Regen devalueert Melkhuisje-finale Lammers vóór De Angelis Williams beheerst 1 GP op Hockenheim Transfers Wereldrecord Marita Koch Connors verslaat Vriesekoop: Europese jeugdtitel van Ajax onderzocht Eerste Grote s Prijs voor Van Duimen McEnroe op 400 meter „Melkhuisje moet 100.000 dollar-toernooi worden 1 1 Derde keer Kwik SPORT 19 7 9 JULI MAANDAG 30 (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De finale van de internationale tenniskampi oenschappen van Nederland is zo’n eenzijdige aangelegenheid geworden, dat de Deense supervi sor Kurt Nielsen zich op een gege ven moment geroepen voelde om de Tsjechoslowaak Tomas Smid ter verantwoording te roepen. 3 SPOKDEF Bettine Vriesekoop: overtuigend (Van onze sportredactie) idsen serd ie JAN PREENEN 103,00 183,50 0,15 5,53e 8,85 6,84 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De transfers van Ray Clarke van Ajax naar het Belgi sche Club Brugge en van de Deen Henning Jensen van Real Madrid naar Ajax zijn nog niet goedgekeurd. De Stichting Arbeidszaken voor het betaald voetbal heeft een officieel onderzoek ingesteld om na te gaan of artikel 36 (arbeidsbemiddeling door derden) is overschreden. Dit houdt evenwel in dat, zolang het onderzoek duurt, beide spelers geen officiële wedstrijden voor hun clubs kunnen spelen. Balasz Taroczy heeft naast het winnen van de titel in het enkelspel ook beslag weten te leggen op de eerste prijs in het dubbelspel. Evenals vorig jaar vormde de Hongaar met Tom Okker in de finale een winnend koppel, dat het Tsjechoslowaak- se duo Kodes-Smid met 6-1, 6-3 wist te verslaan. Voor Okker, die in het enkelspel al in de eerste ronde was gestrand, had dat tot gevolg dat hij in ieder geval nog 2600 dollar aan de open Nederlandse ten niskampioenschappen overhield. Dat gebeurde toen de regen de beide finalisten Taroczy en Smid voor de twee de maal tot een langdurige werkonder breking dwong. De Hongaar had al twee sets met groot gemak in winst weten om te zetten, omdat iedere vorm van opposi tie van de zijde van Smid ontbrak. Straf- punten bleven Smid evenwel bespaard. Nielsen kon namelijk wel begrip onbren- gen voor de argumentatie van Smid, die zijn afgang (2-6, 2-6, 1-6 in 73 minuten) vooral toeschreef aan de traagheid van de baan: „Ik kon vanmiddag eenvoudig niet beter. Alles heb ik geprobeerd. In die tweede set ben ik gaan vertragen, maar ook dat haalde niets uit. Taroczy sloeg de ballen gewoon in de hoeken. Zelf had ik vooral problemen met mijn service. Die is er helemaal niet uitgekomen”. van 7-5 en 2-0, maar werd toen in hoog tempo overklast. Smid won alsnog met 6- 3, 6-1, 6-1 en leek ook van de finale een one-man-show te zullen gaan maken. De weersomstandigheden hebben dat echter weten te verhinderen. De 23-jarige Tomas Smid, die als grote favoriet aan de eindstrijd was begonnen, kon op die manier niet voor een echte finale zorgen. Zaterdags had hij zich nog nadrukkelijk kandidaat gesteld voor de hoofdprijs van 13.000 dollar. In de halve finale kende hij alleen in de eerste set en aan het begin van de tweede moeilijkhe den. De als eerste geplaatste Ulli Pinner kon daardoor een voorsprong opbouwen CAP D’AGDE (AP). De Amerikaan Jimmy Connors heeft tijdens het vier man sterke tennistoernooi aan de Cote d’Azur zijn landgenoot John McEnroe verslagen. Beide tennissers speelden erg sterk en Connors had drie uur nodig om McEnroe op de knieën te krijgen. De uitslagen waren 7-6, 2-6, 7-5. niet gewonnen”) won het „Melkhuisje” daardoor voor de derde keer, zonder dat hij al te veel indruk kon maken. Taroczy is de kampioen van de middelmatigheid, die zich dan ook het best op zijn gemak voelt op toernooien als in Hilversum. Zijn vrij hoge positie, hij is momenteel 23e, weet hij voornamelijk te handhaven door successen te boeken in tweederangs- toernooien. Zo won hij vorige maand nog het toernooi in Brussel, waar de Ameri kaan