I a ƒ4 in Neem die tijger achterop! Snel Esso-tijgerjack: f 12,50. Hoogtepunten, glamour en glitter vlot verzorgd circusprogramma serse circusdirecteur Fredy Knie, van wie circus Busch-Ro land een aantal voortreffelijke dressuurnummers in het zaagsel van de piste heeft staan. Louise Knie onderrichtte de negen Ben gaalse koningstijgers die in de presentatie van Ruppert Bem merl tot prachtig groepswerk komen. J iRS i .1 INRICHTING MOSKEE NET VOOR VASTENMAAND GEREED Rommelende magen tijdens de ramadan ’nFlorissantidee: geef’n bloemen- bon H CIRCUS BUSCH-ROLAND HOUDT ZONDAG GRATIS OPEN DAG 29 juli De Dik Voormekaar show Soberheid Esso Mix heeft nu een nieuwe sterke mengverhouding van 1:50. Daarom bieden we tijdelijk dit gekke tijgerjack aan voor maar f 12,50. Je kunt ’m bestellen bij elke Esso Mix-pomp, zorg dat je er/ z snel bij bent. K Esso 13 19 7 9 IJMOND JULI rWOENSDAG 25 I (Van een onzer verslaggevers) Zondag Aanvang 14.30 uur In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 5.- zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) Haarlems Dagblad: Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) officiële opening van de moskee heeft plaats op zondag 29 juli ’s middags om twaalf uur. mogelijkheid zélf bloemen of planten te kiezen. 1 W HAARLEM. „Mijn tijgers hebben geen kooi rond de mane ge nodig. Ze zijn zo gedresseerd dat ik in alle rust midden tussen het publiek met ze kan optreden. Maar je mag nu eenmaal nooit risico nemen, ook al weet ik dat deze dieren in hun vrijheids dressuur precies zullen gehoor zamen”. Woorden van Louise Knie, echtgenote van de Zwit- ofwel preekstoel in elkaar, terwijl een schilder de laatste decoratie ve penseelstreken aanbracht in de toen al sfeerrijke moskee. Haast was geboden, omdat de Turkse Islamieten vandaag, bij het begin van de vastenmaand Ramadan, hun nieuwe gebeds huis in gebruik wilden nemen. De 1 Wfc Nee nou wordt ie mooi Een vrolijke kinder-theater- show voor alle jeugdige Dik Voormekaar-fans. In deze show een avontuur van Dik Voormekaar, meneer De Groot, Ome Joop, U Harry Nak, Liesje, Bep en B Toos. HAARLEM. Vlijtige Turkse handen waren gisteren nog druk in de weer met de afwerking van het nieuwe Turks Islamitisch' Centrum aan de Koningstein- straat 2. Met groot vakmanschap zette de timmerman de mimbar - 1ÜI J -At Esso doet wat Extra. Zo'n bloemenbon tA Het slangenmeisjes Singnorita Maty balancerend met haar mond op een dun staaf/e Hans Geier: „Ik vond het mijn plicht gaf dinsdag- ■A- Ruppert Bemmerl met zijn Bengaalse tijgers van het Zwitserse circus Knie. tA Mecky Bremmerl met én been in de bek van een olifant. Turks Islamitisch Centrum (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 4. (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Hoewel de Islam ook onder de Marokkanen de belangrijkste is, wijkt hun geloofsbeleving enigszins af van de wijze, waarop de Turken de leer van Mohammed belijden. Dat is een van de redenen, waarom het streven van de gemeente Haarlem en de stichting Welzijn Buitenlanders om beide groepe ringen in één moskee onder te brengen is mislukt. Inmiddels zijn ook de Marokka- nende plaatsvervanger zijn taak weer over. nen geld gaan inzamelen om op den duur een eigen moskee te krijgen. Parti culieren, instellingen en bedrijven, die het streven van de Marokkanen willen ondersteunen, kunnen hun bijdrage storten op rekeningnummer 161331793 van de Rabo-bank aan de Zijlweg ter attentie van Moskee voor Marokkanen. Het gironummer van de bank is 11109. De Turkse gemeenschap heeft kosten noch moeite gespaard om de nieuwe Het bestuur van de stichting Turks Islamitisch Centrum heeft op 29 juni van dit jaar het definitieve contract getekend voor de aankoop van het pand Koning- steinstraat 2. Vanaf dat ogenblik zijn ongeveer 15 Turken dag en nacht in touw geweest met het inrichten van de moskee volgens de eisen van de Koran. De Koran is een boek, dat de openbaringen van de profeet Mohammed bevat en regels en voorbeelden geeft voor Moslims, de aan hangers van het Islam geloof. vierkante meter tapijt na is de moskee helemaal klaar. Net op tijd om alle Mos lims uit Haarlem en omgeving te kunnen ontvangen voor het bidden van de tijdens de Ramadan voorgeschreven gebeden. De vastentijd is er de oorzaak van dat de feestelijke opening aanstaande zondag met gepaste soberheid geschiedt. Na het doorknippen van een lint door een lid van het college van B. en W. is de moskee officieel geopend. Tevens willen