Coach Leroy Walker nu gewaarschuwd man Nieuwe S-bocht voor Grand Prix nodig Atleten op dreef Fraser weer in Nederland Hurkmans en Cricketjeugd haalt Kleine snel halve-finaleplaats Pieters: weer overwinning Ajax zet door Bekerloting in Volendam Haarlem nog onevenwichtig Amerikaanse atleten tijdens Spartakiade van de kaart r Telstar op schot Toeristen Selectiesysteem OPMERKELIJKE ZEGE OVER BERMUDA 1 vé Probleem Bijval Produktief 19 18 19 7 9 AUGUSTUS WOENSDAG 1 L (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU. Wat de oorzaak is, weet ook Leroy Walker niet, maar vrijwel alle Amerikaanse atletes en atleten die hebben deelgenomen aan de Spartakia de in Moskou, zijn enkele dagen geteisterd door maagklachten, darmstoomissen en diarree. JODY SCHECKTER: „Bij tunnel Oost ligt de snelheid veel te hoog’’ (Van onze cricketmedewerker) (Van onze sportredactie) Vrijdag 17 augustus: 18.00 uur: nr. 1 - nr. 2. Zaterdag 18 augustus: 21.00 uur: nr. 1 - nr. 2. Zondag 19 augustus: 17.00 uur: nr. 1 - nr. 2. I t (Van onze autosportmedewerker) ZANDVOORT. De twee door Michelin gecontracteerde renstallen die maandag en dinsdag op het Zandvoortse circuit bandentests voor de Nederlandse Grand Prix uitvoerden heb ben beide het ronderecord gebroken. Zowel Ferrari als Renault kwam op de laatste testdag onder het baanrecord van Andretti (1.16,39). Snelste was Ferrari-coureur Gilles Villeneuve met 1 minuut 14,34, wat een gemiddelde snelheid betekent van ruim 201 km per uur. ZEIST. De loting voor de wed strijden van de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker zal van avond na afloop van de oefenwed strijd Volendam-RVC in de be stuurskamer van Volendam worden verricht. De wedstrijden voor de eer ste ronde worden gespeeld in het weekeinde half september. Bermuda kwam op het bowlen van Pa trick Groeneveld (3 v. 30) en Ron Elferink (3 v. 32) niet verder dan 134 all out na een start van 60 voor 1, onder andere door een schitterende innings van de Bermudese captain, die 40 runs scoorde. In het sterk opererende Nederlandse veld was Roland Lefèbvre van VOC de grote uitblinker met onder meer twee fabuleuze vangen. zondag tegen Noord-Engeland met 78 te gen 83 voor 6 de eerste nederlaag werd geleden, herstelden de jongelui zich met een onverwacht grote overwinning op de gedoodverfde winnaars Bermuda. Daar mee werd een plaats in de halve finale zeker gesteld. De Rood en Witter Erik van Muiswin kel opende deze keer de Nederlandse bat tinginnings en legde met 37 runs de basis voor de zege, die tenslotte werd binnen gehaald door captain Mark Hendrikse (40) en Huib Visée, die met 26 not out bleef. Mark Hendrikse ging nog uit toen de stand precies gelijk was op de laatste bal van de een na laatste over. aangezien velen voor Good Year bandentests uitvoerden op het Oostenrijkse circuit Zeltweg. Jean Pierre Jabouille was het met Scheckter eens, dat het snelle stuk nabij tunnel Oost erg gevaarlijk is. ,4e moet daar drie flauwe bochten vol gas nemen. Op zich niet zo’n probleem, maar ik moet er niet aan denken als er op dat stuk mechanisch iets fout gaat. Een klapband of iets dat afbreekt kan daar fataal zijn”. De Fransman wilde zich overigens niet uitlaten over een eventuele boycot In dit laatste gelooft circuitdirekteur Johan Beerepoot niet zozeer. „Met de FIA en de FOCA zitten we dit jaar contractueel goed. De rijders kunnen zoveel willen. Misschien dat Bernie Ecclestone als belangenbehartiger van de rijders nog zal zeggen: Okee, contractueel zitten we dit jaar aan Zandvoort