Wegens extra belasting op overwinsten Vrouw aan het roer Amnestie voor militairen in Portugal Weer arrestatie Desai en Singh in de clinch vijf Iraniërs in W.-Duitsland Miljardenorder Belgisch leger om meerderheid (Nog) niet The Times: geen zinnig woord Zeven banken genationaliseerd Campagne McDonnell Douglas Reputatie DC-10 moet worden opgevijzeld r Klassiek Augusta Peaux and Spiegel Knollentuin euw lat er waar- ig en m ge in de Joe- ;rlan- an de e gul- wor- nd en istaat gstel- ing n mi- aken i van ech- mo- Am- i van w te t cel- oofd- lame iplex i per- iring. mge- C. Golterman-Van Dijk 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 DONDERDAG 26 JULI door Nico Scheepmaker ictie post r (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In de Verenigde Staten is een harde confrontatie te verwachten ‘tussen president Carter en de .olie-industrie. Tijdens een rechtstreeks door de televisie uitgezonden persconferentie beloofde Carter gisteren het Amerikaanse volk „alles te doen wat in mijn macht ligt” een extra-belasting door te voeren op de overwinsten van de oliemaatschappijen. I tnjfel Carter botst met olie-industrie Het is duidelijk dat de (Van onze redactie buitenland) 4 voor Nicaragua (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De Europese Gemeenschap zal in totaal bijna zes miljoen Nu is het met allengs populair geworden en daardoor klassiek genoemde gedichten natuurlijk wel zo, dat zij hun populariteit soms te danken hebben aan het feit dat een bloemlezer ze in zijn veelgelezen bloemlezing opnam, waardoor bijvoor beeld bepaalde gedichten van Gerrit Ach terberg dankzij Rodenko’s bloemlezing „Voorbij de laatste stad” door zoveel meer mensen zoveel vaker gelezen werden dan gedichten die niet in de bloemlezing wer den opgenomen, dat er een vertekening is ontstaan. Waarom vind ik bijvoorbeeld Han G. Hoekstra’s gedicht „Ik heb een ceder in mijn tuin geplant, gij kunt het zien, gij schijnt het niet te willen” een klassiek gedicht, en waarom is het een van de weinige gedichten die ik uit mijn hoofd ken? Omdat ik het, tijdens een of andere schoolcompetitie, als verplicht gedicht een keer of tien hoorde voordragen. Zo kan het zijn dat Hans Warren, door onbe kende gedichten van (nagenoeg) onbeken de dichters op te nemen, de grondslag heeft gelegd voor een reeks nieuwe klas sieke gedichten. Aad Nuis had wel gelijk toen hij in de Haagse Post schreef dat de Spiegel der Nederlandse poëzie een rare knollentuin is, maar ook in een knollentuin kun je in je knollentuin zijn. Het wachten is alleen nog wel op de definitieve bloemlezing bij de meerderheid van stemmen. Isbe- j no- nan- Het oun- veld iters LISSABON. Het Portugese parle ment heeft gisteren opnieuw zijn goed keuring gehecht aan de omstreden amnes tiewet voor politieke en militaire misdrij ven sinds de Anjerrevolutie in 1974. Tot degenen die van de amnestie zouden kun nen profiteren behoort generaal Antonio de Spinola, die in mei 1975 betrokken was bij een rechtse staatsgreep tegen de rege ring. Het Portugese parlement had de amnes tie al in april goedgekeurd, maar presi dent Eanes maakte de wet ongedaan door gebruik te maken van zijn grondwettelijk recht van veto. Nu het parlement zich opnieuw heeft uitgesproken voor de wet moet Eanes volgens de grondwet de wet toch tekenen. de Amerikaanse invoer van olie in 1990 tot de helft van de huidige import terug te brengen worden op ongeveer 285 miljard gulden geschat. De olie-industrie heeft verklaard dat de procedure van de luchtvaartmaatschap pij, American Airlines, te hebben veroor zaakt dat de motor afbrak, een procedure die ook door Continental Airlines in de VS werd gevolgd, terwijl voorts aan het licht kwam dat bij talrijke DC-10’s van Ameri kaanse maatschappijen scheurtjes in de motorophanging zaten. Douglas is in het bijzonder bevreesd dat de ongelukken die de DC-10 tot dusver zijn overkomen (Chicago, de Turkse DC- 10 bij Parijs in 1974 die een luik verloor en