2 Schaaf met geribde zool Stenen verzamelen en ook bewerken KEUKENKAPSTOK VOOR SLLIGE ROMMEL BLOEMEN DROGEN NIET ZO MOEILIJK i tl Flexibele 1 2' .«I .Ol „schuurschaaf” Handboek over gereedschap Hobby kasjes duurder B 1 Halfedelstenen 1 WA AUGUSTUS VRIJDAG o HOUDER HAAKJE r ■N F V EIGENHANDIG - Kj I I e pen pennen rhodanthe en vaste pensleutel R scharnier pennen VI verstelbare pensleutel I s M| liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3 O Informatie 1 Jammer eigenlijk, want het is best de moeite waard zo’n vondst te bewaren en van de mooiste exemplaren een verzame ling aan te leggen. Óf ze te splijten, te zagen of te polijsten en er sieraden van te maken. En voor u het weet, behoort u tot Hoewel het Stenen Tijdperk al heel ver achter ons ligt, hebben veel mensen toch nog altijd een zwak voor (mooie) stenen. En dat hoeven beslist niet altijd (halfedel stenen te zijn. U maakt het vast ook wel eens mee tijdens een wandeling in heide gebied of langs omgeploegde akkers: in eens valt het oog op een extra mooie kiezel- of vuursteen. Je raapt hem op, bekijkt hem en dan verdwijnt hij in je broekzak. Eenmaal thuisgekomen wordt zo’n ding meestal toch weer weggegooid. Rommel is lastig, maar alles netjes opgeruimd is soms ook weer ongezellig. Voor mensen die wel houden van een beetje „gezellige rommel” is dit een bekend dilemma. Het is het zoeken naar de gulden middenweg. Aan de ene kant alles overal maar laten liggen, zodat je eerst tijden moet zoeken voor je iets gevonden hebt, aan de andere kant alles wegstoppen in kasten en laden, zodat de kale opgeruimdheid van een toonkamer het resultaat is. de steeds groter wordende groep van en thousiaste steen verzamelaars! Op z’n tijd maken we allemaal graag een wandeling door de natuur. Voor dege nen die stenen zoeken, komt er een extra dimensie bij. Je gaat op andere dingen letten en speciale gebieden bezoeken plaatsen waar je meer kans hebt op het vinden van bijzondere stenen, halfedelste nen zoals agaat, jaspis, e.d. Nederland is niet zo rijk bedeeld met dit soort stenen, maar ze zijn er wel. Ze werden van veraf aangevoerd door de grote rivieren en grondverplaatsingen in de ijstijden. Bij zand- en grindafgravingen heeft u de meeste kans. Wees in dat soort gebieden voorzichtig en kijk uit voor bodemver- Het is moeilijk aan te geven wanneer de te drogen gewassen geplukt moeten worden. In principe kunnen bloemen het best geplukt worden voordat ze hun bloeihoogtepunt bereikt hebben. Zaad dozen en dergelijke mogen niet te rijp zijn; de zaden mogen er bij flink schud den niet uitvallen en grassen moeten we plukken als ze nog groen zijn. Het pluk ken moet wel altijd bij droog en warm weer gebeuren. Het drogen moet altijd snel gebeuren. We maken van het geplukte materiaal kleine bosjes en binden deze met een elastiekje bij elkaar. De bosjes worden vervolgens in een donkere, droge en goed geventileerde ruimte opgehangen. Dus nooit in een vochtig schuurtje, want dan zouden ze gaan schimmelen. Ook nooit in de felle zon, want dan verbleken de kleuren. Het drogen moet wel snel, maar ook weer niet te snel gebeuren. Dus nooit in een oven of iets dergelijks proberen te drogen. Bladeren en ander materiaal zonder steel kunnen tussen vloeipapier gedroogd worden. Het dro gen op zich duurt wel een week of zes en tussentijds moet u regelmatig op schim- Tot 25 augustus wordt in het streekmu seum Rhenen de tentoonstelling „Ver steend verleden” gehouden. Te zien zijn fossielen en geslepen halfedelstenen, ge vonden in de omgeving van Rhenen, uit de collectie van de heer H. Sekeres (zie foto). Voor inlichtingen bellen naar Streekmu seum Rhenen, tel. 08376-2077. Als het u niet gaat om het verzamelen, maar om het be- en verwerken van stenen, dan zijn er