Reactie zal zijn Harrisburg fout van rantsoenermgswet Weer formateur rp s Minister na drie Italië vreest benzinetekort FBI krijgt meer macht dagen uit regering-Singh Parijs onder de bladluis Senaat VS verwerpt Italië benoemd „Ongeluk in „Roken is immoreel” personeel” „scherp en hard” «1 Oostblok ruziet over Roemeense benzinemaatregel naar Peking Gebrek aan water bedreigt Israel Hoge Vietnamees neemt de vlucht VS: wapenverkoop aan Noord-Ierland voorlopig gestaakt 1 „Ontwerp lachertje geworden” Norbert acht jaar Lezen Stimulans 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 AUGUSTUS 3 VRIJDAG (Van onze redactie buitenland) niers 1) ridad 'oons tstop minis- isteren leggen i lijken /ossen, aelang- ulisme, recre- ergifti- i kada- □od en ng van irally oelt er in mili- i de rit Uy” te 66 Ka- hem. ilitaire en re- ing in belang n. Wel jd met bespa- ken. door Nico Scheepmaker JERUZALEM-WASHING- TON. In Israel is fel gerea geerd op de Amerikaanse toe nadering tot de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO. Ter wijl woordvoerder Tom Res ton van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken gisteren toegaf dat de VS via niet nader genoemde West- europese landen contact heb ben met de PLO, zei een van de belangrijkste adviseurs van de Israëlische premier Begin, Kadisjai, dat de Israëlische re actie op een wijziging in de Amerikaanse politiek „scherp en hard” zal zijn. trijfel Israel woedend na contacten VS-PLO dat het Huis zoveel uitzonderin- EG achter Frans beleid inzake olielanden (Van onze redactie buitenland) i dient schou- i inko- c inko msten erking ■t niet dat de krijgt die de geven. voor at, dat zullen a wer- [eheim 1, zo is iar het verge- •kerke- Ameri- :rd on- tigheid niljoen ’ft ver- kelijke bedrag i strijd Het plan was wel aangenomen door het Huis van Afgevaardigden, maar de meer derheid van de senatoren was het er over eens dat het wetsontwerp door de vele amendementen die het heeft gekregen, ontkracht is. De leider van de democratische meer- Frankrijk heeft de banden met de olie- producenten aangehaald om ook op lan gere termijn verzekerd te zijn van oliele- veranties. Omdat de Arabische oliestaten de economische en politieke samenwer king met de Europese Gemeenschap wil len uitbreiden, behartigt Frankrijk behal ve het eigen belang driekwart van de Franse olie is afkomstig uit het Perzische Golfgebied ook dat van de EG-landen. Over enkele maanden zal de Franse presi dent Giscard d’Estaing officiële bezoeken aan Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) brengen. Parijs heeft van Koeweit, Irak en de VAE al garanties gekregen voor olie-leveranties. PARIJS. De Europese Gemeen schap heeft instemmend gereageerd op het Franse initiatief de contacten met de Arabische olieproducenten aan de Perzische Golf te verstevigen. Franse regeringsfunctionarissen hebben dit gisteren in Parijs ver klaard. De belangrijkste landen van de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) hebben in de eerste vijf maanden van dit jaar een half procent meer olie verbruikt dan in dezelf de periode van vorig jaar. Nederland, Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië en West-Duitsland hadden in de genoemde periode 3,7 procent meer olie nodig, Japan 3,1 procent. Het ver bruik in de Verenigde Staten verminder de echter met 1,8 procent. Volgens de OESO zijn de olievoorraden in de industrielanden in de eerste vijf maanden van dit jaar in vergelijking met TEL AVIV (AFP). In de komende dagen zal in Israel „de laatste droppel water” uit de kraan komen, wanneer „de alarmfase van de watervoorraden in Is rael” wordt bereikt. Dit hebben functiona rissen van de Israëlische waterleiding maatschappij gezegd. Het land heeft twee droge winters mee- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het ongeluk met de Amerikaanse kerncentrale in Harrisburg op 28 maart van dit jaar had eenvoudig kunnen worden voorkomen indien het personeel van de controlekamer