bijna zo’n ongeluk in 1972 met een DC-10 van American Airlines), gevolgd door het startverbod, bij publiek en luchtvaart maatschappij en dezelfde negatieve repu tatie zal achterlaten als in het begin van de jaren vijftig de Lockheed Electra. Bij een aantal vliegtuigen van dit type braken vleugels af daardoor zij veronge lukten en vele tientallen passagiers om het leven kwamen. Weliswaar werd toen ook bij de KLM de vleugelconstructie verbeterd, maar afnemers en consumen ten hadden geen vertrouwen meer in de Electra en het toestel werd als passagiers vliegtuig (hij heet nu Orion) niet meer verkocht. Met zijn campagne „Cleared fpr take off” wil Douglas zulk een onheil trachten af te wenden. De maatschappij had voor zulk een actie in 1975, na de ramp bij Parijs, ook al een functionaris voor deze taak aangewezen, maar de man kreeg vrijwel geen budget en moest zijn werkge bied beperkt houden tot het Amerikaanse continent. oliemaatschappijen bij een hogere belas tingheffing op de overwinsten minder geld kunnen besteden aan het winnen van meer olie in eigen land. Als de nieuwe belasting niet zal worden doorgevoerd zou die winning tegen medio volgend jaar kunnen zijn gestegen met ongeveer twee miljoen vaten per dag, zo wordt gezegd. Door de nieuwe heffing wordt die hoeveelheid volgens de olie- industrie gehalveerd. Het Huis van Afgevaardigden heeft een hindernis opgeworpen voor Carters plan in noodgevallen een rantsoenering van bezine op te leggen aan het Amerikaanse volk. Een wijzigingsvoorstel van de Repu blikeinen waarin werd geëist dat het Con gres een rantsoeneringsbesluit te allen tijde moet goedkeuren werd met 232 tegen 187 stemmen aangenomen. President Carter heeft de New Yorkse bankier en staatssecretaris in de regering- Nixon) Paul Volcker benoemd tot presi dent van de Centrale Bank van de Ver enigde Staten, de Federal Reserve Board. De voorganger van Volcker, William Mil ler werd vorige week benoemd tot minis ter van Financiën. Miller volgde op zijn beurt Michael Blumenthal op die in het kader van de kabinetsreorganisatie werd vervangen. De benoeming van Volcker moet nog door de Senaat worden goedge keurd. De reacties op Volckers benoe ming waren gisteren overwegend positief. De voormalig hoofdredacteur van het weekblad Time, Hedley Donovan, is be noemd tot bijzonder adviseur voor buiten landse en binnenlandse politiek. eerste berichten is de situatie met de komst van Sandy Ervin er voor de kadetten niet gemakkelijker op geworden. de verkeerstorens beslo ten hebben niet te staken en dat er plannen bestaan Laat ik mijzelf als voorbeeld nemen. Ik keek nogal verbaasd op van ene Augusta Peaux, 1859-1944, die met vijf gedichten bekende dichters als Hoomik, Engelman en Den Brabander aftroefde. Ik vind het bekwame gedichten, maar klassiek zullen zij nooit worden. Interessanter is Jos de Haes, een Vlaming, maar een Elsschot is hij niet, al draagt hij evenveel gedichten bij. Van J. Decroos, drie gedichten, kan ik geen brood bakken, maar de mij totaal onbekende Adrie van Griensven, 32 jaar oud, draagt een drietal belangwekkende gedichten bij, en dat geldt ook voor drie gedichtjes van A. J. D. van Oosten: „Zij is vijf jaar, een kleine blonde vrouw; haar vader noch haar moeder lezen in haar hun trekken terug het eigen wezen groeit bij dit kind zoo sterk uit plooi en vouw dat wij de vreemde die zij is, reeds vreezen”. >tter- mag t 137 Wa- r ge- Ihuis all in dtge- is in ging a een itrek or de P en dam. heb- vlam iden, kan geen vaar- rover rG en >otste zijn leden beide elijks Rijn- r een in de mbu- Bij de samenstelling van de Spiegel van de Nederlandse poëzie heeft Hans Warren kennelijk getracht zoveel mogelijk dich ters van de twintigste eeuw op te nemen, en van die dichters hun beste gedichten: van de meesten één (101 dichters), van een groot aantal twee (61 dichters), van een beduidend kleiner aantal drie (34 dich ters), van een redelijk aantal vijf (27 dich ters), van een handjevol