i SNEL GESPREK MET POLISARIO Lekkage bij Nixon niet kernreactor gewenst als Harrisburg buurman Oostbloklanden Meningsuiting verder aan banden gelegd breken akkoord van Helsinki Investerings vrijheid oliemaatschappijen VS drastisch beperkt Vijf doden door noodweer in VS NORIT „Nationalisatie BP-belangen heroverwegen Beenderenmonument Energiebesparing Sri Lanka door import fietsen generaal Namibië Prof. G. Viljoen administrateur- Ook Pandolfi geeft formatie- opdracht terug Luchtbrug redt schildpadden Staking in Bolivia Koerden trekken Marivan binnen Vastbinden President Carter: Veertje blazen Poppenkast 3 1979 D O N D E RDAG 2 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker 1 wijs irisch >ljaar ir er voor lantal h on- '79 in 1.690. jven ken egat i Al- bnin- tnaat- edam zater gheid ichol- e mi- (Van onze redactie buitenland) MADRID. Mauretanië stopt met de strijd tegen de bevrijdingsbeweging Polisa rio om de Westelijke Sahara. Dit heeft de Mauretaanse pre mier Hoenna Oeld Haidalla gezegd in een vraaggesprek voor de radio in zijn land. ï- Mauretanië staakt ende Strenger strafrecht in DDR COLOMBO (AFP). De regering van Sri Lanka heeft besloten 50.000 fietsen te importeren en tegen lage prijs te verkopen om het benzinever bruik tegen de gaan. In de loop van het jaar wil de rege ring totaal 150.000 rijwielen invoeren. Met ingang van 12 augustus is in Sri Lanka een rijverbod voor particuliere auto’s van kracht van 8 uur ’s morgens tot 2 uur ’s middags. Norbert wordt ziek: hoge koorts, na sleep van mazelen, hij moet naar het zie kenhuis: In het ziekenhuis wacht de hoofdzuster ons op. Er is ook een gewone verpleegster bij. „U begrijpt zeker wel, dat Norbert in de boxafdeling moet, mevrouw. We moeten eerst weten wat hij heeft”. „Ja, dat begrijp ik, maar hij is die stilte niet gewend, het zal hem dus wel tegen vallen”. Ik ben woedend. Ik zou haar door el kaar willen schudden. Hoe durft ze! Zo rustig mogelijk vraag ik haar: „Is dat aan u te beoordelen, zuster?” „Ja, dat dacht ik wel,” zegt ze. werd lang werk en de rij en Hij zei een eind te willen maken aan de „onrechtvaardige broederoorlog” en dat zijn land, in afwachting van het door de organisatie van Afrikaanse Staten uitge schreven referendum over de onafhanke lijkheid van het gebied, het Mauretaanse deel van de Westelijke Sahara voorlopig zal beheren. De politieke betrekkingen met Algerije zullen worden hersteld. Haidalla wil zo snel mogelijk onderhan- CHICAGO (UPI). Het midden van de Verenigde Staten is gisteren getroffen door orkanen, hagelbuien en stortregens. Delen van de staten Indiana en Texas overstroomden voor de tweede keer in evenzoveel weken. Er vielen in deze staten zeker vijf doden. delen met Polisario over de toekomst van de Westelijke Sahara. Volgens waarne mers betekent de rede van de premier dat leden van de in 1976 uitgeroepen Saha- raanse Arabische Democratische Repu bliek (SADR), die nu in Zuid-Algerije ver blijven, zich in het door Mauretanië bezet te gedeelte kunnen vestigen. Deze republiek werd uitgeroepen toen Spanje zich in februari 1976 uit het gebied terugtrok Zonder de bevolking te raad plegen bezette Marokko het noorden van de Westelijke Sahara en Mauretanië het zuiden. Vanuit Algerije en met de steun van dat land begon het Polisario toen een bevrijdingsoorlog. Mauretanië neigde in de afgelopen ja- ren afwisselend naar Marokko, dat het gebied bezet wilde houden, en naar Alge rije, dat een onafhankelijke Westelijke Sahara eiste. Intussen ging de oorlog met Polisario door, wat Mauretanië een mil joen dollar (ruim twee miljoen gulden) per dag kostte en de ijzerindustrie, die het land driekwart van zijn inkomen ver schafte, lamlegde. Mauretanië sloot op 12 juni vorig jaar een wapenstilstand met Polisario, maar om het land tot een duidelijke keuze te dwingen voor of tegen onafhankelijkheid, viel het bevrijdingsfront op 12 juli van dit jaar een stad aan in het Mauretaanse gedeelte van de Westelijke Sahara. Hier bij zouden meer dan 150 Mauretaniërs zijn gesneuveld en een groot aantal