de Tur ken op de binnenplaats een schaap slach ten als offer aan Allah. De Koran schrijft voor dat bij elke inwijding van een nieuw gebouw een offer moet worden gebracht. Dit levert in Nederland nogal problemen op, omdat het slachten van een dier vol gens de wet niet buiten een daarvoor aangewezen plaats mag geschieden. Bo vendien mag alleen een erkende slager Toch is voor de Moslims de vasten maand in zekere zin ook een feestmaand. Na zonsondergang eten zij extra lekker, doen spelletjes en brengen bezoeken aan familie of kennissen. In deze tijd zijn de moskeeën meestal feestelijk verlicht en dragen gelovigen stukjes uit de Koran voor. Tijdens de Ramadan zijn Moslims ver plicht vijf keer per dag te bidden met het gezicht in de richting van de heilige stad Mekka gekeerd. De tijden, waarop moet worden gebeden, staan precies vast en zijn gebaseerd op de stand van de maan, zoals de hele Islamitische tijdsrekening. Vandaar dat de Ramadan volgens onze tijdsrekening elk jaar tien of elf dagen vroeger valt dan in het voorgaande jaar. En daarom ook, dat de vastgestelde bidtij- den elke dag enkele minuten verspringen. De Moslims zijn overigens niet verplicht in de moskee te bidden. Zeker in het westen, waar de buitenlandse werkne mers niet zonder meer hun werk kunnen verlaten, is dat ook moeilijk te verwezen lijken. De Islamieten bidden op doorde weekse dagen meestal thuis of op hun werk, terwijl ze vrijdagavond en in het weekeinde de moskee bezoeken. De Ramandan eindigt dit jaar op £4 augustus. Het zogenoemde Suikerfeest vormt de afsluiting van de vastentijd. Die dag nemen suikerwaren een favoriete plaats in bij de hapjes van de Moslims. Speciaal voor de Ramadan is een imam uit Turkije naar Haarlem gekomen. Hij vervangt de plaatselijke imam, die zich door zijn werk niet op de verplichte bidtij- den kan vrijmaken. In het buitenland wo nende Turken kunnen een beroep doen op het Turkse ministerie van godsdienst voor het afvaardigen van een imam. In totaal zijn tijdens de Ramadan meer dan 450 Turkse voorgangers actief in buitenland- Het programma van Busch-Roland is er een met een groot aantal verrassende attracties. Het prettige is dat er een aangenaam tempo in de opeenvolging van de nummers zit en dat er op geen enkele manier slordig wordt gewerkt. Busch-Roland, een combinatie van twee Veel hooggeplaatste personen zijn uit genodigd om de opening van de moskee bij te wonen. Na afloop van de feestelijke gebeurtenis krijgen alle niet-Islamieten een eenvoudig hapje en drankje aangebo den. Voor de Moslims is dat wegens de Ramadan volledig uit den boze. Tijdens de vastentijd mogen zij gedurende een periode van dertig dagen van zonsopgang tot zonsondergang niet eten, drinken, ro ken en sexueel verkeer hebben. Kinderen en zieken zijn echter ontslagen van de plicht tot vasten. De meeste imams hebben een godsdien stige opleiding gevolgd, maar het is ook mogelijk door zelfstudie imam te worden. In veel gevallen hebben zij naast hun werk als voorganger ook een gewone baan om in hun levensonderhoud te kun nen voorzien. Zij kunnen dus niet worden vergeleken met priesters of dominees, zo als wij die kennen. De Islam is het fundament van de we reldbeschouwing van de Moslims. Boven dien betekent het geloof voor de in het buitenland werkende Islamieten een band met het vaderland. In de moskee krijgt die band gestalte en proeft de buitenlander iets van de cultuur, waaruit hij afkomstig is. Vandaar dat de in Haarlem en omge ving wonende Islamieten zoveel belang hechten aan hun nieuwe moskee. Boven dien kunnen zij met recht trots zijn op wat zij in korte tijd tot stand hebben gebracht. Geïnteresseerden kunnen te allen tijde een bezoekje brengen aan de moskee. Wel wordt van de bezoekers verwacht, dat zij zich houden aan de regels van de Koran. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. 