r petri interieur aanloop voor Velsense Speliadeweek We s fe€5tW€€k santpoort Kinderpret in de Waterbassin probleem voor veel tractorbestuurders s „Wip-In” spektakulaire „Bierelier” r t i W’ GUNSTIG EFFECT ACTIEPLAN MINISTER PAIS I Dreiging blijft I J si IJMOND 19 7 9 4 JULI 3 1 DINSDAG OPENING DOOR BURGEMEESTER VANAF „HOBBELFIETS •z> a VAN 28 JULI TOT EN MET 4 AUG. op iste Wij zijn wegens vakantie GESLOTEN van maandag 30 juli t/m vrijdag 17 augustus a.s. ’i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de gemeente Velsen trekken drie scholen pro fijt van verlaging van de leerlin- genschaal van 31 naar 30 door onderwijsminister Pais per 1 au gustus aangekondigd. De be windsman beoogt met deze maat regel, verpakt in het „actieplan 1979”, behoud van 2500 arbeids plaatsen op kleuter- en lagere scholen. In Velsen wordt het ge wenste effect bereikt bij de Bea- trixschool in Driehuis (lagere school op protestants-christelijke grondslag), de openbare Zeewijk school aan de IJmuidense Orion- weg en de rooms-katholieke kleu terschool De Wildzang gevestigd aan de Willemsbeekweg in IJ- muiden-Oost. Rot- I vaar i start arvi- ioe- itte- ider omt ven, ge- Er eef- Dit een GD SANTPOORT. Tractorbestuurders zorgden maandag avond op een wei land aan de Hagelin- gerweg in Santpoort- Noord voor veel spektakel. Veel toe schouwers zagen op het zonovergoten ter rein hoe Marcel Kroon uit Spaarn- woude bij de handi caprace voor tracto ren bijzonder behen dig en razendsnel het zeker niet gemakke lijke parcours met verschillende hin dernissen als snelste aflegde en met de hoofdprijs ging strij ken. Deze bestond uit een geldbedrag en een kampioensbe ker, beschikbaar ge steld door de Hard- draverijvereniging. I (ADVERTENTIE) Inkrimping en ontslag overbodig voor twee Velsense scholen ZIJLWEG 36-38 HAARLEM. TEL. 023-316399 (Van een onzer verslaggevers) ■ring I ien. i r '6 en amd dat naar 1 ge- van men „De Wildzang” was met een schoolbe volking van 91 over 1978-1979 duidelijk een grensgeval als een klassegrootte van gemiddeld 31 als maatstaf werd genomen. Het cijfer dertig als norm voor de gemid delde klassegrootte brengt De Wildzang voorlopig wéér in de veilige zone. Het aantal inschrijvingen ligt voor 20 augus tus, startdatum voor het nieuwe school jaar, al op 75. Naar het ministerie van onderwijs was al een schriftelijk verzoek gericht de tot voor kort dreigende inkrim ping van drie naar twee klassegroepen nog eventjes te mogen uitstellen. Motief daarvoor was een verwachte toeloop van nieuwe leerlingen tot boven het aantal van het vorige schooljaar. Met het goede nieuws uit Den Haag is dit touwtrekken om behoud van de derde leidstersplaats in één klap van de baan. Bij de secretarie-afdeling onderwijs van de gemeente Velsen is de schriftelijke bevestiging van de ministeriële maatregel nog niet binnen. Daar is het wachten op voor overhandiging van de sleutel aan hoofdleidster A. M. Mol van de Wildzang. Het noodlokaal achter de jeugdbiblio theek aan de Willemsbeekweg, in feite een stacaravan, moet met spoed weer ten be hoeve van het kleuteronderwijs ingericht worden. Daarnaast maakt handhaving van de drie klassegroepen wijziging van het al vastgestelde werkplan voor het schooljaar 1979-1980 (op basis van twee klassen) noodzakelijk. De noodhuisvesting was met een slag om de arm al toegezegd aan de nabijgele gen Flevumschool. Door stijging van het leerlingental van 100 naar 115 zijn hier met ingang van het komende schooljaar twee extra lokalen nodig. Een tijdelijke oplossing leek tot voor kort de stacaravan gecombineerd met een interne verbou wing in het schoolgebouw aan de Zeeweg (waarbij de aula gedeeltelijk moest wor den opgeofferd). Het schoolhoofd J. G. Kolkman, nu met vakantie, zal zijn huis vestingsplannen op wel zeer korte termijn teept om al het grut te laten zitten. Het gevolg? Een half uur wachten. Het bete kende wel dat een paar honderd ijsjes extra moesten worden aangevoerd om de jongens en meisjes zoet te houden. Maar de wachttijd was hun wel waard, want toen eenmaal de show begon, geno ten ze met volle teugen. Het optreden van „Mary Longarm” was voor jong en oud (ook veel ouders waren aanwezig) al een prima openingsklapper. Henk Out had vervolgens met zijn conférences de kinderen volledig in zijn zak. Hij liet ze op maat gillen en schreeuwen en zijn vaak oubollige grappen gingen er in als koek. De kinderen hadden een paar uur plezier, de ouders keken glimlachend toe. Wat wil je nog meer? Meer eenvoudige attracties komen daar voor in de plaats. Met een leidstersteam