Verbluffende mengvorm van dans en acrobatiek uit China ht noord-holland petri interieur Betje Wolff, een museum dat nieuwsgierig maakt NTEN h ft Veelzijdig aanbod op festival Casa Nova Linden overleden Van Morrison en Parijse Revue in Rotterdam Dirigent-componist Nico van der Informele sfeer in fraai gerestaureerde voormalige pastorie n 15 KUNST 19 7 9 AUGUSTUS 3 VRIJDAG door Brigitte Sprenger ^~Nèt even iets anders^ Dat proeft u. In alles! Wij zijn wegens vakantie GESLOTEN van maandag 30 juli t/m vrijdag 17 augustus a.s. OPRUIMING GASHAARDEN GASFORNUIZEN 5 de bokkedoorns in het Wethouder van Geiukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN DEN HAAG. Hoogtepunten uit de Peking Opera, zo heet het programma, waarvan het Peking Operagezelschap uit Shanghai donderdagavond in het Congres gebouw de Nederlandse première gaf. Het is een verzameling frag menten, gekozen uit het repertoi re van de Chinese opera en dat het om werkelijk hoogtepunten gaat, daarover bestaat na het zien van de voorstelling geen twijfel. Wat de Chinese acteurs en actri ces in de theatervorm die zij ope ra noemen laten zien, is in alle opzichten van grote schoonheid. Meestal op een vrijwel leeg to neel, soms met een sobere toneel- aankleding, zoals verschillende achterdoeken, spelen zich kleuri ge taferelen af. Dikwijls in razend tempo, een enkele maal in verstil de verfijning. :V (ADVERTENTIE) Peking Opera oogverblindend mooi ri- De kraanvogel koningin temidden van haar onderdanen in De Vuurfeniks. Or VAN MORRISON. KO VAN LEEUWEN doven rwt, tv- doven i, kleu- voor 'an de doven 'op 50. ir Het koetshuis. poli- tv-se- (ADVERTENTIE) RESTAURANT (ADVERTENTIE) ZIJLWEG 36-38 HAARLEM. TEL. 023-316399 ir Het fraai gerestaureerde Museum Betje Wolff. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Een groot aantal bin nen- en buitenlandse artiesten, waaron der de tienergroep Cheap Trick, Van Morrison Randy Newman, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en Golden Earring, staan op het programma van het Casa Nova Beurs dat plaats heeft in Rot terdam van 24 augustus tot en met 2 september in het Ahoy-complex. Dit gevarieerde festival opent met het Rotterdams Philharmonisch Orkest dat na de pauze onder leiding staat van de Amerikaanse zanger/songwriter Randy Newman die tevens een solo-optreden geeft. De Parijse revue Alcazar de Paris geeft zijn eerste voorstelling in Neder land, op 29 augustus in het kader van dit festival en op 25 augustus heeft een enter- tainment-avond plaats onder de titel The Great American Disco Disaster. Cheap Trick speelt in het sportpaleis op 28 augustus, Van Morrison op 30 augus tus, Golden Earring de daarop volgende avond en The Commodores de avond daarna. Op muzikaal gebied staan verder onder andere het Pasadena Roof Orchestra (2 september), Flairck en Inner Circle (26 augustus), de Ruud Hermans Band met country muziek (24 augustus), het Resi dentie Orkest (2 september), The Meteors (26 augustus), en Hans Duif er (31 augustus en 2 september) op de planning. aiado - entaire Jacob ■Ifilm. 20.55 >5 Kor- Seelen- lassiek gelijke verrassende artistieke kwaliteit is te zien in De Herberg op het Kruispunt. Daarin ontstaat een gevecht tussen twee mannen die elkaar in het donker niet kunnen zien. Doordat het licht op het toneel gewoon volop aan is, ziet het pu bliek hoe de mannen in het duister tasten, op zoek naar elkaar. Zowel in Herfstrivier als in De Herberg op het Kruispunt zit een clownsrol en zo’n rol is binnen de Chinese opera een heel bijzondere. De clown heeft de grootste vrijheid. Hij of zij mag improviserend werken, terwijl de andere rollen in stren ge codes vastliggen. Elke beweging, elk woord, het heeft zijn eigen betekenis bij de Peking Opera. In een knappe synthese van zang, woord en gebaar brengt de Chinese Opera zijn verhalen tot leven. Het merkwaardige is dat de voor westerse oren toch vreemd klinkende muziek bij zonder gauw went. De Chinese muziek is trouwens heel afwisselend. De gebruikte instrumenten zijn eenvoudig: kleppers, een houten snaarinstrument en een kleine Chinese viool samen met een dwarsfluit van bamboe, dat is zo’n beetje de orkest- saménstelling. Dat orkest zit tussen de coulissen en leidt van daaruit vooral door de kleppers waarmee het spelritme wordt bepaald de voorstelling. Oogverblindend mooi zijn de kostuums. De Peking Opera gebruikt voor alle ver halen en produkties kostuums die zijn afgeleid uit de Ming-periode. Ook hier weer een bijzondere verfijning van kleur en vormgeving, waar nodig opgesierd met rijk ogend goud of zilver. De