de be staande veiligheidapparatuur in werking had gesteld. Wanneer de voorschriften waren ge volgd, was er niets gebeurd. De kern van de reactor zou niet zijn beschadigd als de technici het noodsysteem voor de afkoe ling daarvan hadden laten werken. Dit heeft de Nuclear Regulatory Commission (NRC) die toezicht houdt op alle kerncen trales in de Verenigde Staten gisteren verklaard. De NRC publiceerde gisteren een tien centimeter dik rapport, waarin de resulta ten van het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk vermeld staan. In het rapport staat dat momenteel nog onder zoek wordt verricht naar ongeveer 35 an dere mogelijke overtredingen van de ge bruiksvoorschriften. enigheid tussen Roemenië en de andere Oosteuropese landen veroorzaakt. In het blad wordt Oostduitsers aangera den Roemenië te mijden, tenzij per trein of vliegtuig wordt gereisd. De Oostduitse reactie volgt na protesten uit Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije. De meeste inwoners van Oost-Euro- pa beschikken niet over westers geld. Hongarije heeft bij de Roemeense autori teiten weten te bereiken dat Hongaren in Roemenië tot 10 augustus met Oosteuro pese valuta benzine kunnen kopen. Khanna is rechter geweest bij het India se Hooggerechtshof. De juristen vinden dat met zijn benoeming de onafhankelijk heid van de rechtspraak is aangetast. Khanna was de enige minister in het kabinet van premier Singh die geen poli tieke ervaring had. Veel politici zagen Khanna’s benoeming als positieve bijdra ge tot het verkrijgen van gezag voor de nieuwe regering. Khanna staat bij veel mensen in India in hoog aanzien na zijn krachtige pogingen tijdens de noodtoe stand in 1975-1977 de bescherming van de burgerrechten in het land te verbeteren. NEW DELHI (AFP/AP). Drie dagen na zijn benoeming is in India minister Khanna van Justitie af getreden. Vermoed wordt dat onder meer kritiek van de Ver eniging van Juristen op Khanna de 67- jarige jurist heeft doen besluiten op te stappen. gemaakt en een bijzonder warme zomer. „95 Procent van de ondergrondse water voorraden in Israel is uitgeput” aldus de directie van de maatschappij tijdens een persconferentie in Tel Aviv. Het niveau van het water in het meer van Tiberias in het noorde van het land, is al onder de alarmhoogte gezakt. Het meer met een oppervlakte van 165 vierkante kilometer is het voornaamste waterreser voir van het land. Het is echter „gevaarlijk ziek” en men vreest dat de ondergrondse waterbronnen met een hoog zoutgehalte de fauna en de flora in het meer zullen vernietigen. lat het is om nteren 1. „Het meent srs een rd gul- i voor terijen meer isdadi- it in de ed, is i is in tomen. aft gis- es van »n van ikt dat ns, an- /orden touden >ontoe- lubliek an het le tele- nd van O) be- n blad Vlbeda itwerp ns uit net de it Dit moet de laatste aflevering worden over Norbert Miltenburg, geboren als een motorisch gestoord en geestelijk gehandi capt kind, voor wie de dokters weinig hoop in petto hadden, maar die door zijn moeder, met medewerking van enkele be gripvolle specialisten (hoewel ook wel eens „onbegrepen” door minder taktvolle specialisten), tot een jongen met een menswaardig bestaan is opgekrikt. Haar getypte, achtendertig pagina’s tellende verslag van Norberts „Werdegang”, be sluit ze aldus: „Hoe het verder gaat? Dat kan niemand zeggen. Geen arts, en ook ik niet. Ik houd rekening met een stilstand in zijn ontwik keling. Tot nu toe, hij is nu acht jaar, is daar echter geen sprake van. Hij is ondeu gend, maar ook erg lief. Hij plaagt graag, maar hij kan er zelf niet goed tegen. Hij loopt, en kan zelfs hard lopen als het nodig is. Hij kan ruzie maken en vechten, maar hij kan ook plezier maken. Hij heeft behoefte aan liefde, maar wil niet getroost worden. Als hij zin heeft kan hij zichzelf aan- en uitkleden. Hij is dag en nacht zindelijk. Hij kijkt graag televisie, maar dan wel bepaalde programma’s. Als hij iets niet wil horen stopt hij zijn vingers