in Frankrijk Akkoord over Wolvin ontsnapt China erkent sandinisten Nieuwe groep Opnieuw veroordeling VN-soldaten in Libanon Weer deel van Sinaï naar Egypte de grond staan Schippers uit Nederland vast ontslagen in Franse staal Drie doden bij aanrijding VN-militairen I I Damiate Pers mogelijk aan Concorde blijft Knorrige Grieken herdenken 5 jaar democratie 1 s achtergrond Reactor Grohnde 0? TOESTAND PALESTIJN KRITIEK Vliegtuigkaper geeft zich over Hogere straffen dan geëist Günther Wallraff IJmuider Courant afgeluisterd wordt afgebouwd i I i 1 VS Westduitse TV: 4 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 2 6 JULI 19 7 9 D O (Van onze redactie buitenland) ui zal x roon mei Urm ning won ruin- (Door Frans van Hasselt) Deze week is het vijf jaar geleden dat in Griekenland de junta viel of liever: in het niets oploste en de democratie werd hersteld. Men kan niet beweren dat het feit uitbundig is gevierd, al was er ook deze keer weer een feestelijke receptie bij de president van de republiek in de prachtige tuin die nog twaalf jaar geleden het persoonlijk domein was van de inmiddels verdreven koning Constantijn. badplaats Cannes in het hoofd geschoten en ligt sindsdien in coma. Zijn toestand is kritiek. KAFRA. De mobiele krijgsraad van het Nederlandse leger heeft giste ren acht militairen van het VN-deta- chement in Zuid-Libanon veroor deeld. (Van onze redactie buitenland) CANNES-BEIROET. Is rael is van Palestijnse en Syri sche zijde beschuldigd de moordaanslag op de Palestijn se leider Zoeheir Mohsen te hebben gepleegd. Mohsen werd gisteren in de Franse 1 «g B g' 1 - I (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ƒ147,50 7Ï Intussen hebben de Verenigde Naties hun vierduizend man tellende troepen macht in de Sinaï officieel opdracht gege ven, zich voor te bereiden op hun vertrek uit het woestijngebied. De Veiligheids raad besloot eerder deze week, dat de VN- troepen moeten worden vervangen door waarnemers. Israel is het daar niet mee eens. Verwacht wordt dat de terugtrek king van de VN-troepen tenminste enkele weken in beslag zal nemen. In die tijd zal Evenals op de eerste dag van de krijgs raad gaf president Kloots in veel gevallen hogere straffen dan auditeur-militair (de openbare aanklager in de militaire recht spraak) Bekkering had geëist. Een dienstplichtige uit Groningen werd vanwege hasj bezit veroordeeld tot 100 In het geding waren zeven wachtdelic- ten en één overtreding van de opiumwet. ROTTERDAM (ANP). Een nog onbe kend aantal Nederlandse schippers is vast komen te zitten in Noord-Frankrijk door de staking van de 150 sluiswachters in dit gebied. Zowel de Federatie van Schippersbon den te Rotterdam als het ministerie van Buitenlandse Zaken tasten in het duister omtrent het aantal Nederlanders dat zich in het gebied bevindt. De staking begon afgelopen maandag. De sluiswachters wil len hoger loon en protesteren tegen het feit dat sluizen en stuwen in het gebied sterk verouderd zijn. De Israëlische oppositieleider Peres heeft gisteren tijdens een driedaags be zoek aan Cairo benadrukt dat de PLO buiten de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten moet blijven. Hij riep voorts de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook op, deel te nemen aan de onderhandelingen over autonomie voor deze gebieden. boete of vier dagen gevangenisstraf(van- wege de overtreding van de opiumwet) en een gevangenisstraf van twee weken voor waardelijk, een proeftijd van twee jaar en 200 boete of acht dagen gevangenisstraf (vanwege het plegen van een misdrijf). De militairen hebben tien dagen de tijd bij het Hoger Militair Gerechtshof in Den Haag in beroep te gaan. Eén militair heeft hiertoe al besloten. PARIJS. Volgens het Franse blad Les