oao lil f I sW WACHTEN OP HULP VAN BUITEN door Bob Mantiri Honger Toekomst Vervolging Heimelijke steun Steeds op pad Inspireren Cli THWH WO CO M«ö CO THOH WEW yiEC drijf ijk s Ban THAILAND TnWl CAMBODJA PurslKS Kra/^ KompongtCham* F^g-^-^^^gPHNOM PENH' r Phanom I p de Verzetsbewegingen actief in voormalig Zuid-Vietnam t £<-»L-ga Een enorm reclamebord voor het leven in de nieuwe economische zones. Dergelijke aansporingsborden zijn te vinden in Ho Tsji Minh-stad (Saigon). ze opereren in de grensgebieden van Vietnam met Laos en Cambod ja. s Nachts kloppen zij bij de dorpelingen aan om voedsel en kleren en verdwijnen dan weer in het duister. Wapens hebben zij genoeg, overgehouden van de Amerikanen, zo wordt gezegd. In het voormalige Zuid-Vietnam zijn vele verzetsbewegingen actief. Dat blijkt uit de verhalen van Vietnamese vluchtelingen in Maleisië. Onafhankelijk van elkaar maken deze vluchtelingen gewag van een bittere strijd van guerrillabewegingen tegen de geharde troepen van het Hanoi-regime. „Het is wel niet veel, maar in elk geval is het een blijk van steun van de dorpelingen. Het is erg moeilijk om aan eten te komen, wij zelf krij gen maar 3 kilo rijst als rantsoen, meer niet", zegt Xuan. Maar op ze kere dag werd dé grond hem te heet onder de voeten, zijn regelmatige contacten met het verzet kwam de autoriteiten ter ore. Om de dorpe lingen niet in gevaar te brengen besloot Xuan weg te gaan. Via con tactadressen die hij van de verzets groepen kreeg kwam hij in Saigon terecht. Ook daar dook hij onder op een adres dat hem door de guerril labewegingen werd gegeven. Daar uit blijkt, zo meent hij, dat de ver zetsbewegingen, al opereren zij in de verafgelegen gebieden, toch be schikken over een ondergrondse or ganisatie. Xuan sloot zich aan bij mensen die van plan waren om te vluchten. Begin vorige maand staken zij met een boot over naar Maleisië. Nguy en Thi, al vijf maanden op Pulau Bidong, zegt lange tijd deel te heb ben uitgemaakt van een verzetsbe weging die opereert in een gebied ten westen van Do Lat. Zijn groep is uit elkaar gegaan na een lange ach tervolging door Vietnamese gere gelde troepen. Onderricht in de Vietnamese dorpen door een afgezant van het communisti sche bewind. De oorlog in Cambodja heeft on miskenbaar grote ontevredenheid veroorzaakt onder de Zuidvietna- mese bevolking. „De mensen hier lijden honger omdat al het voedsel naar het leger in Cambodja gaat. En naar het Noorden. De Zuidviet- namezen weten heel goed dat er verzetsgroepen actief zijn. De kran ten zwijgen erover, maar af en toe bereiken berichten Saigon dat de „vossen” aanvallen hebben gedaan op Vietnamese legerplaatsen, op patrouilles, op kolonnes. De bevol king wil het verzet graag steunen, maar zij is daar niet toe in staat omdat de mensen in hun bewegin gen worden beperkt. Van de autoriteiten mogen zij zich alleen in een door hen aangegeven gebied verplaatsen. Als ze zich daar niet aan houden worden ze opge pakt en naar Economische Zones gebracht of ter plaatse neergescho ten. Bovendien is de afstand van de stad naar het gebied waar de ver zetsstrijders actief zijn te groot, daarom kan het volk ze niet steu nen" zegt Thi. Volgens hem weet ook de Vietnamese regering drom mels goed dat wanneer de guerril la’s de volledige steun krijgen van Een kijkje op een werkkamp in de Li Minh Xhan-nieuwe economische zone in Viet nam. De eerste bewoners waren leden van de communistische jeugdbrigades. Veel inwoners van de grote steden wor den overgepiaats naar dergelijke zones om er o.a. op het land te werken. het volk zij hun boeltje wel kunnen inpakken”. Tel. 