VVDM vindt straffen Geen plannen voor in Libanon te zwaar sluiting van jacht KERNENERGIEDESKUNDIGE: Oordeel over F Politie wenst en dan dit nog Duitse tanker F in Veronica weer even op schip MEER AANDACHT VOOR VROUWEN V gestrand op Westerschelde sluiting van verslaafdencafé a Kritiek op beleid Haars her weer energiesituatie nu gunstiger V7 f I hi c. MINISTERIE OVER BOTULISME: 19 7 9 2 JULI 2 8 ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND Z A T (Va Slechte vangst Uitgebrand L< vrat zal 1 reis P bev ove belt bes ken voo van Par Mie bal: E vlu mii r me Be< CR zeg de< K' .2 DEN HAAG (ANP). Bij het ministerie van Landbouw en Visserij wordt niet overwogen, de jacht op bepaalde diersoor ten te sluiten, nu zich in ons land weer gevallen van botulisme hebben voorgedaan. Opleiding (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Mede door de twee nog in aanbouw zijnde en na volgend jaar in gebruik te nemen steenkoolcentrales, die in Nijmegen en Geertruiden- berg, zal de komende jaren de hoeveelheid zwaveloxyde in de lucht tot een te hoog peil stijgen. De grens van wat toe laatbaar is aan zwaveloxyde in de lucht zal in 1985 zijn bereikt. g s UM I I Via haar vertegenwoordigers in Liba- Te hoog peil zwaveloxyde door steenkoolcentrales ■w*- - I' WEERRAPPORTEN en Het Steuncomité heeft de staatssecreta- Gemeente Enschede gaat deeltijdbanen invoeren 1 .-‘.w „Wanneer defensie een beleid voert waarbij werktijden worden gemaakt van soms veertien tot zestien uur is het duide lijk dat mensen wel in slaap moeten vallen door een grote oververmoeidheid”, aldus de VVDM in een commentaar. UTRECHT (ANP). De Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (WDM) vindt dat de mobiele krijgs raad in Libanon deze week, vooral gezien de bijzondere omstandighe den, te zware straffen heeft opgelegd voor wachtdelicten. o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 5 o o o DEN HAAG (ANP). Het is een vreem de zaak dat staatssecretaris Haars op het standpunt blijft staan dat regularisatie- slachtoffers, wier verzoek om een ver blijfsvergunning te krijgen nog (opnieuw) door de Raad van State moet worden behandeld, het land uit moeten. Als het in dergelijke gevallen tot een kort geding kwam, bepaalde de president van de rechtbank vrijwel altijd dat de buitenlan der in ons land mag blijven tot in hoogste instantie is beslist over zijn verblijfsver gunning. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De positie van de sollicitant bij de gemeente Enschede wordt preciezer bepaald en het recht op inspraak van ambtenaren bij vervullen van de vacatu res is vastgelegd. Daarvoor heeft men respectievelijk een selectiestatuut en een inspraakregeling ontworpen. Ver der gaat de plaatselijke overheid officieel deeltijdbanen invoeren. Daarvoor is een nota opgesteld: „Deeltijdarbeid bij de gemeente Enschede”. Belangrijk voor vrouwen is het schrappen van het begrip kostwinner uit het Algeme ne Ambtenarenreglement. non zal de WDM onderzoeken welke sol daten eventueel bij hoger beroep een bur- geradvocaat nodig hebben. Zonodig zal de VVDM de advocaten ook „leveren”. Ver der gaat de WDM na of het mogelijk is langs parlementaire weg de volgens haar De nota geeft aan op welke wijze de gemeente actief wil zijn voor wat betreft het wegwerken van de achterstandpositie van vrouwen, de individuele behoefte van medewerkers, de plaats van het begrip arbeid in het gemeentelijk apparaat en de consequenties daarvan. Enschede is van plan om het verschijn sel deeltijdarbeid op grote schaal in te voeren en uit te breiden. Daarbij zal vooral worden gelet op de mogelijkheden voor vrouwen. onjuiste procedure rond de uitzending van de mobiele krijgsraad aan te pakken. Het D’66 Tweede-Kamerlid