Met half miljoen vaten per dag Filosoof Herbert Marcuse overleden Het leek eventjes zomer over aanrander het weer campagne aan Palestijnen spoedig bij vredesoverleg ETA-vleugel kondigt nieuwe Benzineprijs binnenkort Enorm stuk ijs in mesthoop Ontploffing op Atlantic Empress 3 cent omhoog i HOLLANDSE Catamaran lijdt schipbreuk bij IJmuider pier naar informatie het woord is oon... vandaag: VS-onderhandelaar Strauss: Voor f GROTE hagelwitte 1 agenda pagina Ry Cooder ir Strandverwachting tijdelijk regen ’n AANRIJDING? f B (ADVERTENTIE) MAANDAG 30 JULI 1979 JUWELEN Isaac Newton: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 225 pagina's W ■i S M (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT/WASHINGTON/ TEHERAN Koeweit zal vanaf januari volgend jaar de produktie van ruwe olie met een half miljoen vaten per dag terugdraaien. Het Koeweitse dagblad Al Anbaa heeft dit gisteren gemeld. Beurs8 Binnen- en buitenland2,3 Gastenhoek4 Kunst15 Plaatselijk nieuws5,7 Radio en televisie/Strips.... 14 Sport...9,10,11,13 Weerrapporten2 Umuider urant i Koeweit gaat olie export verminderen (Van onze redactie binnenland) la- 14. Nicaragua wil wapens van VS r (ADVERTENTIES) 1 d De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: i i i Inkoop verkoop (Van onze redactie buitenland) PARIJSZMADRID. De politieke orga nisatie ETA-Politico Militar heeft ver klaard dat de bomaanslagen van gisteren op het vliegveld van Madrid en twee spoorwegstations deel uitmaken van „een nieuwe campagne” voor vrijlating van Baskische gevangenen. Als gevolg van de aanslagen kwamen vijf mensen om het leven en raakten meer dan honderd men sen gewond. In een verklaring van de ETA-organisa- tie wordt meegedeeld dat in alle Spaanse toeristengebieden bommen zijn geplaatst die „stuk voor stuk zullen afgaan als de Spaanse regering niet besluit alle gevan genen die in Soria gevangen zitten naar Euskadi (Baskenland) terug te zenden”. „Wanneer onze eisen worden ingewil ligd beloven wij de openbare mening dat wij onze campagne zullen beëindigen”, aldus de verklaring die aan nieuwsmedia in Parijs is gestuurd. Zie verder pagina 3. De Israëlische premier Begin zal naar verwacht nog begin deze week uit het ziekenhuis worden ontslagen. Hij is her stellende van bloedklontertjes in de her senen. Marcuse werd in 1898 in Berlijn gebo ren. Hij was van joodse afkomst en emi greerde na het aan de macht komen van Hitler in 1933 naar de Verenigde Staten. Hier werd hij hoogleraar filosofie en soci ologie aan de Columbia Universiteit, de Harvard Universiteit, de Brandeis-univer- siteit en tenslotte aan de Universiteit van Californië in Berkeley. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werk te Marcuse voor een Amerikaanse inlich tingendienst. Later deed hij, hoewel hij VELSEN. Bij de politie van Vel- sen zijn de laatste tijd steeds sterker wordende geruchten binnen geko men over pogingen tot aanranding en van verkrachtingen. Geen der slacht offers heeft zich echter direct met de politie in verbinding gesteld om van het gebeurde aangifte te doen. SUAMEER. Een enorm stuk ijs is dit weekeinde gevonden in een mest hoop van een veehouder in het Friese Suameer. Het moet een overblijfsel zijn van de afgelopen strenge winter. De plaat ijs was 3 meter lang, 2 meter breed en op sommige plaatsen 80 cm dik. De mesthoop werd in februari, toen de winter nog volop heerste, voor een deel omgezet. Het ijs is hierdoor waarschijnlijk van de lucht afgesloten en onder een isolerende laag geraakt. Zie de kunstpagina De Hongaar Balasz Taroczy heeft gisteren voor de derde keer in zijn loopbaan de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland op het Melkhuisje. In de finale was de Tsje- choslowaak Tomas Smid geen partij voor hem. Verder in onze bijlage Sportief. PAGINA 1 Jan Lammers tiende in GP van West- Duitsland PAGINA 2: Nicols bracht Sparta verder in moeilijk heden. PAGINA 3: Hockeydames wonnen twee keer van West-Duitsiand. PAGINA 4: Rood en Wit gaf punten cadeau. Bloe- mendaal boekte opnieuw een zege. Morgen een buienfront, maar later op de dag opklaringen. Vrij krachtige zee wind. In de middag 17 tot 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: te onstabiel, waardoor afwisselende perioden van slecht tot vrij goed strandweer. iSpekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De benzine wordt bin nenkort hoogstwaarschijnlijk drie cent per liter duurder. Super kost dan 1,22. Ook andere brandstoffen zullen in prijs omhoog gaan. De prijsverhogingen han gen samen met de