zes (5 dichters, waaronder zes hele korte van Willem Hus- sem die we voor één mogen rekenen), en van toch nog een fiks aantal tien (17 dichters). In totaal heeft Hans Warren van 245 dichters 660 gedichten geselecteerd, dus allicht dat daar een paar goeie bij zitten. Ik heb heel wat klassiek geworden regels teruggevonden, van „domweg gelukkig in de Dapperstraat” tot „want tussen droom en daad staan wetten in de weg en prakti sche bezwaren”, maar „ik heb een ceder in mijn tuin geplant”, „en de boer hij ploegde voort”, „visser van ma yuan”, „ik tracht op poëtische wijze”, „ik geloof in een rivier” heb ik tevergeefs gezocht. brse m is ndat s de p te it de ma” Lang niet slecht, toch? Maar ja, ik kan zonder veel moeite tien betere gedichten noemen van Lucebert, of van Hoomik, of van K. Schippers, of vanMaar ja, zo blijf je aan de gang. Als je echt de 660 beste gedichten die in de 20ste eeuw ge schreven werden zou bloemlezen, had je aan een stuk of dertig dichters al genoeg. Geen „denkend aan Holland zie ik brede rivieren”, wel „alleen in mijn gedichten kan ik wonen”. Wel „Ik ging naar Bommel om de brug te zien”, niet „de idioot in het bad”. Het blad is het produkt van een groep journalis ten die nog steeds in dienst zijn van The Ti mes, ook al hebben zij van de EG) gisteren meegedeeld, gekregen geen gelden meer van het pu bliek aan te nemen. Binnenkort zal wor den meegedeeld onder welke voorwaar den ze mogen blijven werken, aldus de regering. BREMEN. De Westduitse politie heeft gisteren opnieuw vijf Iraniërs gearresteerd die worden verdacht van geweldpleging en andere misdrij ven tegen landgenoten in de Bondsre publiek. Eerder werden in verband hiermee al dertien arrestaties ver richt. De Iraniërs zouden in West- Duitsland jacht maken op landgeno ten die volgens hen zijn opgetreden als handlangers van de SAVAK, de inmiddels opgeheven geheime dienst van de sjah. Intussen heeft het Nationaal Front, een van de oudste politieke groepe ringen in Iran, gevraagd om belang rijke wijzigingen in de voorlopige re gering van premier Bazargan. Ook zou de machtige Revolutionaire Raad moeten worden ontbonden, aldus Na tionaal Front. Een islamitische rechtbank heeft gisteren de voormalige minister van Gezondheid tijdens het bewind van de sjah veroordeeld tot levenslang. Het is voor het eerst dat een minister van het verdreven bewind bij zijn berechting niet tot de doodstraf wordt veroordeeld. Tot nu toe zijn al zeven oud-ministers ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. EG: zes miljoen Ook dat ene kwatrijn van C. Golterman- Van Dijk, en daarmee uitverkoren boven Gomperts, Nord, Dendermonde, Van Wa- geningen. Annie M. G. Schmidt en vele anderen, mag er wezen: „Ik ben een stad tegen mijzelf verdeeld; De vijand ben ik van mijn evenbeeld; De linker hand is ’t die de wonden slaat, De rechter, die ze balsemt en weer heelt”. (Van onze redactie buitenland) ST. LOUIS. Fabrikant McDonnell Douglas van de DC-10 heeft besloten begin augustus een wereldomvattende campagne te lanceren om de geschon den reputatie van de DC-10 weer snel op te vijzelen. Douglas is van oordeel dat de DC-10 altijd een veilig en goed ontworpen vlieg tuig is geweest, ondanks de constructie wijzigingen die als uitvloeisel van de ramp bij Chicago eind mei in opdracht van de federale luchtvaartinspectie van de VS in de komende twee jaar moeten worden aangebracht aan de motorophanging. „We hebben besloten iedereen opnieuw ervan te verzekeren dat de DC-10 ge maakt wordt door een bedrijf dat techno logisch zijn sporen heeft verdiend en zeer wel in staat is een geavanceerd produkt af te leveren. De DC-10 vervoert dagelijks meer dan 100.000 passagiers naar 160 ste den in 88 landen”, zo heeft McDonnell Douglas’ verantwoordelijke man voor de ze campagne, John Bickers, verklaard vanuit het hoofdkantoor in St. Louis. Bickers kondigde aan dat de campagne zal worden gevoerd onder het motto „Cle ared for take-off”, een slagzin met meer