Na getuigenissen voor commissies Franse wapens voor Arabische landen PLO meldt Politie schiet Meer tarwe uit VS naar Sovjet-Unie Recordaantal Kamerlid Israel Moskou zoekt oplossing voor Afghanistan IJmuider Courant I f Opnieuw valse bommeldingen in Spanje Brezjnjev praat met Ceaucescu niet langer onschendbaar Carter: Kennedy geen kandidaat Gevangenisstraf snel verhoogd vluchtelingen uit Maleisië 1 Grote partij Iran boycot verkiezingen op betogers in Santo Domingo Vanaf 14 augustus oorlogspremie in Perzische Golf Pintasilgo beëdigd T .1 „indirecte” dialoog met Amerika Damiate Pfers h i i' I: i' I: I i; I I I I I f. TE DONDERDAG 2 AUGUSTUS BINNEN EN BUITENLAND 1979 4 I X 11 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het ziet er naar uit dat in de Ameri kaanse Senaat een meerder heid te vinden zal zijn voor ondertekening van het SALT- 2-akkoord. Die zou zich duide lijk beginnen af te tekenen na een maand van veelzijdige ge tuigenissen voor diverse Se naatscommissies. I n Wl a K kt „l ht ui VI Pi st di S f I ■F- Steun voor SALT-2 in Senaat groeit f 1 1 1 9 j Gigantische achterstand in 3 bouw voor alleenstaanden I (Van onze redactie binnenland) i ƒ147,50 13 Brokx was tot deze optimistische voor- Vóór 1 september wil Brokx weten 3 E i i F t MADRID (Reuter/AP). In Spanje zijn de afgelopen dagen meer dan zestig valse bommeldingen bij de politie binnengeko men. Als gevolg van de meldingen werden de vliegvelden van Palma de Majorca en Valencia gisteren ontruimd. In de Baskische stad Vitoria werd een trein uit Portugal die op weg was naar Frankrijk na enkele (valse) bommeldin gen uren opgehouden. In Barcelona kreeg de vader van een 14- jarige jongen een boete van ongeveer 16.000 gulden opgelegd omdat de jongen telefonisch had gemeld dat er een bom op het vliegveld van Barcelona zou ontplof fen. De luchthaven moest na deze valse bommelding worden ontruimd. Twee Ma- drilenen kregen eenzelfde boete voor het zelfde vergrijp in hun woonplaats. De democraat uit New York verklaarde op een persconferentie dat het proces ter beperking van strategische wapens op zich juist een barrière is gaan vormen voor het terugbrengen van het aantal wa pens en zelfs heeft geleid tot steeds grote re aantallen kernwapens. Er waren op 1 juli slechts 1400 bouw plannen van de verwachte 5800 plannen in 111 grote gemeenten (meer dan 25.000 inwoners) bij het ministerie van Volks huisvesting ingediend. Tot 1 juli zijn in het gehele land 1981 beschikkingen afge- ce in een toespraak, die door het ministe rie werd vrijgegeven. Het verdrag draagt volgens Vance bij tot de stabilisering van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, ook al blijven deze „wezenlijk concurre rend”. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) heeft in een brief aan de betrokken gemeenten zijn ernstige bezorgdheid uit gesproken over de stagnatie in deze bouwsector. Enkele maanden geleden liet de bewindsman nog weten dat het bouwprogramma voor de een-en twee persoons huishoudens (10.000 woningen voor 1979) mogelijk voor het eerst sinds jaren zou kunnen worden gehaald. geven voor de bouw van woningen voor alleenstaanden. Nadat de Amerikaan vroeg waarom er geen vijf jaar gevangenisstraf van werd gemaakt antwoordde de rechter: „Zoals je wilt, vijf jaar gevangenis straf”. De verdachte: „Waarom geen tien jaar?” Ook dit verzoek werd door de rechter gehonoreerd. De Ameri kaan daagde de rechter ook nog uit de borgsom tot 50.000 dollar te verhogen. De rechter trok nu.echter zijn eigen plan: de borgsom werd tot 100.000 dol lar verhoogd. Toen deze vroeg wat er aan de hand was, zette de Amerikaan zijn woede aanval voort. „En als u me nog iets te vertellen hebt, stuur het dan maar met de post”, besloot de autodief. „Dit hoef ik u in ieder geval niet met de post te sturen”, antwoordde de rechter en ver oordeelde de man tot een jaar gevange nisstraf wegens belediging van het hof. