BOMEN OP BEGRAAFPLAATS WORDEN MET ONDERGANG BEDREIGD U V BEELDENDE ZANDKUNSTENAARTJES Carillonklanken in de vishal burgerlijke v stand 1 O WIE MOOI WIL GAAN, KANHEÏ INDE KRANT ZIEN STAAN. It lël I isl 1^ I F I Iff s** VELSEN Postagentschap tijdelijk gesloten Beheersplan Wandeling Herbeplanting Fasering IJMOND 4 19 7 9 JULI ZATERDAG 2 8 H Mmm - (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. De gezondheidstoestand en zelfs het leven van de bomen op de begraafplaats Westerveld in Driehuis worden bedreigd door de gevolgen van achterstallig onderhoud. Niet uitsluitend voor het behoud van het specifieke karakter van het park maar ook uit veiligheidsoverwegingen dienen er op korte termijn maatregelen te worden getroffen. In eerste instantie betekent dat dat vier reusachtige beukebomen en twee eikestammen moeten worden geveld. Dood kruishout en half afgebroken takken dienen zo snel mogelijk te worden verwijderd. Z *- Boomchirurgen vechten voor behoud van unieke karakter Westerveld ■A 8 raat g 10 dag ?rk, ter- u. Tot die conclusie komen de boomver- zorgers van Ingenieursbureau Oranje woud uit Heerenveen die op verzoek van de NV Begraafplaats Westerveld het bo menbestand hebben geïnventariseerd, be oordeeld en naar aanleiding van hun be vindingen een aantal zogenoemde be heersmaatregelen op papier hebben vast gelegd. Het op een verantwoorde wijze op peil brengen en houden van het boombestand gebeurt overeenkomstig maatregelen die zijn afgeleid van een van tevoren opgezet beleidsplan en vastgelegd in een zoge noemd beheersplan. De heer G. H. Reuke- ma van genoemd ingenieursbureau ver telt daarover: „Normaal wordt het boom bestand binnen het kader van wat wij noemen de bosbijdrageregeling niet apart beoordeeld. In het geval van Westerveld is dat wel noodzakelijk gebleken om dat de bomen daar zo’n specifieke functie heb ben. De belevingswaarde van het park is erg groot. Die mag op geen enkele manier door noodzakelijke voorzieningen nadelig worden beïnvloed. Uitgangspunt voor ons is dus het specifieke karakter zolang mo gelijk te behouden. Dat is geen eenvoudi ge opgaaf want er is op Westerveld niet uitsluitend sprake van achterstallig on derhoud. Als gevolg van onderlinge licht- concurrentie zijn sommige bomen gaan kwijnen. Andere stammen vertonen dui delijke sporen van zonnebrand omdat ooit een aangrenzende boom werd gekapt of mogelijk is opgewaaid waardoor zo’n vrij komende stam van het ene op het andere moment werd blootgesteld aan het felle zonlicht. Verder zijn er veel verschijnse len van uitwendige aantastingen waar door bomen of takken zijn gaan rotten. In zijn algemeenheid zou je kunnen zeggen dat het structurele evenwicht van veel bomen is verstoord.” Uit het betoog van boomexpert Reuke- ma wordt duidelijk dat het karakter van Westerveld niet behouden kan blijven uit sluitend en alleen door het wegnemen van de vele sporen van degeneratie. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 3675 kg tong, 75 kisten tarbot griet, 785 kisten kabeljauw kisten schelvis, 530 kisten wijting, kisten schol, 95 kisten schar, 16 kisu.-a makreel, 31 kisten varia. per 40 kg.: Tarbot 393-232, griet 356-241, kabeljauw één 204-192, kabeljauw twee 180-150, kabeljauw drie 180-130, kabel jauw vier 156-124, kabeljauw vijf 134-90, schelvis twee 174, schelvis drie 210-134, schelvis vier 124-79, schol één 136-114, schol twee 138-104, schol drie 112-94, schol vier 106-80, wijting drie 98-76, makreel twee 124-55, schar 82-50, tongschar 360- 120, leng 112, hake 206, mullets 222, rode poon één 232, rode poon twee 172, rode poon drie 154-104, horsmakreel 80-72, bot 35-28, kleine kreeft 182. Prijzen in guldens: per 1 kg.: Grote tong 20,94-20,08, grootmiddel tong 18,97-18,80, kleinmiddel tong 18-15,61, tong één 14,94- 14,43, tong twee 14,00-13,30, tarbot 16,25- 12,99, zalm 12,26. IJMUIDEN. Van woensdagmiddag 8 augustus tot en met woensdag 15 augustus zal het postagentschap aan de Velser- burch 16 te Velsen-Zuid gesloten zijn we gens verbouwingswerkzaamheden. In de ze periode is het postagentschap aan de P.C. Hooftlaan te Driehuis geopend. zandkunstenaars voorstelden. Eén deelnemertje legde uit