KNMG: artsen Vooral jonge dokters Eerste oude misbruikt voor reisannulering Nieuwe aanwinst Meer winst voor staatsbedrijven in Engeland Britse radio’s voor mariniers Wie plant en wie ordent? schepen in Rotterdam Geen vrijstelling belasting voor invalidenbusje beurs deze week STAND HYPOTHEEKRENTE o 3rM l 11 ECONOMIE I ZATERDAG 2 8 JULI 19 7 9 E i UTRECHT (ANP). Meer dan de helft van de Neder landse huisartsen leidt zelf nog bevallingen. Bij de jonge- E re dokters is het percentage dat de verloskunde actief be- oefent hoger dan bij de oude- re. Het aantal bevallingen per i huisarts per jaar (gemiddeld twintig) is voldoende om de vaardigheden op dit gebied bij te houden. Huisarts leidt vaak Rentepercentages per 24 juli 1979. Naam Bank: A.B.N. 1 S. Ned. Middenstandsbank uw Nutsspaarbank W.-Nederland de tie. ide ing t u >n? lui- Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard no-risk Deze cijfers hebben verbazing gewekt in Groot-Brittannië. Staatsbedrijven daar werden bijna altijd geaccosieerd met zwa re verliezen en hoge subsidies. Dit jaar echter leent de nationale gasmaatschappij zelfs 300 miljoen pond (ongeveer 1,35 mil jard gulden) aan de staat. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Op enkele kleine aanpassingen na is er deze week niets gewijzigd. Of hiermee de rust op de hypotheekmarkt is weergekeerd, is zeer de vraag. Publicatie verzorgd door ’vereniging eigen huis’ te Amersfoort. LONDEN (ANP). De nationale elek triciteitsmaatschappij van Groot-Brittan nië heeft laten weten vorig jaar bijna tweemaal zoveel winst te hebben gemaakt als in 1977. Het batig saldo bedroeg 250 mijoen pond sterling, ongeveer 1,15 mil jard gulden. De Britse nationale gasmaat schappij maakte bekend eveneens twee maal zoveel winst te hebben gemaakt en wel 360 miljoen pond (bijna 1,65 miljard gulden). De Britse PTT heeft het afgelo pen jaar een winst gemaakt van 375 mil joen pond (bijna 1,7 miljard gulden), twee procent meer dan in 1977. Alle drie bedrij ven willen echter hun tarieven verhogen. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 3/5 jaar variabel variabel 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 2 Huisartsen Instituut gepubliceerrd in Me disch Contact. In stedelijke gebieden blijkt nog maar ruim een derde van de huisartsen beval lingen te „doen”, op het platteland is dat driekwart. De huisartsen die bevallingen aan ande ren overlaten gaven als reden op: te grote belasting, te weinig routine en/of de aan wezigheid van een verloskundige (vroed vrouw) in hun praktijkgebied. Een groot deel van de huisartsen be schouwt de verloskunde als een wezenlijk onderdeel van hun takenpakket. Zestig procent van de ondervraagde artsen vond het leiden van een normale bevalling niet bij uitstek de taak van de vroedvrouw, twintig procent was die mening wel toe gaan. Bijna de helft van de huisartsen vond de aanwezigheid van een verloskun dige zelfs overbodig, maar huisartsen in wier praktijkgebied een verloskundige is gevestigd staan daar positiever tegenover 9,74 9,74 10,11 10,38 10,54 10,60 9,91 10,14 10,11 10,61 11,06 9,74 9,74 10,38 10,65 10,54 10,88 9,91 10,14 10,11 10,84 11,29 h- Nu kan hij nog gemakkelijk zitten op de palm van de hand, deze pas geboren krokodil waarop de British Zoo in de persoon van dierenverzorger Graham Hilton zo trots is. Straks, als het reptiel volwassen is, wordt dat anders. De krokodil is dan zo’n vijf meter lang. Voor de Amsterdamse beurs ging het vooral in het begin van de week lusteloos toe. Door de vakanties kwam de handel niet op gang en er werden vrijwel geen stimulansen zichtbaar. Alles wacht op de halfjaarcijfers van de grote internationale concerns, die in de eerste helft van de komende maand gepubliceerd zullen wor den. Bovendien zijn er de laatste tijd zulke tegenstrijdige rapporten over de economi sche vooruitzichten verschenen, dat ei genlijk niemand meer weet waar hij aan toe is. Zo was de Nederlandsche Bank voor het eerst sedert vele voorgaande be richten in haar laatste kwartaalbericht over onze economie iets optimistischer. Ook de Handelsbalanscijfers van dit jaar hebben tot dusver een betere ontwikke ling voor speciaal de export blootgelegd. jaar. De 9,5-procent pandbrieven werden nu door vrijwel alle