Stranden definitief buiten gevaar De Koter: een Vietnam: China Milieudeskundige in Medisch Contact Kankeronderzoek buiten Dodewaard urgenter VS werken aan Maleisië zou Umuider Courant vluchtelingen weer toelaten Veel vee verdronken Rechtspraak met jury in Peking Gewapend het vliegtuig in Tractor loopt op zonnebloemolie In België te hoog pensioen hereniging Vietnamezen Weer te grote appeloogst Protesten tegen overplaatsing Unilever-Duiven Klacht Arnhemse tegen Westduitse oorlogsmisdadiger Schaap verstrikt in bureaucratie provoceert Damiate Pers prima naam Aanslag op trein 5 L rj ft 1 wb- L. S; 1 4 BINNEN EN BUITENLAND DINSDAG 2 4 JULI 19 7 9 D I ^3. (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN-ROTTERDAM. De brandende olietanker Atlantic Empress wordt op bevel van het gou vernement van Trinidad/Tobago ver der de Atlantische Oceaan opge sleept. Het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale moet de tanker nog eens honderd mijl verder buiten het Caraïbisch gebied brengen. Giste ren was de tanker al over eenzelfde afstand vervoerd. (V< IJ 9 au ner gen Het heid seri< dagi uur den naa het beu taui Rhc bra< ren< (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Hoewel de helft van de in ons land wonende Surinamers, totaal tussen de 150.000 en 160.000, zegt naar het eigen land te willen terugkeren, komt deze remigratie totaal niet van de grond. De organisatie die zich met remigratie bezig houdt, de stichting Terug naar Suriname (TENASU) in Den Haag, voelt zich vrijwel machteloos staan tegenover de vele problemen die met terugkeer te maken hebben. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De commandant van de Iraanse marine, schout-bij-nacht Achmad Manadi, is gisteren afgetreden. Dit heeft de regering in Teheran bekend gemaakt. Het is nog niet bekend wie hem zal opvolgen. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De overheid kan het geld dat zij heeft uitgetrokken voor het kankeronderzoek in de buurt van de kerncentrale in Dodewaard beter besteden aan kankeronderzoek in met name de Zuidelijke IJsselmeerpolders, waar de kankersterfte ver boven het landelijk gemiddelde ligt. De situatie daar is veel ernstiger dan in de gemeente Dodewaard, waar twee gevallen van leukemie bij volwassenen zijn geconstateerd en geen enkel leukemiegeval bij kinderen. 1 I - V eigt vra n ver der spa liep aar wo: sle< len a pr ■TH Terugkeer naar Suriname blijkt niet te lukken Brandende tanker opnieuw versleept In Iran weer hoge militair afgetreden 147,50 De Westduitse justitie heeft Non Verste gen gevraagd een klacht in te dienen tegen Strippel nadat een rechtszaak tegen hem, waarbij hij was beschuldigd van moord op twintig joodse kinderen, was vastgelo pen omdat er geen getuigen meer waren. De vrouw heeft het gerechtshof in Ham burg al in 1946 voorzien van een door een advocaat opgesteld protocol met informa tie over de gebeurtenissen in Vught. Omdat haar gezondheidstoestand het niet toestaat naar Frankfort te reizen, zal l de vrouw in haar woning onder ede een verklaring afleggen tegenover een West duitse officier van justitie. Wanneer het proces in Frankfort begint is nog niet bekend. HONG KONG (AFP). Vietnam heeft China beschuldigd sinds begin vorige maand in toenemende mate provocerend op te treden aan de grens tussen beide landen. In een protestnota die naar Pe king is verzonden wordt gezegd, dat Chi na een sterke troepenmacht aan de grens handhaaft en aanvallen op Vietnamees gebied uitvoert. De Chinese druk zou volgens Vietnam in de toekomst als voorwendsel kunnen dienen voor een nieuwe