toegenomen Thomassen in Drie doden en Koudekerke toch opgeheven BRAND OP OPSLAGTERREIN CAO-Heineken A verworpen n I Meer dan kwart Nederlandse bevolking volgt onderwijs Weer slecht jaar voor zwembaden Amsterdam Internationale groep accountants gevormd Immigratie uit Suriname Methadonpost Arnhem krijgt meer toeloop zes gewonden bij autobotsing MINISTER STUURT BRIEF 4 en dan dit noq ii UIT CBS-CIJFERS BLIJKT: Openbaar vervoer in Rotterdam mag uitbreiden OOK NEDERLANDSE DEELNAME Vernieuwing Brand Nieuw Ambulancepost Telegramactie ■h o p h 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 2 DON DERDAG 26 D C UTRECHT (ANP). Minis ter Albeda van Sociale Zaken heeft de werknemers bij de ziekenfondsen en de sociale verzekeringen (respectievelijk 6.500 en 20.000 mensen) per brief laten weten dat zij toch niet tot de trendvolgers beho ren. Dat betekent dat zij geen last zullen hebben van de sala riskortingen die volgens de be zuinigingsmaatregelen van de regering voor de trendvolgers zijn vastgesteld. (Va .Ver con *tUSI .olie ree' uit£ beL Air doe een voe de s Ml - Kraayenhof en Co. en Pelser, Hamelberg, Van Til en Co. als medeoprichters deel uitmaken. van trendvolgers (Van onze redactie binnenland) het \x/eer WEERRAPPOKTEN Een felle brand veroorzaakte woensdagmiddag grote schade aan een pomphuis op het tankopslagterrein van de Shell in Europoort. De brand ging zitten praktisch allemaal op school: circa een kwart op de i Albeda herziet lijst DEN HAAG (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn de volgens de bevolkingsstatistieken van het CBS 5.062 personen uit Suriname naar ons land geëmigreerd tegen 2.178 in dezelfde perio de van het vorige jaar. De emigratie naar Suriname beliep 1.013 personen tegen ver leden jaar 1.079. Van de Antillen kwamen 1.153 en naar de Antillen gingen 804 per sonen. De immigratie uit de landen rond de Middellandse Zee liep op van 7.772 naar 8.875 personen. Mede als gevolg van de grotere immi gratie steeg de bevolkingsgroei in de eer ste vijf maanden van dit jaar tot in totaal 36.982 personen tegen 31.338 in de eerste vijf maanden van het vorige jaar. Het bevolkingsoverschot beliep 25.325 perso nen en het immigratiesaldo was 12.164 personen groot. Eind mei telde Nederland 14.022.508 inwoners. Het aantal gesloten huwelijken bleef dalen en wel van verle den jaar 27.701 naar dit jaar 25.947. Dat is nog minder dan op 25 juli vorig jaar werd geregistreerd, toen ook al van een slecht seizoen moest worden gespro ken, aldus een woordvoerder van de 12 14 12 12 12 13 14 12 15 12 10 22 21 12 17 13 12 12 9 12 12 10 16 15 13 18 20 18 12 19 12 11 20 16 11 12 11 18 19 25 22 ARNHEM (ANP). Het aantal drugs verslaafden dat vorig jaar bij de metha donpost om hulp kwam vragen is met ruim veertig procent toegenomen. In to taal werden er vorig jaar aan de post bijna negenduizend bezoeken afgelegd door een groep van 181 verslaafden. In 1977 telde men nog 127 verslaafden, aldus het jaar verslag van de GG en GD in Arnhem. ZOETERWOUDE. De leden van de Industriebond FNV bij Heineken in Zoe- terwoude hebben met grote meerderheid het voorlopige akkoord over een nieuwe CAO afgewezen. Omdat ook bij andere Heineken-vestigingen (onder andere in Den Bosch en Amsterdam) geen meerder heid was te vinden voor dit CAO-akkoord, betekent dit besluit van de leden dat de onderhandelaars van de bond hoogst waarschijnlijk om heropening van de on- derhandelingen zullen gaan vragen. Voornaamste bezwaar van de leden was de regeling voor de invoering van zoge naamde roostervrije dagen. Dat zijn door het bedrijf