toeslagen die de olie producerende landen sinds half mei op hun prijzen hebben gelegd. Het ministerie van Economische Zaken wil het bericht over deze nieuwe prijsver hogingen overigens „bevestigen noch ont kennen”. Pas woensdag of donderdag zijn mede delingen over eventuele prijsstijgingen te verwachten, aldus de woordvoerder van Economische Zaken. Veel bewolking en overdag tijdelijk re gen, later van het westen uit enkele opklaringen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtemperatu- ren ongeveer 19 graden. Matige tot krachtige zuidwesten wind. (ADVERTENTIE) IS EN PORT-OF-SPAIN-ROTTERDAM (ANP). De brand op de Liberiaanse supertanker Atlantic Empress in de Cari bische Zee heeft zich vanmorgen opnieuw uitgebreid na een forse explosie in een van de ladingtanks. In het weekeinde dachten de zestig men sen van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale en hun Westduitse collega’s de brand onder controle te heb ben. Op het moment van de explosie was er niemand aan boord van de tanker. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De deze maand 81 jaar geworden filosoof Herbert Marcuse is gisteravond in het Westduitse stadje Starnberg overleden. Aan zijn dood ging een kortstondige ziekte vooraf. Hij was op bezoek bij het Max Planck Instituut. De huidige produktie in Koeweit be draagt twee miljoen vaten per dag. Uit de publikatie in Al Anbaa bleek niet uit wel ke bron het dagblad haar informatie had geput. Volgens de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA zal de Sovjet-Unie binnen drie jaar olie moeten importeren. De voorra den waren tot nog toe groot genoeg om te kunnen uitvoeren. In april vestigde de Russische olie-industrie nog een produk- tierecord: 11,7 miljoen vaten ruwe olie per dag. Een maand later was de produktie al teruggevallen naar 11,3 miljoen vaten. Volgens de voorspelling van de CIA zal de Sovjet-Unie tegen 1982 per dag 700.000 vaten olie moeten importeren. Ook de aardgasvoorziening voor de Russen (uit Iran) loopt gevaar. De natio nale aardgasmaatschappij van Iran heeft verklaard dat alle export van aardgas zal worden gestaakt om de binnenlandse be hoefte te kunnen voorzien. De Russen zullen alleen gas krijgen als Iran naast het binnenlands gebruik wat overhoudt. Met deze maatregel worden ook landen getroffen als Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. De nieuwe politiek is ook gericht op het stopzetten van de uitvoer van vloeibaar gas. De Verenigde Staten en Japan heb ben overeenkomsten daarover met Iran. Zowel Japan als de Verenigde Staten leggen zich intensief toe op het ontwikke len van alternatieve energie. In de komen de elf jaar wil de Japanse regering ruim 50 miljard gulden in vesteren in de ont- MANAGUA. Het Sandinistische Nationale Bevrijdingsfront heeft de Verènigde Staten wapens gevraagd om Nicaragua te kunnen verdedigen tegen „contra-revoluties”, zo hebben regeringsfunctionarissen gisteren in de hoofdstad Managua bekend gemaakt. Niet iedereen was even gelukkig met de warmte in het afgelopen week einde. Anderen werden geïnspireerd tot de meest fantastische uitvindingen. Zo zag deze 11 -jarige jongedame wel een aardige hoed in de gazonsproeier. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Robert Strauss, de speciale VS-onderhandelaar voor het Midden-Oosten, heeft gezegd dat hij sterke aanwijzingen heeft dat gematigde Palestijnen spoedig kunnen worden betrokken bij de vredesbe sprekingen tussen Israel en Egypte. Hij sprak over een termijn van twee of drie maanden. Over het overleg dat hij heeft gevoeld met de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin, zei Strauss dat hij niet erg bemoedigd is, maar dat hij er zeker van is dat er vrede zal komen. Hij verwacht binnen een half jaar een overeenkomst over de toekomst van de bezette Jordaanoever. Een woordvoerder van het VN-hoofd- kwartier in Jeruzalem heeft bekendge maakt dat de eerste eenheden van de vredesmacht in de Sinai-woestijn op 1 augustus zullen vertrekken. In Tel Aviv zijn de Israëlische minister van Defensie Weizman en zijn Egyptische collega Kamal Hassan Ali een reeks be sprekingen begonnen. Het eerste overleg verliep volgens beide bewindslieden „zeer bevredigend”. Hierbij zou onder meer het vertrek van de VN-troepen in de Sinai zijn besproken. wikkeling hiervan. Japan is wat de ener gievoorziening betreft nu voor 74 procent afhankelijk van olie. De regering wil dat percentage in 1990 tot vijftig hebben ver laagd. De Amerikaanse president Carter wil dat de overheid subsidie