Duits onderzoek naar de verlof hebben Tja.... DOMINICUS SCHREEF BIJNA 30 GIDSEN Onderwijzer wil zwangerschaps- K CASIO de best beoordeelde kalkulators voor school en kantoor inspanning van autorijden weg en wiel Straks geld gaan verdienen, maar waar moet je baas met je salaris heen? H Jetta: nieuwe auto in middenklasse R-5 nu ook met vijfde deur De Amro Bank doet iets extra ’s voor jonge mensen. VROOMSDREESMANN NIEUWS IN ’T KORT A 13 VARIA 12 1979 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 3 ai Ben je tussen de 16 en de 26? Ga dan even langs O O £3 El 0 saasjaa de Amro Bank en vraag naar het Plus Pakket Dan krijg je een salarisrekening plus een spaarrekening met extra hoge rente. UL I u, (Van onze redactie binnenland) Naast toeristische artikelen in bladen en kranten nemen reisgidsen een aparte plaats in. Er zijn een paar giganten in het buitenland (Guide Bleu, Nagel, Michelin en Polygott bijvoorbeeld), de ANWB heeft een zakelijke serie, maar er is ook een opmerkelijke Neder landse solist: Jo Dominicus, gepensioneerd leraar geschie denis te Alkmaar. Hij heeft in vijf jaar tijds een serie opge bouwd van bijna dertig flinke paperbacks waarvan meer dan een half miljoen exempla ren zijn verkocht. Met die op lage behoorte hij tot de meest succesvolle Nederlandse schrijvers. Reisinformatie als een 1- Jo Dominicus (ADVERTENTIE) <9 FE fel 1S64S9 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J: f 8 CN O) (Meer over Casio staat te lezen op pagina 6 van de zojuist verschenen Schoolkrant. Heb je die nog niet, haal ’m dan gauw op de afdeling Klanten service van je warenhuis!) Een vergelijkend onderzoek leverde het overtuigende bewijs: Casio kalkulators zijn de beste rekenmachines of ze nu gebruikt worden op school of op kantoor Ze zijn niet alleen enorm veelzijdig, maar ook voordelig geprijsd en bovendien voorzien van een duidelijke Nederlandse gebruiksaanwijzing. Het komplete programma Casio kalkulators is te koop bij Vroom Dreesmann. noemde grote gidsen vallen zijn boeken op door een onbekommerde, soms gezapi ge alledaagsheid. Clichés worden niet ge schuwd: Indonesië is de „gordel van sma ragd” en Zweden heeft allicht „eeuwig zingende bossen”. Op eenvoudige wijze, met veel weetjes, wordt iets van de ge schiedenis en culturele achtergrond van een land vertelt, maar ook worden de geneugten van een luxueus hotel of geno ten diner beschreven. Geen gidsen om mee op avontuur te gaan, maar blijkens de vele fanmail voor tallozen een baken. Of zoals de man die laatst bij de schrijver parket kwam leggen zei: „Als ik uw boek over Kreta niet had gehad, zou ik nooit gezien hebben wat ik nu gezien heb”. „Mijn boeken zijn een huishoudelijk praatje, ik gebruik geen moeilijke woor den”, beaamt Dominicus. De wanden van zijn studeerkamer staan vol boeken, en twee degelijke bureaus tonen dat we hier te doen hebben met een nijver mens. Er liggen vele paperassen uitgespreid aan de hand waarvan hij net bezig is een gids over Corsica samen te stellen. Dominicus bezoekt met zijn vrouw de landen en streken die hij leuk vindt en ter he iet irs d- le- :ra iry s. n, he le- rs- de e- en ik. nt ig de In de Autobianchi-reeks komt dit na jaar een nieuwe versie op de markt; de A 112 Elite. Deze wagen zal onder meer een elektronische ontsteking krijgen, evenals trouwens de Abarth. Voorts krijgen de Autobianchi-modellen een aangepaste vormgeving. iet iet if- d. I i ->a i i X 9M3 9 9 9 9 t 9.9:919.9.9 i Tm Al v o i»i n j iwH 9,9 9 9 99 jfj Q £j- O O O iO O Begin volgend jaar komt Volkswagen (thans VAG geheten) met een nieuwe limousine in de middenklasse op de markt. De naam van de nieuweling is Jetta. De afmetingen van de nieuwe wagen liggen ongeveer in het midden tussen die van de Golf met achterdeur en de ruime Passat De carrosserie heeft een wigvorm meegekregen. De Jetta heeft voorwielaandrijving, een zelf-stabiliserende achte ras en een grote bagageruimte (ca. 630 kg). De nieuwe wagen wordt geleverd in drie motorversies: een 1,3 liter motor (44kW of 60 pk), een 1,5 liter motor (51 kW of 70 pk) en een 1,6 liter motor met een vermogen van 81 kW of 110 pk. Het front van de nieuwe wagen is duidelijk anders geconstrueerd dan de voorzijde van de Golf: breed-stralende koplampen, verbrede spatborden, en grote, om de hoeken van de carrosserie gebogen knipperlichten. De lengte van de Jetta is ruim vier meter, het gewicht ligt rond de 850 kg. De topsnelheid varieert per motorversie van 148 tot 178 km/uur. De foto toont de nieuwe Jetta van Volkswagen. dens de rit aandraagt. Daardoor raakt het bewustzijn sneller vermoeid. Men mag aannemen dat ervaren au torijders met goed ontwikkelde „ver- keerszintuigen”, onder het rijden ook minder energie verbruiken. Zij zijn echter wel voorbereid op het gebruik van krachten, waaruit een bepaalde inspanning voortvloeit. Maar zij vin den dat vaak niet vermoeiend werken; integendeel dat houdt hen alert Bo vendien doet de ervaren automobilist vele dingen automatisch. Hij verricht handelingen zonder zich daarvan be wust te zijn. Zijn zintuigen zijn daarbij in volle actie: ver vooruitkijken bij voorbeeld bespaart hem extra energie. En reacties die plotseling optreden en activiteiten vergen die veel krachten verslinden, vermijdt hij door tijdige aanpassing aan de situatie. Natuurlijk betekent dit niet dat de ervaren automobilist nooit vermoeid raakt. Bij verkeersopstoppingen, bui tengewone weersomstandigheden of na een lange rit zonder voldoende pau zes komt ook bij hem vermoeidheid en vaak zelfs uitputting voor. De beginnende autorijder heeft het echter moeilijker. Hij zit vaak te krampachtig achter het stuur, tuurt constant naar mogelijke gevaren, is in bepaalde verkeerssituaties vaak onze ker; kortom, hij raakt sneller ver moeid. Overigens zijn zowel voor hem als voor de ervaren rijder de vermoeid heidsverschijnselen gelijk: transpira tie, een droge mond, heen- en weer schuiven op de stoel, prikkelbaarheid en moeilijkheden met het schakelen. Worden deze verschijnselen geconsta teerd, dan is het tijd om te gaan rusten. De hoogste tijd zelfs. Zeven jaar na de introduktie van de R 5, komt Renault nu met een uitbrei ding van deze versie; een vijfdeurs- versie van diezelfde R 5. Daarnaast is het interieur van alle R 5-modellen aangepast en verbeterd, is er een grote re motor geplaatst in de R 5 TL en de 5 bestel, en werd de motor van de R 5 GTL (1289 kubieke centimeter) door verlaging van de compressie-verhou- ding geschikt gemaakt voor het ge bruik van normale benzine. De uitvoering van de R 5 met de vijf deuren is in drie versies verkrijgbaar: de R 5, de 5 TL en de 5 GTL. Begin deze maand komt de kleine Renault met de vijf deuren op de markt. Inmiddels zijn er van de R 5 zo’n tweeënhalf miljoen explaren geprodu ceerd. Bijna de helft daarvan werd buiten Frankrijk verkocht Op de foto de vijfdeurs versie van de R 5. schrijft er reisgidsen over. De boeken in de serie „Portret van heeft hij voorbe reid door zo’n land tweemaal met eigen vervoer te bezoeken. Met folders en reis gidsen stippelt hij tevoren zijn route uit Drie