Verkeersvliegers over Tenerife-vonnis: O Zakelijk onderonsje Unie BLHP wil gedragscode Tweehonderd ontslagen P; in makelaarsbranche Tehuizen voor SER-DESKUNDIGE: L Schaf automatische a; h prijscompensatie af Nevenfunctie Staatsraad geoorloofd Met Van Aardenne FNV: nieuw gesprek nodig over VDSM K K Kopen per post sterk gestegen bejaarden beter bezet en dan dit nog pi Colporteren voor goed doel mag niet telefonisch Tijdens vakantie 20 procent meer schadeclaims Minister Wiegel: Duizend aanvragen onderwijzers voor vervroegd uittreden BINNEN- EN BUITENLAND 2 AUGUSTUS 19 7 9 WOENSDAG 1 W (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De wensen en aanbeve lingen die de Raad voor de Luchtvaart gisteren heeft gedaan in zijn uitspraak over de vliegramp op Tenerife zijn niets waard. Alle punten die de Raad in het vonnis aanroert zijn oude koek en er zal in de praktijk niets mee worden gedaan. Dit zegt de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) in een reactie op de uitspraken en wensen die de Raad doet naar aanleiding van de vliegvamp op Te nerife op 27 maart 1977. Van der Kiaauw HTS-diploma Vestigingsbeleid L Nig bel; ma; lew BP Nig olie ria< moi lam ner cor V Eieren Tentenkamp 2 dj; O h 1 Adviezen Raad voor de Luchtvaart waardeloos (Vai WEERRAPPORTEN DEN HAAG (ANP). Ongeveer duizend onderwijzers en onderwijze ressen bij het kleuter- en lager onder wijs willen gebruik maken van de mogelijkheid om vervroegd uit te tre den. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs meege deeld. Gisteren was het de laatste dag van de aanmelding hiervoor. Of zij die zich hebben aangemeld ook alle maal in aanmerking komen voor ver vroegde uittreding is nog niet zeker. Het ministerie moet nog bekijken of de kandidaten aan de voorwaarden daartoe voldoen. De mogelijkheid tot vervroegd uit treden voor onderwijzers tussen 60 en 65 jaar werd geboden, toen minis ter Pais van Onderwijs in januari een akkoord bereikte met de personeels- centrales in de bijzondere Kamer commissie voor de rechtspositie van onderwijspersoneel. Het akkoord houdt een eenmalige maatregel in, die is genomen om ar beidsplaatsen te scheppen voor jonge werkloze onderwijzers. Dit betekent dat onderwijzers van 60 jaar en ou der, die vanaf 1 augustus 1977 zonder onderbreking van meer dan twee maanden in dienst zijn geweest van een school voor kleuter-, lager- of buitengewoon onderwijs, met ingang van 1 augustus van dit jaar vervroegd kunnen uittreden. Dit stelt de Unie BLHP, een vakbond van beambten, leidinggevend en hoger personeel. De Unie wil op korte termijn praten met de Nederlandse Bond van Ma kelaars (NBM) over de werkgelegenheids situatie. Daarbij moeten afspraken wor den gemaakt over een te volgen gedrags code bij inkrimping, reorganisatie en op heffing van makelaarsbedrijven, aldus de Unie BLHP. Volgens de Unie hebben vooral enkele grote landelijk opererende onroerend- goedondememingen het mes gezet in hun makelaarsafdelingen. Bij de kleine make- o o laarskantoren is sprake van dóllende be drijfsresultaten, aldus de Unie. De terugval in de makelaóirsbranche heeft volgens de Unie onder meer te ma ken met de door het ministerie van Econo mische Zóiken afgekondigde prijsbeschik- king in 1977, waardoor de tarieven met twintig percent werden verlaagd. heeft ontvangen de structuur van de nieu we scheepsbouwcombinatie te schetsen. FNV-bestuurder Van Tol: „Er was afge sproken dat dat neutraód zou gebeuren. Niet RSV, maar iemand van buiten zou die opdracht krijgen. Het is toch ook gek dat straks een man van buiten de zaak moet gaan leiden met een structuuropzet van RSV in zijn handen”. praten over de hele loonsom, niet over slechts een deel ervan. Deze suggestie doet drs. L. Hoff man, wetenschappelijk medewerker van de Sociaal-Economische Raad (SER) in het blad Economisch-Statis- tische Berichten (ESB) van deze week. De hele loonsomstijging is per jaar zo’n zéven percent, aldus Hoffman. In de CAO-onderhandelingen wordt slechts ge praat over 1 tot 1,5 percent de rest ligt vast, voornamelijk in de prijscompen