WD: overheid moet wordt geblust Levering vrijwel zeker Door mobiele krijgsraad Kolen uit Polen voor centrales Nederland Edison voor Polisario meldt Hogenkamp weer gevechten Weer vijf executies Regering Iran weigert ontslag hoge militair en Sovjet-Unie j gebruik maken van zwart-geldcircuit VN-soldaten wegens wachtdelicten gestraft Klompé wil vreedzame Beschuldigingen tussen China Rotterdam Iaat jongeren werken in plantsoenen Belangstelling voor wonen in Kampeerders in Amsterdam-Noord willen niet weg Vliegtuigbotsing bij Franse kust Vliegtuigkaping in Bangladesj I Formatiepoging Craxi mislukt Damiate Pers Aegean Captain stad toegenomen leerboeken „Tankoorlog” uit wraak r F 'J I ■jl ik wl M! I W 1 Umuider Courant UB V. n w. 1 Ill (7 i_ W 19 7 9 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 2 5 WOENSDAG I 5S i ,y lil 1 Ar nk br ste N< on (m no de he Ri ee: zv. he mi w< Ai ge ne 1 Ar gel Be mi eei en WE da ve: de ru He Ar ge va Df bi< tn m< dii vr E vra voc No< stei biei hac dat Rij get mil ste: bie gel vor dar om te dai w agg de Dat legj vroi nin; nen sief vor mei tevi der bo^ ter bui hoe ke de de we: in De voi sui taa zot vai de ■f J ff r I BBIh 11 L.‘ - W 1 - - .^4 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De overheid moet meer greep krijgen op het zwart-geldcircuit, door deel te nemen aan dat circuit, vindt de WD. Dit zou kunnen gebeuren als de regering regelmatig obligaties aan toonder verkoopt op de wijze zoals de banken nu spaarbiljetten aanbieden. Dit stelt het WD-Tweede-Kamerlid Joekes voor in schriftelijke vragen aan minister Andriessen van Financiën. a I I I (Van onze redactie buitenland) 147,50 om I (Van onze redactie buitenland) KAFRA. De mobiele krijgsraad van het Nederlandse leger heeft gisteren bij de stad Maris elf militairen van het Nederlandse VN-detachement in Zuid- Libanon berecht. TEHERAN. De Iraanse regering heeft gisteren de ontslagaanvrage van admiraal Ahmad Madani, opperbevelhebber van de marine, geweigerd, zo heeft een regeringswoordvoerder in Teheran meegedeeld. culeerd. De veroordeelde militairen krij gen tien dagen de tijd in hoger beroep te gaan. Voor buitenlandse artiesten zijn ook en kele beeldjes beschikbaar. Zo zullen on der meer worden onderscheiden: Cleo Laine, Roxy Music, 10-CC en Stan Getz. De formatie Meat Loaf krijgt de Edison voor de internationale single van het jaar. (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM. Zanger Wim Hogen- kamp heeft dit jaar de Edison gewonnen in de categorie Nederlandse zang. Hij be haalde deze onderscheiding met een num mer, waarin hij zingt over zijn vader. Voor deze plaat ontving hij eerder al de Louis Davidsprijs. Volgens het ministerie van Financiën heeft men al vaker gedacht aan de invoe ring van het systeem zoals het WD-ka- merlid Joekes nu voorstelde. Tot nu toe is echter nog niet besloten ook daadwerke lijk tot de invoering van staatsobligaties aan toonder over te gaan. Een van de problemen waar Financiën mee zit, is het feit dat deze vorm van staatsleningen de indruk kan wekken dat het zwart-geldcir cuit op een of andere manier gelegaliseerd wordt, zo verklaarde het ministerie van ochtend. Het voorstel van de VVD kan zeker niet rekenen op de steun van een meerderheid in de Tweede Kamer. Zowel PvdA als CDA zijn namelijk ook al fel gekant tegen het bestaande systeem van spaarbiljetten- aan-toonder, omdat deze ook op het aan trekken van zwart geld ingevoerd zijn. Door kamervragen van beide fracties is verontrusting ontstaan over het voortbe staan van deze biljetten, hetgeen onlangs leidde tot een stroom van onderhandse verkopen. De financieel expert van de liberale fractie wijst op het voorbeeld van Zwe den. Hier vormen zich tweemaal