Oliehandel met Zuid-Afrika reden Oegandese Paraguay trekt officier pas Mengele in vermoord Luiks front zou aanslag Mohsen Zimbabwe wil Oudste vorst hebben gepleegd bootmensen opnemen Beieren veilt Iraanse autoriteiten nazi-symbolen Kathedralen El Kennedy ontkend Salvador bezet Kissinger: SALT-2 onder voorwaarden Na 36 jaar opgedoken laten Koerden vrij I Kandidatuur van 1 „Koppelen aan defensieprogramma-’ Zitten Steun Dag mevrouw Lopen 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 AUGUSTUS WOENSDAG 1 1 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) 1 i- ■F d LONDEN-LAGOS. De Nigeriaanse regering heeft de belangen van de Engelse olie maatschappij British Petro leum (BP) genationaliseerd. BP verliest de rechten om in Nigeria naar olie te zoeken en olie te winnen. Alle niet-Nige- riaanse werknemers van BP moeten voor 31 augustus het land verlaten, behalve dege nen die onder een Nigeriaans contract werken. p BP raakt belangen in Nigeria kwijt l 1 HENRY KISSINGER g n l 1 Als Norbert tien maanden is, wordt hij onderzocht door een orthopedisch chi rurg. „De dokter onderzoekt hem en ik kijk in spanning naar zijn gezicht. Nor bert ligt op zijn buik, en de dokter bekijkt zijn rug. Dan geeft hij Norbert met de achterkant van zijn hand een zet, zodat hij op zijn rug rolt. Vervolgens zegt hij: „Dit kind kan alles, maar het wil niet”. En hij loopt weg. Dit gebaar, en die geringschat tende woorden. Het is alsof ik een klap in mijn gezicht krijg. Woedend kleed ik Nor bert aan en ik neem me voor, nooit meer naar die dokter toe te gaan”. Als Norbert elf maanden is, wil zijn moeder proberen hem te laten zitten: „Ik installeer hem in een hoekje van de box. Een kussen in zijn rug, en aan beide kanten ook nog een kussen. Maar het blijft voorlopig bij hangen. Daar schiet ik niet veel mee op, dus zet ik hem een keer of vier per dag op tafel, met zijn beentjes hangend over de tafelrand terwijl ik hem in zijn rug steun. Dat vindt hij leuk, en hij laat dat ook merken. Soms leg ik hem een poosje op de grond, in de hoop dat hij zal gaan kruipen. Na twee maanden ontdekt hij, dat hij vooruit kan komen als hij op zijn buik ligt. Hij steunt op één arm, en rekt zich zo naar voren”. „Na enkele weken steunt hij op zijn linkerarm en zijn rechterknie en zo komt hij veel gemakkelijker vooruit. En nu, met veertien maanden, doet hij de ontdekking dat de wereld groter is dan alleen de box. Het wordt nu ook tijd het eens met de kinderstoel te proberen. Ik zet hem drie keer per dag in de stoel en na tien minuten zakt hij onderuit. Maar het begin is er, en ik ga dus door. Na twee maanden kan hij al een half uur zitten zonder weg te zak ken. Na elk behaald succes ben ik ingeluk- kig, en ook vol goede moed dat er nog wel meer te bereiken moet zijn”. „Mevrouw, wat u bereikt hebt is er het bewijs voor dat u het goed doet”. Dit is voor mij de grootste steun die ik in al die moeilijke jaren gehad heb, schrijft Dorie Miltenburg. it at i- n In een officiële verklaring zei de rege ring in Lagos gisteren dat men tot natio nalisatie overgaat, omdat de Britse rege ring onlangs toestemming heeft gegeven voor de uitvoer van BP-olie uit Britse Noordzeebronnen naar Zuid-Afrika. Vol gens de verklaring importeert Engeland olie uit Nigeria om de aldus ontstane tekorten in eigen land aan te vullen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen noemde deze verklaring „volle- Ook politieke waarnemers zien een dui delijk verband tussen de Nigeriaanse (Van onze redacteur in West-Duits- land, Hans Amesz) BONN. De Westduitse deelstaat Beieren heeft via antiquairs op open bare veilingen nazi-orden en erete kens alsmede andere voorwerpen met SS-symbolen verkocht. Dit blijkt uit het antwoord van minister van Justitie Hillermeier op schriftelijke vragen van de SPD-afgevaardigde Rolf Langenberger. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De voormalige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren voorwaarden gesteld aan bekrachtiging door de Ameri kaanse Senaat van de SALT-2 - overeenkomst, ter begrenzing van de kernbewapening. Kissinger waarschuwde voor het ge vaar van „meedogenloze militaire ver sterking van de Sovjet-Unie”. De voor malige minister van Buitenlandse Zaken leverde ook scherpe kritiek op het be wind van predident Carter, dat strategi sche programma’s heeft geschrapt of vertraagd. De militaire zwakte van de VS, aldus Kissinger, is veroorzaakt door jarenlange besnoeiing van de begroting van het Amerikaanse ministerie van De fensie. Als Norbert Miltenburg uit Bunnik (mo torisch gestoord en geestelijk onvolwaar dig geboren; ik schreef er gisteren al over, aan de hand van de levensbeschrijving die zijn moeder van hem heeft gemaakt) een half jaar oud is, wordt hij opnieuw onder zocht door de kinderarts, die, toen Nor bert vijf weken oud was, er niets van wilde horen dat Norbert „anders” was dan andere kinderen. Nu zegt hij: „Ik had graag dat u met Norbert naar een ortho pedisch chirurg gaat. En dan nog iets, mevrouw. U moet weten dat uw kindje geestelijk en lichamelijk achter is. Komt u over een half jaar nog eens terug. Dag mevrouw”. e i- n 5 ri SHADY POINT (DPA). Een sol daat die in 1943 uit het Amerikaanse leger deserteerde, heeft zich 36 jaar verborgen gehouden in de bergen van de Amerikaanse staat Oklahoma. Hij was bang dat hij wegens desertie zou worden geëxecuteerd. Alleen zijn inmiddels ruim 90-jarige ouders en een paar andere familiele den wisten dat hij nog in leven was. Door toedoen van een neef krijgt de nu 57-jarige deserteur binnen enkele da gen zijn papieren voor ontslag uit dienst. Fysiotherapeute Marian blijkt een ge weldige steun, en als Norbert eenmaal goed blijkt te kunnen kruipen, besluiten ze samen de voorspelling van de kinder arts dat Norbert nooit zou kunnen leren lopen, te logenstraffen. Ik citeer: „Ard is nu anderhalf. Hij loopt prima. Norbert is drie jaar en kan heel goed zitten. Ik zet hem elke morgen op een klein stoeltje bij de lage tafel, dan kan hij rustig spelen met blokjes en auto’s. Hij speelt nooit lang met één ding, maar ik ben al blij dat het begin er is. De eerste oefening voor het lopen heeft Norbert eindelijk onder de knie. Hij voelt nu wat hij doen moet Maar er gaan nog weken overheen waarin hij alleen maar loopt als ik met hem oefen. Er is geen enkel initiatief van zijn kant. Dat is jammer en het maakt mij soms wanhopig. Zou hij ooit zelfstandig lopen? Ik betwijfel het. Norbert voelt heel goed aan dat mijn zekerheid weg is. Er zijn dagen dat hij weigert te oefenen. Hij huilt zelfs als ik het probeer. Een gesprek met zijn juffie (de fysiotherapeute) maakt me duidelijk dat het mijn schuld is dat Norbert is vastgelopen. Hij heeft constant mijn vastberaden streven nodig om voor uit te komen. Wanneer ik dus onzeker word, presteert hij niets”. d n 5 t I Anderhalf jaar na Norbert wordt Ard geboren, het dertiende kind. De angst dat er weer iets mis zou zijn blijkt onge grond: Ard is even normaal en gezond als de eerste elf kinderen. „Het is een jongen, en dit is er een voor het atheneum!”, riep de dokter dan ook meteen, toen de thuis bevalling geschied was. Norbert is gek op zijn kleine broertje. Als Norbert bijna twee jaar is, raadt een revalidatiearts zijn moeder aan met hem naar een fysiothera peute te gaan. Zijn moeder moet intussen doorgaan met wat ze tot dan toe met Norbert heeft gedaan. „Dokter, hoe weet ik of ik het goed doe?” en ng de af- de io- us re- 174 ite is rer re- M. ?rt er- ?rs in- •is- (Van onze redactie buitenland) MARIVAN-TEHERAN. De Iraanse autoriteiten hebben gisteren zestien Koerden vrijgelaten die bij de recente gevechten in de stad Marivan gevangen waren genomen. 