Echos overweegt de Franse regering de luchtvaartmaatschappij Air France te ge lasten het supersonische straalvliegtuig Concorde aan de grond te houden. De exploitatiekosten als gevolg van de jong ste olieprijsverhoging zouden te hoog zijn geworden. ook Grieken die zeiden: Dat doet Kara manlis hier toch ook; alleen hij doet het na twee uur ’s nachts. De recente sluiting op regeringsbevel van alle nachtelijke vermaaksgelegen- heden, om benzine en energie te bespa ren, blijft op ieders tong. Het is ongetwij feld de meest botte maatregel die onder Karamanlis is afgekondigd en misschien wel een die hem veel stemmen en popu lariteit zal kosten. Niet in de laatste plaats natuurlijk van diegenen die nu niet alleen ’s nachts, maar ook overdag op straat komen te staan: musici, zan gers en zangeressen, kelners en portiers. Twee uur lijkt redelijk laat, maar het aantal Grieken en toeristen dat er mee te maken krijgt, valt niet te onderschatten. Zeker in de zomer en nog zekerder op zaterdagavonden loopt in dit land het aantal mensen dat om twee uur ’s nachts De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan brengt momenteel een bezoek van enkele dagen aan ons land. Minister Dajan en zijn echtgenote, omringd door een groot aantal veiligheidsmensen, werden gisteren op Schiphol verwelkomd door minister van der Klaauw. den uitgesloten”, aldus de Franse politie. Politieke waarnemers sluiten de mogelijk heid dat een rivaliserende Palestijnse groepering achter de aanslag zit, vrijwel geheel uit. De vrouw van Mohsen heeft gistermid dag verklaard dat haar man werd neerge schoten door twee mannen die hem bij zijn woning opwachtten. Een leek afkom stig te zijn uit een land aan de Middelland se Zee, de ander was een Westeuropees type. Het St. Roch hospitaal te Cannes, waar Mohsen werd opgenomen, verklaarde gis teravond dat de toestand van de man vrijwel hopeloos moet worden geacht. Hij is inmiddels overgebracht naar een zie kenhuis in Nice. De aanslag werd overigens gepleegd enkele uren voordat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Poncet een on derhoud had met de politieke leider van de PLO, Kaddoumi. Dit gesprek wordt gezien als een toenaderingspoging van Frankrijk tot de Palestijnen, nadat de socialisten Brandt en Kreisky eerder deze maand in Wenen een gesprek hadden met PLO-leider Arafat. Een verband tussen de aanslag en het gesprek in Parijs is voor alsnog niet duidelijk. De CDA-kamerleden Scholten en Gual- thérie van Weezel hebben Van der Klaauw gevraagd, in het gesprek met Dajan blijkt te geven van de Nederlandse ongerust heid over de recente Israëlische luchtaan vallen op Libanon waarbij „onschuldige burgers en weerloze kinderen het slacht offer worden”. Het Nederlands Palestina Komité heeft bij de regering geprotes teerd tegen het bezoek van Dajan. Het wijst er onder meer op, dat Dajan mede verantwoordelijk is voor „de Israëlische terreurbombardementen” op Libanon. DEN HAAG. Vanmiddag zijn in de Libanese hoofdstad Beiroet 150 Neder landse VN-militairen gearriveerd. Zij wa ren vanmorgen met een Deens charter- vliegtuig vanaf Schiphol vertrokken en zullen 150 collega’s in Zuid-Libanon aflos- sen, die hun VN-taak er op hebben zitten. De soldaten die worden afgelost keren vandaag in Nederland terug. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Werkgevers en vakbonden in de Franse staalindustrie hebben een akkoord bereikt over het lot van 21.000 werknemers die hun baan in deze verlies lijdende bedrijfstak zullen verliezen. In totaal 4800 arbieders gaan akkoord met vrijwillig ontslag. Zij krijgen 50.000 francs, ofwel ruim 25.000 gulden. Vierdui zend arbeiders worden omgeschoold en ruim twaalfduizend werknemers kunnen vrijwillig vervroeg uittreden. De communistische vakbond CGT is tegen het akkoord en heeft acties aange- kondigd voor de maand september. Toch wordt verwacht dat de grote arbeidson rust die in het voorjaar ontstond, voorbij zal zijn. Intussen zet minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken vandaag zijn be spreking voort met zijn Israëlische collega Mosje Dajan, die gisteren op Schiphol aankwam. Op de agenda staat onder meer de situatie in het Midden-Oosten. De luchtvaartproblemen tussen Israel en ons land zullen niet worden besproken, aldus Van der Klaauw. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Voc tabek van 1 waar perm van f kelijk re oï gelde rein het p Ho( dat e geen kend, slag haalt BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning Dir nemii derge Met c ziene tot 8 wonii verer De re W< enthc noerr hoor] desti; houd dat e bezw de b (Van onze redactie buitenland) BONN. Gedurende een periode van ongeveer twee maanden is in het voorjaar van 1974 in opdracht van de Bundesver- fassingsschutz (de Westduitse Binnen landse Veiligheidsdienst) de telefoon van de Westduitse schrijver Günther Wallraff afgeluisterd. In het Westduitse actualiteitenprogram ma Tagesthemen werd gisteravond op de televisie de brief getoond waarin het West duitse ministerie van Binnenlandse Za ken dat bevestigt. Op uitdrukkelijk verzoek van Wallraff, die grote bekendheid verwierf met zijn reportages over het handelen van het bou levardblad Bildzeitung alsmede enkele grote multinationals, werd hem door de bevoegde instanties meegedeeld dat de aanleiding tot het afluisteren van zijn tele foongesprekken zou zijn geweest dat hij in januari 1974 contact zou hebben gehad met de extremiste Margit Schiller. De schrijver ontkent ooit dit RAF-lid te heb ben ontmoet of gesproken. Günther Wallraff is van mening dat zijn toenmalige activiteiten tegen de Griekse junta in 1974 debet moeten zijn geweest aan de afluisteringsopdracht. Uit protest tegen het toenmalige kolonelsbewind ke tende hij zichzelf destijds vast op een plein in Athene. Hiervoor werd hij veroor deeld tot veertien maanden gevangenis straf. Volgens de brief werd kort na de veroordeling het afluisteren op de ge noemde data gestaakt. Volgens het officiële schrijven vormden de opgenomen gesprekken geen aanlei ding tegen de schrijver over te gaan tot juridische stappen en zijn de bandjes in middels vernietigd. Wallraff voelt zich echter zeer in de kuif gepikt en heeft een advocaat jn de arm genomen om te bekij ken op welke wijze langs gerechtelijke weg de namen van de voor deze inbreuk op zijn privacy verantwoordelijke perso nen bekend kunnen worden gemaakt. GROET (ANP). In het Noordholland- se plaatsje Groet (gemeente Schoorl) zijn vannacht twee Noorse toeristen en een Nederlander om het leven gekomen toen een automobilist door nog onbekende oor zaak op een groep wandelaars inreed. Het Nederlandse slachtoffer is de be stuurder van de auto, de 21-jarige Jacob Hagemeijer uit Spanbroek. Drie andere inzittenden zijn voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht, waar een van hen moest blijven. (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA. De vliegtuigka ping van een Fokker-27 van de lucht vaartmaatschappij van Bangladesj is gisteren geweldloos geëindigd. Na negen uur onderhandelen gaf een Bengaals sprekende man zich over aan de politie op het vliegveld van Calcutta. De man had eerder laten weten dat de kaping met twee andere mannen werd uitgevoerd. De kaper bleek een speelgoedpistool en een mes te hebben. De 43 passagiers van het gekaapte toestel bleven ongedeerd. De kaper wilde ongemerkt het vliegtuig verla ten toen de passagiers naar buiten kwamen, maar werd direct herkend en gearresteerd. nog niet naar bed wil in de