gezichten van Peking Opera-acteurs krijgen naar gelang de rol een bepaalde beschildering. Gezichten van verraders zijn geheel be dekt met wit poeder, hun ware gezicht is niet meer te zien. De kleuren van de gezichtsbeschildering duiden op morele eigenschappen van de personages. De Peking Opera is in ons land mede op uitnodiging van de Vriendschapsvereni- Fijn, om in zo’n huis te staan, eigenlijk als indringer maar toch wetend dat het mag. Dat deuren openen, kelders verken nen, trappen op en af lopen en de koets even aanraken is toegestaan. Juist met opzet is niet alles keurig netjes opgesteld, tentoon, achter glazen, met overal kaart jes bij ieder voorwerp. Maar de informa tie is er wèl, en ook een paar brutale touwtjes die verdere toegang verbieden, maar het blijft informeel. Een paraplu slingert op een stoel, dikke winterjassen hangen in het koetshuis gereed voor de tocht, potplanten versieren kozijnen, bloe men in de vaas. Het ziet er bewoonbaar en gezellig uit. Museumgefluister hoeft hier niet. Vooral boven is het een klein paradijs. De zolder is een ruimte voor rommel en opbergen gebleven. Schaatsen hangen aan de balk, de slee staat in een hoek, laarzen slingeren onder een oude keuken tafel. Achter een deur is de dienstboden kamer, aangebouwd in 1655. Een Spar taans hok met een piepkleine bedstee, een stoel, een tafel en een naaimachientje. De pastorie geldt tevens als museum voor Midden-Beemster en herbergt ook andere exposities. Dit seizoen is er een tentoonstelling te zien van oude foto’s, afkomstig uit de polder, en ook schetsen, modellen en informatie gewijd aan Vre denburgh, een voormalig groot landhuis in de polder waarvan alleen nog een hove nierswoning over is. Maar de grote trekkaart blijft Betje Wolff. Door de informele, gezellige en met inzicht gepresenteerde opzet van dit mu seum wordt je interesse moeiteloos opge wekt. Je wilt méér te weten komen over de vrouw die hier eens haar woonstee had. Het verlangen een avondje in de biblio theek door te brengen en alles over Betje Wolff en Aagje Deken op te duiken wordt onweerstaanbaar. Museum Betje Wolff, Midden-Beem ster. Tot 1 oktober. Dinsdag en donder dag van 10 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur. Zaterdag en zondag van 14 tot 17.30 uur. Verder volgens afspraak, tel. 02998-1430. idt men ophan- logram, ten telt, rm pro- rlandse sen zijn i dat er 20.40 Zomer- toer-in HOGE KORTINGEN 40 MOD. worden brandend gedemon streerd Atag - Etna - Dordrecht - Sauter - Pelgrim ef pro- i. 20.22 tv-se- «1 pro- Aansl.. 23.05 i mir), are t er rin ere ien sde ay- ige en >er- len ne- eld ant hij lid- ige RO isa- in i in ilse al- “le- en- ten in en- oli- toe Jeugd- iedede- arnaal. tv-se- 21.35 /-serie. n- k- ri- ge n- in n- 10 Gierstraat 31 - Haarlem Tel. 023-312460 Kipperust is niet het kamertje waar werken als Willem Leevend en Sara Bur gerhart tot stand kwamen. Wel werd De Menuet en Dominees Pruik hier gepend. Pas na de dood van dominee Wolff, toen de vriendschap tussen Betje en Aagje Deken nog jong was begon het echte schrijverswerk. Weduwe Wolff ging sa men wonen met haar vriendin. Eerst in De Rijp, toen in Beverwijk, later in Frankrijk en uiteindelijk in Den Haag. Deze vrucht bare samenwerking bracht de eerste Ne derlandse roman voort en vele boeken daarna, vol met rijke humor. Boeken die nu, 175 jaar nadat Betje Wolff en Aagje Deken binnen enkele weken na elkaar begraven werden in de duinen bij Scheve- ningen, nog uiterst leesbaar zijn. De Opera van Peking heeft met de ope ra zoals we die in het westen kennen geen enkel raakvlak. Wat de Chinezen onder opera verstaan is een wervelende verza meling van vrijwel alles wat er op theater- gebied mogelijk is. Zang, spreken, maar vooral veel dans, pantomime en weergalo ze staaltjes van acrobatiek, vooral ge bruikt bij gevechten. De kunst van het vechten stond in het oude China in hoog aanzien. In de produkties die de Opera van Peking nu weer opvoert neemt het gevecht een prominente plaats in en dat is geen wonder, want de meeste verhalen naar aanleiding waarvan de groep een produktie speelt, stammen uit de tijd van de eerste duizend jaar na Chr. De perfectie waarmee de Chinese ope ra-acteurs werken, neemt welhaast enge vormen aan. Mensen buitelen door elkaar heen over het toneel, vliegen in salto’s door de lucht en schijnen een geheim concordaat met de wetten der zwaarte kracht te hebben gesloten. Een verbluf fende mengvorm van dans en acrobatiek. In de gevechten tonen de Chinezen hun meest spectaculaire momenten, in hun humor schuilt een zorgvuldig opgebouw