Weer vrachtauto tegen viaduct in Badhoevedorp Provinciale dienst zal zich in de toekomst nog sterk uitbreiden Vliegeren en bellen blazen in Zandvoort Teleurstelling bij korpschefs over besluit Wiegel Geen spreekuur ,,Als er iets fout zit, dan schrijven we het op ’’EURO’UITL’A'ATCENTER” WB Euro Uitlaatcenter C W Milieukaarten Resultaten Plannen 7 19 7 9 IJMOND JULI ZATERDAG 28 Ir. Winter (zittend) bekijkt met een van zijn afdelingschefs drs. Van de Vate de kaart van Noord-Holland. 1 che en WAARSCHIJNLIJK S* WERELDS BESTE AUTO UITLAATSERVICE (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Van alles wat de dienst Milieu van Provinciale Waterstaat doet, is er één ding dat bij het grote publiek begint door te dringen: de klachtentelefoon. Het nummer, dat voorin elk telefoon boek te vinden is, wordt jaarlijks door meer dan duizend personen gedraaid. Ze klagen allemaal over een of andere vorm van milieuve rontreiniging. De een ergert zich aan de baklucht van een walmende patatkraam, terwijl een ander misselijkheid meldt na een wandeling in de buurt van een fabrieksterrein. Tel. 023-320438 iCdl A Pi li4®, Cl (Van onze streekredactie) Milieudienst verzet bergen werk Geen extra mensen voor politie in regio Haarlem (ADVERTENTIE) wel de wc achter zich Wanneer de klacht daar aanleiding voor geeft, wordt door de milieudienst onmid dellijk tot actie overgegaan. Omdat met name luchtjes zich moeilijk laten determi neren door meetapparatuur, wordt mees tal een snuffelaar op pad gestuurd. „We prijzen ons gelukkig met een chemisch deskundige, die daar gevoel voor heeft”, vertelt ir. Winter, de adjunct-directeur van de dienst Milieu. De medewerker spoedt zich naar de plek des onheils en steekt daar zijn neus in de wind. Trekt dan een zorgelijk gezicht en lispelt iets als „ja hoor het is weer raak, ik ruik een verdachte concentratie van polycyclische aromatische koolwaterstoffen”. Bij het zintuigelijk opsporen van lucht vervuiling beperken de milieu-ambtena- ren zich niet tot de neus. De snuffelaars geven ook hun ogen goed de kost. Braakt een fabrieksschoorsteen zwarte rook dan zit het fout en is er sprake van een onvolle dige verbranding. Het bedrijf wordt ge sommeerd onmiddellijk maatregelen te nemen, die aan de vervuiling een eind maken. Maar eerst iets over wat al tot stand is gebracht. De milieudienst heeft namelijk niet stilgezeten. Een kleine bloemlezing van de werkresultaten geeft daar een im ponerend beeld van. Na vijf jaar wil ir. Winter moeder na; tuur op papier hebben. Dan wil hij het nog eens dunnetjes laten overdoen, om na te gaan waar zich al weer veranderingen hebben voorgedaan. De milieu-inventari- satie moet een natuurgetrouwe weergave van de werkelijkheid opleveren. De gegevens van de milieu-inventarisa- tie zijn straks voor het publiek toeganke- Vrijwel alle kleine Noord-Holland- se gemeenten zijn geadviseerd bij het opstellen van een rampenplan. In dit draaiboek staat nauwkeurig hoe ge handeld moet worden bij ernstige ca- larriiteiten. lijk: bestuurders, actiegroepen, bedrijven, iedereen kan er zijn voordeel mee doen. vuilstortplaatsen is net Er zijn belten gesloten. „In de meeste provincie zijn ze niet zo ver als hier. Dat hebben we te danken aan de snelle besluitvor ming van ons provinciebestuur. Er is nooit geaar zeld het personeelsbestand op deze afdeling uit te breiden”. Ir Winter wil, nu de lucht boven Noord-Holland een beetje is opgeklaard, doorgaan met zijn bestrij ding van de luchtverontreiniging. Er moet een intensieve controle op de