Regering vreest offensief tegen leger en politie Toeristenstroom teveel greep naar Londen stokt Doden bij rellen om verkiezing president Bolivia Vliegende auto langs visser Wegens aandeel bunkerdrama omgekomen Commissie beveelt Don Martina en Betico Croes stopkogel aan informateurs IJmuider Courant Gereformeerden en hervormden praten Homofielen aan kerk over een grens VS niet Inwoners Iran ter stembus langer ziek Vluchtelingen in storm Weer aanklacht tegen Strippel aangekondigd Damiate Pers „Overheid wil op Molukkers” 99 99 r i I I Nederlandse jongen nog altijd zoek i; - ■P Im BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 3 AUGUSTUS 19 7 9 4 I hevigd offensief tegen leger en politie. Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een kogel die in het lichaam vervormt, is volgens een spe ciale commissie de meest effectieve patroon voor het nieuwe pistool van de politie. Deze zogenoemde „stopko gel” blijkt beter in staat dan de nu in gebruik zijnde munitie verdachten met één schot uit te schakelen. Te vens is de kans gering dat de kogel het lichaam weer verlaat om daarna onschuldigen te raken. I: h b 1 MADRID. De Baskische organisatie ETA-Politico-Mili tar heeft aangekondigd de ter reuracties tegen de Spaanse bevolking te staken en geen bommen meer te plaatsen in toeristische gebieden. De Spaanse regering vreest ech ter dat ETA-Politico-Militar en ETA-Militar hun krachten zullen bundelen voor een ver- (Van onze redactie buitenland) 1 ETA stopt acties (Van onze redactie binnenland) I I I (Van onze redactie buitenland) i 1 I I 147,50 i I I I I Uit het onderzoek van de commissie is gebleken dat de volmantelmunitie die nu veelal bij de politie en krijgsmachtonder- delen in gebruik is, juist veelal uit het lichaam van de verdachten doorschiet en onschuldigen raakt. Ook blijken verdach- Het rapport van de betrokken politie- commissie, die onder leiding stond van de Enschedese hoofdcommissaris Valken, is vanmorgen door minister Wiegel (Binnen landse Zaken) gepubliceerd. Een besluit over de nieuwe patronen zal door Wiegel en minister De Ruiter (Justitie) pas geno men worden na een gesprek met de be trokken Kamercommissie. De kogels zijn bestemd voor het Walther P. 5 pistool, dat bij alle onderdelen van de politie zal wor den ingevoerd. De commissie heeft twee typen massief - koperen patronen van Westduits fabri kaat aangewezen. Beide voldoen aan de eisen dat verdachten met één schot kun nen worden uitgeschakeld en dat omstan ders weinig gevaar lopen. In tegenstelling tot de traditionele kogels, kunnen deze patronen niet op harde lichaamsdelen (zo als een bot) in fragmenten uiteenspringen. ETA-Politico-Militar zei haar goede be doelingen te tonen door de politie infor matie te geven over de plaatsen waar enkele bommen waren geplaatst. Op aan wijzingen van de organisatie konden de explosieven gisteren onschadelijk worden gemaakt. Tijdens een persconferentie in het Fran se Bayonne bij de Frans-Spaanse grens verklaarde een woordvoerder van ETA- Politico-Militar dat de organisatie het be treurt dat bij de drie bomaanslagen van afgelopen zondag in Madrid vijf doden en 113 gewonden vielen. Gisteravond be zweek een politieman aan zijn zondag opgelopen verwondingen. De Baskische organisatie wil volgens de woordvoerder beslist geen oorlog met de Spaanse bevolking, maar juist een bond genootschap om gezamenlijk „de centra listische oligarchie (de politieke macht die in handen is van een kleine, gesloten groep) in Spanje te vernietigen”. Een ander lid van ETA-Politico-Militar verklaarde dat de beweging met andere middelen het streven zal voortzetten om alle Baskische gevangenen vrij te krijgen De man links op de foto dacht rustig te kunnen vissen maar keek gisteren verstoord op toen een personenauto plotseling voorbij kwam vliegen. Hij was niet ingelicht dat er filmopnamen voor de Canadese rol prent Highpoint wer den gemaakt. Het ta fereeltje speelde zich afin Los Angeles. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De hervormde en gereformeerde kerken in ons land gaan besprekingen voeren over het samengaan in één kerkverband. Half oktober houden beide synodes in Lunteren een gecombineerde verga dering. Ter voorbereiding worden zaterdag 18 oktober in Drachten (voor het Noorden), in Deventer (voor Overijssel en Gelder land), in Utrecht (voor het midden en Noord-Holland) in Schiedam (voor Zuid- Holland) en in Etten-Leur (voor het Zui den) regionale bijeenkomsten gehouden. Een aantal jaren geleden hebben pressie groepen binnen beide kerken een bewe ging op gang gebracht, die moest leiden tot het spoedig samengaan van hervorm den en gereformeerden in één kerk. ten pas door twee of drie kogels tot staan te kunnen worden gebracht. Bij de definitieve keuze voor een nieuwe patroon zullen vooral de meningen van de burgemeesters zwaar wegen. Op verzoek van de bewindslieden moeten zij niet al leen kijken naar de technische aspecten, hetgeen wel de opdracht van de politie- commissie was. Vooral de Nederlandse Politiebond blijkt nogal sceptisch te staan tegenover de invoering van een stopkogel. In een groot aantal plaatsen in ons land is dit samengaan al een feit. Veelal wor den in een federatief verband gezamenlij ke diensten gehouden en is er maar één predikant. Men is echter op vooral organi satorische belemmeringen gestoten. Met name wat betreft het financieel beheer, de financiële organisatieverschillen tussen beide kerken, de pensioenregelingen en de verschillende zendingsorganisaties. (Van onze redactie buitenland) UTRECHT. De Franse politie en het Franse leger voeren een groot scheepse opsporingsactie om de sinds zaterdag vermiste dertienjarige Neder lander Benjamin Deen te vinden. De jongen raakte tijdens een wandeling met zijn vader zoek in de omgeving van het Zuidfranse dorpje Millau. De Franse politie houdt er rekening mee dat de jongen naar een andere plek in Frankrijk is gelift. Ook wordt in de onherbergzame omgeving van het dorpje gezocht, omdat mogelijk een ongeluk is gebeurd. Terwijl nog veel Londenaren kribbig en stuurs op de heirscharen toeristen reageren die zich in de winkelstraten verdringen en opkijken naar de monu mentale gebouwen uit het imperiale verleden van Groot-Brittannië, slaan hotelhouders, eigenaars van restau rants en taxichauffeurs alarm. Londen loopt het risico van de eerste plaats op de toeristische hitlijst te worden ver drongen. Vorig jaar werd Londen bezocht door acht miljoen bezoekers uit het buitenland en zij gaven er 1.400.000.000 pond sterling uit. Voor dit jaar wordt gerekend op een vermindering van het aantal bezoekers met acht procent, als de situatie niet nog voor het einde van het jaar wordt rechtgetrokken. De di recteur van het nationaal toeristenbu reau, sir Henry Marking, wil er niet paniekerig over doen. „De toeristenin dustrie lijdt onder een kleine inzin king”, zegt hij, eraan toevoegend dat dat geen drama is. De schuld van die inzinking ligt bij de hoge prijzen. De stijging van de btw In het interview krijgt niet alleen het kabinet een veeg uit de pan. Metekohy heeft ook kritiek op Manusama. Hij acht het mogelijk dat een deel van de onvrede onder de Molukkers ook voortkomt uit het gevoel dat ze ongelijke kansen hebben om invloed uit te oefenen op het beleid van de RMS-regering. De Badan Perembukan Politik (BPP) functioneert bovendien nog niet als het politieke platform voor de achterban, vindt Metekohy. Dat zegt de Molukse leraar Metekohy in een interview in het augustus-nummer van het blad Zelfbeschikking van de Stichting Door de Eeuwen Trouw. Mete kohy is actief in het Molukse welzijnswerk en wordt wel genoemd als mogeUjke op volger van Manusama, president in bal lingschap van de Zuidmolukkers. Te weinig mensen weten wat de BPP beoogt. De organisatie is bedoeld als ge- spreksbasis voor met name de jongeren in de Molukse gemeenschap. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije i I 1 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I I I t r j I l j Bij het binnendringen van het lichaam vervormen deze patronen op zodanige wijze dat een projectiel van grotere door snede ontstaat. Hierdoor worden ze door het lichaam zover afgeremd, dat ze het niet of met geringe snelheid weer ver laten. WILLEMSTAD (ANP). Gouverneur Leito van de Nederlandse Antillen heeft aan Don Martina van de MAN en Betico Croes van de MEP gevraagd hem te infor meren over de mogelijkheden een kabinet te vormen. Beiden hebben de opdracht aanvaard. Het kabinet zou de steun moe ten hebben van tenminste drievierde meerderheid in de Antilliaanse Staten. Als die meerderheid niet kan worden gerealiseerd moet een kabinet gevormd worden dat de steun geniet van tenminste een tweederde meerderheid in de Staten. Dit kabinet zou bereid en in staat moeten zijn de Nederlandse Antillen te besturen aan de hand van een door de informateurs aan de gouverneur voor te leggen regeer programma. Dit programma moet dan de instemming hebben van de fracties die het komende kabinet zullen steunen. De brief van mevrouw Zijlstra, waarin zij aanbiedt als getuige tegen Strippel op te treden, is door het RIOD doorgestuurd aan de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, jhr. mr. De Beaufort, die speciaal is belast met de vervolging van oorlogs misdadigers. De Beaufort heeft aange- kondigd de Duitse justitie eind deze maand te voorzien van aanvullende infor maties over Strippel. De Maarnse mevrouw Boers zal haar beschuldigingen via de Duitse advocaat van Non Verstegen, Barbara Husing, de poneren bij de hoofdofficier van justitie in Frankfurt, Griebel, die onlangs een gerechtelijk vooronderzoek naar Strip- pels rol in het bunkerdrama gelastte. Mevrouw Boers heeft in de oorlogsjaren tien maanden in het Brabantse concentra tiekamp doorgebracht. Zij behoort tot de vrouwen die in bunkercel 115 door gebrek aan zuurstof het bewustzijn verloren. Door perspublikaties over de aanklacht van Non Verstegen was zij gisteren op bezoek bij de Arnhemse kroongetuige. Desgevraagd verklaarde zij er zeker van te zijn dat Strippel actief heeft meegedaan aan de insluiting van de vrouwen. „En ik ben bereid”, aldus de bejaarde Maarnse, „daarover een verklaring af te leggen. Voorlopig stuur ik een klacht naar Duits land in navolging van Non”. De Duitse justitie intussen is naarstig op zoek naar een zesduizend pagina’s tellend dossier, dat in 1968 door de Nederlandse recherche beschikbaar is gesteld en waar in, voor Strippel, belastende passages zijn opgenomen. Dat dossier zou spoorloos zijn verdwpnen. Een kopie ervan berust bij het Nederlandse ministerie van Jus titie. ’l Na de Arnhemse Non Verstegen, die op verzoek van de Duitse justitie de kat de bel aanbond, zal nu ook de 81-jarige me vrouw H. J. E. Boers uit het Utrechtse Maarn een belastende verklaring richting Duitsland sturen. Voorts heeft de Amster damse mevrouw A. Zijlstra in een brief aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) de verklaring van Non Verstegen bevestigd. Mevrouw Boers verklaarde gisteren zich Strippel met stelligheid te kunnen herinneren als een van de SS’ers die des tijds vierenzeventig vrouwelijke gevange nen samenpersten in een éénpersoons bunkercel. Een strafmaatregel