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning t DEN HAAG. Het gaat bijzon der slecht met de bouw voor alleen staanden. De achterstand in het ge plande bouwprogramma is gigan tisch. spelling gekomen op grond van de bouwopgaven die gemeenten zeiden te gaan indienen. Nu blijkt dat van veel bouwplannen nog niets is terecht geko men. Brokx dringt er bij de gemeente besturen op aan voortvarend te werk te gaan en er alles aan te doen om de ontwikkeling van bouwplannen te ver snellen. De staatssecretaris blijft er naar streven het programma voor dit jaar te halen, maar de achterstand is zo groot dat moet worden betwijfeld of dit nog lukt. WASHINGTON (ANP). De Ameri kaanse regering heeft de Sovjet-Unie toe stemming gegeven om gedurende een pe riode van veertien maanden na 1 augustus van dit jaar tien miljoen ton tarwe in de Verenigde Staten te kopen, zo heeft hét ministerie van Landbouw in Washington meegedeeld. In het derde jaar van de graanovereen- komst tussen de twee landen dat wil zeggen tot eind september van dit jaar mag de Sovjet-Unie zeventien miljoen ton Amerikaans graan kopen. Tot dusver hebben de Russen daarvan 11,5 miljoen ton mais en 3,5 miljoen ton tarwe besteld. In het vierde jaar van de overeenkomst, dat dus op 1 oktober begint, mag de Sov jet-Unie acht miljoen ton tarwe en vijf miljoen ton mais kopen, aldus het ministe rie. Een en ander is het resultaat van besprekingen die Amerikaanse functiona rissen maandag en dinsdag in Londen hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije I 1 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De op een na grootste religieuze partij in Iran zal de verkiezin gen, die morgen worden gehouden voor de 73 man tellende Assemblee van Des kundigen, boycotten. Het gaat om de Moslim Volksrepubli- keinse Partij. Deze heeft verklaard dat de regering niets heeft gedaan om „een sfeer van vrijheid en veiligheid bij de verkiezin gen te scheppen”. Ook de kleinere Natio naal Democratisch Front en Paniraanse Partij hebben zich tegen de verkiezingen gekant. De assemblee wordt geacht binnen een maand na verkiezing een oordeel te vor men over de door vertrouwelingen van de ayatollah Komeini opgestelde ontwerp- grondwet NEW YORK-WASHINGTON (Reuter/ UPI). De Amerikaanse president Car ter verwacht niet dat senator Edward Kennedy zich presidentskandidaat zal stellen voor de democratische partij bij de volgend jaar te houden presidentsverkie zingen. Carter zegt dit in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de New- york Times. Carter is optimistisch over zijn eigen kansen. De kandidatuur van de Calif omi- sche gouverneur Jerry Brown beschouwt de president echter als een niet te onder schatten uitdaging. (Van onze redactie buitenland) SANTO DOMINGO. In Santo Do mingo, de hoofdstad van de Dominicaan se Republiek, heeft de politie gisteren met scherp geschoten op betogers, die protes teerden tegen het verhogen van de prijs van benzine. Er vielen vijf doden en ver schillende gewonden. De politie opende het vuur toen staken de bus- en taxichauffeurs barricaden op wierpen en auto’s midden op de weg par keerden om het verkeer tot stilstand te brengen. De staking is de eerste tijdens het bewind van president Antonio Guz man, die haar betitelde als „stompzinnig”. De staking duurt al drie dagen en wordt gesteund door de grootste vakbonden van de Dominicaanse Republiek. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 k P m Pi h w K e< st zi d. ti w V o] b ir E W s< H k t« w L ii m w d oi k s< b b v s< De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren gezegd dat SALT-2 ondertekend moet worden „ook al gaat het niet zo ver in zijn beperking van wapens als wij zouden wensen”. „Het heeft geen zin om te weigeren met SALT-2 een stap voorwaarts te doen, al leen maar omdat de lengte ervan niet zo groot is als wij zouden willen”, aldus Van- De autodief was voor de arrondisse mentsrechtbank in Florida verschenen met het verzoek zijn borgsom te ver minderen. De rechter stemde hierin toe. Toen de Amerikaan naar zijn cel werd terug gebracht, begon hij echter te tieren en te schelden en bedreigin gen te uiten. De cipiers brachten hem daarop weer naar de rechter. De Amerikaanse senator Daniel Moyni han heeft gisteren het voorstel gedaan om eind 1981 het verdrag te laten verlopen, tenzij de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tegen die tijd „belangrijke en we zenlijke” wapenbeperkingen hebben be reikt. De senator zei dat deze voorwaarde in de vorm van een amendement op het verdrag zou moeten worden opgenomen. i Tot opluchting van het Witte Huis en president Carter blijkt bij het begin van het zomerreces van de volksvertegen woordiging ook, dat de debatten zich niet meer richten op het SALT-verdrag op zich, doch eerder op de noodzaak om binnen het raam van het volgens SALT