2514 AM Den Haag Ui zo vlug mogelijk de Nederlandse taal zodanig te spreken dat ik in elk geval het publiek zelf kan ontvangen. Als direc teur ben ik gastheer en het publiek moet dat ook merken”. Duitse circussen van naam die vooral in de oostblok-landen bekendheid geniet, mag dan niet tot de grootste circussen ter wereld behoren, het kan zich wel rekenen tot de best verzorgde. Twee opvallende zaken bij dit pro gramma zijn de sterke en vaak vertede rende dierennummers (al hoeven dieren van mij niet door een brandende hoepel te springen) en het ontbreken van echt klassieke clowns. Wat het laatste betreft, het onbreekt beslist niet aan humor, maar deze is dikwijls verscholen aanwe zig in de serieuze nummers. Dat geeft veel programma-onderdelen dikwijls een extra dimensie. Voelbaar is de grote toewijding waar mee alle artiesten in dit circus hun aan deel presenteren. Natuurlijk zijn er ware hoogtepunten, maar een ieder uit het publiek zal daar zelf voor kiezen. Voor mij heeft bijvoorbeeld ook zo’n illusie- nummer van Lee Pee Ville werkelijke klasse. Zijn menselijkse verdwijntruks zullen het bevattingsvermogen van me nigeen van ons ver te boven gaan. Het blijft gissen naar de manier waarop „het grote bedrog” gepleegd wordt, maar zelfs in de overtuiging van de illusie blijft het heel erg knap. Praktisch volmaakt en bovenal tempe ramentvol zijn de volbloed en halfbloed- paarden uit de Busch-Roland stoeterij, vier vossen, vier gitzwarte paarden en vier schimmels in sympathieke vrij heidsdressuur nog meer paardekracht aan het slot in een wervelend steppe- moskee m een aantrekkelijk jasje te steken. Dankzij een grote financiële in breng uit eigen kring en dankzij bijdra gen van buitenaf, heeft zij de eerste onkosten kunnen bestrijden. Financiële bijdragen blijven echter nodig. Giften kunnen worden overgemaakt naar reke ningnummer 413786838 van de Amro- bank in de Grote Houtstraat ten name van de stichting Moskee voor Turken. Het gironummer van de bank is 8238. De Haarlemse moskee beantwoordt vol ledig aan de voorschriften uit de Koran. Het gebedshuis heeft een mimbar, een ruimte waar de voorgeschreven reini- gingshandelingen kunnen gebeuren, een afgescheiden plaats voor de vrouwen en nog een speciale plaats, waar de imam de gelovigen kan toespreken. De imam is iemand, die voorgaat in het gebed, de gelovigen toespreekt en moeilijke gedeel ten uit de Koran verklaart. In nauwelijks vier weken tijd hebben de Turken de voormalige ontmoetingsruimte van de stichting Welzijn Buitenlanders omgetoverd tot een schitterende moskee. Zachte kleuren maken het gebedshuis tot een rustgevende plaats, terwijl veel kleine kroonluchters de ruimte een sprookjes achtige sfeer geven. Langs de muren han gen de namen van Allah, Mohammed en zijn familieleden ingelijst. Achter in de moskee bevindt zich een ruimte, waar de gelovigen voor het betreden van de ge bedsruimte hun handen, voeten en gelaat kunnen wassen. Op het plaatsen van rek- ken voor schoenen en het leggen van 128 avond de première van een serie van vijftien voorstellingen in Haarlem. Een stralende en beminnelijke directeur Hans Geier heette zijn publiek in de grote viermaster tent op het Schalk- wijkse terrein aan de Surinameweg van zelfsprekend van harte welkom. Niet zo vanzelfsprekend is dat hij dat in het Nederlands deed, want Geier kwam drie weken geleden voor het eerst in ons land. Zondag officiële opening Circus Busch-Roland nummer. En dan de op jazz-maten swin gende olifanten - ik heb me laten vertel len dat die beesten dat zelfs nog èrg leuk vinden - of het merkwaardige streepjes- effect bij de zebra-dressuur. Een circus wereldje vol contrasten. Vlak nadat de koddige schommel van een nijlpaard de piste uitgesjokt is, zien we in het licht van de schijnwerper het schone Spaanse slangenmeisje Signorita Maty, die zoals het programma vermeldt „een symfonie van gratie en beweeglijkheid is”. Wie zal daar een ontkenning bij durven plaatsen? De Haarlemse zomer kent zijn zon en zijn circus. Het is duidelijk dat het laat ste het enige is dat ons nog rest en het is prettig te weten dat een onderneming als die van Busch-Roland de zon in elk geval kan laten schijnen in de harten van vele circusliefhebbers. Directeur Hans Geier geniet trouwens zelf volop van zijn nog maar pas begonnen toernee door Neder land. Als unicum heeft hij ook de Open Dag bedacht. Aanstaande zondag is iedereen hartelijk welkom voor een na der kennismakingsbezoek aan het cir cus. Van 9 tot 13.00 uur staan de poorten open. U kunt er vrij binnen lopen, het circusorkest zal spelen, het restaurant is open, de artiesten zullen u te woord staan en sommigen zult u tijdens de repetitie kunnen gadeslaan. Circus- droom 1979 is de titel van het program ma. Glamour en glitter in overvloed om die droom waar te maken. KO VAN LEEUWEN. las’ se moskeeën. Na afloop van de vastentijd gaat de Turkse imam weer terug naar zijn vaderland. Dan neemt de in Haarlem wo- met man en macht toestemming te krijgen voor het brengen van dit voorgeschreven offer. 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13