per jaar lange rijen mensen voor de loketten van de banken waar de premieleningen-aan- toonder van de overheid verkocht wor den. Naar de naam van de koper wordt hierbij niet gevraagd. Op deze wijze ge bruikt de staat het in omloop zijnde zwar te geld voor de dekking van haar begro tingstekorten. Joekes vindt dat ook de Nederlandse overheid een dergelijk systeem in moet voeren. Dit staat los van de principiële afwijzing van het bestaan van een zwart- geldcircuit in ons land, zoals Joekes mi nister Andriessen vraagt te verklaren. Maar uitgaande van het bestaan van een dergelijk circuit, gelooft Joekes dat het geld beter ten goede van de staat kan komen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De gemeente Rotter dam gaat akkoord met een voorstel van het NW-Jongerenkontakt om gedurende de zomermaanden dertig jeugdige werk lozen te werk te stellen bij de gemeentelij ke plantsoenendienst. Dit is mogelijk dankzij een subsidie van het ministerie van Sociale Zaken. Rotter dam heeft te weinig geld om alle plantsoe nen te onderhouden, zodat men de jonge ren goed kan gebruiken. Afhankelijk van dit experiment wil men bekijken of de jongeren ook in de winter kunnen werken. Bovendien kunnen de dertig een opleiding krijgen tot assistent- hovenier, waarvoor nog diverse vacatures zijn. functie als gouverneur-generaal van olieprovincie Khoezestan, waar zich laatste tijd verschillende opstanden sabotage-acties hebben voorgedaan. plichtige de kazernepoort in Seedorf uit gereden, op weg naar Bremervorde een spoor van geknakte bomen en verkeers borden achterlatend. Op de plaats van bestemming aange komen drukte de korporaal met de tank de pui uit het huis van de stiefouders van zijn vriendin, plette de auto van de stief vader tegen een muur en reed vervol gens het plaatselijk justitiegebouw bin nen. Hij klom op het dak van het gebouw en liet zijn achtervolgers weten dat hij gewapend was. Door zijn commandant werd de kor poraal overgehaald naar beneden te ko men. De dienstplichtige is in verzekerde bewaring gesteld. De marechaussee heeft verklaard dat de korporaal inmid dels zijn excuses heeft aangeboden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije ka lij de he H< oi NEW DELHI (Reuter/UPI/AP). Een Fokker-27 van de luchtvaartmaatschappij van Bangladesj is vanmorgen op een bin nenlandse vlucht gekaapt. Aan boord be vinden zich nog 41 passagiers. Het toestel was op weg van Dacca naar Jessore, maar werd gedwongen te landen op het vliegveld van Calcutta in India. De drie kapers, waarschijnlijk Benga li’s, hebben gedreigd met het opblazen van het vliegtuig tenzij zij voor half vijf vanmiddag 1 miljoen dollar zouden krij gen. Met de kapers werd vanmorgen nog onderhandeld. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 n< o< la tr N LESPARRE (AFP). Bij een botsing tussen twee kleine vliegtuigen boven de kust van Zuidwest-Frankrijk, in de buurt van het badplaatsje Carcans, zijn gisteren zes mensen om het leven gekomen. Bad gasten verklaarden dat de vliegtuigen on geveer een halve kilometer uit de kust elkaar raakten en in zee stortten. E var stu ste mo we me wa hel hu dei dn 1 ba he ee int da ge pe ve di w< be -IS: W HONG KONG (Reuter). China en de Sovjet-Unie hebben elkaar over en weer verweten vorige week een grensincident te hebben veroorzaakt in de noordooste lijk gelegen Chinese provincie Xinjiang. Volgens een Chinese protestnota heb ben op maandag 16 juli twintig Russische soldaten vanuit een hinderlaag een Chine se functionaris gedood en een andere man verwond. De dode en de gewonden zou den vervqlgens over de grens met de Sov jet-Unie zijn gebracht. Volgens een Russische protestnota wa ren de twee mannen tot op een kilometer Russisch gebied binnengedrongen. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van een patrouille van vier man. HANNOVER (ANP). Een 21-jarige Nederlandse korporaal heeft in de nacht van maandag op dinsdag in het West- duitse plaatsje Bremervorde (Nedersak- sen) met een Leopard-tank een schade aangericht van ongeveer 220.000 gulden. Uit wraak voor de door justitie gelaste overplaatsing van zijn 15-jarige vriendin in een internaat reed de korporaal vijf auto’s plat en beschadigde met de tank twee huizen. Achtervolgd door de Nederlandse en Westduitse marechaussee was de dienst- In de categorie buitenlandse zang, be haalde Lee Towers ditmaal een Edison, de groep Flairck won dezelfde onderschei ding, maar dein in de categorie instrumen tale nummers. Verder zijn er dit jaar Edisons voor Kayak (popgroepen), Her man van Veen (kinderliedjes) en Ivo de Wijs (cabaret). In de categorie Nederland stalige single werd geen Edison gegeven. Een 19-jarige soldaat uit Heemskerk kreeg een geldboete van 400 of 16 dagen hechtenis omdat hij een kameraad met zijn UZI-pistoolmitrailleur in het kuitbeen had geschoten. Het tweetal keek in de kantine naar een cowboyfilm waarna de Heemskerker met een bravourachtig ge baar het op scherp staande wapen op zijn vriend richtte. Het schot ging onmiddel lijk af. Volgens de verdediger van de militairen die wegens wachtdelicten moesten te rechtstaan, waren de wachtdelicten in bij na alle gevallen het gevolg van overver moeidheid door lange werktijden. Daar door kon het gebeuren dat militairen ’s nachts tijdens de wacht in slaap sukkel den op hun post of achter hun wapen op een gepantserd voertuig. De auditeur-militair (de openbare aan klager bij de krijgsraad), mr. H. Bekke ring, verklaarde de moeilijke omstandig heden in Zuid-Libanon te hebben ingecal- (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Polen zal Nederland naar alle waarschijnlijkheid 2,5 tot 4 miljoen ton steenkool leveren over een periode van vijf jaar. De brandstof is bedoeld voor elektriciteitscentrales bij Nijmegen en Geertruidenberg. Madani vroeg ontslag als marinecom mandant omdat hij naar zijn zeggen geen kans zag dit werk te combineren met zijn de de en Intussen zijn in Iran gisteren vijf men sen geëxecuteerd, onder wie drie politie mannen wegens „massamoord tijdens de revolutie”. Het aantal executies is hiermee gestegen tot 390. Het officiële Iraanse persbureau PARS maakte gisteren mel ding van nieuwe gevechten tussen Koerdi sche opstandelingen en Iraanse regerings- meer centrales zijn die op deze brandstof werken. Pas in 1985 zullen er meer centra les geschikt zijn gemaakt voor kolen. (Van onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN-ROTTERDAM. Op ongeveer 150 mijl afstand van plaats waar vorige week donderdag tankers Atlantic Empress en de Aegean Captain botsten, zijn slepers van het Rot- terdamse sleepbedrijf Smit Internationa le met hulp van Westduitse collega’s be gonnen met het blussen van de brand op de Atlantic Empress. Het blussingswerk verloopt i moeizaam omdat het schip volgens een De VVD’er wijst de bewindsman erop dat de Zweedse staat per jaar ongeveer een miljard kronen (500 miljoen gulden) op deze manier naar de schatkist ziet toevloeien. De belangstelling voor de obli gaties is zelfs zo groot, dat zij op de beurs boven hun aankoopwaarde (boven pari) genoteerd staan. De vragen zijn door Joe kes gesteld naar aanleiding van een repor tage in het Economisch Dagblad. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 AMSTERDAM (ANP). Ongeveer tweehonderd van de 350 gezinnen die kamperen op de vijf campings bij het Kinselmeer in Amsterdam-Noord verzet ten zich tegen het besluit van het stadsbe stuur om alle kampeerders in dit gebied onder te brengen op een groot terrein. Zij moeten allen voor 1981 zijn verhuisd en krijgen daartoe een renteloze lening van ten hoogste vijfduizend gulden per gezin. Maar omdat men ook gebruik maakt van huisjes kost een en ander vol gens de kampeerders in sommige gevallen tegen de twintigduizend gulden. Het besluit dateert van 1976, toen de gemeenteraad het bestemmingsplan voor dit gebied vastlegde. De oevers van het Kinselmeer werden toen bestemd voor dagrecreanten. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal In negen gevallen ging het om een wachtdelict (het tijdens de wacht in slaap vallen), de overige twee zaken betroffen onvoorzichtigheid met het vuurwapen en opzettelijke ongehoorzaamheid. De straf fen varieerden van 150 tot 500 gulden boete of zes tot twintig dagen gevangenis straf. Vandaag zal de krijgsraad nog een aantal zaken behandelen. de de: 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 De Steenkolen Handelsvereniging (SVH) staat op het punt het contract te tekenen, maar er zijn nog een aantal voor waarden van Poolse zijde. Men wenst fi nanciering van de nodige mijnbouw, waarvoor naar schatting tachtig tot hon- derdveertig miljoen gulden nodig is. Het bedrag zou over een periode van vijf jaar worden terugbetaald. Nederlandse banken willen dat geld al leen ter beschikking stellen als de Neder- troepen in de noordwestelijke provincie Azerbeidjan. Een medewerker van de ayatollah Kho meini, de geestelijk leider van Iran, ont kende gisteren dat zijn regering mensen naar West-Duitsland heeft gestuurd Iraanse studenten te berechten of te arres teren die zouden, hebben gewerkt voor de inmiddels opgeheven geheime dienst SA- VAK van de sjah. Eergisteren maakte een woordvoerder van de Westduitse regering bekend, dat dertien Iraniër sin de Bonds republiek zijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd, landgenoten te heb ben mishandeld en onderworpen aan een gedwongen verhoor. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De belangstelling voor het wonen in de stad is de laatste jaren toegenomen. Dit zegt de Rijk splanologische Dienst (RPD) in haar gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1978. De RPD vindt dat er in de steden meer woningen moeten komen om de trek naar de stad mogelijk te maken. Om aan de vraag naar het wonen in de stad tegemoet te komen zouden de huizen volgens de RPD dich ter op elkaar gebouwd kunnen worden. Uit het jaarverslag van de RPD blijkt dat het geboortecijfer voor het eerst sinds 1970 niet verder is gedaald, maar licht is gestegen. Nederland heeft nu 14 miljoen inwoners. De geboortenont wikkeling komt overeen met CBS-cij- fers. Dit is belangrijk omdat deze CBS- prognoses het uitgangspunt vormen voor de ruimtelijke planning. De Rijksplanologische Dienst vindt dat in de Europese Gemeenschap een gemeenschappelijk ruimtelijk beleid moet worden ontwikkeld. Dit beleid kan dan een onderdeel vormen van bijvoorbeeld het regionaal, milieu- en landbouwbeleid. Het is belangrijk, zegt de RPD, dat het landbouwbeleid van Europa meer rekening houdt met de aspecten van het regionaal beleid en het milieubeleid. De kwaliteit van het natuurlijk mi lieu loopt terug en wordt derhalve een dringend Europees vraagstuk. De ver vuiling van grensoverschrijdende ri vieren heeft verontrustende vormen aangenomen, stelt de RPD in het jaar verslag. Tot slot zegt de RPD dat het aantal toeristen in Europa blijft groei en. De vraag moet worden gesteld of de berg- en kustgebieden al die mensen op de duur kunnen opvangen. NOORDWIJKERHOUT (ANP). Leerboeken moeten niet zijn gevuld met verhalen over oorlogen, maar met het opbouwende en vreedzame werk van mensen als Martin Luther King, Gandhi