Kloof rijk en arm groeit VS voor Derde Wereld Pijnlijke bevrijding w landen aantrekkelijker Ziekten door Homoseksuelen vluchtelingen demonstreren is Zeker 150 doden na overstroming Nederlanders bij oefening Russisch leger Afghaans leger gebruikt napalm I Onderzoek naar gebruik vliegtuigen Minister van Buitenlandse Zaken Vance: r Klacht ZANU over verkiezingen in Zimbabwe Helft inwoners EG spaart bij bank Kennedy wil VS minder afhankelijk van olielanden Nederland volgt binnenkort Commissie voor vrijlating Raoul Wallenberg gi Titanic 1 In India Immers w Bootjesmensen O SSê 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 JULI DINSDAG 2 4 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) len I me ing satie ?ang zetel de au- Uro- icht, nisa- n uit aan. n (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Ver enigde Staten hebben gisteren in krachtige bewoordingen de Israëlische luchtaanvallen op Libanon tijdens het week einde veroordeeld en geëist dat Israel dit soort acties staakt. O - f 3 1 trijFel Kritiek VS op actie in Libanon Israel zich I Sü- Zweden en Denemarken n de uten ssen. is er falen aats- over ;aan- licht bu- een tter- iers, kten kast t op iste- t de ons ziet n op Fau lt op een LOS ANGELES (UPI) De gezond heidsdienst van het zuidelijk deel van de Amerikaanse staat Califomië heeft ge waarschuwd, dat vluchtelingen uit Zuid- oost-Azië en illegale immigranten uit La- tijns-Amerika, besmettelijke ziekten met zich meebrengen. De bijna een kwart miljoen vluchtelin gen uit Indo-China zijn onvoldoende me disch onderzocht, aldus de dienst. Het aantal gevallen van malaria in Zuid-Cali- fomië blijkt in de laatste drie jaar te zijn verdubbeld, terwijl tuberculose zich uit- breidt. Zelfs gevallen van melaatsheid zijn gemeld. NEW DELHI (Reuter, AP). Het do dental als gevolg van de overstromingen van vorige week in de noordelijke Indiase deelstaat Radsjastan is tot 150 gestegen. Ongeveer 275 dorpen zijn door het wa ter weggespoeld. Zeker 75 mensen wor den nog vermist. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. De minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Cyrus Vance, heeft gisteren tijdens een conferentie in Chicago gezegd dat zijns inziens de Verenigde Staten aantrekkelijker zijn voor de Derde Wereld dan de Sovjet-Unie en dat talrijke landen die in een ontwikkelingspro ces verkeren, zich meer en meer tot Washington zullen wenden om in hun behoeften te voorzien. DEN HAAG (AFP/AP). In de Franse stad Marseille en in de Westduitse stad Frankfort vinden deze week manifesta ties plaats tegen discriminatie van homo seksuelen. De manifestatie in Marseille duurt tot zaterdag en is georganiseerd met hulp van het stadsbestuur. Er zijn ongeveer drie honderd deelnemers. In Frankfort heeft het stadsbestuur voorzorgsmaatregelen genomen in ver band met een zaterdag te houden interna tionale demonstratie van homoseksuelen. De manifestatie, Homoloeloe genaamd, wordt momenteel bezocht door ruim dui zend mensen en duurt de gehele week. Het zoeken van concrete en praktische oplossingen voor zaken als het voedsel probleem, het energievraagstuk, de ge- sandinistische regering om de benodig de „praktische maatregelen” te tref fen, zo werd in Den Haag gezegd. Brazilië heeft inmiddels zijn ambas sade in Nicaragua heropend. Vorige maand verbrak de Braziliaanse rege ring de diplomatieke betrekkingen met het regiem van de gevluchte dictator Somoza. oorlog meer dan een miljoen Hongaarse joden wist te redden en die in de Sovjet- Unie gevangen zou worden gehouden. De Russische autoriteiten zeggen dat Wallenberg die in 1945 in Boedapest door het Rode Leger werd gearresteerd in 1947 in de cel is overleden. Er duiken echter steeds meer geruchten op dat de Zweed nog steeds leeft. In de commissie van senatoren hebben onder andere zitting Frank Church uit de staat Idaho eh Daniel Moynihan uit New York. Intussen heeft de Westduitse rege ring hulp aan Nicaragua toegezegd bij de opbouw van het grotendeels ver woeste land. ficiële ontwikkelingshulp wordt verstrekt dan de Wereldbank internationale handel niet als er Per hoofd van de bevol king in de Derde Wereld komt dat neer op een in- In een recensie in de NRC van de bundel essays „Ongewenste Zeereis” van Maar ten ’t Hart schrijft Reinjan Mulder: „Hij probeert de lezer te imponeren met zijn geweldige kennis. Achteloos laat hij overbodige namen vallen. Hij veronder stelt bij de lezer feiten bekend die bij de meeste lezers onbekend zijn. Wat moet, bijvoorbeeld, het woordje „immers” in de zin: „la conscienza betekent immers zowel bewustzijn als geweten?”