boeken verschenen onder de titel „Op reis naar die bezocht hij met een georganiseerde tour. Als het even kan, bezoekt hij voor een oneven herdruk op nieuw het betreffende gebied. Nooit is er in zijn gidsen sprake van dat een land vervelend is. „Ik schrijf voor een markt; er zijn mensen die zo’n land wel aardig vinden. Het boek over Zweden heb ik gemaakt om Scandinavië te voltooien. Maar het land heeft me niet bekoord. Ik vind het ook een van mijn slechte boeken. Toch zijn er in twee jaar tijd vier drukken verschenen”. „Ik schrijf nooit wat ik niet gezien heb. Bij sommige schrijvers merk je dat ze lelijk de mist ingaan doordat ze zomaar wat schrijven. Daarbij beoordeel ik echt niet alles positief. Soms schrijf ik wel: ga daar alleen heen als je met je tijd geen raad weet”. Over Oost-Europa is nog geen reisgids verschenen. „Dat ligt mij niet Daar is geen vrijheid genoeg voor persoonlijke contacten. Nee, ik heb het zelf nooit be zocht, maar dat hoor ik Van verhalen van anderen. Misschien ga ik eens een weekje naar Polen, maar als ik niet con amore schrijven kan Misschien vergis ik mij, maar er zijn veel meer onderwerpen die mij aangenamer zijn en die ik dan ook eerder doe”. Soms noemt hij reisorganisaties met name; is dat als tegenprestatie voor een gratis reisje? „Nee, ik ben financieel onaf hankelijk, ik neem nooit iets gratis. In Indonesië hadden we op Sumatra zo’n aardige tour; de gids was een papoea die vlekkeloos Nederlands sprak, moet u zich voorstellen! Die heb ik in mijn boek ge noemd”. „Voor de reclame die met mijn naam gemaakt wordt zorgt uitgever Gottmer. Lufthansa gebruikt mijn naam, maar daar weiger ik geld voor aan te nemen”. Dominicus wordt voor veel lezingen ge vraagd; iets wat hij met plezier doet. Het steeds maar herhalen verveelt hem niet: „Ach, als geschiedenisleraar heb ik hon derden malen hetzelfde moeten ver tellen”. Multatuli schreef eens: .er is veel schoons in gebouwen, maar ’t wordt ge woonlijk bedorven door gidsen die je den indruk wegstelen door hun eentonig: „deze kapel is opgericht door den bis- schop van Munster in 1423 .de zuilen zijn 63 voeten hoog en rusten op.ik weet niet wat, en het kan me niet schelen ook. Dat gebabbel is vervelend want men voelt dat men dan juist drieënzestig voet be wondering gereed moet hebben, om niet in de ogen van sommigen door te gaan voor vandaal Dominicus: „Ik schrijf wèl wat er te zien is aan die kerk, voor de belangstellende toerist Ik wordt daarin gesterkt door de vele brieven die ik krijg. Mensen die naar de Costa Brava gaan om in de zon te liggen, lekker te eten, te dansen en lang uit te slapen, die hebben mijn boeken niet nodig. De geest, de historie van een volk wordt uitgedrukt in bouwwerken. Met een eenvoudig handboek als het mijn komen mensen rijker van geest terug van va kantie”. „Kijk, Dickens ging naar Italië en dat was één groot verrukkelijk misverstand. Hij ging totaal onvoorbereid en dacht dat Italianen vermomde Engelsen waren. Da’s mijn man niet. Goethe ging kijken of het klopte met zijn aantekeningen en stond daarvoor anderhalf jaar voor vijven op. Da’s mijn man dus ook niet. De ideale toerist moet iets hebben van beiden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De 34-ja- rige Hamburgse on derwijzer Ulrich Hof mann heeft bij het Constitutionele Hof in Karlsruhe een klacht ingediend te gen de sinds 1 juli gel dende wet die bepaalt dat buitenshuis wer kende moeders gedu rende zes weken voor en zes maanden na de geboorte van hun kind niet hoeven te werken. Tijdens deze