vast, maar zonder chicane kan Zandvoort in de toekomst de Grand Prix wel vergeten. Nou, dat zien we dan wel”, aldus de direkteur, die overigens al het mogelijke onderneemt om toch tijdig aan de wensen van de coureurs te voldoen. Het probleem is alleen dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een verklaring „geen bezwaar” moeten afgeven. „Hope lijk komt die verklaring nog deze week. We gaan dan meteen aan de slag. En dan kunnen we alsnog de S-bocht voor de Grand Prix op 26 augustus gerealiseerd hebben”, aldus Johan Beerepoot. AMSTERDAM. Ajax zal het kort ge ding tegen de Stichting Arbeidszaken doorzetten. De voorzitter van de stichting, mr. J. W. Masman, heeft geen gevolg gege ven aan de eis van Ajax om zijn beschuldi gingen aan het adres van de Amsterdam se club met betrekking tot de transferperi- kelen rond de Haagse doelman Hans Gal- jé in te trekken. Het kort geding zal op 3 augustus voor de Asser rechtbank wor den gevoerd. Rob Kleine, die in de sterkste serie op de 5000 meter was ingedeeld, liep een redelij ke race, waarin hij voor de tweede maal dit seizoen net boven de vijftien minuten- grens bleef steken. Hij finishte in de goede tijd van 15.03.1 sec., zijn beste seizoentijd. DEN HAAG. Tijdens avondwedstrij- den op de fraaie kunststofaccommodatie van Sparta in Den Haag zijn de DEM- atleten Rob Kleine en Peter Hurkmans tot fraaie prestaties gekomen. bij de atletiekwedstrijden waren. „Ook voor Amerika geldt, dat er alleen een immense belangstelling is voor de atle tiek tijdens de Olympische Spelen. Al leen superatleten als de hoogspringer Dwight Stones en de marathonloper Frank Shorter zijn in staat vele duizen den toeschouwers naar de stadions te trekken”. Omdat de Russen van deze Spartakia- de ook geen echt pre-olympisch evene ment hebben gemaakt, verwacht Leroy Walker niet dat de organisatoren veel geleerd zullen hebben met het oog op de Spelen van volgend jaar: „Nu al kan ik voorspellen dat alle Amerikanen zeer kort vóór de Spelen in Rusland zullen arriveren, want het olympische dorp is weliswaar uitstekend, maar vermaak is er niet. Wie er langer dan tweeëeneenhal- ve week zit, wordt stapelgek van verve ling. Wij zullen dan ook onze eigen boe ken, muziek, tapes, films en ander amu sement meebrengen”. Leroy Walker verwacht niet dat de Russen dit alles de Amerikanen in dank zullen afnemen: „Maar wat zullen ze doen als we met enorme koffers en grote kisten met materiaal hier arriveren? Ik verwacht alleen dat we niet eigen kost kunnen meebrengen, want ze zullen ons waarschijnlijk niet een eigen keuken voor onze sportmensen afstaan. Maar we brengen wel kisten met dieetvoeding voor onze atleten mee. Dat kan ik je verzekeren. Want we kunnen het ons toch niet permitteren dat iemand net voor een belangrijke finale maagklach ten of diarree krijgt”. Overigens heeft Walker geen klachten Het nieuwe bondsbureau van de Ko ninklijke Nederlandse Baseball- en Soft- ballbond (KNBSB) nadert snel zijn vol tooiing. Volgens voorzitter Van der Hey- den zal het half oktober worden geopend. Nederland start in het twaalfde toer nooi om de Europese titel, die in bezit is van Italië, op zaterdag 11 augustus om 21.00 uur in het Ronchistadion, ongeveer 35 kilometer buiten Triëst met een wed strijd tegen België. Het zal het zevenen veertigste treffen zijn tegen onze zuider buren, van wie tot nu toe 39-maal werd gewonnen en achtmaal verloren. In totaal speelt Nederland driemaal in dit stadion; de andere wedstrijden worden afgewerkt in het Pro