Chinese inval in Vietnam. Zoals bekend, vielen de Chinezen in februari Vietnam binnen om, zoals werd gezegd, „de Vietnamezen een lesje te le ren”. Na een maand trokken de Chinezen zich terug zonder opzienbarend militair succes te hebben geboekt. PEKING (Reuter). Rechtbanken in de Chinese hoofdstad Peking en in de omge ving van die stad, stellen tegenwoordig jury’s aan bij civiele en strafzaken. Dit heeft het Pekings dagblad gisteren ge schreven. Tot eind vorige maand zouden meer dan drieduizend mensen zijn gevraagd zitting te nemen in dergelijke jury’s. Het was tot nu toe gebruikelijk dat berechtingen in China alleen gebeurden door een college van rechters, van wie een groot deel een functie had binnen de communistische partij. PRETORIA (Reuter/AP). Het Zuidaf- rikaanse ministerie van Landbouw wil zonnebloemolie gaan gebruiken om diese lolie te vervangen. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat tractoren uitstekend op deze alternatieve brandstof kunnen rijden. Zuid-Afrika is naarstig op zoek naar alternatieve energiebronnen omdat de be langrijkste olie-producerende landen een olieboycot tegen de regering in Pretoria hebben uitgevaardigd. Als gevolg van deze boycot moet Zuid- Afrika op de oliemarkt ongeveer twee keer zoveel voor ruwe olie betalen als andere olie-importeurs. vergoedingen kunnen optrekken en subsi dies kunnen geven voor opleiding van potentiële remigranten in die sectoren, waarnaar in Suriname vraag is. Terugkeer blijkt duur. Het benodigde geld kunnen de Surinamers hier vaak niet opbrengen. Hun positie in Nederland is vaak zo zwak dat zij geen kans krijgen een behoorlijke opleiding te volgen of een behoorlijk betalende baan te vinden. Het sollicitatie-proces voor mensen die terugwillen, loopt volgens het TENASU- jaarverslag te traag en is te duur. Werkge vers stellen doorgaans prijs op persoonlij ke kennismaking met sollicitanten. Als die werkgever in Paramaribo zit, en de sollicitant in ons land, dan kost dat flink veel geld. Huisvesting vormt een groot probleem in Suriname. Zelfs al kunnen de mensen er werk vinden, dan zijn ze nog aangewe zen of op dure huur- of koophuizen, of op inwoning bij familie. Bovendien komt er voor de in terugkeer geïnteresseerden te weinig informatie uit Suriname. Remigranten blijken in Suriname zelf niet populair te zijn. Zij zijn het uiteinde lijk geweest, zo wordt gedacht, die hun land op een belangrijk moment in de steek hebben gelaten, en in Nederland hun ei gen voordeel hebben gezocht. Tenasu neemt ook de eigen positie on der de loep. „Ten aanzien van onze eigen activiteiten bestaat in het algemeen onder het publiek de indruk, dat de ondersteu ning bij lange na niet toereikend is.” Pro bleem daarbij is, aldus het jaarverslag „de ontoereikendheid van middelen om in Su riname de middelen op te halen, te ver werken en in Nederland snel en op brede schaal te presenteren.” Vanmorgen werd verwacht dat de At lantic Empress vanmiddag op de nieuwe positie zou aankomen. Het nathouden van de bakboordtanks zal dan worden hervat. Deze verkeren nog in redelijke staat. Met het nathouden wil men voorkomen dat deze tanks ook in brand vliegen. Zowel uit de Atlantic Empress als uit de Aegean Captain, die donderdagavond in dichte mist met elkaar in botsing kwa men, stroomt nog olie. Het ziet er naar uit dat de olievlek definitief geen gevaar meer vormt voor de eilanden in de Carai- bische Zee. De hoop is opgegeven dat de 27 opvarenden die nog worden gemist nog in leven zijn. De brand op de Atlantic Empress is mogelijk pas over twee weken geheel uit gewoed. Daarna wil