uitgevende hypothe caire instellingen weer van 99 procent op 100 procent gebracht. Veel zal voor het verdere rentebeloop in ons land afhangen van het verdere beleid van de Westduitse Centrale bank, die door zijn opeenvolgen de discontoverhogingen in de afgelopen zeven maanden ook de rente in ons land heeft opgeschroefd. DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Defensie heeft bij het Britse electroni caconcern Marconi een order geplaatst voor het „Clansman VRC 353” radiosy- steem, ter waarde van driehonderddui zend Britse ponden (bijna 1,5 miljoen gulden). Nederland is het eerste NAVO-land dat dit systeem aanschaft. Alle onderdelen van de Britse strijdkrachten beschikken al over dit communicatiesysteem dat in voertuigen wordt ingebouwd. De voor naamste achtergrond is dat het korps ma riniers met de Britse strijdkrachten geïn tegreerd samenwerkt bij de verdediging van de noordflank van de NAVO, aldus de Marine Voorlichtingsdienst. Gelijke com municatiesystemen zijn dan belangrijk, zo wordt gezegd. jen Het ier- 9,4 9,4 9,5 9,75 9,7 9,75 9,5 9,75 9,75 9,7 10,1 9,4 9,4 9,75 10,0 9,7 10,0 9,5 9,75 9,75 9,9 10,3 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank >p- EN (Van onze redactie economie) r De drie genoemde bedrijven hebben een monopoliepositie; de Britse regering wil aan die status van de posterijen een eind maken. Een vierde staatsbedrijf, de lucht vaartmaatschappij British Airways, heeft laten weten vorig jaar meer dan tweemaal zoveel winst te hebben gemaakt als in 1977. Het batig saldo van deze onderne ming, die geen monopoliepositie inneemt, bedroeg 77 miljoen pond, ongeveer 340 miljoen gulden. dan de anderen. Slechts zes procent vond de gynaecoloog de aangewezen persoon voor normale bevallingen. Gezien de resultaten van hun enquête menen de onderzoekers dat de opleiding de Nederlandse huisarts vooralsnog vol doende moet blijven voorbereiden op een actieve beoefening van de verloskunde. In de positie van de huisarts als gezinsarts en in de ontwikkelingen in de moderne ge- zinsgeneeskunde zien ze ook argumenten voo.r het beoefenen van de verloskunde door de huisarts. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. bank 10,0 10,0 10.0 10,0 9,9 9,7 9,75 9,4 lijk 10,58 10,30 10,39 10,39 10,65 10,06 10,11 9,74 lijk 10,58 10,58 10,67 10,67 10,65 10,06 10,11 9,74 ken. De oliemaatschappijen zullen moe ten betalen, zo vindt hij, voor het aanvoe ren van aanvullende en alternatieve ener giebronnen. Intussen is de Amerikaanse rente op nieuw gestegen. De Centrale Bank ver hoogde het officiële disconto van 9,5 op 10 procent, om zo het afglijden van de dollar op te vangen en deze munt te steunen. Ook deze week lag de dollar nog in vrijwel alle internationale valutacentra onder druk, terwijl anderzijds het Britse pond zijn opmars voortzette. Juist doordat het vaste pond gesteund wordt'door de zeer hoge rente in Engeland, worden de Verenigde Staten blijkbaar geïnspireerd dat voor beeld te volgen. Ook het Amerikaanse particuliere bankwezen is nu overstag ge gaan na maandenlang de rentetarieven vrijwel stabiel te hebben gehouden op circa 11,5 procent. De eerste verhogingen tot 11,75 procent kwamen over de brug. In ons land daarnetegen trad na de snelle opmars van de afgelopen weken in het rentebeloop enige ontspanning in. De banken verlaagden althans de kort gele den op 1 procent gebrachte opslagrente weer tot een 0,5 procent, waardoor de leenrente op effecten nu tot 12 procent is teruggebracht. De ABN echter, stelde de emissiekoers voor haar lening van 100 miljoen gulden tegen 9,75 procent toch op 100 procent, hoewel velen iets hoger had den verwacht. De looptijd is echter 20 Maar het rapport dat de OESO (Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) over de komende maan den het licht liet zien, blonk uit in somber heid en pessimisme en was ook voor ons land niet erg opbeurend. Hoewel de ex port inderdaad opleeft, zouden wij dit jaar toch nog met een flink tekort op de betalingsbalans worden geconfronteerd. uur i (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris Note- boom (Financiën) is niet van plan invali denbusjes een ontheffing te verlenen van het betalen van motorrijtuigenbelasting. Hij schrijft dit in antwoord op