1507- Jheel jara- kast, irvan iubb. 3 „Wij hebben ons verspreid, velen hebben zich bij andere verzetsgroe pen aangesloten, maar ik, zo vertelt hij, ben naar Cholon (de Chinese wijk van Saigon red.) gegaan en van Zij zullen een grote rol spelen in de toekomst, meent La Tho Mai. „Het zal een wisselwerking worden tussèn de idealen van deze jonge generatie die haar land is uitgezet en de jonge generatie in Vietnam zelf, die de jarenlange oorlogen zat is en in vrede wil leven". Mai moest weg omdat hij een fetni- sche Chinees is. Hij heeft een ver klaring moeten tekenen waarin hij de Vietnamese regering dankt voor het feit dat hij familie in het buiten land mocht opzoeken. Daarna wer den hem al zijn bezittingen ontno men en mocht hij in een half lekke boot waarvoor zij allen tweedui zend dollar moesten betalen, ver trekken. „We waren met vijftien mensen en ieder moest 3000 dollar betalen. De Vietnamezen hebben aan ons goed verdiend”. Evenals Thi en Xuan hoop Mai, en de tientallen vluchtelingen die ik in de kampen heb gesproken, dat op een dag de verzetsgroepen gesteund worden door „een derde land”. Met dat land bedoelen zij de Verenigde Staten of China of beide. Als deze landen te hulp schieten, zo menen zij, is het regime in Hanoi geen lang leven meer beschoren. Zij zeggen ervan overtuigd te zijn dat de dui zenden vluchtelingen in de kampen of die al in een derde land zijn opgenomen, zich bij het verzet zul len aansluiten. Nu, zegt Mai, is de tijd rijp om dat te doen. Hanoi staat onder interna tionale druk, in Cambodja is het verwikkeld in een eindeloze oorlog, aan de grens met China heerst een gespannen situatie. Een derde front in Vietnam zou het einde kunnen, inluiden van de machthebbers in Hanoi. De verzetsgroeperingen zijn ech ter te versnipperd om op dit ogen blik een reëel gevaar te kunnen vormen voor de ervaren troepen van Hanoi. Maar, zo vertellen de vluchtelingen op Pulau Bidong en in het vluchtelingenkamp Chera- ting, bij Küantan, zuidelijk van Ku ala Trengganu, als zich een leider aandient die deze ondergrondse be wegingen kan bundelen dan zijn ze in staat om het leger van Hanoi terug te drijven. Een van de Vietnamese vluchte lingen die zegt in nauw contact te hebben gestaan met de verzetsgroe pen, is de 38-jarige Xuan, die nog maar kort uit Vietnam is gevlucht. Hij arriveerde in juni op Pulau Bi dong, het Maleisische vluchtelingen eiland, waar meer dan 40.000 Viet namese vluchtelingen op de grens van leven en dood bivakkeren; hun lot is onzeker geworden na de ver klaring van de Maleisische regering alle vluchtelingen terug te sturen in de boten waarmee zij gekomen zijn. Na de val van Saigon 30 april 1975 zijn veel militairen van het republikeinse leger de jungle in gevlucht en hebben zich daar georganiseerd in verzetsgroepen. De bevolking noemt hen „vossen", Al maandenlang komen uit Indo china beelden en verhalen van Viet namese bootvluchtelingen. De con ferentie in Genève zou een kente ring kunnen veroorzaken in de situ atie, die niet alleen duidelijk mense lijke kanten heeft (daar is geen mis verstand over mogelijk), maar ook politieke. De ontwikkeling in Viet nam zelf na de machtosovername door de Hanoi-regering, de poging van Hanoi om de Rode Khmers uit Cambodja te verdrijven en zelf via stromannen de macht over te nemen en ten gevolge daarvan weer de grensoorlog tussen Vietnam en China. Een deel van de bevolking in Zuid-Vietnam en met name de etni sche Chinezen zijn zacht gezegd niet oelukkia met de ontwikke ling in het nu verenigde Vietnam. Vandaar die tragische vluchtpogin gen, waaraan het Vietnamese be wind dan