AV Haarlem Wereldrecord Makejeva Xenix spoftpuntiq Haarlem nog wat onwennig Cricketjeugd: weer succes in Toronto Lammers: zwakke trainingstijd va» Kinnem 1 Stam: stayerstitel kwijt aan opvallend „Veteraan” Kodes verrast Mc Namara 1 VAX-KINHEIM AMSTEL TIJGERS AMSTERDAM l. TOP HONKBALWEDSTRMD zondag 29 juli 14.30 u. j £3 Ik werk met plezier wUendburo I aktie 68 •4 fWI maakwerk van je vakantie als: llill 13 SPORT 19 7 9 JULI ZATERDAG 28 E. A. SILVIS tel.: 023-270361 bel 023-323215 tegen terrein badmintonpad antenne verwijderings- dienst Het vaste buro voor tijdelijk werk Staten Bolwerk 3. tel 023-31.21.70. Gulle bui breekt Pinner bijna op (ADVERTENTIE) Irritatie over r acties comité jr Mensenrechten L Heel wat simpeler loste oud-Wimble- donkampioen Jan Kodes het „karwei” Pe ter McNamara op. De Tsjechoslowaak bemoeide zich niet meer dan 57 minuten met de Australiër, die met 6-2, 6-1 werd De Fransman bleef in zijn Renaultturbo de Australiër Alan Jones (met Williams) bijna anderhalve seconde voor. Daar achter kwamen drie landgenoten van Ja- bouille: Lafitte, Arnoux en Pironi. Jan Lammers staat na de eerste training ach ter in het veld (22e) met een trainingstijd van 1.56,02. Zijn stalgenoot van Shadow, de Italiaan Elio de Angelis, staat één plaats hoger (21e) met een trainingstiid, die aanzienlijk beter is dan die van Lam mers: 1.54,86-1.56,02. MOSKOU. Tijdens de atletiek wedstrijden van de Spartakiade in Moskou heeft de Russin Marina Ma kejeva gisteravond het wereldrecord op de 400 meter horden dames verbe terd en gebracht op 54,78 seconden. AMSTERDAM (ANP). Het enige on derdeel, dat de beroepsrenners afwerk ten, het stayerskampioenschap achter handelsmotoren, leverde een overwin ning op voor Martin Venix uit Zevenber gen. Daarmee onttroonde Venix, die Nor bert Koch als gangmaker had, Cees Stam, die na 32 minuten de strijd staakte. Fred Rompeiberg werd achter Joop Staken burg op 250 meter tweede. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU. Met het „Comité Olym pische Spelen en Mensenrechten”, dat begin mei in Nederland werd geïnstal leerd onder voorzitterschap van de so cialist Ed van Thijn, werd gisteren in Moskou nog eens duchtig de vloer aan geveegd door Vladimir Popov, de eerste vice-president van de Russische organi satie van de Spelen in 1980. Duidelijk ontstemd en enigszins geïrriteerd liet de heer Popov weten dat hij „zeer goed op de hoogte is van het bestaan van dit comité”. Met stemverheffing ventileerde hij zijn mening: „De activiteiten van dit comité zijn volstrekt in tegenstelling met de Olympische gedachte en de Olympi sche doelstellingen. De Spelen willen juist alle landen verenigen en komen tot een immense uitwisseling van sportmen sen. Het Olympisch Handvest streeft er bovendien naar de vriendschap en de vrede tussen de naties te bevorderen”, zo spuide Popov zijn gal over het omstre den Nederlandse comité. Begin mei verklaarde Ed van Thijn dat „eventuele acties zeer omzichtig ge toonzet zullen worden om de Sovjet unie niet te bruskeren als in de dagen van de koude oorlog”. Maar de „toonzet ting” van de uitlatingen van Popov liet aan duidelijkheid niets te wensen over: tussen de regels door liet hij duidelijk merken dat de Russen zich wel degelijk gebruskeerd voelen en dat de activitei ten van het Nederlandse comité zo onge veer beschouwd worden als een inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van de Sovjet-Unie. Zijn uiteenzet ting kan kort en bondig vertaald worden met de woorden: waar bemoeien die Nederlanders zich mee. Na Popovs redevoering voor de inter nationale sportpers in het reusachtige gebouw van de „Centrale Schrijversclub van Moskou” bestaat er dus geen enkele twijfel meer dat de Sovjet-Unie zich duchtig tegen de schenen getrapt voelt. Eén van de belangrijkste plannen van het Nederlandse comité is het beleggen van een internationale conferentie over Olympische Spelen en Mensenrechten. Daar zou dan onder meer de vraag aan de orde moeten komen of Rusland zich wel houdt aan