Mertens wil nadere uitleg over de rechtsmacht van de mobiele krijgsraad. Hij heeft minister Bij toekomstige sollicitanten zal geen antecedentenonderzoek plaatshebben. Volstaan wordt met een bewijs van goed gedrag. Dit geldt overigens niet voor politiepersoneel en onderwijs krachten. Onder het gemeentelijk personeel is een onderzoek gaande in hoeverre bestaande functies kunnen worden gesplitst in deeltijd banen. Drie procent van het gemeentepersoneel werkt op het moment in deeltijdarbeid. Toen de slepers de Weissmeer vlot trok ken bleek het schip bij eerste inspectie niet beschadigd. Tegen de avond is de lading gasolie teruggepompt. De Weiss meer blijft voorlopig in de schaar van de Spijkerplaat liggen waar de tanker gron dig zal worden onderzocht op manke menten. Men aanvaardt de aanwezigheid van een chemische industrie en interesseert zich niet eens voor de risico’s: de ontspo ring van een trein met chemicaliën, die ten tijde van de gebeurtenissen rond de kern centrale in het Amerikaanse Harrisburg aanleiding was tot de ontruiming van een gebied van 750 vierkante kilometer in de Verenigde Staten trok nauwelijks de aan dacht. Hoewel de schaarse berichten spraken van een volkomen onvoorbereid zijn van de deskundigen op dit ongeval en de mo gelijke gevolgen ervan. Een recente explo sie in Memphis, zo vervolgt De Boer z’n opsomming van „alternatieve” ongeluk ken, waarbij giftige dampen werden ver spreid, haalde een enkele krant. Volgens hem is de kernindustrie, statis tisch gezien, nog steeds een van de veilig ste takken van de industrie. „Al was”, zo voegt hij hieraan toe, „Harrisburg een duidelijke waarschuwing dat er menselij ke fouten kunnen worden gemaakt en dat nog altijd verbeteringen kunnen worden aangebracht. Dat is de les van Harrisburg, maar ook van de Amerikaanse DC-10, de giftrein in Texas, de gifwolk in Memphis en de tientallen mijnrampen van de laat ste 25 jaar. De afdeling verdovende middelen van de Eindhovense politie dacht onlangs een goede slag te slaan. Er kwam een tip binnen dat een jongen en een meisje el kaar regelmatig op een vast tijdstip ont moetten en dat er bij die gelegenheid steeds een pakje werd overgedragen. De zaak werd geobserveerd en bij een volgen de ontmoeting werd ingegrepen. In het pakje bleken echter geen drugs maar brood te zitten, dat het meisje voor de jongen had klaargemaakt, aldus meldt het personeelsblad van de Eindhovense ge meentepolitie. verend, ozo verend, verend, wnw o verend. nnw nw wzw o nno zzw w wnw zw nw ozo no ozo o w nnw wzw wzw nw z zo wzw wnw zo 220 wzw nw wzw w w zw n no no wzw w nnw derlandse tanker Pax. Het bedrijf hield ook het middel AT 7 in reserve om eventu ele olieverontreiniging op te ruimen. Ach teraf bleken deze voorzorgen overbodig. Door een ontploffing op een boot in een jachthaven aan het Jollenpad in Amster dam zijn gistermiddag vier pleziervaartui gen uitgebrand. Twee mensen liepen ver wondingen op. Over de oorzaak van de explosie is, volgens de politie, nog niets bekend. De door een gesti reisr cie Vc brie! ling ben. Gen cher welt mog te v zelf de s de p AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie wil sluiting van het opvang- café voor heroïneverslaafden aan de Ja cob van Lennepkade. Zij heeft hierop al herhaaldelijk bij de gemeente aangedron gen, omdat er volgens een woordvoerder in het café dezelfde toestanden heersen als in het SOSA-gebouw en het Doelenge- bouw, die in de loop van dit jaar werden ontruimd. Tussen politie en bezoekers zijn al enige malen moeilijkheden ontstaan. De indruk bestaat, dat zich in dit café de heroïnehan del concentreert, aldus de woordvoerder. Geconstateerd is dat het café ongeveer honderd bezoekers heeft, terwijl dit er volgens de opzet niet meer dan vijfentwin tig mogen zijn. Ook is het café vaak tot diep in de nacht open, hoewel de sluitings tijd op 1.00 uur is gesteld. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg 1 Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis He PLO heefl spre] S zen gee ext E VOl; opr I ille Ru Ty die all, vie 25 25 25 20 26 21 27 23 27 27 18 30 29 18 24 28 28 29 16 26 26 20 33 29 30 27 27 27 28 25 27 22 32 29 30 20 22 26 26* 25 24 30 29 31 R lane Nat een zich tes N bur rag reig ger bek 500 hoe ker E lijk hel tijd C CO i ge; str Ta ris van Justitie driemaal gevraagd met haar over de kwestie van de regularisa- tieslachtoffers te praten. Maar zij heeft Voor risico’s is volgens hem nooit veel interesse geweest. „Toen de eerste cv- ketels op aardgas in nieuwe huizen wer den geïnstalleerd, achter solide muren op zolder, omdat dan de afvoer via het dak zou kunnen geschieden, was er niemand die protesteerde tegen de introductie van een gevaarlijke energiebron. We koken op gas, maar de kerncentrale in Borssele moet wel dicht”, zo stelt De Boer cynisch vast. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Veronica gaat toch nog eenmaal proberen vanaf de zee te zenden. Nadat het piratenschip op 31 au gustus 1974 zichzelf het zwijgen oplegde in verband met de zogenaamde anti-piraten- wet, is de zender niet meer vanaf een schip te beluisteren geweest. Op 1 augustus komt daar weer verande ring in, zij het maar voor korte duur. Dan vaart in de ochtend vanuit de Schevening- se haven het voormalige laboratorium- schip De Bisdom uit met aan de zijkant de naam van. Veronica. Aan boord bevinden zich Bart van Leeuwen, Annette van Trigt, Jan Morriën en enkele oud-Veroni- ca-medewerkers. Deze ploeg verzorgt dan het ochtend programma van de Veronica Omroep Or ganisatie via Hilversum 1 van 07.00 tot 10.45 uur. Van piraterij is met deze uitzen dingen zeker geen sprake, aangezien de NOS, zoals bij alle andere radiouitzendin- gen op locatie, voor de technische tot standkoming zal zorgen. De uitzendingen zijn live, hoewel de platen op band zijn opgenomen in ver band met het schommelen van het schip. Tijdens de uitzending probeert men on dermeer contact te leggen met enkele pi ratenschepen die zich op de Noordzee bevinden. Dit programma is het laatste uit een serie live-programma’s die de VOO de afgelopen weken via de radio heeft uitge zonden. i (Van onze redactie binnenland) HOOFDPLAAT. Er heeft gistermor gen even gevaar gedreigd voor een olie- ramp op de Westerschelde na het stran den van de Duitse binnenvaarttanker „Weissmeer” op de hoge en lage springer voor Hoofdplaat. Het schip met 2200 ton gasolie, onderweg van de Sloehaven naar het Duitse Karlsruhe, kwam volledig droog te staan en boog daarbij door. De sleepdienst Willem Muller uit Ter- neuzen zette drie slepers in eri zorgde Dit zei Flip Dijkstra, woordvoerder van het Steuncomité Regularisatieslachtof- fers, gisteren naar aanleiding van het aan houden van drie buitenlanders door de Haagse vreemdelingenpolitie eerder deze maand. Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Vrij warm met een regen- of onweersbui. Later koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 2 tot 10; min.temp.: omstreeks 14 graden; max. temp.: omstreeks 21 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ra ra - gS ervoor dat de lading van de Weissmeer werd overgepompt in de gecharterde Ne- Weer in binnen- buitenland Het ministerie deelde dit gisteren des gevraagd mee. De Stichting „Kritisch Faunabeheer” had per telegram aan de minister van Landbouw gevraagd, de jacht op watervogels, kraaiachtigen, vos sen en andere kleine roofdieren te stop pen. Dit omdat niet gevonden kadavers van geschoten watervogels besmettings haarden