Gene Mayer wegens een blessure voor de eer had moeten bedanken. Onder „normale” omstamdigheden zou hij tij dens de finale van de „Open Nederland se” dan ook weinig inspraak van Smid hebben gehad, zoals dat bijvoorbeeld ook in de eindstrijd van de Kings Cup en in de openingsronde van het WCT-toernooi in Milaan nog het geval was geweest. zaakte dat nogal veel onderstuur. Jan: „Er is druk aan gesleuteld. Zelfs tot na de opwarmronde. In de race kreeg ik last van enig overstuur”. Lammers over de winnende Williams: „Die wagen is perfect. Momenteel de bes te die erbij is. De wijze ook waarop de wielgeometrie aan de banden van dit moment is aangepast, is werkelijk ver bluffend. Dat is het nou net, niet de invloed van de vleugel, maar die geome trie, die doet het hem”. De vijfvoudige Hongaarse kampioen Taroczv Alleen in 1977 heb ik de titel t ivel j4- Boet van Duimen: eerste zege in grote prijs 3079 135,00 57,20e 8,90a 90,00 17,20 46,70 37,50 32,30 59,50 48,00 79,00 29,00 53,70 05,50 08,20 83,60 41,50 02,30 62,00 15,00 IMATRA (Reuter). Boet van Duimen heeft gisteren in Finland zijn eerste grote prijs gewonnen. Op zijn Suzuki was de Nederlander in de race in de 500 cc-klasse sneller dan de Amerikaan Randy Mamo- la. De steeds beter in vorm komende oud- wereldkampioen Barry Sheene eindigde als derde. Ook de andere Nederlanders leverden goede prestaties. Jack Middelburg kwam als vierde over de eindstreep en Wil Har- tog, die dit keer niet werd achtervolgd door pech en daardoor weer eens een race kon uitrijden, klasseerde zich als tiende. De Amerikaan Kenny Roberts die als zesde eindigde behield de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap. Hij heeft nu 88 punten, zeven meer dan de Italiaan Virginio Ferrari, die de wedstrijd niet uitreed. Beste Nederlander is Wil Hartog, die met 56 punten de vierde plaats in neemt. In de eindstrijd versloeg de 24-jarige Amerikaan de Tsjechoslowaak Pavel Slo- zil met 6-2 6-2 6-4. Elly Vessies slaagde er met haar Roe meense partner Virginia Ruzici niet in de damesdubbelspeltitel te veroveren. In de finale werd het Nederlands/Roemeense duo in twee sets verslagen door de Austra- lisch/Zweedse combinatie Diane Evers/ Helena Anliot. De setstanden waren 6-0 6- 4. Wimbledonkampioen Martina Navrati lova heeft zaterdag in Buenos Aires het internationale tennistoernooi „Obras ’79” gewonnen. Zij versloeg in de eindstrijd Billie Jean King (VS) in twee sets: 6-3, 6-4. Frankrijk heeft gisteren voor de twee de achtereenvolgende keer de Galeabe- ker, voor tennisspelers tot 21 jaar, gewon nen. In het beslissende duel versloeg Yan nick Noah de Tsjechoslowaak Dusan Pohl met 6-3 6-2 6-2. De Israëliër Shlomo Glickstein heeft gisteren op de banen van de tennisvereni ging Noordwijk de enkelspeltitel in het vijfde satelliettennistoernooi veroverd. De 21-jarige Glickstein versloeg in de finale de als eerste geplaatste Zwitser Max Hiirlimann met tweemaal 6-3. Bij de dames zegevierde Marijke Schaar in twee sets over Tine Zwaan: 7-5 6-3. Zaterdag liep het kwik op het Melkhuis je nog op tot 27 a 28 graden; een dag later werd ternauwernood een temperatuur van 18 graden gehaald, bleek de zon een snipperdag te hebben genomen en diende de regen zich regelmatig aan. Het gevolg was niet alleen dat de eindstrijd een uur te laat begon en bovendien tweemaal moest worden onderbroken, maar ook dat Smid de overwinning wel kon vergeten. Hoe langzamer de banen zijn, hoe meer Taroc zy zich op zijn gemak voelt. Zelf had hij daags tevoren nog ruim drieëneenhalf uur geworsteld met de Tsjechoslowaakse ve teraan Jan Kodes, die nauwlijks wenste onder te doen voor de Hongaar: 6-4, 3-6, 5- 7,7-6 (tiebreak 13-11, nadat Kodes met vijf setpunten geen raad had geweten) en 3-6. Tegen Smid had Taroczy echter vrij spel. Smid: „Alleen als junior had ik wel eens van Taroczy verloren, daarna heb ik hem zes maal verslagen. Een