Vierde maal in zes maanden tijd I Piloot DC-10 Tankauto gekanteld Vele doden bij overstroming in Noord-India baarmoederhals gevraagd in Zeeland Heroïnecafé Cholera in Palembang Singh breidt kabinet uit Uitspraak tegen Moezorewa onschuldig aan 'vliegramp Toch gebruik fosforslakken Maatregel helpt jongeren sneller aan baan Tarieven rijk 3,5% omhoog Op platteland minder kanker Belgen vragen tol voor wegen gesloten Damiate Pers Medici speculeren te veel bij gijzelingen I „Veel loos alarm door gebrek aan controle” Industrie wil vergunningensysteem Leidse wetenschappers: r IJmuider Courant Negen politieke moorden Turkije „Straf verkrachten van eigen vrouw” Gl cv 4 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND D premier Begin J I ’t ROODE HERT” (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Voor de vierde maal binnen een half jaar heeft het Israëlische par lement een motie van wan trouwen tegen de regering van premier Begin verworpen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Er bestaat in ons land nog geen strikte overheidscontrole op gebruik en installatie van alarmtoestellen. Hierdoor is het aantal ongewenste alarmeringen tamelijk hoog. V Vel fijt ger one gus wir reg 197 pla sch wei tri? sch gre sch we, ter aai mu ROTTERDAM (ANP). Medische deskundigen hebben tijdens de Molukse acties in De Punt en Bovensmilde teveel uitspraken gedaan over de geestelij ke gevolgen voor de gijzelaars. Dat heeft later de behandeling bemoeilijkt. ROTTERDAM (ANP). Baarmoe derhalskanker komt op het platte land en in de randgemeenten minder voor dan in de stad. De ziekte komt meer voor bij gescheiden vrouwen, dan bij hun seksegenoten die ge huwd, ongehuwd of weduwe zijn. Er is geen duidelijk verband tussen leef tijd en baarmoederhalskanker. Dit zijn drie voorlopige conclusies uit een tussentijds rapport van de GG en GD in Rotterdam. 17e-eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02SS0-1S797 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Of WEGENS VAKANTIE GESLOTEN VAN 30 JULI T.M. 21 AUGUSTUS V Regering Begin overleeft motie van wantrouwen (ADVERTENTIE 147,50 De Egyptische minister bracht gisteren de tweede dag door van zijn driedaags Met 58 stemmen tegen 48 werd een mo tie van de oppositie afgewezen, waarin was gesteld dat de regering „het land aan de rand van de afgrond brengt met haar economisch beleid”. De Egyptische minis ter van Defensie, Kamel Hassan Ali, heeft gisteren overigens scherpe kritiek gele verd op het Israëlische nederzettingenbe- leid op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. Hij vindt de nederzettingen een pro vocatie van de Palestijnen en militair onnodig. JAKARTA (AFP). In Palembang op Sumatra zijn in juli 12 mensen aan chole ra overleden, zo is gisteren in Jakarta vernomen. De kranten schrijven dat er meer slachtoffers zullen vallen als niet onmiddellijk hygiënische maatregelen ter bestrijding van de ziekte zullen worden genomen. Ook in Midden-Java zou cholera zijn opgetreden. ANKARA(AFP). Bij een aantal aan slagen met een politieke achtergrond zijn gisteren in Turkije negen mensen gedood en zeven gewond. Vier doden vielen toen een groep van twintig mannen een dorp in de zuidooste lijke provincie Urfa overviel. Onder de gewonden in dit dorp bevond zich de afgevaardigde van een conservatieve par tij, Mehmet Celal Bucak. De overige do den vielen bij aanslagen in de plaatsen Elazig, Balikesir, Kutahia en Adana. In hun wetsontwerp wijzen de senato ren het zogenoemde „huwelijk ter genoeg doening” van de hand. Tot voor kort kwam het op Sicilië vaak voor dat de verkrachte vrouw, die weigerde met haar belager te trouwen, in feite de schuldige werd. De senatoren willen ook een einde ma ken aan het zogenoemde „eredelict”. Man nen kunnen nu nog, uit naam van hun eer, ongestraft hun ontrouwe echtgenote do den, of het onwettige kind van hun zuster. Dat vinden de psychiater H. van der Ploeg en de psychologe E. Meeuwisse van de- Universiteit