Handelstekort niet snel weg Wijn met een Nederlanders spaarden meer Museumstuk Makelaars Overheid biedt baan aan 3300 werklozen 9 LENING *1579 PER <1985/z1994 gebruiken viewdata Zorgen om textielinvoer 1 I lucht je... I „Consument moet hogere energieprijs voelen” el Kamerlid voor D’66 Engwirda: V IS STAAT DER NEDERLANDEN 5 RS tweede uitgifte 17 ECONOMIE 19 7 9 AUGUSTUS 3 VRIJDAG (Van onze redactie economie) ade, bedrag koers rente aflossing ol. storting e prospectus ■m 1JiBV Jsr1 r TT schuldbewijzen inschrijving ROTTERDAM. De directie van de vorige week failliet verklaarde Nederlandse Cruisemaatschappij „Bestevaer” heeft de moed nog niet opgege ven. Op 7 augustus willen de initiatiefnemers weer een aandeelhoudersverga dering beleggen waarop uit de doeken zal worden gedaan wat er nu precies fout is gegaan en hoe men het volgende keer wel dient te doen. Want Bestevaer is nog lang niet ter ziele, zo menen zij. jaarlijks op 1 juli in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1985 af vervroegde aflossing is vanaf 1 juli 1989 mogelijk tegen de koers van 103% dooreenleverbaar met eerste uitgifte 7\^ugustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 3 september 1979, onder bijbetaling van 62 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 7 augustus 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem DEN HAAG. De Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen (NBM) behoort tot de eerste organisaties die gebruik gaan maken van de nieuwe PTT-dienstverlening voor besloten viewdata. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Als de stijging van de energieprijs en milieukosten niet in de automatische prijscompensatie worden meegenomen, moet aan een daaruit voortvloeiende koopkrachtdaling gedeeltelijk worden tegemoetgekomen. Niet helemaal want de consument van energie moet de pijn van hogere energieprijzen wèl voelen. ïl» DEN HAAG. Japan vindt het belangrijk dat Nederland en Japan iets doen aan het verbeteren van de handelsre- latie tussen beide landen. Dit zei woensdag de directeur-ge neraal voor Europa van het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Mijazawa. - .z 7 Japan wil relatie met Nederland verbeteren Failliete Bestevaer geeft moed niet op ndsen ioen eerd he 1, j 4 (ADVERTENTIE) Hij is lid van de tien man sterke delega tie die de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Sonoda, heeft meegebracht voor het tweedaags bezoek dat hij aan Nederland brengt. Volgens de directeur- generaal was de Japanse minister onder de indruk van de sympathieke en open sfeer waarin het gesprek dinsdag met zijn ambtgenoot Van der Klaauw heeft plaats gevonden. Mijazawa verklaarde dat het nog wel enige tijd kan duren voordat het voor het Nederlandse nadelige saldo op de han- delsbalans tussen beide landen is wegge werkt. Hij hoopt dat de gesprekken voort gezet konden worden als minister Van der Klaauw de invitatie aanneemt om begin Uchishiro maakt een mengsel van menselijke uitwerpselen dat hij ver dunt met een vijftig maal zo grote hoeveelheid water en laat het twee uur op een temperatuur van 80 graden staan. Het hele mengsel wordt vervol gens vele malen gefilterd waarna er perziken en bietensap aan worden toe gevoegd, soms ook een scheut goede wijn om de smaak te verrijken. De gevaarlijke microben worden gedood bij een temperatuur van meer dan vijf tig graden, zo benadrukt Uchishiro. De ingrediënten ervan zijn nochtans uniek: Uchishiro maakt zijn wijn met menselijke uitwerpselen. „Het is tegennatuurlijk de uitwerpse len te verspillen”, zo zegt de 67-jarige Uchishiro. Zijn vrouw voegt eraan toe dat op tijd en stond een glaasje „Sen- ju” (levenselexir) de