EIS LENS AFGEWEZEN Van Vianen (Telstar) Eerste kortebaansucces in Santpoort sportpuntig Teleurstellende hervatting softbalcompetitie lotto Telstar: geen moeite met VSV Afrika-comité: tv uitspraak over deelname aan OS HSV mist Britse sterspeler door blessure in gelijk gesteld Cricketjeugd in halve finale tegen Ierland Zandvoort Trophy 5 AUG. ^CIRCUIT ■mndvoort 19 AUGUSTUS 19 7 9 SPORT VRIJDAG 3 18 :-Zuid, IN 704-TOERNOOI •fr Kevin Keegan: afwezig in Amsterdam. Leo Schoonhoven Kinheim uit degradatiezone Erich de Bruyn heeft in Willemstad tijdens de Koninkrijksspelen een nieuw Nederlands record discuswerpen geves tigd met een worp van 51.26 meter. Het oude record was 51.20 meter. KEVIN KEEGAN NIET strekken aan de leden van een Zuidafri kaanse ploeg, die zou willen deelnemen aan de Olympische Winterspelen voor gehandicapten in Geilo. Op 3 juli stuurde het speciale comité tegen apartheid een brief aan de perma nente vertegenwoordiger van Nederland -lenry 023- DEN HAAG (ANP). Het comité Zuidelijk Afrika heeft een brief naar minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken gestuurd met het verzoek een beslissing te nemen over de deelne ming van een Zuidafrikaanse ploeg aan de Olympische Spelen van 1980 in Arnhem. zijn opstelling in te leiden met de woor den: „Ik heb Van der Klink willen bel len om te vragen welk elftal ik moest opstellen. Maar ik heb het uiteindelijk zelf maar gedaan. in de beginfase maakte Terrasvogels dui delijk dat het niet ten onrechte de eerste plaats bezit Toen echter snel een 8-0 voor sprong was genomen, geloofde men het ook in het Terrasvogelskamp wel. De te genstand, die een zonder Ans Kroon aan tredend DSS bood, was te gering om in spirerend te werken. Naast slagwerk van Ludy van Mourik, Renée van der Berg, Helma Welp en Marit Kreitsher waren ook een handvol Haarlemse fouten verant woordelijk voor de snel veroverde voor sprong. Pas toen Josée Kuyper het wer pen van Kitty Liefting had overgenomen en het DSS-veldwerk niet meer in de fout ging, ontstond er evenwicht in de wed strijd. Voor een aanvallend niet sterk DSS was het ,,gat” toen echter al te groot om nog met succes terug te vechten. Zelfs de eer mocht DSS tegen een foutloos spelend Terrasvogels niet redden. In de buurt van de thuisplaat kwam DSS in dit duel evenmin. EDO 0-2-0-0-0-2-0 =4. Jet Sikkema 0-0-13-3 (4 in.) en Jacqueline van Berloo 1-2-2-2 (3 Op de laatste dag van de voorronden versloeg Bermuda met groot verschil Ier land: 205 voor 8-126 en won Zuid-Enge land van Noord-Engeland. De eerste vier teams in de eindranglijst behaalden allen acht punten uit zes wedstrijden. Het ge middeld aantal gescoorde runs per verlo ren wicket bepaalde de plaats op de rang lijst, die er als volgt uitziet: 1. Ierland, 2. Zuid Engeland, 3. Bermuda, 4. Nederland, 5. Noord Engeland 6-6, 6. Canada 6-4, 7. Denemarken 6-0. In de voorronde won Nederland van alle drie andere halve- finalisten. De finale wordt zaterdag ge speeld. Na de voorronde wordt zowel de bat ting- als de bowlinglijst aangevoerd door een Nederlandse speler. Bij de bowlers is dat Ron Elferink (Kampong) met 15 wi ckets en bij de batsmen leidt de Rood en Witter Erik van Muiswinkel met 143 runs. Ron Elferink maakte bovendien in de in.) Kinheim l-0-5-3-0-0-0=9. Ineke Mul der 1-2-5-2. (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar heeft ook de twee de oefenwedstrijd in het kader van de voorbereiding op de nieuwe voetbalcom petitie gewonnen. Werd afgelopen dins dagavond de amateur derde klasser DEM met 9-2 weggespeeld, gisteravond bad de Velsense formatie eveneens weinig moei