PvdA stelt vragen aan college B. en W. III U HIJ Stropen” bij IJsland F 10 tot 50% KORTING hoge kortingen MORRIS before you buy HOGE DUIN I Extra: Urtneembare verjaardagskalender op poster-formaat. nou en of!.... B* OVER IJMUIDEN GESPROKEN lamsvacht en bontjassen I Ziekenhuisbestuur met rug tegen de muur W lï I Nieuw-IJmuiden w. ^qgsnlZSrperpërsoon’ i I IJMOND 19 7 9 JULI WOENSDAG 25 8 O In Libelle van deze week. Overal te koop, f 1,65 Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel (020) 223596 - suede, nappa, tweed regenkleding ■I Schitterende illustraties van Marjolein Bastin, waarin zij de natuur laat zien in lente, zomer, herfst en winter. Poster-formaat, dus ruim plaats voor alle verjaardagen die u wilt onthouden. Kun je voor f 25r nog feestelijk "buiten de deur” eten? te' (Van een onzer verslaggeefsters) Het Centraal Orgaan voor Ziekenhuis- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r Een zomerse zondag betekende vóór de oorlog een stroom van strand bezoekers uit Amsterdam die met de fraaie salonboten van de Alkmaar Packet naar Umuiden kwamen. Deze opname werd op 12 juni 1932 bij de aanlegsteiger in IJmuiden gemaakt. 'W::: over thans schriftelijk vragen gesteld aan het college van B. en W. De inhoud van die brief luidt als volgt. „Het is u en ons bekend, op grond van de discussies in de commissie volksgezond- hied en in de gemeenteraad, dat verschil lende groepen en instanties serieuze be langstelling hebben om gedeelten van het complex te huren. Enkele van deze groe pen hebben hun plannen vrijwel afge- Vleeschhouwerij van Paauw een filiaal; Kennemerlaan 27: stomerij S. Krom, Kennemerlaan 30: horloger P. de Groot., Kennemerlaan 38: horloger P. de Groot, Kennemerlaan 38: de kruideniers- en comestibleszaak van Brandwijk: voorts op het Kennemerplein: de IJmuider Drogisterij van S. Smit, de brood- en banketzaak van N. Wildschut (de fraaie winkelgalerij op het Kennemerplein moest toen nog worden gebouwd). rond. Eén instelling heeft zelfs als een voorlopige subsidietoekenning van CRM en een toezegging van het Anjerfonds, alles op grond van de herhaalde nadruk kelijke toezegging, dat huren tot 1985 geen problemen zou opleveren. Vanuit de gemeenteraad is door vrijwel alle frakties aangedrongen op het gebrui ken van de ruimtemogelijkheden die er tot 1985 zijn, als gevolg van de contractue le verplichtingen tussen het St. Jozefzie- kenhuis en de gemeente. Door sommigen uit de raad is tevens gewezen op de moge lijkheden tot jongerenhuisvesting”. meente en het St. Jozefziekenhuis gevoer de grondtransakties het bestuur gehou den kan worden het gebouwencomplex tot minimaal 1985 in stand te houden. Aan het college wordt gevraagd alle wettelijke middelen te hanteren om een besluit tot afbraak te voorkomen of de uitvoering ervan tegen te houden. Het voormalige ziekenhuis dat nog een belangrijke functie kan vervullen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Met grote bezorgd heid heeft de PvdA-fraktie in Heemskerk kennis genomen van het feit dat thans ernstig wordt overwogen tot afbraak van het gebouwencomplex van het voormali ge St Jozefziekenhuis over te gaan. Een beslissing daartoe zou op korte termijn op grond van louter financiële afwegin gen te verwachten zijn van het zieken huisbestuur. De PvdA-fraktie heeft daar- De fraktie vindt dat slopen van dit ge bouwencomplex, gezien de mogelijkhe den die dat complex biedt om verschillen de latente noden op te helpen lossen, op dit moment maatschappelijk onaanvaard baar. „Het gemeentebestuur dient hier met spoed in te grijpen door met gebruik making van alle wettelijke middelen en door het uitoefenen van druk op alle daar voor in aanmerking komende instanties de afbraak tot 1985 te voorkomen. Onder zocht dient volgens de fractie ook te wor den of