van 35 personen is gerekend op deelname van maximaal 300 kinderen op de ope ningsdag en de helft van dat aantal op de twee volgende data. Het vervoer van en naar het Wip-In-terrein gebeurt per bus rf- Door een band heen springen leverde geen nat pak op, maar we! de poging om met behulp van een touw over een waterbassin te springen. Slechts enkelen lukte het droog over te komen. tens van e en ver- a de zijn oom 7,66 luto- elgi- jaan ;end e de irag lijks „De Wildzang" stond voor een inkrim ping van drie naar twee klassegroepen. Met ontruiming van het noodgebouw pal achter de jeugdbibliotheek aan de Wil- lemsbeekweg en ontslag van de in Bever wijk woonachtige derde leerkracht was bij het ingaan van de zomervakantie al vclledig op die nieuwe situatie inge speeld. Hoofdleidster mejuffrouw A. M. Mol kan dat nu weer volledig terugdraai en. Daags na het bekend worden van de ministeriële maatregelen via de televisie maakte zij gemeentelijke onderwijsin- stanties al attent op de voor haar school zo verheugende consequenties. honderden meters, uitgezet door de heer Th. Veen, afgelegd, waarbij drie hinder nissen werden genomen. Eerst doken de tractorbestuurders door een grote band, vervolgens moest het zwembassin wor den genomen en tenslotte werd een be roep gedaan op de behendigheid van de deelnemer, die met zijn tractor achteruit met twee wielen over een plank moest rijden. De finish werd bereikt door ach teruit een hefboom aan te raken. VELSEN. De Speliade 1979 (6 tot en met 17 augustus) opent dit jaar met een kermisachtig spektakel, de Wip-In waar voor de sportterreinen aan de P. J. Troel- straweg in IJmuiden-Oost als locatie zijn gekozen. Burgemeester P. J. Molendijk geeft hiervoor 6 augustus om tien uur 's ochtends het startsein vanaf een zoge noemde hobbelfiets. Stuntwerk als inlei ding op een dagprogramma dat 6 augus tus speciaal is bedoeld voor de oudere jeugd (lagere schoolleeftijd). Uit een eve- nementenlijst van achttien onderdelen zijn op 6 augustus hoofdpunten de num mers steltlopen, ritjes op eerdergenoem de hobbelfiets, hoepelen, doelschieten en een barbecue en een pannekoekenfestijn voor de smulpapen onder het Speliadepu- bliek. De data 7 en 8 augustus zijn speciaal bedoeld voor de Velsense kleuters (4-7 jaar). 7 Augustus is gereserveerd voor de kleuters uit Zeewijk en Oud-IJmuiden. die eert, hnig sr de Wel con- 1 van ;n. teer zeer t in sine eili- n er tede ook t zo ken al- Een struikelblok bleek voor velen het achteruitrijden over de plank te zijn. Er bleef voor de jury, die bestond uit de heren J. Loodsma, J. Meulenkamp en J. van Baarsel, niet veel anders over dan kwistig met strafseconden te strooien. Enkele traetorrijders maakten van het hele parcours geen enkel probleem en tuften rustig over het weiland om bij de verschillende hindernissen de lachers op hun hand te krijgen. Opmerkelijk is dat op het platteland de emancipatie nog niet zo erg is doorge drongen. Geen enkele jonge vrouw waagde zich op de tractor om het par cours af te leggen. Zij zouden zich bij deze wedstrijd best wel eens staande In „De Schouw” te Velsen-Noord worden op 15 augustus door tv-ster Willem Rutten de prijzen uitgereikt van een kleurwed- strijd. De nog in te kleuren „wedstrijdfor- mulieren” daarvoor worden tijden de Wip-In-dagen aan de deelnemers uitge- reikt. daarvan de consequentie. De school aan de Jacob Catslaan in Driehuis telt zes lokalen. Die blijven voorlopig nog even tjes bezet. Over verdere toekomst van zijn school toont Brunekreef zich weinig opti mistisch. Inkrimping blijft een reële drei ging. Uit de nieuwbouw van Velsen-Oost wordt nieuwe toeloop verwacht. De terug loop over de hele linie kan daarmee, zo verwacht hij, slechts ten dele worden op gevangen. De openbare Zeewijkschool aan de IJ muidense Orion weg pikt als derde Vel sense school een graantje mee van het vorige maand gelanceerde actieplan 1979. Als een van de 14 zogenoemde sti- muleringsscholen in de gemeente Velsen werd hier al met afwijkende (kleinere) klassen gewerkt. Daar bovenop komt met ingang van het komende schooljaar de mogelijkheid voor 1*4 dag per week een leerkracht aan te trekken voor zogenoem de „taakverlichting”. Daarop kan op grond van het actieplan van minister Pais aanspraak worden gemaakt. Wegens de lopende vakanties was niemand van het lerarenteam maandag voor commen taar hierover bereikbaar. hebben weten te houden tegen het man nenge weid. Marcel Kroon, die als winnaar hon derd gulden en de kampioensbeker in ontvangst mocht nemen, was maar liefst vier seconden