satie. De vakbonden willen volgens Hoffman de koopkracht van de werknemers im mers niet achteruit laten gaan. De loonsi- tuatie wordt er niet duidelijker en meer beheersbaar door, zo stelt hij. Hoffman wijst erop dat voortdurend wordt geprobeerd de prijscompensatie te zuiveren. Nadat de prijscompensatie eerst was „geschoond” van de stijging van de overheidstarieven en indirecte belastin gen, proberen de werkgevers nu de stij ging van de energieprijzen eruit te halen. Volgens Hoffman worden de loononder handelingen hierdoor onbeheersbaar, om dat de prijscompensatie onoverzichtelijk wordt. Het incidenteel loon stijgt daar door, zo merkt hij op. Minister Van der Kiaauw van Buiten- lómdse Zaken zal van 12 tot en met 15 augustus een oficieel bezoek brengen aan de Bondsrepubliek. Het bezoek wordt ge bracht op uitnodiging van zijn Westduitse ambtgenoot Genscher. Dit heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. De Nederlandse ingenieursvereniging NIRIA vindt dat minister Pais van Onder wijs ervoor moet zorgen dat het HTS- diploma dezelfde erkenning krijgt als ge- lijkwaóirdige opleidingen aan de techni sche hogescholen en gelijke opleidingen aan buitenlómdse instituten. In een brief aan de minister protesteert NIRIA tegen het voornemen van Pais om de HTS te laten vallen onder de nieuwe Wet op het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). De vereniging vindt dat het theore tisch technisch onderwijs (dat in ons land wordt gedoceerd op de hogescholen in Delft, Eindhoven én Twente) en het prak tisch technisch onderw.js (HTS) in één wet moeten worden geregeld. De provincie Zeeland wil een stringent vestigingsbeleid gaan invoeren. Dit staat in de provinciale begroting van dit jaar. Zeeland blijkt erg in trek als woon- en leefprovincie. Het aantal mensen dat in Zeeland komt wonen zonder er werk te hebben of anderszins economisch gebon den te zijn aan deze provincie neemt steeds toe. De provincie vreest aantasting Van de zogenaamde open ruimte en de lómdelijke gebieden die toch al sterk on der druk staan door de toenemende re creatie. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/DEN HAAG. De af gelopen twee maanden zijn bijna tweehonderd werknemers in de ma kelaarsbranche op straat komen te staan. De werkgelegenheid in de ma kelaardij wordt ernstig bedreigd door de terugval in deze sector door dat steeds minder huizen via de be middeling van makelaars worden verkocht. h. bew. h. bew. 1. bew. h. bew. h. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. regenbui 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. regen regen zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. regen regenbui onbew. onbew. geh. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. zzw z zw z zzw zw £2 DEN HAAG (ANP). Schaf de automatische prijscompensatie af en laat werkgevers en werknemers jaar lijks bij de CAO-onderhandelingen He in L< Si heel krij! heel Wal Ven Amsterdam' De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel F rankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casabjanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv In ring nalis ring voor Nooi gens olie teko W rege Pari ontr arts witz L ois’ ant slaj PL( mui aan nóik Mai H beu heit gev arn het elk ver ove Het ver tegi par Lui 28 26 b dei Ke: nee An me ser kaï zoi te i zoi I kló mi doi gel vo< he< pk M woe sten evei maó blij' D ster in met van mis in 1 van het is g 0 o o 3 0 5 10 0 0 0 2 15 21 21 23 21 22 19 20 22 20 21 19 29 25 22 21 25 27 22 21 28 20 24 23 21 33 36 33 22 28 17 19 31 30 19 29 26 0.1 0.5 0.5 1 04 2 0 0.1 0 1 11 0 0.2 2 5 6 16 0 1 0 0 0 48 1 het weer Bij de vakbond zijn vele vragen gerezen naar aanleiding van de brief van de be windsman van vorige week over de steun die de overheid ter beschikking zal stellen aan de nieuw op te richten scheepsbouw combinatie, waarvan de VDSM deel zóil gaan uitmaken. VDSM is een dochterbe drijf van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern (RSV). De FNV spreekt er tegenover de minis ter zijn verbazing over uit dat in