. Zoiets weet toch lang niet iedereen”. Dat woordje „immers” (kan ik Reinjan Mulder melden) heeft Maarten ’t Hart niet ingevoegd om de lezer te imponeren, maar om hem op zijn gemak te stellen, en tege lijk ter verontschuldiging. Ik doe het zelf ook vaak. Je moet, ter verduidelijking, even enige kennis kwijt, je geneert je daar een beetje voor, en daarom voeg je „im mers” toe, of „zoals de geachte lezers weten”, waardoor je de schijn wekt dat je je lezer niet wilt beleren, maar alleen wilt herinneren aan iets dat hem wellicht even niet te binnen wil schieten. Een vorm van beleefdheid dus tegenover de lezer. Honger, ziekte, dorst, misère en vrij heidsberoving, we zijn er heus wel gevoe lig voor, van tijd tot tijd, alleen wordt zo’n vluchtelingenprobleem onmiddellijk naar de voorgrond van onze belangstelling ge schoven als het drama extra verhevigd wordt doordat de vluchtelingen in kleine, gammele, overbelaste bootjes op de oce aan dobberen, met afgewend hoofd voor bijgevaren door menig schip uit menig welvarend land, en bij aankomst op het strand van een vreemd land weer door de parate militairen van dat land teruggesto ten worden de zee in. Agatha Christie situeerde haar mis daadverhalen doorgaans in een afgeslo ten ruimte: een ingesneeuwd landhuis, een trein, of een schip, waar de slachtof fers compact en overzichtelijk bij elkaar zaten, en iets dergelijks zien we nu bij de bootvluchtelingen. De honger, dorst en misère zijn samengepakt op een boot, die bovendien elk ogenblik kan zinken of tot zinken kan worden gebracht, terwijl een vluchtelingenkamp in de woestijn, bij alle ellende die daar natuurlijk ook te vinden is, in ieder geval niet de kans loopt te zinken, zodat de vluchtelingen, aan het eind van hun odyssee, nog jammerlijk verdrinken ook. t uit- kheid meer mdat an de gelijk kabi- deze er in irvan ninis- et de onin- liana, Bea- n tot 176 is jpge- elijk- n de kken wil- ;roep ot en rmee deze arde- men- eden aats- dam isen stig- nali- de WASHINGTON (AFP). Vier invloed rijke senatoren in de Verenigde Staten hebben een commissie gevormd die de bevrijding wil bewerkstelligen van de voormalige Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg die tijdens de Tweede Wereld- CHICAGO (AFP). Bij de introductie van een eigen programma ter besparing van energie heeft de Amerikaanse demo cratische senator Edward Kennedy opge roepen de afhankelijkheid van de VS van de OPEC te verminderen. Hij zei het in grote lijnen eens te zijn met het energieprogramma dat president Car ter vorige week bekend maakte. „Maar het kan beter”, aldus Kennedy. Over kern energie zei hij: „Het huwelijk tussen Ame rika en het atoom is voorbij, tenzij wij centrales kunnen bouwen die volmaakt veilig zijn. Wij moeten ze helemaal niet bouwen.” BRUSSEL (ANP). De helft van alle inwoners van de Europese Gemeenschap heeft een spaarrekening. Daarop staat gemiddeld een bedrag van ruim vierdui zend gulden. Dit blijkt uit gegevens van de vereniging van spaarbanken in de Gemeenschap. Het aantal spaarders blijkt alleen in Italië en in Groot-Brittannië te zijn verminderd. De Luxemburgers zijn met gemiddeld 6600 gulden op hun rekening de grootste spaar ders, de Britten met gemiddeld 1550 gul den de kleinste. In totaal is op dit moment in de EG 552 miljard gulden bij de spaar banken. MOSKOU (AFP). Militaire waarne mers uit negen Europese landen, waaron der Nederland, zijn gisteren aangekomen in Vilnius, de hoofdstad van de Russische republiek Litauen. Zij zullen een militaire oefening in dit gebied bijwonen. De oefening heeft als codenaam „Nie- men”. De aanwezigheid van de Westerse waarnemers is een uitvloeisel van de in 1975 gehouden Helsinki-conferentie over vrede en veiligheid in Europa. imen p de it de paci- j ko men, aan- ■ga’s. aeps- be- raar- ■nige ider- men. r en 1. PP