sneller dan Wil Dijkman, die met 1.25 tweede werd. Op de derde plaats eindigde na een extra rit tegen Toon Minneboo Frits Heeremans. Bei den hadden dezelfde tijd gescoord, zodat een extra rit noodzakelijk bleek. Vijfde werd Johan de Wildt en zesde Peter Warmendam. Een speciale beker, beschikbaar ge steld door Hoogovens, voor de best ver zorgde tractor kwam in handen van Ad ri Schoorl. Veel premies werden beschikbaar ge steld. Deze varieerden van vijfentwintig gulden tot enkele stuivers, die enkele kleine kinderen trots de jury kwamen aanbieden. De premies bestonden ook uit geschenken in natura, waaronder een prachtig model van een nieuw model tractor. Op 8 augustus zijn welkom de 4-6-jarigen uit IJmuiden-Oost, IJmuiden-West, Sant poort, Driehuis en Velsen-Zuid. Een aan tal moeilijk dan wel te inspannende pro- gramma-onderdelen vervalt voor hen. wat volgens de organiserende Stichting Speliade op zichzelf al een attractie bete kent. Voor het driedaagse evenement en de andere Speliade-attracties zijn vroeg tijdig programmaboekjes verspreid via de plaatselijke scholen. Voor de „Wip-In” staat deelname al open voor 3-jarigen die eind dit jaar pas aan de kleuterschool toe zijn. Hun ouders kunnen een programma boekje meepakken bij de volgende adres sen: VW-kantoor op het IJmuidense Marktplein, het Reisbureau Europa (Hoofdstraat, Santpoort) en tenslotte het bureau Culturele Zaken van de gemeente Velsen, (Moerbergplantsoen, IJmuiden). De heer A. Brunekreef, hoofd van de Beatrixhool in Driehuis, kan het ontslag dat de zesde leerkracht, de jongste van het onderwijsteam, voor de grote vakantie kreeg aangezegd weer ongedaan maken nu de minister met de voor hem toch wel onverwachte schaalverlaging over de brug komt. Het gaat om een pas afgestu deerde leerlinge van de pedagogische aca demie die vorig jaar op tijdelijke basis op de lagere school in Driehuis aan de slag kon. Zij had zich al aangemeld voor de wachtgeldregeling zonder al te veel hoop op een nieuwe onderwijsbaan. Voor de Beatrixschool was inkrimping van zes naar vijf klassen met ingang van het nieu we schooljaar harde realiteit met een leer lingental van 145 waarbij slechts 25 nieu we aanmeldingen (eersteklassers). Split sing van de vijfde klas (combinatie met de klassen 4 en 6) en invoering van een daar voor noodzakelijk takensysteem was Het noodlokaal aan de Willemsbeekweg waar ..De Wildzang met ingang van het nieuwe schooljaar weer dankbaar gebruik van gaat maken drastisch moeten herzien nu De Wildzang op de stacaravan beslag blijft leggen. Enkele honderden kinderen een paar uur lang zoet houden valt niet mee. Henk Out, varietéartiest, kan hierover meepraten. Het ging hem echter in de Santpoortse feesttent De Bierelier aan de Vlugthovenstraat uitstekend af. De kindervoorstelling, die een half uur la ter dan was vastgesteld van start ging, was voor de aanwezige kinderen zeker geslaagd. Niet in het minst door de ijsjes die ze kregen en de stripblaadjes en de stickers die door drie lieftallige dames in de pauze werden uitgedeeld. De commercie was ook hier weer pre sent. De belangstelling voor het kinder theater van Henk Out was bijzonder groot. Zo groot zelfs, dat de organisato ren van de Feestweek veel stoelen te kort kwamen. Er werden nog eens een honderdvijftigtal extra-stoelen bijges- Het was zeker niet een voudig om het parcours foutloos af te leggen en slechts weinigen lukte het met een droog pak de fi nish te halen. Leukste hindernis was ongetwijfeld het negen meter lange water-bassin, waar de tractorcoureurs, die met een bloedstollende vaart langs de rode mar keringen over het terrein reden, met behulp van een touw over moesten springen. Dat was voor velen net even te moeilijk. Eigenlijk was het alleen maar een kwestie van timing, flink afzetten en op tijd het touw loslaten. Veel deelnemers bleken echter ontzettend verliefd op het touw te zijn en lieten het niet meer los. Als ze het touw wel loslieten, dan was dat niet op tijd. Waar veel tractorchauf feurs erg sterk in waren was het touw laag vastpakken. In al deze gevallen was een nat pak onvermijdelijk. Enkelen maakten er meteen een jolige boel van door met veel élan in het water te springen zonder het touw aan te ra ken. Hun beloning bestond uit gelach en een gul applaus van de vele toeschou wers. De deelnemers, meestal stoere jonge boeren, tuinders en landbouwers, had den niet alleen met de waterbak te ma ken. Na een flinke ruk aan een lichtscha kelaar werd een parcours van enkele gh

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5