te met de amateur tweede klasser VSV. Het werd een 3-0 overwinning door doel punten van Schenk (voor rust), Kuut en Stam. verrast met Sijtje (Van onze sportredactie) SANTPOORT. Om de driejarige bruine merrie Sijtje wat feller te laten worden en om het paard nog meer te laten oefenen op de van nature al snelle start besloot pikeur Leo Schoonhoven dit seizoen enige malen deel te gaan nemen aan kortebaandraverij en. Een stap die zeker na de winst van de lange pikeur uit Schagerbrug gisteren op het parkoers in Santpoort, terecht blijkt te zijn geweest Op overtuigende wijze wist Schoonhoven het door hem getrainde paard in de diverse omlopen winnend over de finish te brengen. Het streven blijft echter van Sijtje een volwaardig paard voor de lange baandraverijen te maken. „Maar”, zo stelt Leo Schoonhoven, „het gaat uiteinde lijk toch om het geld. Mocht dus blijken dat Sijtje meer aanleg voor het kortebaange- beuren heeft, dan zullen we niet aarzelen en'het paard hoofdzakelijk op de korte afstanden gaan inzetten”. Hoezeer het paard, dat eigendom is van de heer W. B. Wassenaar, bij de jaarlijkse kortebaandraverijen te Santpoort als out sider gold, bleek uit het feit dat er maar liefst negen gulden en zeventig cent werd Spectaculaire 4 uurs- Toerwagenrace voor het Europees-Kampioen- schap.Zondag 5Augustus. Aanvang 13.00 uur. >POE- d. ge- 5. FENS, wkn. tamp., hgbe- 2. ■HM limte- :hitte- Chi- 250,-. 18.00 markt jracht v.a. 5. Mirjam van Laar, de Limburgse hoogs- pringster, die samen met Mieke van Doom nationaal recordhoudster is (1.88 meter) zal tijdens de Nederlandse atletiek- kampioenschappen (17-19 augustus) haar rentree op nationaal niveau maken. bij de Verenigde Naties, Hugo Schelte- ma, waarin werd gesteld dat de deelne ming van een Zuidafrikaanse ploeg aan de Olympische Spelen voor Gehandi capten in Arnhem in strijd is met de internationale verklaring tegen de apartheid van de VN t.o.v. Zuid-Afrika. Kacek Wszola zal dit weekeinde niet deelnemen aan de finale in de strijd om de Europese Atletiekbeker voor landen teams in Turijn. De Poolse Olympisch kampioen hoogspringen is ziek. ben gewonnen, wanneer Keegan er wel bij geweest zou zijn”. Kevin Keegan is dan wel de belang rijkste, maar zeker niet de enige speler, die verstek moet laten gaan in het Olym pisch Stadion. Arsenal, de Engelse be kerwinnaar, die gisteren een paar uur te laat in Amsterdam aankwam door een vertraging op het Londense vliegveld Heathrow, mist Malcolm MacDonald. „Super Mac”, die ooit vijf doelpunten maakte in een wedstrijd van het Engelse elftal (tegen Cyprus, dat wel) is ernstig geblesseerd en zal mogelijk zelfs zijn loopbaan moeten afsluiten. Bij AZ’67 ontbreken Jan Peters en Pier Tol door blessures en bij Ajax zal het pas een paar uur voor de wedstrijd bekend zijn of Henning Jensen mag spelen. Men wacht op de beslissing van de Stichting Arbeidszaken. De bemoeie nissen van deze instantie met de lands kampioen waren voor trainer Cor Brom aanleiding om de bekendmaking van (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Haagse amateurvereniging Lenig en Snel (Lens) heeft van oud- trainer Martin van Vianen persoonlijk een schadeloosstelling geëist van ongeveer 25.000 gulden. Van Vianen accepteerde eind juni van het vorig jaar, dus tegen het begin van het nieuwe voetbalseizoen, het aanbod van eerste-dl visie club Telstar om hoofdtrainer te worden en verliet met onmiddellijke ingang Lenig en Snel, waar Van Vianen op dat moment bezig was met de voorbereiding op het komende amateursei- zoen. Het aanbod van Telstar kwam de Haag se trainer dusdanig