en Dom Helder Camara. Voorzitster dr. Marga Klompé van de Europese commis sie Justitia et Pax zei dit gisteren op het congres van het Wereldverbond van Ka tholieke Onderwijsgevenden in Noordwij- kerhout. Mevrouw Klompé vindt dat met deze informatie het onderwijs kan zorgen voor een mentaliteit van verdraagzaamheid, solidariteit en verantwoordelijkheid voor misdeelden, onmondigen en armen in on ze samenleving. Volgens Klompé moet er niet worden uitgeweid over oorlogen, omdat dat de indruk wekt dat conflicten tussen volke ren met geweld kunnen worden opgelost. Mevrouw Klompé vindt ook dat de men taliteit in de gezinnen moet veranderen. Ouders zouden zich volgens haar een nieuwe levensstijl moeten eigen maken, waarin soberheid, naastenliefde en vrede lievendheid voorop staan. Deze stad, die ligt in het gebied dat Spanje in 1976 afstond aan Marokko, is een van de belangrijkste centra van de Westelijke Sahara. Bij de actie zouden negentig Marokkaanse militairen zijn ge dood en tientallen gewond. Op de Canarische Eilanden is vernomen dat de ongeveer vijfhonderd Spanjaarden die na het eind van de kolonisatie in de Westelijke Sahara zijn gebleven, leven in zeer moeilijke omstandigheden. Er zou te weinig voedsel zijn, terwijl men nauwe lijks contact heeft met de buitenwereld. Verder zouden zij voortdurend bloot staan aan controles van de Marokkaanse politie. ROME (AFP, AP). De Italiaanse kabinets- I formateur Craxi heeft gisteren zijn pogingen om een nieuwe coalitieregering te vormen ge staakt. Zijn formatie-opdracht heeft Craxi in- middels aan president Pertini teruggegeven. De pogingen van Craxi waren tot mislukken gedoemd toen de christen-democraten verklaar den geen steun aan de formatie te zullen geven. Craxi was de eerste socialist sinds de Tweede Wereldoorlog aan wie is gevraagd een regering te vormen. Als nieuwe kabinetsformateur worden de na men genoemd van de christen-democratische Fanfani, voorzitter van de Senaat en minister Forlani van Buitenlandse Zaken. ALGIERS (Reuter/AP). Het Polisa- rio-front meldt in een door het Algerijns persbureau uitgezonden communiqué dat guerrillastrijders van Polisario vorige week donderdag en zondag aanvallen hebben gedaan op de garnizoensstad Smara. uiterst I “n I woordvoerder van Smit „nog steeds als een lier” brandt. Bovendien maken de vrij hoge golven het moeilijk het vuur snel te bedwingen. Een vertegenwoordiger van het Panhel- leense Zeeliedenverbond heeft verklaard dat tien overlevenden van de Aegean Cap tain vorige week zaterdag zijn gedwongen naar hun schip terug te gaan om te probe ren de lading te redden. De Griekse auto riteiten is verzocht een onderzoek in te stellen. De reders zouden een bootje hebben gehuurd waarin de overlevenden van de I Aegean Captain naar hun schip werden gebracht. Vervolgens zouden ze onder dwang aan boord zijn gegaan. Volgens de reders is de tanker nog zeewaardig. De vertegenwoordiger van het Griekse zeelie- i denverbond ontkent dit echter nadrukke lijk. -1 landse overheid een garantie geeft. Naar wordt verwacht komt de zaak rond wan neer premier Van Agt in september zijn bezoek aan Polen zal brengen. De kolen komen binnen in een hoeveel heid van een half miljoen tot 800.000 ton I per jaar. Op de Maasvlakte bij Europoort moet een speciale opslagplaats worden gebouwd voor de brandstof. Polen beschikt over enorme voorraden steenkool en kan daarom tegen lage prij zen verkopen. Dit is vooral belangrijk vanwege de stijgende olie- en aardgasprij- zen. Daarnaast is alleen Zuidafrikaanse steenkool goedkoper op de wereldmarkt te verkrijgen. Voorlopig gaat de steenkool alleen naar genoemde twee centrales, omdat er niet

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4