Seccostadion in Triëst. over de kwaliteit van het voedsel dat de buitenlanders in Moskou wordt voorge zet: „Maar het is zo heel anders. En een atleet heeft geen kracht meer als alles eruit vliegt en hij niets binnen kan hou den. We nemen in ieder geval speciale preparaten mee om in het drinkwater te doen, zodat we daar geen problemen mee krijgen”. In het kader van de Koninkrijksspe- len hebben de honkbalploegen van de Antillen en Nederland tegen elkaar ge speeld. De Antillianen wonnen de ontmoe ting, die tot de vijfde innings een werpers- duel was tussen Van Rooy (Ned) en Werle- man (Ant) met 7-0. De Antillen maakten geen veldfouten en hadden acht honksla- gen. Nederland maakte drie veldfouten en sloeg vier honkslagen. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. In het koude en zeer winderige Zandvoort wist Haarlem-trai- ner Barry Hughes nog geen zinnig woord te zeggen over de vorderingen van zijn pupillen in de oefencampagne voor de nieuwe competitie. Tegen de Engelse der- de-divisieclub Huil City kwam Haarlem wederom niet verder dan een 1-1 gelijk spel, zonder ook maar één moment te hebben kunnen imponeren. MALMÖ. Tijdens internationale at letiekwedstrijden in Malmö heeft de Ca nadese Debbie Brill het hoogspringen voor dames gewonnen met 1,90 meter. Gtoede prestaties werden voorts gele verd door de Noorse discus werper Knut Hjeltnes (65,48 m), de Amerikaan Henry Marsh op de 3000 meter steeple chase (8.24,56), diens landgenoot Quintin Whee ler op de 400 meter horden (49,51 secon den) en een andere Amerikaan, Craig Virgin, op de vijf kilometer (13.23,74). Tweede werd de Amerikaanse Louise Ritter, die over 1,84 meter kwam. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. In de ronde van Baren- drecht heeft de jonge Zwanenburger Pe ter Pieters het weer eens tot een overwin ning gebracht bij de junioren. Hij regelde er de eindsprint van een acht man sterke kopgroep in zijn voordeel. >nge- Tel ituur. Sratis 035 De mening van Scheckter viel op Zandvoort niet na te gaan, Nu de zaak sub judice is, wensen Ajax en zijn advocaat, mr. H. M. Voetelink, geen nader commentaar te leveren. DEN HAAG. Ron Fraser, de eerste Amerikaanse coach die het Nederlands honkbalnegental heeft gehad, komt weer naar Nederland. De Amerikaan heeft het bestuur van de KNBSB laten weten be langstelling te hebben om het honkbal in Nederland verder uit te bouwen. Hij zou met plannen naar ons land vertrekken die hij nader wil uiteenzetten. Fraser komt vandaag in ons land aan. zoals spen, rat- iriiele elen, 2, Tel. lor to Am- 5176 Indien Nederland de laatste wedstrijd tegen het vrij zwak spelende Canada eveneens weet te winnen wordt voor de halve finales in ieder geval de tweede en wellicht de eerste plaats behaald. De hal ve en hele finales worden vrijdag en zater dag gespeeld. Het is een gebouw bestaande uit drie etages, waarvan een bestemd zal zijn voor de honkbalbond en twee voor de afdeling Haarlem van KNVB. Indien nodig zal de KNBSB echter gebruik mogen maken van het grote gedeelte dat bestemd is voor ontvangsten. Het bestuur van de KNBSB zou voorts graag van de uitnodiging van Cuba om deel te nemen aan het intercontinenta le toernooi dat in oktober in Cuba wordt gehouden, gebruik maken. „Het is slechts een kwestie van financiën”, aldus voorzit ter Van der Heyden. „Maar dat geldt even eens voor het internationale softballtder- nooi dat in 1980 in Australië wordt gehou den. We zullen er echter alles aan doen om de benodigde gelden voor het financieren van deze trips