onder wettelijke mogelijkheden vallen: vorderen van de bestaande ruimte: het weigeren van een sloopvergunning en voorts of op grond van de tussen de ge- 1650 manden vis ofwel zo’n 55.000 kilo. De kwaliteit was goed. Tegelijkertijd kwam de Nederlandse trolder Wielingen RO 9 aan de afslag. De schipper en de bemanning van deze boot hadden een enorme prestatie geleverd door na een reis van slechts zestien dagen 950 man den vis binnen te brengen. Voor de tocht naar en van de vangplaats moest men acht dagen rekenen. Dat betekende dus dat in de resterende acht dagen niet minder dan 35.000 kilo was gevangen, op dek verwerkt en in de ruimen geborgen. RIJ AAN RIJ stonden de kisten met kabeljauw, schelvis en koolvis in de IJ muider hallen, een prachtig gezicht voor iedereen die bij het visserijbedrijf be trokken was. Maar de prijzen waren om te huilen. Fijne schelvis werd verkocht tegen bedragen die maar een fractie waren van wat men vroeger in IJmuiden gewend was. Forse kabeljauwen van uit stekende kwaliteit gingen voor een paar dubbeltjes van de hand. De Wielingen HEEMSKERK. De PvdA-fraktie heeft aan het college van b. en w. schrif telijke vragen gesteld over een besluit dat het bestuur van het St. Jozefzieken huis zou nemen tot afbraak van het gebouwencomplex van het voormalig ziekenhuis. Dit bestuur laat echter bij navraag weten, dat men zelf geenszins van plan is dit besluit tot afbraak te nemen. tarieven (COZ) heeft evenwel op grond van het kostenaspekt aangedrongen op afbraak. Het ziekenhuisbestuur heeft la ten weten, dat men in onderhandeling is met verschillende gegadigden voor een andere bestemming van het oude zieken huis. Die andere bestemmingen zouden IJmuider trolder die maar liever op een afstand bleef wanneer hij van een reis terug was en zo’n IJslander de Vissers- haven zag binnenkomen. Hij herinnerde zich al te goed zijn belevenissen toen hij in de verboden wateren van IJsland had gevist en door een torpedojager was betrapt. Het was zijn boot waarvan het kompas werd verwijderd en waarvan de koppelbouten uit de machine werden gehaald om het de trolder onmogelijk te maken uit de haven van Reikjavik te vertrekken voor de rechter een uit spraak had gedaan. De boot had toch kans gezien naar open zee te vluchten. Daarover hadden de IJslandse autoritei ten zich bijzonder kwaad gemaakt. Ze hadden zelfs aan instanties in IJmuiden gevraagd alsnog maatregelen tegen de schipper te nemen. Maar daar was nie mand op ingegaan. Waar men op IJsland overigens niets van had begrepen: hoe de trolder Reikjavik op eigen kracht had kunnen verlaten. Daar praatte de schip per liever niet over. Hij had het alleen aan zijn rederij verteld: „Dat ik zonder kompas moest varen, nou dat was geen punt. In m’n jonge jaren had ik óók voldoende aan zon, maan en sterren om me te oriënteren. En wat die weggehaal de koppelbouten van de machine aan gaat, dat was gauw gepiept. Hoe? We hadden een compleet stel reservebouten aan boord”. Waar de schipper geen ge heim van maakte: „Ik kan me niet herin neren dat we ooit zo hard naar huis zijn gestoomd als toen we Reikjavik eenmaal achter ons hadden gelaten”. (Reacties: schriftelijk aan dit blad met vermelding „Umuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). DE TROLDER uit IJmuiden had op z’n zware IJslandreis maar weinig ge vangen. „Ze kunnen me nog meer vertel len met hun voorschriften”, zei de schip per; „ik prakkizeer er niet over met een halfvolle boot naar huis te stomen”. Hij overlegde met zijn machinist en zijn stuurman. Daarop voer de trolder de territoriale wateren van Ijsland binnen. Het was pikdonker toen de netten wer den uitgezet. Alle lichten aan boord ble ven gedoofd om te voorkomen dat wie dan ook in de gaten zou krijgen dat er weer eens een vissersboot aan het „stro