wat zijn werkstuk inhield. „Kijk meneer, dat is het pompstation en dat dijkje is de scheiding tussen hemel en aarde en dit hoopje zand is de watertoren”. Je moet het maar bedenken. De prijzen werden toegekend in vier leeftijdscategorieën. De eerste prijs winnaars waren: 3, 4 en 5 jaar, meisjes: Mirella de Vries; jongens: Tobias Itsinga; 6, 7 en 8 jaar, meisjes: Ulona Uthart; jongens: Menno Jager; 9, 10 en 11 jaar, meisjes: Macha van de Eng; jongens: Klaas Kraaijeveld; 12,13 en 14 jaar, meisjes: Yolanda Stolk; jongens: Mario Wielage. Westerveld als men daar niet aanwezig hoeft te zijn voor het bijwonen van een plechtigheid of het bezoeken van een rust plaats, geeft een wandeling met uitslui tend aandacht voor de boomvegetatie een duidelijk idee van het verstoorde groei proces. Machtige stammen zijn getekend door uitwendige onnatuurlijke vergroei ingen. De bladerkronen zijn in veel gevallen volkomen buiten model gegroeid, omdat ze in de verdrukking hebben gezeten van het blader- en takkepakket van andere bomen. Dood hout aan alle kanten. Volko men dorre kale takken steken als bizarre pieken uit de groengeschorste stammen. Een stevige storm kan ze op elk onge wenst moment doen afknappen met alle gevolgen van dien op dit regelmatig door veel groepen mensen bezochte terrein. Het is niet in de laatste plaats ten behoeve rrij- gez. i de zo. ise. Besommingen: KW 167 49.900, UK 135 UK 145 ƒ4200, VD 54 ƒ4100, WR 68 19.700, IJM 19 ƒ22.100, IJM 47 1300, 7 kotters van Texel voor 165.000. Omdat het weinig gebruikelijk is te wandelen langs de lanen en paden van aer- D. 'on-' u. 10 stu- 0 u. ■ms- A. uël- br. sn is left. :s, ze met mers rden raal- toch ings- er in arge- eren tink- eren, dus iter. p de goed i. Hij niet i dat men ver lijks :ocht afge- et er kriti- bui- han- al in f te- „A1 iden, ider- dat 1US- en >3» IJMUIDEN. Zaterdag 28 juli wordt het carillon bespeeld door Dick Kuys met het volgende programma: 1. Prelude 5 van Math. v.d. Gheyn; 2. Andante en marche uit Gruytters beiaardboek; 3. Mondeau van Matth. van der Gheyn; 4. Standchen van Franz Schubert; 5. Liebeslied van L. van Beethoven; 6. Prelude van Leen ’t Hart; 7. Sonatine van Wouter Paap; 8. Walzen en een Adagio van Mozart; 9. Improvisatie van Dick Kuys. Op dat gedeelte van het circa zeven ■A Uitwendige aantastingen die de vitaliteit van de bomen op Westerveld ernstig bedreigen. De maatregelen zoals die zijn omschre ven in het beheersplan zullen worden ge programmeerd in een werkschema. Dat schema is, al naar gelang de urgentie van de te nemen maatregelen, in twee delen uitgewerkt. Voltooiing van het hele werk plan zal zeker een paar jaar in beslag nemen. De werkzaamheden zullen zoveel mogelijk worden verricht op tijdstippen dat er op de begraafplaats geen plechtig heden plaatsvinden om het publiek zo min mogelijk te storen. Wanneer in de meest urgente gevallen van de noodzakelijk ge achte ingrepen zal zijn voorzien, vindt het ingenieursbureau dat de bij hem in dienst zijnde boomspecialisten „noem ons maar geen chirurgen, want dan denken de mensen aan geneesheren in witte jassen” zich bezighouden met het nog niet in gebruik zijnde terreingedeelte aan de westzijde van de bestaande begraaf plaats. Als vóór de ingebruikneming van dat erosiegevoelige terrein niet reeds nu een structuurplan wordt ontwikkeld, waarbij het verloop van hellingen en pa den, aanpassing van aanwezige bunkers en handhaving van huidige boombeplan- ting aangegeven, dan zullen zich in dat nieuwe gebied te zijner tijd de problemen aandienen waarmee men nu wordt gecon fronteerd op het in gebruik zijnde deel van de begraafplaats. Ook het vrijmaken van bomen of bomengroepen in dat ge bied ten behoeve van een natuurlijke on geremde ontwikkeling en behoud van het specifieke karakter van het terrein is een zaak die op dit moment moet worden bekeken. Al naar gelang de resultaten van dat onderzoek zal men zich, waar noodza kelijk, reeds nu kunnen bezighouden met het bijplanten van jonge bomen. ■A Een boomverzorger (boomchirurg) overziet vanaf 26 meter hoogte zijn slachtoffer dat ter verjonging zeker zes meter van zijn top zal verliezen. Waar nodig zullen in bomen, die