men de overgebleven olie overladen in kleine tankschepen. Dit karwei neemt mogelijk meer dan zes we ken in beslag. De Aegean Captain wordt naar Trini dad gesleept. Voordat de grootste haven op het eiland nadert, zal het schip in een haven op ongeveer 10 mijl afstand worden geïnspecteerd. Is de situatie veilig, dan kan de overgebleven olie in andere sche pen worden overgeladen. Dat zal in een baai voor de haven van Trinidad moeten gebeuren, omdat de tanker te groot is om in dok te gaan. Drie Italiaanse marineschepen hebben in het weekeinde in Singapore bijgetankt voor een zoekactie naar bootvluchtelin gen op de Zuidchinese Zee. Zij zullen ongeveer duizend mensen kunnen oppik ken. Twee Westduitse vrachtschepen trof fen gisteren 371 vluchtelingen aan voor de kust van Maleisië. Zij mogen naar de Bondsrepubliek. bij uitstek kankerhaarden, aldus Bos. In Twente bijvoorbeeld ligt de kankersterfte ver onder het landelijk gemiddelde. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije KOPENHAGEN (AFP). Om te bewij zen dat hij gewapend aan boord van een lijnvliegtuig kon komen, heeft een Noorse journalist een jachtgeweer verborgen in gispverband om zijn been. Op het vliegveld in Oslo werd ontdekt dat het gips metaal bevatte, maar de man verklaarde dat zijn been met staal was gespalkt. Een Deens tijdschrift heeft van de geslaagde overtocht naar Kopenhagen een reportage gemaakt. De Deense overheid is van plan de jour nalist aan te spreken wegens verboden wapenbezit. Zijn collega die de reportage maakte, zal worden beschuldigd van me deplichtigheid. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lódewijks E. Koning De onse Ams vaai jekt. vooi trofi afzi< Gid noo< re r< lotti chai deri z r v I KOEALA LOEMPOER (AP). Inter nationale functionarissen voor hulp aan bootvluchtelingen in Maleisië zijn van me ning dat dit land geleidelijk de komende weken weer vluchtelingen zal toelaten. In sch< mot Gec teer hiel pen niei „Ev op ove Atl wei i *4 CARACAS (AFP). In vier staten in het Zuidamerikaanse Venezuela zijn on geveer 40.000 stuks vee verdronken als gevolg van watersnood die was ontstaan na hevige regenbuien. Ongeveer 150.000 hectaren landbouwgrond zijn onder wa ter komen te staan. Dit schrijft de milieudeskundige en arts dr. Bos in Medisch Contact, het weekblad van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst. Khoezestan weer vijf mensen zijn geëxe cuteerd. Zij waren beschuldigd van sabo tagedaden, seksuele misdrijven en handel in Heroïne. Het aantal executies sinds de revolutie is hiermee gestegen tot 363. In Lahijan, in het noordwesten van Iran, heeft een aantal gewapende mannen gisteren een aanval gedaan op een politie post. De Iraanse procureur-generaal Bani Sadr heeft de islamitische rechtbanken verweten, dat zij hun bevoegdheden overschrijden. Zo houden zij zich volgens hem ten onrechte bezig met de berechti- ging van zedenmisdrijven. Dit hoewel de Maleisische premier Hoessein Onn heeft gezegd dat zijn land de nieuwkomers blijft terugsturen. De functionarissen menen dat dit vooral geldt voor vluchtelingen met een goede boot. Overigens vrezen zij dat de vluchte lingenstroom uit Vietnam in de komende tijd weer zal toenemen. (Van onze redactie buitenland) ARNHEM. De 68-jarige Arnhemse! Non Verstegen is akkoord gegaan met een verzoek van de Westduitse justitie om een klacht in te dienen tegen de in Frankfort wonende Arnold Strippel. Zij heeft hem beschuldigd van oorlogsmisdaden. Volgens de Arnhemse heeft Strippel in 1944 actief meegewerkt aan een straf maatregel tegen 74 vrouwelijke gevange nen in het kamp