tegenstel ling met eerder gemaakte afspraken toch de raad van bestuur van RSV de opdracht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het per telefoon aan bieden van goederen of diensten onder voorspiegeling dat het om een actie voor een goed doel gaat, wordt verboden. Mi nister De Ruiter (Justitie) heeft daartoe een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Op overtreding komt een boete te staan van maximaal tienduizend gulden. Volgens een werkgroep van het ministe rie komt het voor dat bij telefonische colportage mensen onder druk worden gezet om iets te kopen en hun wordt voorgespiegeld dat de hoge prijs van het produkt bedoeld is om geld voor een lief dadig doel bijeen te krijgen. Telefonisch inzamelen van geld zonder meer of telefonisch aanbieden van zaken voor een zuiver commercieel doel vallen niet onder het verbod. Ook kleine acties van een vereniging of een kerkgenoot schap vallen erbuiten. uitgezonden op verschillende radio-frequenties, zodat ze elkaar niet kunnen storen. De formule „take-off” zou volgens de Raad óilleen mogen worden gebruikt bij het aanvragen, geven en bevestigen van de startklaring. De Raad acht het verder wenselijk, dat bij het radio verkeer tussen vliegers en verkeersleiders het gebruik van de daarbij gehanteerde standaarduitdrukkingen na der wordt omschreven. Voorts moeten de afslagen van taxibanen op de vliegvelden duidelijker worden aangege ven. Tenslotte dient de verkeersleiding naar de mening van de Raad behóilve over radio-communicatie ook te beschikken over andere systemen, zoals grondradar waarmee met name bij slecht zicht veel doeltreffender zou kunnen worden gewerkt. Daarnaast heeft de industriebond de nodige vragen op het terrein van de socia le voorwaarden. „Wij willen onder andere weten hoe het met de afvloeiingsregeling zit en welke arbeidsvoorwaarden bij de nieuwe scheepsbouwcombinatie zullen gelden. Zullen dat die van RSV zijn of worden dat nieuwe?”, aldus Van Tol. Hij laat in het midden of de Industriebond FNV ad dan niet bereid is tot werkelijk overleg tussen RSV, de minister en de bonden. „In dit stadium willen we in ieder geval informatie over wat er gaat ge beuren”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vakantievierende Nederlanders hebben dit jaar veel meer hun reis- en bagageverzekering aangesproken dan vorig jaar. De gro te verzekeringsmaatschappijen heb ben tot nog toe ongeveer twintig pro cent meer schadeclaims moeten ver werken dan vorig jaar. Bij de „Europeesche” in Amster dam lag het aantal schadegevódlen in juni twintig procent hoger dan vorig jaar in dezelfde maand. Bij Elvia was de toename in juni ruim 17 procent. De verzekeraars hebben de indruk dat ook vorige maand veel meer men sen dan vorig jaar schademeldingen hebben doorgegeven. „Het is al enorm druk en dat terwijl de golf claims van de bouwvakvakantie nog' moet komen”, zegt men bij de verze keringsmaatschappijen. Volgens de verzekeraars springen de vakantiegangers steeds noncha lanter om met dure bezittingen. Als voorbeelden worden genoemd: het achterlaten van dure voorwerpen (fo totoestellen) in niet afgesloten auto’s en het opbergen van geld in koffers. Zoals bekend kwamen bij deze ramp, de grootste in de geschiedenis van de luchtvaart, 583 mensen om het leven toen een Boeing 747 van de KLM op de startbaan van het vliegveld van Tenerife op een Jumbojet van de Ameri kaanse maatschappij PanAm botste. Alle inzittenden van het KLM-toestel vonden de dood in de vlammenzee die direct na de botsing ontstond. Volgens woordvoerder Van Vianen van de VNV heeft de Raad voor de Luchtvaart in zijn vonnis „beslist onzorgvuldig gehandeld”. Volgens hem is de Raad volle- ZZW zzw z windst. windst. zw wzw z zzw zw zo windst. nw wzw nw windst. zw windst. wnw windst. zw n no zzw zzo nno zzw verand. wnw ono no nno Weer in binnen- en buitenland De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr. C. Stol, benadrukte gisteren, dat de Raad geen ander doel voor ogen stond dan na te gaan in hoeverre lering kan worden getrokken uit het gebeurde op