zevende keer had er in gezeten als het weer wat had meege werkt”. Nu dat niet het geval was ging er slechts twee games wat dreiging van Smid uit. Dat was aan het eind van de tweede set bij een achterstand van 0-5. Smid wist toen voor de enige keer in de partij de service van Taroczy te doorbreken en vervolgens tot 2-5 terug te komen. Voor het overige was Smid de figurant, die maar zelden het initiatief kon nemen en niet één ace wist te produceren, terwijl zijn opslag in alle voorafgaande partijen steeds een van de belangrijkste wapens was geweest. „Omdat ik niet goed kon serveren had ik eenvoudig geen basis”, aldus Smid, die zich drie jaar geleden heeft aangesloten bij het professionele tenniscircus. Hij on derbrak zijn studie economie en heeft geleidelijk aan zijn „vrij redelijke” plaats gevonden op de spelersranglijst: de 43e. Op weg daar naar toe won hij vorig jaar januari zijn eerste Grand Prix-toernooi in Sarasota in Florida, waarna hij zowel in Monte Carlo als in Madrid wist door te dringen tot de finale. Smid, die in maart 1978 als invaller in de Davis Cup-ontmoe- ting tegen Nederland nog kansloos was tegen Louk Sanders, toonde zijn vooruit gang dit jaar aan via een plaats in de kwartfinale in New Orleans en een zege onlangs in Stuttgart. Gevoegd bij zijn ster ke optreden tot zondag in Hilversum werd hij door sommigen dan ook al afgeschil derd als het grote talent, dat herinnerin gen opriep aan spelers als Vilas en Pecci, die in het verleden triomfen hebben ge vierd in Hilversum. De val die Smid gisteren maakte kwam dan ook wel erg onverwacht. Ook in de ogen van Taroczy: „Ik heb goed gespeeld. Dit was zonder meer mijn beste partij in dit toernooi, maar voor een belangrijk deel moet ik dat wel toeschrijven aan het teleurstellende spel van Smid. Ik heb ge luk gehad dat zijn service er helemaal niet uit kwam. Zou die opslag wel goed zijn geweest, dan had ik het veel moeilijker gehad”. 46,80 40,80 31,80 01,00 99,70 60,00 38,00 41,60 38,60 53,80 49,00 63,70 42,90 136,501 44,50 37,00 55,00 47,50 3,60 48,30 66,00 77,50 58,50 46,40 47,50 54,00 18,00 38,20 41,00 78,60 66,80 89,70 47,80 31,00 93,00 11,50 41,50 57,70 73,00 37,00 81,10 43,70 44,20 43,60 40,30 50,60 :05,00 67,00 52,00 30,00 80,00b (Van onze sportredactie) ROME. Bettine Vriesekoop heeft op zeer verdienstelijke wijze de Europese jeugdtitel tafeltennis heroverd. Superlatieven zijn gevaar lijk, maar Vriesekoop heeft er recht op. Want wat de Hazerswoudse tij dens dit toernooi aan technisch en vooral mentale kracht heeft opge bracht is buitengewoon. Uit velerlei berichten bleek duide lijk dat beide transfers tot stand zijn gekomen met de hulp van het bureau Inter Football, c.q. Cor Corster. Aan gezien dit een commercieel ingesteld bureau betreft, kunnen beide trans fers nietig worden verklaard. Deze week zal de Stichting Arbeidszaken rond de tafel gaan zitten om over deze zaak te praten. Door de, eventuele, transfer van Ray Clarke naar Club Brugge is de positie van de van Feyenoord afkom stige Peter Houtman, eveneens spits speler, erg wankel geworden. Hout man is momenteel in onderhande- ling met Vitesse. Taroczy: een kampioen van de middelmatigheid nen. Die houden de grote toernooien gewoon voor zichzelf. Verder hebben we in Europa te veel concurrentie van demonstratiepartijen. die deze weken in Italië en Frankrijk tegen veel geld worden gehouden, en van het toernooi In Kitzbühl. Daar komen wei jongens als Ashe. Fibak en Gerulaitls naar toe, maar volgens mij alleen omdat er onder de tafel wordt betaald. Aan supervisor Kurt Nielsen heb ik mijn klacht gisteren voorgelegd en hij heeft me beloofd deze zaak te Zullen onderzoeken” z Het „Melkhuisje" trok dit jaar overigens duizend toeschouwers minder dan ih 1978. toen ruim 14.000 tennisliefhebbers de kassa’s passeerden. 