Maleisië houdt grenzen gesloten Macabere optocht ETA-Militar gaat door met aanslagen 'i fe*- Dajan met waslijst kritiek in ons land Zeker 10 doden Rus drinkt graag in vrije uurtjes Verbod Brazilië Vier Pakistani Minder olie uit Nederlands verzet Nixon-bandjes onderzocht bij mijnongeluk in Australië Hittegolf in Griekenland tegen afspraken Tokio-conferentie Oegandezen dood door staking in ziekenhuis op walvisvangst spuiter Mexico Oregon verbiedt bouw reactoren eist 11 doden Israëlische minister op bezoek Tegen „statuut van Guernica” Bommenwerper stort in zee terechtgesteld w Pikorde Tieners Knollentuin Spiegel 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 JULI 2 5 WOENSDAG (Van onze redactie buitenland) I oien keld oek door Nico Scheepmaker nen n in eken- iburg >eids- i ver- jkhe- chep- Zuid- jrrui- Wat □eten iepu- ij de 1 ar- ssec- - idie BRUSSEL-KOEALA LOEM- POER-JAKARTA. De Euro pese Gemeenschap zal vanaf sep tember tot februari komend jaar ruim 80 miljoen gulden beschik baar stellen voor voedselhulp en financiële assistentie aan de vluchtelingen in Indo-China. trijfël f- voor (Van onze redactie buitenland) 4 i* MOSKOU. Zeker vijfendertig pro cent van de werkende bevolking in de Sovjet-Unie besteedt zijn vrije tijd het liefst drinkend met vrienden in restau rants of thuis. Dit blijkt uit een onlangs gehouden onderzoek. Tien tot zeven tien procent geeft in zijn vrije tijd de voorkeur aan het domino-spel of kaar ten, tien procent aan creatieve activi teiten. Russische deskundigen vinden dat de bevolking te weinig doet aan lichaamsbeweging. Slechts vijf tot ze ven procent van de bevolking boven de 35 jaar is echt fit te noemen, zo stellen zij. Hans Warren heeft hen er rücksichtslos uitgemikt, terwijl hij anderen, die bij Van Vriesland nog vooraan in de loge zaten, met harde hand declasseerde. Bertus Aaf- jes, in de vorige Spiegel nog goed voor 29 gedichten, moet het nu met vijf doen, evenals Vasalis, die er eerst 18 had. Hoor- nik, Buddingh’ en Den Brabander, die alle drie met 15 gedichten in Van Vrieslands Spiegel zaten, tuimelden naar drie gedich ten, en Herwig Hensen, die door Van Vriesland nog 18 gedichten kreeg toebe deeld, hield er nu maar eentje over! U zult mij dus niet horen klagen, ik bevind me met mijn ene gedicht in het illustere gezelschap éénpitsdichters waar toe ook Simon Carmiggelt, Willem Frede- rik Hermans, Harry Mulisch, Mies Bou- huys, K. Schippers, Rudy Kousbroek, Garmt Stuiveling en Hans Warren zelf behoren, en bovendien: deze keuze wil helemaal niet zeggen dat je maar één schappelijk gedicht in je leven hebt ge schreven. Het aardige van deze Spiegel Nieuwe Stijl is namelijk, dat Hans Warren de dichters via het aantal opgenomen gedich ten in categorieën heeft verdeeld. Ik be hoor tot de Eners, J. W. Werumeus Buning tot de Tweeërs (evenals J. Bernlef, Jan Kal, Anton van Duinkerken, Cees Noote- boom en Hans Verhagen), Neeltje Maria Min tot de Drieërs (een degradatiezone waarin Ed Hoornik, Gerrit Kouwenaar, C. Buddingh’ en Gerard den Brabander ze ker niet thuishoren), Remco Campert tot de Vijvers, en Gerrit Achterberg tot de Tieners. Zo’n duidelijke pikorde is natuurlijk wel aardig, het is leuke discussiestof, maar met een „glijdende schaal” zou je de onderlinge kwaliteitsverschillen toch be ter kunnen aangeven. Nu moeten we wel aannemen dat Paul Rodenko, met tien gedichten, twee keer zo goed is als Luce- bert met vijf gedichten, en dat Victor E. van Vriesland, met zes gedichten, twee maal beter is dan Ed Hoornik. Ik betwijfel of Apollo het daarmee eens is. Bij de Tieners zit het gelukkig groten deels snor. Wie zou Gerrit Achterberg, J. C. Bloem, M. Nijhoff, H. Marsman, J. J. Slauerhoff, Paul van Ostayen, J. H. Leo pold, A. Roland Holst en Jan van Nijlen een plaats in de hoogste categorie willen betwisten? Hoogst bevredigend is het, dat Hans Warren ook J. A. Dèr Mouw en Ida M. Gerhardt daarin heeft geplaatst, en