Tenerife. Tijdens de openbare behandeling van de zaak, op 28 en 29 mei in Den Haag, zijn het Spaemse en Amerikaanse onderzoe krapport naar de toedracht van het gebeuren niet aan de orde geweest. Volgens de Raad „is niet gebleken dat enig lid van de verkeersleiding of van de bemanningen van beide toestellen ten tijde van het ongeval niet of in verminderde mate geschikt was voor het uitoefenen van zijn functie”. Ook heeft de technische staat waarin beide vliegtuigen verkeerden niet bijgedragen tot het ontstaan van het ongeval, aldus de Raad voor de Luchtvaart. Een woordvoerder van de NBM ver klaarde gisteren dat zijn organisatie zeker zal ingaan op het verzoek van de Unie om een gedragscode op te stellen. Het zal echter van de economische mogelijkhe den van de afzonderlijke NBM-leden af hangen of deze afspraken ook worden opgevolgd, aldus de woordvoerder. Ons land heeft m de eerste helft van dit jaar twee miljard eieren geëxporteerd. In dezelfde periode van het vorig jaar gingen er ruim anderhalf miljard de grens over. De gemiddelde opbrengst lag echter la ger: hoewel de uitgevoerde hoeveelheid met 29,2 procent toenam, steeg de op brengst maar met 8,8 procent (van 222,4 miljoen tot bijna 242 miljoen gulden). Verreweg de grootste afnemer van Ne derlandse consumptie-eieren is West- Duitsland. Dat land voerde er in het eerste halfjaar bijna 1,7 miljard in, tegen 1,3 miljard in I de periode van 1978. Dit blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. W 3 2 f>, "en cm c DELFT (ANP). De postorderbedrij ven in ons land hebben hun omzet in de eerste vier maanden van dit jaar zien stijgen met 18 procent in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gemiddelde omzet stijging van de gehele detailhandel be droeg in dezelfde periode slechts twee procent. De opmerkelijke omzetgroei van de postorderbedrijven wordt toegeschre ven aan het uitzonderlijke winterse weer, dat het „winkelen vanuit de fauteuil” ken nelijk in de hand heeft gewerkt. De 20 bij de Nederlandse postorder bond aangesloten ondernemingen, die 85 procent van de gehele postorderomzet voor hun rekening nemen, hadden vorig jaar een totale verkoop van 915 miljoen gulden. Dat is 10,5 procent meer dan in 1977. De omzetstijging was het grootst bij de verkoop van boeken en platen, huis houdelijke artikelen, horloges en uur werken. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Wisselvallig en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 9 Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden. Maximumtemperaturen omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Nieuwe studenten van de Rijksuniversi teit Utrecht die er nog niet in zijn geslaagd op de overbel aste Utrechtse woningmarkt woonruimte te vinden, hoeven niet onder de blote hemel te slapen als over enige weken de introduktiedagen beginnen. Op een camping aan de rand van Utrecht, op een steenworp afstand van het universi taire complex De Uithof, zal een tenten kamp worden opgezet voor maximaal 250 studenten. Daardoor krijgen de studenten de gelegenheid rustig in Utrecht rond te kijken naar meer permanente woon ruimte. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Indu striebond FNV heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) dringend verzocht alvorens verdere beslissingen te nemen, het door hem toegezegde gesprek over de VDSM- werf op Rozenburg zo spoedig moge lijk vast te stellen. Hoffman stelt voor de prijscompensatie af te schaffen, zodat het onderhandelen tussen werkgevers en werknemers weer „interessant” wordt. „Werknemers hoe ven niet bang te zijn dat dit hun geld kost. Immers, de lonen worden sinds eeuwen door de prijzen bepaald, ook zonder auto matische prijscompensatie”, aldus de SER-deskundige. dig voorbij gegaan aan het naar de mening van de VNV enige essentiële punt: hoe het mogelijk is geweest dat de KLM-gezagvoerder in de mening verkeerde dat hij mocht starten. „In het vonnis van de Raad wordt alleen geconcludeerd dat niemand zich anders gedroeg dan mocht worden verwacht. Maar dat is nu juist het punt dat