vastgestelde, verplicht op te nemen snipperdagen. In het voorlopige akkoord stond dat iedereen bij Heineken twee van dergelijke roostervrije dagen zou krijgen. De leden zijn het hier niet mee eens. Zij vinden dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen de werkne mers die in ploegendiensten werken en mensen die een gewone dagtaak hebben. De bonden hadden aan het begin van de onderhandelingen een 35-urige werkweek geëist voor het personeel van de dag dienst, terwijl de ploegendiensten moes ten worden omgezet in een systeem op basis van vijf ploegen met een gemiddelde werktijd van 33,6 uur per week. Volgens het jaarverslag is het werk op de hulppost nog steeds in ontwikkeling. Er bestaan nog geen eensluidende opvat tingen over de functie die methadonver- strekking zou moeten hebben en over de manier waarop het drugsprobleem het beste kan worden aangepakt. Wel is dui delijk dat naast het verstrekken van me thadon de cliënt de mogelijkheid moet hebben tot medische en maatschappelijke hulp en begeleiding, aldus het verslag. beherende gemeentelijke dienst. De begroting voor de openluchtbaden gaat uit van een gemiddeld jaarlijks bezoekersaantal van 800.000. Als het zo doorgaat wordt net als vorig jaar Volgens de politie reed een van de twee bij het ongeval betrokken auto’s een voor- rangsweg op toen daar een andere wagen DEN HAAG (ANP). Het aantal ingeschrevenen bij het onderwijs bedroeg in 1977/1978 ruim 3,8 miljoen, ofwel meer dan een kwart van de hele Nederlandse bevolking. Ongeveer 93 pet van hen volgt volledig dagon derwijs. Circa 260.000 personen nemen deel aan het partiële onderwijs. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Behalve de teruggang bij het kleuter- en basisonderwijs door de geboortedaling in de zestiger jaren, is bij de overige school soorten van het volledig dagonderwijs over de hele linie een stijging ten opzichte van 1976 te constateren. Bij het niet volledig dagonderwijs is vooral het aantal vrouwelijke leerlingen bij het partieel VWO/HAVO/MAVO sterk toegenomen (a 43 pet.). Het CBS ziet als belangrijkste oorzaak hiervan de mogelijkheid dit soort onderwijs overdag te volgen. In 20 jaar is het aantal vierjarige schoolgaanders met meer dan de helft toegenomen en bedraagt thans 95 pet. Ook de zesjarigen HOLTEN (ANP). Een botsing tussen twee personenauto’s heeft gisteren het leven gekost aan drie personen. Zes men sen liggen gewond in een ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde in de gemeente Holten. gepaard met metershoge vlammen en veel rook. Het vuur werd in korte tijd succesvol bestreden door de brandweercorpsen van Rozenburg, Rotterdam en de bedrijfsbrandweer van de oliemaatschappij. De gemeente Amsterdam krijgt van mi nister Wiegel van Binnenlandse Zaken geld om de cellen in het hoofdbureau van politie te vernieuwen. Het geld komt ech ter pas in 1981 omdat Wiegel op dit mo ment krap bij kas zit. De gemeente Am sterdam is echter, gezien de urgentie van de situatie, bereid de vernieuwbouw te financieren. De vernieuwing van het cel lencomplex op het Amsterdamse hoofd bureau is noodzakelijk omdat met name vreemdelingen langdurig in het complex worden ondergebracht als gevolg van per soneelstekort in het huis van bewaring. De cellen zijn daarvoor echter totaal onge schikt. De RET kampt al maanden met forse personeelstekorten. Het ziekteverzuim is sterk opgelopen (tot 16 procent), omdat chauffeurs en trambestuurders soms de kans niet krijgen om vrije dagen op te nemen. Dit heeft er weer toe geleid dat de RET op werkdagen op „zondagsschema” rijdt Op het