'el de le- in OP en A) ts- let ar- :er lig L •n in te n- nt ig ie n- e- •t n e is n- Jd kt er >p >p si- n- 50 en te n- naasting en de topconferentie van Geme- nebestlanden, die vandaag in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka begint. De vrijlating gebeurde onder druk van een dreigend treffen tussen vijfduizend' Koerden en leger en politie. De Koerden hadden een tocht van 120 kilometer on dernomen om de vrijlating van de gevan genen te eisen. Marivan, dichtÖy de grens met Irak, is bijna geheel verlaten door de twintigdui zend koerdische bewoners sinds de ge vechten tussen koerdische guerrillastrij ders en islamitische revolutionaire gardis ten vorige maand begonnen. De Koerden willen dat de islamitische gardisten uit Marivan vertrekken en eisen dat het stadsbestuur in handen komt van de plaatselijke bevolking. De voormalige stafchef van het Iraanse leger, generaal Nasser Farbod, heeft vol gens het Engelstalige blad Teheran Times gezegd dat de Iraanse regering akkoord moet gaan met het Koerdische streven naar autonomie voor Koerdistan. Volgens een koerdische woordvoerder zijn de afgelopen negen maanden meer dan duizend Iraakse communisten naar de bergen van Koerdistan gevlucht om zich aan te sluiten bij koerdische guerril lastrijders die de regering in Bagdad be vechten. De woordvoerder verklaarde dat de vlucht verband hield met een anti communistische campagne van de Iraak se leiders. De Westduitse onderneming Kraftwerk Union (KWU), dochteronderneming van het Siemens-concern, heeft het contract opgezegd voor de bouw van twee kemcen- (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Zimbabwe-Rhodesië heeft gisteren het aanbod gedaan om 1000 Vietnamese vluchtelingen op te nemen. Premier Moezorewa deelde in het parle ment mee, dat zijn coalitie-kabinet had besloten „te handelen in het belang van menselijkheid en christelijke beginselen”. Bisschop Moezorewa zei, dat zijn rege ring meer zou willen doen voor de Vietna mese vluchtelingen, maar belemmerd wordt door internationale handelssanc- ties en door een guerrillaoorlog. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft overigens gisteren meegedeeld, dat de stroom Vietnamese vluchtelingen in de eerste helft van juli sterk verminderde. Volgens het ministerie liep de stroom van ongeveer 58.000 in juni terug tot ongeveer 16.000 in de eerste helft van juli, althans wat aankomst van vluch telingen in zogenaamde „eerste-asiellan- den” betreft. WENEN-WARSCHAU (Reuter). De regering van de Zuidamerikaanse staat Paraguay heeft het staatsburgerschap ontnomen aan Josef Mengele, de man die arts was in het concentratiekamp Ausch witz. SAN SALVADOR (UPI). Tegenstan ders van het militaire bewind in El Salva dor hebben de kathedralen van San Sal vador en San Miguel bezet. De bezetters zijn leden van het Revolutionaire Volks- blok. De kathedraal van de hoofdstad San Salvador is ook in mei bezet geweest door leden van het Volksblok. Op acht mei werden bij demonstraties voor de bezette kathedraal twintig mensen door de politie doodgeschoten. Volgens de regering had den de demonstranten het vuur geopend. Naar aanleiding van de bezetting van de kathedraal werd in mei de staat van beleg afgekondigd. Precies één dag nadat de staat van beleg was beëindigd volgde eer gisteren de bezetting van de kathedralen. ■A De oudste, regerende vorst ter wereld is koning Sobhoeza II van Swaziland, die hier gefotografeerd is terwijl hij zijn troepen groet die langs hem paraderen ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. Politici in het Britse Lagerhuis toonden zich gisteren geschokt door de maatregel, maar een van hen, James Johnson, zei er niet van onder de indruk te zijn. „Waar ik over geschokt ben”, aldus Johnson, „is dat de Britse regering maar niet wil begrijpen dat het zwart-Afrika menens is, wanneer het zegt dat het niet langer genoegen neemt met de ongelijkheid en apartheid in Zuid-Afrika. De minister schrijft dat zal worden on derzocht in hoeverre ambtenaren van de vrijstaat Beieren in strijd met artikel 86a van het wetboek van strafrecht hebben gehandeld. Hierin staat