periode krijgen zij maximaal 750 mark netto van de staat, plus de bijdragen van de sociale verzekeringen en het zieken fonds. Hofmann meent dat deze wet in strijd is met artikel 3 van de grondwet. Daarin staat dat mannen en vrouwen ge lijke rechten hebben. De onderwijzer, die sinds eind mei va der van een dochtertje is, voelt zich gedis crimineerd omdat alleen zijn vrouw recht heeft op betaald zwangerschapsverlof. Volgens hem is het zeker biologisch nood zakelijk dat jonge werkende moeders acht weken betaald verlof krijgen, maar de extra vier maanden zijn om gezondheids redenen niet strict nodig. Het argument dat moeders langer in staat moeten zijn hun baby’s hele dagen te verzorgen, vindt 1 Hofmann uitstekend. Maar, zegt hij, een vader kan dat net zo goed. Daarom wil hij zelf betaald zwangerschapsverlof hebben in plaats van zijn vrouw. Dat financiële redenen bij zijn streven een rol spelen, geeft Hofmann zonder meer toe. Zijn vrouw verdient als onder wijzeres ongeveer 700 mark per maand meer dan hij. Omdat de maximale „zwan- gerschapsuitkering” maar 750 mark be draagt, is het dus voordeliger als Hof manns vrouw blijft werken. Inmiddels heeft de onderwijzer in een brief aan de betreffende instantie in Ber lijn eenvoudig meegedeeld dat hij zwan gerschapsverlof heeft genomen en dus recht heeft op betaling. Tot nu toe heeft hij nog geen reactie ontvangen. -ui1 easi» toutaiftW huishoudelijk praatje Vooral naast de zakelijkheid van ge- Volgens metingen van hart- bloedsomloop moet autorijden zwaar werk zijn, dat vaak gepaard gaat met buitengewone stress. Be drijfsartsen zeggen vaak dat de plaats achter het stuur een ar beidsplaats is. De automobilist krijgt tijdens de rit een groot aan bod aan informatie te verwerken en wordt ook gedwongen tijdig daarop te reageren. Hoe staan de automobilisten tegenover dergelij ke uitspraken? Velen zeggen, dat ze onder het autorijden uitrusten van hun werk. Zelf hebben we de ervaring, dat als we van het werk terugrijden naar huis - wat onge veer een half uur kost - die tijd tussen werkomgeving en huiselij ke omgeving als een soort rustpau ze ervaren. Maar daarmee is de vraag natuurlijk niet opgelost of autorijden nu in princi pe inspannend of rustgevend werkt. Of dat het hierbij allemaal gaat om zelfbe drog. De Duitse wetenschapper dr. Ger hard Munsch heeft deze vraag op ver zoek van het Volkswagen-concem eens onderzocht. Als men uitgaat van nor male voorwaarden - dus als er geen bijzonder vermoeiende verkeers- of wegomstandigheden zijn - zijn de eisen die het autorijden in lichamelijk op zicht stelt, minimaal. Ook geestelijk wordt er van de bestuurder weinig verlangd, want gecompliceerde ge dachtengangen komen bij dit soort au torijden niet te pas. Volgens deze dr. Munsch zijn de prestaties die de auto mobilist moet leveren, bijna uitslui tend gebaseerd op reactie en niet op actie. De handelingen zijn niet meer dan een antwoord op de gegevens die de omgeving hem toespeelt En daar mee is autorijden, aldus de Duitse we tenschapsman - niet veel meer dan toezicht houden. Dit geldt echter alleen voor de ervaren rijder, die in de prak tijk heeft geleerd alleen te reageren op die gegevens die hem bereiken, die zo’n reactie ook dwingend nodig maken. Met andere woorden, de ervaren rijder is in staat beter en sneller te selecteren. Met de onervaren automobilist is dit niet het geval. Zij zijn onvoldoende getraind in deze selectie en reageren in principe op alles wat de omgeving tij- 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13