dan alleen de betekenis uit het luchtver keer dat het vliegtuig toestemming heeft (opnieuw) op te stijgen. Het motto sugge reert tegelijk dat met de DC-10 blijkbaar eigenlijk nooit iets aan de hand is geweest. De DC-10 heeft over de hele wereld behalve in Joegoslavië zestien (in Euro pa) tot 37 dagen (in de VS) een startverbod gehad, nadat uit het onderzoek naar de ramp bij Chicago de indruk was ontstaan dat een constructiefout de oorzaak was van de ramp die op 25 mei jl. aan 273 personen het leven heeft gekost Later bleek een onjuiste onderhouds- het bijhouden van het Ti- mes-archief met knipsels dedeling: ..Deze speciale uit andere dagbladen. legd omdat de mannen in advertentie gaat over een van de zich het snelst ont wikkelende samenlevin gen Het artikel dat om de Bank of England daarop volgt, eindigt ab- per opbod te verkopen. Voorts meldt de (nog) niet The Times uit blijk baar betrouwbare bron nen dat er geheime onder- handelingen gaande zijn tussen president Carter en premier Thatcher om het Verenigd Koninkrijk („nog) niet Thé Times” het door het stichten van de grootst mogelijke ver- tot de 51ste Amerikaanse staat uit te roepen, waar- bij Windsor Castle, het warring gemunt heeft op buitenverblijf van konin- de ondermijning van de Elizabeth, gebruikt slaperigheid die zich door het uitblijven van de éch te Times van Engeland heeft meester gemaakt. De olie-industrie heeft verklaard zich krachtig te verzetten tegen Carters voor nemens. „Wij blijven geloven dat nieuwe belastingen boven de al bestaande onno dig zijn”, aldus president-directeur Dibo- na van het American Petroleum Institute. Carter vroeg het Congres gisteren zijn belastingplannen voor de oliemaatschap pijen te steunen omdat anders zijn doel stellingen voor een drastische beperking van het energieverbruik niet zouden wor den gehaald. Door de extra-belastingheffing op de overwinsten van de olie-industrie zou ruim 140 miljard dollar extra in de Ameri kaanse schatkist komen. Met dit geld wil Carter een nieuw energieprogramma steunen. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Carters voorstellen aan vaard. Een financiële commissie uit de Senaat bestudeert de plannen van de president. Verschillende commissieleden willen de extra-belastingheffing niet laten gelden voor onafhankelijke olieproducenten en nieuw ontdekte olie. Dit zou een „verlies” van 55 miljard dollar opleveren, zo heeft Carter laten becijferen. De kosten van het plan dat tot doel heeft Ook de visserij- en bosbouwbedrijven alsmede de mijnindustrie en de spaarban ken zullen worden genaast. Particuliere verzekeringsmaatschappijen worden ech ter met rust gelaten. De regering liet ver der weten, dat schulden aan het buiten land zullen worden afgelost. Een uitzon dering werd gemaakt voor leningen die Somoza indertijd heeft gedaan bij Argen tinië en Israel voor de aankoop van wapens. In de Verenigde Staten zijn gisteren de consul-generaal van de Dominicaanse Re publiek in de VS en drie andere personen aangehouden. Zij zouden tijdens de bur geroorlog in Nicaragua hebben gepro beerd grote hoeveelheden wapens te leve ren aan de sandinisten in hun strijd tegen Somoza. buitenverblijf van konin gin zal worden als het zomer verblijf voor de Ameri kaanse president. Op de achterpagina staat een grote adverten tie voor het nieuwe dag blad zelf, met een foto van een locomotief die blijk baar iets te ver is doorge reden en zich door de muur van het station heen naar buiten heeft gestort. BRUSSEL (ANP). De aankoop van bijna 1200 gepantserde personeelsvoertui- gen voor het Belgische leger zal België ongeveer 1,6 miljard gulden kosten. Dit bedrag dient in acht jaar te worden betaald. Minister Paul Vanden Boeynants deelde gisteren mee dat de voertuigen nu onge veer een miljard gulden zouden kosten. Als gevolg van inflatie en andere kosten zal de prijs aan het eind van het aanschaf- fingsprogramma echter zijn opgelopen met 600 miljoen gulden. België wil voor de