voldoende mogelijkheden. Op beurzen, jaarmarkten en in handenar- beidwinkels zijn halfedelstenen in de vorm van grof materiaal, gereedschappen en machines te koop. Het eenvoudigst is het de stenen te trommelen. In enkele weken tijd worden de ruwe stenen in een ronddraaiende trommel glad gepolijst. U kunt ze dan in sieraden verwerken of zomaar voor de sier neerleggen in een vitrinekast, schaal of glazen pot. Het door midden zagen en slijpen is een werkje voor gevorderde amateurs. Het is een spannend werkje, want je weet tevoren nooit hoe een steen er van binnen uitziet. Meestal wordt de moeite beloond en komt er een grillig lijnenspel in verschillende kleuren te voorschijn. Door het polijsten blijft dit bewaard. Handboek Gereedschap, door Albert Jackson en David Day, uitg. Kluwer Technische Boeken, prijs 39,75. Wilt u meer weten over het verzamelen en bewerken van stenen, dan kunt u o.a. terecht bij de Nederlandse Lapidaristen- club in Den Haag, inlichtingen bij Ton en Mia Visser, Veulenkamp 31 te Delft of vraag een beursagenda aan bij „De Oude Aarde”, Binnenpad 43 te Giethoorn, tel. 05216-1313. tart ezit ien !RS 1. 13. lol; tra; 39. 47. tik; 63. ;en; Gebogen of geprofileerde vlakken schuren gaat in vele gevallen heel handig met een nieuw apparaatje, door de fa. Holts op de markt gebracht. Het heet „flexibele scbuurschaaf”; het model is inderdaad dat van een schaaf. De zool bestaat uit een stuk stevig, makkelijk verend plastic, waarop een strookje schuurpapier wordt gespannen. De schuurschaaf volgt soepel alle rondingen van het werkstuk. Vooral voor het afrondend schuren van kanten e.d. is het een goed bruikbaar gereedschap. Uit één standaardvel schuurpapier (23 x 28 cm) snijdt men drie strookjes, die dan precies op de zool passen. Klemmen aan beide zijden zorgen ervoor dat het goed op zijn plaats blijft. Vanzelfsprekend kan de schuurschaaf ook voor vlakke werkstukken worden gebruikt. Het apparaat kost 14.50. 20. jes- k.); eer 38. an- 47. 53. 56. in vo- tel; pe- lijk na il. 21. tie- 37. ier; tui; 'ge; 1U. vaste haaksleutel 15, •en- eu- iar- vit- ïen, 0,-: Be- penhaaksleutel Als gevolg van de stijging van de grondstoffenprijzen en de gewijzigde valutakoersen verwacht de Ned. Ver. van Hobbykashandelaren dit najaar een stijging van de prijzen voor hobbykasjes van 12 procent. Mocht u dus van plan zijn tot de aanschaf van een kasje over te gaan, dan is het misschien raadzaam dit zo snel mogelijk te doen en niet tot het volgend voorjaar te wachten. Twaalf procent scheelt nogal wat op de prijs van zo’n hobbykasje. De gulden middenweg kan in de keu ken gerealiseerd worden door het aan brengen van een „keukenkapstok”. De beste plaats hiervoor is boven het aan recht, onder de bovenkastjes. Schroef eerst een vurehouten lat van circa 1,5 bij 7 cm. tegen de muur over de hele lengte van het aanrecht. Schroef tegen deze lat alle keukenspullen die daarvoor ge- mei controleren. Eventueel aangetaste delen onmiddellijk verwijderen. Als u zelf eens aan de slag gaat met droogbloemen, zult u waarschijnlijk ook meer begrip op kunnen brengen voor de hoge prijzen die de bloemist voor een droogbloemenstukje vraagt. Het is niet eenvoudig en het vraagt vooral veel tijd. Het materiaal is vrij teer en bros, dus het is voorzichtig werken geblazen. Als steekmateriaal kunnen we het beste bloemensteekschuim gebruiken. Dit vol doet beter dan kippegaas, zand en klei. Ook bloemendraad is een onmisbaar hulpmiddel; het is verkrijgbaar bij bloe misten en tuincentra. We gebruiken het om slappe bloemstengels te verstevigen of om bloemen en ander materiaal zon der bruikbare steel „op te zetten”. Het wordt tevens gebruikt om bijvoorbeeld een blad een andere stand te geven. schikt zijn, zoals: de rol met keukentis- sues, de