jeugd en de ge zondheid helpt te bewaren en dat het zeer goed is voor de huid. 8,88 6,89 ders om alsnog 65.000 over te maken. Volgens de Rotterdamse advocaat heeft een aantal van hen dit nog niet gedaan: „Men is het geld dan wel kwijt, maar Bestevaer is er misschien wel mee uit de brand”. Van Delden geeft toe dat deze som geld nog niet voldoende is om zelfs maar de procedure rond het faillisement te kunnen bekostigen, waarvoor een bedrag van rond de ton nodig zou zijn. DEN HAAG (ANP). De arbeidsbu reaus zijn begonnen met het bemiddelen voor 3300 arbiedsplaatsen in de kwartaire sector, overeenkomstig het zogenoemde plan-Albeda/Gardeniers. De (overheids)- instanties, die deze arbeidsplaatsen heb ben aangemeld, zijn hiervan in kennis gesteld. Er zal voorrang worden gegeven aan jeugdigen. Het plan is een experiment, dat minister Albeda van Sociale Zaken bij de behande ling van zijn begroting voor 1979 in de Tweede Kamer heeft aangekondigd. Het beoogt het vervroegd vervullen van voor de komende jaren geplande nieuwe ar beidsplaatsen bij rijk, provincie en ge meenten en door hen gesubsidieerde in stellingen, in het belang van de werkloos heidsbestrijding. Nieuw is, dat bij de fi nanciering van de kosten voor dit experi ment rekening wordt gehouden met de besparingen op sociale uitkeringen. Op deze wijze kunnen mede met deze bespa ringen mensen zonder werk aan maat schappelijk nuttige functies worden ge holpen. Kinderen kruipen door een van de resten van het Amerikaanse ruimtestation Skylab, dat onlangs neerstortte. Het staat nu in een museum voor wetenschap en techniek in Chicago. TOKIO (Reuter). De Japanners lopen misschien de kans slachtoffer te worden van hun eigen succes, nu op hen een beroep wordt gedaan minder te werken. Voor velen onlangs in een Euro pees rapport aangeduid als „ver slaafden aan werk” is het denk beeld ondenkbaar. Premier Masayosji Ohira zelf is voor stander van verkorting van de werk week met één dag tot vijf sinds 1975, toen hij als minister van Financiën be loofde te zullen ijveren voor herziening van een wet uit 1927 die bepaalt dat banken alleen op zondag en nationale feestdagen gesloten mogen zijn. Japan, dat derde is op de lijst van landen met het hoogste bruto nationale produkt na de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, is een van de weinige geïn dustrialiseerde landen waar banken, mi nisteries, scholen en veel bedrijven ook op zaterdag open zijn. De druk om op een vijfdaagse werk week over te gaan is zeer groot. Men wil er de kritiek uit het buitenland mee stoppen dat Japan zo’n groot handels- overschot heeft en men wil er ook ener gie mee besparen. Een adviesraad van het ministerie van Financiën heeft in juni aanbevolen dat de 52 jaar oude Bankwet wordt gewij zigd, zodat de banken op zaterdag kun nen sluiten. Maar hij heeft er voorwaar den aan verbonden. De voorwaarden zijn dat iedereen in Japan ermee moet instemmen en dat het verleden toelegden op het vullen van het loonzakje van hun leden concentre ren zich nu op het inkorten van de werk uren. Uit recente onderzoeken blijkt dat de meerderheid der bedrijven er of ab soluut tegen is of invoering van de vijf daagse werkweek voorbarig vindt. Bijna de helft van ’s lands kleine en middelgro te bedrijven zegt dat zij moeten sluiten als de werkuren worden ingekort. 