toelaatbare, meer te doen. hoeveel wooneenheden de gemeenten het komend jaar nog denken te kunnen bouwen voor alleenstaanden. Speciale stuurgroepen in 111 grote gemeenten zijn nauw betrokken bij de realisatie van bouwplannen voor de een- en tweeper soons huishoudens. Deze stuurgroepen, die de problemen in de huisvesting voor alleenstaanden onderzoeken, hadden Brokx eerder dit jaar opgegeven dat de eerste zes maanden van dit jaar subsi dieaanvragen voor 5800 woningen wa ren te verwachten. Nu blijkt dat deze voorspellingen veel te optimistisch zijn geweest. KOEALA LOEMPOER (AP/ANP). In de afgelopen maand zijn meer dan acht duizend bootvluchtelingen van Maleisië overgebracht naar andere landen, zo heeft een VN-woordvoerder bekendge maakt. Dit is een recordaantal. De VS hebben tweemaal zoveel vluchtelingen op genomen als in de maand tevoren en zul len dit ook komende maand doen. In Maleisische kampen verblijven nu nog ongeveer 65.000 Vietnamese vluchte lingen. De Maleisische marine heeft in de afgelopen week de boten van zeker vijf honderd vluchtelingen die aan land wil den gaan, teruggesleept naar zee. De voedsel- en landbouworganisatie van de VN heeft voor 2,6 miljoen dollar (ruim 5,2 miljoen gulden) rijst geschonken voor de Vietnamese vluchtelingen in Ma leisië. Dit is genoeg om tachtigduizend vluchtelingen een half jaar te voeden. Het Nederlandse Rode Kruis zal vanaf volgen de week nieuwe voedselpaketten naar Ma leisië zenden, zo is bekend gemaakt. De Amerikaanse president Carter zal overigens in zijn begroting voor 1981 be langrijke bedragen moeten vinden ter ver hoging van de Amerikaanse defensie-in- spanning, om daarmee de veronderstelde nadelen die het SALT-verdrag mee brengt, uit te wissen. Dit lijkt overigens voor het Witte Huis geen onoverkomelijk bezwaar. Intussen heeft luitenant-generaal buiten dienst, Edward Rowny, voor een Senaats commissie verklaard dat zijn zes jaar er varing als vertegenwoordiger van de geza menlijke chef-staven hem ervan hebben overtuigd, dat de Verenigde Staten een verdrag ondertekenen dat ernstige tekort komingen vertoont. Rowny, die zich uit protest tegen het verdrag uit de militaire dienst heeft teruggetrokken, vindt dat op nieuw moet worden onderhandeld over SALT-2. van de Franse olie komt uit Irak, Saoedi- Arabië en de Verenigde Emiraten. Een delegatie van de PLO is gisteren in Ankara begonnen aan onderhandelingen met Turkse functionarissen over de ope ning van een PLO-kantoor in de Turkse hoofdstad. De delegatieleider van de PLO heeft onlangs eraan meegewerkt dat vier Pales tijnse terroristen de bezetting beëindig den van de Egyptische ambassade in An kara. Na de bezetting kondigde de Turkse premier Ecevit aan dat er spoedig een PLO-kantoor in Turkije zou worden geopend. Gistermiddag is de tweede groep Neder landse UNIFIL-soldaten op Schiphol aangeko men na hun dienst in Libanon. Ze werden op de luchthaven niet alleen door dolblije familieleden verwelkomd, maar ook door een groepje „bier- sjeiks die voor smering van de dorstige kelen had zorggedragen een geste, die op hoge prijs werd gesteld. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal LONDEN-KOEWEIT (Reuter/AP). De maatschappijen die zich op de Lon- dense assurantiemarkt bezighouden met de verzekering van schepen hebben beslo ten dat normale polissen vanaf 14 augus tus in de Perzische Golf opgelopen oor logsschade niet meer zullen dekken. Dit betreft uitsluitend de schepen zelf, niet de lading. Vanaf 14 augustus moeten rederijen die zich tegen oorlogsschade willen verzeke ren een extra premie betalen die van dag tot dag zal worden vastgesteld. De premieverhoging wordt in verband gebracht met de waarschuwing van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken dat in de Perzische Golf of de Straat van Hormoez de kans op een scheepskaping reëel aanwezig is. De leiders van de Perzische-Golfstaten zullen spoedig een topconferentie beleg gen om zich te beraden over de veiligheid in de Straat van Hormoez. De Amerikaan se waarschuwing vormt de aanleiding tot de conferentie. MOSKOU (AP/Reuter). President Brezjnjev van de Sovjet-Unie en zijn Roe meense ambtgenoot Ceaucescu hebben gisteren op de Krim besprekingen ge voerd over de verschillen in de buiten landse politiek van Moskou en Boekarest. Ook de ministers van Buitenlandse Za ken van beide landen waren hierbij aan wezig. Het Russische persbureau Tass be schreef de ontmoeting als „openhartig en kameraadschappelijk”. Ceaucescu zou van Brezjnjev een onderscheiding in de Lenin-orde, een van de hoogste Russische onderscheidingen, hebben gekregen. PENSACOLA (AP). Een opvlie gende autodief heeft zichzelf in de Ver enigde Staten een gevangenisstraf van tien jaar aangepraat. Bovendien werd zijn borgsom door zijn houding van 12.500 dollar tot 100.000 dollar ver hoogd. 