de akkoorden van Helsin ki, die ook ondertekend zijn door de Sovjet-Unie. Nadrukkelijk heeft het Nederlandse comité gesteld niet te streven naar een boycot van de Spelen in Rusland. Maar in de Sovjet-Unie vormt die afwijzing van een boycot niet in het minst een pleister op de wonde. Integendeel. Ed van Thijn mag dan wel hebben ver- De wedstrijd tegen Ierland vroeg het uiterste van de zenuwen van spelers en begeleiders. Nederland kwam na 113 voor 9 tot 130 allout, door Ronnie Elferink (Kampong, 54), Cees Ruskamp (UD, 15) en in de slotfase vooral door Rob Koever- mans (Excelsior), die met een harde en gedurfde 29 not out bleef. De Ieren leken aanvankelijk erg langzaam, maar zeker op de overwinning af te stevenen. Het bowlen van de gebroeders Visée bleef echter zeer goed en moeilijk om op te scoren: Huib 2 v. 14 en Diederik l.v. 16. Beiden bowlden de volle toegestane tien overs. Ook de vijf andere bowlers werk ten hard en konden de Ieren redelijk in bedwang houden. Zij kwamen daardoor in tijdnood, gingen gewaagder batten en verloren hun wickets. Toen de laatste over inging moest Ierland nog 13 runs scoren. Rob Koevermans begon met drie wides en met nog drie ballen spelen waren nog slechts zes runs nodig. Op de vierde bal echter maakte Elferink met een spectacu laire duikvang op deep mid wicket een einde aan de Ierse innings op 125. In de overige wedstrijden boekte Enge- land-Zd twee overwinningen op achter eenvolgens Canada en Denemarken, En geland-Nrd kwam tegen Canada welis waar tot een overwinning maar bleek niet opgewassen tegen het team uit Bermuda. De teams spelen een halve competitie. De eerste vier spelen vervolgens in de I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Rompeiberg ging furieus van start. Hij nam meteen de leiding. Die positie hield hij vast tot rond de twintigste minuut, toen in eerste instantie Venix een succes volle aanval plaatste en daarna ook de titelverdediger Stam achter Bruno Walra- ve hem passeerde. Tot halverwege de strijd, na ongeveer dertig minuten, bleven de topposities ongewijzigd. Stam opende 4 klaard dat de actie „gezien moet worden in het kader van de ontspanningspoli- tiek” (hij had het ook over „geen frontale aanval”), Popov en Ardamatski lieten duidelijk weten dat de Sovjet-Unie tot het uiterste getergd is. Want de Russen weten natuurlijk ook wel dat Ed van Thijn herinnerde aan Sacharovs oproep en dat ook de brief van de Russische „Helsinkigroep” aan het IOC werd geciteerd: „In de oudheid werden tijdens de Olympische Spelen de oorlogen gestaakt. Op dit moment wordt er in de USSR een oorlog gevoerd tegen de menselijkheid en de barmhartig heid”. Met dit alles zal Nederland bepaald niet de meest geliefde natie zijn in het Olympisch dorp van Moskou. Terwijl Popov zich in niet mis te verstane be woordingen wel uitsprak over het om streden Nederlandse comité, etaleerde hij een bewonderenswaardig meester schap in het omzeilen van vragen over de apartheidspolitiek in verschillende landen (met name Zuid-Afrika en Rho- desië werden genoemd). Handig speelde hij al deze problemen door naar het IOC (Internationaal Olympisch Comité), dat maar moet uitzoeken welke landen zul len worden toegelaten. Verrassend was ook de toezegging van Vladimir Popov dat de bij de Spelen geaccrediteerde journalisten in de Sov jet-Unie kunnen gaan en staan waar ze willen. Tijdens de congressen van het AIPS (de internationale Organisatie van Sportjournalisten) eind vorig jaar in het Joegoslavische Split en in mei van dit jaar in Moskou werd nog gesteld dat een journalist die bijvoorbeeld in Moskou geaccrediteerd is, uitsluitend in die stad zijn werk kan doen en niet naar bijvoor beeld Tallin of Leningrad mag afreizen. Popov stelde echter: „De journalisten die de Spelen van 1980 verslaan, kunnen gaan en staan waar ze willen en dus ook naar andere steden reizen. Ze mogen zelfs naar steden gaan waar geen Olym pische evenementen worden gehouden”. Als dat de realiteit is, houden de Russen zich in dat opzicht