naleving van de vergun ningen komen, milieudeskundigen zouden meer kunnen studeren op doelmatiger en vooral schone re fabricageprocessen. Maar er is nog zoveel meer te doen. „We laten nog meer dan dat we doen”, zegt ir Winter ronduit. Dat heeft minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken besloten bij de ver deling van 500 nieuwe agenten over de gemeentelijke korpsen in Neder land. Het grootste gedeelte van de nieuwe lichting wordt namelijk on dergebracht bij de kleinste korpsen, zodat er voor bijvoorbeeld Bloemen- daal, Heemstede, Zandvoort en Be verwijk geen mensen meer beschik baar zijn. In een eerste reactie op de maatregel van de minister zeggen de meeste korpschefs niet erg te spreken te zijn over de verdeling. Dan zwijgt hij om zich daarover in stilte een moment te verwonderen. gekscherend. Maar een ambtenaar maakt zich niet boos. Zijn persoonlijke mening moet hij voor zich houden. „Van de amb tenaar wordt verwacht dat hij de dingen vertelt zoals ze zijn. Onze afweging is altijd een puur objectieve: gebaseerd op concrete gegevens. Kiezen tussen econo mie of milieu kan nooit een objectieve afweging zijn. Dat is de taak van politici.” „Wij hebben dus recht op uitbreiding vol gens de richtlijnen van de minister;. Die mensen hebben wij dringend nodig voor De chauffeur, die de waarschuwingste kens negeerde, reed met een grote knal tegen het viaduct en veroorzaakte daar mee een schade van ongeveer dertigdui zend gulden aan zijn lege aanhang wagen. Hogenhout, die voor deze oplegger toevallig niet verzekerd is, staat voor een raadsel. „De bestuurder had beslist niet te lang gereden. Hij heeft gewoon niet opge let. Het is onbegrijpelijk. Iedere dag maakt hij een omweg en nu rijdt hij ineens rechtdoor. Ook als de wagen vol geweest was, had hij er niet onder door gekund. Tot op heden heeft het gemeentebestuur geen geld voor verbeteringen willen uit trekken. RU XO MAAR BINNEN ZONDER AFSPRAAK maandag /vrijdag 8.30-17. 30 u zaterdag 8 30-13.OOu (Van onze streekredactie) HAARLEM/IJMOND. Politie korpsen in de gemeenten rond Haar lem krijgen er geen extra mensen bij. De klachtentelefoon is een van de zaken waar de afdeling wetten van de dienst Milieu zich mee bezighoudt. Er zijn nog drie afdelingen: Onderzoek, Afvalstoffen en Uitvoering Hinderwetten. Onderzoek adviseert, verwerkt meetgegevens en doet de geluidszaken. Afvalstoffen heeft er net een nieuwe taak bij: de milieu-inventari- satie. IJMUIDEN. Op maandag 30 juli is burgemeester P. J. Molendijk verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. Wet houder H. J. Scheeper houdt op woensdag 1 augustus geen spreekuur. teerd. Het is nog steeds niet gelukt een gemeente voor dit nieuwe idee te interes seren. Een wonderlijke zaak, zegt hij zelf. Temeer daar alle politici de mond vol hebben over hergebruik van grondstof fen. „Laat ze zich hier nu eens voor opwer pen. Dit is een concrete zaak, geen theorie maar praktijk”. Even lijkt ir. Winter zich op te winden. Het onderwerp ligt hem na aan het hart. Hij wil er voor vechten. „Desnoods mijn tressen beschikbaar voor stellen”, zegt hij Het stabielvliegeren start om 14 uur, het stuntvliegeren om pl.m. 15.15 uur. Het bellenblazen vindt tegelijk met het vliege ren plaats. Opgave is mogelijk op het „vliegveld” tot kort voor de start en verde re informatie is verkrijgbaar bij de plaat selijke WV, Schoolplein 1, tel 02507-7947. Inmiddels is voor de inventarisatie ook een ornitholoog aangesteld. Ir Winter: „We hebben gemerkt dat er erg veel men sen naar