te krijgen”. Jody Scheckter dreigt met boycot Zandvoort Telstar maakte gisteravond op Schoo- nenberg van de gelegenheid gebruik om zijn produktiviteit te testen. En met suc ces, want oefenpartner DEM werd met een nederlaag van liefst 9-2 (ruststand 4-1) afgescheept Oefenmeester Martin van Vi- anen omschreef deze oefenpartij als „kleurrijk, erg nuttig, pittig en met uitste kende doelpunten”. Voor Telstar scoor den Van der Meer (3x), Stam (3x), Van Toor (2x) en Hoevelaken (lx). Colin Ayre ontbrak wegens een blessure. De twee treffers van DEM waren van Van Leeu wen en Lok. Leroy Walker, die al dertig jaar atle- tiekcoach is van de centrale universiteit van Noord-Carolina, heeft trouwens ook heftige kritiek op het selectiesys teem in zijn eigen land. „Kort voor de Spelen, dat is volgend jaar geloof ik 28 juni, worden er selectiewedstrijden ge houden. De nummers een, twee en drie plaatsen zich dan automatisch. Maar zelfs het grootste talent dat dan toeval- Zaterdag 11 augustus: 16.00 uur opening in het Pro Seccostadion, gevolgd om 17.30 uur met Zweden-Italië. Om 21.00 uur in het Ronchistadi on Nederland-België. Zondag 12 augustus: 17.00 uur: Nederland- Zweden; 19.00 uur: Italië-België. Maandag 13 augustus: 17.00 uur: België-Zwe- den; 21.00 uur: Italië-Nederland. Dinsdag 14 augustus: rustdag. Woensdag 15 augustus: 17.00 uur: nr. 3-nr. 4; 21.00 uur: nr. 1-nr. 2. Donderdag 16 augustus: 17.00 uur: nr. 3 - nr. 4. TORONTO. Het Nederlands jeugd- elftal blijft tijdens het wereldtoernooi in Toronto voor verrassingen zorgen. Nadat Door vreemde valwinden is er bij de werpnummers een opvallend aërodyna misch effect. Bij het discuswerpen bij voorbeeld zijn daardoor de vreemdste uitslagen te verwachten en zelfs bij het speerwerpen”. „Dat kon moeilijk anders”, vertelde Barry Hughes na afloop. „We zijn pas twee weken bezig en het spelen met vier nieuwe jongens, zoals vanavond (Gullit, Kramer, Kleton en Hendriks red.), vergt natuurlijk wat aanpassingen. Bovendien was het met deze harde wind nauwelijks mogelijk om wat leuke combinaties uit te proberen”. Hughes had graag gezien dat de voor hoede zoals hij die in zijn hoofd heeft („Ik wil beginnen met Balm, Kramer en Hen driks”) in zo kort mogelijke tijd op elkaar ingespeeld raakt. „Daar is veel wedstrijd ritme voor nodig”, aldus Hughes. „En wat vanavond betreft kunnen we dat allemaal snel vergeten want de aanvoer vanaf het middenveld naar de voorhoede werd steeds ontregeld door Huil City óf door de harde wind, die de bal op de vreemdste meinieren over het veld deed dartelen”. Van de momenten waarop Haarlem toch nog aan goed voetbal leek toe te komen, werden die kansen verstoord door de enorm fel partijgevende Engelsen. Eveneens vaker dan nodig ging de gele genheid voor Haarlem om snel uit te bre ken voorbij, omdat Haarlem een te aarze lend en angstig breedtespelletje speelde. Niet meer dan logisch was het dat de in de eerste helft door een doelpunt van Terry Hendriks verkregen voorsprong na rust door de Engelsen teniet werd gedaan. De Renault-rijder Jabouille ging rond in 1.16,10. Jody Scheck ter die iets boven de tijd van zijn stalgenoot Villeneuve bleef verwacht dat een tijd rond 1.14 op Zandvoort haalbaar moet zijn, omdat dit seizoen veel Europese baanrecords met ruim twee seconden sneuvelden. Overigens is het zeer twijfelachtig of de leider in het wereld kampioenschap ooit een dergelijke toptijd op Zandvoort zal realiseren, want zo merkte hij op: „Zandvoort is te gevaarlijk. Bij tunnel Oost ligt de snelheid veel