Faillissementen MINISTER KRITISEERT ONDERZOEK: politienieuws] Hoogovens-excursie als vakantietopper I hciven- berichten z k .1 veilingen beverwijk De krant is de enige die voor 14 miljoen mensen interessant is. Wel )0 Dat mag wel even in de krant! rk X I I 19 7 9 IJMOND JULI 2 6 DONDERDAG (Van onze streekredactie) Hoogstraat 10-Tel. 023-3212 95 't straatje t/o de melkbrug LETRASET ART-MATERIALS AFWRIJFLETTERS SCHIPHOL. Volgens minister Gin jaar (volksgezondheid en milieugygiëne) valt niet te bewijzen dat mensen die rond Schiphol wonen, meer kans op kanker hebben dan anderen. De minister schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-Kamerleden Voogd, Stoffelen en Van den Bergh. De socialisten wezen op een in Haarlems Dagblad gepubliceerd artikel over een onderzoek van de Leidse sociaal geneeskunidige dr. Bos, waaruit blijkt dat onder andere rond de lucht haven een verhoogd kankerrisico zou be staan als mogelijk gevolg van stoffen die vrijkomen bij het starten en landen van vliegtuigen. -.i.-S (ADVERTENTIE) ingezet wegens grote toeloop (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) ft Veel nieuwsgierige blikken op de fraai gepoetste stoomloc. kankersterfte en vliegtuigen niet bewezen bij iken Extra trein met meer rijtuigen Minister Ginjaar. De trein zou om één uur vertrekken met vier speciale excursiewagons van Hoog ovens en een restauratierijtuig. Er knden vierhonderd reizigers mee volgens het systeem wie het eerst komt het eerst maalt. kommers 23-45, kroten 25-30, peterselie 36-77, peulen 530-700, postelein 85-133, prei 45-70, rabarber 45-106, radijs 30-88, rode kool 15-26, snijbonen 220-410, sper ziebonen 100-230, spinazie 30-83, sla 12-22, spitskool 35-67, tomaten 300-650, tuinbo nen 20-45, waspeen 16-65. Aanvoer: spinazie 26.000 kilo, andijvie. 30.000 kilo, prei 15.0000 kilo, bospeen 35.000 bos, rabarber 4000 bos, radijs 5000 bos, sla 110.0000 krop. Vóór twaalf uur begon het al druk te worden op het Beverwijkse perron en toen viel al af te meten, dat men vele passagiers zou moeten teleurstellen. Ij lings leende Hoogovens nog drie extra rijtuigen van de Nederlandse Spoorwe gen, maar de capaciteit van de trein, die nu al acht rijtuigen omvatte, zou nog veel te klein blijken. Zeshonderdtwintig reizi gers, jong en oud, bemachtigden een gra tis kaartje, maar tientallen reizigers kon den niet instappen en op het laatste mo ment kwamen er nog zeer vele gegadigden het perron oplopen. Op de nog zeer fraaie stoomlokomotief werd heel wat foto- en filmmateriaal ver schoten. De jongens die even bij de machi nisten binnen mochten kijken hadden na tuurlijk een vakantietopper. De aanwezige Hoogoven-funktionaris- sen besloten toen maar de trein opnieuw te laten vertrekken om drie uur. De stoomtreinexcursie wordt nog her haald op de woensdagmiddagen tot en met 29 augustus. Vertrek steeds om één uur van het station Beverwijk, de kaartjes worden uitgegeven vanaf twaalf uur. Toen de eerste stoomtrein fluitend, sto mend en bellend het station had verlaten werd bekend gemaakt dat men kaarten kon krijgen voor de tweede trein en velen maakten onmiddellijk van die gelegen heid gebruik. Dat betekende dus twee uren wachten, maar dat hadden de mees ten er graag voor over. Zij wandelden Beverwijk in om met de kaartjes voor de tweede excursietrein op za’k de wachttijd in de stad door te brengen. Wegens gebrek