goed uit (een full-time baan) dat hij Lens in de steek liet De amateurs gingen daaropvolgend een erg slecht seizoen tegemoet met als meest negatief resultaat de degradatie naar de tweede klasse van de KNVB. Beide partij en ontmoetten elkaar deze week te Zeist alwaar de commissie van arbitrage het pleit moest beslechten tussen beiden. Dit viel evenwel in het voordeel van Martin van Vianen uit Hoewel de eis van Lens 25.000 gulden bedroeg, werd mondeling beslist dat de club slechts 3500 gulden van Van Vianen kan verwachten. Zonder Marian van Ginhoven en Truus Ruiter heeft EDO het Kinheim deze keer niet werkelijk moeilijk kunnen maken. Vooral in defensief opzicht werd Truus Ruiter in de lijn twee-drie node gemist Bovendien moest de dit seizoen zo succes volle Jet Sikkema het gisteravond flink ontgelden. Vooral in de derde inning kreeg zij het hard te verduren na hits van Tineke Vianen, Anke van Wezel en Elly Driessen, die weer gevolgd werden door driehonkslagen van Joke van der Peet en nogmaals Tineke Vianen. Voor Jet Sikke ma kwam in de vierde inning tevens een einde aan haar optreden. Vier hits op een rij waren voor Suze van Breukelen vol doende pnt. Jacqueline van Berloo het werpen te laten overnemen. Aan EDO- zijde moest het deze keer volledig van Yolanda Vierhout komen, die via een homerun - tweede inning - en een honk- slag verantwoordelijk was voor de EDO- runs. Zondag zal op het veld van DSS aan de Kleverlaan een softbal treffen tussen de coa ches van de acht hoofdklassers en de arbiters plaatsvinden. Scheidsrechter bij deze wed strijd, die om half vijf begint, zijn Ans Kroon. Gerda Treuren, Truus Ruiter en Elly Nijhuis, allen spelend in de nationale ploeg. Als coaches sullen optreden Betty Veenstra en Elly Zweer», die kunnen beschikken over Bram van der Werf, Matthy Möllmann, Johan Kluyskens. Huub Kouwenhoven, Teun van der Berg, Piet Nieuwe, Willem Joost, Roy Bloem, Suze van Breukelen en gastspeler Nol Hout kamp. Bij de arbiters zal werper John Barrett de voornaamste troef zijn. In het toernooi om het open Neder lands schaakkampioenschap zijn na de tweede ronde nog vijftien spelers met de maximale winst De belangrijkste uitsla gen zijn: Eerste ronde: Böhm-Van der Weijden 1-0. Tweede ronde: Nemet (Joe)-Carlier afgebr., Cuüpers-Langeweg afgebr., Sibbing-Van der Wiel 0-1, Van der Sterren-Luijks 1-0, Böhm- Tolman 1-0, Verholt-Van Riemsdijk (Bra) 0-1, Van der Mije-Hofland rem., Brouwer-Jansen 0- 1. i In de brief van het comité Zuidelijk Afrika haalt men deze stelling aan en verzoekt men tegelijkertijd Zuid-Afrika niet toe te laten. Gevraagd wordt het voorbeeld van de Noorse regering te volgen. „Een snelle beslissing van de Nederlandse regering zal een einde ma ken aan een onzekerheid, waarvan de hele Nederlandse sportwereld het slachtoffer dreigt te worden”, zo eindigt de brief aan de minister. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM-SANTPOORT. Voor de softballiefhebbers is de hervatting van de softbalcompetitie gisteravond op een regelrechte teleurstelling uitgelopen. Hoogtepunten waren er noch in Haarlem, noch in Santpoort te beleven. Plichtma- Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat l/5e deel naar de jackpot van lotto nummer 31 van zondag 5 augustus, 4/5e deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. 2e prijs: zes winnaars, die ieder bruto ƒ39 006,70 ontvangen. 3e prijs: 89 winnaars, die elk bruto ƒ3.403,10 ontvangen. 4e prijs: 5.699 winnaars, die elk bruto ƒ65,20 ontvangen. 