te hoog. Als er geen chicane na het Scheivlak komt, zodat de snelheid achter in het circuit gereduceerd wordt, dan rijd ik hier niet meer. En ik denk dat veel coureurs er zo over denken”. dat ze van de Spartakiade geen echt pre- olympisch evenement hebben gemaakt. Het waren in de eerste plaats de kam pioenschappen van de Sovjet-republie- ken. Wij zijn hier met 19 atleten en 12 atletes, maar we hadden graag meer invitaties willen hebben om jongere ta lenten hier ervaring te laten opdoen”. De grootste fout die de Russen hebben gemaakt, is volgens Walker dan ook, dat de organisatoren van de Spartakiade per land een aantal deelnemers hebben uit genodigd: „Ze hadden de wereldfedera ties van de verschillende takken van sport moeten inschakelen. Nu hebben ze alleen bevriende naties uitgenodigd. Maar als de wereldfederaties waren in geschakeld, was de deelname uit het buitenland ongetwijfeld veel sterker ge weest. En ik vind het jammer dat deze Spartakiade geen echt pre-olympisch evenement is geworden. Want het is me wel duidelijk geworden dat de Russen niet kunnen improviseren en snel beslis singen nemen. Er zal straks tijdens de Spelen in 1980 echt nog wel iets fout gaan”. Peter Hurkmans kwam onder de voor atletieksport ideale omstandigheden uit op de 800 meter. De DEM-atleet liep een knappe race en wist de altijd moeilijke afstand te volbrengen in 1.57.0 sec. Barry Hughes heeft tenslotte nog de ge ruststellende gedachte dat hij nog vijf oefenwedstrijden de tijd heeft om de juis te balans in zijn team te brengen. „Met deze spelersgroep moeten toch leuke din gen mogelijk zijn”, aldus de Haarlemse oefenmeester. Ten slotte: „De zeer wisselvallige weersomstandigheden in Moskou zijn me ook tegengevallen. De ene dag is het prachtig zonnig weer, maar plotseling zijn er onweersbuien met hagelstenen zo groot als duiveëieren. En dat in juli. Ik hoopt dat ons dat volgend jaar bespaard blijft”, aldus de zeer ervaren atletiekdes- kundige Leroy Walker. Leroy Walker weet nu al dat er ook van de zijde van de Amerikaanse toeris ten een grote belangstelling is voor de Spelen van het volgend jaar in Moskou: „Maar ik benijd die toeristen niet. Door gebrek aan hotelruimte mag iedere toe rist maar vijf dagen blijven. Bovendien is het de vraag of die toerist dan inder daad naar het evenement kan dat hij wil zien. Ik verwacht bijvoorbeeld dat een atletiekliefhebber niet naar de atletiek wedstrijden kan, maar naar het roeien, om maar iets te noemen, wordt ge stuurd. Maar er zijn veel Amerikanen die van deze Olympische Spelen ge bruik willen maken om eens achter het Ijzeren Gordijn te kijken”. Niettemin is ook Leroy Walker ervan overtuigd dat de Russen alles zullen doen om van hun Spelen een succes te maken. Hij heeft bijvoorbeeld grote bewondering voor de accommodaties die nu al grotendeels gereed zijn. „Maar het grote Leninstadion, waar alle atletiekevenementen worden gehouden, heeft toch een zonderlinge afwijking. lig een slechte dag heeft, valt buiten de ploeg. En het zou toch waanzinning zijn als horden lopers als Moses en Nehemi- ah door een slechte dag niet naar de Spelen in Moskou zouden gaan. Het eni ge voordeel van dit onverbiddelijke sy steem is, dat plotseling volkomen nieu we talenten naar de Olympische Spelen kunnen gaan”. Leroy Walker wil in zijn land gaan pleiten voor een meer democratisch en fair systeem: „De atleten en andere sportmensen, zoals bijvoorbeeld de zwemmers, die bij herhaling prestaties op wereldniveau leveren, moeten bij voorbaat verzekerd