IN PROVINCIE NOORD-HOLLAND Tien maanden geëist wegens diefstallen n JA Meubelfabriek Oisterwijk Amsterdam, Leidsekade 98-99, tel. 020-233917, Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923. I tl Beverwijker en Wijk-aan-Zeeër voor rechtbank M E Vakantie Voorlichtingsdagen 1979 *3 SF-3) I 9 IJMOND 19 7 9 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 8 ■I I I 'W (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de provincie Noord-Holland wonen veel ge handicapten: jonge en oude men sen, geestelijk of lichamelijk ge handicapt. In de loop der jaren zijn tal van voorzieningen van de grond gekomen, maar van een keten van op elkaar afgestemde voorzieningen is (nog) geen spra ke. Zoals overal in welzijnsland viert de versnippering hoogtij en het kost de grootste moeite tot overleg en coördinatie te komen. Dat probleem speelt plaatselijk, regionaal, in de provincie, maar ook landelijk. Een speciale adviescommissie heeft nu op ver zoek van het bestuur van de pro vincie een poging tot planning gedaan. Onlangs verscheen een rapport, waarin wordt uiteenge zet hoe de bestaande toestand verbeterd kan worden. De com missie beschouwt haar rapport echter niet als een definitief plan. Niettemin is het een interessant werkstuk. In de vakantie hebt u alle tijd om eens rastig te komen kijken en praten in een van de ’.oonzalen van de Meubelfabriek Oisterwijk. Dan ziet u waarom wij vasthouden aan het oude loogprocédé. Logen namelijk maakt het eikehout rijker en sprekender. Vooral aan de ’’spiegels” in het hout is dat goed te zien. Trouwens, ook op andere punten houden wij het graag bij het oude. Wij gunnen ons eikehout alle rust om uit te werken. En in onze werkplaatsen zijn het geen machines, maar mensen die het echte meubel- makerswerk doen. Zoveel toewijding heeft natuurlijk tot gevolg, dat wij meubelen maken die altijd een waardevol bezit blijven vormen. U krijgt er dan ook een unieke garantie op: 12 jaar lang, onvoorwaardelijk, op het hout en de konstruktie. - 1 Grote behoefte aan planning voorzieningen gehandicapten (ADVERTENTIE) In het gedeelte van het rapport dat j i K I De vestiging van een derde gezinsver vangend tehuis als wonvorm type B kan ook nodig zijn. Bij Heliomare in Wijk aan Zee bestaat er behoeft aan, maar die is „nog onduidelijk”. Op de langere term.jn acht de commissie de bouw van nogeons twee woonvormen type B gewenst, dan in de regios’ Amsterdam, het Gooi, Arrste- land of Zuid-Kennemerland. Over de be hoefte aan woonvormen type A) wonen met service) doet de commissie geen con crete aanbevelingen. „Experimenten ter zake dienen met alle kracht te w irden gestimuleerd; duidelijkheid met betrek king tot de financiële mogelijkheien is noodzakelijk”. wezig 32 plaatsen in kinderdagverblijf; nodig 32; niet aanwezig dagverblijven voor ouderen; nodig 43 plaatsen. Reke ning dient te worden gehouden met de bouw van twee gezinsvervangende tehui zen en een dagverblijf voor ouderen. Amsterdam: aanwezig een aantal plaat sen in gezinsvervangende tehuizen; nodig 373; aanwezig 200 plaatsen in dagverblij ven voor ouderen; nodig 299; aanwezig 69 plaatsen in kinderdagverblijven; nodig 224. Rekening dient te worden gehouden met de bouw van 14 gezinsvervangende tehuizen, 2 dagverblijven voor ouderen en 3 kinderdagverblijven. Zuid-Kennemerland (Haarlem en om- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Officier van Justitie mr. R. C. Langeler heeft gisterochtend voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank een gevangenisstraf van tien maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, geëist tegen een 22- jarige Beverwijker en een 23-jarige inwoner van Wijk aan Zee, die van verschillende diefstallen worden verdacht. In het rapport wordt een scheiding gemaakt tussen voorzieningen voor gees telijk en meervoudig gehandicapen en lichamelijk gehandicapten. Voor de overzichtelijkheid houden we in dit ver haal aan de tweedeling vast. Beginnen we met een samenvatting van dat deel van het rapport dat betrekking heeft op voorzieningen voor geestelijk en meer voudig gehandicapten. De commissie noemt de volgende voorzieningen: de in richting, het gezinsvervangende tehuis, het dagverblijf, de sociale werkvoorzie ning, de begeleide kamerbewoning, het