5e prijs: 12.929 winnaars, die elk ƒ28,70 ontvangen. De jackpot voor lotto nummer 31 voor zondag 5 augustus is ƒ96.369,64. Bij Telstar ontbraken de basisspelers Van der Meer, Mols en Ayre. Inmiddels is ook bekend welke tegenstander Telstar zaterdag 11 augustus zal treffen. De Velse- naren oefenen dan in Zeist tegen de eredi visieclub Excelsior. Overige uitslagen oefenduels: Den Ham-Hera- cles 0-8, Harkema-PEC Zwolle 1-1, Barendrecht- Excelsior 0-1, Almania-FSC 2-2, Heer-MW 1-11, Lochem-De Graafschap 0-1, Helmond Sport- PSV 0-13, MVC’19-Roda JC 0-4. (Van onze cricketmedewerker) TORONTO. Het Nederlands jeugdelftal komt in het internationale cricket- toemooi in Canada vandaag in de halve finale uit tegen Ierland. De beide andere halve finalisten zijn Zuid Engeland en Bermuda. wedstrijd tegen Noord Engeland bij het scoren van zijn tweede run zijn totaal van 1000 runs in een seizoen vol, Voor het eerst in ruim twaalf jaar speelt het Nederlands dames cricket-elf- tal op 25 en 26 augustus tegen een offici eel vertegenwoordigend team uit Enge land. Dit jaar komt Junior England (16-19 jaar) naar Nederland om twee wedstrij den te spelen. De eerste op 25 augustus op het veld van HDS te Den Haag, de tweede op 26 augustus op „De Kieviten” te Wasse naar. De selectie bestaat uit de volgende speelsters: Marjo Keuzenkamp (Captaine), Cor van der Flier, Liesbeth Vemout, Mieke Penning-Keizer, Lisette van Esveld en Ingrid van der Eist (Fletio- mare), Magna Oxener en Anneke Weidema-Van Houtum (Rood en Wit), Anita van Lier, Berna dette van de Erve en Wil Vrolijks (Hilversum), Kas Serraris (CCG), Lisette de Rouw (Excelsi or), Cathrien Ruoff (Victoria), Gonneke Elshof- Doyer (MOP). organisator Jack van Zanten een clausu le in het contract laten opnemen over het meespelen van Keegan. Van Zanten: „Wanneer hij niet zou spelen, zouden we 10.000 minder per wedstrijd betalen. Dat gold echter alleen in het geval, wan neer hij bijvoorbeeld in de Verenigde Staten zou spelen. Een blessure is overmacht. Voor ons natuurlijk erg jam mer, maar voor HSV zijn de problemen nog veel groter. Woensdagavond won Hamburg zonder Keegan met 0-3 in en van Valencia, zodat er hier echt wel een goede ploeg in het veld komt Maar jam mer blijft het”. HSV-manager Günter Netzer wil ech ter de zege op de Spaanse ploeg niet in een al te bijzonder daglicht zetten. „Drie nul is natuurlijk een mooie uitslag, maar Valencia is pas een dag of tien in trai ning en uiteraard nog lang niet in top vorm. Vanzelfsprekend hebben wij Keegan gemist en dat zal ook hier in Amsterdam het geval zijn. Ik weet zeker dat we met grotere cijfers zouden heb- uitbetaald aan diegenen die Sijtje voor de eerste omloop als winnend hadden aange wezen. Voor de goklustigen die na het eerste optreden van het fraai ogende paard van diens kwaliteiten overtuigd wa ren, was er negen gulden en veertig cent te verdienen terwijl Sijtje voor „winnend in de derde omloop” nog altijd vijf gulden en zestig cent opbracht. De belangstelling voor de race en dus ook voor de mogelijkheid om door middel van het inzetten van geld de beleving van de kortebaandraverijen nog te vergroten, was dit jaar overweldigend. Zeker vijfdui zend toeschouwers omzoomden de ruim driehonderd meter lange baan aan de Hoofdstraat die voor deze gelegenheid bedolven was onder een tien centimeter dikke laag zand. Opvallend waren de matige prestaties van de leden van de Pools-familie. Sloot Harry Pools twee jaar geleden de korte- baan van Santpoort nog winnend af en deed Ruud Pools een seizoen geleden het zelfde, dit jaar bleken beiden niet opge wassen tegen het geweld dat Leo Schoonhoven met zijn paard wist te ont ketenen. Ruud Pools wist met Opulent