in zijn oren. Als hij uitdaagt steekt hij zijn tong uit. Hij kan fietsen. Hij verstaat een opdracht en voert die ook uit. Alleen pra ten kan hij niet. Het is een lichamelijk gezond kind, dat nu het niveau heeft be reikt van een kind van ongeveer zes jaar. Meer kan ik er niet van vertellen. We zijn op het punt van nu aangekomen. Wat de toekomst brengen zal, blijft voorlopig ge heim". WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse minister van Justitie, Benjamin Civileti, heeft gisteren gezegd, dat het nieuwe handvest van de FBI de bevoegd heden van de federale recherche om het doen en laten van Amerikanen te onder zoeken, vergroot. Dat is volgens hem nodig om gangsters en „witte-boorden-misdadigers” te be strijden. Het ontwerp-handvest staat de FBI toe archiefstukken te vragen aan verzeke ringsmaatschappijen, kredietinstellingen en andere bronnen. Hiervoor zal voortaan een machtiging van de justitie voldoende zijn, in plaats van dagvaardingen door een gerechtelijke jury. Civileti zei dat het handvest de FBI alleen onderzoek van misdrijven toestaat en niet van politieke activiteit. In het ver leden is dit onder directeur J. Edgar Hoo ver wederrechtelijk gebeurd. Critici van het nieuwe handvest vinden dat dit de FBI onder het mom van een onderzoek meer macht geeft aan burger rechten voorbij te gaan. Norbert gaat nu naar een school. Welis waar een school voor zeer moeilijk leren- j de kinderen, maar toch: een school. Zijn verhaal is er niet een van het genre: „Van krantenjongen tot miljonair”, maar meer een in de categorie: „Van hulpbehoevend tot vrij zelfstandig”. Norbert is inmiddels negen jaar, en zojuist met succes aan zijn been geopereerd. Het gaat verder uitste kend met hem, en dat is dan ook de reden dat zijn moeder haar verhaal over Nor bert graag verder vertelt. Je staat er zo hulpeloos voor als je zo’n dubbel gehandi capt kind krijgt, zegt ze, en je kunt er zelf vaak nog zoveel aan verbeteren. Maar dat moet je dan wel weten! Ze hoopt dat haar verhaal over Norbert een stimulans voor ouders in dezelfde positie zal zijn, om ook datgene uit hun kind te halen wat er in zit hoe diep verborgen dat misschien ook zit. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp verwor pen, dat president Carter de bevoegdheid had moeten geven om benzine in tijden van schaarste te rantsoeneren. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse president Perti- ni heeft de 51-jarige christen-democraat Cossiga gevraagd een nieuwe regering te derheid in de Senaat, Robert Byrd, ver klaarde gen en ontduikingsmogelijkheden heeft aangebracht dat het wetsontwerp een la chertje is geworden. Dat viel in de paar dagen voor het Congres op reces gaat niet meer te herstellen, zo zei hij. De kwestie van de benzinerantsoenering komt nu pas weer in september aan de orde. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft gisteren verklaard dat het wetsontwerp in de versie van het Huis van Afgevaardigden voor president Car ter onaanvaardbaar is. Hij sprak de hoop uit dat er een wel aanvaardbare versie uit de bus zal komen als na het zomerreces van het Congres een commissie van leden van Huis en Senaat wordt benoemd om een compromis te zoeken. Oost-Duitsland heeft Roemenië om „on middellijke besprekingen” een onge bruikelijk scherpe formulering binnen het Oostblok gevraagd over de nieuwe maatregel volgens welke buitenlandse toeristen in Roemenië uitsluitend brand stof kunnen kopen met harde (=Westerse) valuta. De nieuwe bepaling heeft volgens het officiële blad Neues Deutschland on- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Parijs lijdt onder een bladluisplaag. De beestjes hebben de bladeren van ontelbare bomen ver stikt. In de straten ligt een bruine laag bladeren, alsof het al herfst is. De plantsoenendienst van de Franse hoofdstad hoopt dat de lieveheers beestjes zich over de bladluis zullen „ontfermen”, maar door de strenge winter zijn er maar weinig van deze bladluisvretertjes. De