dat het verboden is symbolen van organisaties die in strijd zijn met de Grondwet te tonen of te ver spreiden. Ook hebben de autoriteiten op dracht gekregen om bij veilingen van voorwerpen uit het „Derde Rijk” de nodi ge zorgvuldigheid in acht te nemen. Op basis van de geallieerde wetgeving is destijds besloten dat de nalatenschap van leidende figuren uit het Derde Rijk moest worden gebruikt ten gunste van mensen die in die periode schade hadden geleden. „Dat is in het geheel niet smakeloos, maar veeleer een - zij het ook minimale - echte Widergutmachung”, aldus minister Hiller meier. Bij verkoop van woninginrichtingen, schilderijen, auto’s en waardevolle voor werpen bestaat, zo schrijft de minister, theoretisch de mogelijkheid dat af en toe ook orden en eretekens uit de nazi-periode met zulke symbolen worden verkocht. Dat gold bijvoorbeeld voor een medaille met de tekst „Eén volk, één rijk, één Führer”, die in Oostenrijk was geslagen naar aanleiding van de verjaardag van Adolf Hitler. Verder is een bijouteriekist je verkocht, waarin allerlei andere me dailles uit de nazitijd zaten. Simon Wiesenthal, die veel pogingen heeft gedaan Mengele gearresteerd te krijgen, heeft gisteren gezegd dat hij dit heeft vernomen van zijn landgenoot Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties. trales in Iran. Iran had al ongeveer zes miljard gulden uitgegeven voor de kern centrales in Bushir aan de Perzische Golf. De bouw totale kosten ruim twintig miljard gulden is bijna voltooid. Als het onderhoud wordt verwaarloosd kunnen de centrales-in-aanbouw volgens de KWU-woordvoerder binnen een half jaar zijn veranderd in een ruïne. Kraftwerk Union is de eerste westerse onderneming die zelf een contract met de Iraanse regering heeft opgezegd. Voor de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken zei Kissinger, die on- derhandelingen heeft gevoerd over SALT-1 en gedeeltelijk ook over SALT- 2, bekrachtiging van SALT-2, slechts te steunen op de volgende voorwaarden: SALT-2 zou gekoppeld moeten zijn aan een defensieprogramma, waarbij er sprake is van „een verplichte overeen komst tussen het Congres en de presi dent” het gevaar te overwinnen van een Amerikaanse militaire ongelijkwaardig heid tegenover de Sovjet-Unie. Voorts zou de Senaat amendementen aan de overeenkomst moeten toevoegen waardoor nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie niet nodig zijn, maar waardoor tevens richtlijnen worden vastgesteld voor eventuele verdere on derhandelingen. Ook zou SALT-2 verge zeld moeten gaan vap „een krachtige uitdrukking” van het standpunt van de Senaat aangaande een verband tussen SALT-2 en het gedrag van de Sovjet- Unie in de gehele wereld. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Een hoge officier van het Oegandese leger, luitenant-kolonel Roe- hinda, is gisteren op het terrein van de universiteit van Kampala door soldaten doodgeschoten. De vrouw van de directeur van de uni versiteit zei tegen verslaggevers te gelo ven dat de daders Tanzanianen waren. Het huis van de directeur werd door de daders geplunderd. Volgens enkele bron nen is het afgelopen weekeinde ook het huis van kardinaal Msoeboegoea in de Oegandese hoofdstad geplunderd. Presi dent Binaisa van Oeganda heeft overigens beloningen uitgeloofd voor het aanbren gen van mensen die betrokken zijn bij gewelddadigheden. In antwoord op be schuldigingen dat soldaten aan het moor den zijn geslagen, zei Binaisa dat alle soldaten teruggestuurd worden naar hun kazernes en dat ze opgeleid zullen worden. Intussen zijn sinds 20 juli in Kenia naar schatting 4000 Oegandezen opgepakt en gedwongen zonder geld of persoonlijke bezittingen naar hun vaderland terug te keren. Dit melden gevangenis- en grens beambten in Oeganda. tnjfel Mengele is nu 69 jaar. Hij wordt verant woordelijk gesteld voor de dood van min stens tweehonderdduizend kinderen en evenveel volwassenen. Hij zou na de maatregel