137,50 54,70 8,70b 93,50 14,50 49.001 137,80 32,30 59,70 47,30 79,70 29,20 55,90 106,40 109,00 83,70 41,80 102,00 114,00 1,17 290,00e 420,00 307,00 0,14 5,54 n. it uvel n. 51,50 41,00 31,00 93,90 96,70 56,60 3720 141,20 41,20 54,50 46,10 65,50 45,50 133,00 43,00 46,50 143,00 57,00 46,00 3,80 51,00 69,00 76,70 60,50 150,50 49,50 53,20 122,50 38,10 3820 7820 69,40 93,90 49,80 31,20 93,00d 114,70 47,00 55,10 177,50e 37,80 82,50 145,70 4420 4620 41,10 51,50 295,00 165,00 150,00 335,00 180,00b Als eerste poging om nog iets van de rederij te maken, heeft Bestevaer bij mon de van curator mr. R. van Delden een oproep gedaan aan enkele aandeelhou- volgend jaar naar Japan te komen. Ook vorig jaar oktober toen minister Van der Klaauw eveneens in Tokio was is de han- delsbalans al ter sprake geweest. Volgens de directeur-generaal Europese Zaken van het Japanse ministerie vormden de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan overigens maar een klein gedeel te van het drieëneenhalf uur durende ge sprek tussen Sonoda en Van der Klaauw. Het grootste gedeelte werd besteed aan het bespreken van internationale zaken. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft de woensdag gebruikt om uit te rusten van een reis van vijf Amerikaan se landen die hij bezocht voordat hij in Nederland arriveerde. Woensdagmorgen maakte hij een boottocht door de Amster damse grachten, hij lunchte in Amstel veen en ’s middags bekeek hij het Binnen hof. Het was de derde maal dat Sonoda in Nederland is. Woensdag tegen het begin van de avond ontving de Japanse minister een delegatie van de Nederlandes Kendo- vereniging. Kendo is een Japanse vecht sport, waarvan Sonoda een enthousiast beoefenaar is. Woensdagavond werd de Japanse minister een diner aangeboden door de Japanse ambassadeur in Neder land, Uchida. Gisteren vertrok Sonoda van Schiphol naar Japan. Het debat dat nu over het probleem gaande is, is op gang gebracht door het vrijgeven van een voorheen geheim stuk van de EG-commissie, dat naar de Ja panner verwijst als naar iemand die aan werken verslaafd is en woont in huizen die „nauwelijks beter zijn dan konijnen hokken”. De grootste vakbeweging van Japan, Sohio of Algemene Federatie van Vakbonden, is het in beginsel met de EG eens. Vorig jaar werkte de Japanse werknemer 175.5 uur per maand, verge leken met 172 uur drie jaar tevoren. Hierbij zijn ongeveer 12 uur overwerk inbegrepen. Veel Japanners, wier produktiviteit ^eel landen jaloers doet zijn, zien boven dien af van minstens een deel van het vakantiegeld over drie a vier weken waarop ze recht hebben. Het gevolg is dat hun gemiddeld maandloon het equi valent van ongeveer 1.100 dollar be draagt. De zin in hard werken dateert van het midden van de vorige eeuw, toen net land openging voor de buitenwereld sn het na 300 jaar van zelfgewilde isole ring, aan industrialisering moest inha len. Er was een nieuwe opleving van intense werklust na de Tweede Wereld- aorlog, toen men de destructie te boven moest zien te komen. De wijn is het resultaat van een ont dekking die Uchishiro toevallig deed tijdens zijn onderzoek naar grondbac- teriën waarmee hij hoopte de met che mische meststoffen en insecticiden verzadigde grond opnieuw gezond te maken. ook de sluiting op zaterdag wordt overwogen van de ongeveer 28.000 post en bankkantoren in handen van de rege- ring-concurrenten van de particuliere banken. Tot dusver hebben zich slechts zeven overheidsdiensten, waaronder de minis teries van Arbeid en Internationale Han del en Industrie, voor een kortere werk week uitgesproken. De andere 36 lopen of niet warm of zijn falikant tegen, zoals de ministeries van Verkeer, Onderwijs en PTT. Uit regeringskring wordt deze maand de aanbeveling verwacht dat de 506.000 ambtenaren in Japan om toerbeurt één zaterdag per week vrij nemen, waardoor toch de kantoren zes dagen per week zouden open blijven. Op advies van premier Ohira heeft een rijksdienst in juli onderzocht hoe men energie zou