vogeltjes kijken. De meeste schrijven hun waarnemen ook op, maar de kennis is erg versnipperd. Daar willen wij wat aan gaan doen”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Orde scheppen in de chaos. Meer was het niet, wat de dienst Milieu van Provinciale Waterstaat de eerste jaren van zijn bestaan heeft kunnen doen. Vrijwel in z’n eentje mocht ir Winter in 1973 de toen net van kracht geworden wet Luchtverontreiniging gaan uitvoeren. Het verlenen van hinderwetvergunningen voor bedrijven was daarbij het belangrijkste werk. Die taak werd door de provincies van de gemeenten overgenomen. Het lokale bestuur had er een potje van gemaakt. Er bestond een enorme achterstand. „Bergen werk”, herinnert ir Winter zich. „Som mige fabrieken hadden al meer dan vijftien jaar geleden om een nieuwe vergunning gevraagd. De aanvragen waren soms gewoon zoekgeraakt. Hier in de IJmond stonden bedrijven zonder vergunning te draaien”. Er is drie jaar gewerkt om bij te komen. Toen had elk bedrijf in Noord-Holland een vergunning. Daar was wel alles mee gezegd, want ir Winter vond de kwaliteit ervan maar matig. „Ik heb eerst gezorgd voor meer personeel”, zegt ir Winter. „Toen kon Drs. Van de Vate, chef van de afdeling Luchtverontreiniging en Geluidshinder, vertelt dat zelfs vliegtuigjes worden inge schakeld bij het zoeken naar de oorzaak van klachten. Zo klaagden strandwande- laars onlangs over prikkelende ogen. Van uit de lucht fotografeerde een milieu-amb- tenaar de dader: een vuilverbrandings- schip van Meneba dat voor de kust bij Zandvoort de lucht ernstig verontreinig de. „Tot twee keer toe zijn we er in ge slaagd de verbranding op de schepen stop te zetten”, aldus de drs. Het klachtennummer is dag en nacht bereikbaar. Buiten de werktijden neemt een werknemer van de Pen-centrale in Velsen de telefoon op. Daar wil de milieu dienst verandering in brengen. Ir. Winter heeft Gedeputeerde Staten gevraagd geld beschikbaar te stellen om continu een deskundige achter het toestel te kunnen zetten. „Het is een klachten- en geen alarmnummer. Calamiteiten is een zaak voor gemeenten zelf. We zijn erg bang dat ’s nachts eens iemand een enorm ongeluk doorbelt en zijn verhaal verkeerd begre pen zal worden”. Voor het eerst werd bewezen dat er in de provincie een verband bestaat tussen zure regen en de uitstoot van zwaveldioxyde door fabrieken. Het onderzoek baarde opzien tot in Ame rika, waar op verzoek al lezingen over het onderwerp zijn gehouden. Aan de hand van meetresultaten, waar twee jaar aan gewerkt is, kon worden aangetoond dat niet vliegtui gen maar autoverkeer de grootste bron van luchtvervuiling rond Schip hol is. Doel van het onderzoek was, na te gaan of er bij het starten en landen van vliegtuigen stoffen vrijkomen die buiten het luchthaventerrein nog aan wezig zijn. Voor het rapport van de commissie Boersma, waarin de mogelijkheden voor een Voorhaven bij IJmuiden voorkomen, verzorgde de dienst de milieuparagraaf. Er werd uitgere kend wat de gevolgen van een capaci teitsuitbreiding bij Hoogovens van zes naar elf miljoen ton staal per jaar zouden zijn. Het standpunt van het provinciaal bestuur, dat de vervuiling in het IJmondgebied een maximum heeft bereikt, is mede gebaseerd op een advies van de dienst. BADHOEVEDORP. Voor de tiende maal na het bijna rampzalige ongeluk met een LPG-tankauto is donderdagavond een vrachtwagen tegen het viaduct over de Sloterweg in Badhoevedorp gereden. Het viaduct bleek nu te laag te zijn voor een truck met oplegger van het Badhoeve- dorpse