van Leiden. Ze hebben uit de periode mei-juni 1977 interviews met 25 deskundigen naast elkaar gelegd. Een van hun conclusies is dat de ondervraagden op 64 punten met elkaar van mening ver schillen. ze, bleven alle bozen dromen weg. Het is niet alleen het gijzelingsslachtof- fer zelf, dat problemen verwacht. Zijn omgeving verwacht door alle publiciteit ook symptomen. Dat zou volgens de twee wetenschappers in Bovensmilde wel eens kunnen meespelen. Krantenpublikaties hebben op kinderen veel minder uitwer king, maar als hun ouders in de gijzelings- periode kranten gespeld hebben, zullen ze bij hun kinderen problemen verwachten en dat gedrag kan zijn uitwerking hebben, aldus Van der Ploeg en Meeuwisse. Ze vinden dat hun collega’s in een „stress-periode” terughoudend moeten’ zijn met verklaringen. Dat is nodig, schrij ven ze, omdat anders de voorspelling over de gevolgen ook een rol gaat spelen bij een eventuele behandeling van ex-gijzelaars. Naar schatting zijn meer dan tweehon derdduizend stuks vee verdronken. Ook is grote schade aangericht. In enkele buur staten kwamen ook overstromingen voor, maar het is niet bekend hoeveel doden daar zijn gevallen. Dit blijkt uit een publikatie .van de orga nisatie van de Internationale Beveiligings- beurs die van 15 tot 19 oktober in het Jaarbeursgebouw in Utrecht wordt ge houden. Volgens de organisatie stijgt het aantal loze alarmeringen drie- tot vier maal zo snel als het aantal serieuze alar meringen. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning heeft al enkele jaren geleden aangedron gen op een vergunningensysteem voor alarminstallaties. Men pleit nu ook voor erkenning van beveiligingsbedrijven om beunhazerij tegen te gaan. Er is nauw overleg ontstaan tussen overheid én be drijfsleven. De fabrikanten hebben zich georganiseerd in de Nederlandse Vereni ging van Ondernemingen op het gebied van Brand-, inbraak en overvalbeveili- ging (NVOB). DEN HAAG (ANP). Evenals dit jaar mogen de overheidstarieven in 1980 niet meer dan 3,5 procent omhoog gaan. Voor deze richtlijn kan alleen ontheffing wor den gevraagd, als kan worden aangetoond dat onoverkomelijke financiële tekorten ontstaan. Dit heeft het ministerie van Binnenland se Zaken vandaag meegedeeld. In geval len waar een tariefsachterstand bestaat, zal een gefaseerde, beperkte verhoging worden toegestaan, zo is verder bekend gemaakt. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije CHICAGO-FAIRBANKS (Reuter/AP). Voorzitter Elwood Driver van de com missie die de oorzaken onderzoekt van de DC-10 ramp op 25 mei bij Chicago waar bij 273 mensen omkwamen, heeft ver klaard dat het vrijwel is uitgesloten dat de gezagvoerder een fout heeft gemaakt. De piloot had zich volgens Driver aan de standaardprocedure gehouden die moest worden gevolgd toen de linkermotor van de DC-10 losraakte vlak voordat het toe stel opsteeg van het vliegveld O’Hara in Chicago. Een DC-10 van de Canadeze Northwest Airlines is gisteren vlak na de start naar de luchthaven Fairbanks in Canada te ruggekeerd nadat een motor was uitgeval len. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij weigerden elk commentaar op het voorval. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 voli een gen Hei del voc aar tus jaa one ger pin no; da: nie het nie om éér u h n S d k t< u 9 i: e d 1 s t t 7 i „I pint Met ach lem wijl bij veil spei Mol en. min ma; stai zo Op de weg tussen Wezep en 't Harde is gistermiddag een tankwagen, geladen met for maline, gekanteld. Het verkeer op de weg werd enige tijd stilgelegd, opdat de vloeistof in een andere tankwagen kon worden overgepompt. Maar de twee onderzoekers vinden het erger, dat de ex-gijzelaars onder de golf van „deskundige” verklaringen wel pro blemen móeten krijgen met de ondergane ervaringen, ondanks de tegenstrijdighe den in de interviews. In het weekblad „Intermediair” noemen Van der Ploeg en" Meeuwisse het voorbeeld van de ex-gijze- laar die elke nacht ging