schriftelij ke vragen van de WD,-Tweede Kamer fractie. Volgens de staatssecretaris is er geen reden om het tot nu toe ingenomen standpunt te herzien. De bewindsman wijst erop dat reeds in 1973 het (nu CDA) Kamerlid Aarts in schriftelijke vragen ook om ontheffing voor de invalidenbusjes had gevraagd. Ook verschillende verenigingen, stichtin gen en andere organisaties van lichame lijk gehandicapten hebben in de loop der tijden om ontheffing gevraagd, waarbij het ministerie echter telkens afwijzend gereageerd heeft. Voornaamste bezwaar tegen ontheffing is volgens de bewindsman dat voor de bestaande ontheffingsregeling zeer duide lijke regels gesteld zijn. Gezien de veelvul dige verzoeken om ontheffing voor geval len die in meer of mindere mate overeen stemmen met deze specifieke uitzonde ringsgevallen, wil staatssecretaris Note- boom de vastgestelde grenzen „nauwkeu rig bewaken”, teneinde geen nieuwe onge lijkheden te scheppen. Twee andere bezwaren betreffen de problemen met de invoering van een alge mene ontheffing voor invalidenbusjes. Vooral de controle op misbruik zou erg moeilijk zijn, omdat de busjes weliswaar voor invalidenvervoer zijn ingericht maar ook voor andere doeleinden gebruikt kun nen worden. Een derde bezwaar betreft het feit dat vrijstelling een vorm van sub sidie is. Maar een dergelijke tegemoetko ming behoort niet in de fiscale wetgeving te worden ondergebracht, aldus de staats secretaris. Dit zijn enkele conclusies uit een enquê- E te onder tien procent van de Nederlandse t huisartsen. De resultaten van het onder- f zoek zijn deze week door prof. dr. J. A. L Huygen (buitengewoon hoogleraar in de toepassing van de geneeskunde in het gezin, Nijmegen) en J. van Eijk en Th. t Voorn van het Nijmeegs Universitair UTRECHT (ANP). Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst (KNMG) heeft de leden dringend gevraagd, niet mee te werken aan het afgeven van geneeskundige verklaringen in verband met het annuleren van reizen. Volgens de meeste polissen van annule ringsverzekeringen moet er een verkla ring worden overgelegd van een arts die niet de behandelend arts is. Maar in de praktijk wenden de mensen zich gemaks halve tot de behandelend artsen. Die ko men daardoor volgens de KNMG regel matig in moeilijkheden, aangezien de werkelijke reden om van de reis af te zien vaak een niet-medsiche of een pseudo- medische is. De organisatie van touroperators heb ben in enkele gesprekken met de KNMG laten blijken dat ze inzien, dat de behan delend arts op deze manier wordt mis bruikt. Maar ze vinden de huidige gang van zaken wel zo gemakkelijk en wel zo goedkoop is. De KNMG voegt hieraan toe, dat de organisaties ook als argument aan voeren, dat de meeste behandelend artsen de geneeskundige verklairngen toch wel af geven. Vandaar het dringend verzoek, dat niet meer te doen. De ervaring leert, aldus het KNMG-bestuur, dat wanneer men voet bij stuk houdt de verzekeringsmaatschappij en wel degelijk genoegen nemen met een verklaring van de verzekerde zelf of dat ze een controle laten uitvoeren. Behalve politiek is het ook financieel- economisch een moeilijke tijd voor de Amerikaanse beleggers, zodat de aarze ling zeer begrijpelijk is. Want ondanks steeds duidelijker bewijzen dat de econo mie belangrijk aan het vertragen is, wil de rente niet naar beneden. Bovendien wordt Wall Street nu elke dag verrast met bij zonder fraaie winstcijfers over het tweede kwartaal, waar bijna geen enkele bedrijf stak van enige betekenis een uitzondering op maakt. Aan de andere kant worden de winst stijgingen van rond dertig procent, zoals de meeste oliemaatschappijen over het tweede kwartaal hebben geboekt, niet ab normaal gevonden en eigenlijk nog enigs zins tegenvallend. De door president Car ter voorgestelde superwinstbelasting voor deze bedrijfstak wordt dan ook nog altijd overbodig genoemd. Maar de president zelf heeft in een strijdbare rede nog eens benadrukt dit plan tot een hoeksteen van zijn beleid en verkiezingscampagne te ma- Na enige dagen van aarzeling koos Wall Street deze week de weg om hoog, hetgeen ook in Amsterdam eni ge verbetering in een door de vakan ties lusteloos geworden stemming bracht. Voor de Newyorkse effecten beurs was het de eerste week na de