zijn van uitzending naar de Spelen. Daarnaast kunnen er dan selectiewedstrijden zijn, waarin ook nieuwe talenten een kans krijgen”. Ongetwijfeld heeft Leroy Walker recht van spreken, want van de universiteit waaraan hij verbonden is, leverde hij tien atleten af die olympische medailles behaalden, en niet minder dan 87 atleten die (in de loop van dertig jaar) een natio naal kampioenschap behaalden. Walker werkt nauw samen met Jimmy Carnes, de atletiekcoach van de Amerikaanse atleten in Moskou: „En voor de Spelen van volgend jaar heb ik geregeld contact met dertig andere coaches om nieuwe talenten te ontdekken. Bij alle Olym pische Spelen zal Amerika altijd weer superkampioenen naar voren brengen van wie nog nooit iemand gehoord heeft”. Voor Leroy Walker is het allerminst een verrassing, dat er in het immense Leninstation (103.000 zitplaatsen) soms slechts enkele duizenden toeschouwers „Niet alleen in het gewone water, maar zelfs in het mineraalwater zit chloor. Maar ook het fruit en de groente zijn voor ons ongewoon. Het kan dus aan alles liggen”, vertelt Leroy Walker, die een grote reputatie heeft als atle tiekcoach. Zo was hij in Montreal de hoofdcoach van de Amerikaanse atle- tiekploeg, in München coachte hij de atleten van Kenia, in Mexico begeleidde hij de atleten van Trinidad en in Rome was hij zowel coach van Israel als van Ethiopië. De 58-jarige Leroy Walker is dan ook meer dan dertig jaar werk zaam als atletiektrainer. Vanzelfspre kend heeft deze Spartakiade voor Leroy Walker een enorme ervaring opgeleverd voor de Olympische Spelen van volgend jaar: „Ik zal ervoor pleiten dat we niet alleen onze eigen gespecialiseerde sport artsen meenemen, maar ook internisten, orthopedisten, vanzelfsprekend mas seurs en fysiotherapeuten en ook ver pleegsters”, laat Walker weten, die tij dens deze Spartakiade voor de afwisse ling werkzaam was als commentator voor een Amerikaans televisiestation. In die functie heeft hij te maken gehad met de uiterst gebrekkige informatie die de vertegenwoordigers van de massame dia aanvankelijk kregen: „Ik ben in 1956 al voor de eerste maal in Rusland ge weest, bij een sportevenement in Kiev. En ik was ook al eerder in Moskou, Leningrad en Minsk geweest Omdat ik bovendien al zeven Olympische spelen heb meegemaakt, ken ik vele atleten en daarom kon ik toch redelijk commen taar geven, ook al hadden we soms hele maal geen deelnemerslijsten”. Leroy Walker neemt geen blad voor de mond als hij zijn kritiek spuit: „De grote fout die de Russen hebben gemaakt, is Naast de 19 clubs uit de tweede divisie komen in de eerste ronde de kampioenen hoofdklassen zondag- amateurvoetbal (VUC, EHC en Rho da), de kampioenen van de nacompe- titie (RVC, Geldrop en Achilles '29), de kampioenen van de eerste klassen van het zaterdagvoetbal (DOVO en ACV), alsmede de bekerwinaar van het zondagamateurvoetbal Volen dam uit. Eerder in de koers was Pieters weg geweest met Willem v.d. Burg, maar zij werden terug gepakt. Toen daarna zeven renners aan de haal gingen wist Peter zich als laatste man aan te sluiten. In de door hemzelf aangetrokken eindsprint bleef Pieters de Westlanders Koppert en Van Vliet de baas. De Haarlemmer Ab Harren maakte ook deel uit van de kopgroep en ging als vierde over de eindstreep. Bij de amateurs in Barendrecht werden de Zwanenburgers Gé Kuit en Ron Snij ders respectievelijk vijfde en zevende. A GUUS VAN DER HEYDEN: graag naar Cuba Het programma ziet er als volgt uit:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19