1,16 277,001 8,46 1,77 Technisch zijn na Vichy, waar ze haar eerste titel behaalde, vooral de backhand en de snelle topspinslagen verbeterd, waardoor de protégé van Gerard Bakker aanzienlijk meer pressie in haar spel heeft gekregen. Vanuit dit oogpunt was denken aan een titel niet zo onwaarschijnlijk. De grote vraag was echter of Bettinne pal na de WK in Korea opnieuw de mentale kracht op zou kunnen bren gen om toe te slaan. Wel, Bettinne heeft toegeslagen. Het hele toernooi stond ze geen partij af en bij een achterstand vond ze telkens weer de kracht om terug te vechten. Zoals in de kwartfinales te gen de Russische Zakharian, toen ze met 13-7 achter kwam en met 21-16 won. De meeste spanning viel trou wens met deze winst weg, zodat Peli- kanova in de halve eindstrijd een ontspannen Vriesekoop trof. De cij fers 21-10, 21-17 geven aan wat dat betekent. Trouwens, ook de Zweedse Nilson kon haar in de finale nauwelijks af stoppen. „Als ik eenmaal in de finale zit verlies ik nooit meer”, verklaarde Bettine daags tevoren. En met 21-17, 21-14 zette ze haar woorden kracht bij. Zelden is ze na een behaald resul taat zo blij geweest als nu, want we ken van 30 a 40 uur training hadden hun bestemming gevonden. Zijn teammakker Clay Regazzoni, veer tien dagen geleden winnaar van de Grote Prijs van Engeland, completeerde in het Autodrome van Hockenheim de triomf. Hij hield voor Jacques Laffite (Ligier) en Jody Scheckter (Ferrari) keurig de deur dicht en finishte zelf op de tweede plaats. De „oliedollars” hadden andermaal hun rente opgebracht. Het lag voor de hand, dat de racers van ontwerper-constructeur Patrick Head op het Duitse circuit hoog zouden scoren. Er bestaat namelijk, qua moeilijkheidsfactor en bochtenligging, niet veel verschil tus sen de circuits van Silverstone en Hocken heim. Aangezien de William’s wagens (Jo nes en Regazzoni) de Engelse Grote Prijs opvallend gedomineerd hadden, werd met een hoofdrol van de coureurs van Frank Williams ernstig rekening gehouden. Al leen de Renaults zouden in staat zijn de prognoses omver te werpen. Maar in de achtste ronde (van de 45) maakte Renault turborijder Jean Pierre Jabouille (vanuit pole-position vertrokken), in de slip-stre am van Jones een kapitale remfout. In de langzaamste bocht, de Sachs-Kurve, raak te Jabouille in een spin en vloog van de baan. De Fransman: „De achterwielen blokkeerden opeens. De motor sloeg af en wilde niet meer starten”. Na het uitvallen van Jabouille was Alan Jones zijn naaste belager dus kwijt. Hij begon ongestoord aan een race naar de triomf .Achter hem nestelde zich Regazzo ni, Williams tweede rijder, in het kielzog van zijn kopman als een buffer, als een levende stootplaat tussen vluchter en ach tervolgers. De rest was dus kansloos, al trachtte Lafitte in die situatie verandering aan te brengen. Het bleef echter bij een probeersel. Die rest slonk ook zienderogen. René Arnoux (Renault), Mario Andretti (Lotus), Jacki Ickx (Ligier), Patrick Tamby (McLaren) en zelfs Nicky Lauda (Brab ham) kwamen aan de kant te staan. Voor al voor Lauda, die dit seizoen slechts één van de tien verreden grote prijzen heeft uitgereden, was dat bijzonder sneu. „Mo tor kapot”, gromde de Oostenrijker kort en krachtig. Uiteindelijk bereikten twaalf van de vierentwintig wagens de finish. Onder hen Jan Lammers. Een tevreden Zandvoorter. Uiteraard, hij behaalde zijn beste prestatie in een Formule-l-race. Achteraf zijn „succes” beschouwend, wreekte hij zich op zijn ploegmaat Elio de Angelis. „Tijdens de eerste race werd ik door hem gelapt. Nu in vrijwel gelijke wagens en zonder proble men, hield ik hem bij. Sterker nog, later ging ik hem zelfs voorbij. Dat geeft mij veel voldoening. Twee ronden voor het einde deden zich problemen voor met de benzineleiding. Ik lag toen negende, moest langzamer gaan rijden en verspeelde vlak voor de finish een plaats. Pironi ging me nog net voorbij”. Lammers’ Shadow was voor het eerst van een nieuwe