weer verdient door een soort vluchtpremie te eisen. En van daar ook zo blijkt nu uit verkla ringen van vluchtelingen verzet tegen het huidige bewind in Viet nam. Bob Mantiri tekende uit de mond van bootvluchtelingen op, dat er diverse verzetsbewegingen actief zijn in de berggebieden van Viet nam. Die bestaan dan weer vooral uit aanhangers van het Thieu-be- wind, dat ook bepaald geen toon beeld was van een kraakschoon po litiek beleid. Denk maar aan de mas sa's gevangenen, aan de martelin gen, aan de tijgerkooien. Hoe dan ook, het is nuttig kennis te nemen van wat er zich daar in dat van oorsprong zo welvarend gebied af speelt. Nu dan dus het verhaal van het verzet tegen het regime van Hanoi. sen nog het economische leven in Vietnam. Ze hadden het kapitaal in handen, de banken, kantoren, win kels en alles waar geld in zat. Ze vormden de ruggegraat van het ka pitalistische systeem. Voor de reali sering van het socialistische ideaal was het een pure noodzaak om deze ruggegraat te breken. Daarmee wordt de weg naar een socialisti sche maatschappij geëffend. Dat zij er daarbij nog geld aan verdienen is meegenomen. Met het wegsturen van de etnische Chinezen heeft Ha noi ook voorkomen dat het verzet financieel door deze mensen wordt gesteund”, meent Thi. La Tho Mai, een gevluchte ambte naar uit Pleiku hij zit nu in een kamp bij Cherating zuidelijk van Kuala Trengganu vestigt zijn hoop op de jonge generatie. De jon geren zullen straks ook terug willen naar het land waar zij geboren zijn, waar zij ook recht op hebben al zijn ze van Chinese oorsprong. Het is niet onwaarschijnlijk dat ze het voorbeeld volgen van de Palestij- nen en door terreur, kapingen enz. hun frustraties zullen uiten. Men heeft er volgens hem geen idee van hoe de Zuidvietnamezen worden vervolgd. Dat gebeurt openlijk, zoals de joden door Hitler werden vervolgd, zo worden de et nische Chinezen door Hanoi ver volgd. De ethnische Chinezen in lekke boten de woeste zee insturen is even misdadig als de joden naar de gaskamers zenden. Waar wij dat aan te danken heb ben, vraagt Thi. „De vernietiging van de etnische Chinezen is noodzake lijk om het socialistische systeem in heel Vietnam te kunnen invoeren. De Chinezen beheersten en beheer- Xuan is niet zijn echte naam, be kende hij later. Hij wil zijn identiteit liever voor zich houden. „Uit veilig heidsoverwegingen. Mocht ik ooit worden teruggestuurd dan is het niet onwaarschijnlijk dat de Vietna mese autoriteiten mij aan verhoor onderwerpen om er achter te ko men wie de verzetsgroepen steunen. In de steden en in de dorpen draagt men hun een warm hart toe, maar het is moeilijk om dat openlijk te doen”, zegt Xuan. Hij heeft eerst in Saigon, dat nu Ho Chi Minhstad heet, gewoond: had daar een groot restaurant. Maar toen de communisten Saigon binnenvielen werd zijn bedrijf ge nationaliseerd. „In de praktijk bete kent het dat een communistische Vietnamees de leiding overneemt". Al zijn goederen en ook zijn kapi taal werden gekonfiskeerd. Hij vluchtte de provincie in omdat hij Vreesde naar de economische zones te worden gestuurd. Deze guerrillabewegingen heb ben genoeg wapens, maar ze klagen over een tekort aan munitie. „Het is moeilijk in contact te komen met de groepen omdat ze steeds op pad ziin, bang ontdekt te worden door de Vietnamese troepen. Drie keer in de maand komen ze uit hun schuil plaatsen om in de dorpen eten en kleren te zoeken”. Xuan zorgde er voor dat de „vossen” wanneer ze in het holst van de nacht bij de dorpe lingen aankloppen voedsel krijgen. „Duizenden mensen raakten toen in paniek en zochten hun heil in de grote