kort-verblijf-tehuis, het buitengewoon onderwijs en wijdt een apart hoofdstukje aan voorzieningen voor meervoudig ge handicapten. Dat zijn mensen, die twee of meer handicaps hebben. De twee jongemannen zouden óp 10 april van dit jaar uit een woning aan het Rendorppark in Heemskerk klokjes, oude munten, miniatuurtjes, broches, armban den en een aantal andere goederen heb ben ontvreemd. Tevens zouden zij op 6 mei in Haarlem munten gestolen hebben uit een postzegel- en muntenhandel in de Smedestraat. De 23-jarige verdachte moest zich gisterochtend ook verantwoor den voor een diefstal van 1200 uit de Bowling-Boerderij in Heemskerk. Bij het bepalen van de strafmaat voor de Beverwijker nam de Officier van Justi tie eveneens in overweging dat de ver dachte tevens voor zo’n dertig diefstallen en pogingen daartoe veroordeeld zou wor den. Die zaken waren weliswaar niet in de officiële aanklacht verwerkt, maar zou den tegelijkertijd „meegenomen” worden, zo kwamen de rechtbank, de raadsman van verdachte en de officier overeen. „Dit is beslist geen kruimelwerk. Diverse ma len is er een grote slag geslagen en er is sprake van een redelijk professionele aan pak”, aldus mr. Langeler. „In het reclasseringsrapport wordt ge sproken over verveling en behoefte aan meer geld”, zo vervolgde zij. „Dat vind ik een bedenkelijke zaak”. geving): aanwezig 113 plaatsenin gezins vervangende tehuizen; nodig 114; aanwe zig 70 plaatsen in dagverblijven voor ou deren; nodig 91; aanwezig 40 plaatsen in kinderdagverblijf; nodig 69. Rekening dient te worden gehouden met de bouw van 6 gezinsvervangende tehuizen en een uitbreiding van het aantal plaatsen van het dagverblijf voor ouderen „Vlietland” met 30 plaatsen. Amstelland en de Meerlanden: aanwe zig 52 plaatsen in gezinsvervangende te huizen; nodig 100; aanwezig 50 plaatsen in dagverblijf voor ouderen; nodig 80; aan wezig 76 plaatsen in kinderdagverblijven; nodig 60. Rekening dient te worden ge houden met de bouw van 4 gezinsvervan gende tehuizen, een dagverblijf voor ou deren en uitbreiding van de capaciteit van kinderdagverblijf De Lotusbloem met 8 plaatsen. Realisering van nog een woonvorm a la dit centrum, Nieuw Unicum in Zandvoort, voor lichamelijk gehandicapten acht een speciale adviescommissie niet noodzakelijk in Noord-Holland. Wel zou voor Nieuw Unicum een goed geoutilleerd activiteitencentrum nodig zijn. Ten aanzien van de activiteite icentra constateert de commissie dat vestiging van zo’n centrum ten behoeve van de bewoners van Nieuw Unicum, zo 'nogelijk in combinatie met een algemene voorzie ning in Zandvoort, noodzakelijk is. Vesti ging van een activiteitencentrum boven het Noordzeekanaal, zoals bepleit door het centrum in Aalsmeer, is ock noodza kelijk. Een uitbouw van het centrum i.' Purmerend mag, stelt de commissie, niet geblokkeerd worden. Dit laats;e centn.r is zeer actief met en voor W?. O-groepe' Raadsman Th. J. Douma bestreed dat zijn cliënt de zaken professioneel had aan gepakt. Ter illustratie somde hij een aan tal van de gestolen voorwerpen op, varië rend van jassen en fietsen tot flessen limonadesiroop. Hij wees er voorts op dat zijn cliënt vanaf 1974 tot aan de zomer van 1978 niet voor dit soort zaken met justitie in aanraking was gekomen. „Vanaf die tijd is hij arbeidsongeschikt”, aldus de raadsman die een verband zag tussen dat gegeven en het gedrag van zijn cliënt. Hij vroeg de rechtbank de gevangenisstraf niet langer te laten duren dan het voorar rest. „Het ontbreken van een positief toe komstbeeld is mijns inziens geen reden voor een langere straf”, aldus mr. Douma. Mr. R. A. van Wijk vroeg voor zijn cliënt eveneens een straf die niet langer was dan het voorarrest. „Het wordt tijd dat het strafrecht zich gaat bezinnen op het nut van dit soort straffen”, aldus de raadsman van de Wijk-aan-Zeeër. „Het contact met de reclassering is redelijk”, aldus Douma die van mening was dat dit wel een gunsti ge invloed zou kunnen hebben op de gang van zaken. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 16 augustus. ’’Kijk, dat is nou het effect van logen” De ontwikkeling van deze f,roepen „nauwlettend worden gevo’gd”. 