de verfijning. In bijvoorbeeld Herfstrivier (fragment uit de traditionele Chinese ko medie De Jaden Haarspeld) stapt een jon ge vrouw in een wiebelig bootje van een oude veerman. We zien alleen twee men sen op een leeg toneel, die in een bewe gingsspel van ogenschijnlijk simpele een voud de hele benodigde ambiance sugge reren. Een staaltje pantomime van soort- Achter nog een andere deur is weer een kamer, aangebouwd op Betje Wolff’s ver- Museum Betje Wolff, een van de vele Tour-In Noord-Holland attracties, heeft iets aparts, iets zeldzaams en dat niet alleen omdat hier die wonderlijke schrijf ster achttien jaar woonde. Je hoeft eigen lijk niets te weten over Nederlandse litera tuur om in dit huis van een nieuwsgierige sluiptocht te genieten. Naar aanleiding van wat er in de boedel scheiding na de dood van dominee Wolff in 1777 stond werd het huis ingericht met meubelen en siervoorwerpen uit de acht tiende en negentiende eeuw, die geschon ken zijn door inwoners van de Beemster. Sierlijke tafels, stevige kasten, versleten tapijten en portretten van Beemster-boe- ren komen harmonisch met elkaar overeen ondanks de verschillende stijlen. Maar het is de presentatie van dit alles dat het museum zo apart maakt. De muziektheatergroep Hot Peaches uit New York brengen de musicals Cabaret en Oscar Wilde, en Moniek Toebosch sa men met Michel Waisvisz presenteren hun absurde-muziektheater drie avonden. De Nederlandse première van de film Hair heeft plaats op 27 augustus en verder maken modeshows, theatervoorstellin gen, poëzie-avonden, cabaret en een expo sitie deel uit van Casa Nova. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij VW plaatsbespreekbureaus en vele NS- stations. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In zijn woning in Amsterdam-Zuid is donderdagavond de componist-dirigent Nico van der Linden overleden. Hij werd 86 jaar en overleed plotseling na onwel te zijn geworden. Van der Linden dirigeerde nog kort geleden als gast in Baden-Baden. Hij com poneerde veel orkestwerken, koorwerken met orkest en de operettes Droomvlucht en De onbekende stem. Van der Linden schreef ook filmmuziek. Als dirigent trad hij als gast op voor tal van verschillende orkesten. MIDDEN-BEEMSTER Het voormalige witte pastoriehuis ligt aan een van de twee „hoofdwegen” van Midden-Beemster, eigenlijk een laantje meer bestemd om langzaam door te slenteren. De stille, rustige sfeer die hier heerst wordt nog krachtiger, en een gevoel van verloren zijn in tijd nog sterker, zodra je je eerste stappen in de pastorie zet. Elisabeth Dekker, pas 20 jaar oud, stapte dit huis binnen in 1759 als de vrouw van de dertig jaar oudere weduwnaar dominee Adriaan Wolff. Zij keerde het verre Vlissin- gen de rug toe, een stad die haar niet vergeven kon maar wel bevoogd had voor een kort avontuurlijk uitstapje met een vaandrig. Wat Betje Wolff, die later een beroemd schrijfster zou worden, zag toen ze in dit huis stond, valt daar nu weer te beleven. Ruim twee eeuwen later is de pastorie zodanig gerestaureerd dat het huidige museum een aardige replica moet zijn. zoek kort na haar intrek: de befaamde „kipperust”. In dit optrekje zat Betje ach ter een houten bureau, met uitzicht over de grote, groene tuin achter het huis, uren haar pen te bewegen met het schrijven van poëzie en een heftige corresponden tie. Twee wanden zijn geheel bedekt met versleten, vaak gebruikte boeken, een col lectie die geschiedenis, bouwkunde, theo logie, folklore en natuurlijk de boeken van Wolff en Deken omvat. ging Nederland-China. De voorstellingen krijgen uitleg in het Nederlands en verder is er een prachtig verzorgd programma boekje, waarin uitgebreid uitleg gegeven wordt over vrijwel alles wat de Peking Opera betreft. Ook de korte inhoud van de verschillende stukken (op de première werd ook nog De Vuurfeniks en de De Yandangberg gespeeld, twee eveneens korte, maar groots opgezette gevechtspro- dukties) staat in dat programma vermeld. De Peking Opera speelt ook nog De vrouwelijke generaals van de familie Yang, een avondvullende produktie. Ik heb me laten vertellen dat de voorstellin gen in Den Haag en Amsterdam reeds zijn uitverkocht. Wilt u er heen, dan rest nog Utrecht (17 en 18 aug. Jaarbeurs) of Rot terdam (13, 14 en 15 aug. in de Schouw burg). Daar moet de kaartverkoop nog beginnen. Het is die moeite waard, u zult een onvergetelijke avond hebben. week- .10 Ak- lapitan enfilm. ■ments- ze jagt souris), 23.05 Shiloh- 1. Reserveren 023-263600 s Maandags gesloten en en A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15