pen” was. IJSLAND HIELD streng de hand aan zijn driemijlszöne. Iedereen wist dat er onder de wal veel kabeljauw zat, meer dan waar ook verderop. Die vis wilde IJsland echter voor zichzelf reserveren omdat zijn export er bijna geheel van afhankelijk was. Er werd een uitgekien de vuistregel toegepast om overtreding van de voorschriften heel gemakkelijk te kunnen vaststellen: een boot die zich binnen de zóne begaf mocht geen net aan de visborden hebben, alle vislijnen moesten zich op de winch bevinden en de ruimen dienden te zijn afgesloten. Torpedojagers hielden voortdurend de wacht. ONDANKS HET FEIT dat de trolder uit IJmuiden geen lichten voerde werd de boot bij het vissen betrapt. Een torpe dojager bracht de trolder op naar Reik javik. Daar zou de rechter op zeer korte termijn uitspraak doen. Dat betekende in al zulke gevallen verbeurtverklaring van de vangst en het vistuig; bovendien werd steeds een zware boete opgelegd. De commandant van de torpedojager wilde zo spoedig mogelijk weer uitvaren om nog andere „stropers” te kunnen betrappen. Hij liet daarom het kompas van de trolder weghalen. Tevens gaf hij opdracht alle koppelbouten uit de ma chine te verwijderen. Daardoor werd de boot zo lamgelegd dat de torpedojager haar rustig in Reikjavik kon achterlaten terwijl een nieuwe speurtocht in de drie- mijlszóne werd ondernomen. DE VISSERIJ OP IJsland werd ge woonlijk door zo’n vijf tot tien trolders uit IJmuiden beoefend. Ze voeren er aan het einde van maart of in het begin van april voor het eerst heen omdat er dan op de normale Noordzeevisserij weinig was te verdienen. Alleen de grote boten kwamen voor de verre reis in aanmer king, trolders met een bijzonder ruim voordek waar dus plaats genoeg was voor de tonnen met ingezouten kabel jauw zolang deze niet konden worden dichtgekuipt. De financiële risico’s van de reizen op IJsland waren vergeleken bij de Noordzeevisserij zwaar. In de eer ste plaats doordat er een veel grotere afstand moest worden afgelegd om de visgronden te bereiken (zo’m veertien honderd mijl van IJmuiden). Bovendien had men rekening te houden met meer schade aan de netten wegens de rotsach tige bodem in de buurt van IJsland, ook al probeerde men het risico te beperken met de klossenpees en de robbers aan de kuil van het net. VOORAL DE VANGST van kabel jauw was het doel van deze IJslandrei- zen. Daarnaast werd er veel heilbot (meestal van groot formaat), koolvis en zeewolf opgehaald. Er kwam ook rood- baars in het net, maaar daaraan werd door de IJmuidenaren weinig waarde gehecht omdat de afzetmogelijkheden van deze soort zeer gering waren. Hoe groot waren de vangsten? Natuurlijk gebeurde het, zoals uit de ervaring van de in de aanhef bedoelde schipper blijkt, dat er geen eer aan te behalen was. Maar over het algemeen waren de resultaten zeer redelijk. En geweldige uitschieters behoorden tot de mogelijkheden. Iedere wat oudere visser had bij een reis op IJsland meegemaakt dat het net van voor tot achter boordevol bleek te zijn geraakt, zodat de vangst niet op de ge wone manier te verwerken was. Geen mast of staaldraad kon zo’n vracht hou den wanneer men het in één keer wilde klaren. Daarom gebeurde het ophalen bij zo’n reusachtige vangst in etappen of zoals insiders het noemden: de zoge noemde box werd pas in de vierde of vijfde scheep gehaald. DE BEMANNING had op zo’n reis een enorm karwei aan het „snijden”. Van de kabeljauw die zou worden ingezouten werd de hele graat verwijderd. Boven dien werd de kop van de vis er meteen afgehakt. Ging het om vers aan te voe ren vis dan werden alleen de ingewan den weggehaald. Wat zorgvuldig apart werd bewaard was de lever van de ka beljauw. Die bracht op iedere afslag goed geld op. Wanneer een trolder van de IJslandvisserij terugkwam was het geen zeldzaamheid