14,80 42,60 56,50 f 167,70 ƒ220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Maria de Lourdes Pinta silgo is gisteren beëdigd als de eerste vrouwelijke premier van Portugal. Zij staat aan het hoofd van de elfde regering sinds de revolutie van 1974. De overigen van het 16 leden tellende kabinet zijn mannen. De nieuwe regering moet algemene verkiezingen voorbe reiden. Pintasilgo is ongehuwd en vroom roomskatholiek. Zij volgt Mota Pinto op die vorige maand aftrad. Mevrouw Pinta silgo is geen lid van een politieke partij en de derde onafhankelijke die tot premier is benoemd nadat generaal Eanes de socia listische leider en oud-premier Mario Soa res een jaar geleden ontsloeg. Volgens de Portugese grondwet heeft zij tien dagen de tijd om haar regeringspro gramma te presenteren in het parlement. KABOEL (Reuter). De Sovjet-Unie wil dat Afhanistan een regering op brede re basis krijgt. Dit hebben diplomaten in de Afghaanse hoofdstad Kaboel ver klaard. Deze diplomaten, afkomstig uit het Wes ten, Azië en het Midden-Oosten, zien de stap als een poging te elfder ure om een oplossing te vinden voor de nu negen maanden durende strijd tussen de rege ring van president Tarakki en opstande lingen. Regeringstroepen zouden hierbij de controle over driekwart van Afghanistan hebben verloren. Tarakki vestigde begin vorig jaar een op Moskou gericht bewind. De opstandelingen zijn grotendeels tra- dioneel islamitisch. Volgens de PLO-functionaris loopt de dialoog via Europese bemiddelingskana- len. Hij verklaarde dat de Verenigde Sta ten eindelijk beseffen dat hun pogingen de bepalingen in de Camp David-akkoor- den over de Palestijnen uit te voeren, op een dood spoor zijn terechtgekomen. De VS hebben zich volgens hem ook gereali seerd dat de Palestijnen niet toelaten dat anderen over hun lot beschikken. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nieuwe diplomatieke poging de Palestijnen te be trekken bij de vredesbesprekingen tussen Israel en Egypte, nauwelijks resultaat ge had. Washington wil Palestijnen van bui ten de PLO in de besprekingen betrekken als de PLO niet bereid is de gespreksvoor- waarden te accepteren. De VS willen dat de PLO het bestaans recht van Israel erkent. In de komende vijf jaar zal Frankrijk voor tien miljard gulden aan militaire uitrusting aan de Arabische landen ver strekken. Het in Parijs verschijnende weekblad Al Watan al Arabi (de Arabi sche natie) heeft dit gisteren gemeld. Vol gens het blad zijn onlangs contracten ge sloten tussen Frankrijk met Irak, Saoedi- Arabië en enkele andere Golfstaten. Saoe- di-Arabië zou naast zestig Amerikaanse F-15-vliegtuigen ook Franse Mirages wil len hebben om niet afhankelijk te zijn van één leverancier. De Franse initiatieven lijken onder meer te zijn genomen in verband met toekomstige olieleveranties. Driekwart (Van onze redactie buitenland) AMMAN-WASHINGTON-BEIROET-PARIJS-ANKARABONN. De Verenigde Staten hebben een indirecte dialoog geopend met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Een lid van het uitvoerend comité van de PLO heeft dit verklaard tegenover de Jordaanse krant Al-Destour. I BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Het Israëlische parle ment heeft gisteren bij geheime stemming met 61 voor, 30 tegen en een blanco de parlementaire onschendbaarheid van de afgevaardigde Samuel Flatto-Sharon (on afhankelijk) opgeheven. Flatto-Sharon wordt verdacht van verkiezingsfraude. De juridische raadsman van de Israëli sche regering had beschuldigingen tegen Flatto-Sharon ingediend. Deze zou tijdens de verkiezingscampagne van mei 1977 ille gale methoden hebben gebruikt. Door de opheffing van de onschend baarheid kan tegen Flatto-Sharon een ge rechtelijke vervolging worden ingesteld. De afgevaardigde is een zakenman van wie de activiteiten al ver voor zijn verkie zing de krantenkolommen in Israel vulden. f* «v k 1 i F 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4