het getuigt van originaliteit dat hij J. C. van Schagen in deze eredivisie indeelde. Heel terecht heeft ook Hans Lodeizen tien gedichten gekregen, en het geeft blijk van durf en poëtisch! inzicht dat Gerrit Komrij dezelfde eer nu al waardig is ge keurd. Dat Maurice Gilliams en Jacob Israel de Haan erbij zitten (in plaats van bijvoorbeeld Leo Vroman, M. Vasalis, Remco Campert, Ed Hoornik of Hugo Claus) duidt op vergeeflijke eigenzinnig heid van de samensteller, maar zijn keus voor Paul Rodenko bij de Tieners en Lucebert bij de Vijvers moet wel toege schreven worden aan een overmoedige bui van onstuitbare recalcitrantie. Een zelfde recalcitrantie die hem bevan gen moet hebben toen hij Hoornik en Kouwenaar met drie, Vasalis en Aafjes met vijf, en Sybren Polet met twee gedich ten afscheepte. De laatste was het niet eens met de keus (vooral niet met het aantal, neem ik aan) en weigerde toestem ming, evenals Gerard Reve en Sonja Prins. ..and- irifte- imer- over hade- (Van onze redactie buitenland) SYDNEY. Bij een ontploffing in een Australische kolenmijn in de buurt van Sydney zijn gisteren tien mijnwerkers om het leven gekomen. Een mijnwerker raak te gewond, vier van zijn collega’s worden vermist. Er is weinig hoop dat ze nog levend worden aangetroffen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat mijnschachten zijn ingestort en door ontplofbare gassen in de schachten. Op het moment van de explosie waren 45 mijnwerkers ondergronds. De EG-ministers kwamen overeen de „uitgestelde” hulp opnieuw te bekijken in het licht van een door FN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim uit te brengen verslag over de resultaten van de vluchtelingen conferentie. Dit rapport wordt begin okto ber verwacht. Het wereldvoedselprogramma zal ruim twee miljoen dollar uittrekken voor hulp aan Indochinese vluchtelingen in Indone sië. Met het geld kunnen ongeveer 50.000 vluchtelingen worden gevoed. er over eens dat via die humanitaire hulp een kanaal opengehouden kan worden om Vietnam onder druk te zetten en verbinte nissen, die het op de vluchtelingenconfe rentie in Genève heeft aangedaan, na te komen”, aldus Van der Klaauw na afloop van de vergadering. In de afgelopen dagen hebben drie Westduitse schepen voor de oostkust van Maleisië 372 Vietnamese vluchtelingen op gepikt uit bootjes die in nood verkeerden. De Vietnamezen zullen naar Maleisië wor den gebracht zodra West-Duitsland de ga rantie heeft gegeven dat het bereid is de vluchtelingen op te nemen. Een Franse tanker heeft gisteren in de Zuidchinese Zee 110 Vietnamese bootvluchtelingen op gepikt. ETA-Militar meent dat de Baskische partijen door ondertekening van het „sta tuut van Guernica” erin hebben toege stemd dat de „Spaanse bendes van ver trouwensmannen” in het Baskenland in stand worden gehouden. De terreurbeweging kondigt in het com muniqué een offensief aan tegen alles wat KAMPALA (AFP/Reuter). In een zie kenhuis in de Oegandese hoofdstad Kam pala zijn maandag en gisteren negentien het enkt sten sub- ken. stelt ozen door ting. Jrga- het ister- stren- istige amen mede i iep- ireau rdam uilen n het patiënten gestorven als gevolg van een staking van het medisch personeel. Het personeel, onder meer afkomstig uit de Sovjet-Unie, Egypte en Zuid-Korea, ging maandag in staking uit protest tegen de moord op een collega. In Kampala duurt de algemene staking voort. Voedsel is vrijwel niet meer te krij gen. De protesten van de bevolking lijken voornamelijk te zijn gericht tegen de nieu we president Binaisa. Ik mag niet mopperen. Hans Warren, de samensteller van de monumentale „Spie gel van de Nederlandse poëzie” (Dichters van de twintigste eeuw, gloednieuwe keu ze), heeft één gedicht van me opgenomen. Veel is het niet, maar het is meer dan niks, een lot dat bijvoorbeeld Hella Haasse, H. A. Gomperts, Gabriël Smit en J. van Wa- geningen (alle vier ten onrechte) heeft getroffen. Ook Max Nord, Catharina