drastische wijzigingen die president Carter in zijn kabinet had gebracht en die, zoals verwacht, onder meer de verantwoordelijke ministers voor Energiezaken, Financiën en Sociale Zaken hun baan kostten. Alleen de opvolging van Centrale Bank-presi dent Miller, die minister van Finan ciën zal worden, stond nog open. En toen hiervoor de nogal conservatieve bankier Paul Volcker benoemd werd, sprong Wall Street enthousiast voor het eerst sinds vele weken tien pun ten vooruit. Amrobank Allemaal weinig aanleiding om beursza ken te doen. En in de eerste helft van de week hield de afbrokkeling dan ook aan. Op bijna alle fronten liepen de noteringen terug. Voor het gros van de lokale markt (Door Hans van den Doel, hoogleraar in de Economie aan de Universiteit van Amsterdam) Op 5 mei van dit jaar vierden wij onze bevrijding en het was dan ook een geluk kige bijkomstigheid dat juist op die dag het oud-verzetsblad Vrij Nederland een artikel publiceerde van zijn adjunct- hoofdredacteur P. E. de Hen, die de be vrijding aankondigde van de dwang-eco- nomie waarin we volgens hem zouden komen te verkeren. Er wordt immers bin nen de PvdA en het CDA gesproken over planning en ordening van de investerin gen in verband met de werkloosheid. Het congres van de PvdA koos eind april voor een duidelijke regulering van het particuliere bedrijfsleven en ook bui ten de PvdA bloeit deze gedachte als een paddestoel in de herfst. CDA-Kamerleden als fractievoorzitter Lubbers en fractie woordvoerder Van Houwelingen hebben zich meermalen in deze richting uitge sproken. Zelfs de Unilever-directeur professor dr. P. Kuin heeft in zijn afscheidsrede, die aan de toekomst van onze samenleving is gewijd, duidelijk gezegd dat hij verwacht dat het bedrijfsleven de komende vijfen twintig jaar beheerst zal worden door planning en ordening. Dit is naar zijn mening het logische gevolg van de toene mende werkloosheid en malaise. Hij is er weliswaar persoonlijk geen voorstander van, maar acht deze ontwikkeling wél onvermijdelijk. Maar De Hen is voor geen kleintje ver vaard en heeft gesproken met een, niet met name genoemde, vertegenwoordiger van de Industriebond NW, die niemand anders kan zijn dan de econoom drs. P. Vos. Weliswaar is deze drs. Vos door zijn lidmaatschap van de desbetreffende PvdA-commissie volledig medeverant woordelijk voor de plannings- en orde- ningspolotiek van de PvdA, maar dat heeft hem niet verhinderd om, in een telefoontje met De Hen, een geheel nieuwe visie op de zaak te geven. Planning (wetenschappelijke voorberei ding) en ordening (wetgeving) zijn, vol gens Vos, vijanden van een gezond be drijfsleven. Een gezond bedrijfsleven is immers afhankelijk van vernieuwing, van het creatief toepassen van nieuwe techni sche vindingen en organisatorische ideeën. Nou, zo smaalt hij, bij planning wordt elke vernieuwing de grond in ge boord. Planning en ordening betekenen geen vernieuwing maar, integendeel, juist verstarring. Wanneer de investeringen worden gereguleerd ontstaat er al gauw een onderonsje van bestaande bedrijven die alles in het werk stellen om nieuwko mers te weren en de Staat der Nederlan den zoveel mogelijk geld uit de zak te troggelen. Met toepassing van nieuwe vin dingen en een creatief ondernemerschap heeft dat niets te maken. De Hen kan zijn oren niet geloven: „Veel van het voorgaande zou zonder moeite geregistreerd kunnen worden aan de lunchtafel van, bijvoorbeeld, de WD-mi- nister van Economische Zaken Van Aar- denne”, zo roept hij vertwijfeld uit. Maar „het is een vrije parafrase van de uitspra ken van een sinds jaar en dag als PvdA-lid ingeschreven vakbondseconoom”. Een re geringscoalitie tussen WD en PvdA ligt in het verschiet. Het voorval tussen De Hen, Vos en Van Aardenne tekent de verwarring der gees ten die zich van rechtse én linkse kringen heeft meester gemaakt. Geen wonder, de economische crisis is na de Tweede Wereldoorlog een geheel nieuw fenomeen, waarmee niemand precies rgad weet. De oude ideologische plunje moet overboord maar dat gaat niet gemakkelijk. Veel ge makkelijker is het opnieuw vertrouwen op de factoren die ons er vroeger altijd doorheen hebben geholpen: onderne- merscreativiteit en toepassing van nieuwe vindingen. Nu vind- ook ik, dat de