mer- van aats- nisa- ekij- i ook wor- s Inmiddels keren tienduizenden Nica- raguanen die tijdens de burgeroorlog over de grens van het zuidelijke buur land Costa Rica waren gevlucht, naar hun land terug. In totaal hebben 70.000 Nicaraguanen tijdens de bloedige ge vechten hun toevlucht gezocht in Costa Rica. Naar schatting 130.000 Nicaragu anen namen de wijk naar andere om ringende landen en naar de VS. Giste ren van wapens en van het voordeel beha len bij conflicten”. Hij zei gedurende de anderhalf jaar die hem als minister nog resten, extra aan dacht te zullen besteden aan de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Derde Wereld. Vervolgens somde hij de zes principes op waarop Washington zijn beleid jegens de ontwikkelingslanden baseert: Het vergroten van de deelneming aan en van de verantwoordelijkheid van de Derde Wereld-landen in het internationale economische systeem. Ten deze onder streepte hij de verantwoordelijkheid van de OPEC-landen voor de volkshuishou dingen van de landen van de Derde Wereld. GENÈVE. De on gelijkheid van de inko mensverdeling in de wereld zal voor het ein de van deze eeuw zeker niet verdwijnen. De in komensverdeling tus sen de ontwikkelings landen onderling wordt zelfs ongelijk matiger, aldus gisteren de president van de Wereldbank, McNamara, vergadering ür Deze Amerikaan, wiens naam niet bekend is, kijkt nogal pijnlijk wanneer leden van een reddingsploeg hem en zijn vrouw bevrijden uit het wrak van hun auto nadat zij in botsing zijn gekomen met een vrachttrein. De trein sleurde de auto mee een brug op, waardoor de reddingsactie veel moellijker werd en in totaal vier uur duurde. Het echtpaar kwam overigens met de schrik en een paar schrammetjes vrij. SALISBURY(Reuter) De grootste op positiepartij in Zimbabwe-Rhodesië heeft gisteren een klacht ingediend bij het hoog gerechtshof in Salisbury tegen de gang van zaken bij de in april gehouden alge mene verkiezingen. De partij, de Zimbabwe Afrikaanse Na tionale Unie (ZANU) van dominee Sithole, zegt dat in de Midlands, een van de acht kiesdistricten, corruptie is gepleegd. Or detroepen zouden de ZANU onvoldoende hebben beschermd en er zou te weinig zijn gelet op de wettelijke voorschriften ten aanzien van dé kiezers. De ZANU heeft in afwachting van de uitslag van het proces de twee ministersposten die de partij offi cieel toekomen, niet bezet. Verder heeft men zich verzekerd van bijstand van pro minente juristen uit Engeland en Zuid- Afrika. „Ik ben er van overtuigd”, aldus Vance, „dat onze banden met de Derde Wereld hechter zijn dan de vergankelijke voorde- len die ten diepste berusten op het uitvoe- zondheid en het onderwijs. Afspraken over de eerste levensbehoeften zijn geen doel in zichzelf, aldus Vance. Het aanmoedigen van veranderingen in de richting van een grotere mate van democratie en een grotere economische en sociale rechtvaardigheid. Het ondersteunen van de gewettigde behoeften aan veiligheid van de landen van de Derde Wereld, ze daarbij weerhou dend van het met geweld beslechten van onderlinge problemen. Blijven werken aan het regelen van regionale conflicten. Samenwerking met die landen niet la ten afhangen van reëele of denkbeeldige ideologische verschillen. De Verenigde Staten zijn bereid”, aldus de minister, „met alle landen samen te werken die met ons willen werken aan gemeenschappelijke praktische doelen”. De bootvluchtelingen krijgen zoveel aandacht van de media, en van de mensen in het algemeen, omdat zij in een Titanic- situatie verkeren, waarbij de spanning nog wordt opgevoerd doordat de onver mijdelijke ijsberg in het ene geval wel zal toeslaan, maar in het andere geval net niet. Daar komt dan nog het dramatische aspect bij, dat de vele Afrikaanse vluchte lingen de regimes waarvoor zij vluchten niet eerst hebben hoeven betalen voor hun vluchtpoging, terwijl de Vietnamese vluchtelingen, zoals nu wel vaststaat, vaak duizenden guldens in het staatsgok- apparaat moesten gooien, dat hun wel een aftocht per bootje garandeerde, maar al lerminst een redelijke overlevingskans. Zo zijn er landen die hun politieke gevan genen voor baar geld aan het buurland verkopen, en weer andere landen, waar de familie het lijk van