractie is de verande ring nog het grootst Hij beseft dat hij een geheel nieuwe rol in de politiek gaat spe len. „Elke nieuwe functie is toch weer een Dolman: Weer eens een nieuwe prikkel nodig Omstreeks tien uur was het toetje op. Strauss kwam uit zijn stoel, zijn lijfwach- ten deden hetzelfde. Toen de CSU-baas en I minister-president van Beieren naar de f uitgang liep, kwamen er twee vrouwen op I hem af. De ene vroeg een handtekening I voor haar dochter en kreeg die zonder morren. De andere vroeg of Strauss haar E nog herkende, zij had jaren geleden als lid L van de Jonge Union voor hem gewerkt in het Roer-gebied. De voorzitter wist het direct: „U heet Barbare”. Friedrich Zim- I mermann draaide verrukt met zijn ogen I en kon nog net zeggen: „Is hij niet de L allerbeste?” Op dat moment moet Zimmermann nog eens bevestigd hebben gekregen wat hij L voor zichzelf al lang wist, namelijk dat het E besluit juist was. Van dat besluit was op 23 mei nog vrijwel niemand op de hoogte. L De meeste gasten in het „Wirtshaus St. I Michael” zullen hebben gedacht dat de L CSU-top de verkiezing van Strauss-proté- r gé Karl Carstens tot nieuwe Bondspresi- I dent vierde. De eigenlijke reden bleek de volgende dag, toen Zimmermann en Stoi- r ber bekend maakten dat Franz Josef Strauss zich beschikbaar had gesteld om I als lijsttrekker van de CDU-CSU bij de Bondsdagverkiezingen in 1980 te fun geren. I Dat klonk op Hemelvaartsdag nog be- trekkelijk argeloos: hij is beschikbaar. De 1 dag daarna liet Strauss zijn bureau in „het fluitend

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11