nog tot de laatste omloop door te dringen, maar Harry Pools, die met Laiko Beroona als een der favorieten gold, bracht het niet verder dan de tweede omloop waarin hij door Leo Schoonhoven geklopt werd. Voor Schoonhoven betekende de overwinning in Santpoort het eerste daad werkelijke succes in een kortebaandrave- rij. Schoonhoven: „Ik heb mij in mijn bijna achttienjarige carrière hoofdzake lijk toegelegd op het langebaangebeuren. In overleg met de eigenaar van Sijtje heb ik echter besloten het paard ook in diverse kortebaandraverijen uit te laten komen om het zodoende sterker te laten worden. Het begint er aardig op te lijken dat dat lukt”. De veelbelovende merrie bewees eerder dit seizoen over een te flegmatieke instelling te beschikken waardoor de eindzege maar al te vaak aan haar neus voorbij ging. Schoonhoven daarover: „Omdat het beest nog jong is kreeg het bij alle draverijen een bepaalde voorgift Die konden we echter niet uitbuiten omdat Sijtje pas begon te lopen als ze een paard naast haar zag. Dat is nu aan het veran deren”. Voor de in het kortebaanwerk nauwe lijks ingevoerde Schoonhoven was het zonder meer een verademing dat verha len als sou een kortebaanwedstrijd meer uit omkoperij dan uit pure paardesport bestaan uit de lucht gegrepen bleken te zijn. „Natuurlijk zal er in het verleden wel sprake van omkoping zijn geweest, maar nu, met bet hoge prijzengeld wordt er weer zuiver gekoerst en duidelijk niet meer gerommeld. Althans in Santpoort niet”, aldus de winnende pikeur. ■atuur. Gratis 5035. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Kevin Keegan, de Britse stervoetballer, zal vanavond en zondag niet met de Hamburger SV aan treden in het Amsterdam 704-toernooi. De Engelse international, die zowel voor bet nationale team als voor zijn Westduitse werkgever HSV van on schatbare waarde is, tobt met een hard nekkige spierblessure in het bovenbeen. Er was bij HSV en bij de organisato ren van het vijfde Amsterdam-toemooi goede hoop dat de blessure van Keegan tijdig genezen zou zijn. Tijdens een spe ciale training echter, begin deze week, bleek dat hij voorlopig nog niet kan spelen. Voor zijn club vooral een forse tegenvaller, want volgende week begint in West-Duitsland de competitie en mo gelijk zal titelverdediger HSV het de eerste wedstrijden zonder Keegan moe ten stellen. In de onderhandelingen met HSV had tig werkten de ploegen hun duels af. In gevaar kwamen de overwinningen van Terrasvogels op Nelissen-DSS en Vax- Kinheim op BMZ-EDO in het geheel niet Betekende de 8-0 zege van de Birds, dat de ploeg van Teun van der Berg weer een stapje dichter bij de titel kwam, de winst van Kinheim maakte resoluut een einde aan eventueel nog aanwezige degradatie- zorgen. Terrasvogels 2-5-l-0-0-0-x=8, Els Koks 4- 0-4-0. DSS 0-0-0-0-0-0-0 0. Kitty Liefting 1-1-5-3 l‘A in.) en Josée Kuyper 3-3-2-1 (4*4 in.) Zelfs een aan de horizon opdoemende softbaltitel heeft de Santpoortse aanhang gisteravond niet naar het Elta Sportpark kunnen krijgen. Veel gemist hebben de trouwe supporters overigens niet Alleen uiska- lam- goed. itique, jrwijk. ij v.a. J uur. in cu- edere koop- P, tel. Die beslissing zou, volgens het comité, moeten zijn dat Zuid-Afrika wordt uit gesloten van deelneming op grond van twee nieuwe feiten. Ten eerste: het speci ale comité van de Verenigde Naties te gen Apartheid heeft vastgesteld dat deelneming van Zuid-Afrika in strijd is met resoluties van de Verenigde Naties over Zuid-Afrika. Ten tweede: De Noor se regering heeft geweigerd visa te ver- sluit van de commissie. Van Vianen is op alle punten