EG verbiedt regering steun tabaksfabriek Weer aflossing VN-militairen Reeks valse ’n Ei hoort erbij Verkiezingen gemeenteraad in Lelystad Dr. De Gruyter overleden Carter krijgt vrije hand bij rantsoenering bommeldingen in Madrid „Koffieprijzen niet naar Damiate Pers „REGERING GLIJDT AF NAAR DICTATUUR recordhoogte” VISSTERFTE IJmuider Courant Beppie Nooy wordt begraven vanuit theater Carré ANTIEKE WATERPUT GEVONDEN 1 V SilB I AUGUSTUS 19 7 9 WOENSDAG 1 BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze redactie binnenland) PARAMARIBO. De socialist Henk Herrenberg, een van de 39 leden van het parlement van Suriname, is van plan vandaag in de vergaderzaal van de Surinaamse volksvertegenwoordi ging een honger- en dorststaking te beginnen. Met zijn actie wil Herrenberg een oplossing forceren in de reeds maanden duren de parlementaire crisis in zijn land. lij bi. ge he Vf D( vo Heerlijke vissalade (4 personen) Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. t d* <26 4 i -- Mk* ZL Surinaams Kamerlid (Van onze redactie economie) m hongerstaking Sithole beëindigt boycot parlement (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Joseph Kotalla bezeten sadist Joseph Kotalla f 147,50 I (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Op 79-jarige leeftijd is dinsdag in Amsterdam dr. W. Jos de Gruyter overleden. Dr. De Gruyter was van 1955-1963 directeur van het Groninger Museum voor Stad en Lande. Van 1963- 1965 was hij hoofdconservator van het Haags Gemeentemuseum. Als kunsthisto ricus werkte hij voor het Utrechts Stede lijk en Provinciaal Dagblad en voor Het Vaderland. Een tweedelig standaardwerk over de Haagse School en zijn boek Europese schilderkunst na 1850 gaven hem verder bekendheid. Voor zijn kritiekenbundel Schouwend Oog kreeg hij de Essayprijs van de Jan Campertstichting. Verder pu bliceerde Dr. De Gruyter ook werken over de oudheid, zoals de Mayahiërogliefen en de Kretensische en Griekse kunst. In 1964 ontving hij het ere-doctoraat van de Gro ningse Universiteit. De oppositie in het Surinaamse parle ment is bovendien door de „ondemocrati sche en ongrondwettelijke handelingen van de coalitie in een zodanige positie gemanoeuvreerd, dat zij onder de huidige omstandigheden onmogelijk kan deelne men aan de verkiezing van een nieuwe president”, aldus Herrenberg. Die verkie zing wordt een zaak van de regerings meerderheid, voorziet Herrenberg, en dat is nooit de bedoeling geweest van de op stellers van de grondwet. Herrenberg kwam eerder in het nieuws met een onafgebroken, tien uur durende redevoering, vorig jaar bij de behandeling van de begroting 1978-1979 in het Suri naamse parlement. omstreden voordracht van de heren Lim a Po (voormalig gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag) en Jaliens tot leden van de Surinaamse Rekenkamer, is zegt Herrenberg een ander voorbeeld van de „opkomende dictatuur in Suri name”. Josep Kotalla, geboren op 14 juli 1908, werd in september 1942 eerst hoofd van de Scheifstube (administratie) en kreeg daarna steeds meer feitelijke macht in handen. „Het systeem zelf schoof de bruutsten onder de SS’ers steeds meer naar voren”, zo schrijft dr. L. de Jong in deel 8 van Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog over Kotalla. Wat de nu in gevangenschap overle den Duitse oorlogsmisdadiger allemaal misdreven heeft, blijkt ook heel duide lijk uit de stukkken van het proces dat na de oorlog tegen Kotalla werd ge voerd. Het is, ondanks de koele juridi sche woorden, een schrikbarende op somming van gruwelijkheden. Zo mis- (Van onze redactie binnenland) „Joseph Kotalla deed alles wat hem werd opgedragen. Hij heeft daarbij nooit de vraag opgeworpen of dat wat gebeurde, wel geoorloofd was. Steeds weer stond hij klaar om aan te pakken als het om het fusille ren van gevangenen ging. Darnaast mishandelde hij de gevangenen sys tematisch en op de meest laagharti ge wijze”, aldus de vonnissen van het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof en de Bijzondere Raad van Cassatie, waarin Kotalla ter dood werd veroordeeld. Door ver anderende opvattingen over de be straffing van oorlogsmisdadigers werd zijn straf uiteindelijk omgezet in levenslang. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Dominee Sithole heeft gisteren aangekondigd dat zijn partij, de ZANU, haar boycot van het parlement van Zimbabwe-Rhodesië beëindigt. Het staat echter nog niet vast wanneer precies de twaalf parle mentsleden van de ZANU hun zetel in het parlement in Salisbury zullen innemen. De ZANU heeft nog niet besloten of zij de twee posten (de portefeuilles van Ge zondheid en van Verkeer) in het kabinet van bisschop Moezorewa, die haar, toeko men, zal bezetten. Sithole, die het parle ment en het kabinet heeft geboycot omdat het resultaat van de verkiezingen van april naar zijn mening „onregelmatig” was, verklaarde gisteren tijdens een pers conferentie in Salisbury: „Onze aanhan gers en veel mensen in het land voelen zich nu tevredengesteld dat ons standpunt over de onregelmatigheden voldoende is aangetoond.” Sinds Moezorewa op 1 juni de eerste zwarte premier van het land werd, is onder de zwarte bevolking het gevoelen toegenomen „dat de aspiraties van het De lijst met wandaden is te lang om helemaal te kunnen opnoemen. Maar niet onvermeld mag blijven dat Kotalla in 1944 ook de leiding had over negen gevangenen die zogenaamd werden vrij gelaten. Zodra ze echter buiten het zicht van het kamp waren, werden ze geëxe cuteerd. De verhalen van getuigen tij dens de rechtszittingen in 1948 spreken duidelijke taal. Kotalla was een van de ergste sadisten in het concentratiekamp Amersfoort. Over Kotalla schrijft dr. De Jong, dat deze psychisch niet geheel normaal was. „Hij kwam uit een familie van alcoholici, had toen hij elf was een zo zware hersen schudding opgelopen dat hij anderhalf jaar verpleegd moest worden en werd op Afrikaanse volk worden verraden en dat ZANU thans haar zetels in het parlement moet innemen en Afrikaanse belangen moet redden”, aldus Sithole. Sithole behaalde slechts twaalf zetels in het 100 leden tellende Huis van Afgevaar digden. Moezorewa behaalde er 51. Sitho le zei dat zijn partij, zodra ze in het parle ment is, „zó spoedig mogelijk zal aandrin gen op nieuwe verkiezingen”. Volgens Kotalla was de executie uitge voerd op bevel en had hij daar niet onderuit gekund. Dat bevel bestond ech ter slechts uit een telefoontje van een onbekende uit Den Haag. Kotalla stelde de lijst samen van gevangenen die gefu silleerd moesten worden, hij verzamelde hen en hij schoot. Na afloop kreeg het peloton een „Schnapps” van de com mandant. In het Gelderse Erichem zijn tijdens restau ratiewerkzaamheden aan een kerk zeer oude fundamenten gevonden met daar binnen een volkomen gave waterput. Aan genomen wordt dat de put uit ongeveer 1500 dateert. Achter de man in het lichte shirt is de put te zien: met stenen is de put dichtgemetseld. Met het overvliegen van deze groep mili tairen zijn driehonderd Nederlandse VN- militairen afgelost. De eerste groep van 150 man vertrok vorige week woensdag. De afgeloste militairen hebben ruim vier maanden in Libanon gezeten. (Van onze redactie buitenland) MADRID-LONDEN. In de Spaanse hoofd stad Madrid heeft een groot aantal bommeldin gen tot evacuatie geleid van het personeel van drie overheidsgebouwen en een ziekenhuis. Bo vendien werd opnieuw een lijn van de Madri leense metro afgesloten. De bommeldingen zouden afkomstig zijn van leden van de Baskische organisatie ETA-Politi- co-Militar. Intensieve speuracties leverden niets op: er werd geen enkele bom gevonden. Eergis teren bleken bommeldingen eveneens vals te zijn. Zondag kwamen in Madrid bij drie bomex plosies vijf mensen om het leven. Oud-minister Manuel Fraga Iribarne heeft gisteren de wederinvoering van de doodstraf voor terroristen geëist. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft beloningen uit geloofd voor mensen die concrete aanwijzingen kunnen geven die tot arrestatie leiden van zeven leden van ETA-Politico-Militar. Ongeveer duizend personeelsleden van de Spaanse nationale luchtvaartmaatschappij Ibe ria hebben gisteren een protestbetoging gehou den tegen het terrorisme op het nationale vlieg veld van Madrid. Een bomexplosie op de luch thaven kostte zondag aan één persoon het leven, terwijl tientallen mensen gewond raakten. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije FRANKFURT (DPA). - Vergifti ging van de rivier de Main heeft bij Frankfurt tot grote vissterfte geleid. De oorzaak kon nog niet worden vast gesteld. In het gebied staat onder meer een groot chemisch bedrijf dat loost op de rivier. In Hamburg stierf onlangs na een breuk in de koelleiding van een che mische fabriek ook een groot aantal vissen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De maandagavond overleden actrice Beppie Nooy zal vanuit theater Carré worden begraven. Zaterdag zal haar lichaam daar zijn opgebaard en van 10.00 tot 12.00 uur is er gelegenheid voor het publiek afscheid van haar te nemen. De begrafenis op Zorgvliet is om 13.00 uur. Volgens de Europese Commissie werkt de uitkering concurrentievervalsend in de internationale handel. Bedrijven die an ders uit de vestigingsplaats van Philip Morris, Bergen op Zoom, zouden vertrek ken, blijven daar nu wellicht. Ook vindt de commissie geen rechtvaardiging in de economische toestand van het bedrijf. De sigarettenfabriek wil in Bergen op Zoom een nieuwe fabriek bouwen, waar heen de vijfhonderd werknemers die nu in Eindhoven werken, in 1982 kunnen verhuizen. De 6,2 miljoen overheidssteun vormde vier procent van de totale investe ring. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag wilde geen commentaar ge ven, omdat de beslissing van de commis sie nog niet is ontvangen. Ook bij Philip Morris was men nog niet officieel op de hoogte gesteld, maar een woordvoerder van het bedrijf wilde wel zeggen dat de bouw van de fabriek bij Bergen op Zoom, die in april is begonnen, doorgaat. Men wil eerst de reactie van de regering af wachten. In een verklaring zegt Herrenberg dat hij „het Surinaamse volk wakker wil schudden”. Zijn landgenoten houden zich te veel bezig met alledaagse zaken, in plaats van met de „constitutionele crisis, die het land momenteel doormaakt. Die heeft voor de regering-Arron de weg geo pend om beslissingen te nemen, die in druisen tegen de parlementaire democra tie, zoals men die in Suriname tot nu toe heeft beleefd", aldus Herrenberg. De op positionele volksvertegenwoordiger con cludeert dat de regering-Arron „thans de finitief afglijdt naar een dictatuur, die in de Surinaamse omstandigheden gemak kelijk kan vervallen tot een brutale vorm van fascisme”. Als voorbeelden daarvoor geeft Herren berg de „illegale” aanwijzing van een 20ste parlementariër voor de regerende NPK-coalitie, waardoor die zich verze kerd weet van een meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Alle besluiten die door deze meerderheid worden geno men zijn volgens Herrenberg onwettig. De Dit waren echter nog niet de ergste misdrijven waaraan Kotalla zich schul dig maakte. Hij had ook de leiding bij de executie van 49 gevangenen in Amers foort, uit wraak voor de aanslag op SD- chef Rauter. Hij gaf persoonlijk het ge nadeschot. Tevoren had zijn chef, kamp commandant Berg, hem ingefluisterd dat hij mogelijk wel het Ijzeren Kruis zou krijgen als beloning voor zijn „werk". BRUSSEL. De sigarettenfabriek Philip Morris moet het stellen zonder de overheidssteun van 6,2 miljoen gulden die haar in het kader van de Wet Investeringsrekening (WIR) was toegezegd. De Europese Commissie heeft de Nederlandse regering formeel verboden de premie uit te keren. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden een belang rijk succes geboekt doordat hij de vrije hand heeft gekregen bij het opstellen van een plan om de benzine te rantsoeneren. De stemmenverhouding was 234-189. Met deze uitslag werd een amendement ongedaan gemaakt, dat het Congres mo gelijkheden bood om elk rantsoenerings- plan van de president tegen te houden. De wet op de rantsoeneringsplannen is het eerste onderdeel van Carters nieuwe ener- gieplan, dat door het congres wordt be handeld. SCHIPHOL (ANP). Met een Deens chartervliegtuig zijn vanmorgen 150 Ne derlandse militairen van het VN-detache- ment naar Libanon vertrokken. Hetzelfde vliegtuig zou vandaag ook een even groot aantal militairen terug nemen naar Schiphol. Vermeng 400 g gaar visvlees (wijting, schel- vis, kabeljauw) met 250 g gekookte aard- ^■1 appelen, 1 grote ui, 1 grote gesneden appel, peper en mosterd naar smaak. Bedek een schaal met slabladeren. Leg de massa erop en maak deze glad met slasaus. De salade garneren met 3 gesneden tomaten en schijf jes ei. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage DEN HAAG. Op 7 november van dit jaar zullen er in Lelystad voor het eerst gemeenteraadsverkiezingen plaatsvin den. Dit heeft minister Wiegel van Binnen landse Zaken vandaag besloten. Lelystad wordt dan een zelfstandige gemeente. Het wordt nu nog bestuurd door het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJssel- meerpolders, dat wordt voorgezeten door landdrost Lammers. De kandidaatstelling voor de te kiezen gemeenteraadsleden zal plaatsvinden op 25 september. De raad van de gemeente Lelystad zal 24 leden tellen. f 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 f 0,75 handelde Kotalla vaak de in het kamp ■opgesloten en ondervoede gevangenen, vooral de joden onder hen, door hen met zijn vuisten en met knuppel en een Spaans riet te.slaan „waar hij hen maar raken kon”. Andere misdrijven waren het loslaten van honden op de gevange nen en het vele uren laten staan van gevangenen in de zogenoemde rozen tuin. Dat was een met hoog prikkeldraad omgeven ruimte in de open lucht in het kamp. Ook werden gevangenen opgeslo ten in een bunker, zonder dat ze voedsel kregen verstrekt. zijn veertiende enige tijd in een psychia trische inrichting opgenomen.” In 1942 kwam Kotalla zelfs enkele maanden te recht in de Wehrmacht-afdeling van het Amsterdamse Wilhelminagasthuis. „Tekenend voor het Duitse systeem was dat deze man, hoe gestoord hij ook was, onmiddellijk na zijn ontslag uit de bedoelde afdeling (van een werkelijke genezing was natuurlijk geen sprake ge weest) weer aan de SS-staf van Amers foort werd toegevoegd. Sterker nog, als Berg afwezig was, trad Kotalla als La- gercommandant op. Hij was een bezeten werker kon zich in perioden van hoog spanning overigens alleen overeind hou den door pervetine te slikken en liters jenever te drinken. Hij haatte de gevan genen omdat ze zijn gezag niet erkenden. „Liever schiet ik ze allemaal kapot, dan heb ik er tenminste geen omkijken meer naar”, hoorde men hem eens zeggen. Kotalla’s specialiteit was het trappen van gevangenen, speciaal tussen hun benen. Deze mishandeling stond in het kamp bekend als de „Kotalla-trap”. Tijdens zijn gevangenschap is Kotalla getrouwd met een vrouw uit het West- duitse Fulda, die twaalf jaar jonger was dan hij. Verscheidene keren heeft hij zonder succes processen gevoerd. Hij probeerde onder meer drie journalisten bestraft te krijgen omdat ze hem be schuldigd zouden hebben van misdrij ven waaraan hij ziph niet schuldig zou hebben gemaakt. Ook een verzoek om toekenning van AOW werd afgewezen. Kotalla heeft tot aan het hoogste Euro pese niveau geprobeerd een eind ge maakt te krijgen aan zijn gevangenis straf. Dat is hem echter ook niet gelukt. AMSTERDAM (ANP). De koffiefa- brikant Douwe Egberts acht het niet waarschijnlijk dat de koffieprijzen in de komende maanden in dezelfde mate zul len stijgen als vier jaar geleden. Toen bereikte de koffieprijs een recordhoogte van meer dan zes gulden per half pond. Volgens de fabrikant is de verhoging met 56 cent, die vandaag ingaat, een ge volg van de schade die een vorstperiode rond Pinksteren toebracht aan koffie- struiken in Brazilië. '1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4