FORMATIE IN ELF DAGEN GESLAAGD op het water Parkeerboetes Daily News meldt kandidatuur Edward Kennedy Noodweer teistert West-Duitsland lt Marcuse was pessimistisch over toekomst Carter prijst Waldheim VS verkopen straaljagers aan Jordanië Twee doden bij stakingsrellen Grote piramiden in Brazilië “g Potsierlijke vertoning „uit principe” ontdoken SALT-2 geen I belemmering voor defensie” Norbert Rammelaar Steun, geen troost Inrichtingskind ■i 2 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 31 19 7 9 JULI door Nico Scheepmaker mis ircus erval MADRID. Bommeldingen, zoekakties en als gevolg daarvan verkeersop stoppingen, hebben de Spaanse hoofdstad Madrid gisteren veranderd in een kokende heksenketel. (Van onze redactie buitenland) ftnst (Door een medewerker) Na een kortstondige ziek te is Herbert Marcuse overleden in Starnberg in Duitsland, het land dat hij in 1933 ontvluchtte voor het nazi-bewind. Voor vélen is de 81-jarige filosoof nog steeds de belangrijkste geestelijke leider van de stu dentenbeweging aap het eind der jaren '60 en de oor sprong van een groot aantal links-radicale stromingen. Ook in Nederland heeft hij zijn sporen nagelaten vanaf de tot nisme. Maagdenhuisbezetting aan het huidige femi- euro in del (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Mevrouw Maria Pintasilgo heeft gisteravond de namen bekendgemaakt van de ministers van het nieuwe Portugese interim-kabinet, dat zij in de recordtijd van elf dagen 12501 heeft weten te formeren. Mevrouw Pintasilgo was door president Eanes van Portugal aangewezen als premier van een door haar te vormen zakenka binet. el-tv •33 F F trijfel fr Namen ministers nieuwe kabinet Portugal bekend Chaos in Madrid Bruusk draait de dokter zich om. Dit alles overvalt me. Heeft hij verder niets te zeggen? Of denkt hij dat ik niet weet dat Norbert anders is? De dokter staat op en beschouwt het gesprek als beëindigd. Ik ga ook staan en vraag voor zichtig: „Dokter, Norbert is met zoals een ander kind, hè?" „Wat zegt u, mevrouw? Dat wil ik nooit meer horen! Uw kindje is prima!" „Hoe erg het is weten we niet, het kan meevallen maar het kan ook tegenvallen. Papa en ik hebben net tegen elkaar ge zegd, dat er één ding is dat we zeker weten. Norbert is van ons. We zullen met ons allen voor hem moetën zorgen. Maar laten we meteen af spreken, dat we hem niet verwennen of apart behandelen. We moeten hem alleen wèl laten merken, dat we van hem houden”. dat het jaar de e te be ien een t aantal e maat- m ons onder er mei ssische croba- redrijf j in de SALT-2 moet binnenkort door de Se naat worden beoordeeld. Verscheidene commissieleden zeiden gisteren dat het verdrag naar hun mening dienst zal doen als een „kalmeringsmiddel" en de VS er van zullen weerhouden de noodzakelijke verbeteringen in de nucleaire strategische strijdkrachten aan te brengen. Je moet toch wat doen om op te vallen, moet het tweetal rechts op de foto hebben gedacht De leden van de waterskiclub uit het Zwitserse Thun slaagden in hun opzet en lieten zich gekleed in sjiek jasje, vlinder- das. hoed en paraplu door een speedboot over een meer vervoeren Twee krukjes op een houten bord completeren de potsierlij ke vertoning Over het resultaat van hun acties was Marcuse pessimis tisch gestemd. „Er bestaat geen enkele aanwijzing dat het einde goed zal zijn", schrijft hij in het laatste hoofdstuk van zijn boek, De Ééndimensionale Mens. „Slechts omwille van hen, die geen hoop meer hebben, is onze hoop gegeven". „Ik knijp zijn knuistje dicht en beweeg zijn hand heen en weer om hem te laten horen dat er geluid uit komt. Tientallen keren per dag en weken lang houd ik dat vol, niet wetende of Norbert ooit uit zich zelf de rammelaar zal bewegen. Maar wie kan mijn gevoelens begrijpen, op het mo ment dat ik de kamer binnen kom en Norbert zelf met de rammelaar hoor spe len? En weer ga ik een stap verder. Ik pak het handje met de rammelaar erin en tik tegen het houten ledikantje, dat inmiddels geruild is voor de wieg. Steeds weer her haal ik dat tikken. En als ik op een morgen zijn spullen klaar zet en zingend door de kamer loop, hoor ik opeens een zacht