slapen met de vraag welke nachtmerrie hem zou storen in de bedrust. Tot zijn ergernis, schrijven AMSTERDAM (ANP). Het café voor opvang van heroïneverslaafden aan de Jacob van Lennepkade in Amsterdam is voor een week gesloten in verband met „reorganisatie”. De stichting, die het be heer voert over de opvangcafé’s heeft hiertoe besloten in overleg met de ge meentelijke instanties. Van de zeven café s voor opvang van drugsverslaafden in de hoofdstad was die in de Jacob van Lennepkade het drukst bezocht, de meeste anderen maar zeer matig. De sluiting van het café komt na vele klachten uit de buurt in verband met grote overlast. Bovendien werd in het café, in strijd met de afspraken, druk gehandeld in heroïne. een baan dan andere werkloze jongeren- Dit blijkt uit een onderzoek naar de resultaten van de maatregel, dat werd uitgevoerd door de werkgroep klinische psychologie te Leiden en het Instituut voor toegepaste psychologie in Nijmegen. Voor het grootste deel zijn de jeugdige werklozen in het kader van de maatregel geplaatst bij organisaties die afhankelijk zijn van overheidssubsidie. Van de ex-„interimmers” vond ruim 42 procent binnen één maand na afloop of voor het einde van het contract een nieu we baan. AMSTERDAM (ANP/AFPReuter). Dertig Nederlandse organisaties hebben van de regering geëist dat zij zich duide lijk en openlijk uitspreekt tegen erken ning van de regering van Zimbabwe-Rho- desië. In een gisteren opgestelde gemeen schappelijke verklaring zeggen de organi saties dat er geen werkelijke meerder heidsregering en onafhankelijkheid voor Zimbabwe-Rhodesië tot stand kan ko men, zonder goedkeuring van het Patriot tisch Front. De verklaring werd opgesteld op initia tief van de Nederlandse vertegenwoordi ger van dit front, Basker Vashee en de Anti Apartheidsbeweging Nederland. Tot de dertig Nederlandse organisaties beho ren onder meer de linkse politieke partij en, de FNV, de Nederlandse Vrouwenbe weging, de Nederlandse Missieraad en een aantal jeugd- en studentenorganisa ties. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen reactie geven, omdat men de verklaring nog niet had ontvangen. Wel zei hij dat de Nederlandse regering zich vanaf het be gin van het optreden van de Rhodesische premier Moezorewa op het standpunt heeft gesteld dat zijn regering illegaal is. De vijf presidenten van de Afrikaanse landen die grenzen aan Zimbabwe-Rho desië (Tanzania, Mozambique, Botswana, Angola en Zambia) hebben gisteren in Loesaka een onverwachte bijeenkomst gehouden. Morgen wordt hier de Gemene- bestconferentie geopend, waarvoor de Britse premier Thatcher in de loop van gisteren in Loesaka aankwam. Deze vereniging wijt het steeds meer voorkomen van loos alarm aan de zeer snelle groei van de beveiligingsmarkt in de afgelopen tien jaar. „Honderden kleine en grote bedrijven zijn zich met beveili ging gaan bezighouden. Daaronder zijn er veel die het vak serieus nemen, die goede produkten leveren. Maai' er bestaan ook bedrijven die het met de kwaliteit niet zo De Nederlandse beveiligingsindustrie nauw nemen, die snel winst willen maken en het woord „service” niet kennen”, al dus de NVOB. BRUSSEL (Reuter/DPA). Alle auto mobilisten die gebruik maken van Belgi sche wegen, moeten hiervoor een tol gaan betalen. Uiterlijk vanaf 1 januari volgend jaar wordt van iedere buitenlander die de grens passeert, een nog onbekend bedrag gevraagd. De Belgen zelf moeten jaarlijks 130 tot 250 gulden betalen. Dit heeft de Belgische premier Martens bekend gemaakt bij de presentatie van zijn begroting voor volgend jaar. Deze en andere maatregelen, zoals spoedige ver hoging van de benzineprijzen en van de tarieven van het openbaar vervoer, zijn i bedoeld om het begrotingstekort in toom te houden. Dit jaar bedroeg dit tekort 7,66 miljard gulden, wat de Belgische regering wil terugbrengen tot 5,67 miljard gulden. Samen met Utrecht en Nijmegen is Rot terdam één van de drie proefregio’s, waar i in 1976 een