fout geweest, heeft ons ge woon in de steek gelaten. Dat is overigens tijdens die zitting van afgelopen week ook naar voren gekomen. Van Vianen zelf heeft toe moeten geven, dat hij een mon delinge afspraak met Lens had over de verlenging van zijn contract Zelfs toen hij zijn A-diploma had behaald heeft hij in het bijzijn van verscheidene bestuursle den verklaard niet meteen op een aanbod van een betaalde club in te zullen gaan. Wel wanneer Ajax bijvoorbeeld bij hem aan zou kloppen, maar dat was meer om de afspraak nog bindender te maken”. „Maar nog geen drie weken later gaat hij wel direct op het aanbod van Telstar in. We hebben daar als bestuur over ge praat en hebben hem toen een compromis aangeboden. Wij zouden vrijwel niets te gen hem ondernemen indien hij met na men van trainers kon komen die kwalita tief van dezelfde klasse zouden zijn als Van Vianen. Nou, hij heeft inderdaad drie namen gegeven waarvan er twee bij het eerste telefoontje al meteen afhaakten, die hadden al een club, terwijl de laatste naam op de lijst voor ons gewoon afviel door de vele negatieve berichten die wij over de desbetreffende trainer ver namen”. „Onze advocaat, mr. Janssen van Raay, stond zelfs perplex van de uitspraak van de commissie”, aldus de heer De Bruyn. „Meestal staat Janssen van Raay aan de kant van de „verdediger” en niet van de eiser, dus hij weet genoeg van dit soort kwesties. Maar zelfs zijn uitspraak, dat alles wel goed zou komen, ging dus nog niet op. Het is gewoon zo, dat de commis sie ons theoretisch gelijk geeft, maar de praktijk onuitgevoerd laat Als argumen ten voerden ze daarvoor aan, dat we slechts twee maanden zonder trainer heb ben gezeten, en dat wij eerst maar eens moesten bewijzen of de nieuwe trainer (die inmiddels ook al is vertrokken red.) van mindere kwaliteit was als van Van Vianen. „Als een trainer zijn club verlaat nadat hij al een afspraak met de vereniging heeft gemaakt over een nieuw contract, kan de club een jaarsalaris van hem eisen als schadeloosstelling. Dat hebben we dus ook gedaan. Nu blijkt dat we zeer weinig voor het voor ons, verloren seizoen terug krijgen. We gaan in ieder geval wel kijken of we in hoger beroep kunnen gaan. Zoals de uitspraak nu luidt is die voor ons onaannemelijk. Dit zou betekenen, dat een trainer zijn contract zomaar kan ver breken indien hem een zogenaamde posi tieverbetering wordt aangeboden. Bela chelijk, contracten zouden overbodig worden”. Trainer Martin van Vianen toonde zich gematigd verheugd met de uitspraak van de commissie. „Ik ben gedeeltelijk in bet gelijk gesteld, dat blijkt wel uit de uit spraak van de commissie. Maar echt jui chen om de gang van zaken kan ik nu ook weer niet Voor mij persoonlijk was de zaak allang over, maar Lens bleef maar brieven sturen. Ik heb dat nooit zo begre pen, voor mij hield de overgang van Lens naar Telstar gewoon een positieverbete ring in. Wat dat betreft schijnt menselijk gevoel ook de amateurwereld te hebben verlaten. Ze wilden maar niet begrijpen dat ik er beter van zou worden”. (ADVERTENTIE) ü- Leo Schoonhoven (links) stuurt de driejarige merrie Sijtje de laatste en beslissende omloop als eerste over de streep en wordt daarmee winnaar van de kortebaandraverij in Santpoort. Een besluit evenwel dat voorzitter Si mon de Bruyn van Lens belachelijk noemt „We stonden versteld van het be- DEN HAAG. In lotto nummer 30 van zondag 29 juli heeft niemand de eer ste prijs bemachtigd. In totaal vielen 18.723 prijzen, de inleg bedroeg 2.898.335,00, het prijzenbedrag was 1.376.709,-.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19