Oscarwinnaar Georg Seaton overleden Kees Rosenhart stijlvol met Fitzwilliam Virginal Book WAT HEB JE ERAAN ALS PROGRAMMAMAKERS CURIOSA NIET WILLEN UITZENDE® Guernica in 1981 definitief terug naar Prado-museum Haagse kunstenaar Paul Kromjong overleden Dagje uit in Düsseldorf t - door John Oomkes - Muziek uit late middeleeuwen in Waalse Kerk Nieuwe lijst van musea Groepsgeluid Brede smaak Digitaal '.M -L 15 KUNST MAANDAG 3 O JULI 19 7 9 Inlichtingen bij al onze kantoren busreis op elke eerste zaterdag van de maand eerstvolgende datum. Zaterdag 4 augustus 1979 Reissom; 30,- per persoon Terug om plm. 21.30 uur. os BRUSSEL/SCHIPHOL. In het duizendjarige Brussel hangen de feestelijke vaandels er na een klein jaar van feestvieren al ver sleten bij als een vaag teken van een krappe beurs. Bij jubilea wil nog wel eens een te forse greep uit de kas worden gedaan en Bruocsella - zoals België’s tweeta lige hoofdstad oorspronkelijk heette - vormt geen uitzondering op die regel. Het is één van de twee redenen geweest waarom de magistratuur de internationale pers haalde. Bij de andere gele genheid werd bekend dat Brus sels burgervader pop- en rock- concerten verboden had omdat het gebruik van verdovende mid delen erdoor bevorderd leek te worden. Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. o] Ry Cooder brengt bijna vergeten muziek tot leven erie ntu- cen- kin- i le- atai- >ven (ADVERTENTIE) ake, 4- Pablo Picasso ’s Guernica. ’.L ntai- aren Mor- ende pka- pro- de '<te. nds na- na !ing niet ?od de HAARLEM. De veertiende jaarcy clus „Restauratieconcerten” in en ten ba te van de Waalse Kerk aan het Begijnhof, bood deze zaterdagavond een klavecim- belrecital door Kees Rosenhart. Aanvan kelijk zou hier een muselaar (een speci fiek Nederlandse variant op het virgi- naal) te horen zijn. Maar bij nadere infor matie bleek, dat een mankement aan dit instrument de uitvoering van dit plan onmogelijk had gemaakt. Rosenhart ver gastte de bezoekers op een twaalftal com posities uit het Fitzwilliam Virginal Book. Deze vroeg 17de-eeuwse verzamel- bundel van allerhande, eerder geschreven werk voor toetsinstrumenten, kan wor den beschouwd als een historisch docu ment waarmee een nieuwe ontwikkeling in de Westeuropese muziek zijn intrede doet. De polyfonie van de late middeleeuwen werd in het algemeen gekenmerkt door een gelijktijdig gebruik van stemmen en instrumenten, welker rol echter in de ma- derheid, en richtte de blik vervolgens op de Hawaiiaanse muziek en de Bahama- jazz. Veel van de muziek waarmee Cooder („Ik wil helemaal niet bestempeld worden als een musicoloog. Ik kies niet als een academicus als John Lomax op curiosi- teitswaarde, zou ook niet wensen als een (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Er is een nieuwe, herzie ne uitgave verschenen van Lijst van Ne derlandse musea. Deze lijst is bijgewerkt tot medio juli 1978. Zij is op Schriftelijke aanvraag gratis verkrijgbaar bij de afde ling voorlichting van CRM in Den Haag. soort monumentenzorg ondersteund te worden”.) zo voorbeeldig uit de weg mee weet, spreekt aan door het temperament. Het is op en top Amerikaanse muziek, zowel in arrangement als traditie, die een groot beroep doet op de vocale expressie van de artiest. Ry zelf heeft een wat hese, beperkte, soms zelfs overslaande stem. Hoe ziet hij zelf de limieten van zijn zang? Cooder: „Ik kan het niet ontkennen. Als ik zoals in Brussel in de openlucht moet zingen in een situatie waar mensen toch makkelijk afgeleid worden, wordt de drempel die ik zingend moet overwinnen, groter. Je moet dan de versterkers harder zetten, om jezelf te kunnen horen. Daar houd ik volstrekt niet van, maar het is nodig om zo’n situatie te kunnen overle- V. na. >ven iing cge- dis- de Ier- De van be- dus ers, tijd 1 5 In- Jour- tuali- An di tei- naal. t de pro- i' ssist 1. ntai- Me- Four- ram- erie. 22.20 clave ilitei- ifilm. der ?rea- Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit Umuiden BEVERLY HILLS, Californië (UPI). George Seaton, winnaar van twee Oscars als schrijver, regisseur en producer, is zaterdagmorgen na een ziekte van twee jaar op 68-jarige leeftijd overleden. Seaton won zijn Oscars voor het script Miracle on 34th Street en zijn