transportbedrijf Hogenhout. Zo’n twintig medewerkers zijn nu elke dag op pad voor de milieu-inventarisatie. In opdracht van Provinciale Staten wordt de flora en fauna van Noord-Holland in kaart gebracht. Alles wat groeit en bloeit wordt opgeschreven en alle informatie gaat de computer in. Voor het werk zijn voornamelijk biologen ingeschakeld. Ze gaan letterlijk het veld in en struinen meter voor meter af. Er worden boven dien veel luchtfoto’s gemaakt. Los van de personeelsproblemen en de geldzorgen heeft de dienst ook nog andere sores. Zo zit Noord-Holland met nogal wat rioolslib in de maag. De milieu-ambtena- ren moeten de provincie vertellen waar deze groeiende berg afval van rioolwater zuiveringsinstallaties naar toe moet. Ir Winter: „De bouw van zuiveringsinstalla ties is een goeie zaak. Maar die leveren nu eenmaal slib af, dat je uiteindelijk ook weer moet verwerken. Je kunt het op het land laten uitvloeien, verbranden of laten indrogen en er zwarte grond van maken. Er zijn niet voldoende verwerkingsmoge- lijkheden. Wij mogen het oplossen, maar iedereen trekt door”. Begon hij zes jaar geleden met vier mensen, inmiddels is de dienst uitgegroeid tot een organisa tie met meer dan zestig werknemers. Ook het takenpakket is in die jaren sterk uitgebreid. De wet Luchtverontreiniging maakt nog maar een beschei den onderdeel uit van de activiteiten. En er ligt nog werk voor tientallen mensen. Zeker wanneer de wet Geluidhinder in werking treedt. De mogelijk heden voor uitbreiding zijn sterk afhankelijk van de geldmiddelen. Nu wordt de dienst, volgens ir Winter ten onrechte, door de provincie grotendeels uit de algemene middelen betaald. Het rijk draagt via enkele vergoedingsregelingen mondjesmaat bij. Den Haag moet met meer geld over de brug komen, meent ir Winter. Toezicht op naleving van wetten is nodig om de zaak in de hand te houden, maar er is meer werk voor een milieudienst. Ir Winter: „De studie er omheen, dat is het belang rijkste. We moeten volop de middelen hebben om eigen initiatieven te kunnen ontplooien. Als iets niet deugt naar onze mening moeten we dat objec tief in cijfers kunnen vastleggen. Daar zijn we echt niet bang voor, integendeel. Al zou het wie dan ook onwelgevallig zijn: wij schrijven het keihard op en luiden de bel”. Ruimte voor zo’n probleem. Iedereen blij. Maar nu er weer, ruimte nodig is, geeft niemand thuis. Toch komt de groeiende hoop afval van dezelfde mensen die nu hun bestuurlijke neus ophalen. Ir Winter wil dolgraag ergens in Noord- Holland een scheidingsfabriek van de grond zien te krijgen. Daar moet dan al het huisvuil op hergebruik worden gesor- Bij de gemeente Haarlemmermeer was gistermorgen niemand aanwezig om com mentaar te geven op de vraag of dit aan leiding is de volgens de dorpelingen volstrekt onvoldoende waarschuwingssei- nen te verbeteren, nu zelfs Badhoevedorp- se chauffeurs tegen het viaduct rijden. Een nieuwe categorie is die van de stuntvliegers, waarbij de vliegbehendig- heid van de deelnemer een hoofdrol speelt. Dan is er zaterdag nog een novum, ontsproten aan het brein van Fly Away- voorzitter Edo van Tetterode. Voor de eerste maal in de historie is er een „We reldkampioenschap Bellenblazen voor Junioren”. Deze nieuwe activiteit staat open voor jongens en meisjes tot en met 10 jaar, die hun eigen pijp mogen meebren gen. Wie eigen zeepsop meebrengt, moet er rekening mee houden, dat dit op „do ping” wordt gecontroleerd. Overigens is ter plekke voldoende zeepsop aanwezig. Met drie andere grote klussen is