hun doodgeschoten vader en echtgenoot pas mag begraven als de kosten van de kogels waarmee hij vermoord werd eerst vergoed zijn. Al die dingen bij elkaar zorgen ervoor dat de bootvluchtelingen op meer dan normale wijze aan ons gevoel voor mede dogen appelleren, en het doet daarom wat vreemd aan dat een gerenommeerd arts, die langzamerhand zou moeten weten hoe de mens in elkaar steekt, met politieke machinaties komt aandragen terwijl de natuurlijke oorzaak toch zo voor de hand ligt. Hoe verklaart u het, vroeg Ad Lange- bent aan prof. dr. Polak van het Medisch Comité Vietnam, dat er over de hele we reld zoveel aandacht is voor de Vietname se bootvluchtelingen, terwijl er zoveel minder belangstelling is voor de miljoe nen vluchtelingen in Afrika? En jawel hoor, daar werd de machinatiemachine weer aangezwengeld! Het antwoord kwam erop neer, dat Amerika er politiek belang bij had dat de schijnwerpers op de „bootjesmensen” (zoals ik ze in een adver tentie een keer genoemd zag) werd ge richt, enz. enz. De oplossing van het raadsel is natuur lijk heel eenvoudig, en zeer menselijk. Agatha Christie had het professor Polak ook kunnen vertellen, als ze niet dood was geweest Het drama van de bootvluchte lingen spreekt ons inderdaad veel meer aan dan het drama van de Afrikanen die in grote groepen, of individueel, met hun hele hebben en houen op hun rug of op een handkar geladen, over stoffige wegen van hun eigen land naar een naburig land lopen, daar ook weer niet welkom zijn, in tentenkampen worden opgesloten, en ga zo maar door. ren kondigde de sandinistische rege ring aan, dat ieder die „contra-revoluti onaire activiteit” bedrijft, standrechte lijk zal worden doodgeschoten. Somo za wordt er door de nieuwe leiders in Nicaragua van beschuldigd, voor zijn vlucht de centrale bank en de nationale bank van Nicaragua te hebben leegge haald. De centrale bank heeft volgens de regering 25 cheques uitgegeven voor medewerkers van Somoza, waar bij een cheque van twee miljoen gul den aan de militaire attaché in Guate mala. Buitenlandse banken is ge vraagd, de cheques niet te verzilveren. raelische troepenterugtrekking uit de Si nai, zo liet de Israëlische vice-premier Jadin gisteren weten. Morgen moet Israel volgens het Egyptisch-Israelisch vredes verdrag zijn tweede terugtrekkingsfase uit de Sinai uitvoeren. Israel kondigde gisteren aan, dat het aan bedoeïnen toebeorende gronden in het zuiden van Israel zal onteigenen. Die grond is nodig voor de aanleg van twee vliegvelden, aldus Israel. Deze lucht- machtbases zullen dienen als vervanging van de vliegvelden in de Sinai, die binnen drie jaar moeten worden ontruimd. Om de onteigening mogelijk te maken heeft de Israëlische regering een wetsontwerp in gediend bij het parlement. Als dit wordt goedgekeurd, kunnen de bedoeïnen zich niet tot de rechter wenden om de onteige ning ongedaan te maken. De bedoeïnen- leiders hebben fel geprotesteerd tegen de dreigende onteigening. Intussen zijn gisteren in Zuid-Libanon bij een beschieting door Israëlische artil lerie negen soldaten van de VN-vredes- macht gewond geraakt, zo meldde radio- Beiroet. Het zijn vijf Noren en vier Nepa- lezen. Ook zeven Libanese burgers raak ten gewond. Als de economische groei lager uitvalt, indien ISLAMABAD/WASHINGTON (AFP). De Afghaanse luchtmacht heeft voor het eerst sinds de opstand in het land tegen de burgerbevolking napalm ge bruikt. Welingelichte Pakistaanse bron nen hebben dit meegedeeld. Volgens deze bronnen werden begin deze maand na palmbommen op een vluchtelingenkamp bij de Pakistaans-Afghaanse grens in de provincie Paktia gegooid. Er vielen ver schillende doden, maar exacte cijfers zijn niet genoemd. De vluchtelingen die als gevolg van het gebruik van napalm brandwonden opliepen zouden in Pakis tan medische hulp hebben gekregen. Gezinnen van Amerikaanse diplomaten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel wor den op last van de Amerikaanse regering geëvacueerd. Aanleiding is de onveilige situatie in Afghanistan. Het gaat om onge veer honderd mensen. De vijftig perso neelsleden van de Amerikaanse ambassa de in Kaboel zullen vooralsnog in Afgha nistan blijven. Volgens Israel waren de aanvallen ge