bewerking voor de film van Clifford Odets toneel stuk Country Girl, die hij ook regisseerde. Seaton schreef en regisseerde ook Air port, de film die, tot dat Jaws kwam, de grootste geldverdiener uit de geschiedenis van Universal Studios was. Enkele andere kassuccessen waaraan Seaton deel had waren The Song of Bernadette, Teacher’s Pet, The Bridges of Toko-Ri en The Proud and the Profane. IOCU- 21.00 ■por- erie. 23.30 tv- „Tijdens deze korte toernee, die gewoon is opgezet om op enige zomerse folkfesti vals te kunnen optreden, waag ik me niet aan songs van Bop till you drop”, zo vertelt Cooder een dag later tijdens één van de schaarse interviews die hij geeft. nuscripten niet precies omschreven is. Er was daarbij namelijk nog geen sprake van een speciale, aan het karakter van een instrument aangepaste muziek. Eerst in de 15de en 16de eeuw werd een stijl ont wikkeld, onafhankelijk van de vocale mo gelijkheden (aanvankelijk via omspelin gen van een meestal aan de kerkelijke liturgie ontleende cantus firmus, in figu raties die aan de toen gebruikelijke vocale techniek vreemd waren) en die zo langza merhand orgel, klavecimbel, klavichord en luit een aparte plaats bereidden ten aanzien van de aard van het componeren. I „Kijk, ik zie het zo: wat je op Bop till you drop te horen krijgt is gebaseerd op een groepsgeluid. In de grond van de zaak zou je mijn repertoire kunnen splitsen in akoestisch en electrische songs; dat brengt ook twee verschillende stijlen in spel met zich mee. Als ik akoestische gitaar, bottleneck of mandoline speel, dan moet ik alles zelf doen, melodie en begelei ding, frasering, zang en accenten. Bij elec- trisch verstrekt instrumentarium is dat niet het geval. Dan laat je als het ware gaten vallen voor je medemusici, dan ben je afhankelijk van samenwerking. En der gelijke arrangementen laten zich niet of heel moeilijk omvormen”. „Look at Gran ny Run Run heb ik bijvoorbeeld alleen maar op de plaat kunnen zetten omdat het teamwork tussen drummer Jim Keltner, bassist Tim Drummond, de gitaristen Da vid Lindley en Milt Holland zo zorgvuldig tijdens de opnamen kon worden opge bouwd. Zoiets is een gemeenschappelijk product en laat zich live alleen brengen in een zelfde soort situatie. Een calypso als FDR in Trinidad is misschien van een zelfde moeilijkheidsgraad, maar bestaat alleen uit zang en mandoline, en dat kun je dus in je eentje aan”. tekenlessen, die doorgingen toen hij nood gedwongen bij een hypotheekbank ging werken. Later kreeg hij les in Amsterdam en Den Haag. Ondanks zijn kantoorbaan was hij heel produktief. Hij schilderde portretten, landschappen en modellen, maar ook muurschilderingen in gebouwen. Zeer be kend is zijn Gashouderproject in Den Haag. Na 25 jaar kantoorwerk kreeg hij ver vroegd pensioen, waarna hij zich geheel aan de kunst ging wijden. Kort na de Tweede Wereldoorlog werd hij gekozen als lid vap de Haagse Pulchri Studio. Vervolgens werd hij leraar aan de Konin klijke Academie. en dansen, alsmede grounds en program matische stukjes. Deze oefenden onder meer grote invloed uit op de klaviermu ziek van Jan Pieterszoon Sweelinek, die ook in het Fitzwilliam Virginal Book als Jehan Pieterson Swellinck een plaats inneemt. Het is zeker dat alle genoemde figuren, samen met de grote Italiaanse toccata- componisten als Frescobaldi en de Ga- brieli’s, de eersten zijn geweest, die de instrumentale muziek volkomen hebben losgemaakt van de vocale schrijfwijze, die haar tot dan toe had beheerst. In het vervolg kon de klaviermuziek zich zelf standig verder ontwikkelen en was vocale uitvoering ervan, zoals voorheen gebrui kelijk was, ondenkbaar. Kees Rosenhart wees in zijn (helaas slechts ten dele verstaanbare) toelichtin gen op het belang van de bundel, waaraan zijn muzikale voordrachten werden ont leend. Deze Haarlemse klavecinist noem de het zich in de praktijk uitsluitend bepa len tot dit Fitzwilliam Virginal Book, op dit concert zonder pauze, een „experi ment”. En als zodanig leek het mij dan overigens niet zo geslaagd, gezien het feit dat op die manier te veel op de voorkeur en het incasseringsvermogen van de enke ling wordt gemikt en er weliswaar kleur-, maar geen stijlverschil (alles in deze virgi- naalstijl is doorgaans