NCW wil extra bijdrage overheid Automobilist 100 kilometer achtervolgd be vo Consumenten Na toezegging bestuur nog steeds pessimistisch P Geen vervroegd afzwaaien bij luchtmacht V st Kiesrecht voor Nederlanders in het buitenland Vier doden bij verkeersongeluk V Supertanker weer gekeerd en dan dit nog Paling weg uit diepvriescel naar bezit kernwapens Winkelbedrijven praten over energiebesparing Brazilië streeft niet I CDA’er Cornelissen: o ai fel BINNEN EN BUITENLAND 2 19 7 9 3 1 JULI DINSDAG D I Winst Russisch circus Bankoverval MEH np1 Airborne-museum o o o o o o o o 0.6 0.2 0 4 0 (Van onze redactie binnenlana) DEN HAAG. Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) wil dat de overheid het komend jaar extra geld uittrekt om de kosten van de sociale ver- zekeringsfondsen (zoals WAO, AAW en ziekenfondsverzekering) te dekken. De bijdrage die de overheid dit jaar en afge lopen jaar gaf (1,1 miljard) is volgens het NCW niet voldoende om de sterk stijgen de uitgaven voor de sociale zekerheid te dekken. De organisatie heeft berekend, dat die uitgaven het komend jaar ongeveer 2,8 miljard gulden hoger zullen zijn dan de inkomsten. Dat zou kunnen betekenen. Lil de n Port heef' Me aang binei Gratis kabel-tv s II gS N k 4 Bezetting Huize Angela beëindigd Enkele van de 26 personeelsleden van Huize Angela. het weer) WEERRAPPORTEN F Nauwelijks een jaar na de opening heeft het Airborne-museum in Oosterbeek (bij Arnhem) gisteren de honderdduizendste bezoeker verwelkomd. Het museum is ge wijd aan de slag om Arnhem, in septem ber 1944. Volgens de plaatselijke VW is er nog steeds grote belangstelling voor wat zich ruim een kwart eeuw geleden daar afspeelde. Elk jaar nemen veel men sen deel aan de herdenking van de 1250 Britse soldaten die hun leven lieten in de strijd voor de Rijnbrug. Het Rotterdamse energiebedrijf heeft vorig jaar een winst gemaakt van 59 mil joen gulden. Dat is bijna zes miljoen meer dan geraamd. De voornaamste reden van dit resultaat is dat de lonen van de ruim drieduizend werknemers van het bedrijf met een procent minder gestegen zijn dan was verwacht. Het batig saldo van het energiebedrijf vloeit voor het overgrote deel terug in de gemeente-kas. Een gewapende overvaller heeft gister middag een bank overvallen op het Zuid- plein in Rotterdam. De man ging er te voet vandoor met 45.000 gulden. Volgens een politiewoordvoerder is de overvaller op de balie afgestapt met de mededeling: „Dit is een overval, geef me al het grote geld”. Een 20-jarige kassière van het bankfiliaal voldeed aan dat verzoek. De bezetters begonnen gisternacht hun actie, omdat het bestuur hen, ondanks eerder gedane toezeggingen buiten de procedure had gehouden die bij het on derzoek werd gevolgd. De personeelsle den en de ouders krijgen nu alsnog de gelegenheid zich te uiten over het rapport, waarin wordt geconcludeerd dat twee di rectie- en vijf bestuursleden vervangen dienen te worden. De bezetters hebben de toezegging ge kregen dat „alle argumenten” rond het onderzoek van de commissie van het mi ls 16 15 12 18 14 13 14 17 19 15 13 15 24 19 15 21 14 14 24 20 15 14 16 20 16 22 22 24 14 13 13 13 15 15 13 16 14 13 19 0.3 0 0.3 0.1 0 1 0 0.1 0 28 2 0 0 0 1 0 8 1 0 0 0.3 0 0.3 0 0 0 o Afgelopen jaar kon een deel van het tekort nog worden opgevangen door intering op de reserves van de sociale fondsen, maar daar is komend jaar volgens het NCW geen ruimte meer voor. Behalve een grotere bijdrage uit de rijksmiddelen wil het NCW dat wordt bekeken of besparingen mogelijk zijn op de uitgaven van sommige sociale fondsen door aanpassing van de reservenormen die zij hanteren. Ook onderlinge steunverlening door het vormen van een „pool” kan de situatie verlichten, zo meent het NCW. Het verbond is vooral verontrust door de sterke stijging van de uitgaven krachtens de arbeidsongeschiktheids wetten WAO en AAW en de verplichte ziekenfondsverze kering. De kosten van de sociale zekerheid lopen veel harder op dan het ministerie van Sociale Zaken in zijn meerjarenramingen heeft voorspeld, zo zegt het NCW. Volgens het ministerie zou het totale premieniveau in 1982 op 47,5 procent komen, maar volgens het NCW SCHINVELD (ANP). Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg van Brunssum naar Koningsbosch, in de ge meente Schinveld in Zuid-Limburg, zijn gisteren vier personen op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de bestuur der van een personenauto, een 49-jarige inwoner uit Katwijk aan Zee, geen voor rang verleende toen hij de provinciale weg opreed. Er volgde een frontale bot sing met de auto van de familie Geurts uit Kerkrade. De auto waarin zij zaten werd na de botsing tegen een vrachtwagen ge slingerd. Van de vijf inzittenden van de personen auto kwamen er vier om: de 31-jarige S. Geurts-Janssen, haar 1-jarig dochtertje Cindy, haar 4-jarig zoontje Eric en de 8- jarige Roger, het zoontje van een buur man. De vader van het gezin-Geurts werd wordt dat niveau volgend jaar al overtroffen en zal de totale premiedruk dan al 47,75 procent bedragen. Het NCW signaleert verder, dat het aantal mensen dat een WAO-uitkering krijgt het komend jaar zal stijgen met ongeveer 25.000 tot ruim 480.000. Vooral het aantal jonge ren onder de WAO-trekkers neemt sterk toe. Afgelopen jaar was dat veertig procent van het totaal aantal WAO- gerechtigden, aldus het NCW. Wat de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) betreft, voorspelt het NCW een stijging van de uitgaven met 850 miljoen gulden. Eind volgend jaar zullen 350.000 mensen een AAW-uitkering krijgen, zo heeft het NCW berekend. De kosten van de verplichte ziekenfondsverze kering zullen volgens de NCW-cijfers komend jaar met 700 miljoen gulden stijgen die van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) met 180 miljoen. Overigens is het NCW van mening dat het momenteel goed gaat met de Nederlandse export. Volgens de organi satie is de sterke stijging hiervan in de eerste vijf maan den van dit jaar het gevolg van de kostenmatiging, waarop het’regeringsbeleid de laatste drie jaar is gericht. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse consument blijft pessimistisch gestemd over de economische situatie. Dit blijkt uit een in de eerste helft van mei gehouden enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De sombere verwachtingen, die bij een onderzoek in januari werden geconsta teerd, zijn gebleven, zo tonen de antwoor den van de ongeveer tweeduizend onder vraagde consumenten aan. De verwachtingen van de consumenten ten aanzien van de ontwikkeling van de algemene economische situatie in de ko mende twaalf maanden zijn ongeveer ge lijk aan die van januari: 16 procent ver wacht een verbetering (tegenover achttien procent in januari). Evenals in januari voorziet 51 procent een verslechtering en 29 procent (januari: 28 procent) meent dat de economische toestand hetzelfe zal blijven. Qp wat langere termijn zijn de verwach tingen eveneens nog ongunstig: 44 procent (januari: 45 procent) verwacht dat de eco nomische omstandigheden de komende vijf jaar zullen verslechteren, terwijl maar 26 procent (januari: 27 procent) op een verbetering rekent. De ontwikkeling van de werkloosheid werd in mei wat minder ongunstig beoor deeld dan in januari: 59 procent is van mening dat het aantal werklozen zal stij gen (januari:63 procent) en veertien pro cent verwacht een daling (januari: elf pro cent). Het oordeel over het verloop van de prijzen in de komende twaalf maanden is. daarentegen minder gunstig dan in janua ri. Thans meent 21 procent dat de prijzen de komende twaalf maanden sterker zul len stijgen dan daarvoor (januari: 15 pro cent). Een gelijk percentage als in januari, namelijk 56 procent, voorziet een even grote stijging en elf procent (januari: 16 procent) rekent op een kleinere stijging dan tot dusver. Net als in januari ver wacht tien procent helemaal geen prijs stijgingen. WA: verdr; rikaai gemo< van voor houdt king i DEN HAAG (ANP). De bezet ting van het tehuis voor zwakbegaaf de kinderen Huize Angela in Den Haag is gisteravond opgeheven. De negen personeelsleden stopten hun actie na toezegging van het bestuur dat zowel personeel als ouders op basis van gelijkwaardigheid met het bestuur zullen kunnen praten over een rapport dat een commissie van het ministerie van Volksgezondheid heeft uitgebracht naar aanleiding van moeilijkheden bij het tehuis. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen onbew. onbew. zw. bew. zw.bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. onweer motregen zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. z zo zo z zo zzo zo z z z zo wzw windst. zw zw z o wzw windst. nnw wzw wnw windst. z z windst. nnw windst. z n no wzw zzo o nno zzo n n ono nno n windst. Nad namer voorgt go wk ad scl ha ve laf ze Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv SAI naat comrr verdr als et van z verbe strijd Ou< Kissii Nede: SALT het e< niet b W. enig Stra; voor milji W kaa: heir enig spai Chii nin^ wel: fere D Witi gist ten Mid kwt Sin, vro' ran opl< 1 wil lan pa) dei pri ooi mt I oo rei on de zij va nisterie bij het overleg op tafel kunnen komen en dat het overleg niet uitsluitend over de aanbevelingen van de commissie zal gaan. De bezetters zijn verheugd over het resultaat van hun actie, maar betreu ren het dat zij hier maanden voor hebben moeten vechten. levensgevaarlijk gewond in het zieken huis in Brunssum opgenomen. De bestuurder van de andere personen auto kwam met de schrik vrij. De 65-jarige A. de Smit uit Rotterdam is gisteravond omgekomen bij een verkeers ongeluk in haar woonplaats. Ze werd op een zebra geschept door een auto, die een inhaalmanoeuvre maakte en de vrouw ongeveer twintig meter mee sleurde. In een ziekenhuis in Nijmegen is giste ren de 14-jarige Hendrik Anton Swartjes uit het Gelderse Beuningen overleden aan de verwondingen die hij ’s middags bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats had opgelopen. Hij was met zijn fiets de straat overgestoken en werd daarbij ge grepen door een personenauto. He sie d de v rika hou< doei He in I deel het van toen Bewoners van de nieuwe Rotterdamse wijken Zevenkamp, Oosterflank en Be verwaard zullen voorlopig gratis genieten van kabeltelevisie. Het Rotterdamse ener giebedrijf dat de Maasstad bekabelt, wil voorlopig geen rekeningen sturen voor het „kabelkijken”. Tegen de tijd dat de nieuwbouw klaar is, heeft het energiebedrijf de hoofdkabels nog niet doorgetrokken. Er komen daar om een paar tijdelijke masten bij de nieuwbouw, waardoor de bewoners toch beschikken over het tv-signaal. De ontvangst blijft echter beperkt tot Nederlandse uitzendingen. Het energiebe drijf heeft daarom het gemeentebestuur voorgesteld de bewoners gratis te laten kijken en luisteren, tot de hoofdkabels in de nieuwbouw zijn aangekomen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het CDA-Kamerlid P. A. M. Cornelissen is ervan overtuigd, dat Brazilië het mede door Nederland te leveren verrijkt urani um niet zal gebruiken voor het produ- cerèn van kernwapens. Hij schrijft dit in het verslag dat hij gisteren uitbracht aan de CDA-Tweede-Ka- merfractie na zijn bezoek aan Brazi lië als lid van een commissie van de Westeuropese Unie. Cornelissen zegt, dat de Brazilianen hem hebben verze kerd, dat zij niet de minste behoefte hebben aan de produktie van kern wapens. Er bestaat volgens het CDA-Kamerlid weinig gevaar voor een werkelijke bedrei ging van Brazilië door buurlanden. Ook agressieve bedoelingen van Brazilië zelf acht hij onwaarschijnlijk. De Brazilianen hebben Cornelissen dui delijk gemaakt dat een toekomstig te ver wachten energietekort hen tot gebruik van kernenergie heeft doen besluiten. In middels is na het ongeval met de centrale in het Amerikaanse Harrisburg ook in Brazilië een discussie over kernenergie op gang gekomen en de CDA-er voorziet daardoor nog vertragingen bij de uitvoe ring van het programma, dat nu al onge veer twee jaar achterloopt bij de plan- 21 22 22 21 21 14 18 21 21 20 21 17 29 28 22 28 21 25 31 27 29 22 27 28 21 maanden eerder naar huis te sturen, zoals de Vereniging van Dienstplich tige Militairen (VVDM) in haar blad Twintig heeft gemeld. Volgens de WDM zou de lucht macht op die manier het overschot willen wegwerken dat volgens deze organisatie is ontstaan doordat de laatste maanden minder dienstplich tigen zijn afgekeurd dan was ver wacht. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst zegt dat echter geen sprake is van een dergelijk overschot. Wel is mogelijk, dat in bepaalde gevallen te veel men sen in een bepaalde lichtingsploeg zijn gekomen. In die gevallen zal per lichting en per functie worden beke ken of het mogelijk is door inciden teel vervroegd vertrek het aantal mi litairen in die lichtingen in overeen stemming te brengen met het geplan de aantal, zo is meegedeeld. (Van onze redactie binnenland) OISTERWIJK. Uit diepvriescellen van een firma in het Noordbrabantse Ois- terwijk is gisteren 1500 kilo gerookte pa ling gestolen. De paling heeft een waarde van ongeveer 40.000 gulcjen. De politie heeft noch de dieven, noch de paling kunnen achterhalen. Het is niet duidelijk hoe de daders zich toegang heb ben kunnen verschaffen tót de diepvrie scellen. Weer in binnen- en buitenland ning. De Brazilianen denken dan ook pas aan levering door Urenco van het verrijkt uranium in begin 1982, terwijl heropwer- king van de te leveren splijtstof niet voor 1986 Wordt verwacht. Omdat Brazilië het steeds moeilijker krijgt de nodige fondsen bijeen te brengen voor de steeds kostbaarder bouw van de kernenergiecentrales denkt Cornelissen dat de Brazilianen binnenkort met West- Duitsland zullen gaan praten over de toe komst van het kernenergieprogramma dat beide landen zijn overeengekomen. De kernenergie heeft volgens Cornelis sen niet meer de eerste prioriteit in Brazi lië. Men is in dat land volgens hem bezig met een uitgebreid programma om de olie-invoer terug te dringen. In dat kader ontwikkelt men een mengsel van alcohol en benzine als nieuwe brandstof voor au to’s, aldus Cornelissen. Met een première in het theater Carré in Amsterdam start vrijdag een tournee van het Russisch staatscircus door Ne derland. Onder lei ding van de bekende clown Oleg Popow zullen de zeventig ar tiesten van dit circus in totaal tachtig voor- stellingen in verschillende delen van ons land geven. Behalve Popow staan ondei meer op het programma een nummer mei - 26 gedresseerde honden, een Russische troïka, berendressuur, komische acroba tiek en dansende olifanten. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Volgens de Lucht machtvoorlichtingsdienst is er geen sprake van dat de luchtmacht van plan is dit jaar alle lichtingen twee (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Nederlanders die in het buitenland wonen kunnen zich laten in schrijven in een kiezersregister, waardoor zij kiesrecht krijgen bij de verkiezing van de Tweede Kamer. Premier Van Agt en minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) willen deze bepaling in de grondwet opge nomen zien, zo hebben zij de Tweede Kamer gisteren laten weten. In principe krijgen Nederlanders kies recht ongeacht waar zij wonen. Uitzonde ringen willen de bewindslieden maken voor inwoners van de Nederlandse Antil len met de Nederlandse nationaliteit. Deze mensen hebben immers kiesrecht voor de Antilliaanse Staten (het parlement van de Antillen). Ook Nederlanders die nog nooit in Nederland hebben gewoond zouden geen aanspraak mogen maken op kies recht. In de grpndwet zal niet langer komen te staan dat een Nederlander ook in Neder land moet wonen om te mogen stemmen. Door de moderne communicatiemiddelen is het volgens de bewindslieden voor Ne derlanders in het buitenland gemakkelijk geworden