1 c t ziet de commissie heil in de vestig ;f f activiteitencentra in de IJraond 3’ t r noorden van de provincie. Noord Kennemerland (Alkmaar en om geving): aanwezig 110 plaatsen in gezins vervangende tehuizen; nodig 80; aanwezig in dagverblijf voor ouderen 48 plaatsen; nodig 76; aanwezig in kinderdagverblijf 40 plaatsen; nodig 57. Rekening dient te worden gehouden met de bouw van drie gezinsvervangende tehuizen en van 2 dag verblijven voor ouderen. IJmond: aanwezig 71 plaatsen in gezins vervangende tehuizen; nodig 81; aanwezig in dagverblijf voor ouderen 40 plaatsen; nodig 65; aanwezig in kinderdagverblijf 32 plaatsen; nodig 49. Rekening dient te worden gehouden met de bouw van twee gezinsvervangende tehuizen en een dag verblijf voor ouderen. Zaanstreek: aanwezig 41 plaatsen in ge zinsvervangende tehuizen; nodig 66; aan wezig 48 plaatsen in dagverblijf voor ou deren; nodig 53; aanwezig 32 plaatsen in kinderdagverblijf; nodig 40. Rekening dient te worden gehouden met de bouw van twee gezinsvervangende tehuizen. Waterland; aanwezig 73 plaatsen in ge zinsvervangende tehuizen; nodig 54; aan- betrekking heeft op voorzieningen voor lichamelijk gehandicapten schrijft de commissie een en ander over woonvor men en activiteitencentra. Het gaat om aangepaste woonvormen: zelfstandig wo nen met service (A), collectief wonen (B) en voorzienigencentra (C). Op de langere termijn bestaat in Noord-Holland behoef- I te aan 500 plaatsen in aangepaste woon vormen. Er zijn er nu 303. Van het type C zijn er twee woonvormen: Nieuw Unicum in Zandvoort en Amstelrade in Amstel veen. Deze twee voorzieningen van het C- type realiseren is in Noord-Holland op d:t moment niet noodzakelijk, stelt de com missie vast. Op korte termijn is realise ring van twee woonvormen van het type 3 (collectief wonen) wel noodzakelijk. Ge dacht wordt aan de bouw van deze woon vormen in de regio’s IJmond-Zaanstreek- Noord-Kennemerland (één) en in de regi o’s W aterland-W est-Fr iesland-Noor dkop (één). De commissie constateert, dat er wel voorzieningen zijn, maar dan catagorale: voor blinden, doven, zwakzinnigen en li chamelijk gehandicapten apart. De kinde ren worden opgenomen vanwege de meest in het oog springende stoornis en dat kan leiden tot „te eenzijdige behande ling danwel verkeerde plaatsing”. De ge specialiseerde aanpak is historisch geg- groeid, schrijft de commissie. Een door breking van het patroon is noodzakelijk, omdat er kinderen, buitenspel komen te staan”. Hoe het probleem moet worden opge lost nieuwe instituten oprichten of be staande instituten laten samenwerken weet de commissie niet. Eerst moet meer onderzoek worden gedaan. De commissie vermeldt voort het bestaan van speel-o- theken, bijzondere sportorganisaties, so- ciëteitswerk c.q. club- en buurthuiswerk, gespecialiseerd jeugd- en volwassenen- werk en vakantieopvang voor geestelijk gehandicapten. De laatste voorzieningen vallen buiten de AWBZ (Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten) sfeer, maar het verdient aanbeveling„om voor deze initia tieven een ruimere financieringsmogelijk- heid te creëren”. Ten aanzien van de begeleide kamerbe woning signaleert de commissie, dat er diverse projecten zijn aangekaart, maar dat er nog niets echt van de grond is gekomen. Wel bestaat er behoeft aan be geleide kamerbewoning. Een kort-ver- blijftehuis is er in Noord-Holland niet. Hoewel de behoefte eraan bestaat beveelt de commissie realisering van een kortver- blijf-tehuis niet aan. De commissie is be ducht voor exploitatieproblemen, omdat bekend is dat het aanbod wisselt. In de zomermaanden is het aanbod groot, in de rest van het jaar klein. Bij een kort-verblijf-tehuis gaat het om tijdelijke plaatsing van pupillen in perio des van vakantie en ziekte van ouders of verzorgers. Als er een kort-verblijf-tehuis in Noord-Holland moet worden gesticht dient het een bovenregionale functie te hebben, meent de comissie. Met betrekking tot de inrichtingen, ge zinsvervangende tehuizen en dagverblij ven concludeert de commissie, dat er nog het nodige gestoomlijnd kan worden. Hier is een taak weggelegd voor Gedeputeerde Staten, stelt de commissie. Uiteindelijk komt de commissie tot een opsomming van bestaande en benodigde voorzienin gen per regio. De cijfers zijn minimumcij- fers, tekent de commissie aan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9