bevolkingsonderzoek gestart is naar zoals het officieel heet cervi- carcinoom. In Rotterdam en omstreken is in 1976 en '77 bij 61.000 vrouwen een zogenaamd uitstrijkje gemaakt. Het resultaat was dat 350 vrouwen doorgestuurd werden naar de gynaecoloog, omdat er afwijkingen ge- I constateerd worden die een begin van baarmoederhalskanker zouden kunnen zijn. Volgens dr. A. van der Lee-Bijlsma, die het onderzoek in Rotterdam coördineert, biedt het tussentijds rapport nog te weinig houvast om een uitspraak te doen over de oorzaak van baarmoederhalskanker. Wel komen volgens haar de Rotterdamse con clusies in grote lijnen overeen met die van het onderzoek in Utrecht en Nijmegen. Geopend vanaf 17.00 uur. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 bezoek aan Israel. Hodding Carter, woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd, dat de Amerikaans-Egyp- tisch-Israelische onderhandelingen over het stationeren van een waarnemerskorps in de Sinai, niet vóór de volgende week zullen beginnen. Egypte zou om uitstel van de onderhandelingen hebben ver zocht, omdat het deze week te zeer bezet is met de voorbereiding van de volgende reeks onderhandelingen over Palestijnse autonomie, op 5 en 6 augustus, om een ministeriële delegatie naar Washington te zenden. VLISSINGEN (ANP). Het gebruik van radio-actieve fosforslakken in weg en waterbouw zal niet beperkt worden. Dit zeggen Gedeputeerde Staten van Zee land in antwoord op vragen uit de Staten. Deze fosforslakken, een afvalprodukt van het chemische concern Hoechst Hol land NV in Vlissingen-Oost, zijn er vol gens een publikatie in Medisch Contact, de oorzaak van, dat er in en rond Vlissin- gen een relatief groot aantal mensen aan kanker sterft. Deze publikatie heeft grote onrust ver oorzaakt in Zeeland, te meer daar deze slakken in grote hoeveelheden (600.000 ton per jaar) gebruikt worden bij de Del tawerken, met name in de Oosterschelde, en voor wegfunderingen. Uit het antwoord van GS blijkt, dat van deze afvalslakken, die door de kernfysi sche dienst onderzocht zijn, de stralings- activiteit minder is dan 0.0001 microcurie per gram. Dat zijn percentages die overeenstemmen met het uraniumgehalte in fosfaatertsen. In Nederland wordt volgens het radio actieve stoffen-besluit op grond van de kernenergiewet, een stof als radio-actief aangemerkt, indien de radio-activiteit meer dan 0.0002 microcurie per gram be draagt. Op grond van deze gegevens moe ten er dan ook vraagtekens gezet worden achter de wetenschappelijke betekenis van het gewraakte artikel in Medisch Con tact, zo heeft de inspecteur voor de volks gezondheid en milieuhygiëne in Zeeland aan GS laten weten. ROME (ANP). Linkse Italiaanse se natoren,, hebben een wetsontwerp inge diend dat er voor moet zorgen dat mannen die een vrouw hebben verkracht, hun straf niet meer kunnen ontlopen door met hun slachtoffer te trouwen. NEW DELHI (UPI/Reuter). De nieu we premier van India Charan Singh is ingegaan op de eis van een aantal voor aanstaande leden van de Congrespartij om vertegenwoordigers van mohamme daanse en christelijke minderheidsgroe pen en van de laagste kaste in het land, de onaanraakbaren, op te nemen in zijn kabinet. Hij heeft gisteren achttien nieuwe leden van zijn regering benoemd, waarmee het totaal aantal bewindslieden nu op 27 is gekomen. President Reddy heeft Singh verzocht in de derde week van augustus het vertrouwen van het parlement te vragen. NEW DELHI (AP). De overstroming die in de afgelopen weken de Noord- indiase deelstaat Rajastan teisterde, heeft volgens de laatste berichten meer dan duizend mensenlevens geëist. In het ge bied wonen meer dan vijf miljoen mensen. f 14,80 f 42,60 56,50 f 167,70 220,50 f 0,75 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Jeugdige werklozen die tijdelijk werk verrichten in het kader van de „Interim-maatregel Jeugdige Werklo zen", vinden over het algemeen sneller I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4