heel speels maar weinig lyrisch) in het geboden program ma wordt bereikt. Rosenhart vertolkte zijn composities uit het Fitzwilliam Virginal Book in eigen rangschikking, op een door klavecimbel- bouwer Klop gemaakte copie van een Italiaans instrument, in middentoons- stemming. De stijlvolle voordracht goe de wijn behoeft geen krans droeg, als altijd bij Rosenhart, het karakter van in dringende eenvoud, voortkomend Uit een volkomen ontspannen concentratie. JOHAN VAN KEMPEN ven. Ik speel om die reden liever in een overdekte ruimte, het liefst natuurlijk in een sfeer als van het Amsterdamse Con certgebouw (1977 - JO) waar je onmiddel lijk voelt hoe de uitwerking is van je muziek”. „Mijn vocale mogelijkheden zijn qua omvang en volume beperkt. Ik ben geen natuurlijke zanger zoals Bobby King, die op Bop till you drop bijvoorbeeld I can’t win zingt. Ik heb daar overigens geen enkel probleem mee, Bobby is me daar voor te na aan het hart. Hij zingt zo’n gospel met de natuurlijkheid zoals ik die niet kan opbrengen en toch wil horen. Zelf zou ik het als een vervulling van een ideaal beleven ooit zo te kunnen zingen. Dat pure melodische, dat heb ik nog lang niet. Ik heb echter wel hard gewerkt aan een verbetering van mijn techniek op dat punt. Zo heb ik bijvoorbeeld ondervonden hoe je door een lied als het ware te acteren boven je eigenlijke mogelijkheden kunt rijken. Die zelfexpressie vormt ook de kern van de muziek die mij het meest aanspreekt; of het nou blues, gospel of soul is”. PARIJS (AP). De Guernica, het we reldberoemde schilderij van Pablo Pi casso, dat als aanklacht bedoeld is tegen het Duitse luchtbombardement in 1937 van het gelijknamige Noordspaanse stad je, zal in het voorjaar van 1981 weer worden teruggegeven aan Spanje. Dit heeft Picasso’s advocaat vrijdagavond bekend gemaakt. A Ry Cooder: „Door een lied als het ware te acteren heb ik geleerd boven mijn eigenlijke vocale mogelijkheden te reiken". Kromjong werd in 1903 geboren in Maastricht. Al jong kreeg hij muziek- en Kortgeleden kwam Ry’s achtste produc tie uit, Bop till you drop geheten, een zoveelste bewijs voor ’s mans brede smaak en oriëntatie. Bijna vergeten soul- hitjes van onbekend gebleven grootheden uit de jaren zestig als Arthur Alexander, Howard Tate, Bobby Clure en Fontella Bass werden in een nieuw jasje gestoken, een vurig duet van Ike and Tina Turner (I think it’s gonna work out fine) kreeg een opvallende, zuiver-instrumentale versie en prachtige gospels als Trouble, you can’t fool Me en I can’t win werden zinde rende blijken van liefde voor bijna reli gieus geladen „zwarte” muziek. Bop till you drop is zonder twijfel Cooders beste werkstuk sinds zijn op de blues en r b-gerichte album Into the Purple Valley en van een schoonheid die het in 1976 uitgegeven Chicken Skin Mu sic nog overtreft. „Kippevelmuziek” beti telde de Brusselse presentator Cooders verrichtingen, die tijdens deze korte zo merse toernee Europa aandoet, maar Ne derland helaas vergeet en zich afzijdig houdt van het repertoire van Bop till you drop. Ook solistisch blijft Ry evenwel een performer van groot formaat die vele hon derden mensen rustig weet te houden en ze kan dwingen tot een zeer secuur luiste ren naar schitterend afgewogen mandoli ne-picking zoals in Billy the Kid, de gos- peleske Denomination Blues met zijn bij tende tekst of een oud nummer van Sleepy John Estes. Bop till you drop is opgenomen volgens een digitale techniek, waarbij elke secon de „vertaald” wordt in zo’n vijftigduizend per computer verwerkbare tekens. Het is zoveelste blijk van het bijna spreekwoor delijke perfectionisme van Ry Cooder, die er prijs opstelt dat de luisteraar zo nauw keurig mogelijk krijgt te horen, wat hij oorspronkelijk in een arrangement heeft gestopt. „Ik wil het hoogst haalbare. Doe wat je kunt, is mijn lijfspreuk. Dat is mijn garantie voor kwaliteit. Ik ben geen pu rist, dan kun je beter een plaat kopen van Mike Seeger, ook al is hij zelfs geen tradi tionalist voor de volle honderd procent. Het heeft voor mij in het verleden moeite gekost mensen te overtuigen dat ik juist niet stoffige muziek wil spelen, maar mu ziek die waarde heeft willen verlevendi gen, toegankelijk wil maken voor een wat groter