honderddui zenden. Als die allemaal tegelijk naar huis moeten, is de stemming om te snij den en worden er heel onvriendelijke dingen tegen Karamanlis gezegd. Ook door diegenen die zich nog kort tevoren tot zijn aanhangers rekenden. De mineurstemming begint eigenlijk al na middernacht het is de zekerheid dat men op een niet zelf gekozen uur weg moet die een schaduw werpt over het hele tafereel. Men kijkt doorlopend op z’n horloge, waardoor de tijd vreemd genoeg langzamer lijkt te gaan lopen, maar zonder de voordelen daarvan. Men kan natuurlijk ook vóór twee uur naar huis, maar op dat idee komen niet velen. Tijdens die collectieve exodus is nergens een taxi te krijgen, onverlichte straten (het aantal tasj esroverij en neemt snel toe), voelt men zich vernederd, aan getast in zijn griek-zijn en kwaad. „Zelfs Papadopoulos heeft zoiets nooit durven doen”, hoor je algemeen. „Maar die heeft Theodorakis verboden” probeer den ik onlangs, waarop onmiddellijk iemand: beter een componist minder dan de hele nacht niks”. BRUSSEL (ANP). Politie en rijks wacht hebben gisteren in de omgeving van het Belgische Beaufayt bij Luik een gróotscheepse klopjacht gehouden op een wolvin, die ontsnapt was uit de kooi van haar particuliere eigenaar. Het dier was vanmorgen nog steeds niet gevonden. De wolvin behoort toe aan een echtpaar uit Beaufayt. Ze heeft steeds in gevangen schap geleefd. Onlangs had ze het leven geschonken aan drie jongen. Die jongen waren nu zes weken. Eergisteren had men de wolvin van haar kroost gescheiden. Om haar kalm te houden was ze verdoofd. Maar in de nacht van dinsdag op woens dag wist ze toch, door een gat te graven, uit haar kooi te ontsnappen. Tijdens de klopjacht werd de wolvin verschillende keren gezien. Air France heeft vier Concordes. De Franse overheid moet per jaar bijna 50 miljoen gulden op de exploitatie van de Concordes toeleggen. Les Echos, een blad voor de Franse zakenman, meldde gisteren dat de Con corde voor de afstand Parijs-New York vier keer zoveel brandstof verbruikt als een Boeing-747, een Jumbo. De ontwikkelingskosten van de 16 ge plande Concordes worden geschat op tien miljard dollar. De totale Franse óverheidssubsidie bedroeg het vorig jaar per passagier ongeveer 2300 gulden. Zowel Air France als het Franse minis terie van Transport hebben de berichten in Les Echos ontkend. Een woordvoerder van British Airways dat vijf Concordes heeft verklaarde gisteren dat de Britse maatschappij normaal met dit toestel zal doorvliegen. Het Israëlisch hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat de bouw van een nieuwe joodse nederzetting bij Modein, op de westelijke Jordaanoever, mag worden hervat. Het werk aan de vestiging was in mei gestaakt toen arabische boeren een rechtszaak tegen de regering aanspanden. worden geprobeerd een oplossing te vin den voor de gerezen moeilijkheden tussen Israel enerzijds en de Sovjet-Unie, de VS en Egypte anderzijds. Deze landen heb ben zich in tegenstelling tot Israel wel akkoord verklaard met het besluit van de Veil igheidsr aad 4 Het hoofdkwartier van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Beiroet en het PLO-kantoor in Parijs gaven direct na de aanslag communiqués uit waarin Is rael ervan wordt beschuldigd Mohsen te hebben willen vermoorden. De organisa tie dreigt Israel met wraak. PLO-leider Arafat zond gistermiddag een delegatie naar Cannes, die de aanslag moet onder zoeken. Hiertoe behoort onder meer Moh sens broer Majjed. De op Syrië georiënteerde Palestijnse organisatie Saiqa, waarvan Mohsen leider is, heeft „de partijen die het Camp David- akkoord hebben ondertekend” verant woordelijk gesteld voor de aanslag. Vol gens een hoge Syrische functionaris heeft de Israëlische geheime dienst