legervoertuigen geen douanerechten betalen, zich daarmee be roepend op het Verdrag van Rome. Dit verdrag voorziet in vrijstelling van deze rechten voor de invoer van militair mate rieel dat noodzakelijk is voor de veiligheid van de staat. gulden beschikbaar stellen voor de wederopbouw van Nicaragua, zo heeft de Europese Commissie (het dagelijks bestuur Het land krijgt een spoedhulp van 540.000 gulden. Voorts steekt de EG onge veer 5,4 miljoen in speciale projecten in Nicaragua, waarover nog nader overleg zal worden gepleegd. De bedragen wer den bekendgemaakt na een onderhoud van Europees commissaris Haferkamp met de speciale afgezant van de nieuwe regering in Nicaragua, Eduardo Kuhl. Volgens Kuhl heeft de gevluchte dictator Somoza tijdens zijn bewind voor zes mil jard schade toegebracht aan het land. Het PvdA-kamerlid Knol heeft minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking intussen gevraagd, Nicaragua op de lijst van concentratielanden te zetten. Dit zijn landen die extra ontwikkelingshulp krijgen. De Nicaraguaanse regering maakte gis teren bekend, dat met onmiddellijke in gang zeven particuliere banken en finan cieringsmaatschappijen zijn genationali seerd. De aandeelhouders krijgen een ver goeding. De vier buitenlandse banken die in Nicaragua opereren hebben opdracht NEW DELHI (AP/AFP/Reuter). De demissionaire premier van India Desai en zijn rivaal Singh hebben gisteren lijsten van respectievelijk 279 en 280 parlements leden van wie zij steun verwachten, overhandigd aan de Indiase president Reddy. Het Indiase parlement telt echter slechts 544 leden, zodat Reddy zal moeten uitzoeken in hoeverre de lijsten kloppen. Vermoed wordt dat beiden de Akali Dal- partij, een groep van negen parlementsle den die zich gisteren onafhankelijk heeft verklaard, hebben opgevoerd. President Reddy heeft aangekondigd dat als een van beiden een duidelijke meerderheid heeft, deze de opdracht krijgt om een kabinet te formeren. ri- Strak kijken deze Amerikaanse kadetten voor zich uit. Voor het eerst in de 134-jarige geschiedenis van de marine-academie zwaait een vrouwelijke instructeur de scepter. Volgens de De verwarring slaat ook hard toe in de feiten over de krant zelf. Om te beginnen is het nummer, blijkbaar vooruitlopend op de feiten, gedateerd „augustus 1979”, terwijl op de frontpagina de prijs van een los exemplaar als 2,75 wordt vermeld; op de achterzijde is de krant 60 cent duurder ge worden. i een ating me- lar is s het isuo” 1 van Ook kend at de oudt. rzoe- imier van De tekst daarbij is: „Wat zou u hebben kunnen doen als u beter op de hoogte was geweest. Koop de (nog) niet The Times". rupt met een verwijzing naar de niet-bestaande pagina 94 en is bovendien twee keer over elkaar op dezelfde pagina afge drukt. (Nog) niet The Times bevat en dat is een prestatie op zichzelf geen zinnig woord. Onder niet veel meer te doen dan de aankondiging „geen advertentie” staat de me- (Van onze redacteur in Groot-Brittannië) LONDEN. De geestelijke droogte waaronder de Brit nu al acht maanden lijdt omdat The Times lijfblad voor welgestel- den en belezen ar moedzaaiers nog steeds niet verschijnt, is gedeeltelijk opgehe ven door de onver wachte verschijning van een nieuw dagblad dat zich (nog) niet The Times noemt. Het blad is meteen met de grote primeur geko men dat dankzij de finan ciële hulp van een roeke loze multimiljonair de Britse regering binnen een jaar alle inkomsten belastingen zal af schaffen. In ruil voor deze onver wachte vorm van Derde Wereldhulp heeft Marga- reth Thatcher de genade loos rijke financier het al leenrecht geschonken op televisie-uitzendingen van de parlementszittin- gen. Het nieuwe dagblad, waarvan ieder artikel overigens opzienbarende primeurs bevat, weet ver der te melden dat de Brit se vorstin gisteren als ont bijt één enkel ei nuttigde, dat alle Britse luchtha vens door chaotische om standigheden zijn platge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3