om op de hoogte te blijven van de Nederlandse politiiek. Het gemis van stemrecht werd door deze Nederlanders vaak als onrechtvaardig ervaren. DEN HAAG. De Raad voor het Fili aal- en Grootwinkelbedrijf en het Cen traal Bureau Levensmiddelenbedrijf be raden zich over energiebesparende maat regelen. Het gaat om het verminderen van etalageverlichting, reclameverlichting en de feestverlichting met sinterklaas en kerstmis. Zij hebben inmiddels hun leden een nota gestuurd, waarin zij een groot aantal suggesties voor energiebesparende maat regelen doen. De organisaties verwachten, dat het winkelbedrijf er in zal slagen dit jaar de gevraagde vijf procent aan energie te be sparen. Zij hebben Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken meegedeeld, dat de winkelbedrijven, die na de energiecri sis van 1973 beperkende maatregelen trof fen, afgelopen jaar gemiddeld acht pro cent minder energie verbruikten dan in 1976. ROTTERDAM (ANP). Zeeslepers van Smit Internationale en Bugsier heb ben gisteren de brandende supertanker Atlantic Empress een slag gedraaid. De supertanker ligt volgens Smit nu meer met de kop naar het westen, waardoor de noordoost-passaat de metershoge vlam men van het schip af blaast. Het vuur woedt in drie ladingtanks aan stuurboord. Tot voor kort hebben Smit en Bugsier de tanker zoveel mogelijk „om de noord" gehouden. Het was de bedoeling, dat de oceaandeining de kans kreeg om een gat aan stuurboord binnen te spoelen en zo het vuur te helpen blussen. De bergers kunnen volgens Smit op dit moment de hulp van de zee niet gebruiken, omdat de kans te groot is dat het vuur door de wind overslaat naar andere tanks, die nog vol zitten met ruwe olie. De brand woedt vrij fel sinds een explosie vorige week maandag. De zes sleepboten, die het vuur op de Empress proberen te blussen, liggen niet meer langszij. Ze hebben weer een positie in volle zee gekozen. De verzengende hitte maakt dat volgens Smit noodzakelijk. De Aegean Captain”, de tanker die elf dagen geleden in aanvaring kwam met de Atlantic Empress, zal naar verwachting over een paar dagen naar Curacao wor den gesleept. Het schip ligt nu nog voor de kust van Trinidad, bewaakt door de West- duitse sleepboot Oceanic. 4 W» DRIEBERGEN (ANP). Na een langdurige achtervolging over meer dan honderd kilometer, waarbij met hoge snelheden werd gereden is door de politie uit Driebergen gisteren bij Waddinxveen een 30-jarige automobi list uit Utrecht aangehouden, nadat deze bij een benzinestation bij Arnhem was weggereden zonder te betalen. Toen de politie hem in de buUrt van Bunnink wilde aanhouden, negeerde hij het stopteken en probeerde de poli tieauto van de weg af te duwen. Met een snelheid van meer dan 130 km per uur reed de man richting Den Haag. In de buurt van De Meern reed de man met volle snelheid de uitvoegstrook van een benzinestation op. Een moto ragent die de man achtervolgde pro beerde door op de achterbanden van de auto te schieten de man tot stoppen te dwingen. De schoten misten het doel en de Utrechter raasde over het benzi nestation en reed opnieuw de autoweg op. In de buurt van Waddinxveen slaagde de verkeerspolitie erin de man klem te rijden. Tekort van 2,8 miljard bij sociale verzekeringen dat de premies met anderhalf procent stijgen, aldus het NCW. 35 34 32 25 28 16 25 31 30 18 29 25 27 25 29 30 29 WOENSDAG 1 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.00 uur, onder 21.31 uur Maan op 14.44 uur, onder 00.32 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 09.43 uur en 22.10 uur Laagwater 09.43 uur en 17.34 uur o, u* r Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI: Zonnige perioden, later weer regen. Midden- temperaturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Minimum temperaturen: omstreeks 14 graden Maximum temperaturen: omstreeks 20 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent o. EÜ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2