scheppingsdrang van ondernemers en de invoering van nieuwe technieken bijzonder belangrijk zijn en in geen enkel economisch stelsel kunnen worden gemist. Het is echter een misverstand te menen, dat alleen kapita listische ondernemers creatief zijn. In Ja pan is de vernieuwing van de industrie in gang gezet door militairen, in Rusland waren het de communistische managers, de „rode directeuren”. Er zijn dus ver schillende maatschappelijke organisatie vormen denkbaar, die de creativiteit en de toepassing van nieuwe vindingen kunnen opwekken. Op de gedachtenwereld van Vos en Van Aardenne kan echter nog meer kritiek worden geleverd. Het is een misverstand van de Industriebond NW en van de WD, als zij menen dat Nederland op dit moment voor de keus staat tussen vrij, particulier initiatief aan de ene kant en ordening en planning van de investerin gen aan de andere kant. Deze keus is allang door de feiten achterhaald. Het grote kenmerk van de economische crisis is namelijk dat er overcapaciteit ontstaat. Door de groei van de energieprij zen, de stijging van de lonen en salarissen, de verzadiging van de vraag in sommige sectoren en de opkomst van de concurren tie in de derde wereld, valt voor een hele boel bedrijfstakken de afzet gedeeltelijk weg. Er wordt gewoon veel minder ver kocht. Elk bedrijf wordt door deze malai se getroffen. Professor Van der Zwan uit Rotterdam heeft in zijn intreerede hieruit de juiste conclusie getrokken. Volgens hem is het een levensbelang van alle ondernemers in een bedrijfstak om, als de afzet terug loopt, te gaan samenwerken en de markt te beheersen. Vandaag of morgen zullen ze weer ontstaan: de trusts en de karts, die we nog zo goed kennen uit de jaren dertig. Via zo’n vorm van samenwerking kan het marktaandeel van elk afzonderlijk bedrijf via een collectieve afspraak veilig worden gesteld en kan worden voorkomen dat een moordende prijsconcurrentie uitbreekt die de gehele bedrijfstak vernietigt. De keus waar wij voor staan is dus niet: „Wel of geen planning en ordening”, maar is een geheel andere. We staan voor de keus of we aanvaarden dat de grote on dernemers zélf de markt gaan plannen en ordenen, of dat we de planning en de ordening van de bedrijfstakken als ge meenschap ter hand nemen, zodat ook de overheid en de consument een vinger in de pap krijgen. Planning en ordening zijn onvermijdelijk maar, simpel gezegd, gaat het er om wie plant en wie ordent: de ondernemers of de overheid. Daarover zal de strijd gaan die de komende jaren wordt gevoerd. ROTTERDAM (ANP). De gemeen te Rotterdam heeft al een tiental aan vragen binnen van eigenaars van an tieke schepen, die voor hun vaartuig graag een gratis ligplaats willen heb ben in de Maasstad. Rotterdam maakte begin van de week bekend, dat sche pen met historische waarde in bepaal de delen van de haven kosteloos onder dak kunnen krijgen. „Het loopt nu niet direct storm met aanvragen”, zegt di recteur P. van Empelen van het scheepvaartmuseum in Rotterdam. Hij is één van de drie leden van een com missie, die aanvragen moeten beoorde len op hun historische waarde. Van Empelen schat dat van de tien aanmeldingen er vijf in aanmerking komen voor een gratis ligplaats. In de andere vijf gevallen gaat het om sche pen die bewoond worden en daardoor weinig meer hebben overgehouden van hun oorspronkelijk uiterlijk. Opgave werke- Opgave werke- bank 10,0 9,75 9,75 9,75 9,9 9,7 9,75 9,4 Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. zelf bevallingen Enthousiasme op Wall Street kwam de daling uit op 2 gulden tot 3 gulden, maar later in de week werd een groot deel van dit verlies door lichte vraag weer weggewerkt. Hoofdfondsen als Uni lever konden zelfs nog enkele guldens boven het slot van de vorige week uit rijzen. De toenemende kans op een forse ac cijnsverhoging op gedistilleerd deed het aandeel Heineken drie gulden teruglopen. Nationale Nederlanden was vier gulden lager en ook bij ACF Norit, Elsevier NDU en Océ van der Grinten ging er vier gul den tot vijf gulden af. Daarentegen boekt de Tilburgse Waterleiding een herstel van 30 gulden en deed zich voor Sanders Be hang een raadselachtig herstel voor van 83 gulden tot dicht bij de 100 gulden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11