1 santpoort P, van Delden winnaar van rijtuigentocht .3 PUBLIEK ENTHOUSIAST VOOR NOSTALGISCH TAFEREEL t Aanspanningen I I I Paardenvolk Spontaan 11 f 5 4 VELSEN-IJMUIDEN MAANDAG 19 7 9 3 O JULI (Van een onzer verslaggevers) «5 VAN 28 JULI TOT EN MET 4 AUG. i 1 - -- ■N SANTPOORT. De Rijtui gentocht die zaterdag het feest gedruis van de Santpoortse feestweek inluidde heeft zich als evenement onbedreigd aan de kop geplaatst van alle gebeurte nissen die in het kader van die zelfde feestweek nog staan te gebeuren. Onder de meest idea le omstandigheden, op voorbeel dige wijze begeleid door perso neel van de Velsense gemeente politie, trokken tussen elf uur ’s morgens en vier uur ’s mid dags niet minder dan 56 koetsen, karren en rijtuigen langs de Santpoortse dreven. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O WET él 1 ■■IP" W. I M Hl w haren kammen .schoenen poetsen. Bij de middagpresentatie op de Bloemendaalse Straatweg in Santpoort maakte de postkoets de jury inspecteert een rijtuig. feestweek Vier Friezen voor de postkoets van P. van Duin uit Gouda. Het voertuig onderhield ooit de postverbinding tussen Harwich, Londen en Liverpool. ere jok zei van srg, tent O Tot het laatste moment bestond er nog onzekerheid over de te volgen route. In de eerste plaats was daar het achtspan van de heer Chardon uit Schipluiden. Er diende rekening mee te worden gehou den dat al te krappe wendingen voor deze aanspanning moeilijkheden zou kunnen opleveren. Verder zaten de orga nisatoren met het probleem dat verschil lende malen een spoorwegovergang zou moeten worden gekruist. Afgezien van mogelijk oponthoud werd verleden jaar ervaren dat de paar den kunnen schrikken van het onver wachte belgerinkel en de slagboom die plotseling in werking treedt. De politie Reeds bij ’t Vinkennest, het punt van vertrek en aankomst, aar de paarden werden aan- en uitgespannen, liet het De uitslagen van de rijtuigentocht, die meetellen voor het Nederlandse kampioenschap mennen, luiden: 1. P. van Delden uit Amsterdam met een Roadbrick bespannen met 2 paar den, 57,5 pnt.; 2. Kinderen Beuk uit Noordwijk met een pony-victoria, ui teraard bespannen met een pony, 57 pnt.; 3. M. Kuivenhoven uit Rijnsburg met een Franse victoria bespannen met 2 gelderse paarden, 551/2 pnt.; 4. Hr. Stehouwer uit Hendrik Ido Am bacht met een landauer bespannen met twee gelderse paarden; 5. Hr. Haasnoot uit Kerkdriel met een wago nette bespannen met één gelders paard, 54 pnt.; 6. A. Chardon uit Schi pluiden met een Phaeton bespannen met acht gelderse paarden, 53,5 pnt.; 7. Mej. Ans Westerhoven met haar vriendin Marjan van der Veldt uit Santpoort met een Franse Parkwagen anno 1830, bespannen met een Fries paard, 53 pnt.; 8. M. C. Hoek uit Maarssen met een wagonette bespan nen met 2 Gelderse paarden, 52,5 pnt. Origineelste geheel en gewaardeerd met een koninklijke medaille: kinde ren Beuk uit Noordwijk met hun eer der vermelde ponyaanspanning. heer Van der L.ans uit Den Haag, hun oordeel kenbaar maakten. Diezelfde jury had geen eenvoudige taak. Niet uitsluitend de kompleet aan geklede aanspanningen werden beoor deeld. Ver voor het uur van vertrek werden de rijtuigen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De tuigage, de aankleding van mens en dier, de men kunst, het waren allemaal onderdelen die medebepalend waren voor het jury- oordeel. Het Friese paard lijkt herontdekt. Tot voor enkele jaren waren deze fraaie zwarte weelderig behangen exponenten van het Friese fokprodukt nog schaars vertegenwoordigd in de rijtuigevene- menten. Mevrouw Korthagen-van Til („tante Bets”) uit Breukelen, zij was za terdag niet van de partij, maakte er veel furore mee. Dat heeft kennelijk toch indruk gemaakt. Naast de Gelderse kleppers verschenen er zaterdag veel fraaie Friezen op de Santpoortse kas seien. Imponerend in hun houding. Vooral tijdens de gangen waarbij het tempo wat kon worden opgevoerd. Maar evenzeer slaagden de koetsiers met min der „geweld” voor hun aanspanning er in de nodige waardering te oogstten. Zoals bijvoorbeeld de kinderen Beuk met hun pony-victoria. Qua aankleding, uitrusting en menkunst perfekt. Zelfs zo perfekt dat zij er in slaagden de tweede plaats in de rangschikking van de jury te veroveren en bovendien in aanmerking kwamen voor de onderscheiding voor het origineelste geheel. Een gouden leg penning beschikbaar gesteld door ko ningin Juliana. Hier werd ook de uitslag bekendge maakt van de jurybeoordeling en dank gebracht aan al degenen die op enigerlei wijze hadden bijgedragen