had moeten worden onderzocht”, aldus Van Vianen. De VNV-woord- voerder herhaalde, dat zijn vereniging het volstrekt on eens is met het feit dat de Raad voor de Luchtvaart zich niet heeft willen uitspreken over de ramp zelf. De Raad is bij zijn uitspraak tot een aantal adviezen gekomen dat catastrofes als die op Tenerife moet voorko men. Vijf van de zeven aanbevelingen die de Raad doet hebben betrekking op de procedures die voor het vertrek van een vliegtuig moeten worden gevolgd en op het taóilgebruik dat in die situatie tussen vliegers en verkeer- storen zou moeten worden gebruikt. Volgens de Raad moet een vlieger voor hij uit de parkeerstand vertrekt, eerst instructies hebben gekregen over de te volgen uitvliegprocedure en over de zogeheten routeklaring. Om er zeker van te zijn dat die instructies goed zijn overgekomen moet de vlieger ze „teruglezen” aan de verkeerstoren. Verder zal een vlieger bij het vragen van toestemming voor de start geen andere mededelingen aan de toren mogen doen, óddus de Raad. Bovendien zouden de ver schillende klaringen volgens de Raad moeten worden (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bezettingsgraad van de bejaardentehuizen in ons land wordt steeds hoger. Was deze bezettingsgraad in 1972 nog 96 percent, in 1977 lag dit percen tage op 99,5. Dat blijkt uit de publikatie Statistiek Bejaardentehuizen 1977 van de Landelijke Samenwerking Bejaardente huizenorganisaties (LSB). Uit het onderzoek blijkt onder meer dat het gemiddelde verzorgingstarief voor al leenstaanden vorig jaar 1625 gulden per maand bedroeg, en 2515 gulden per maand voor echtparen. Driekwart van deze bewoners krijgt bijstand van de ge meente om het verblijf in het tehuis te bekostigen. Ons land telt in totaal 1600 bejaarden oorden met samen 140.000 inwoners. Ze ventig percent van deze bewoners zijn vrouwen. Tien in bejaardentehuizen opge nomen ouderen hebben gemiddeld 3,17 personeelsleden tot hun beschikking. DEN HAAG (ANP). Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken vindt dat de nevenfuncties die diverse Staatsraden (le den van de Raad van State) hebben niet in strijd zijn met de wet In antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Stoffelen en Veilenga (beiden PvdA) schrijft Wiegel dat hij het feit dat Staats raad dr. W. H. van den Berge lid is van het bestuur van een stichting waarin het ver mogen van het CDA-fractievoorzitter Lubbers is o ndei gebracht, niet strijdig acht met de Wet op de Raad van State. Wiegel vindt dat er op zichzelf geen bezwaar hoeft te bestaan tegen vervulling van nevenfun "ties door leden van de Raad van State. Wel moet daarbij de onaf hankelijkheid, de onpartijdigheid en de volledige inzet van de betrokken functio naris niet in het gedrang komen, óddus Wiegel. In het geval van dr. Van den Berge is daar volgens hem geen sprake van. Over het KLM-commissariaat van de vice-pre sident van de Raad van State, dr. M. Ruppert, schrijft Wiegel dat Ruppert reeds meer dan vijfentwintig jaar op ver zoek van de achtereenvolgende ministers van Verkeer en Waterstaat en van Finan ciën lid is van Ie raad van commissaris sen van de KLM. Wiegel heeft Ruppert gevraagd het re gister van nevenfuncties van de vóór 1974 benoemde leden van de Raad van State „zoveel mogelijk openbaóir te melken”. Minister Van der Kiaauw van Buitenlandse Zaken heeft met zijn Japanse collega Sonoda besprekingen gevoerd over de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan. De Nederlandse regering wil dat de handelsbalans tussen de beide landen weer in evenwicht wordt gebracht. Om dat te bereiken moet Japan meer produkten in ons land gaan afnemen. 14 13 13 12 14 12 14 13 15 14 10 21 18 14 14 14 15 15 14 15 14 15 18 14 13 18 26 21 16 21 14 14 26 21 15 16 16 19 19 20 22 DONDERDAG 2 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06 02 uur, onder 21.29 uur Maan op 15.52 uur, onder 01.00 uur> Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10 43 üur en 23.14 uur Laagwater 06.06 uur en 18.32 uur

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2