BEURSKRINGEN NIET Cees Molenaar overleden ET Waardeloze IN WEST-DUITSLAND WERELDRAAD VAN KERKEN: Bouw kerncentrales Hovermarina aangekomen vijf jaar stoppen het weer Douane opent jaarlijks miljoenen brieven nijman Kchtreklarne miljoenen ló pagina’s waarschuwt Sovjet-Unie Harold Brown Nicaragua wil uitlevering van Somoza Jcuunflll „ONDERSTEBOVEN” Ontploffing in RS kernwapen- instituut het woord is aan... R vandaag: HAARLEM SE Toeristenleed ree agenda pagina 7 n! Festival Onedin Strandverwachting aanhoudend koel T Kort geding DINSDAG 24 JULI 1979 (ADVERTENTIE) H. C. Poot: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 12 (Van onze redactie economie) NEW YORK. De oliemaatschappijen Exxon, Shell en ,jr 1 a IN Telefoonbeantwoorders led) r F a Standard Oil hebben de eerste helft van dit jaar dertig procent meer winst gemaakt. x I mt, !>2 Beurs Binnen- en buitenland2,3,4,11 Plaatselijk nieuws5,7 Radio en televisie/Strips9 Sport13,15 Weerrapporten2 A Umuider Courant st. :ala. Winst olieconcerns (Van een onzer verslaggevers) met 30% gestegen •WK» X Zie de sportpagina’s (ADVERTENTIE) een (ADVERTENTIE) IW9T lllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) CAMBRIDGE. De conferentie van de Wereldraad van Kerken, die in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts wordt gehouden, heeft er in een resolutie op aangedrongen vijf jaar lang geen nieuwe kerncentrales te bouwen. bouw van nieuwe kerncentrales voor on bepaalde tijd te staken, was verworpen. Een minderheid van elf leden kantte zich in een rapport tegen iedere bouwstop voor kerncentrales. Hun mening zal in het slot verslag van de conferentie worden opge- nomen, zo is meegedeeld. Aan de conferentie, die zich bezighoudt met „geloof, wetenschap en toekomst”, nemen 450 theologen deel, samen met geleerden van diverse takken van de we tenschap. Het staat vast dat zij in hun slotverslag zullen pleiten voor ombuiging naar de ontwikkeling van een minder ka- pitaalverslindende technologie. Met algemene stemmen nam de confe rentie gisteren een resolutie aan waarin bij alle landen wordt aangedrongen met ZAANDAM. Cees Molenaar, bekend van Wastora en de Alkmaarse voetbalclub AZ’67, is gisteravond op 51- jarige leeftijd overleden in de Amerikaanse stad Houston. Molenaar leed aan een bloedziekte. Cees Molenaar en zijn broer Klaas verwierven landelijke bekendheid toen zij gingen optreden als financierders van de eredivisieclub AZ’67. Cees Molenaar laat een gezin met vier kinderen achter. De Toer-ln-commissie Velsen komt aan het einde van het vakantieseizoen met een verrassing: het Velserbeek- Festival, dat zich op vrijdag 31 augus tus, zaterdag 1 en zondag 2 september afspeelt in en om de muziektent in het park Velserbeek. Deze culturele drie daagse omvat naast muzikale evene menten verschillende theater- en pop penkastvoorstellingen, terwijl er ook de jaarlijkse Velser kunstmarkt in is opge nomen. De driemastschoener Charlotte Rho des uit de bekende televisieserie „The Onedin Line", ligt 29 juli tot 9 augustus als toeristische trekpleister in de haven van IJmuiden, bij de Zuidersluis. Bene- dendeks zal men weinig herkennen. De scènes die zich daar afspeelden wer den in de studio’s gemaakt. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten lantmans heen. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 zilt dan de ngen nóg TV-Plu Evide of 24 2 uur de dag stdage 2S ooruit or< eek Plus- 1 De zonnige perioden van vandaag wor den morgen gevolgd door een storing met tijdelijk bewolking en een kleine kans op regen. Matige zeewind, te koel, 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: in de tweede helft van de week perioden met wat aangenamer strandweer. Veel bewolking en mogelijk regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middagtemperaturen rond 17 graden. Matige westen-wind. Een agent van de Amerikaanse geheime dienst probeert in Detroit orde te scheppen in een grote hoeveelheid vals geld. De dienst wist maar liefst ongeveer vijf miljoen dollar (10 miljoen gulden) aan nagemaakt bankpapier te achterhalen. Vijf personen werden gearresteerd. 