achterwielophanging voorzien. Tijdens de trainingen veroor- POTSDAM (ANP). De Oostduit- se atlete Marita Koch heeft gisteren voor de vierde keer in haar loopbaan het wereldrecord op de 400 meter verbeterd. In Potsdam kwam zij tot een tijd van 48.89. Vorig jaar, tijdens de Euro pese kampioenschappen in Praag, liep zij 48.94. Eerder dat jaar maakte zij de Poolse Irena Szewindka de Europese toptijd afhandig, door in Leipzig 49.19 te laten klokken. Daar na kwam zij, in Potsdam ook, nog tot 49.02. Marita Koch, die gisteren haar eer ste 400 meter van dit jaar liep, ver keert dit seizoen in absolute topvorm. Zij verbeterde dit jaar ook al het wereldrecord op de 200 meter (twee keer) tot een tijd van 21.71 en in de estafetteploeg de wereldtoptijd op de 4x100 meter tot 42.09. Marianne van de Torre heeft gisteren het internationale jeugdtennistoernooi om de Kristalbeker gewonnen. In de fina le versloeg Van de Torre de Tsjechoslo waakse Murgo met 6-3 6-2. In de halve finales had Nanette Schutte verloren van Murgo. Marianne van de ToiTe en Karin Moos, die in Houstko tot de kwartfinales door drong, nemen deel aan het toernooi om de Europese juniorenkampioenschappen, dat vandaag in Baastad (Zweden) begint. Ondanks zijn verlies van zaterdagavond is McEnroe wel als eerste in het algemeen klassement van het zes dagen durende toernooi geëindigd. Hij won hiermee 30.000 dollar. In de andere wedstrijd van zaterdag avond tussen Ilie Nastase en de Argentijn Guillermo Vilas had de laatste geen moei te met zijn Roemeense tegenstander en won met 6-3, 6-2. Hij eindigde hierdoor op een gedeelde tweede plaats met Connors Beide spelers deelden daarom de tweede en derde prijs van respectievelijk 20.000 en 15.000 dollar. Nastase kreeg als laatste 10.000 dollar voor de moeite. Vitas Gerulaitis heeft in het internatio nale toernooi in Kitzbühel de enkelspelti tel bij de heren met overmacht gewonnen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM, De kans is groot dat het prijzenbedrag tijdens de open Nederlandse tenniskampioenschappen in Hilversum volgend jaar 100.000 dollar zal bedragen. Dit jaar werd nog gespeeld om een prijzenbedrag van 75,000 dollar. Toernooidirectuer Piet Eysden: „Ik moet het uiteraard nog met mijn bestuur bespreken, maar zoals de zaken er nu voor staan, kunnen wij er eenvoudig niet onderuit om hoger te gaan zitten, willen we internationaal nog enige aantrek kingskracht behouden. Het punt is namelijk, dat alle 50.000-dollartoernooien volgend jaar automatisch veranderen in 75.000-dollartoernooiem. Willen we nog enigszins blijven meetellen, dan moeten wij op onze beurt ook wel 25.000 dollar erbij doen”. Een definitieve beslissing Over de hoogte van de honoraria voor de spelers moet voor 15 augustus bekend worden gemaakt bij de overkoepelende Men’s Professi onal Tennis Council. Van Eysden zal overigens graag nog meer willen bieden; „Een 150.08(1- dollartoernooi is nog altijd mijn wens. Wat de sponsoring betreft moet het een haalbare kaart zijn. Het probleem is alleen dat we in de bouwvakyakantie, waarin ik dit graag wil blijven organiseren, geen mogelijkheden krijgen van de Aïöerika- HOCKENHEIM. De machtige en schatrijke familieleden van prins Mohamed Abu Fahd, de dagen slijtend in hun schitterend paleis ergens in Riad (hoofdstad van Saoedi-Arabië), zullen tevreden grijnzen wanneer zij de uitslag vernemen van de Grote Prijs van West-Duitsland. „Hun” formule-l-bolide won namelijk, met aan het stuur van de Williams FWO7 de 32-jarige, in Londen wonende Australiër Alan Jones. Hij leidde van start tot finish, onbedreigd. Ti- Balasz Taroczy trok gisteren in de derde set het trainingspak aan. Hoewel het ter bescherming was tegen de regen, was het ook illustratief voor het gemak, waarmee de Hongaar Tomas Smid versloeg. Het was bijna een trainingspartijtje

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9