publiek”. Toch heeft Cooders eigenzinnigheid hem in het verleden goodwill gekost bij platenmaatschappijen en radiostations. Cooder: „Klopt, maar daar heb je niets aan. Disc-jockey’s vertelden me in de VS regelmatig dat zij mijn muziek thuisi draaiden, maar dat de programmamakers die curiosa niet wilden uitzenden. Als je alleen maar tegen de haren instrijkt, krijg je ook dat soort reacties”. „Ik zal je dit vertellen. Bij het totstand komen van Bop till you drop heb ik van veel knotsgekke ideeën afgezien. Eigen lijk mijn levendige natuur wat beperkt, een beetje zelfdiscipline opgebracht. Het is de éérste keer geweest dat ik me niet bizar heb gedragen, maar heb vertrouwd op de kwaliteit van de samenwerking met Keltner, Lindley en de anderen. De éérste maal dat ik me uitsluitend heb gericht op de kwaliteit. Me heb afgevraagd hoe goed je samen kunt spelen en zingen met Bobby King en Chaka Khan. En het lóónt. Dat laatste bericht is onvolledig. Alleen de concerten in het Groen theater zijn ge troffen door een plotselinge banvloek, op tredens op het Muntplein vinden gewoon doorgang. Hoe kan het ook anders; het hele leven in de omgeving van de Munt schouwburg lijkt los te staan van de rest van de infrastructuur van Brussel. Patat tenten staan er zij aan zij met Italiaanse pizzeria, schreeuwende dicoshops en peti- tis-restaurants die gedreven worden door lieden met een onmiskenbaar mediter raan voorkomen. Kortom, een stadswijk met een couleur internationale zoals elke metropool er wel één heeft. Alleen hier in België echter vind je chansonniers op de straathoek, die een stuk trottoir als hun podium bestempelen en met veel mimiek oude chansons van Brei en Ferré brengen. Op het Muntplein zelf staat tijdens de zomer een overdekte Bühne, van waar bijna elke week (wereld) vermaarde ar tiesten uit de folk, blues en rocksector hun kunsten vertonen, als ware vakbroeders van de chansonniers uit de buurt. In het kader van dit vrij toegankelijke Malle- munt-festival treden dan musici als Roc kin’ Dopsie (succesrijk tijdens Northsea Jazz), de Britse reggae-dichter Linton Kwesi Johnson en de Amerikaanse gita- rist-zanger Ry Cooder op. Ryland P. Cooder heeft een speciale relatie met ons land, in die zin dat hier het eerst werd erkend dat zijn muzikale speurwerk naar bijna vergeten melodieën en stijlen uit de jongste Amerikaanse ge schiedenis uniek was. De manier waarop hij grasduinend in de rijke archieven te werk ging werd als een praktisch stuk etno-musicologie beschouwd. Cooder Week bij het totstandkomen van een hele reeks kostelijke albums onder eigen naam veel meer dan een snarenexpert die als geen ander de bottleneck en de mandoline de baas wist. Hij arrangeerde oude blues en rags, zong de droeve balladen uit de krisisjaren opnieuw, bekwaamde zich in de Musica Nortena, de tango-walsachtige melodieën van de in het Zuiden van de Verenigde Staten wonende Spaans sprekende min- De 56-jarige Roland Dumas, die tevens executieur is van Picasso’s testament, deed deze te verwachten bekendmaking nadat hij al eerder hierover eens was geworden met de directie van het Museum of Modern Arts in New York, waar het schilderij vanaf 1937 ten toon staat gesteld. Na de Amerikaanse tentoonstelling die samen moet vallen met Picasso’s 100ste geboortedag, in 1981, zal de Guernica een plaats vinden in het Prado-museum van Madrid, aldus Dumas in een Frans televi- sievraaggesprek. DEN HAAG (ANP). Op 75-jarige leeftijd is in Den Haag de kunstschilder en graficus Paul Kromjong, oud-leraar aan de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, overleden. De begrafenis heeft in kleine kring plaatsge vonden. len- ite” IM) ing één ipe- ïl. Tekrtoniach via nr. 31 31 50 (Hoyman 4 Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) I Werkelijk specifieke klaviermuziek („klavier” gebruikt als verzamelnaam voor toetsinstrumenten) is in de geschie denis eerst tegen het eind van de 16de eeuw te vinden. En wel in het bijzonder bij de Engelse „virginalisten” („virginaal” een aan het spinet verwant toetseninstru- ment) zoals Bull, Byrd, Gibbons, Philips, Peerson, Strogers, Farnaby. Hun virgi- naalmuziek bevat variaties over liederen I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15