tankopslagterrein van Shell in Europoort is gistermiddag brand uitge broken in een pomphuis. Het vuur is in een half uur bedwongen. De brand ging gepaard met metershoge vlammen en een rookontwikkeling, die tot ver in de omtrek te zien was. Het vuur is bestreden door de bedr ij fsbr and weren van Shell en BP en de korpsen van Rozenburg en Rotterdam. Volgens een woordvoerder van Shell heb ben leidingen gevuld met ruwe olie vlam gevat. Deze moeten eerst uitbranden, voordat de brandweer het bluswerk kan afmaken. Voor uitbreiding van het personeelsbe stand was toestemming uit Den Haag no dig omdat het vervoerbedrijf onder finan ciële curatele staat van het ministerie. Het departement draagt de tekorten. KOUDEKERKE (ANP). Het las- en constructiebedrijf Thomassen BV in Kou dekerke (Walcheren), dochter van het Rijn-Schelde-Verolme concern, gaat toch dicht. Dit heeft de directie van het RSV- concem aan de vakbonden laten weten. De 40 werknemers van Thomassen zullen allen ondergebracht worden bij de Konin klijke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen, waar een grote vraag is naar ge schoold personeel. De produktie van Thomassen in Koude kerke zou alleen voortgezet kunnen wor den na ingrijpende modernisering van het bedrijf. RSV had al eerder aan de vakbon den laten weten dat een dergelijke finan ciële ingreep niet haalbaar zou zijn. Het personeel van Thomassen heeft en kele maanden geleden protestacties ge voerd bij het moederbedrijf Thomassen Holland BV in De Steeg voor het openhou den van de Koudekerkse vestiging. De vakbonden zijn boos over het besluit van RSV, temeer daar het overleg met de bonden over deze zaak volgens hen nog niet afgesloten zou zijn. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: AMSTERDAM (ANP). Het slechte zomerweer heeft de Amster damse openluchtbaden het tot nu» toe slechtste seizoen van de afgelo pen jaren bezorgd. Tot gisteren be zochten dit jaar ruim 252.600 men sen de zes openluchtbaden in de hoofdstad. 20 21 22 18 22 18 21 19 21 23 14 30 28 17 30 23 24 27 20 26 25 17 29 25 25 32 M 32 23 26 20 26 28 19 25 25 27 25 30 32 Zeven personen zijn meer dan tweehon- derdmaal bij de methadonpost geweest, maar er waren er ook die slechts éénmaal hun neus lieten zien. De GG en GD ziet in het verstrekken van methadon (een min der gevaarlijke vervanging voor heroïne) een poging om het vaak criminele gedrag van zwaarverslaafden te verminderen. ken geeft ons wel te denken over het inzicht in deze materie dat men in rege ringskringen meent te hebben”, zo stelt zij. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis wzw wzw wzw wzw zw w w wzw wzw z zw no windst. zw o windst. windst w zzw windst windst. n windst. wnw windst nw o zw nnw windst. windst. o windst. windst. verand. w windst nno wzw ozo De krac nem bela dig na v Carl bela pijei steil van den De over ruin kaai Can steu vaal vaai Ee best Ven extr vooi nieu van Car D< de alt tui wi bii fe< de aa Zc ai d< k( (o re ei 1. bew. 1. bew. onbew. mist onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. h. bew. mist mist 1. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. h. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. L mei keu tiev ven deg ner de bij rin. E tie der gel ree opi mo toe bi p: g< r< d VI P er m 10; WI te m d« D ze Vê daarvan ruim de helft gehaald, aldus de woordvoerder. Uitgaande van een en treeprijs van twee gulden per bezoeker, betekent dit een tekort op de begroting van 800.000 gulden. naderde. De auto’s zouden met grote snel heid tegen elkaar gebotst zijn. Twee inzit tenden waren op slag dood. Een zwaar gewonde overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Van de zes mensen die gewond in een ziekenhuis zijn opgenomen, zijn er twee ernstig gewond, aldus de politie. Het bezoek aan de vier gewone overdekte baden in de stad vertoont het normale beeld: een matige belangstel ling van zwemmers tijdens de zomer maanden. Het overdekte deel van het pas geopende Mirandabad trekt wel veel bezoekers. Dat is te danken aan het bijzondere karakter van het bad, aldus de woordvoerder. Het Mirandabad was het eerste zogenaamdè recreatiezwem- bad in Nederland: een bad waar bezoe kers naast het zwemmen op diverse an dere manieren sportief actief kunnen zijn. Tijdens het debat over deze maatrege len in de Tweede Kamer in juni had Albeda op verzoek van Kamerleden een lijstje van trendvolgers gegeven, waarbij ook de werknemers bij de ziekenfondsen en sociale verzekeringen werden ge noemd. In het definitieve „trendvolgers- lijstje”, dat dezer dagen in de Staatscou rant zal worden gepubliceerd, zullen ze niet meer voorkomen. De vakbonden had- VRIJDAG 27 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.53 uur, onder 21.38 uur Maan op 09.23 uur, onder 23.00 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.32 uur en 17.55 uur Laagwater 02.26 uur en 14.43 uur Droog met zonnige perioden. Middagtempera- turen van 20-26 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum temp. omstreeks 14 graden. Maximumtemp, om streeks: 23 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ïT o, -SS Weer in binnen- en buitenland Het WD-kamerlid Joekes meent dat er een nieuw guldenstuk moet komen waar op het streven naar energiebesparing en natuurbehoud tot uitdrukking worden ge bracht. In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van Financiën zegt Joe kes dat indien de regering met zijn verlan gen akkoord gaat, ter bestrijding van de extrakosten een oplage van bedoelde gul dens in zilver geslagen zou kunnen wor den voor de verzamelaars in Nederland en daar buiten. Naar zijn mening bestaat voor een dergelijke uitgave belangstel ling. Waarom heeft de Rijnmond nog geen centrale post ambulancevervoer en waar om heeft het Rijnmondbestuur daarover geen besprekingen gevoerd met de GG en GD in Rotterdam, die over de grootste ziekenwagendienst beschikt? Dat zijn twee vragen die de Rijnmondraadsleden F. Neleman-Prins en F. Kerkhoven (beide (PvdA) hebben gesteld aan het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond. Het bestuur had op 1 juli voor een centrale post moeten zorgen, vinden de PvdA’ers, omdat op die dag de wet ambu lancevervoer in werking trad. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken ging het in de Kamer om een opsomming uit het blote hoofd van de minister. Bij nadere be schouwing bleken de twee groepen er niet op thuis te horen vanwege „de andere beloningstechnieken waarmee bij de CAO-onderhandelingen in deze sectoren wordt gewerkt”. De woordvoerder kon nog niet zeggen of ook andere groepen van het trendvolgerslijstje geschrapt zul len worden. „In de bedrijfstak ziekenfondsen en so ciale verzekeringen worden al jarenlang onafhankelijke CAO-onderhandelingen gevoerd”, aldus bestuurster M. Ramak van de Dienstenbonden FNV. „De CAO voor de sociale verzekeringen voor dit jaar was al rond en die voor de zieken fondsen op enkele immateriële zaken na ook, toen bleek dat minister Albeda ons tot de categorie van de trendvolgers wilde rekenen. Wij hebben hem er toen op gewe zen dat die vlieger niet opging en na een gesprek op bet ministerie zijn de beide categorieën inderdaad