getik tegen de zijkant van het ledikantje. Ik kijk voorzichtig in het bedje, zodat Norbert me niet kan zien. Hij bekijkt de rammelaar aandachtig. En terwijl ik zo naar hem kijk, voel ik een zware verant woordelijkheid. Ik weet nu dat ik Norbert nog heel veel moet leren”. zekamp eld, dat ■rgiecri- len trof- ,’ht pro- dan in loch de is niet ng heb- iepvrie- Troost heb ik niet nodig, wel steun, noteert Dorie, ik zou willen praten met iemand die hetzelfde heeft meegemaakt, die mijn angst begrijpt en niet wegpraat. Norbert moet na drie weken naar het ziekenhuis, omdat hij niet kan drinken. Als moeder hem weer kan komen opha len, moet ze bij de dokter komen: d) ‘scellen tse Ois- kte pa- waarde heeft >9 mil- i meer :n van ruim ledrijf jn dan gister- t Zuid- te voét ns een lier op deling: t grote in het •k. na bommeldingen (Van onze redactie buitenland) BELO HORIZONTE. In de Brazili aanse stad Belo Horizonte op 350 kilome ter ten noorden van Rio de Janeiro zijn twee mensen gedood en verschillende an deren gewond geraakt als gevolg van ge vechten tussen stakers en politie. De ongeregeldheden begonnen gisteren toen een taxi op een man inreed, terwijl 20.000 bouwvakkers probeerden een bij eenkomst te houden voor het stadion om te beslissen of zij zouden staken. De taxi werd in brand gestoken en de arbeiders raakten slaags met toegesnelde brand weermannen. Norbert is dan vijf weken. Het is ook de eerste keer dat hij bewust tegen haar lacht, als ze samen op de taxi wachten die hen weer thuis zal brengen. Het voeden geeft veel problemen. Elke voeding eist een uur tot anderhalf uur geduld, en dat is bij zes voedingen per dag niet vol te hou den. Pap van kindermeel blijkt er veel sneller in te gaan. Dat is de eerste verove ring, behaald op Norberts onontgonnen terrein. Trudy heeft de mavo eraan gege ven om thuis te kunnen helpen, wat uiter aard geen overbodige luxe is met nog elf gezonde kinderen in huis, waarvan er vier nog onder de vier jaar zijn. Elke avond na de voeding van zeven uur, doet moeder gymnastiek met Norbert. Hij kan zijn beentjes niet recht krijgen, en beweegt ook zijn armpjes heel moeilijk: „Buigen strekken, buigen strekken, en dat steeds opnieuw". Ook leert ze hem de rammelaar vast te houden: zitting zuilen hebben. Tegen de verwach ting in komen er in het nieuwe kabinet, behalve de eerste minister zelf, verder geen vrouwen voor. Vice-premier en minister van Binnen landse Zaken wordt kolonel Da Costa Bras. Carlos Freitas Cruz blijft minister van Buitenlandse Zaken en ook de minis ter van Defensie, kolonel Loureiro dos Santos blijft op zijn post. Op Economi sche Zaken komt Carlos Correira Gago. De grootste verrassing is echter de be noeming van professor Sousa Franco, voormalig leider van de centrum-rechtse sociaal-democraten, tot minister van Fi nanciën. Franco is een van de belang rijkste dissidenten van de sociaal-demo craten, die in april van dit jaar de fractie van deze partij in tweeën deden splijten. De nieuwe minister van Transport, Monteiro da Silva, is een man die nog maar een paar weken geleden door de regering-Mota Pinto om politieke redenen uit zijn functie van directeur van Open baar Transport ontheven was. Het kabinet van Pintasilgo staat meer in het centrum van de Portugese politiek dan de vorige regering van Mota Pinto, die zich duidelijk rechts opstelde. De soci alistische leider Mario Soares toonde zich gisteren na afloop van een bezoek aan mevrouw Pintasilgo tevreden. Na de aanvaarding van het regerings programma binnen de komende twee weken door het parlement zal president Eanes het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven, waarschijnlijk in november. Als de regering het vertrou wen van het parlement krijgt, wordt me vrouw Pintasilgo de eerste vrouwelijke premier van Portugal. leiden tot een sterke terugval van de stroom toeristen. Volgens een Madrileens dagblad heeft ook de bommencampagne aan de Spaan se kust geleid tot een terugval van het aantal toeristen. Het Noorse reisbureau Stjernereiser liet gisteren weten de char ters naar Spanje stop te zetten in verband met de aanslagen. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Kissinger zou vanmiddag om vier uur Nederlandse tijd, een rede houden over SALT-2. Hij legde de grondslagen voor het eerste SALT-verdrag, maar het is nog niet bekend hoe hij het tweede beoordeelt. iet Fill et Cen- rijf Be- e maat- ren van ting en aas en in feite meer in de weg staat dan het bevordert. De zuivere tolerantie is repressief (onder drukkend), omdat ze geen par tij kiest en daarmee alle be staande onrecht in stand houdt. Zo wordt alles geaccepteerd van afstompende reclame tot en met demonstraties van on rechtvaardig behandelde min derheidsgroepen. Ook voor de rebellen en onte vredenen heeft- de gevestigde •orde een oplossing gevonden in het principe van repressieve to lerantie. Marcuse heeft dit be grip ontwikkeld aan de hand van het idee dat de verdraag zaamheid, zoals die in onze sa menleving wordt gepropa geerd. het geluk van de mensen WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten zullen aan Jordanië zes (straaljagers van het type F-5 verkopen 'yoor in totaal 32 miljoen dollar (ruim 64 miljoen gulden). In zijn beroemde rede Das Ende der Utopie aan de Vrije Universiteit van Berlijn in 1967. wees hij erop dat de mogelijk-' heden van onze maatschappij nog nooit zo groot zijn geweest om een einde te maken aan armoede, ellende en onmense lijke arbeid. Het feit dat dit nog steeds niet gebeurt, verklaart Marcuse met zijn begrip „sur plusrepressie". Trudy, 14 jaar, is de oudste als Norbert geboren wordt. Anki, Wim, Veronie, Mari us, José, Ko, Frank, Tom, Thécla en Mark zijn de andere broertjes en zusjes van Norbert. Anderhalf jaar na Norbert wordt Ard geboren. Ard is, evenals de eerste elf kinderen van Ko en Dorie Mil tenburg, zo gezond als een vis. Norbert is het buitenbeentje. Zodra hij geboren is, weten zijn ouders dat er iets goed mis is. Norbert is motorisch gestoord en geeste lijk onvolwaardig In een 38 pagina's om vattend getypte biografie van Norbert, beschrijft Dorie hoe ze het aan haar ande re kinderen vertelt: „Zo, bent u daar, mevrouw. Norbert is kerngezond, we zijn heel tevreden over hem. Geeft u hem voorlopig nog zes voe dingen per dag en over een half jaar wil ik hem graag nog eens terugzien. Het beste, mevrouw, en tot ziens”. Het protest dat zich aan re gels houdt, wordt geneutrali seerd en de gevestigde orde kan zich erop beroemen, dat ieder zich kan laten horen. Aldus kapselt zij elke tegenstelling in. Het alternatief voor de mo derne consumptiemaatschap pij en de wijze waarop zij ver anderd kan worden, is in het werk van Marcuse rijkelijk vaag gebleven. De werkelijk humane socialistische samenle ving wordt beschreven als een gemeenschap, waar de mense lijke liefde in al zijn vrije moge lijkheden overheerst en waar onmenselijke arbeid, ziekte en ellende, ja zelfs de macht van de dood effectief bestreden kunnen worden. Men is er be vrijd vim de dwang tot preste ren en kan zich wijden aan ech te cultuur en creativiteit, terwijl wetenschap en techniek ons van de noodzakelijke produk ten voorzien. Zelfs in het privé-Ieven en de seksualiteit overheerst de pres tatiedwang. terwijl juist dezè twee de ruimte zouden kunnen bieden om eigen behoeften te bevredigen. Ze dienen echter om weer wat bij te komen van het vervreemde produktiepro- ces. Zo wordt de mens in de consumptiemaatschappij gees telijk en lichamelijk helemaal in beslag genomen door werktijdindeling en voortdu rende indoctrinatie van de mas; samedia en de amusementsin dustrie. De grote verdienste van Her bert Marcuse ligt dan ook niet zozeer in het ontwerpen van een alternatief voor onze maat schappij en een methode om haar te veranderen, alswel in de analyse van de hoogontwikkel de industriële samenleving. Dat geeft meteen ook de oor zaak aan waarom vele activis ten zich in de jaren '70 van hem hebben afgewend en terugge keerd zijn naar de bronnen, waarop ook het -werk van Her bert Marcuse gebaseerd was, namelijk Mark en Freud. Een brandweerman en een staker kwa men 'om het leven. Tientallen auto's wer den in de loop van de gevechten bescha digd. Winkels en banken sloten hun deuren. President Joao Figueiredo heeft giste ren in een interview voorspeld dat de inflatie in zijn land spoedig een jaarge middelde van 50 percent zal bereiken. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-WASHINGTON (AFP UPI DPA). Volgens de Newyorkse krant Daily News stelt de Amerikaanse senator Edward Kennedy zich volgend jaar kandidaat voor de democratische .presidentsnominatie. De moeder van de senator heeft dit volgens het dagblad aan vrienden meegedeeld. Volgens de Daily News weerhield tot nu toe het verzet van Kennedy’s moeder de senator ervan zich kandidaat te stellen. Mevrouw Rose Fitzgerald-Kennedy zou haar verzet echter hebben laten varen. Ondanks een daling in de populariteit van president Carter hebben de leiders van zes grote Amerikaanse vakbonden de president hun steun toegezegd voor diens herverkiezing. De vakbonden het geza menlijk 3,2 miljoen leden. Overigens heeft Carter nog niet officieel gezegd of hij zich herkiesbaar zal stellen Ook gouverneur Edmund Brown jr. stelt zich volgens democratische kringen in het Californische Sacramento kandi daat voor de democratische nominatie. Oud-gouverneur Ronald Reagan zou de meeste kans maken de nominatie bij de republikeinen te winnen. Dit „overschot aan onder drukking" is een gevolg van de prestatiemoraal van onze sa menleving. Alles lijkt in de ban van dit principe: er moet steeds meer geproduceerd worden: mooiere auto's, wegwerpgoede- ren. massalectuur, televisiepro- d.ukties, oorlogsmateriaal, etc. Het consumeren is heilig ver klaard! Voor de Mei-revolutie in Pa rijs in 1968 was Marcuse in ons land vrijwel onbekend en onge lezen. Daarna is veel van zijn werk in het Nederlands ver taald en voor het publiek be reikbaar geworden via com mentaren en studies. In de demonstraties van die roerige jaren voerden studen ten foto's met zijn naam eron der mee. naast die van Mao. Che Guevara. Regis Debray en Rudi Dutzschke. Hetgeen Mar cuse overigens afwees, omdat hij vond dat deze mensen hun leven werkelijk hadden geris keerd voor een, humanere sa menleving, terwijl hij alleen met woorden en ideeën aan de strijd had deelgenomen. Een bescheiden opstelling van een man, die in de revolutie van 1918 in Duitsland daadwerke lijk lid van een soldatenraad was geweest. Al in het begin van de jaren '50 heeft Marcuse zich bezigge houden met de analyse van de moderne, hoog ontwikkelde industriële samenleving, vooral die van de Verenigde Staten. Naar zijn opvatting worden de mensen in deze maatschap- pijvorm tevreden gehouden door de produktie van steeds meer en luxere consumptiegoe deren. waardoor ze in werke lijkheid worden afgehouden van hun echte behoeften, name lijk meer geluk, vrede en vrij heid. WASHINGTON (AP).,— Het SALT-2 verdrag zal niet belemmeren dat de Ame rikaanse defensiestrijdkrachten worden gemoderniseerd. Dit zie de VS-minister van Buitenlandse Zaken Vance gisteren voor de Senaatscommissie die zich bezig houdt met dit tweede verdrag ter beper- king van de strategische bewapening. Als ze, op aanraden van de frater van Wims school, contact opneemt met een stichting, en aan de maatschappelijk werkster die door de stichting gestuurd wordt niet zonder trots vertelt wat ze al allemaal met Norbert bereikt heeft en wat ze allemaal met hem doet, weet deze niets beters te zeggen dan: „U moet er wel rekening mee houden dat dit een inrich tingskind wordt". In hoeverre deze voor spelling juist is, zullen we morgen verder zien. Duizenden Madrilenen en toeristen wer den uit busstations en metrotreinen ge haald omdat de autoriteiten bang waren voor verdere aanslagen. De metro moest zelfs een uur worden gesloten nadat de politie een reeks van bommeldingen had gekregen. Ook moest een busstation wor den ontruimd na een bommelding. Het vliegveld van Madrid werd eveneens urenlang door experts doorzocht omdat hier ook sprake zou zijn van de aanwezig heid van explosieven. De Spaanse expresstrein Talgo, onder weg van Barcelona naar de hoofdstad werd ter hoogte van Lerida twee uur door de politie vastgehouden omdat men een anoniem telefoontje had ontvangen dat er een bom in een treinstel was verborgen. Ook in dit geval leverde een onderzoek niets op. Als gevolg van het sluiten van de metro en het stoppen van een aantal belangrijke busdiensten in Madrid stroomden duizen den de staten op waardoor enorme ver keersopstoppingen ontstonden. Intussen lijken de aanslagen van het weekeinde, waarbij negen mensen om kwamen en 113 werden gewond en de aankondiging van de ETA-Politico Militar met die aanslagen door te zullen gaan, te Het Amerikaanse Ministerie van Defen sie dat dit gisteren bekend maakte, zei dat de verkoop past in het raam van de Ame rikaanse buitenlandse politiek .die in houdt „Jordanië bij te staan bij het vol doen aan redelijke defensie-eisen". Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft inmiddels meege deeld dat men met Iran onderhandelt over het terugkopen van tachtig straaljagers van het type F-14. welke zijn verkocht toen de sjah nog aan het bewind was. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse president Carter heeft Kurt Wald heim, secretaris-generaal van ’de Ver enigde Naties, geprezen voor diens in spanningen voor de vluchtelingen in Indo- China. Volgens Carter hebben de inspan ningen van Waldheim bijgedragen aan het welslagen van de onlangs gehouden con ferentie in Genève. Dit blijkt uit een mededeling van het Witte Huis, nadat Carter en Waldheim gisteren een onderhoud van vijftig minu ten hadden. Zij spraken ook over het Midden-Oosten, waarbij onder meer de kwestie van de VN-aanwezigheid in de Sinai-woenstijn ter sprake kwam. Carter vroeg Waldheim verder „de hoogste voor rang” te geven aan het zoeken naar een oplossing voor de kwestie Cyprus. RIO DE JANEIRO (DPA). In de oer wouden van het Amazonegebied in Noord-Brazilië nabij de grens met Vene zuela. zijn piramiden ontdekt. De grootste zou meer dan tweehonderd meter hoog zijn. De ontdekking is gedaan door de Brazi liaanse archeoloog Roldao Pires Brandao. Hij vermoedt dat de piramiden zijn ge bouwd lang voordat de Europeanen Zuid- Amerika ontdekten. Het betrokken ge bied is tot dusver alleen vanuit de lucht verkend, maar er zouden plannen zijn voor een expeditie. Degenen die onze maatschap pij kunnen veranderen, zijn volgens Marcuse niet meer de vakbeweging of de traditionele socialistische partijen (die al te veel zijn ingekapseld), maar de intellectuelen, de studenten en de uitgestotenen (de hippies en de provo's; in Amerika de negérs). HAMBURG (DPA). Pas nu is bekend gemaakt dat grote delen van West-Duits- land zondagavond zijn geteisterd door een storm, die gepaard ging met windstoten met een snelheid van 90 km per uur en hevige regenval. Zes mensen verloren hierdoor het leven. De schade loopt in de miljoenen marken. Tijdens het onweer kwamen twee auto's frontaal in botsing, hetgeen vijf mensen het leven kostte. Een kamperende scholier vond de dood toen een ontwortelde boom op zijn tent terechtkwam. Hagelstenen zo groot als duiveëieren brachten zware schade toe aan gewassen. Ongeveer 300 stuks vee raakte gewond. Zes boerderijen werden door de bliksem getroffen en gingen in vlammen op. (Van onze redactie buitenland) LEYLAND. Barry Pamplin, een winkelier in het Britse plaatsje Ley- land, vindt dat de wet volgens welke parkeerboetes worden opgelegd, niet deugt en ontduikt ze dan ook „uit principe”. Hij trekt zich er gewoon ook geen fluit van aan en tot nu toe met succes. In het Koninkrijk bestaat namelijk ook een wet, waarin staat dat kinde ren beneden de leeftijd van tien jaar om geen enkele reden kunnen wor den veroordeeld. Daarom Pamplin zijn auto laten inschrijven op naam van zijn 6-jarig zoontje. Tot nu toe heeft Pamplin, die zijn advocaat en zijn verzekeringsmaat schappij van tevoreri op de hoogte had gesteld, al 64 parkeerbonnetjes vergaard. De overheid bestudeert het lastige geval maar weet nog niet wat ze ermee aF MOET. kt tot giebe-l ’stuur I laten iels in Nadat een linkse partijleider de lijst met lamse I namen gisteren al aan verslaggevers had a Be- ‘voorgelezen, onthulde mevrouw Pintasil- lieten go wie in haar 18 leden tellende kabinet ener-1 lt, wil i voor I klaar Labels daar-1 )ij de I tochl heeft k (bij ndste is ge- ptem- W is voor leden men

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3