1 3h onze 2n in 1, WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse minister van Defensie, Harold Brown, heeft gisteren laten weten dat de V.S. mogelijk hun kwetsbare raketten zul len lanceren tegen doelen in de Sovjet- Unie voordat ze uitgeschakeld kunnen worden door een aanval van de Russen. Browns waarschuwing, een belangrijke afwijking van de strategie die tot dusver door de V.S. werd gevolgd, is kennelijk bedoeld om Amerikaanse senatoren die in verband met SALT-2 nogal sceptisch staan tegenover het vermogen en de wil van Washington een Russische aanval af te slaan, gerust te stellen. In die tijd moet een grondig internatio naal en openbaar debat worden gevoerd over de kosten, gevaren en voordelen van kernenergie, aldus de resolutie die giste ren met 129 stemmen tegen, 45 stemmen voor en 21 onthoudingen werd aange nomen. De resolutie was ingediend door de Schotse kernfysicus John Francis, nadat een resolutie waarin werd opgeroepen de De voorbereiding op de nieu we voetbalcompetitie is weer in volle gang. Ajax wacht nog steeds op toestemming om de nieuwe buitenlandse aanwin sten te mogen opstellen. De Stichting Arbeidszaken weiger de tot nu toe een arbeidsvergun ning af te geven voor de Deen (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De minister van Buiten landse Zaken van het nieuwe sandinisti- sche bewind in Nicaragua heeft gisteren de VS gevraagd om de uitlevering van de gevluchte dictator Somoza, diens zoon en Somoza’s broer en enkele andere verwan ten en medewerkers. In een nota aan de Amerikaanse ambassade in Managua vroeg de minister de VS verder, de nieuwe sandinistische regering te erkennen. Zie ook pagina 3 De grootste oliemaatschappij, Exxon Corporation, verdiende de eerste zes maanden van 1979 1,79 miljard dollar schoon, dertig procent meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Shell Canada maakte in het tweede kwartaal van dit jaar een netto-winst van 56,4 miljoen Canadese dollars tegen 32,1 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. De eerste helft van 1979 leverde een netto resultaat op van 98,7 miljoen dollar en dat was bijna dertig miljoen dollar meer dan het eerste half jaar van 1978. Standard Oil Company kan terugzien op zes maanden waarin 750,3 miljoen dol lar aan netto-winst werd behaald. Hier een verbetering met 32 procent in vergelij king met het nettoresultaat vorig jaar. Volgens Shell Canada moet de gestegen winst worden toegeschreven aan onder meer de prijsverhogingen voor oliepro- dukten en chemicaliën. In beurskringen in New York was men overigens niet ondersteboven van de winstcijfers. Ook werd opgemerkt, dat ook deze resultaten niet de extra belasting op buitensporige winsten rechtvaardigt. Zoals bekend wil de Amerikaanse president Carter een der gelijke belastingmaatregel invoeren. h ALDERMASTON (AP/AFP/UPI). In het Britse onderzoekinstituut voor de ont wikkeling van de kernwapens te Alder- maston, zestig kilometer ten westen van Londen, heeft zich gisteren een ontplof fing voorgedaan waarbij een man om het leven is gekomen. Het Engelse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat hij bezig was met kleine hoeveelheden conventionele explosieven, dat de materiële schade ge ring is en dat er geen radioactieve straling is vrijgekomen. (Van onze redactie buitenland) BONN-DEN HAAG. De Westduitse douane maakt misbruik van haar recht van controle op post die de Bondsrepubliek binnenkomt. Sinds 1968 worden per jaar ongeveer 1,6 miljoen brieven, die uit Oost-Europa afkomstig zijn, op last van de Westduitse douane geopend. (geen afzender, geen geadresseerde) is. „De PTT kan op last van de kantonrech ter in Den Haag een brief laten openen. Aanhef of het slot van een brief kunnen het mogelijk maken dat de brief alsnog kan worden besteld”. In het tweede geval dat een brief in ons land mag worden geopend moet het poststuk zijn onderwor pen aan douanerechten. Dat is het geval bij het insluiten van waardegoederen. Op het poststuk zit dan een groen strookje of een douaneverklaring waarin dit wordt vermeld. „Met toestemming van de afzender kan zo’n poststuk ambtshalve worden ge opend. Bestaat er een vermoeden dat er douanerechten op het stuk zitten dan wordt de geadresseerde aangeschreven met de vraag of men enig idee heeft wat in het poststuk zit. Vervolgens wordt toeste- ming gevraagd het poststuk te mogen openen. Wordt die toestemming niet gege ven dan gaat de zaak terug naar de afzen der”, aldus de PTT-woordvoerster. Gistermiddag arriveerde in Rotterdam de eerste „hovermarineHet vaartuig, bestemd voor de havendienst van de Maasstad, is gebouwd in het Engelse Southampton en kost2,5 miljoen gulden. Rotterdam heeft er vier van besteld. De hovermarine" is bestemd voor patrouillewerk in de haven an -ro/ ƒ->/'ƒ eventuele oalnmirnitan warden inneret De tonsnolhairl van hat voertuin is 65 kilometer Dit meldt het Westduitse weekblad Der Spiegel. Het openen van brieven en post pakketten uit het buitenland gebeurt vol gens het blad op bijna alle 323 PTT- kantoren. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Financiën heeft verklaard dat het doel van de controle alleen is gericht op de bestrijding van hard drugs. Orpdat naar „staatsvijandige propaganda” wordt gezocht is het volgens de woordvoerder mogelijk dat de douane ook post leest. Volgens een vrouwelijke woordvoerder van de PTT in Den Haag wordt in twee gevallen in Nederland de post geopend. Het gaat volgens de zegsvrouwe echter niet om grote aantallen. („Beslist geen miljoenenbrieven; cijfers hebben we niet”.) Zijn er drugs in het geding dan is dat volgens de PTT-woordvoerster een zaak voor Jus.titie of Financiën. In Nederland wordt een brief of post stuk geopend wanner hij onbestelbaar Foundation Lingerie Speciaalzaak IbIKINI'S mi BADPAKKEN! I in A, B, C, D en OD cup I WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haarlem-N., Tel. 252329 Jensen, de Hongaar Ballint en de Joegoslavische doelman Svilar. Het achterblijven van het buitenlandse toerisme in ons land, dat de recreatie- en - horecabedrijven zulke grote zorgen baart, is niet met geld alleen te stoppen. C.R.M. kan proberen nieuwe „attracties” te scheppen, waardoor grotere stromen bui tenlanders worden aangetrokken, maar C.R.M. kan die buitenlanders geen mooi weer verschaffen en niet in een handom draai een voordelige, plezierige hotelac commodatie aanbieden. En toch zijn dat de twee grote gebreken die ons land als toeristische trekpleister vertoont. Een van de belangrijkste factoren in het toerisme is en blijft te allen tijde het prijsniveau. Landen waar goederen, ho tels en consumpties goedkoper zijn dan in het land waar de toeristen vandaan moe ten komen, profiteren onmiddellijk van de voorkeur der buitenlanders. Dat is bijvoorbeeld een tijdlang het geval ge weest met Engeland. Het is echter een factor die niet kunstmatig kan worden geregeld. Wat wel geregeld kan worden, is de kwaliteit en de service die men voor zijn goede geld kan kopen. Het gevoel geflest te worden is fnuikend voor de mondreclame die buitenlandse toeristen na hun thuiskomst bedrijven. Het zou echter te ver gaan indien men Nederland zou willen betitelen als het land bij uitstek van flessentrekkers. In Duitsland en Frankrijk kent men het klappen van de zweep ook aardig. Vooral de Duitse we grestaurants, die voor bustoeristen de obligate rustpunten vormen, maken zich de laatste tijd in toenemende mate schul dig aan prijsopdrijving en handig leeg- schudden van de busgezelschappen. Men krijgt trouwens de indruk dat Nederland se reisleiders op dat punt niet attent ge noeg zijn en soms zelfs het spelletje mees pelen. De manier waarop reisleiders aan hun salaris komen is trouwens een hoofd stuk apart. De goeden niet te na gespro ken, maar die lijden door kwalijke prak tijken van collega’s schade aan hun repu tatie. In Nederland schijnt te weinig aandacht te worden besteed aan het feit dat het land zoals het is, landschappelijk, met zijn cul turele tradities en zijn natuurlijke bekoor lijkheden, voldoende attractie op de bui tenlander kan uitoefenen zonder dat er allerwegen pretparken worden ingericht. Als Nederland naast zijn bestaande aan trekkelijkheden de reputatie zou kunnen opbouwen van een land waar men vrien delijk en eerlijk wordt ontvangen en ver zorgd, waar men tegen redelijke prijzen een behoorlijke hotelkamer kan huren en tegen niet overdreven prijzen con sumpties van behoorlijke kwaliteit kan kopen, dan zou de toekomst van ons land als toeristenland niet zo donker behoeven te zijn. Dat het door zijn betrekkelijk beperkte ruimte en zijn overmaat aan slecht weer nooit een massale toeristen- stroom van vaste klanten zal trekken, is nu eenmaal zo. Dat die toeristenstroom ook niet al te zeer het normale leven van de Nederlanders zelf ongunstig mag beïn vloeden, wordt misschien vaak over het hoofd gezien. Het heeft echter weinig zin alle Nederlanders in de zomermaanden de grenzen over te jagen om er buitenlanders voor in de plaats te krijgen. ..•«■mi z 1 I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1