tenminste wel aan de voorwaarde van de akkoorden van Hel sinki, waarin vrijheid van het uitoefenen van werk (dus ook journalistieke arbeid) wordt gegarandeerd. vervolgens de aanval op Venix, maar kwam los van de rol en haakte gedemora liseerd af. Stam: „Ik kon niet in het juiste ritme komen en ik had na die aanval gebrek aan lucht. Het was zinloos om door te gaan”. Venix reed verder onbedreigd naar de titel, Rompeiberg had geen moeite de tweede positie te behouden. Ger Slot uit Alkmaar greep tijdens de nationale baankampioenschappen de titel op het onderdeel 30 kilometer klasse- mentswedstrijd voor amateurs. Wil Bou- man uit Sittard eindigde tweede en Dick van Egmond (Nijverdal) werd derde. De selectie voor de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan, die van 28 augustus tot en met 2 september in Amsterdam worden gehouden, is gister avond in het Olympisch Stadion te Am- Pas wanneer over drie weken de oefen campagne ten einde is dit was het tweede duel dat de Haarlemmers afwerk ten voordat op 18 augustus MW de eerste tegenstander voor de competitie is moe ten de definitieve lijnen in het spel van het „vernieuwde” Haarlem duidelijk zicht baar zijn. Toch waren er gisteravond al enige trekjes van wat revolutionairder Haarlems voetbal te zien. Van de drie nieuwe spelers, Terry Hendriks, Gerrie Kleton en Frank Kramer, viel vooral laatstgenoemde op. Kramer, die zich graag op het middenveld laat terugvallen om de bal op één van zijn middenvelders te kaatsen en vervolgens de diepte in stormt, zorgde voor nogal wat bijna on- Haarlemse uitvallen. Kramer was het ook die de gelijkmaker scoorde nadat Price de Engelsen reeds in de vijfde minuut aan een voorsprong had geholpen. Dat er niet meer rendement voortvloei de uit de verfrissende aanpak van Kramer was vooral te wijten aan de gebrekkige verstandhouding tussen de nieuwelingen, onderling en met de oude kern van het team (waarvan Haar en Böckling wegens blessures ontbraken). Door de communi catiestoornissen tussen Terry Hendriks en Frank Kramer ging een aantal moge lijkheden verloren en ook Kleton zeer zeker een aanwinst voor Haarlem toon de zich op het middenveld nog wat onwen nig. Verrassend was het optreden van de pas zestienjarige Ruud Gullit. De lange donkere atleet nam in de tweede helft de plaats over van Pieter Huyg en deed het daar goed. HOCKENHEIM. Jean-Pierre Ja- bouille heeft gisteren in de eerste trai ning voor de grote prijs van West-Duits- land voor Formule 1-wagens op het cir cuit van Hockenheim de beste tijd ge maakt. De tijd van 1.48,48 betekende zelfs een officieus record over de ronde van 6789 meter lengte. Het oude record stond met 54,89 seconden sedert de Europese kampi oenschappen van het vorig jaar in Praag (2 september) op naam van Makejeva’s landgenote Tatjana Ze- lentsova. Tijdens de finale van het polsstok hoogspringen zorgde de Rus Con stantin Volkov voor een nieuw werel drecord voor junioren met een sprong van 5,55 meter. Het oude we reldrecord voor junioren was sedert enkele weken met 5,52 meter in han den van de Fransman Thierry Vig- neron. rf" Uli Pinner: opvallende demonstratie van sportiviteit Carmichael-McNamara. Okker en' Taroc- zy zullen in de finale uitkomen tegen de Tsjechoslowaken Kodes en Smid, die met 6-4, 6-1 wonnen van de Fransen Goven en Fritz JAN PREENEN (Van onze cricketmedewerker) TORONTO. Het Nederlands jeugdelftal heeft in het wereldtoemooi in Canada ook de tweede wedstrijd tegen Ierland, gewonnen. De gedachte om de jeugd al een week voor de aanvang van het toernooi ter plaatse te laten acclimatiseren, is een goed idee geweest. Aan het zeer warme klimaat en de moeilijk bespeelbare wickets was het jeugdteam al enigszins gewend door het spelen van drie oefenwedstrijden, waarvan er twee werden gewonnen en een verloren. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Tegen de Engelse derde divisieclub FC Gillingham verscheen een gedeeltelijk vernieuwd Haarlem gister avond voor het eerst in het eigen stadion. Voor ongeveer duizend toeschouwers kwam Haarlem op deze zwoele zomer avond niet verder dan een 1-1 gelijkspel. Een graadmeter voor de werkelijke kracht van Haarlem mag dit resultaat nog niet genoemd worden. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Een opvallende demonstratie van sportiviteit is Ulli Pinner bijna opgebroken. De 25-jarige Westduitser, die tijdens de open Nederlandse tenniskampi oenschappen in Hilversum als eerste is geplaatst, deed in de tweede set met een royaal gebaar een punt cadeau aan de Fransman Jean Louis Haillet. Pinner leidde op dat moment met 6-1 en 4-3. Ondanks het feit dat lijnrechter, voet- f out rechter en scheidsrechter aan zijn kant stonden en te kennen gaven dat Haillet de bal buiten de lijnen had gesla gen, honoreerde Pinner een protest van zijn opponent. Het gevolg was dat Haillet kon terugbreken en plotseling verander de van een figurant in een volwaardige tegenstander. Tot het oponthoud was Pinner vrijwel steeds oppermachtig ge weest. Daarna viel hij ver terug en kon slechts met de grootste moeite afwikke len naar winst: 6-1, 6-7, 64. -■■■ ■fr Martin Venix: nieuwe kampioen bij de prol- stayers sterdam bekendgemaakt. De lijst ziet er als volgt uit: Dames: achtervolging: Keetie van Oosten- Hage, Anne Möhlmann-Riemersma, Henny Top. Sprint: Marijke Lagerlof, Truus van der Plaat, Mieke Havik. Amateurs: achtervolging: Jos Lammertink, Dick van Egmond. 1000 meter tijdrit: John Zeijderveld. Sprint: Lau Veldt, Sjaak Pieters, Louis Zieleman. Tandem: Veldt/ Zijderveld. Ploegenachtervolging: Dick van Egmond, Jos Lammertink, Geert Schipper, Hans Vonk. Stayers: Mathé Pronk, Gaby Minne- boo, Gerrie Groenewegen. Beroepsrenners: stayers: Cees Stam, Martin Venix. Achtervol ging: Roy Schuiten, Herman Ponsteen en moge lijk Gerrie Knetemann en Joop Zoetemelk. Sprint: nog ohbekend. Maar of theorie en praktijk hand in hand zullen gaan, moet met enige twij fel worden afgewacht. Want tijdens de Spartakiade, die momenteel in Rusland wordt gehouden, werd al duidelijk dat de bureaucratie hoogtij viert en dat de paperassenwinkels flink uit de kluiten zijn gewassen. (Van onze atletiekmedewerker) DEN HAAG. Tijdens avond wedstrij den in Den Haag heeft de sprintersploeg van AV Haarlem opnieuw van zich doen spreken. Zowel op de 100 als op de 200 meter waren de AV Haarlemmers voorin te vinden. De beste prestatie kwam op naam van Mike Bienfait. Deze door blessures ge plaagde atleet wist op de 200 meter heren A zijn serie te winnen in 21,8 sekonden en stelde zijn beste tijd op deze afstand ruim schoots scherper. Ook won hij nog zijn serie op de 100 meter heren A in 10,9 seconden, waarmee hij slechts 0,1 seconde van zijn beste tijd verwijderd bleef. Op de 200 meter moest Jan Willem van der Wal maar 0,1 seconde aan Bienfait prijsgeven: met 21,9 seconden evenaarde hij zijn persoonlijk record. In de andere serie was het Henk Macnack, die met 22,6 seconden de overwinning behaalde. Op de 100 meter moest Sammy Monsels (HoÜan- dia) alles geven om de junior Mario West- broek voor te blijven. Uiteindelijk was het verschil slechts 0,1 seconde: 10,8 om 10,9 seconden. Bij het verspringen zorgde Jan Willem van der Wal voor een verrassing door Nederlands kampioen Roy Sedoc te ver slaan. Hij had daarvoor aan 6,79 meter genoeg. Op de 5000 meter kwam Evert van Ravensberg tot de snelste seizoentijd van AV Haarlem. Met 14.50,2 bleef hij 0,8 seconde onder de tijd van Pieter Fris. Bij de 800 meter dames benaderde Janny Sloot (Atmodes) haar record van 1.27,1 tot op 0,4 seconde, waarmee zij tweede werd. De Engelsman Jeff Hall en de Zuidafri- kaan John Bland hebben na de tweede ronde van het toernooi om het open Ne derlands golfkampioenschap in Noord- j wijk de leiding met een totaal van 138 slagen. Jan Raas heeft de profronde van Kwa- dendamme gewonnen. Raas versloeg in de sprint Van Gerwen, Schipper en Klaassen. De Noor Jostein Wilmann heeft de ron de van Rijnland-Palts gewonnen. Theo de Rooy, vorig jaar winnaar, legde beslag op de derde plaats, op 