kunnen sparen, bijvoor beeld door invoering van de vijfdaagse werkweek voor overheid en particulier bedrijfsleven. Men ging zich met het idee van een vijfdaagse werkweek voor het eerst se rieus bezighouden na de oliecrisis van 1973, die de Japanse economie een forse klap toebracht omdat zij voor 99 procent afhankelijk is van importolie. Ongeveer negentig procent der Japanse bedrijven met meer dan duizend werknemers voerde het systeem min of meer in. En kele gingen ’s zaterdags dicht, andere voerden het rotatiestelsel in. Van alle Japanse bedrijven met 30 of meer werk nemers voerde slechts 24 procent het systeem in zijn geheel in. Ook de Japanse vakbonden, die zich in TOKIA. (AFP) De wijn van Moto- mi Uchishiro, een landbouwer uit de Japanse „Alpen” heeft een lichte grondsmaak, een perzikgeur de zacht heid van een portwijn en een fonkelro- de kleur. DEN HAAG. Werknemers- en werk geversorganisaties van de Nederlandse textiel- en confectiebeurs maken zich zor gen over de mogelijkheid van grotere goedkope importen uit de Chinese Volks republiek. De handelsbesprekingen, die de Europese Gemeenschap thans in China voert, lijken de deur daarvoor te zullen openen. De commissie, waarin zij samenwerken en die „commissie van overleg en samen werking voor de textielindustrie” heet, heeft deze bezorgdheid bij de overheid uitgesproken. De Europese Commissie wil de invoer van Chinese textiel en kle ding in de Europese Gemeenschap reeds in 1979 aanzienlijk vergroten. Volgens Van Delden moet er geld op tafel komen om met succes tegen de Griekse reder Stroubakis te kunnen pro cederen. Volgens Bestevaer draagt deze scheepshandelaar de schuld van de huidi ge problemen. „Had Stroubakis zijn schip op tijd gele verd, zoals was afgesproken, dan waren we met volgeboekte reizen van start ge gaan. We zijn dan ook vast van plan om ons streven, een Nederlandse cruisevaart- maatschappij, door te zetten. „Er is een markt voor, want dat bewijst het aantal boekingen wel. En Stroubakis zal betalen voor de strop die Bestevaer door hem heeft geleden. We hebben al beslag laten leggen op zijn privé-bankre- kening en op zijn bedrijf, onze eisen zijn door de Griekse regering ontvankelijk verklaard, en we hopen ook dat de AM- RO-bank een inboedelkrediet wil accepte ren om ons over de huidige geldzorgen heen te helpen”, aldus de directie van Bestevaer. Het probleem is overigens wel, dat Bes tevaer zelf geen inboedel heeft, alles is namelijk gehuurd. ringsproces te wachten. De PvdA, de WD en het CDA hebben dat volgens deze Democraat nog niet helemaal door. Die partijen „miskennen de problemen en verschuiven de klap naar de toekomst. Kijk maar naar de scheepsbouw”. D’66 is, meent Engwirda, eigenlijk de enige partij die achter Van Aardenne staat, als het erom gaat nieuwe groeisectoren bloot te leggen en nieuwe kansen te benutten. De opstelling van de vakbeweging in deze doet hij af als begrijpelijk „zij is ook slechts een instrument van de achterban” maar weinig reëel. „Dat zie je aan ideeën als de automatiseringsheffing en bijvoorbeeld de scheepsbouw.” Voor Engwirda is Amerika het lichtend voorbeeld. Hier in Europa is sprake van verstarring, die zich uit in het verdedigen van bestaande arbeidsplaatsen. Dan is het culturele klimaat in Amerika toch wel anders. Beter, want in dat land „zie je veel werkgelegenheid ontstaan in de kleinere bedrijven”. Hij is van mening dat de op stelling daar veel dynamischer is dan in ons land en de rest van Europa. DEN HAAG (ANP). In de maand mei is er ruim 4,6 miljard gulden gestort op de spaarrekeningen bij de diverse groepen van spaarinstellingen, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek gemeld. Dit bedrag afgezet tegen terugbetalin gen in mei van totaal 3,7 miljard gulden levert een positief spaarverschil op van ruim 0,9 miljard gulden. Het CBS noemt dat niet uitzonderlijk hoog. Mei vorig jaar toonde een positief spaarverschil van ruim 1,2 miljard. Het totale spaarverschil van mei is ten opzichte van april aanzienlijk toegeno men. In april werd per saldo 73 milji gulden meer ingelegd dan opgevraagd. In mei stegen de stortingen met 1,2 miljoen terwijl de terugbetalingen met 0,3 miljoen gulden stegen. Het spaartegoed eind mei bij alle spaarinstellingen samen wordt door het CBS becijferd op 98,2 miljard gulden. In een interview met het blad van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond „De Werkgever” zegt drs. Maarten Engwirda, financieel-economisch specia list van de D’66-fractie in de Tweede Ka mer, dat het voorkomen van 10.000 tot 15.000 werklozen extra het belangrijkste punt is. Belangrijker dan handhaving van het beginsel van de prijscompensatie. Voor hem staat de werkloosheidsbestrij ding centraal. Daarbij kunnen zijns in ziens de kosten van de gestegen energie prijzen niet alleen op het bedrijfsleven worden afgewenteld. Gedeeltelijke compensatie van de koop krachtdaling, die zou ontstaan door de prijscompensatie te zuiveren van energie prijsverhogingen en milieukosten, wil Engwirda bereiken via een verlaging van de directe belastingen of van de werkne- merspremies. Zonder voldoende vrijwilli ge loonmatiging ligt volgens hem een loonmaatregel op de loer. D’66 is overi gens niet zonder meer voor iedere loon maatregel. Engwirda: „Wij zullen tegen een loonmaatregel stemmen, als die on evenwichtige lasten op de lagere inko mens legt. De gestegen olieprijzen leveren de overheid in 1980 aanzienlijke extra baten op. Engwirda is van mening dat die mee valler allereerst gebruikt moet worden om het financieringstekort van de overheid terug te dringen. Daarnaast kan de overheid wel een extraatje gebruiken, want er staat ons in de jaren tachtig nog een enorm aanpassings- en herstructure- Bij de besloten vorm van viewdata kun nen bedrijven, particuliere organisaties en openbare instellingen tegen betaling zelf informatie opslaan in een centrale viewdatacomputer van de PTT. De instel ling die informatie opslaat, bepaalt zelf wie toegang krijgt tot de gegevens. De in deze experimentele informatiebank op geslagen gegevens kunnen door de beslo ten groep via gewone telefoonlijnen wor den geraadpleegd. De NBM beschouwt de besloten PTT- viewdata als een eerste aanzet tot versnel de uitwisseling van gegevens tussen het Makelaars Computer Centrum en de ver spreid over het gehele land aangesloten leden-makelaars. De NBM-leden kunnen informatie ontvangen over onroerend goed, hypotheken, overige vakinformatie en actuele zaken. Door middel van aan het telefoontoestel gekoppelde extra apparatuur kan de op gevraagde informatie zichtbaar worden gemaakt voor de gebruikers. Deze extra apparatuur kan zowel een normaal, met een speciale „decoder” voor viewdata ge schikt gemaakt tv-toestel zijn als een beeldschermeenheid. Bovendien zal de NBM binnen deze be sloten gebruikersgroep enkele toepassin gen van viewdata nader uitwerken en bestuderen om mogelijk daarmee volgend jaar deel te nemen aan de proef met openbare viewdata. Daarmee zou ieder die beschikt over een voor viewdata ge schikt tv-toestel de gegevens over de te koop staande woningen kunnen raadple gen. Door de PTT is de benodigde appara tuur invoertoestellen zowel als gebrui- kerstoestellen reeds geïnstalleerd. Japan onder druk naar vijfdaagse werkweek 0--

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17