gaat verstrekken om de kosten van leningen voor de instal latie vann „zonne-energie-apparaten” laag te houden. Carter heeft hiertoe wets voorstellen ingediend bij het Congres. Carter wil ook dat de installatiekosten voor de betreffende apparatuur fiscaal aftrekbaar worden. Volgens de voormalige Amerikaanse minister Schlesinger van Energie wordt de benzinevoorziening in de VS weer be ter. Vorige maand hebben de VS meer ruwe olie en olieprodukten ingevoerd dan in mei, maar minder dan in juni vorig jaar. Vorige maand werden 241,36 miljoen vaten ruwe olie ingevoerd, ruim zeven miljoen meer dan in mei en ruim vijf miljoen minder dan vorig jaar. “iSSjPIE® bekend stond als marxist, onderzoekin gen voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de inlichtingen dienst CIA. In de jaren zestig werd zijn naam be kend in verband met de studentenopstan den in de VS en Europa en de beweging tegen de Amerikaanse interventie in Vietnam. Ik zie in het geheel niets wense lijks in publieke achting. „Ik wens hele maal niet bestem peld te worden als musicoloog; wel wil ik waarde volle muziek toe gankelijk maken voor een wat gro ter publiek". Een typerende uit spraak voor de 32-jarige Ameri kaanse gitarist- arrangeur Ry Cooder, die sinds het begin van de jaren zeventig re gelmatig platen uitbracht, waarop De Amerikaanse ambassadeur „met bij zondere zending”, Lawrence Pezzullo, is zaterdag in Nicaragua aangekomen met 25 ton aan hulpgoederen. Pezzullo heeft op het vliegveld van Managua gezegd dat zijn land nauwe betrekkingen met de nieuwe regering van Nicaragua wil aan knopen. De Verenigde Staten zullen elke dag 100 ton levensmiddelen overvliegen om de bevolking van Nicaragua bij te staan. CARROSSERIE REPARATIE BEDRITE f ^peldoorn&Zn HAARLEM iTEPHENSONSTR AAT 8-23 TEL. 023 244827 Via informatie van derden is de politie er onder meer van in kennis gesteld dat er in de nacht van 30 juni op 1 juli om kwart voor drie sprake is geweest van een ver krachting in een brandgang in de omge ving van de Kennemerlaan. Ook hiervan is geen aangifte van het slachtoffer bin nengekomen. In belang van de algemene veiligheid verzoekt de korpsleiding van de gemeen tepolitie in Velsen om vrouwen die op de één of andere manier gedurende de afge lopen maanden bovenomschreven erva ringen hebben gehad, en daarvan de poli tie niet in kennis hebben gesteld, dat als nog te willen doen. De informatie kan op alle door de slachtoffers gewenste manieren aan de politie worden doorgegeven waarbij abso lute vertrouwelijke behandeling wordt ge garandeerd. De politie is telefonisch be reikbaar onder nummer 19019. Men kan zich voor deze zaken laten doorverbinden naar dienstdoende mensen van de afde ling recherche. Als een levend exempel van „die goede oude tijd” zit deze dame, correct gekleed, in een zonbeschuttende strandstoel op het Zandvoort- se strand, uitkijkend over blóte tot zeer blote lijven. En terwijl de badgasten om haar heen zich vermaken met happen en snappen, breidt mevrouw verder aan wat wellicht een trappel zak voor haar jongste kleinzoon moet worden of een van hals tot bovenbeen reikend strandkos- tuum voor haar binnenkort veertien jaar worden de kleindochter. Overigens: het was goed toe ven zaterdag op de stranden. Het leek eventjes zomer. UMUIDEN. Leden van de IJ muider Reddingsbrigade hebben zondagmiddag in samenwerking met personeel van de Rijks Havendienst assistentie verleend bij de berging van een verongelukte catamaran. De bemanning, een inwoner uit Muiden en een inwoner uit Amsterdam, kon den veilig naar de wal worden ge bracht. Omstreeks vijf uur raakte het vaartuig, afkomstig uit Zandvoort, in moeilijkhe den. Een van de bemanningsleden beland de in het water toen hij een misstap deed. Zijn collega koos toen ook maar het ruime sop om in een gezamenlijke poging te trachten het strand te bereiken. De cata maran strandde op de zuidpier. aldus minister van Binnenlandse Zaken, Thomas Borge. De sandinisten vestigden er dit weekeinde de aandacht op dat So- moza’s zoon, Anastasia Somoza Portocar- rero, in het buurland Honduras druk doende is gevluchte leden van de Nationa- I le Garde bijeen te brengen en een leger te vormen. hij zeldzame Amerikaanse mu ziek tot zijn recht laat komen. John Oomkes volgde Cooder twee da gen op de voet tijdens diens hui dige Europese tournee. „De wapens hebben tot doel ons land te verdedigen tegen de reactionaire en impe- rialistische machten jn Latijns-Amerika”, I O JJ XLIvl\ s. e

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1