de aanslag beraamd. De Franse politie wees er gisteren op dat Mohsen geldt als leider van de Pales tijnse guerrillagroepering Adelaars van de Revolutie. Deze bezette op 13 juli de Egyptische ambassade in Turkije. „Een Egyptische straf-actie kan dus niet wor- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal pen; iets waarvoor deze keer behalve premier Karamanlis destijds uit Pa rijs teruggeroepen ook minister van Defensie Averof de eer opeiste. De oppositie van haar kant beklaagt zich als vanouds over de gebrekkige zuivering een tv-commentator tijdens de junta werkte nu bijvoorbeeld mee aan een herdenkingsprogramma maar de altijd wat ongebreidelde, links georiënteerde krant Elefterotypia, die een paar maanden geleden nog uit het oogpunt van zuivering Iran ter voor beeld stelde aan Griekenland, is daar mee nu toch opgehouden. Het bericht dat in Iran „alle muziek” was verboden juist op de dag van het Griekse bevrijdingslustrum wekte ook de nodige hilariteit. Toch waren er Voor het overige ontbrak het niet aan politieke verklaringen, die nog wat vin niger uitvielen dan anders. Zo kondigde oppositieleider Andreas Papandreou fellere oppositie binnen en buiten het parlement aan; het volk, dat de afgelo pen jaren was „verraden” door het her stel van de autoritaire één-partijstaat van rechts, zou strijd gaan leveren voor de Grote Verandering. De regering ant woordde dat met Papandreou een dis cussie over democratie niet mogelijk was „omdat bekend is dat hij niet gelooft in democratie in westerse stijl en daar over een marxistische opvatting heeft.” Ook nu weer werd door de regering veel aandacht gevraagd voor het feit dat de overgang van dictatuur naar demo cratie zonder bloedvergieten was verlo- 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 HANNOVER (Reuter). De regering van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft gisteren toestemming gegeven voor hervatting van de bouw van de omstreden kernreactor bij Grohnde, nabij de stad Hannover. De bouw werd twee jaar geleden stopge zet na heftige betogingen, om een onder zoek uit te voeren naar de gevaren van radio-activiteit. Er zal nu verder worden gebouwd aan hulpinstallaties als stoom ketels en het koelsysteem. De reactor komt in 1983 in bedrijf. De zwaarste straf voor het in slaap vallen tijdens de wacht gold een 19-jarige dienstplichtige soldaat uit Beek en Donk. Hij werd veroordeeld tot twee weken vporwaardelijke militaire detentie met een proeftijd van een jaar en 500 boete of twintig dagen gevangenisstraf. TOKIO (AP/Reuter). Een Chinese re geringswoordvoerder heeft bekendge maakt dat de Sovjet-Unie akkoord gaat half september besprekingen te beginnen over normalisering van de betrekkingen. De Sovjet-Unie zou de gesprekken afwis selend in Moskou en Peking willen houden. CAIRO. Israel heeft gisteren opnieuw een deel van de Sinaï-woestijn ontruimd en overgedragen aan Egypte. Het gaat om een gebied met olie-installaties van 6400 vierkante kilometer langs de Golf van Suez, dat twaalf jaar door Israel bezet is geweest. De teruggave aan Egypte is vast gelegd in het Egyptisch-Israelisch vredes verdrag. Vóór 1982 moet Israel zich geheel uit de Sinaï hebben teruggetrokken. I-*-?»-*.' Israel beschuldigd van aanslag Mohsen (Van onze redactie buitenland) PEKING. China heeft vandaag de nieuwe voorlopige regering van de sandi nisten in Nicaragua erkend, zo meldt het persbureau Nieuw China. China heeft voorts besloten medicamenten en melk naar het land te sturen. Andere landen die de nieuwe regering van Nicaragua intussen hebben erkend zijn onder meer de VS, de Sovjet-Unie, Cuba, Vietnam, Canada en de meeste Zuidamerikaanse landen. Zie ook pagina 3 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4