dat er tussen de der tig en veertig vaten met lever aan wal werden gebracht. DE TROLDERS VAN Umuiden oe fenden, zoals gezegd, de IJslandvisserij uit vanaf eind maart, begin april. Engel- sen en Duiters hadden zich geheel op dit werk gespecialiseerd en waren ook in de wintermaanden present. Ze accepteer den daarmee extra grote risico’s. Dode lijke ongelukken kwamen ’s winters re gelmatig voor. Hoe gevaarlijk de om standigheden dan waren bleek ook uit de vele wrakken van Engelse en Duitse trolders die men op de rotsen kon zien. De stormen nog daargelaten was het klimaat er in het winterseizoen zo slecht dat om een zegswijze in Umuiden te citeren je van ijzer moest zijn en eigenlijk nog meer dan dat om dit werk te kunnen volhouden. Ook in de lente en de zomer zorgde het weer overigens voor verrassingen. Het kon gebeuren dat je op een mooie dag rustig aan het vissen was, maar na een kwartier plotseling werd belaagd door hevige hagel- en sneeuwbuien. Soms zochten zo’n dertig trolders bij elkaar beschutting achter de eilanden. IN DE JAREN van de grote economi sche crisis was ook op de IJslandvisserij in vele gevallen geen droog brood meer te verdienen. De Duitse trolder Salzburg bijvoorbeeld kwam in januari 1932 de haven van Umuiden binnen met de eer ste verse IJslandse vis van dat jaar. Na een reis van 26 dagen was de besomming 5400, veel te laag voor een sluitende exploitatie. Het zou nog erger worden. In juni van datzelfde jaar meldde de Duitse trolder München zich in Umuiden. Aan boord bevond zich een hoeveelheid van geopend 9.00-18.00 uur (maandag 13.00-18 00 uiteraard de kosten van de leegstand zeer kunnen reduceren of doen verval len. Het ziekenhuis wil zo snel mogelijk een becijfering maken om het Centraal Orgaan tot andere gedachten te bren gen, omdat het ziekenhuisbestuur ook grote waarde hecht aan de maatschap pelijke belangen die met behoud van het oude gebouwencomplex kunnen worden geidend. „Pas met de rug tegen de muur zullen we belsuit tot afbraak”, aldus de heer J. Lieftink, sprekend namens het zieken huisbestuur. REKENING De heer C. Visser: „Het stukje over de winkelstand in Nieuw-IJmuiden bracht me vele namen in gedachten. Wanneer ik terugdenk aan het begin van de jaren dertig: in de Huygensstraat no. 14 be vond zich de Kennemer Vleesch-Centra- le van Bant, op no. 9 was P. Kramer gevestigd bij wie men voor een gulden zijn costuum kon laten persen; op de hoek van Kennemerlaan en Jacob van Heemskerkstraat was het „Permanent House” van Spoor; in de Willem Ba- rendsstraat had de Amsterdamsche besomde ƒ2800, de München slechts honderd gulden meer. UMUIDEN VORMDE geen uitzonde ring vergeleken bij de andere visafsla- gen in Europa. Wat men hier nog niet eerder had beleefd gebeurde in het jaar 1932 als het zoveelste bewijs dat de eco nomie overal in de knoei zat: IJslandse trolders kwamen met hun vangst naar Umuiden. Men zag boten als de Gijllir, de Thorolsur en de Ver. De schippers hoopten hier toch nog wat betere prijzen te krijgen dan in Noorwegen, Engeland en Duitsland. Maar het tegendeel was waar. Ze lokten protesten uit van de IJmuider reders omdat er voor de eigen aanvoer al geen redelijke weg was te vinden. Iemand karakteriseerde de situ atie aldus: „De IJmuider reders zien ongerust naar het noorden en sidderen als' weer de roep klinkt: „De Noorman nen komen”. Want ze vrezen dat hun vis nu helemaal buiten lonende prijzen zal vallen”. ER WAS EEN SCHIPPER van een WEET MENEER R SMULPAAP (en het weekmenu kan hij u extra aanbevelen) Beroering over afbraak _oude St. Jozefziekenhuis Regelmatige wisselende specialiteiten en dat voor een vriendelijke prijs! Rijkert Aertszweg 50, Wijk aan Zee, tel.: (02517) 943 m u iele n wat vertel je me nou? WW S WW

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9