steden, in het bijzonder Sai gon, dat nog niet was gevallen en in de kustgebieden. „De republikeinse troepen in het Centrale Hoogland', zo vertelt Xuan, „werden toen afge sneden van de hoofdmacht die zich voor Saigon prepareerde om de aanval af te slaan. Maar deze troe pen raakten ook in verwarring toen ze de duizenden mensen in de rich ting van de hoofdstad zagen trek ken”. Volgens Xuan heeft deze pa nieksituatie de val van Saigon ver sneld. „De troepen van de luitenant moesten naar de grens met Cam bodja uitwijken, maar bleven daar steken. In de loop van de tijd heb ben zich bij de groepen andere ge vluchte republikeinse militairen geschaard en zo onstonden kleine verzetsgroepen”. De guerrilla’s boeken vaak succes bij hun korte acties, maar niemand weet dat. De berichten sijpelen door naar de steden via rondtrekkende handelaren. De verzetsgroepen worden geleid door officieren van het vroegere republikeinse leger. Zij zijn gemotiveerd en zij kennen bovendien het gevechtsterrein goed. Maar, zo zegt hij, wat wij nodig hebben is een leider die het volk en de verzetsstrijders kan in spireren, Als wij zo’n leider hebben dan kunnen we de hele wereld aan, is de overtuiging van Thi. Hij zegt uit Vietnam te zijn ge vlucht omdat hij daarbuiten meer kan doen voor het verzet. Hij ont kent met een geheimzinnig lachje dat hij een speciale opdracht heeft meegekregen. „Een feit is dat men buiten Vietnam nauwelijks op de hoogte is van onze guerrilla-activi- teiten”. Thi vindt het jammer dat vele jongeren, met goedkeuring van hun ouders die de reis zelf betalen, worden weggestuurd. „We kunnen ze in het verzet goed gebruiken. Maar aan de andere kant is het begrijpelijk waarom zij door hun ouders worden losgelaten. Anders sterven ze een roemloze dood in Cambodja”. „Onder de Zuidvietnamese bevol king koestert men een diepe haat tegen het Hanoiregime dat hun kin deren afpakt en de dood instuurt in Cambodja en aan de Chinese grens. Toen de Chinezen binnenvielen”, zegt Thi, „dachten we in het Zuiden dat voor ons de bevrijding kwam. Ik ben er zeker van dat de meerder heid van ons diep in hun hart had gehoopt dat de Noord-Vietnamezen het zouden verhezen”. daar uit naar Vung Tau, samen met een tiental anderen waarna wij in een boot naar Maleisië zijn ge vlucht. Hij beweert dat al enkele maan den voor de Vietnamese invasie van Cambodja Hanoi troepen had sa mengetrokken bij, Takei, aan de Vietnamees-Cambodjaanse grens. Het hele grensgebied zat vol Vietna mese troepen die volgens hem klaar stonden om op te rukken naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Dat was november vorig jaar. In de concentratie kwam beweging eind december, en een week later viel Phnom Penh. Xuan vestigde zich in een dorp ten westen van Kontum, dicht bij de Laotiaans-Cambodjaanse grens. „Hier maakte ik later contact met een aantal verzetsgroepen, bestaan de uit ex-militairen van het Thieu- regime. De man die een van de groepen leidde was een luitenant van een jaar of dertig. Uit hun ver halen blijkt volgens Xuan dat zij de jungle en de bergen zijn ingevlucht toen de Vietnamezen in het voor jaar van 1975 het offensief op Sai gon begonnen. 58 76 Nanning HAINAN Udon Thani IOuang_Ngaj BANGKOK; (An Nhoni NhaJTrangs 'Tir igon .uyen. 'km Lao Cai^ ^Dien Bien Phu Muong Ham -pLUANG ">®PRABANG Xiangkhoang, J Pleiku Me Thuot ||Sattahip - Lang Sons HANOI Hoa Binh Muang Nakhon ut,,,,, .Ratcnasmial j> lavannakhetv Tft Saravane iStung Vreng la Nang Angkor \Battambang ^^^SKomponq ITIANE ig rtalas.Cfianchiang^^ "^Haipjfröngi Hai kou

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15