zouden kunnen worden en omdat de andere genoemde diersoorten zich nut tig kunnen maken door het opruimen van zieke en doden dieren. Minister Van der Stee is met vakantie, maar volgens deskundigen van zijn minis terie bestaat er geen aanwijzing, dat de jacht tot de verspreiding van botulisme zou bijdragen. Men ontkent niet dat kada vers die blijven liggen een risico kunnen betekenen. Maar de jagers, die normaliter al bij de wet verplicht zijn tot het opspo ren van die kadavers, zullen nu extra veel aandacht besteden aan het nakomen van die plicht. We hebben in Nederland al verschillen de jaren achtereen last gehad van botulis me onder het waterwild, aldus het minis terie, en aangenomen mag worden dat vrij veel mensen op kadavers zullen letten en zonodig de bevoegde instanties zullen waarschuwen. Op grote schaal komt het botulisme volgens het ministerie niet voor. Het blijft beperkt tot de Peel, waar zoals vermeld, in het natuurreservaat „De Grote Peel” meeuwen en eenden zijn aangetast. Het rijksinsituut voor natuurbeheer houdt echter landelijk de toestand nauwkeurig in de gaten. „De grootste menselijke fout”, zo besluit De Boer, „maakt echter de politicus die inspeelt op het feit dat zijn kiezersvolk zich alleen interesseert voor Harrisburg. Er kunnen meningsverchillen bestaan over de oplossing bij toepassing van ker nenergie, maar het is zeker dat de kerne nergie voor de toekomst nog steeds per spectieven biedt voor een milieuvriende lijke vorm van elektriciteitsproduktie die geen beroep doet op schaars wordende en vieze fossiele brandstoffen, al durven ve len deze eenvoudige waarheid niet eens meer uit te spreken. De politicus die zich bewust is van de problemen waarvoor de energievoorziening ons in de toekomst stelt, zelfs bij matiging van de groei, mag zich in deze vab zijn plichten en verant woorden jkhedeb bewust zijn”. niets van zich laten horen, zei Dijkstra. De Tweede-Kamerleden Wessel-Tuin- stra en Bischoff, beiden D’66, hebben me vrouw Haars in schriftelijke vragen ver zocht vreemdelingen, die een kort geding hebben aangespannen, niet in bewaring te stellen. In afwachting van de uitspraak kan hun paspoort worden ingenomen of kunnen zij verplicht worden zich regelma tig te melden, vinden de fractieleden. Tevens dringen zij er op aan dat de Raad van State zo spoedig mogelijk zijn oordeel uitspreekt over het gelijkheidsbe ginsel, waarop veel regularisatieslachtof- fers hun (her)aanvraag van een verblijfs vergunning baseren. Op grond van het gelijkheidsbeginsel menen zij recht te hebben op dezelfde behandeling als de 182 Kerk-Marokkanen. De proefprocessen, die het Steuncomité aanhangig heeft ge maakt, zouden versneld ter zitting ge bracht moeten worden, menen de Tweede-Kamerleden. Scholten van Defensie daar vragen over gesteld. In de eerste plaats wil hij weten op grond van welk verdrag of andere inter nationale rechterlijke regeling die krijgs raad de militairen heeft kunnen veroorde len. Verder vraagt hij of de minister.be reid is de Libanon-soldaten voldoendé be kendheid te geven met het recht dat zij hebben zich in voorkomende gevallen door burgerraadslieden te laten bijstaan. Als de minister de soldaten dat recht geeft is hij dan ook bereid die raadslieden zodanige faciliteiten te verlenen, dat zij de betrokken militairen ook daadwerkelijk kunnen bij staan, zo vraagt de Democraat minister Scholten. In het artikel in ESB blikt De Boer terug op 25 jaar discussie rond kernenergie. Zijn conclusie is dat de in de loop der jaren ontstane angst van het publiek voor kernenergie niet terecht is. „De eenzijdige actie tegen de kernenergie heeft ongezon de proporties aangenomen. Het wordt voorgesteld als een vals werktuig. Dat andere energiebronnen