aan baten zijn op 24 juli de faillissementen opgeheven van: Cocky Bar B.V., te Zaandam, Peperstraat 9, uit gesproken 16 maart 1976, curator mr. F. J. Wytema te Zaandijk. A. Spee, v/h te Zand- voort, thans te Amsterdam, Van Karne- beekstraat 50, uitgesproken 6 februari 1979, curator Mr. E. F. Seunke, te Haar lem. Everardus Johannes Wilhelmus Mat- HAARLEM. De rechtbank heeft op 24 juli het faillissement uitgesproken van Reno Holland B.V., Passage 19, Zand- voort. Curatrice mr. M. S. M. Herz-Meijer, Oude Groenmarkt 18, Haarlem. Rechter commissaris mr. M. A. J. Tabingh Suer- mondt-Oostvogel. Op dezelfde datum sprak de rechtbank het faillissement uit van Robertus Gerardus Cornells Stroo, Reitzstraat 83, Haarlem, curatrice mr. S. M. Gaasbeek-Wielinga, Nieuwe Gracht 5- A, Haarlem. Rechter-commissaris is mr. M. A. J. Tabingh Suermondt-Oostvogel. Woensdag aangekomen: Trident Am sterdam. Bremen; Varanger, Thames; Great Circle, Rotterdam; Thuringia, Ge nua; Achillo Lauray, Marvik, Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Falkenberg, Bos ton, Velsen; Paaschburg, Boston, Annet- te-S, Malta, Beverwijk; Marianne, Uluh, Beverwijk; Navales, Leningrad, Velsen; Great Republic, Bremerhaven; Bridge- man, Coryton; Ludwig, Bremerhaven; Hartebeest, cont.plat, Velsen; Lynx, Ber gen; Reguliersgracht, Archangel; Blen heim, Bergen; Stirling Brigg, cont.plat, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Abha, Ismir; Pluto, Lerwick, IJmuiden; Tagelus, Port Kembla; Baam, Antwerpen; Angela He len, Grangemouth; Corain 2, Bremen, IJ muiden; Fridel;' Poole, Velsen; Hodo, Gent; Carola, Lowestoft. Hamburg; Tor Britannia, Gothenburg; Carihelm, IJmuiden Annaba; Corrie-2, Flensburg; Bison, Velsen, cont.plat; Mai- ke Jensen, Hamburg; Neu Closter, Rotter dam; Primero, Stockholm; Gladonia, Wis bech; Smitlloyd-23, Velsen, cont.plat; Cor dillera Express, Antwerpen; Elbe Olden- dorff, Le Havre; Lagos Palm, Hamburg; City of Valletax, Hamburg; Function, Ips wich; Ignation, Colchester; Great Circle, Aarhus; Achilla Lauro, Cherbourg; Fa- kenberg, Antwerpen, Velsen; Belgrave, Bordeux; Magula, delfzijl; Harry Lewis, Rotterdam: Rudby, Marvik; Carpe Dien 2, Howendyke. Niet de vlieg tuigen maar juist het autoverkeer zo blijkt uit metin gen, is de bron van de meeste luchtverontreini ging rond Schiphol. Op verjaardag. Woensdagmiddag stak een 10-jarig meisje, dat die dag haar ver jaardag vierde, plotseling tussen gepar keerde auto’s uit de Mendelsohnstraat in Heemskerk over. Een 31-jarige Heems kerkse automobilist kon haar niet ontwij ken. Het kind is per ambulance naar het St. Jozefziekenhuis gebracht, kon later richt, hadden plaats in samenwerking met de inspec teur van de volksgezondheid en het Rijksinstituut van Volksgezondheid uit Bilthoven. Bij de verdachte kankerverwekkende stoffen gaat het vooral om de zogenaamde pak-componenten (po lycyclische aromatische koolwaterstoffen), waarbij de 3,4 benzpireen als de meest gevaarlijke wordt beschouwd. Maar ook de concentraties stikstofver bindingen en koolmonoxyde zijn gemeten. Hoewel er op en rond de platforms van Schiphol een hogere vervuiling wordt waargenomen dan daarbuiten, val len de meetresultaten volgens de onderzoekers erg mee. Met name de vervuiling door de vliegtuigen zou erg klein genoemd kunnen worden. De grootste bron van verontreining is het autoverkeer. Zowel op als rond de