voor zichtig een begin gemaakt. In 1980 moet een provinciaal milieubeleidsplan klaar zijn. Dit stuk zal de basis voor talrijke activiteiten moeten gaan vormen. Dan wil de 'minister een provinciaal afvalstoffen plan hebben. Op verzoek van Gedeputeer de Staten wordt ook nog gewerkt aan een SO2-beleidsplan voor Noord-Holland. Daarin wordt voorgerekend in welke ma te de vervuiling door zwaveldioxyde zal toenemen wanneer bedrijven uitbreiden en/of over gaan op het gebruik van een andere brandstof. ZANDVOORT. Vanmiddag vindt op het parkeerterrein-Zuid aan de Brederodestraat de tweede voorronde plaats voor het Nederlands Kampoen- schap Vliegeren. Op 30 juni jl. werden al tien kandidaten geplaatst voor de Natio nale titelstrijd, die op 8 september even eens in Zandvoort zal plaatsvinden. Ook nu zullen de tien beste „stabielvliegers” worden beloond met een prijs en een plaats in de finale. De jury let op de vliegprestatie één uur stabiel de lucht staan bouwvaardigheid en originali teit. „Volgens de verdeelsleutel van de mi nister zal het allemaal wel kloppen, maar het hele verkeersgebeuren in Heemstede is van dien aard dat wij minimaal met zes man moeten groeien”, aldus korpschef C. Couzijn van het Heemsteedse politie korps. Hij zegt dan ook teleurgesteld te zijn dat het 46 man sterke korps niet met enkele krachten wordt uitgebreid. Zijn collega uit Bloemendaal betreurt ook de gang van zaken. Hij is zelfs al bezig een nota op te stellen, waarin de burgemeester van zijn bezwaren op de hoogte wordt gesteld. „Hoewel bij ons door de kustre- creatie twintig mensen extra zijn inge deeld, hebben wij een formele sterke van 30 man”, aldus korpschef A. Brinkman. HAARLEM Arnsterdamsevaart 16-18 HIER IS ONZE AANBIEDING Konkurrerende prijzen Geen uurloon voor montage van volledige systemen Geen verrassingen: onze vooraf bepaalde prijzen zijr^ "Alles inbegrepen" Enorme voorraad-montage van alle merken Garantie op onderdelen en montage Snelle vriendelijke bediening door grondig opgeleide monteurs. administratie en de afdeling bijzondere wetten”, aldus Brinkman. Plaatsvervan gend korpschef Blokland van de Zand- voortse politie heeft het gevoel wéér bui ten de prijzen te zijn gevallen. „Al jaren hopen wij op een uitbreiding met tien tot vijftien man. De 58 die we nu hebben zijn in feite veel te weinig. Met name de afde ling recherche heeft uitbreiding nodig, evenals verkeer en surveillance”, aldus de heer Blokland. Hij hoopt dat burgemees ter Machielsen zijn verontrusting zal uit spreken over de situatie, waarin het Zand- voortse korps zich bevindt. De heer C. de Geus, die namens de politie in Beverwijk een reactie gaf, is als enige wat minder teleurgesteld. „We hebben al meer een uitbreiding gehad en nu zijn we er buiten gevallen. Daar moeten we wel genoegen mee nemen”, aldus de plaatsvervangend chef. fase twee van start gaan: de sanering. De zaken werden opnieuw bekeken en bedrijven kregen de opdracht om binnen een bepaalde tijd verbeterin gen aan te brengen. Revisievergunningen, noemen wij dat”. Voor een onderneming heeft zo’n opdracht kost bare gevolgen. Het saneringsplan dat de Hoog ovens is opgedragen vergt een investering van tweehonderd miljoen gulden. De Cindu in Uit hoorn moet voor veertien miljoen aan verbeterin gen uitgeven en de Akzo in Amsterdam is dertig miljoen gulden kwijt om aan de wensen van Gede puteerde Staten tegemoet te kunnen komen. Fase twee is bijna afgerond. Ir Winter is daar trots op. w - 5. K

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7