om gezondheidsredenen niet behoeven te worden verwijderd maar waarvan herstel van het structurele evenwicht dat noodza kelijk maakt, verankeringen worden aan gebracht. Dit ter voorkoming van het af breken van te zwaar ontwikkelde takken. Dat laatste gebeurde onlangs bij een treurbeuk die een dominerende plaats in neemt bij de ingang van het park. Maar niet alleen bovengrondse proble men hebben de situatie van het boombe stand op Westerveld bepaald. Veel schade is veroorzaakt door de ondergrondse kwa liteit van de groeiplaatsen. Op het par keerterrein hebben de beuken en linden duidelijk schade ondervonden van zuur stofgebrek als gevolg van het feit dat ze volkomen zijn „ingestraat”. De voertuigen van de dagelijks grote aantallen bezoe kers hebben in de ondergrond nauwelijks ruimte gelaten voor zuurstof. De wortel stelsels, de verankeringselementen van de bomen waarvan sommige meer dan 150 jaar oud zijn, hebben niet, of althans onvoldoende, kunnen functioneren. Voor een paar reuzen is dat desastreus geble ken. De stammen zijn inwendig aangetast door de honingzwam. Voor de bomen die als gevolg van het zuurstofgebrek nog geen kwaal hebben opgelopen maar waar van de bladertooi zich onvoldoende heeft ontwikkeld zal een permanent onder gronds beluchtingssysteem worden aan gebracht rond het wortelstelsel. GEBOREN: P. M. Mulder-Puttick, d.; J. Uijtendaal- Post, z.; H. J. van Loevenzijn -Delger, d.; J. Berbers-Woltjer, d.; G. Pruis-van Duijn, d. ONDERTROUWD: P. J. W. van den Toorn en M. de Weers, IJmden; J. van den Berg, Velsen(zuid), en A. J. Broeren, IJmuiden; G. Ritskes en M. A. van der Hout, IJmuiden; P. R. Plug en K. H. Schiltmeijer, IJmuiden; G. D. Schuddeboom, Uitgeest en E. M. Bax, IJmuiden; C. J. Sondervan, Santpoort en J. Calant, Haarlem; J. C. G. W. Bussen, IJmuiden en K. Niessink, Velsen(zuid); K. Blomvliet en J. C. van Westerop, IJ muiden. HUWELIJKEN: A. A. van Kaam- M. G. Meijer, IJmui den; H. Plug - E. C. M. Boerlage, IJmui den; P. W. Plug-A. J. N. Schrijver, IJmui den; S. D. Dusseljee-J. T. Heijse, Heems kerk. OVERLEDEN: J. van Katwijk, 90 jr, echtgenoot van J. N. van Drongelen, IJmuiden; G. Beenhak ker, 69 jr„ weduwe van: S. de Haan, IJ muiden. hectaren omvattende beboste duinterrein, dat momenteel als begraafplaats wordt geëxploiteerd, zullen een paar stevige reu zen moeten worden verwijderd. De daar door vrijkomende ruimte zal worden op gevuld door vervangende beplanting van jonge bomen in wat wordt genoemd „zwa re kwekerijmaat”. van de veiligheid van de bezoekers dat de NV Begraafplaats Westerveld het inge nieursbureau Oranjewoud heeft inge schakeld. Het kan nauwelijks toevallig worden genoemd dat het Heerenveënse inge nieursbureau een paar jaar geleden neer streek in Driehuis. Een vestiging opende in de gebouwen die tot dan buiten het terrein van NV Begraafplaats Westerveld dienst deden als koffiekamer-condole- antieruimte. De nieuwe buurman van Be graafplaats Westerveld bewees zichzelf en de exploitanten van de dodenakker annex crematorium daarmee een uitstekende dienst. Voor de één een aantrekkelijk project naast de deur, voor de ander het behoud van een stuk milieu dat sinds 1890 in zo sterke mate heeft bijgedragen tot de juiste belevingswaarde van zijn omgeving. s RÉ is» -T Een ruim 150 jaar oude beukenboom aan moten gezaagd. De stam bleek ernstig aangetast door de honingzwam als gevolg van verstikking van de grond op de groeiplaats. Inktvissen, kastelen, meerminnen, vissen in allerlei soorten en maten. Kinderen in de leeftijd van drie tot veertien jaar hadden vrijdagmiddag op het IJmuider strand de smaak te pakken. Zandvormpjes maken. Een echte wedstrijd georgani seerd door de IJmuider Strandvereniging in samenwerking met de WV. De 104 kinderen deden hun best en het merendeel kwam maar juist binnen de vastgestelde tijd klaar. Uitzonderingen zijn er natuurlijk altijd, zoals het zevenjarig jongetje dat zich na drie minuten bij de jury al kwam melden met de woorden „Meneer, komt u kijken, ik ben al klaar”. Af en toe moest eerst heel goed gekeken worden wat de schepping van de kleine ,.x<. - V ■x; 2 1 v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5