die uitein delijk tien vrouwen het leven kostte. ROTTERDAM. De Nederlandse overheid gedraagt zich steeds dirigisti- scher tegenover de Zuidmolukkers in ons land. Ze gaat steeds verder-in haar be moeienis, zodat de Zuidmolukse gemeen schap zelf geen greep meer heeft op de ontwikkelingen, terwijl dat toch een voor waarde is voor de veelgenoemde emanci patie. TEHERAN. De inwoners van Iran zijn vandaag naar de stembus gegaan voor het kiezen van een commissie van deskundigen die zich moet buigen over de grondwet voor de islamitische staat. De stemlokalen zijn vannacht om half vier onze tijd opengegaan. Warmeer het vandaag te kiezen lichaam het ontwerp heeft goedgekeurd, worden verkiezingen voor het parlement gehou den, alsmede voor de eerste president na bijna 2.500 jaar monarchie. Gisteravond maakte de Socialistische Arbeiderspartij haar boycot van de verkiezingen bekend, waarmee zij de zeventiende politieke groepering werd die niet meewerkt. De federatief samenwerkende gemeen ten hebben enige praktische voorstellen gedaan. Zo willen ze dat de beide synodes niet langer afzonderlijk uitspraken doen over bijvoorbeeld politieke zaken, maar gezamenlijk. Ook wordt gevraagd dat in bijvoorbeeld nieuwe stadswijken de her vormden en gereformeerden hun histori sche verscheidenheid niet inbrengen, maar zich meteen als één geloofsgemeen schap presenteren. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal i (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De kans is groot dat op korte termijn vanuit Nederland meer aanklachten zullen worden in gediend tegen de Duitse oud-SS Obersturmführer Arnold Strippel wegens diens aandeel in het bunker drama in kamp Vught in januari 1944. voordat over de Wet op het Baskische zelfbestuur door middel van een referen dum in het Baskenland zal worden gestemd. De organisatie heeft niet gezegd dat ook het offensief tegen het Spaanse politie apparaat en het leger zal worden gestaakt. Bij ETA-aanslagen zijn dit jaar zeker vijf tig Spaanse politieagenten en militairen om het leven gekomen. ETA-Politico-Militar wil Baskische au tonomie binnen de Spaanse staat, de mili taire Baskische afscheidingsbeweging ETA-Militar streeft naar een onafhanke lijk marxistisch-leninistisch Baskenland. Er zouden momenteel veel leden van Poli- tico-Militar overlopen naar ETA-Militar. Als gevolg van de bomaanslagen afgelo pen zondag in Madrid zouden er binnen ETA-Politico-Militar grote meningsver schillen bestaan. Veel leden vinden het on vergeeflijk dat onder burgers doden en gewonden zijn gevallen. De initiatiefnemers tot deze aanslagen verdedigen zich door te zeggen dat het de bedoeling was dat de bommen werden weggehaald, maar dat politiebewaking dit onmogelijk maakte. Acht andere bommen waren wel weggehaald, aldus de betrok ken ETA-Politico-Militar-leden. tot 15 procent is voor de hotels en restaurants hard aangekomen. Duur der geworden zijn ook het openbaar vervoer en de Londense taxi’s. Vooral de Amerikanen lijden eron der. Zij, die traditiegetrouw het groot ste toeristencontingent vormen, moes ten in juli voor elk pond sterling dat zij kochten, tot 2,31 dollar betalen. In de zomer van het vorig jaar hadden ze een pond voor 1,93 dollar. Geen wonder dat de toerist die nu Londen bezoekt, alles „onwaarschijnlijk duur” vindt. Velen noemen zich al mismoedig de „nou- veaux poor”. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij PanAm zei: „Onze regel is dat wat in Londen een pond sterling kost, in New York voor een dollar te krijgen is”. Veel buitenlanders zijn vooral ge schrokken van de hoge prijs van ho tels. Een kamer voor twee in een beetje hotel kost tussen de 40 en 70 pond sterling per nacht. Het voedzame Brit se ontbijt met eieren en spek komt er nog bovenop. „Je reinste woeker”, was het commentaar van een boze Ameri kaan. De Duitsers hebben zich nog niet laten afschrikken, hoewel het ook voor hen allemaal veel duurder geworden is: in de plaats van 3,75 mark vorig jaar, betalen ze nu 4,10 tot 4,20 mark voor het pond sterling. In 1978 bezoch ten 1.400.000 Duitsers. Groot-Brittan nië. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 LA PAZ (UPI/Reiter) In de Boliviaan se hoofdstad La Paz zijn gisteren twee mensen doodgeschoten en twintig gewond geraakt bij rellen die uitbraken na een algemene staking van een dag. De staking was gericht tegen de gang van zaken bij de presidentsverkiezingen door het Congres. De Boliviaanse volksvertegenwoordi ging moet een president kiezen, nu geen van de twee belangrijkste kandidaten bij de verkiezingen in juli een absolute meer derheid wist te behalen. Links vreest dat hun kandidaat Suazo, die een paar dui zend stemmen meer wist te behalen dan de rechtse kandidaat Paz Estenssoro, het in het parlement moet afleggen tegen zijn rivaal, omdat de rechtse partijen hier een meerderheid hebben. De 22 man tellende fractie van de partij van generaal Hugo Banzer, die vorig jaar door het leger werd afgezet als president, is gisteravond weggelopen uit het parle ment en heeft aangekondigd niet terug te keren voordat de overige partijen ak koord gaan met de door hem voorgestelde regering van nationale eenheid. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse regering heeft besloten de discri minatie van homofielen aan de Ameri kaanse grens op te heffen. Tot nu toe konden homofiele bezoekers van de Verenigde Staten aan de grens worden tegengehouden omdat hun ge aardheid geregistreerd stond als een gees tesziekte. Directeur-generaal Julius Richmond van de volksgezondheid in Washington, zei gisteren dat het politieke besluit de gewijzigde normen weerspiegelt die men ten aanzien van de homoseksualiteit heeft aangelegd. Ij HONG KONG/GENÈVE/ROME. Een wervelstorm die gisteren Hong Kong, de Chinese kust en de Zuidchinese Zee teis terde, heeft vermoedelijk het leven geëist van ongeveer vijfhonderd Vietnamese bootvluchtelingen. De vluchtelingen wa ren in bootjes op weg naar Hong Kong. Sinds woensdag zijn ze spoorloos. In Hong Kong kwamen twee mensen als gevolg van de storm om het leven. Twee duizend mensen raakten dakloos. Zeker 123 mensen raakten gewond. Het was de hevigste storm in acht jaar. Vertegenwoordigers van 17 vereni gingen van het Rode Kruis hebben zich in Genève uitgesproken voor meer Rode Kruis-hulp aan de vluchtelingen van Indo- China. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, heeft voor twee miljoen dollar extra voedsel hulp aan Indonesië geschonken voor de verzorging van 50.000 Vietnamese vluch telingen. De Naderlandse vrachtvaarder Enak heeft gisteren zestien Vietnamese vluchte lingen aan boord genomen die zevenhon derd kilometer ten noordoosten van Sin gapore in een bootje op zee dobberden. De vluchtelingen worden in Singapore aan land gezet. Vijf schepen van de Amerikaanse Ze vende Vloot zijn uit de Thailandse haven Pattaya vertrokken om op de Zuidchinese Zee naar bootvluchtelingen te zoeken. Vietnam heeft de VS verzocht de actie af te gelasten. Vietnam noemt het Ameri kaanse initiatief „een krachtsvertoon dat de spanning verhoogt” waardoor de Viet- namezen zouden worden aangemoedigd illegaal hun land te verlaten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Op de muur van een huis in het noorden van Lon den staat de boze oproep: „Spaar olie, stook de toeristen op”. Maar de leus is niet meer bij de tijd: de stroom buitenlandse bezoekers van Londen neemt af. I tegen bevolking

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4