richt tegen Palestijnse commandoconcen- traties, maar de Verenigde Staten be schikken over berichten waaruit blijkt dat Libanese dorpen en vluchtelingenkampen werden getroffen, zo deelde Hodding Car ter, de woordvoerder van het Witte Huis, gisteren in Washington mee. Bij de Israëli sche luchtaanvallen werden zeker 18 men sen gedood en meer dan vijftig gewond. Hodding Carter zei verder,dat de VS onderzoeken of het gebruik bij deze lucht acties van door Amerika geleverde vlieg tuigen een schending van de Amerikaanse wetten inhoudt. De Israëlische ambassadeur in Was hington zei in een reactie op de Ameri kaanse kritiek, dat Israel zijn beleid niet zal veranderen en „de bases van het terro risme zal treffen waar die ook zijn”. In Washington is voorts met verbazing gereageerd op de Israëlische bezwaren tegen het vervangen van de VN-vredes- macht in de Sinai door VN-waamemers. De VS en de Sovjet-Unie hadden hierover een compromis bereikt, waarmee ook Egypte akkoord ging. Regeringsfunctio narissen in Washington zeiden gisteren, dat het plan gedurende enkele maanden was besproken en dat de VS ervan uitgin gen, dat Israel ermee akkoord zou gaan. Israel hecht er echter het grootste be lang aan dat het mandaat van de VN- troepenmacht in de Sinai wordt verlengd. Officieel loopt dat mandaat vandaag af. Als het niet wordt verlengd, kan dat een averechtse uitwerking hebben op de Is- erkennen sandinisten (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM/KOPENHA- GEN/MANAGUA. Zweden en Denemarken hebben de nieuwe voorlopige regering van de sandi nisten in Nicaragua erkend. In een telegram aan de Nicaraguaan se minister van Buitenlandse Zaken D’Escoto sprak de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Blix zijn „vol doening” uit over het feit dat in Nicara gua de nieuwe regering van de sandi nisten in functie is getreden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag deelde gisteren mee, dat de Nederlandse regering „binnen kort” het nieuwe bewind in Nicaragua zal erkennen. Op het moment is Neder land bezig contact op te nemen met de len, mensen die niet ge- dat er ruim 330 miljoen noeg inkomsten hebben minder zijn. om zich voldoende voed sel te kunnen veroorlo ven. Wellicht was de doel- Deze raming berust stelling van een officiële op een economische groei ontwikkelingshulp van van 4,2 procent^ per jaar 0,7 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) van de Algemene Verga dering van de VN aan het van de industrielanden in de komende tien jaar. De economieën van de ont wikkelingslanden moeten beginvan de jaren zeven- met 5,6 procent groeien, tig te hoog, zo gaf McNa mara toe. Hij wees erop dat vier landen wel aan deze doelstelling voldoen of zelfs meer ontwikke- komenstoeneming van 3,3 lingshulp geven. De drie procent en in de Afri- grootste industrielanden kaanse landen ten zuiden zijn echter op een zeer in van de Sahara zal dat het oog springende wijze slechts 1,2 procent per tekort geschoten. jaar zijn. 1990 zaJ het gemid. delde inkomen per hoofd van de bevolking in de ontwikkelingslanden minder dan eentwaalfde bedragen van het inko men in de industrielan den. Als op korte termijn de verplichtingen die de industrielanden op zich hebben genomen om ont wikkelingshulp te geven niet drastisch worden verhoogd, zal zelfs de be scheiden verbetering die de Wereldbank voorziet Als de internationale ge- voor de Derde Wereld niet van deze eeuw 600 mil- meenschap zich veel verwezenlijkt kunnen joen absolute armen tel- moeite getroost kunnen worden. Robert op een van de Economische en Socia le Raad van de Ver enigde Naties (ECO- SOC) in Genève. McNamara gaf de afge- het protectionisme in de vaardigden van de 54 lan- ir.t;—.sticr.nlc hsnJ-’ -1-t den die de vergadering gestuit wordt en van ECOSOC bijwoon- mnder particuliereen of- den een voorproefje van het jaarverslag van de Wereldbank dat volgende Wereldbank verwacht, maand gepubliceerd zal zuilen er wellicht ruim worden. Als de matige 700 miljoen mensen in ab- economische groei in de solute armoede leven aan ontwikkelingslanden kan het einde van deze eeuw, worden gehandhaafd zal de wereld aan het einde

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3