van der Linden en Max Dendermonde ontbre ken, hoewel zij in de door dr. Victor E. van Vriesland samengestelde vorige Spiegel der Nederlandse poëzie, nog met respec tievelijk acht, zeven en zes gedichten ruimschoots vertegenwoordigd waren. n ’77 a ge- g op Iden, joen ’81 t het ig is id te ijzin- alba- laat neel. TNO :gen- m de in de □p de keld. ceerd voor. „be- n er nber een fdui- land- ■zoek leer- Ditis ings- :treft iheid eids- voe- houd Zij Voe- (Van onze redactie buitenland) BRASILIA. De Braziliaanse regering heeft gisteren besloten met ingang van 1 januari de jacht op walvissen in zijn terri toriale wateren (200 mijl) te verbieden. De maatregel is bedoeld om de bedreigde diersoort te beschermen. Een speciale commissie onderzoekt naar welke sector de walvisvangers kunnen overstappen. In Israel bestaat tevens ernstige kri tiek op de EG-verklaring van 17 juni van dit jaar, waarin de kolonisatiepolitiek van Israel in bezette gebieden en de luchtbombardementen op Libanon fel veroordeeld werden. Israel ziet in Ne derland nog altijd een van de meest bevriende landen en Dajan zal proberen de Nederlanders ervan te overtuigen dat, gezien dé precaire situatie in het Midden-Oosten, Israel de steun van Ne derland en de EG hard nodig heeft om de vredesonderhandelingen tot een goed einde te brengen. Naar in Jeruzalem verluidt zullen ook de vastgelopen luchtvaartonderhande- lingen tussen Nederland en Israel onder werp van bespreking zijn. Een verzoek van de KLM een extra vlucht op Tel- Aviv te mogen uitvoeren, is door Israel afgewezen en Nederland dreigt nu met inkrimping van het aantal El Al-vluch- ten op Nederland. Maleisië heeft verklaard bootvluchtelin gen te blijven weren. Degenen die illegaal het land proberen binnen te komen zullen naar zee worden teruggesleept. De Malei sische premier Datoek Hoessein Onn heeft gezegd dat de Geneefse vluchtelin genconferentie geen enkele garantie heeft gegeven die vereist was om ervoor te zorgen dat Maleisië zijn vluchtelingenbe leid zou veranderen. De premier zei dat de conferentie heeft nagelaten nieuwe ver blijfsplaatsen te scheppen voor alle in Maleisië arriverende bootvluchtelingen. Rest nu alleen nog de vraag of deze nieuwe „Spiegel der Nederlandse poëzie” inderdaad een „lachspiegel” alias „rare knollentuin” is, zoals Aad Nuis hem in de Haagse Post omschreef, of toch een welis waar eigenzinnige, maar interessante en ook behartigenswaardige keuze. Morgen zal ik hierover uitsluitsel kunnen geven ties van de Libanese ex-majoor Haddad. Dit heeft herhaaldelijk geleid tot con frontaties met Nederlandse VN-eenhe- den. Vorige maand nog heeft de Neder landse minister van Defensie Scholten in New York zijn Israëlische ambtge noot Weizman hiervoor op de vingers getikt. Dajan zal er bij zijn Nederlandse colle ga op aandringen duidelijk maatregelen te nemen die het toegeven door Neder landse instellingen en bedrijven aan de in Israëlische ogen discriminerende Arabische import-eisen moeten verhin deren. In het kader van de EG-politiek wil Dajan Nederland bovendien steun vra gen als binnenkort ook Griekenland, Spanje en Portugal tot de EG toetreden. Deze landen produceren veelal dezelfde produkten als Israel en vormen daarom een ernstige bedreiging voor Israels han del met de EG-landen. MEXICO-STAD (AP/AFP). De hoe veelheid olie die dagelijks uit de onklaar geraakte olieschacht Ixtoc-1 in de Golf van Mexico loopt, is verminderd van 30.000 tot 10.000 vaten. Dit heeft de directeur van de Mexi- caans-Amerikaanse oliemaatschappij Re- mex gisteren meegedeeld. Hij bevestigde dat ploegen van zijn bedrijf bezig zijn met het schoonmaken van de kusten. Het is vrijwel zeker dat de gehele kust rond de Golf van Mexico zal worden verontrei nigd, zo concluderen onderzoekers van de universiteit van Mexico-stad. De oliebron begon op 3 juni te spuiten. 