Fransen ver moeden dat de bladluis over het Ka naal uit Engeland is gekomen, dat eer der onder de plaag leed. (Van onze redactie buitenland) OOST-BERLIJN. Roken is „in hoge mate immoreel vanwege de on zinnige verkwisting van papier”, die deze gewoonte met zich meebrengt. Dit beweerde het tijdschrift „Freie Erde” uit Neubrandenburg (Duitse De mocratische Republiek) gisteren. De krant, die pijprokers niet aanvalt, heeft becijferd dat iemand die 20 siga retten per dag rookt, jaarlijks 116.800 vierkante centimeter in rook doet op gaan. Dat staat gelijk aan 65 kranten pagina’s. vormen. Cossiga - nu hoogleraar aan de universiteit van Sassari op Sardinië - hoopt volgende week al zijn regerings ploeg te hebben geformeerd. Woensdag had de christen-democraat Pandolfi zijn opdracht aan Pertini teruggegeven. Cossiga trad vorig jaar mei af als minis ter van Binnenlandse Zaken nadat hij de politieke verantwoordelijkheid op zich had genomen voor de ongelukkige afloop van de affaire-Moro. De voormalige chris- ten-democratische leider Aldo Moro moest een ontvoering door de Rode Briga des in mei met de dood bekopen. In Palestijnse kringen is gisteren de verwachting uitgesproken dat de radicale beweging Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habbasj, zich weer zou verzoenen met de PLO en een zetel zou innemen in het bestuur hiervan. Habbasj trok zich in september 1974 terug uit de PLO. Hij beschuldigde PLO-leider Arafat er destijds van te ijveren voor een verzoening met het Westen en met Israel. Israëlische artillerie heeft gisteren op nieuw de kust van Libanon bestookt. Ge vechtsvliegtuigen vlogen laag over de ha venstad Tyrus. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Volgens Kadisjai is de geloofwaardig heid van de VS teniet gedaan en is Ameri ka zijn verplichtingen niet nagekomen. „Nu olie het grootste goed is, bezwijkt de wereld voor de Arabieren”, aldus de advi seur. Tegelijkertijd wees de Israëlische vice- premier Jadin de pogingen van de VS om de VN-resolutie 242 ten gunste van de Palestijnen te wijzigen, af. De PLO ver werpt deze resolutie, maar VS-politici zoe ken naar een aanvaardbare formulering om de Palestijnen over te halen het be staansrecht van de staat Israel te erken nen. Op 23 augustus wordt in de Algeme ne Vergadering van de VN een debat gehouden over Palestijnse rechten, waar op de resolutie ter sprake komt. „Iedere poging om resolutie 242 expli ciet of impliciet te wijzigen teneinde het standpunt van de PLO te verzachten, zal resulteren in een ernstige hindernis naar verdere vooruitgang bij vredesonderhan delingen”, aldus Jadin in een verklaring. Bovendien zei een van de Israëlische deelnemers aan de gesprekken in de Egyptische stad Alexandrië: „De Ameri kanen nemen een extremer standpunt in dan de Egvptenaren”. In Alexandrië wordt gesproken over autonomie van de Palestijnen in de door Israel bezette ge bieden. Het Amerikaanse dagblad New York Times berichtte gisteren dat de regering- Carter heeft gemerkt, dat Saoedi-Arabië en andere Arabische olielanden druk gaan uitoefenen op olieverbruikers in de wereld. Binnen tien weken zou iets wezen lijks tot stand moeten zijn gebracht ten aanzien van Palestijnse zelfbeschikking. Wat gebeurt indien dit niet lukt, werd niet gezegd. WASHINGTON-BELFAST (UPI/Reu- ter/AP). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat de Amerikaanse verkoop van wapens aan de Noordierse politie tijdelijk is ge staakt. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde gisteren dat Washington „volstrekt onpartijdig” wil zijn in het con flict rond Ulster. Uit een Brits rapport is volgens de woordvoerder gebleken dat politieman nen in Noord-Ierland „tijdens verhoren soms verkeerd gebruik hadden gemaakt” van hun wapens. Het rapport werd uitge bracht na kritiek van Amnesty Internati onal. Twee Britse militairen zijn gisteren zes tig kilometer van Belfast omgekomen na dat hun auto op een landmijn was gere den. In Belfast werd een politieman door een sluipschutter doodgeschoten. Aange nomen wordt dat beide acties zijn uitge voerd door het verboden Ierse Republi keinse Leger, de IRA. grote midde- let tien 7 ruim üt een ROME (DPA). In Italië wordt in de komende dagen een groot gebrek aan benzine en dieselolie verwacht, omdat driekwart van de tankauto’s niet rijdt. Gisterochtend is een staking begonnen van tankautobedrijven. Woensdagavond begon al een grote wedloop op de benzinestations in Italië. De stakende bedrijven willen een vaste prijs voor het vervoer van brandstof af- dwingen. De luchtvaartmaatschappij Al Italia heeft inmiddels wegens brandstofgebrek haar meeste buitenlandse en vrijwel alle binnenlandse vluchten moeten afgelasten. Ook enkele buitenlandse maatschappijen hebben een aantal vluchten afgelast. HONG KONG. Een hoge Vietnamese regeringsfunctionaris en vroegere mede werker van wijlen president Ho Tsji-Minh van Vietnam is naar China uitgeweken, zo meldt het blad „Far Eastern Economie Review”. Vier andere hoge partijfunctio narissen in Vietnam zouden voorts huisar rest hebben. De gevluchte is de 74-jarige vice-voorzit- ter van de Nationale Vergadering, Hoang van Hoan, die veinsde voor een medische behandeling naar Berlijn te gaan. Bij een tussenlanding in Karatsji stapte hij uit het vliegtuig en nam een toestel naar Peking. Hoan was mede-oprichter van de Viet namese Communistische Partij en een naaste medewerker van president Ho Tsji-Minh. die periode van het vorig jaar met 2,9 procent toegenomen. Alleen in Japan was er sprake van een vermindering: 4,1 procent. ■A Lange rijen wachtende auto's bij een grenspost tussen Roemenië en Hongarije. Langs de hele Roemeense grens is een chaos ontstaan, omdat de toeristen uit Oostbloklanden veelal niet de Westerse valuta in bezit hebben die zij voor brandstof in Roemenië moeten betalen Inmiddels hebben de Roemeense autoriteiten voor de Hongaren een uitzondering gemaakt. '«wwsf WW WW wwi Wmwi Voor het echter zover was, is er nog heel wat gebeurd. In overleg met de revalida tiearts en de fysiotherapeute is Norbert van het dagverblijf afgehaald en op een kleuterschool geplaatst waarvan de hoofdleidster jarenlang met gehandicapte kinderen gewerkt had en de verantwoor ding wel aandurfde. Hij leert los te lopen, wat het er op de kleuterschool ook niet gemakkelijker op maakt, en als de hoofd leidster de school verlaat, wordt daarmee besloten Norbert ook van de kleuter school af te halen. Terugplaatsing op het dagverblijf zit er niet in, de maatschappe lijk werkster daarvan was erg boos toen Norbert van het dagverblijf op de kleuter school werd gedaan. „Als het niet lukt op de gewone school, hoeft u er niet op te rekenen dat hij bij ons terug kan komen”, had ze gezegd. Norbert wordt getest bij j het MOB. Het advies is, hem op een inrich ting te plaatsen. Zijn moeder verklaart zich alleen akkoord, als een test in obser vatiekliniek De Hondsberg in Oisterwijk, waarover ze goede berichten heeft ge hoord, net zo uitvalt. Een bezoek aan De Hondsberg valt gunstig uit: „Het is daar erg gezellig en de verzorgsters zijn lief en hebben hart voor hun werk”. Norbert blijft er een half jaar in observatie maar gaat wel elk weekend naar huis. De dokter zegt na dat half jaar, dat Norbert naar een dagverblijf kan. Hij denkt wel dat Nor bert zijn plafond heeft bereikt, maar geeft toch de raad rustig door te gaan, omdat je nooit weet wat er uitkomt. Zijn moeder begint hem te leren lezen. Ze leert hem elke dag twee woorden, te beginnen met de dieren van het leesplankje, omdat die hem het meest aanspreken. „Ik leg het woordje „aap” neer en wijs dan het plaatje aan. Na twee keer weet Norbert welk woord bij welk plaatje hoort. Daarna leg ik de letters door elkaar en moet Norbert het woord maken dat bij het plaatje hoort dat ik aanwijs. Binnen een maand kent hij het hele leesplankje en vindt hij er niets meer aan”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3