tot het welsla gen van dit magnifieke evenement. wist daar echter raad op. De Nederland se Spoorwegen werden benaderd. Van die zijde werd alle medewerking toege zegd. Per mobilofoon stelden de bege leidende agenten het hoofdbureau er van in kennis als een overweg in zicht kwam. Van daaruit werden de spoorwe gen geïnformeerd die de treinen ophiel den tot het bericht kwam dat de hele stoet was gepasseerd. Hulde! r te te kt >k d Na een ongetwijfeld uitermate ver moeiende dag werden na afloop van de tocht eerst de paarden uitgespannen, verzorgd en ingepakt. De rijtuigen wer den voor zover mogelijk gedemonteerd en op de aanhangers en vrachtwagens geladen. Pas daarna kreeg het paarden volk een moment om uit te blazen. Om gezellig met elkaar wat na te praten over de tocht, over de prijzen en natuurlijk over rijtuigen en paarden. Dat ge beurde allemaal in de tuin van ’t Vinken nest waar lange tafels waren uitgezet en een circa 250 mensen aanzaten aan een welvoorziene barbecue. Het verschil van zo’n rijtuigenstoet met ongeacht welke andere optocht waarvoor het publiek zich verdringt is waarschijnlijk dat het allemaal heel erg „echt” is. De rijtuigen zijn niet zelden met veel zorg en vakmanschap gerestau reerd en teruggebracht in hun originele staat. Koetsiers en inzittenden zijn er in de loop der jaren in geslaagd die uitrus ting op de kop te tikken die volledig past bij hun type rijtuig. Een authentiek stuk verleden tijd is dankzij een herboren belangstelling opnieuw tot leven geko men. Men kan alleen maar waardering hebben voor de heren eigenaars die er naar streven de originaliteit van hun gerij en de aankleding daarvan tot in de perfectie te benaderen. Het publiek toonde zich ook zaterdag ongeremd enthousiast. Spontaan wer den bloemen uitgereikt. Op plekken waar de stoet genoodzaakt werd even stil te staan werden verfrissingen uitge deeld. En langs de hele route klonk voortdurend weer een warm applaus. De heren koetsiers en hun inzittenden wisten dat op hun beurt weer even best te waarderen. Er werd gewoven naar het publiek. De lange zwepen werden bij wijze van groet geheven. Het hele par koers van twintig kilometer onder broken door een middagpauze bij de pedagogische akademie Da Costa wérd een feestelijk gebeuren. Het is zeker niet het slechtste idee van het bestuur van de harddraverijvereni- ging geweest om met een rijtuigentocht het feestweekgebeuren wat nieuw bloed in te pompen. Dat men daarbij een be roep heeft gedaan op de Vereeniging van aangespannen paarden „In het Ga reel” uit Rijnsburg mag óok een schot in de roos worden genoemd. Dat begon allemaal drie jaar geleden. Reeds toen bleek succes verzekerd. Verleden jaar werd het evenement geteisterd door een onophoudelijke regenbui. Nu stond er een stralende zon aan een nauwelijks bewolkte hemel. Alle ingrediënten voor een geslaagd evenement waren zaterdag aanwezig. Wat beraamden de twee Geldersen van P. van Delden voor de optocht? Zij bezorgden hun eigenaar de eerste prijs! Wie echter mocht denken dat het aan tal aangespannen paarden of de omvang van de aanspanning in zijn geheel de kans vergrootte op een hoge jurywaar- dering vergist zich. Dat zou later ook blijken toen de jury, samengesteld uit de echtparen G. van Deperenburg uit Doorn, A. J. de Jong uit Leiden en de Duizenden en nog eens duizenden en thousiaste toeschouwers verdrongen zich langs de route waar de aanspannin gen voorbij trokken. Driftig werd geïn formeerd hoe het verdere verloop van de route was omdat velen er best nog een half uurtje wachten voor over had den om dat kleurige, levendige en zon der meer indrukwekkende spektakel nog eens voorbij te zien trekken. zich aanzien dat deze rijtuigentocht een tocht met veel allure zou worden. Werd reeds genoemd het achtspan van Char don, daar waren verder niet minder dan drie vierspannen terwijl het aantal tweespannen nauwelijks onderdeed voor de enkelspannen. van J. Hilgers uit Breukelen bespannen met vier Gelderse vossen veel indruk. Rijtuigenoptocht topper Santpoortse Feestweek Opvallende verschijning was onder meer de Jachtwagen van de heer Nijssen uit Santpoort Fra@i versierd met bloemen. Een tweede prijs in de eindrangschikking en een koninklijke medaille voor de orginineelste aanspanning viel ten deel aan de kinderen Beuk uit Vier Friezen voor de postkoets van P. van Duin uit Gouda. Het voertuig onderhield ooit de postverbinding tussen Harwich, Londen en Liverpool. Noordwijk met hun pony-Victoria. -1 az. s c

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5