4.38 van de winnaar. De Argentijnse tennisser Vilas won in de Franse stad Aix-en-Provence het Vier- Azen toernooi. In de finale klopte hij Ilie Nastase met 6-3 en 6-3. In het Zwitserse Kitzbühel werd Elly Vessies in de kwartfi nales uitgeschakeld door de Tsjechische Mandlikova: 6-3, 5-7 en 64. Het bestuur van de KNSB heeft schaat ser Hans van Helden uitgenodigd voor de voorlopige kernploeg voor allrounders. Het verzoek van Van Helden zich zelfstan dig te mogen voorbereiden op de grote toernooien is ingewilligd. Op 1 oktober begint in Utrecht de wed strijd om het wereldkampioenschap dam men tussen kampioen Gantwarg (Rus land) en uitdager Harm Wiersma. De win naar van de tweekamp ontvangt een be drag van vijftigduizend gulden, de verlie zer dertigduizend gulden. De Nederlandse jongens zijn op de eer ste dag van de Europese taf el tenniskam pioenschappen voor de jeugd in Rome weinig succesvol geweest. Alleen in het dubbelspel kwamen twee combinaties een ronde verder. Dat waren de koppels Swier/Wnaubst en Van Spanje/Meyer. Bij de meisjes werden Kloppenburg en Ker- overspeeld. Door in Hilversum door te dringen tot de halve finale (daarin treedt hij vandaag aan tegen de Hongaar Taroc- zy; Pinner treft dan de Tsjechoslowaak Tomas Smid) heeft Kodes zijn beste pres tatie dit jaar geleverd. Tot deze week was hij onopvallend te werk gegaan. Op het gras van Wimbledon werd hij bijvoorbeeld al in de eerste ronde opzij gezet door de Amerikaan Pfister. En dat terwijl Kodes in augustus vorig jaar nog een grasba an had laten aanleggen bij zijn huis in Praag. Als nummer 76 van de wereldranglijst kwam Kodes dan ook niet voor op de plaatsingslijst in Hilversum. De inmiddels 33-jarige veteraan heeft de organisatoren op het „Melkhuisje” echter krachtig op de vingers getikt door de als zesde geplaatste McNamara te overklassen. De eenzijdigheid die dit duel kenmerk te, leek ook het beeld te gaan bepalen van de partij tussen Pinner en Haillet. De Westduitser had slechts 21 minuten nodig om de winst in de eerste set naar zich toe te trekken. Pinner, die in de eerste reeks drie games op nul afsloot, leek op simpele wijze het verschil van 50 plaatsen op de ranglijst (hij staat thans als 22e genoteerd) te gaan aantonen. In de tweede set werd Haillet wel wat lastiger, maar ook in die fase wist Pinner een voorsprong (4-3) op te bouwen. Met de winst in zicht dreigde hij toen plotseling nog onderuit te gaan door in een gulle bui het beslissende punt van de achtste game af te staan. Haillet profiteerde er gretig van en greep het Westduitse „relatiege schenk” aan om door de service van zijn tegenstander te breken. Hij putte er de inspiratie uit om zijn spel eindelijk op het gewenste niveau te brengen. Hij imiteerde Pinner verscheidene ma len met succes waar het het produceren van lobs betreft en nam zelfs het initiatief over. Na met vijf setpunten geen raad te hebben geweten, won de Fransman in de verlenging met 8-6, waardoor de setcijfers op 7-6 werden bepaald. Daarna kreeg Haillet volop mogelijkheden om zijn werk te bekronen. Zowel in de eerste als de vijfde game van de derde set kreeg hij twee breekpunten en in de negende game liep hij op de opslag van Pinner zelfs weg naar 040. De grillige Haillet gaf het voor deel evenwel volledig prijs, waarna Pin ner na twee uur en drie minuten met 64 tenslotte de eer aan zichzelf hield. Tom Okker is met zijn partner Balasz Taroczy doorgedrongen tot de finale van het herendubbelspel tijdens de open Ne derlandse tenniskampioenschappen in Hilversum. Het Nederlands-Hongaarse duo versloeg met 6-3, 64 de Australiërs halve finales (14, 2-3). De twee Engelse teams en Bermuda lijken de meeste aan spraak te gaan maken op de eerste drie plaatsen. De laatste wedstrijd voor Neder land tegen Canada, zou wel eens de beslis sing voor de vierde plaats kunnen bren gen. Het Nederlandse programma is ver der: zondag tegen Engeland (Nrd), maan dag: Bermuda, dinsdag: Canada. A -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13