risico’s met zich meebrengen wordt eenvoudig gene geerd”, aldus De Boer. De twee grote steenkoolcentrales, zo stelt hij, zullen, net als andere bestaande centrales, bijdragen tot de angstwekken de toename van het zwavelzuurgehalte in de atmosfeer, een onomkeerbaar proces van milieuverontreiniging waarvan de ge volgen nota bene nog onbekénd zijn. Men verheugt zich over de import van aardgas, hoewel aan de risico’s van de overslag en opslag nog onevenredig weinig aandacht is besteed. In het selectiestatuut en de inspraakregeling zijn de volgende rechten van de sollicitanten gekend: eerlijke kans op aanstelling, informatie, vertrouwelijke behandeling van persoonlijke gege vens, een doelmatige procedure en het eventueel indienen van een bezwaarschrift. Bij het vervullen van vacatures zijn de medewerkers van de gemeente betrokken via speciale selectie commissies. Van de 150 tot 200 vacatures die de gemeente jaarlijks heeft, vallen er ruim honderd onder de inspraak. Het gaat daarbij vooral om functies als hoofd van dienst én om banén die veel interne en externe contacten met zich mee brengen. De Rijksuniversiteit Limburg wil in 1982 starten met een juridische opleiding. De nota over de opzet daarvan is gereed en zal binnenkort bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen worden in gediend. Dit heeft een woordvoerder van de universiteit gisteren meegedeeld. Het college van bestuur staat verder in principe positief tegenover het aanbod I van het Nationaal Ziekenhuisinstituut om aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht een bijzondere leerstoel ver pleegkunde in te stellen. Voorstellen daar over moeten nog worden uitgewerkt. Deze foto laat zien op wat voor wij ze de Duitse tanker Weissmeer aan de grond staat op de Westerschelde. Een dreigende olieramp kon echter worden voorkomen. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. h. bfew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. h. bew. zw. bevZ 1. bew. 1. bew. onbew. regen 1. bew. 1. bew. onbew. ZONDAG 29 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.56 uur, onder 21.36 uur Maan op 11.29 uur, onder 23.45 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03.31 uur en 15.43 uur Hoogwater 07.37 uur en 19.59 uur MAANDAG 30 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.57 uur, onder 21.34 uur Maan op 12.33 uur, onder uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 04.04 uur en 16.16 uur Hoogwater 08.13 uur en 20.37 uur DEN HAAG ANP). De meeste mensen beoordelen de huidige ener giesituatie als minder ernstig of hoog uit als even ernstig als de periode van eind 1973-begin 1974, toen er autoloze zondagen en benzinedistributie waren. Dat blijkt uit een NIPO-enquête onder elfhonderd mensen. Van de ondervraagden vindt 35 procent dat de situatie nu minder ernstig is, 29 pet. beoordeelt de zaak als „hetzelf de”. Dertig pct. is van mening dat de nationale energiesituatie nu ernstiger is dan eind 1973-begin 1974. Zes pro cent van de ondervraagden heeft zich nog geen mening gevormd over dit onderwerp. Mannen oordelen niet anders dan vrouwen over deze kwestie, aldus de enquête Wel zijn er verschillen als de politieke kleur mee speelt: WD- en D’66-aanhangers beoordelen de situ atie van nu veel ernstiger (44 en 45 pet.)., PvdA-stemmers zien het zonni ger in (42 pet. minder ernstig, 21 pet. ernstiger). Deze waarschuwing laat de kernener- giedeskundige A. de Boer horen in het weekblad Economisch-Statistische Be richten. De Boer is vijftien jaar werkzaam geweest als directeur op het energiebu- reau van de EEG in Brussel en in 1962 gepromoveerd op het onderwerp „De eco nomische aspecten van kernenergie”. as -U O-2 gU

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2