Vught. De vrouwen wer den samengeperst in een bunkercel, wat tien van hen het leven kostte. Manadi gaf als reden voor zijn vertrek op het „vele werk” dat hij moest verrich ten in de olierijke provincie Khoezestan en zei dat hij niet langer kans ziet zijn functie als marine-commandant te combi neren met die van gouverneur-generaal van deze provincie. Die laatste functie zal hij overigens niet opgeven. Manadi is de derde hoge militair die de laatste week in Iran is afgetreden. Vóór hem namen de chef-staf van het leger generaal Nasser Farbod en de comman dant van de militaire politie generaal Am- ri Rahimi ontslag. Vanmorgen is bekend gemaakt, dat in ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal DEN HAAG (ANP). Naar verwach ting wordt dit jaar 570 miljoen kilo appe len geoogst in Nederland. Hiervan zal tenminste 460 en ten hoogste 550 miljoen kilo worden verhandeld. Dit betekent dat, hoewel de oogst van dit jaar minder is dan de recordopbrengst van vorig jaar, er toch te veel appels worden geproduceerd. Op dit moment wordt een zeer grote hoeveelheid van de oogst van 1978, tot nu toe 120 miljoen kilo van tweede en hogere kwaliteit, doorge draaid omdat het niet verhandelbaar is. Een en ander blijkt uit mededelingen van het ministerie van Landbouw en Visserij en de Nederlandse Fruittelersorganisatie NFO. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Wie De Koter heet, hoeft er niet op te rekenen dat hij of zij deze naam mag veranderen. Zowel staatssecretaris Haars van Justitie als de Raad van State vinden die achter naam niet onwelvoeglijk of bespotte lijk en zien daarom geen reden om in dit geval naamswijziging toe te staan. Ene De Koter uit Volendam wilde van zijn naam (bargoens voor kind) af omdat hij naar zijn zeggen telkens schimpscheuten en achterbakse op merkingen over zijn naam kreeg. Maar de staatssecretaris en de Raad van State vinden dat „De Koter als naam objectief gezien niet bespottelijk is”. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische Rijks- dienst voor de Arbeidsvoorziening stelt een onderzoek in naar bepaalde praktijken bij het genieten van zogehe ten „brugpensioen”. Gebleken is name lijk dat bepaalde werkgevers aan werknemers die vervroegd uittreden, in de laatste maanden dat ze nog wer ken een veel hoger maandsalaris uitbe talen. Hun pensioen, dat is gebaseerd op het laastst genoten salaris, stijgt daardoor sterk. Volgens de Rijksdienst dragen sommige werkgevers op ver zoek van het personeel hogere sociale premies af, die dan door de werkne mers weer aan hun baas worden terug betaald. De Rijksdienst heeft gevallen ontdekt van vervroegd gepensioneer den die hun laatste maandloon met 500 tot 1000 gulden zagen stijgen. Overigens gaan de Belgische ambte naren een werkweek tegemoet die, eens per veertien dagen, maar viere- neenhalve dag lang zal zijn. De Belgi sche regering wil op deze manier meer energiebesparing bereiken. De rege ling gaat waarschijnlijk in op 1 oktober. Bos dringt aan op meer kahkerpreven- tie. Hij wijst erop, dat voor onderzoeken zoals die in Dodewaard op het program ma staan, vorig jaar bijna 11 miljoen gulden werd uitgegeven, terwijl aan kan- kerpreventie nog geen 600.000 gulden werd besteed. Op die manier spant de overheid volgens hem het paard achter de wagen. Gebieden waar volgens Bos extra veel sterfgevallen door kanker voorko men (24 tot 34 procent meer dan het lande lijk gemiddelde) zijn de Haarlemmer meer, Deventer, Gorinchem, Wassenaar, Hoogezand-Sappemeer, Sneek, Soest, Veldhoven, Vlissingen, Winterswijk en Zevenaar, In de Haarlemmermeer