80 miljoen vluchtelingen SALEM (AFP). De Amerikaanse staat Oregon heeft voor anderhalf jaar een verbod afgekondigd op de bouw van nieuwe kerncentrales. De maatregel staat in verband met het ongeluk met de reac tor bij Harrisburg in maart van dit jaar. Er zouden twee centrales worden ge bouwd in Oregin, maar deze worden wel licht nu gebouwd in de staat Washington, zp heeft de directie van de firma welke de centrales zou bouwen gezegd. melkpoeder verscheept terwijl voor deze groep 27 miljoen gulden is gereserveerd. Aan Cambodjaanse vluchtelingen Wordt een bedrag van tien miljoen gulden ter beschikking gesteld. Tijdens een bijeenkomst van de EG- ministers van Buitenlandse Zaken in Brusssl heeft de Nederlandse bewinds man Van der Klaauw zich verzet tegen het besluit dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, enige tijd geleden nam de humanitaire hulp aan Vietnam voorlopig op te schorten. „Mijn collega De Koning (van Ontwik kelingssamenwerking, red.) en ik zijn het eerste officiële bezoek aan Nederland in zijn huidige functie. Vooral de laatste tijd is door Israel ernstige kritiek geuit op wat wordt ge noemd de goede verstandhouding en sa menwerking tussen de VN-vredesmacht en de Palestijnen in Zuid-Libanon en op het feit dat het aantal Palestijnse posten in dat gebied sterk zou zijn toegenomen. Met betrekking tot de Nederlandse een heden zijn er in Israel geen specifieke klachten, al hebben de antisemitische en anti-Israelische uitlatingen van enkele Nederlandse soldaten, zoals die enige weken geleden in het weekblad de Haag se Post zijn verschenen, geleid tot de nodige verontwaardiging in Israel. Is rael zal er bij Nederland op aandringen dit soort uitlatingen door betere voor lichting te voorkomen. Aan Nederlandse zijde is irritatie ont staan over het optreden van de door Israel gesteunde christen-rechtse mili- Spaans is in het Baskenland en tegen de „Baskische groepen van verklikkers”. Waarnemers leidden hieruit af dat ETA- Militar hierbij doelt op de Baskisch-natio- nalistische partij PNV, die een grote rol heeft gespeeld in de onderhandelingen over de wet op de Baskische autonomie. Volgens welingelichte kringen beschikt de PNV over een gewapende vleugel, die onmiddellijk kan worden ingezet als de partij door de ETA wordt aangevallen. De Basken in de provincies Guipuzcoa, Viscaya en Alava zullen in september stemmen op het referendum over het „sta tuut van Guernica”. Men verwacht dat 70 tot 80 percent van de Basken een volmon dig ja op de volksstemming van hun auto nomie zullen uitbrengen. Onmiddellijk na het referendum worden verkiezingen uit geschreven voor het Baskische autonome parlement. Waarschijnlijk zullen de Bas ken in het najaar, net zoals in 1936, weer een eigen autonome regering hebben. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. In Griekenland zijn elf mensen als gevolg van een sinds drie dagen heersende hittegolf aan hartaan vallen overleden. Voorts verdronken vijf Grieken die verkoeling zochten aan zee. Badgasten hebben omdat het zo druk is aan zee ook bezit genomen van stranden die wegens vervuiling niet mogen worden gebruikt. De hoogste temperatuur werd eergisteren gemeten in Athene: 42 graden in de schaduw. rf- Een groot aantal Britse acteurs trok gisteren door de straten van Londen om te protesteren tegen een verhoging van de BTW op kaartjes voor het theater. De demonstratie eindigde bij het Lagerhuis, waar de acteurs met parlements leden in discussie gingen over de omstreden verhoging. WASHINGTON (DPA). De op ge luidsband opgenomen dagboeken van oud-president Nixon van de Verenigde Staten mogen door staatsarchivarissen worden beluisterd om uit te maken of zij al dan niet privé zijn. Hiertoe heeft een federale rechter besloten in de nu vijfen- eenhalf jaar durende strijd van Nixon om publikatie van de banden tegen te gaan die hij tussen november 1971 en april 1973 en in de maanden juni en juli van 1974 had opgenomen. Nixons advocaten hebben gezegd dat zij het besluit voor het federale hoogge rechtshof zullen aanvechten. Dit hof heeft enige tijd geleden bepaald dat persoonlij ke papieren en geluidsbanden aan Nixon moeten worden teruggegeven. Het liet het echter aan overheidsinstanties over om te bepalen welk materiaal privé is. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Nederland heeft gisteren geweigerd zich vast te leggen op een maxi mum cijfer voor de import van ruwe olie. Tijdens een bijeenkomst van de EG- ministers van Buitenlandse Zaken het mi nister Van der Klaauw gisteren weten zich niet gebonden te achten aan de door de grote EG-landen gedane toezegging op de onlangs gehouden economische topconfe rentie in Tokio de olie-importen van de EG per lidstaat uit te splitsen en aan banden te leggen. Dit wil niet zeggen dat Nederland af wijkt van de algemene EG-doelstelling de totale olie-invoer tot 1985 te bevriezen op het niveau van vorig jaar: 470 miljoen ton. Van der Klaauw benadrukte dat de gro te EG-landen tijdens de Tokio-top zijn afgeweken van de EG-afspraak het bepa len van de importmaxima aan de afzon derlijke landen over te laten. De bewindsman ging wel akkoord met een door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, te verrichten studie inzake een mogelijke opsplitsing van de olie-importen. Iheid Rein- c van stich- ctivi- aling. niet ch al zerkt mde- hting aan- i de en in Vest- (Van onze redacteur in Spanje, Pe,ter Hattink) MADRID. De radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA-Militar heeft in een uitvoerig communiqué aan de Baskische pers aangekondigd dat men de gewapende strijd zal voortzetten. „De strijd gaat net zo lang door totdat de Baskische arbeiders een echte democratie bezitten, die heeft gebroken met de militaire dictatuur van Juan Carlos”, aldus het commu niqué. ETA-Militar verklaart zich tegen het „statuut van Guernica”, de wet op de Baskische autonomie, die vorige week werd goedgekeurd in de parlementaire grondwetscommissie en door alle Baski sche politieke partijen in het Baskenland werd ondertekend, behalve door Henri Batasuna, de politieke vleugel van de ter reurbeweging. De afscheidingsbeweging beschouwt deze wet als een juridisch do cument van Baskische collaboratie met het vijandige Spanje, dat achter de rug van de echte Basken om is gesloten. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/JERUZALEM. Tal van politieke voetangels en klemmen zullen het tweedaagse be zoek, dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Da jan vanaf vandaag aan Nederland brengt, waarschijnlijk een nerveus tintje geven. De wrijvingen tussen het Nederlandse detachement van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon en het voorzichtige beleid van de Nederlandse regering met be trekking tot de Arabische boycot, staan onder meer borg voor pijnlijke momen ten in de ontmoeting tussen Dajan en zijn Nederlandse ambtgenoot Van der Klaauw. Voor de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken die buitenge woon streng wordt bewaakt is het zijn Ten behoeve van Vietnamese vluchte lingen wordt 20.000 ton rijst en 1500 ton KINGSTON-UPON-HULL (AP). Een F-lll gevechtsbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren neergestort voor de Britse kust nabij het badplaatsje Withersea. De beide beman ningsleden zijn om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het toestel maakte een routine- vlucht toen het, voor de ogen van tiental len badgasten, in de lucht in tweeën brak. ISLAMABAD(ARP/Reuter/AP) De vier Pakistani die samen met ex-premier Bhoetto op 4 april ter dood werden ver oordeeld wegens moord op een politiek tegenstander zijn vanmorgen vroeg te rechtgesteld. Bhoetto was op de dag van zijn veroordeling al opgehangen. Bhoetto heeft steeds ontkend schuldig te zijn. De vanmorgen terechtgestelde Pa kistani hebben daarentegen him aandeel in de moord op de politieke tegenstander bekend.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3