krijgs gevangen zijn gemaakt. Onlangs heeft het front bekend gemaakt 71 gevangenen te zullen vrijlaten. Marokko blijft vechten om het bezit van de Westelijke Sahara, zo blijkt uit een eerste reactie van de Marokkaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Mohammed Boucetta op de Mauretaanse vredesplan nen. „Wij beschouwen de Sahara als Ma rokkaans grondgebied en dat zal het blij ven”, aldus de minister. De Amerikaanse regering wil de 18 grootste oliemaatschappijen in de Ver enigde Staten verbieden waar ook ter wereld geld te steken in ondernemingen met een omzet of met activa van meer dan honderd miljoen dollar. Oliemaatschap pijen die dagelijks meer dan 150.000 vaten olie produceren zullen moeten bewijzen dat zij met een voorgenomen overneming de concurrentie bevorderen en helpen de prijzen te drukken. vertelt dat de aardappelen schaars zijn of dat de straten na de strenge winter nog steeds niet zijn hersteld, staat bij wijze van spreken met één been in de gevangenis. Op dit „misdrijf” staan straffen tot acht jaar. En als een DDR-burger dit aan „tante Emma” in de Bondsrepubliek schrijft, loopt hij het risico van een gevangenisstraf van vijf jaar. Voor „landverraad” dreigen nu straffen tot 12 jaar. Omdat westerse en met name Westduitse journalisten in de DDR vaak als geheime agenten worden bestempeld, kan in principe elk gesprek met een journalist ook als dat volgens de regels is toegestaan toch tot een criminele daad worden. In eerste instantie zijn vooral schrijvers uit de DDR het slachtoffer van de nieuwe wetten. Wie geschriften, manuscripten of ander materiaal verspreid dat de belangen van de DDR schaadt, kan rekenen op langdurige gevangenisstraffen. Alleen al de poging om dat te doen is strafbaar. De Oostduitse schrijver Stefan Heym zei in een televisie- interview, uiteraard nog uitgezonden vóór de eerste augustus (de dag dat de nieuwe wetten in werking zijn getreden), dat de mogelijkheid bestaat dat nu het „grote zwijgen” komt Enerzijds omdat degenen die niet zwijgen achter slot en grendel komen, anderzijds door degenen die wel moeten zwijgen omdat zij juist niet in het gevang willen belanden. „Maar”, zei Heym, die nog niet zo lang geleden indirecte kritiek leverde op het regime in de vorm van zijn in de Bondsrepubliek uitgegeven roman Collin, „ik ben er zeker van dat dat zwijgen begrepen zal worden”. Heym werd overigens deze week aan de grens tegengehouden toen hij naar West-Duitsland wilde. Een reden werd niet opgege ven. Heym beschikt wel over een geldige pas. Ze kijkt me aan alsof ze zeggen wil: zo’n kind merkt dat toch niet. Ik vermaan mijzelf dat ik zoiets niet mag denken, maar het is ook zo moeilijk juist dit kind aan een ander toe te vertrouwen. Ik vind het wel vreemd dat je als moe der, die het kind toch het beste kent, geen enkele inspraak hebt. Thuis gekomen lucht ik mijn verontwaardiging en ik huil omdat ik me zo machteloos voel. Ik weet immers zo goed, hoe verschrikkelijk be langrijk beweging voor Norbert is. HARRISBURG (DPA). Uit de kern reactor bij het Amerikaanse Harrisburg is de vorige week ongeveer 15.000 liter waar schijnlijk radioactief besmet water in een rivier gestroomd. Ongeveer 100.000 men sen zijn wat hun drinkwater betreft af hankelijk van het rivierwater. Volgens de instantie die toezicht houdt op de installatie van de kernreactor be staat er echter geen gevaar voor de ge zondheid en de veiligheid van de bevol king in dit gebied. De kernreactor bij Harrisburg is op dit moment buiten werking gesteld. Aanlei ding is een ernstig ongeluk in maart waar bij radioactiviteit ontsnapte en veel men sen in de omgeving van de reactor moes ten worden geëvacueerd. Op korte termijn wordt het rapport ver wacht van een commissie die een onder zoek naar het ongeluk bij Harrisburg heeft ingesteld. villen oeten ;bben geen chten fel te smies :e be- acten ;n W. LONDEN-LOESAKA (Reuter/AP). De Britse regering heeft Nigeria verzocht de beslissing om het aandeel van British Petroleum (BP) in de Nigeriaanse olie- industrie te nationaliseren „nogmaals te overwegen”. Nigeria ging hiertoe over, omdat de Britse regering toestemming zou hebben gegeven olie uit de Noordzee naar Zuid- Afrika te exporteren. Aangenomen wordt echter dat de Britse houding inzake de Rhodesië-kwestie de werkelijke aanlei ding vormt. De Britse regering heeft ver klaard dat de Noordzee-olie alleen wordt uitgevoerd naar de landen van de Europe se Gemeenschap en de leden van het In ternationale Energiebureau (IEA). Zuid- Afrika is niet aangesloten bij het IEA. Op olie uit Nigeria rust een embargo voor export naar Zuid-Afrika en er is geen enkele Britse oliemaatschappij die olie naar dat land transporteert, aldus Londen. Ook de Britse minister Lord Carrington van Buitenlandse Zaken heeft op de Ge- menebest-conferentie in Loesaka gezegd dat Groot-Brittannië geen Noordzee-olie naar Zuid-Afrika uitvoert. Phi- leter, 0 zee- er 30 Delta- »richt mon- ïrtien zijn, oeris- ecen- tij- ik- ter iU- lië ize ;rd Als de maatschappelijk werkster Nor bert (zie ook de Trijfels van gisteren en eergisteren) bij haar halfjaarlijkse visite rechtop ziet zitten, is ze niet alleen hoogst verbaasd, maar zorgt er ook voor dat hij getest wordt voor plaatsing in een dagver blijf. De logopediste bereikt daarmee wei nig, en in onderling overleg wordt beslo ten dat Norberts moeder zal proberen hem eerst te leren blazen en zijn tong uit te steken. Elke avond doet moeder het spel letje „veertje blazen” met Norbert. „Als het veertje in zijn snoet komt, scha tert Norbert het uit. Aanvankelijk denkt hij dat dit het spelletje is. Ik blaas het veertje naar hem toe, hij probeert het te pakken, maar zodra het zijn gezicht raakt, is het spel uit. Soms leg ik het veertje voor hem neer en zeg dan: „Blaas jij mama nu eens in haar gezicht”. Dan pakt hij het veertje beet en gooit het op de grond, waarna hij wegkruipt Ik blijf dezelfde handelingen echter herhalen en op een avond roept Ard of ik even boven kom. Norbert zit rechtop in bed, heeft een veer tje gevonden en zit heel eigenwijs te bla zen. Het veertje-blazen-spel is daarmee van de baan. Op naar de volgende: tong uitsteken. Dit kan ik alleen maar voor doen. Ook dat leert hij. Het enige wat hij niet leert, is praten en daarom waren al die oefeningen toch begonnen. De pogin gen hem te leren praten worden ten slotte beëindigd”. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De grootste vakorganisa tie van Bolivia, de Centrale Arbeidsor ganisatie (COB), heeft gisteren een al gemene staking van een dag afgekon- digd, die vannacht is ingegaan en de hele dag duurt. De staking valt samen met een debat in het nieuwe parlement over de vraag wie de nieuwe president wordt, na tien jaar militair bewind. De vakbonds- maatregel is bedoeld als pressie op het parlement om de wil van het volk te respecteren, zoals die op 1 juli in ver kiezingen tot uiting is gekomen. Het Boliviaanse parlement moet een president kiezen, omdat geen der kan didaten op 1 juli de vereiste 50 procent van de stemmen kreeg. an, >n- !de de en, te 06- ta- le- :en er- ts- eft >m izi- ijn ui en hil en we en, Norbert ligt bijna een week in het zie kenhuis als het koninginnedag is. Ook in het ziekenhuis is het feest. Als ik de hal binnen kom, staan de kinderbedjes daar gezellig bij elkaar. De bedjes zijn versierd met slingers, de kin deren hebben feestmutsen op en zwaaien met vlaggetjes. Ze hebben net poppenkast gehad. Op het dagverblijf is Norbert sta pelgek op poppenkast Thuis speelt hij het zelf. Hij kruipt dan achter de bank en steekt onder luid geschreeuw een pop omhoog. Ik kijk rond in de hal en zoek Norbert Dan zie ik zijn gezichtje, als enige achter het glas in de box. Hij pro beert een glimp van het feest op te vangen. Ik ga naar de hoofdzuster en vraag waar om Norbert niet in de hal is. Ik dacht dat hij misschien wel te veel koorts had. De zuster zegt terloops, terwijl ze verder gaat met haar werk: „Ach, het was feest en er was poppenkast. Daar heeft hij toch niets aan”. In de box aangekomen, wijst de hoofd zuster op een ledikantje dat hoog op