wordt de hogere kankersterfte geweten aan de besmetting door de uitlaatgassen van vliegtuigen die landen en stijgen op Schip hol, aldus Bos’ Elders bestaat er volgens hem mogelijk een verband tussen kanker sterfte en bepaalde industriële activitei ten. Overigens zijn industriesteden niet 14,80 42,60 56,50 f 167,70 220,50 0,75 Dit blijkt uit het verslag over de jaren 1977 en 1978 van de Stichting. Het jaar verslag, dat nog niet officiéél is gepubli ceerd, noemt tal van factoren die een succes volle stroomlijning van de remigra tie in de weg staan. In de jaren 1977 en 1978 samen meldden zich 542 mensen bij de stichting TEN ASU die in remigratie waren geïnteresseerd. Van hen vertrokken er slechts 125. Het jaarverslag zet de redenen op een rijtje waardoor de remigratie tot dusver volgens de organisatie zo teleurstellend is verlopen. Volgens de stichting zijn er on voldoende ondersteunende factoren die remigratie aantrekkelijk maken. Tenasu ziet onder meer een taak voor de Neder landse overheid: deze zou de terugkeer- LUDWIGSTADT (AP). Een ver dwaald schaap heeft als gevolg van verre gaande bureaucratie drie dagen in een prikkeldraadhek vastgezeten in de grens streek tussen West- en Oost-Duitsland. Het dier was al grazend op Oostduits gebied terecht gekomen. Omdat de colle ga’s aan de andere kant van de grens geen aandacht aan het luid blatende schaap schonken, gingen Beierse politie-agenten op pad en vroegen per megafoon hulp aan het beest te bieden. Er werd echter niet gereageerd. Pas nadat de westerse autoriteiten een officieel verzoekschrift hadden ingediend l en het schaap duidelijk aan kracht had ingeboet werd er van Oostduitse zijde gereageerd: het schaap werd uit zijn be narde positie bevrijd en kon later aan de eigenaar worden teruggegeven. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Zowel de vakbonden als de betrokken ondernemingsraden keren zich tegen het plan van Unilever om het onderzoekslaboratorium in Duiven bij Arnhem over te plaatsen naar het labora torium in Vlaardingen. De directie van Unilever maakte het voornemen gisteren bekend, waarop de bonden aankondigden zich te bezinnen op gerechtelijke stappen. Het besluit bete kent voor de 175 werknemers te Duiven dat zij moeten kiezen tussen ontslag of verhuizen naar Vlaardingen. De Unilever-directie spreekt tegen dat door de overplaatsing een zeker „natuur lijk verloop” wordt bevorderd, hetgeen de I ondernemingsraad in Duiven had gezegd. „Alle arbeidsplaatsen die eventueel open- vallen, omdat Duivense medewerkers niet willen meeverhuizen naar Vlaardingen, I zullen weer worden opgevuld”, aldus een woordvoerder van de directie. 5*^ De Surinaamse autoriteiten lijken zich volgens de stichting TENASU, niet al te druk te maken om remigratie van hun landgenoten. Er is in Suriname in dë jaren 1977 en 1978 geen sprake geweest van een „operationeel kader” waarbinnen een re migratiebeleid inhoud zou kunnen krijgen. WASHINGTON (Reuter/AFP). De Verenigde Staten zullen binnenkort hoge functionarissen naar Vietnam sturen die zich zullen bezighouden met de hereni ging van Vietnamese families. Het Amerikaanse bezoek aan Hanoi is het eerste sinds de Amerikanen zich vier jaar geleden uit Zuidoost-Azië terug trokken. In de Verenigde Staten wonen veel ge- gevluchte Vietnamezen, Cambodjanen en Laotianen. s rf- Leden van het verboden Ierse republikeinse leger IRA dwongen gisteren in het Noordierse Pntyzpass de machinist van een goederen trein te stoppen. Ze lieten de trein ontsporen en staken hem in brand. - zX*-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4