niet langer in Paraguay ver blijven. De Poolse regering heeft erin toege stemd het archief over oorlogsmisdaden in Warschau te openen. Dit is gisteren meegedeeld door Elie Wiesel, voorzitter van de Amerikaanse presidentiële com missie voor oorlogsmisdaden, die gisteren in Warschau aankwam. De vijftig leden van deze commissie mogen materiaal uit het archief, dat twintig jaar lang gesloten is geweest, kopiëren en meenemen. NEW YORK (AFP). Een woordvoer der van de Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft tegengesproken dat Ken nedy zich kandidaat zal stellen voor het Amerikaanse presidentschap. Amerikaanse perspublikaties hadden melding gemaakt dat de moeder van de senator haar bezwaren tegen Kennedy’s' kandidatuur had laten varen. De senator zou hierdoor zijn ontslagen van zijn belof te aan zijn moeder dat hij nooit een poging zou wagen om in het Witte Huis te komen. De woordvoerder van Kennedy ver klaarde gisteren dat Kennedy en zijn fa milie ervan uit gaan dat president Carter door de democratische partij zal worden gekozen en zich beschikbaar zal stellen voor een tweede ambtstermijn. Carter heeft nog niet bekend gemaakt wat zijn plannen zijn. dig in tegenstelling met de feiten”. In een reactie zegt het ministerie: „Gezien het tijdstip van dit buitengewone besluit, aan de vooravond van de Gemenebest-ont- moeting, blijft de Britse regering niets anders over dan te veronderstellen dat de werkelijke reden voor de Nigeriaanse handelwijze iets geheel anders is.” Nigeria heeft de nationalisatie uitge voerd door de twintig procent belang die BP heeft in de exploitatiemaatschappij Shell-BP Petroleum Development Com pany of Nigeria te onteigenen. De Nigeri aanse staat had al zestig procent belang in deze maatschappij. De overige twintig procent is eigendom van Koninklijke Shell. Volgens de gisteren in Lagos uitgegeven regeringsverklaring hoeven andere bui tenlandse oliemaatschappijen niet voor naasting te vrezen, zolang zij het beleid van de Nigeriaanse regering en de gevoe lens van het Nigeriaanse volk eerbiedigen, vooral met betrekking tot de apartheid en de racistische politiek van Zuid-Afrika. Nigeria treft de Engelse staat direct met de naasting, omdat BP voor het grootste deel (51 procent) eigendom is van deze staat. Volgens een woordvoerder van BP is het verlies van de Nigeriaanse concessie „van beperkt belang”. In kringen van de Britse petroleumindustrie schat men het produktieverlies dat de Nigeriaanse maat regel met zich meebrengt voor BP op 300.000 vaten (van 159 liter) per dag, bijna één-achtste deel van de totale Britse olie- invoer. (Van onze redactie buitenland) LUIK. Het „Front Anarchiste Liege- ois” (FAL) heeft gisteren in Luik de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de aan slag in Cannes, Zuid-Frankrijk, op de PLO-leider Zoehair Mohsen. In een com muniqué maakte het FAL bekend dat de aanslag werd uitgevoerd door de „regio nale anarchistische Libanese afdeling in Marseille”. Het enige politieke doel was Europa te bewijzen dat het nog lang niet de veilig heid biedt, die het zegt aan de burgers te geven, te bewijzen dat anarchisme niet het arme broertje van het marxisme is en dat het anarchisme, op ongeacht welke plaats elk ogenblik kan toeslaan. „De tijd is niet ver meer dat het anarchisme Europa zal overspoelen”, zo besluit het communiqué. Het FAL eiste in december vorig jaar de verantwoordelijkheid op voor aanslagen tegen kantoren van de christelijke volks partij en van de socialistische partij in Luik. Volgens Johnson is de Nigeriaanse daad een „onheilspellende reactie op een losse opmerking van premier Thatcher”. Hij doelde daarmee op de uitspraak van de Britse premier, gedaan op een persconfe rentie tijdens een bezoek aan Australië, dat de economische boycot tegen Rhode- sië zou worden opgeheven en dat officiële erkenning kort daarop zou kunnen volgen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3