de poten staat, maar dat een lage opstand heeft Ik zie in de andere boxen bedjes staan die laag staan op de poten met een hoog hek eromheen. Ik vraag of Norbert in zo’n bedje mag, omdat ik bang ben dat hij er anders overheen valt Dit wordt botweg geweigerd. Wel gebiedt de hoofd zuster, met een beweging van haar hand, dat Norbert moet worden vastgebonden. Ik zeg haar rustig, dat een kindje als Norbert nooit of te nimmer vastgebonden mag worden. „Daar heb ik niets mee te maken”. En daarna tot de zuster: „Vastbinden!” Met het air de wijsheid in pacht te hebben, verlaat ze de box. Enkele minuten later komt de kinderarts binnen voor een vluchtig onderzoek. Ik vraag hem of Nor bert vastgebonden moet worden. Met een schouderophalen zegt hij: „De zuster zal het wel het beste weten”. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse minister-president P. Botha heeft gisteren professor Gerrit Viljoen als op volger benoemd van rechter M. Steyn in zijn positie als administrateur-generaal van Namibië. Viljoen, die rector is van de Afrikaanse universiteit in Johannesburg en aan het hoofd staat van de geheime broederbond- organisatie, zal reeds vandaag zijn werk zaamheden in Windhoek beginnen. De be noeming komt geheel onverwacht en wordt in conservatieve blanke kringen in Namibië als een geste tegenover de con servatieve blanken in dit land gezien. Professor Viljoen verklaarde gisteren in een televisiegesprek dat hij weinig ver trouwen in de Verenigde Naties had, maar des te meer hoop op nieuwe gesprekken met de vijf westerse mogendheden, die al sinds meer dan twee jaar pogingen doen het probleem Namibië op vreedzame wij ze op te lossen. ROME (APZReuter/DPA). De Itali aanse christen-democraat Pandolfi heeft zijn opdracht om een regering te vormen, teruggegeven. Eerder had de socialistische partij gezegd een kabinet waarin zij niet zou zijn opgenomen, niet te zullen steunen. Pandolfi had een compromis-rege- ring willen vormen tussen christen democraten, sociaal-democraten en re publikeinen, nadat twee eerdere for- matiepogingen, sinds de begin juni ge houden verkiezingen, waren mislukt. Italiaanse kranten hadden al lijsten met namen van ministers die Pandolfi in zijn kabinet zou willen opnemen, gepubliceerd. De democratische senator McGovern heeft aangedrongen op een diepgaand on derzoek naar de inkomsten en uitgaven van de oliemaatschappijen. Door middel van openbare hoorzittingen wil de senator te weten komen wat de maatschappijen met hun imkomsten doen. McGovern staat achter de visie van pre sident Carter dat de overwinsten van de olieconcerns uitsluitend mogen worden gebruikt voor verbetering van de energie voorziening. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-STAD. Ongeveer 8.300 jonge schildpadden van de bijna uitge storven Ridley-soort zijn door twee he likopters van het Mexicaanse ministe rie van Visserij overgebracht naar open zee om ze te behoeden voor een gigantische olievlek in de Golf van Mexico, die hun broedplaats bedreigt. De olie is afkomstig uit de Ixtoc- oliebron in het zuiden van de Golf van Mexico, die zoals bekend niet meer in bedwang kan worden gehouden. De operatie wordt deze maand herhaald. In de jaren veertig waren er nog ongeveer 100.000 volwassen Ridley- schildpadden, nu zijn er nog maar 2.000. NEW YORK (AP). Uit vrees voor mogelijke veiligheidsproblemen en verstoring van hun rustige leven heeft de helft van de bewoners van een flat gebouw in New York, waar Richard Nixon zich had voorgenomen een ap partement te kopen, gezegd dat zij hem niet als hun buurman wensen, zo is gebleken uit een opiniepeiling die door een van de bewoners is uitgevoerd. De initiatiefneemster zei dat haar enquête heeft aangetoond dat veel be woners bang zijn dat de veiligheid en de rust van het gebouw in gevaar ko men als de voormalige president er zijn intrek neemt. Vorige week werden de bewoners van het flatgebouw ervan op de hoogte gebracht dat Nixon een da- kappartement had gekocht voor een bedrag dat 1,5 miljoen gulden zou be dragen. Andere beroemde persoonlijkheden die door huisraden van gezamenlijke flatgebouwen zijn afgewezen, zijn prins Saoed al-Feisal van Saoedi-Ara- bië en de komiek Joey Heatherton. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bijzonderheden bekendge maakt over de wijze waarop de rege ring wil voorkomen dat oliemaat schappijen in de Verenigde Staten hun overwinsten gebruiken voor in vesteringen die niets hebben te ma ken met de ontwikkeling van alterna tieve energiebronnen. Volgens het partijorgaan Neues Deutschland heeft deze alge meen als „hard” ervaren nieuwe wetgeving tot doel de burgers van de DDR beter te beschermen tegen staatsvijandige aanval len. Om dezelfde reden werd, zoals bekend, indertijd ook de Berlijnse muur gebouwd, de „anti-fascistische Schutzwall”. Nu wordt er in de DDR voor de zoveelste keer „beschermd”. Dit keer gaat het om een geestelijke muur, die niet alleen kritische intellectuelen in hun vrijheid beperkt, maar ook en vooral de individuele burgers. Voor zogenaamde „staatsvijandige propa ganda” kan met onmiddellijke ingang iedereen worden veroor deeld die de „maatschappelijke verhoudingen, de vertegenwoor digers of andere burgers van de DDR schade berokkent”. Een essentieel verschil met vroeger is dat opzet nu niet meer bewezen hoeft te worden. Iedereen die in de kroeg om de hoek WASHINGTON (AP/UPI/AFP). De Amerikaanse president Carter heeft giste ren gezegd dat het optreden van de Sov- jet-Unie, de DDR en Tsjecho-Slowakije op het punt van de mensenrechten „geheel in ■strijd is met toezeggingen die deze landen vier jaar geleden in Helsinki hebben ge daan”. Carter wees hierbij op de gisteren in werking getreden Oostduitse wetten die contacten met het buitenland beperken, op de gevangenhouding van leden van Charta ’77 in Tsjecho-Slowakije en op het „lastig vallen en vasthouden” van leden van organisaties in de Sovjet-Unie, die de naleving van de akkoorden van Helsinki in de gaten houden. Wat de Verenigde Staten betreft, zei Carter dat zijn regering „nieuw élan” aan de naleving van de slotakte van Helsinki zou geven, ter voorbereiding op de bijee- komst van landen die deze akte onderte kenden volgend jaar in Madrid. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. Eind april van dit jaar zei de Oostduitse partij chef Erich Honnecker in een rede voor het centraal comité: „Zo is het mogelijk dat de dertigste verjaardag van onze staat wordt gevierd met een grote show van prestaties die het socialisme op Duitse bodem heeft voortgebracht”. Wat de machthebbers in Oost-Berlijn onlangs in dit kader hebben gepresteerd, is gisteren een feit geworden: de derde verandering van het Oostduitse strafrecht. De nieuwe wetten die gisteren van kracht zijn geworden, beperken nog meer de mogelijkheid voor DDR-burgers om een afwijkende mening te uiten en belemmeren de contacten tussen Oost en West op het gebied van een vrij uitwisseling van gedachten. MARIVAN (Reuter). Vijfduizend Iraanse Koerden zijn gisteren de bijna verlaten stad Marivan binnengetrok ken. Zij schreeuwden „Dood aan de regering”. Tezelfdertijd reed een colonne Iraan se legertanks uit Marivan de provincie hoofdstad Sanandaj, 125 km van Mari van verwijderd, binnen. De vijfdui zend Koerden hadden Marivan bereikt na een mars van zes dagen vanuit Sanandaj. De mars diende ter onder steuning van politieke eisen, waaron der die inzake zelfbestuur voor het gebied. De meeste van de 11 000 inwoners van Marivan, dicht bij de Iraakse grens, hadden de stad verlaten en hun heil gezocht in een nabijgelegen woud, nadat in het begin van deze maand minstens 22 mensen het leven hadden verloren bij botsingen tussen plaatse lijke Koerden en islamitische revoluti onairen. strijd om Sahara De Westduitse autoriteiten hebben op het eiland Borkum, in het „verlengde" van onze Waddeneilanden, een serie walvisbeenderen uitgeroepen tot monument. In de 18e eeuw namen Westduitse walvisjagers de beenderen als jachttrofeeën uit de omgeving van Groenland mee naar .Borkum. tnjfël

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3