steun van de handmixer, de rol aluminiumpapier, de blikopener enz. Over de lengte die nu nog vrij is, komt de „kapstok”. Neem hiervoor een ronde houten stok van circa 15 mm doorsnede. Hiervoor zijn zowel houders als kapstokhaakjes in de handel. Schuif een flink aantal van deze haakjes om de stok voor u hem definitief vastzet. In plaats van een hou ten stok kunt u ook een metalen buis nemen, bijvoorbeeld een gordijnroede. Aan de haakjes kunnen al die kleine, veel gebruikte dingen gehangen worden die u telkens weer nodig heeft. Denk bijvoorbeeld aan: flesseopener. af was borstel, pannelappen, vaatlap, voorproef- lepel, kurketrekker, sleutels, schaar en ga zo maar door. Zoals gezegd moet een keuken goed schoongemaakt kunnen worden. Zet de houten lat en de stok daarom goed in de lak, zodat deze zon der bezwaar met een natte doek afgeno men kunnen worden. Wanneer de vuren lat over de hele breedte van het aanrecht doorloopt, kan ieder voorwerp daar zijn plaats krijgen waar u het nodig heeft: de afwasborstel en de vaatlap boven de gootsteen en de pannelappen boven de kookplaten. En al die kleine spullen waar u nu nog naar aan het grabbelen bent in de keukenla alsof dat een grabbelton is hangen nu duidelijk in het zicht en zó voor het grijpen. Het hier beschreven dilemma komt nergens duidelijker naar voren dan in de keuken, waar een grote hoeveelheid keu kengerei aanwezig is. Toch willen we die keuken goed schoon kunnen maken. Dit kunt u natuurlijk bereiken door alles weg te stoppen, maar het resultaat is dan al gauw een onpersoonlijke steriele schoonheid. Bovendien is het gemakke lijk, wanneer allerlei veel gebruikte voorwerpen zo voor het grijpen hangen en niet eerst opgediept hoeven te worden uit laden en kastjes. schuivingen. Om het terrein te mogen betreden, moet u eerst toestemming vra gen aan de eigenaar. Een eldorado voor de echte stenenlief hebber is Idar-Oberstein, even ten oosten van Trier, in Duitsland. Vanuit Nederland worden daarheen excursies georgani seerd door verschillende plaatselijke ste nenclubs. U kunt daar uw verzameling halfedelstenen naar hartelust uitbreiden. Wilt u eens op uw gemak bekijken hoe mooi stenen, kristallen en mineralen kun nen zijn, maak dan eens een dagtochtje naar Giethoorn. Daar is op het Binnenpad 43 het stenenmuseum „De Oude Aarde” gevestigd. Beslist de moeite waard en bo vendien erg interessant voor kinderen. Er is een winkel bij waar van alles te koop is: stenen, bewerkingsmachines, accessoires voor het maken van sieraden, enz. Het boek is natuurlijk erg handig als informatiebron, voordat men aan een karwei begint. Welk gespecialiseerd werktuig is er voor handen en hoe haal je het maximum aan profijt uit je eigen bezit aan gereedschap? Men vindt in het boek gereedschap voor allerlei werk zaamheden of dat nu om timmeren, schilderen, tuinieren of ijzerbewerken gaat. In het nogal omvang rijke assortiment van stalen schaven treft men diverse uitvoeringen met een zogeheten gerib de zool aan. Een goede gereedschappenhande laar kan u over het nut en de betekenis van zo’n zoolprofiel voldoende inlichten, maar zulke in formatie is helaas niet op elk verkooppunt ver krijgbaar. De in de leng terichting van de zool (de onderkant van de schaaf) uitgespaarde gleuven zijn niet be doeld om het gereed schap er wat interessan ter te laten uitzien; ze hebben een specifiek doel. Geribde zolen treft men voornamelijk aan bij blokschaven, voorlo pers en rijschaven; die drie types ontlenen hun namen aan hun lengte, resp. 24 a 25 cm, ca. 35 cm en 45 tot 56 cm lang. Voor het schaven van enigszins vochtig hout voldoet de schaaf met geribde zool veelal stuk ken beter dan de gladde zool. Ook hout dat welis waar niet vochtig, maar van nature wat „vettig” is, zoals