van het voorlopige lijstje geschrapt. Deze hele gang van za- De groep, waarvan de naam bekend zal worden gemaakt nadat de goedkeuring is verkregen van de betreffende beroepsor ganisaties, zal statutair gevestigd zijn in Zürich. Het hoofdkantoor is in Amster dam. De groep heeft kantoren in alle belangrijke steden van de wereld. In het eigen nationale gebied blijft de naamvoe ring van de firma’s ongewijzigd. In samenhang met de vorming van de internationale groep hebben Klynveld Kraayenhof en Co. en Pelser, Hamelberg, Van Til en Co. besloten besprekingen te beginnen met het doel tot samenvoeging van hun praktijken te geraken, zo hebben zij meegedeeld. De twee maatschappijen tellen in totaal 2.000 personeelsleden. Klynveld Kraayen hof en Co. beschikt over 30 kantoren in Europa, waarvan 19 in Nederland, alsme de over elf kantoren buiten Europa. Pel ser, Hamelberg, Van Til en Co. heeft vesti gingen in twaalf steden in Nederland en een in België. De ondernemingsraden zijn van de ontwikkelingen op de hoogte gesteld. De doelstelling van de nieuwe internationale federatie is voor de inter nationaal werkzame cliënten van de be trokken firma’s accountantswerkzaamhe den te verrichten, met inbegrip van advie zen op het gebied van belastingen, organi satievraagstukken en dergelijke. Deze cliënten kunnen in het moederland beschikken over de ervaring en deskun digheid van landgenoten, gecombineerd met die van vooraanstaande nationale fir ma’s in het buitenland. Amnesty International is gisteren een telegramactie begonnen voor de vrijlating van de Chinese politieke gevangene me vrouw Fu Yuehua, die begin dit jaar is gearresteerd. Daarna is zij volgens het Chinese dissidententijdschrift „Tansuo" vastgehouden in het opvangcentrum van de Gongdeling-gevangenis in Peking. Ook zou zij zijn gemarteld. Het is niet bekend waar Fu Yuehua thans verblijft en wat de tegen haar ingediende aanklacht inhoudt. Amnesty heeft telegrammen met verzoe ken tot vrijlating gestuurd aan premier Hua Quofeng en de burgemeester van Peking, Lin Hujia. AMSTERDAM (ANP). Er is een nieuwe internationale groep van accoun- tantsfirma’s gevormd, waarvan in Nederland de maatschappijen Klynveld kleuterschool en ongeveer driekwart bij het basisonderwijs. Volgens de CBS-cijfers is voorts meer dan de helft van de twaalfjarigen al bij het voortgezet ondewijs, van de meisjes is dat zelfs rond 60 pet. Het percentage dat op die leeftijd nog op de ROTTERDAM (ANP). Het Rotter dams openbaar vervoerbedrijf RET mag het rijdend personeel uitbreiden met 137 man. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft daar toestemming voor ge geven, zo heeft het Rotterdamse stadhuis gisteren laten weten. den voor deze zaak bij de minister aan de bel getrokken. lagere school zit is sinds 1958 sterk teruggelopen. Dit komt vooral door vermindering van het zitten blijven op de lagere school. Verder is in het voortgezet onderwijs het aandeel van het VWO/ HAVO/MAVO fors toegenomen: sinds 1958 bij de jongens met 60 pet en bij de meisjes met 79 pet. Bij het lager beroepsonderwijs liep het aantal meisjes aanzienlijk terug. De jeugd volgt steeds langer onderwijs. Drieëntachtig pct. van de jongens van 14 tot 18 jaar ontvangt nog volledig dagonderwijs. Bij de meisjes in die leeftijdsgroep is dat 76 pet. Het aantal leerlingen in genoemde leeftijdsgroep dat helemaal geen onderwijs meer volgt, is bij jongens 65.000 en bij meisjes 114.000. 0 0 0 o o o o 0.1 o o 0.2 0 0 o o o o o 0.3 0 0 o o o o o o o o o 1 o o 16 0.2 0 0 o o o

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2