luchthaven. Ook de doorgaande wegen dra gen fors aan de gemeten vervuiling bij. De bewindsman wijst er verder op dat niet alleen het weer bepalend is voor de verspreiding van de betrokken stoffen, zoals dr. Bos beweert, maar dat hierbij ook andere factoren een rol spelen. Voorts veronachtzaamt dr. Bos de betekenis van andere kankerbevorderende factoren. Is de wetenschappelijke waarde van de publikaties van dr. Bos al „zeer twijfelachtig”, minister Ginjaar heeft ook ernstige bezwaren tegen de wijze waarop dan ook een nader onderzoek naar de gegevens van dr. Bos van de hand. Wel bestaat er volgens hem behoefte aan een verantwoorde geografische analyse van kankersterfte in ons land, waar het Centraal Bureau voor de Statistiek inmiddels mee begonnen is. De resultaten hiervan zullen volgend jaar beschik baar komen. Volgens minister Ginjaar schiet het onderzoek van dr. Bos op essentiële punten tekort. De door hem beweerde verschillen in kankersterftegevallen berus ten volgens de bewindsman op een onjuiste analyse van gegevens. Dr. Bos, is in de ogen van de minister volstrekt willekeurig te werk gegaan en ging tevens voorbij aan vergelijkbare milieufactoren elders in het land, waar geen sprake is van een „kanker- haard”. Vier inbraken. De Heemskerkse politie kreeg melding van vier inbraken, die alle op dezelfde wijze zijn gepleegd, namelijk met een schroevedraaier. Door de droogte zijn keukendeuren en kozijnen vaak iets gekrompen en een kleine speling is ge noeg om het slot terug te duwen. In het pand Joh. Poststraat wordt een portemon- naie met 25,- vermist en in diezelfde straat zijn uit de panden 22 en 78 respek- tievelijk portemonnaies met 140,- en 100,- gestolen. Uit het pand Dobbestraat 28 zijn een koffiebus met 202,70 aan kwartjes en dubbeltjes en twee scanners ter waarde van ƒ2075,- gestolen. BEVERWIJK. De algemene uitnodi ging om deel te nemen aan een excursie per stoomtrein over het Hoogoventer- rein, heeft de organisatoren van deze vakantie-attraktie woensdagmiddag on verwacht voor grote problemen ge plaatst door de enorme belangstelling. Beenbreuk. Bij een aanrijding met een 64-jarige vrouw uit Beverwijk, die woens dag omstreeks half zeven de Breestraat in Beverwijk overstak, is een 16-jarige brom fietser uit Velsen-Noord gewond geraakt. De jongen brak zowel zijn rechteronder- been als zijn rechterpols. Hij is in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Woensdag vertrokken: Paulina Brink man, IJmuiden, London; Pulaubatan, Minister Ginjaar wijst er in zijn antwoorden op, dat uit een nadere analyse van de kankersterfte-cijfers op geen enkele wijze blijkt dat er een verband bestaat tussen sterfte aan kanker enerzijds en de afstand tot de Haarlemmermeer anderzijds. De minister wijst dr. Bos de kankersterfte-cijfers heeft bewerkt. Zo heeft deze de relatief hoge sterfte aan kanker in de Haarlemmermeer in 1976 niet in verband gebracht met de relatief lage sterfte aan andere oorzaken. Maar deze verhouding zorgt juist voor een automa tisch hoge proportionele sterfte aan kanker. Beperking van de analyse tot slechts één jaar is een tweede punt van kritiek. Hierdoor wordt de jaarlijkse schommeling in kankersterfte-cijfers genegeerd. Zo is gebleken dat juist in 1976 de sterfte aan kanker in de Haarlemmermeer „beduidend” hoger was dan in de jaren ervoor en erna. Geen onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen, terwijl dr. Bos kanker ook als één ziekte-eenheid behandelt. In werkelijkheid is kanker een verzamelnaam voor tien tallen aandoeningen, die elk een eigen ontstaanswijze en natuurlijk verloop hebben, aldus minister Ginjaar. Als laatste punt van kritiek wijst de bewindsman op de „willekeurige wijze” waarop dr. Bos de in vloedssfeer rond de kankerhaarden heeft afgeba kend. Zo maakt hij niet duidelijk, in het geval Schip hol, waarom hij Alkmaar wel tot deze invloedssfeer rekent en bijvoorbeeld Utrecht en Wassenaar niet. Deze beide laatste gemeenten liggen juist dichter bij de luchthaven dan Alkmaar. theus Lensen, te Beverwijk, Soeteman- straat 9, h/o A. R. Productions, uitgespro ken 6 maart 1979, curator Mr. Th. J. M. Nijhof te Beverwijk. 1979 is na gedaan verzet vernietigd het vonnis van failliet verklaring van: Johannes Hendrikus Ze- german, te Beverwijk, Graaf Janstraat 51, uitgesproken 10 juli 1979, curator Mr. B. J. Sol te Haarlem. Johannes Hofman, te Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 200, uitgesproken 17 juli 1979, curatrice Mr. Y. A. Kok-Rieff te Hoofddorp. Het faillisse ment van de vennootschap onder firma v.o.f. Tamberlain Discotheek, gevestigd te Haarlem, Grote Houtstraat 176, curator mr. H. van Lier en rechtercommissaris Mr. M. A. J. Tabingh Suermondt-Oostvo gel, uitgesproken 17 juli 1979 wordt bij beslissing van de arrondissementsrecht bank d.d. 24 juli 1979 als NIET uitgespro ken beschouwd, zodat het faillissements- vonnis van 17 juli 1979 geen rechtsgevol gen meer heeft. Uit een binnenkort te publiceren onderzoek naar de luchtverontreiniging op en nabij de luchthaven Schiphol zal volgens minister Ginjaar blijken dat de concentraties van kankerverwekkende stoffen zich daar op een vergelijkbaar of juist op een lager niveau bevinden dan elders in het land. Het bedoelde onder zoek is de afgelopen twee jaar uitgevoerd door de dienst Milieu van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland. De metingen, waarvoor verschillen de wagens werden ingezet en een vaste post is inge- Donderdag vertrokken: Hartebeest, cont.plat, Velsen; Bavaria, Antwerpen; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Eemsborg, Delfzijl; Bleheim, Stavanger; Titan Servi ce, cont.plat, IJmuiden. <s® Vechtpartij. In een lijndienstbus van de NZH raakte woensdagavond om streeks tien minuten voor tien in Wijk aan Zee de busschauffeur om onbekende re denen slaags met twee Beverwijkers van respectievelijk 18 en 20 jaar. De politie, die tijdig was gewaarschuwd, slaagde erin de Beverwijkers aan te houden. Voor na der onderzoek zijn zij overgebracht naar het hoofdbureau in Beverwijk. „Verband tussen ft Stormloop op de stoomtrein s.s. BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren woensdag als volgt. Bloemen: agopantus 30-75, allium 4-10, anjers 20-40, trosanjers 170-310, aster 80- 125, calla 30-60, dahlia 100-185, eremures 85, freesia 8-30, gerbera 16-26, gladiool 15- 28, ixia 20-25, lelie 10-145, liatris 10-28, nerinen 70-85, ornithogalum 18, roos 30-50, babyroos 8-26, statice 175, world supreme 60-125. Planten: achmea 450-750, cyclamen 250- -300, fuchsia 85-175, vriesia 180-270, ge mengde planten 45-100. Groenten: aardbeien 150-280, andijvie 25-55, bleekseldery 55-56, bospeen 60-88, 4 V?" Ij;,;, naar huis.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9