bijvoorbeeld teak, laat zich beter met een geribde schaaf be werken. Hard hout schaaft lekkerder weg met een gladde zool en In het wild kunnen we de zaadscher- men van de bereklauw en andere schermbloemen plukken en verder vruchtpluizen van de bosrank, heide, zuring, en allerlei grassen. Bij het bloe- menstalletje kunnen we bosjes bloemen kopen om zelf te drogen, zoals Achillea, gipskruid, kogeldistel, ridderspoor, sta- tice, liatris, roosjes, allium en mimosa. Zelf bloemen drogen is erg eenvoudig, en goedkoper dan de bloemen gedroogd en wel te kopen. Augustus is de meest geschikte maand om bloemen te drogen en te zorgen dat we ook de komende winter weer wat droogboeketjes in huis hebben. Het fijne van droogbloemen is vooral dat ze het ook op donkere plekjes, waar andere bloemen en planten beslist niet willen staan, heel goed doen. Enige tijd geleden zagen we hoofdzakelijk de kunstmatig gekleurde droogbloemen, maar dat wordt gelukkig steeds minder. Ook gedroogde bloemen zijn echte na- tuurprodukten en daar moet de mens niet aan gaan knoeien met verfstoffen, zodat ze hun natuurlijke karakter ver liezen. Overal vinden we bloemen en planten om te drogen. Voor wie een eigen tuin heeft, is het erg gemakkelijk om planten te zaaien, die geschikt zijn om te drogen. Maar ook wie op een flat woont kan zelf bloemen drogen. In het wild vinden we allerlei grassen, distels en zaaddozen die gedroogd kunnen worden, maar ook bij het bloemenstalletje op de hoek kunnen we allerlei snijbloemen kopen om zelf te drogen. Het beste en eenvoudigst om te drogen zijn de echte droogbloemen, zo als de strobloem (helichrysum), ammo- bij het schaven van smalle latten, de zijkan ten van planken e.d. is het ook veel beter een schaaf met gladde zool te gebruiken. Wie regelmatig schaafwerk te doen heeft, zou bij het kiezen van een behoorlijke ge reedschappenuitrusting wel eens in de proble men kunnen komen; voor het ene karwei heb je een schaaf met gladde zool nodig, voor het an dere een geribde zool, en dan bepaalt de lengte van het materiaal vaak of een blokschaaf (het kortste model) of een voorloper dan wel een rijschaaf noodzakelijk zijn. Tenslotte kun je moeilijk een stuk of tien schaven aanschaffen. Misschien is dit een goede raad: koop als ba- sis-schaafuit rusting een blokschaaf en een voor loper, waarbij dan de ene een gladde en de an dere een geribde zool heeft. Daarmee is verre weg het grootste deel van de normale dhz- werkzaamheden behoor lijk te „beschaven”. En wanneer u dan later de werkplaatsuitrusting gaat uitbreiden, kunt u de wat meer specialisti sche schaafsoorten gaan kopen.of door Sin terklaas cadeau laten doen! Wanneer je het „Handboek Gereed schap” doorbladert sta je versteld van de aantallen en soorten gereedschap, die er zijn. Je kunt er een brok historie uit losweken, omdat in dit (van oorsprong Engelse, door Mar Groen kundig be werkte) boek niet alleen moderne stuk ken gereedschap worden besproken en beschreven, maar ook het werkgerei, dat onze nabije of verre voorvaderen nodig hadden om iets fraais te kunnen maken. Dat is denk ik ook het aantrekkelijke van deze uitgave. Hetheeft dus niet alleen een bepaalde nuttigheidswaarde. Nuttig is het zeker, omdat bij elk stuk gereedschap een korte beschrijving staat, hoe er mee te werken. Voorts vindt men er de basisgegevens bij: afmetin gen, materiaal waarvan het gemaakt is en het doel waarvoor het te gebruiken is. „Handboek Gereedschap” is tot zo re cent mogelijk bijgewerkt. Dat is bijv, te constateren bij de elektrische boorappa- ratuur, waar melding wordt gemaakt van de variabele snelheid- en krachts ontwikkeling, zoals die momenteel wordt „ingebouwd”. bium xeranthemum, statice.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11